Jump to content
broxopios

FIFA 21 Ultimate Team - Discussion Topic v1

Recommended Posts

Παιδιά που μπορώ να βρω αυτα τα swaps που λέει;εννοεί τα φιλικά;;

3 hours ago, lotto2009 said:

Νομίζω τα δίνει αν δούμε κατι live της ΕΑ.

Στο μεταξύ

• Haha 5

7 hours ago, lotto2009 said:

πρεπει να δεις πανω απο μια ωρα στο twich το live της ea το επομενο ειναι 8 9 δεκεμβριου αν δεν κανω λαθος και πρεπει να εχεις λινκ το acoount της ea με το twich οσοι ειδαμε το πρωτο live το πηραμε !

• Like 1

@Bakogoal Βλέπω ξεκίνησες τα κολπάκια....

ΥΓ: Haaland στρίψε ρε αγόρι μου ......

• Haha 2

Επειδή μας απασχολεί όλους το θέμα των σέρβερ, θα γράψω κάποια πράγματα που έχω διαπιστώσει. 

Αυτή την στιγμή στην Ευρώπη λειτουργούν servers στις παρακάτω πόλεις:

1) Μιλάνο

2) Φρανκφούρτη

3) Παρίσι

4) Άμστερνταμ

5) Λονδίνο

6) Δουβλίνο

7) Μαδρίτη

Όταν ανοίγουμε το παιχνίδι το σύστημα λειτουργεί ως εξής: Κάνει ένα ping test σε όλους τους σέρβερ και συνδέεται στον πρώτο που θα ανταποκριθεί. Επειδή όμως όλοι οι σέρβερ είναι μακριά από εμάς, η σύνδεση γίνεται κάπως random. Μπορεί το ένα πακέτο να έρθει πιο γρήγορα από το Άμστερνταμ αλλά γενικά η ταχύτητα με το Μιλάνο να είναι πιο σταθερή και γρήγορη. Η ΕΑ όμως θα μας συνδέσει στο Άμστερνταμ γιατί αυτό ανταποκρίθηκε πρώτο. Από την στιγμή που θα συνδεθούμε σε έναν σέρβερ όλα μας τα παιχνίδια θα τα παίξουμε εκεί. Για αυτό αν έχετε παρατηρήσει πετυχαίνουμε παίκτες από την ίδια περιοχή απανωτά (δηλαδή μια μέρα πολλούς Γάλλους, την άλλη πολλούς Γερμανούς κλπ). Παίζουμε λοιπόν με κάποιον που ζει λίγα χιλιόμετρα από τον σέρβερ, ενώ εμείς είμαστε 2.000 χλμ μακριά. 

Ο μόνος τρόπος να σωθούμε είναι ένα ρούτερ με Geo filter. Μπλοκάρουμε όλους τους άλλους σέρβερ και αφήνουμε ανοιχτό μόνο της Ιταλίας. Αυτό δεν εξασφαλίζει γρήγορο gameplay με καλή απόκριση, αυτό είναι καθαρά θέμα σέρβερ. Αυτό που θα γλιτώσουμε είναι εν μέρη το one sided delay. 

Σε λίγα παιχνίδια που δοκίμασα σήμερα το gameplay ήταν βαρύ και αργό (σύνηθες για Παρασκευή απόγευμα), είχε delay (επίσης σύνηθες, αλλά δεν είχε one sided delay ή αν είχε ήταν σε βαθμό που δεν το καταλάβαινα. 

Λεπτομέρειες δεν γράφω για να μην κάνω διαφήμιση, αν κάποιος ενδιαφέρεται ευχαρίστως να απαντήσω σε πμ.

Edited by GiorgosTT
  • Like 2
  • Thanks 1

On 3/11/2020 at 12:54 ΜΜ, BasilhsGR said:

Τώρα που ξεκινάει το μάντρωμα σε όλη την Ευρώπη θα είναι εντελώς unplayable το WL. Τόσα λεφτά βγάζουν οι άθλιοι, είναι απαράδεκτο να υπάρχει τόσο delay, επίσης είναι αδύνατο με server στην Ιταλία να έχουμε τόσο κακό gameplay. Στο PES που είναι p2p όσες φορές έπαιζα με Ιταλό που δεν ήταν κλέφτης ή λάγκερ ήταν λες και έπαιζα offline.

Το άλλο το παράτησες κι εσύ Γιάννη;;

Ναι το άφησα προς το παρόν ,ίσως επιστρέψω αργότερα. Βασικά ήδη έκανα υπερομάδα και τα ματς Ντέι καθημερινά τα ψιλοβαρεθηκα. Ενώ εδώ στο fut έχει τόσα πράγματα να κάνεις τεράστια ποικιλία, αλλά με το delay και το ασταμάτητο πρεσσαρισμα των αντιπάλων κάπως μου το χάλασαν τώρα τελευταία

• Like 1

Έχω το game περίπου  μια βδομάδα και κάτι, έχω παίξει κυρίως squad battles και rivals όσο πρόλαβα μέσα στη βδομάδα. Η ομάδα είναι αυτή, το ΣΚ θα λιώσω στα rivals και στα SB, πιστεύω την επόμενη βδομάδα θα έχω το cash να αγοράσω De Ligt και Koulibaly όπως επίσης να βάλω και κανένα chemistry style μπας και παίξω WL το επόμενο ΣΚ. Στο μέλλον σκέφτομαι και για Immobile στη θέση του Martinez αλλά με ξενερώνει λιγάκι το SM3 που έχει.

