Jump to content
broxopios

FIFA 21 Ultimate Team - Discussion Topic v1

Recommended Posts

Εκεί στο Κάναντα ξέρουν άραγε τι σχήμα έχει το τόπι ή βλέπουν μόνο χόκευ και FUT..?

Βλέπω που βγάζουν πολλές φορές ότι νά'ναι κάρτες τελείως με επιθετικούς σε αμυντικές θέσεις,με μέσους ως σέντερ φορ κτλ...Ο Adama Traore από πού κι ως που LB..???

Επίσης βλέπω πολλούς σε βίντεο που παίζουν με πλάγιους μπακ ως σέντερ μπακ και είναι και ΜΕΤΑ..(την μισώ αυτή την κωλολέξη και το τι πρεσβεύει..)αφού όλα είναι pace..χωρίς ταχύτητα δε μπορείς ούτε να κλάσεις όπως φαίνεται σ'αυτό το gameplay...Ακόμα και μπροστά παίχτες θηρία όπως ο Van Basten και τόσοι άλλοι δεν έχουν καμία πέραση και δεν τους χρησιμοποιεί κανείς αφού δεν έχουν τόση ταχύτητα και δεν κάνουν skills και @@ μάντολες να πούμε...Τουλάχιστον στον ανταγωνισμό μπορείς να παίξεις και με τέτοιους παίχτες και δεν είναι όλα pace και skills μόνο...Έχω τον φονιά Ολλανδό στην ομάδα μου στο myClub και κάνει παπάδες..

Το παιχνίδι το κάνουν όλο και πιο τσίρκο κάθε χρόνο...πλέον όχι μόνο στον αγωνιστικό χώρο αλλά ακόμα και στα περιφερειακά...βλέπεις κάτι γραμμές γηπέδου ροζ κάτι δοκάρια και δίχτυα πράσινα και μωβ και δε ξέρω και'γω τι άλλο κάτι μπάλες κουκουρούκου ότι νά'ναι σχήματα και χρώματα...τι'ναι αυτά ρε..??Θα το κάνουν Fortnite τελείως στο τέλος αποκλειστικά για 12χρονα..

Η μόνη μου ελπίδα είναι μπας και όταν βγει η κανονική next gen version,καθώς φέτος ήταν μια μεταβατική χρονιά,μήπως και φτιάξουν κάπως το gameplay και το κάνουν πιο ρεαλιστικό και ποδοσφαιρικό βελτιώνοντας και την κίνηση των παιχτών και τα animations που είναι και απ'τα πράγματα που με ξενερώνουν πιο πολύ..Κάτι είχαν αναφέρει νομίζω ότι δουλεύουν πάνω σ'αυτό μέσω AI Learning ώστε να επιτρέπει ρεαλιστική προσαρμογή κίνησης σε real time και κάτι τέτοια..Ακούγεται πολύ ελπιδοφόρο και too good to be true οπότε κρατάω μικρό καλάθι..

Αλλά ακόμα κι αυτό να βελτιώσουν υπάρχουν και πολλά άλλα πράγματα που πρέπει να βρουν έναν τρόπο να τα κάνουν πιο ποδοσφαιρικά και balanced...όπως πχ να έχεις τον Maguire στην άμυνα και το παιχνίδι με το gameplay και τους μηχανισμούς του να σου επιτρέπει να μπορείς να σταθείς αξιοπρεπώς μ'αυτόν και να μην θεωρείται παντελώς άχρηστος απλά και μόνο επειδή έχει 55 pace...Δηλαδή στην πραγματικότητα πως μπορεί και στέκεται και παίζει βασικός σε μια μεγάλη ομάδα που κάνει πρωταθλητισμό..?Ε να βρούν έναν τρόπο να το προσαρμόσουν και στο παιχνίδι αυτό...Ποδοσφαιράκι παίζουμε όχι track n field κούρσες 100 μέτρων..Τους έχω πολύ άμπαλους για να το καταφέρουν αυτό αλλά λέμε τώρα..ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον..ποτέ δε ξέρεις..ίσως και με την περαιτέρω ανάπτυξη της τεχνολογίας να έχουν όντως αυτά τα μέσα να δημιουργήσουν πιο ρεαλιστικό και αναπτυγμένο gameplay και ίσως κι ο κόσμος αρχίζει να ζητάει πιο sim καταστάσεις έχοντας βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια μετά από τόσα χρόνια τσίρκο..

• Love 2

Τι να κάνω? Πατάω καρδούλες σε όποιον τολμάει και τα λέει, γιατί αν τα πω εγώ, θα μου την πέσουν, θα απαντήσω και θα φάω βαν.

