Jump to content
broxopios

TV - Monitor για PS5/XSX

Recommended Posts

Επειδή σε λίγο καιρό θα απασχολήσει πολύ κόσμο για το τι τηλεόραση ή monitor θα χρειαστεί για τις next gen κονσόλες, ανοίγω θέμα για να μην μπλέκουμε και άλλα τόπικ με αχρείαστα μηνύματα.

Πλέον ξέρουμε τα specs των νέων κονσολών και παρότι δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμη, μπορούμε ίσως να έχουμε μια ιδέα για ποιο monitor/tv θα αναδείξει τις ικανότητες των κονσολών.

Αυτό που ξέρουμε είναι ότι θα φτάνουν μέγιστο τα 120fps (λογικά στα παιχνίδια θα είναι στα 60) και το νέο hdmi θα είναι στα 2.1.

Είναι κάτι άλλο σημαντικό που πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας πάντα για την αγορά tv-monitor?

Τώρα κάποιες ερωτήσεις γι αυτούς που το έχουν ψάξει.

1. Τι διαφορές θα έχει το hdmi 2.1 σε σχέση με το 2.0 πχ. Αναφέρομαι σε αισθητή διαφορά.

2. Τα Hz πόσο ρόλο θα παίξουν και πόσα θα είναι ικανοποιητικά.

3. Νομίζω τα 60fps κάθε σοβαρό μόνιτορ ή τηλεόραση μπορεί να τα πιάσει. Για παραπάνω δεν ξέρω. Αξίζει να πάμε σε παραπάνω;

4. Το HDR πόσο σημαντικό θα είναι στις νέες κονσόλες και σε ποιο μόνιτορ ή τηλεόραση αξίζει;

5. Το είδος πάνελ πόσο σημαντικό είναι και τι αξίζει να προσέξουμε. Έχουμε TN, NA, IPS...

Εν τέλη τι μόνιτορ/τηλεόραση αξίζει να πάρω για μια next gen εμπειρία;

Edited by broxopios
  • Like 1

11 minutes ago, Bakogoal said:

TUF gaming vg27 B.

Μετά από πολύ ψάξιμο θεωρώ πως είναι ο,τι πιο value for money και ο,τι πρέπει για την επόμενη γενιά.

400+ η τιμή 

400+ ρε παιδιά για τα 165hz και το χαμηλό Input lag;
Πάρτε μια οθόνη της προκοπής που να βλέπεται (να μην είναι TN panel) και ας έχει και 120hz, άλλωστε οι κονσόλες δε πρόκειται να πάνε παραπάνω.
Δε πρόκειται να δείτε τέτοια βελτίωση που να αξίζουν τα χρήματα σας και σαν επένδυση επίσης δε φαίνεται ιδιαίτερα καλή καθώς δε βλέπω και να κρατάει τη τιμή της. Το HDMI2.1 θα γίνει το στάνταρ με τις κονσόλες και θα πάμε σε [email protected]  (και λόγω τηλεοράσεων).

Edited by johnson
  • Like 1

7 hours ago, Bakogoal said:

Το 0,4 ms αληθεύει? Είχα δει μια παρουσίαση στο pcsteps κ τα περισσότερα monitor από ότι θυμάμαι έδιναν από 1 έως 5.

Όχι ότι είναι αισθητή η διαφορά βέβαια. Μια φορά που δοκίμαζα σε pc φίλου με μετρητή από το 0 ως το 70 δεν καταλαβαίνω τίποτα. Από τα 120 κ πάνω ήταν αισθητό. Και στα 200 ήταν unplayable. 

Βέβαια  δε δοκιμάσαμε ποδοσφαιρακια κ τα νούμερα δεν είμαι απόλυτα. 

Edited by slamsoze

Δεν ξέρω αν αληθεύει,ήταν το μικρότερο που βρήκα στην αγορά πάντως @slamsoze

Για gaming θες οπωσδήποτε TN panel,έτσι λένε οι μύστες,βέβαια πήγα και είδα από κοντά τα χρώματα και το hdr και έμεινα ικανοποιημενος.