ΥΓ. Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά πιστεύω ότι η ΕΑ κάτι έχει κάνει φέτος με τα market bots, έχω χτυπήσει απίστευτες ευκαιρίες, μου έχει βγει η ομάδα πολύ πιο φθηνά απ΄ότι φανταζόμουνα. Έχαναν χρήμα φαίνεται αβέρτα και τους έτσουζε.

• Like 3

Επειδή είχα παρόμοια ομάδα, αγόρασε τον Hakimi, chemistry style sentinel και in game άλλαζε τον με τον Cuardado, στον οποίο θα βάλεις dead eye. Βασικά ότι και να του βάλεις χασογκολης είναι αλλά λέμε τώρα. Για επίθεση αν δεν έχεις Ρονάλντο η επόμενη επιλογή είναι Lautaro.

2 dc σημερα α ρε ea κακο wl μια η αλλη για μενα αλλα αυτο με τους σερβερς ειναι πολυ κακο δεν γινεται να βγαζει τοσα λεφτα και να μην φτιαχνει σερβερς!

On 7/11/2020 at 12:37 ΜΜ, GiorgosTT said:

Επειδή είχα παρόμοια ομάδα, αγόρασε τον Hakimi, chemistry style sentinel και in game άλλαζε τον με τον Cuardado, στον οποίο θα βάλεις dead eye. Βασικά ότι και να του βάλεις χασογκολης είναι αλλά λέμε τώρα. Για επίθεση αν δεν έχεις Ρονάλντο η επόμενη επιλογή είναι Lautaro.

Προτιμώ Politano είναι πολύ καλύτερος επιθετικά, έχει SM4/WF4 είναι και αριστεροπόδαρος. Δυστυχώς φέτος δεν υπάρχουν καλά RB στη Serie A, έφυγε και το πολυεργαλείο ο Florenzi... μόνο με καμιά special κάρτα σώζεται η κατάσταση.

• Like 1

On 7/11/2020 at 8:47 ΜΜ, dime55 said:

2 dc σημερα α ρε ea κακο wl μια η αλλη για μενα αλλα αυτο με τους σερβερς ειναι πολυ κακο δεν γινεται να βγαζει τοσα λεφτα και να μην φτιαχνει σερβερς!

Τα ίδια και εγώ,ξεκίνησα με 10-13.

Εφταιξα και στις τρεις ήττες μου.

Μετά ήρθαν δύο dc.

Έκανα 11 και το παράτησα.

23 minutes ago, Bakogoal said:

Τα ίδια και εγώ,ξεκίνησα με 10-13.

Εφταιξα και στις τρεις ήττες μου.

Μετά ήρθαν δύο dc.

Έκανα 11 και το παράτησα.

Ακόμα ούτε ένας άχρηστος δεν προκρίθηκε 

Μόνο οι τε λιωμένοι 

Περιμένουμε... 

Πολλοί έχουν προκριθεί. Έχασα από τρεις τέτοιους στην σειρά. Όλοι οι σέρβερ αυτή την στιγμή 12 το βράδι είναι υπερφορτωμένοι. Από 6-1 πήγα 7-4. Τα glitch πάνε σύννεφο. Σταματάω για την ώρα. Αδύνατον να παίξω, δεν χαρίζω άλλες νίκες.

Τόσο scripting δεν έχω ξαναδεί στο 21. Όλες οι κόντρες και οι αποκρούσεις υπέρ του αντιπάλου και οι αμπαλοι να πανηγυρίζουν τα σκατενια τους και να νομίζουν ότι είναι παίκτες. Σουτ από το πουθενά κόντρα και γκολ. Τρία παιχνίδια έχασα έτσι μέσα σε μια ώρα. 

Τα υπόλοιπα μετά τις 2.

Πραγματικά αηδία αυτό το WL. Έπαιξα 11 αγώνες στον ιταλικό σέρβερ. Ενώ το πρωί του Σαββάτου και της Κυριακής όλα τα παιχνίδια ήταν καλά με συγχρονισμένο gameplay, το βράδι ήταν αίσχος. 

Στις 2 το βράδι αποφάσισα να αλλάξω σέρβερ και να παίξω στην Γερμανία. Εκεί η διαφορά ήταν αισθητή. Η κίνηση ήταν κανονική σε ταχύτητα, τα animations και τα physics δούλευαν σωστά αλλά πάλι ένα delay σε σχέση με τον αντίπαλο υπήρχε. Πέταξα 8 παιχνίδια στον κουβά προσπαθώντας να παίξω στον άθλιο σέρβερ της Ιταλίας. 

Ενώ είχα 25 παιχνίδια αποφάσισα να αγοράσω τον Master Splinter ( Ben Yeder). 