Το τσίρκο από το 18 και μετά κατά την γνώμη μου.Τραγικη κατάσταση πλέον. Το λέει κάποιος που έχει λιώσει φιφα 14-16.

Χρειάζεσαι γρήγορους παίκτες για πολλούς λόγους. 

Το τι κάνεις μεταξύ των δύο περιοχών είναι άσχετο. Αυτό που θέλεις είναι να βρείς σε κατάσταση iso 1vs1 αμυντικός επιθετικό. Εκεί σπαμαρεις τον εμετό την bridge, directional nutmeg ή agile dribbling μέχρι να βρείς χώρο να σουτάρεις χωρίς να σε κόψει το ΑΙ block. 

Το παιχνίδι είναι το ίδιο από το ΦΙΦΑ 17 και μετά, απλά κάθε χρόνο nerfαρουν και boostαρουν διαφορετικά πράγματα.

Δεν μπορείς να τρέξεις κάθετα χωρίς να κάνεις skill moves, δεν μπορείς να πασαρεις κάθετα διότι η πάσα θα πάει out ή στον τερματοφύλακα, δουλεύουν άψογα οι μπαλιές στα 35 μέτρα σε 45' μοίρες γωνία γιατί glitchαρει ο αμυντικός κλπ. 

Η μόνη ελπίδα να τον κόψεις είναι να έχεις αμυντικό με 99 ταχύτητα και να προλάβεις να βάλεις μπλοκ. 

Το ύψος των αμυντικών είναι irrelevant. Έχω φάει άπειρα γκολ με κεφαλιά από κόρνερ με του Jesus Navas με cb Klosterman και Varane. Γελάει ο κόσμος. 

4 χρόνια πολεμάνε να φτιάξουν το kick off glitch. Ένα χρόνο να φτιάξουν το glitch με την ομάδα με τα icons στο seasons. Τρία patch και το glitch υπάρχει ακόμα. Και το κερασάκι στην τούρτα, χάλασαν τα φίλτρα του transfer market στο app. Προγραμματιστές από το πανέρια. Το content φέτος είναι άθλιο. Βλέπω την tots και γελάει μέχρι και η καρέκλα μου. Αγγλία υποτίθεται είναι η πιο δυνατή. Φαντάζομαι τι θα ακολουθήσει. 

Αλλά ναι, θα δώσω 25κ για το κιτ του Ταμτάκου. Σίγουρα. 

Νομίζω ότι το φετινό απ΄τα updates του Δεκεμβρίου και μετά είναι μακράν το πιο άθλιο FIFA που έχω παίξει απ΄το 2018, σε όλους τους τομείς.
Τσίρκο κυριολεκτικά και μεταφορικά. Έχει κάνει το PES με το πενιχρό budget και τα χιλιάδες προβλήματα που κουβαλάει δεκαετίες ολόκληρες να μοιάζει με παιχνιδάρα.

Next gen και κολοκύθια τούμπανα, για να αλλάξει το FIFA θα πρέπει να αλλάξει η ΕΑ, όσο το χρήμα ρέει άφθονο δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα γιατί δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα.

Ρε ‘σείς τι σκ@τ@ γίνετε...στα 10 πρώτα ματς του wl 3 disconnect και παίρνω το τρίτο το μακρύτερο;;;και τα 3 δικά μου ματς...το πρώτο    με το που έληξε το ματς, το δεύτερο στο 88’ και με σκορ για μένα 5-2 και το τρίτο στο 70’ με σκορ για μένα 3-2...συμπληρώνω πρώτη 10αδα 6-1 υπέρ μου.
Δεν με νοιάζει για τις νίκες αλλά μου ανεβαίνει η πίεση με όλα τα γα...μένα κω....παιδα...τι ακριβώς καταλαβαίνουν με αυτό που κάνουν...και καλά αυτοί έχουν πρόβλημα αυτή η συχαμενη εταιρία ΓΙΑΤΙΙΙΙ δεν κάνει κάτι να το λύσει...δεν φτάνουν όλα τα προβλήματα που έχει το παιχνίδι έχουμε και αυτά.
Ειλικρινά αν δεν το είχα digital και το είχα σε δισκάκι θα είχε σπάσει καιρό τώρα μπας και το έπαιρνα απόφαση και το σταμάταγα.

Υ.Γ.Χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη με υγεία σε όλους...

Edited by lotto2009
  • Sad 1

Αληθώς Ανέστη με υγεία!