Αυτό με τα χρώματα πρέπει να το ελέγχει ο καθένας μας,να μένει ικανοποιημενος και μετά να προχωρά σε αγορά.

Η ανάλυση της είναι υπεραρκετη για τις ίντσες της.Μην ξεχνάμε και τα λεφτά,δεν θα δώσω ούτε θα προτείνω σε κάποιον να δώσει 700+ ευρώ.

Έχει μια θύρα διαφορετική  του hdmi @johnson.

Μια display port,έχεις ιδέα τι είναι; 

Mε την ευκαιρία διάβασα τι είναι και μακάρι να έχουν οι νέες κονσόλες...που δεν το νομίζω βέβαια.

Τέλος πάντων εγώ αυτά τα χαρακτηριστικά ήθελα και οπωσδήποτε αυτο το panel.

Edited by broxopios
  • Like 1

μη ξεχνατε οτι υπαρχει και το game mode που ριχνει το input lag στις tv,το ποσο δεν ξερω,προσωπικα δεν το χρησιμοποιω στην samsung που εχω γιατι μου χαλαει τα χρωματα,φωτισμους και αν πας να τα φτιαξεις σε πεταει απο το game mode.

• Like 2

Επίσης είναι ξεκάθαρα θέμα χρημάτων.

Ο Johnson λέει για επένδυση κτλ.

Για μένα τα 400 ευρώ είναι τρεις μέρες δουλειά,για άλλον μπορεί να είναι ένας μήνας και για κάνα πιτσιρικά μπορεί να είναι υπόθεση ενός έτους ξέρω γω...

Ο καθένας έχει το κουμάντο του,ξέρει τι θέλει,πόσο το θέλει κτλ.

Δεν μπορείς να κρίνεις τον άλλον για τις αγορές του.

Θες monitor; 

Αποφάσισε γιατί το θες; 

1.Για καλή εικόνα,για gaming ή  για κάτι ενδιάμεσο;

2 . Κατέληξε στο panel.

3. Θες να είναι futureproof;

4. Βρες τη χρυσή τομή σε ίντσες,ανάλυση,hz και χρήματα.

Edited by Bakogoal
  • Like 3

1 hour ago, TOL1S said:

μη ξεχνατε οτι υπαρχει και το game mode που ριχνει το input lag στις tv,το ποσο δεν ξερω,προσωπικα δεν το χρησιμοποιω στην samsung που εχω γιατι μου χαλαει τα χρωματα,φωτισμους και αν πας να τα φτιαξεις σε πεταει απο το game mode.

Στη SONY Bravia που έχω, βάζω gaming mode, γτ είχα διαβάσει για αυτό που λες, ότι ρίχνει το input lag . Επίσης είχα διαβάσει ότι πρέπει στην TV να κλείσουμε ένα Mode αυτόματης διόρθωσης  που έχει, γιατί δημιουργεί ghosting effect σε κάποιες περιπτώσεις. 

Γενικά πάντως αμφιταλαντευομαι ακόμα, αν θα πάρω monitor ή όχι. Τη μία λέω δεν αξιζει, αφού ούτε κάθε μέρα παιζω, ούτε ασχολούμαι με κανένα competitive game που κρίνεται στη λεπτομέρεια. Την άλλη διαβάζω ποστ σαν του @Bakogoal κ ξανά ψήνομαι για monitor. 

Edited by slamsoze

Προσωπικά αν αγοράσω PS5 κάποια στιγμή θα επενδύσω σε monitor. Πιθανόν την περίοδο της Black Friday.

Στο ελάχιστο που ασχολήθηκα, λένε για VN μόνιτορ το οποίο σε λογικά χρήματα σου προσφέρει πολύ καλό refresh rate & response time. Υστερεί όμως σε γωνιές θέασης (αδιάφορο για μόνιτορ μιας και είσαι μπροστά του) και χρώματα. 

Επειδή ασχολούμαι κυρίως με ποδοσφαιράκια και με το online, σίγουρα θέλω χαμηλό input lag. Τα υπόλοιπα έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Σίγουρα θέλω όμως το μόνιτορ που θα αγοράσω να αξιοποιεί τις δυνατότητες των next gen κονσολών.