24 αγώνες, 28 γκολ, 6 ασίστ. Με hunter σε θέση striker. Το κακό είναι ότι ολόκληρο αγώνα δεν βγάζει, πρέπει να υπάρχει μια καλή αλλαγή στον πάγκο. 

Επίσης για λόγους chemistry αντικατέστησα τον Frenkie με το ταγαρι τον Sissoko. Καλός για ελληνορωμαϊκή πάλη, να σπρώξει το αμάξι σου αν μείνεις αλλά δεν στρίβει με τίποτα και η πάσα του είναι κακή. 

Ο Dembele ανύπαρκτος για ένα ακόμα WL. Εννοείται πως ήταν το τελευταίο του. 

• Haha 2

@kosigr ωραίος Κώστα,εγώ θέλω coop,κυρίως για squad battles που το βαριέμαι άπειρα μόνος μου και για rivals όταν έχει objectives.

Χαρά στο κουράγιο σου πάντως που παίζεις όλα τα ματς στο WL.

• Like 1

16 minutes ago, Bakogoal said:

@kosigr ωραίος Κώστα,εγώ θέλω coop,κυρίως για squad battles που το βαριέμαι άπειρα μόνος μου και για rivals όταν έχει objectives.

Χαρά στο κουράγιο σου πάντως που παίζεις όλα τα ματς στο WL.

Αλήθεια τώρα έχει coop στα squad battles; Καλά τι έχουν κάνει οι τύποι τι να πω.

Κοίτα squad battles όπως έγραψα και πάνω δεν παίζω δεν μου κάνει αίσθηση, objectives επίσης δεν κάνω γιατί συνήθως θέλουν συγκεκριμένα πράγματα οπότε και τον Ronaldo που λέει ο λόγος να έδιναν δεν θα τα έκανα, ας πούμε πέρυσι δεν πήρα ούτε έναν icon από τα swaps γιατί βαριόμουν να τα κάνω.

Αλλά τα φιλικά μου αρέσουν πολύ για να τεστάρουμε ομάδες και coop για τον χαβαλέ περισσότερο είμαι μέσα.

Κοίτα δεν ξέρω γιατί το λες αυτό για το wl, αλλά αν δεν ήταν αυτό θα έπαιζα το πολύ 10 παιχνίδια μέσα στην εβδομάδα. Εμένα τα wl είναι που με κάνουν να πορώνομαι τόσο, λόγω του ανταγωνισμού και το ότι είσαι στην τσίτα, αυτό είναι που απολαμβάνω, δηλαδή πέρυσι ας πούμε είχα σιχαθεί τα rivals που έμπαιναν πολλοί και έπαιζαν με κάτι άκυρες ομάδες μόνο για τα objectives, ευτυχώς (αν έχω καταλάβει σωστά γιατί δεν τα έχω τσεκάρει) φέτος δεν τα έχουν αυτά στα rivals και μέχρι στιγμής έχω απολαύσει πολύ δυνατές μάχες εκεί, αν ήταν και καλύτερο το gameplay, αν δεν είχε αυτά τα αρνητικά που έχει θα ήταν απολαυστικό το παιχνίδι.

Edited by kosigr

Είμαι objectivesfreepacks-whore και δεν το κρύβω!

• Haha 3

@kosigr

Ξέχασες το kick off glitch 😂 Χτες πρέπει να έφαγα πάνω από 20 γκολ από kick off. Πάσα στον Werner, τρέξιμο κατά μέτωπο, κερδίζει τα τρια τάκλιν στην σειρά από Sissoko, Gomez και Varane, σουτ και γκολ. Και αν αποκρούσει το τέρμα θα ξαναπάρει την μπάλα και θα πλασάρει σε κενή εστία. 

Επίσης αυτό με τους αντιπάλους είναι σχετικό. Χτες με σκορ 14-8, 03:30 το βράδι έπεσα με 3 veryfied στην σειρά. Κέρδισα τον ένα, έχασα από τους άλλους δύο. 

Μερικούς τύπους πραγματικά το παιχνίδι τους παίρνει από το χέρι και τους βγάζει silver 1 για να μην τα παρατήσουν. 

Το team press είναι η χαρά του αμπαλου. Επιλέγει μόνο τον striker και αφήνει την ΑΙ να κάνει την βρώμικη δουλειά. Και αν πας να κάνεις φάση, βγάζει το τέρμα και δεν προλαβαίνεις να πλασάρεις λόγω delay. 

Ακόμα δεν έχω καταλήξει σε ποιον σέρβερ είναι καλύτερα να παίζω. Ο ιταλικός ήταν τα πρωινά πολύ καλός. Το βράδι με κατέστρεψε. 

Για φιλικό ξέρεις ότι είναι πάντα διαθέσιμος, ειδικά τώρα που δεν έχει γυμναστήριο....

@Bakogoal Κάθε πρωί σπαμαρω τα squad battles. Όποτε με δεις μέσα στείλε μήνυμα. 

@SkyloMethyr Netduma R2.

Edited by GiorgosTT
  • Like 2
  • Thanks 1