Δεύτερη σερί εβδομάδα απαράδεκτο gameplay, το παρκαρα στις 17 και πήγα για ύπνο. Τουλάχιστον δεν είχα no loss glitch και αηδιες αυτή την φορά. 

Επίσης να προσθέσω ότι ήταν η πρώτη φορά στα χρονικά που άλλαξα παίκτη στο μέσο του WL.

Από ένα icon pick (το μοναδικό SBC με icon που έχω κάνει μέχρι τώρα) είχα πάρει Prime Makelele. Ο τύπος είναι ο Καντέ σε icon έκδοση. Καλός αμυντικά αρκεί να μην έρθει η ώρα να σουτάρει να δώσει πάσα πιο μακριά από 5 μέτρα. 

Στην ομάδα κολλούσε ο Αουάρ FUT birthday αλλά μου έλειπαν 30κ. Είχα κάρτες να πουλήσω αλλά θα έχανα coins μιας και το fodder είναι στο πάτωμα. 

Τη λύση έδωσαν τρία quick discard inform από elite 3 squad battles. 

Πολύ καλή κάρτα επιθετικά ο Αουάρ, αλλά θέλει κάποιον να μαρκάρει καλά δίπλα του. Finesse καταλήγει γκολ τις περισσότερες φορές, πάσα εξαιρετική, ντρίμπλα τα γνωστά. 

6 hours ago, GiorgosTT said:

Επίσης να προσθέσω ότι ήταν η πρώτη φορά στα χρονικά που άλλαξα παίκτη στο μέσο του WL.

Από ένα icon pick (το μοναδικό SBC με icon που έχω κάνει μέχρι τώρα) είχα πάρει Prime Makelele. Ο τύπος είναι ο Καντέ σε icon έκδοση. Καλός αμυντικά αρκεί να μην έρθει η ώρα να σουτάρει να δώσει πάσα πιο μακριά από 5 μέτρα. 

Στην ομάδα κολλούσε ο Αουάρ FUT birthday αλλά μου έλειπαν 30κ. Είχα κάρτες να πουλήσω αλλά θα έχανα coins μιας και το fodder είναι στο πάτωμα. 

Τη λύση έδωσαν τρία quick discard inform από elite 3 squad battles. 

Πολύ καλή κάρτα επιθετικά ο Αουάρ, αλλά θέλει κάποιον να μαρκάρει καλά δίπλα του. Finesse καταλήγει γκολ τις περισσότερες φορές, πάσα εξαιρετική, ντρίμπλα τα γνωστά. 

Makelele έκανα και εγώ θα συμφωνήσω στο σουτ το οποίο μόνο και μόνο την καρτέλα του να δεις δεν μπαίνεις καν στον κόπο να σουταρεις αλλά θα διαφωνήσω όσων αφορά τον passing του...σε μένα αλάνθαστος με πολύ καλές κατεβασιές στους φορ...η αλήθεια είναι πως δεν θυμάμαι πόσες φορές τον είδα να κάνει λάθος πάσα...στα πρώτα 5 ματς μαζί του είχε και αντίστοιχες ασσιστ μετά χάθηκαν άλλες τόσες περίπου λόγω των disconnect.

επισης ένα πράγμα που δεν αντέχω άλλο και μιλάω ειλικρινά είναι να βλέπω gold gomez και varane να διαλύουν επιθετικούς όπως moments dalglish...το θεωρώ αδιανόητο...δεν τους νερφαρουν κιόλας να ηρεμήσουν λίγο τα νεύρα μας...εδώ έχω την εντύπωση πως είδη έχουν νερφαρει fut bday reus (καμία σχέση ο reus μου δυο  βδομαδες πριν με το σήμερα) και κάτι ανύπαρκτους στην πραγματικότητα παίχτες ακομα και οι gold τους σφάζουν...

Επισης η ομάδα μου...bale και goldson ακόμα δεν δοκίμασα καθώς σήμερα την έστησα έτσι (έδιωξα mid capita ο οποίος ήταν τρομερός στα cb αλλά ήθελα να τον αλλάξω να δοκιμάσω goldson και tavernier αλλά και να κάνω το sbc του bale)...όλη η ομάδα πλεον untre εκτός του pope που επισης τον πήρα σήμερα για τα links.

στο link η ομάδα και σε φωτό παρακάτω πως είναι in game.

https://www.ea.com/fifa/ultimate-team/web-app/?showoffId=eXhK0mHhnWUOR:FFA21PS4

E7754-ED6-05-C6-4-A32-B5-AC-3-D98-A84110

• Like 1