• Like 1

Θα πω τι έκανα εγώ που είμαι φτωχομπ1ν€?.

Αγόρασα ένα full HD 1080p monitor με 1 ms delay στα 60 hz με 100€ προσφορά. Τόσο πιάνει το ps4, παραπάνω δεν το χρειάζεται. Για την ανάλυση μπορώ να πω ότι είναι μια χαρά, όχι βέβαια όπως στην 4κ τηλεόραση. Για ήχο αγόρασα με 7€ ένα audio converter και σύνδεση τα 2.1 ηχεία της Logitech που είχα αγοράσει πριν 12 χρόνια και όλα καλά. Ναι δεν θα αξιοποιήσει το ps5. Αλλά είπαμε η τσέπη μου μέχρι εκεί έφτανε. 

Οι σύγχρονες τηλεοράσεις, όσο πιο καλή εικόνα έχουν τόσο πιο πολύ input delay παρουσιάζουν. 

Στο gaming mode, παρακάμπτουμε κάποιους επεξεργαστές εικόνας, η ποιότητα πέφτει αλλά μειώνεται το input delay. 

Ενδεικτικά στην δικιά μου Samsung series 6, το delay σε απλή εικόνα είναι 240 ms, σε HDR φτάνει τα 300 και σε gaming mode 60. Μέχρι να πιάσω ΦΙΦΑ, το είχα σε απλή εικόνα. Για παιχνίδια όχι online που δεν μας νοιάζει τόσο η απόκριση είναι μια χαρά. Αλλά στο ΦΙΦΑ όχι. Θέλει gaming mode. 

• Like 4

Και γω μια Samsung έχω και έχει πολύ ghosting.

Βέβαια όταν παίζω last of us πχ και βάζω hdr,η εικόνα και το framerate με κάποιο τρόπο γίνονται τέλεια.

Μου κάνει εντύπωση το framerate που με ξεγελα,δεν ξέρω,μοιάζει καρφωμενο στα 60.

@slamsoze τι είπα και σε εψησα; 

Τα games εκτός από NBA,FIFA,PES τα απολαμβάνω στην TV,όχι στο monitor.

Edited by Bakogoal
  • Like 1

1 hour ago, Bakogoal said:

Και 

@slamsoze τι είπα και σε εψησα; 

Τα games εκτός από NBA,FIFA,PES τα απολαμβάνω στην TV,όχι στο monitor.

Τιποτα συγκεκριμένο. Είμαι specs whore γενικά. Με το που μου πετάξεις 2~3 ωραία νουμερα κ 1~2 πλεονεκτήματα, τσιμπαω αμέσως. 

Η βασική μου απορία είναι. Έστω οι νέες κονσόλες είναι στα 120HZ πχ κ έχω πάω σε monitor με 160HZ. Κερδίζω κάτι, ή είναι περιττή ιπποδύναμη, πχ πάει πιο ξεκούραστα το monitor ξέρω γω? 

Edited by slamsoze
  • Thanks 1

1 hour ago, slamsoze said:

Τιποτα συγκεκριμένο. Είμαι specs whore γενικά. Με το που μου πετάξεις 2~3 ωραία νουμερα κ 1~2 πλεονεκτήματα, τσιμπαω αμέσως. 

Η βασική μου απορία είναι. Έστω οι νέες κονσόλες είναι στα 120HZ πχ κ έχω πάω σε monitor με 160HZ. Κερδίζω κάτι, ή είναι περιττή ιπποδύναμη, πχ πάει πιο ξεκούραστα το monitor ξέρω γω? 

Δικός μου είσαι...άκου specs whore!

Το one x ήδη πάει παραπάνω από 60 άρα το series x και το ps5 θα κάνουν το ίδιο υποθέτω.

Τώρα για περιττή ιπποδύναμη κτλ,μακάρι να ήξερα.

Υποθέτω όπως τα σκέφτεσαι είναι.

Α και πρόσεχε,η οθόνη που πήρα έχει το σωστό HDR,όχι τη μουφα που είχαν οι πρώτες 4K τηλεοράσεις.

Edited by Bakogoal
  • Haha 1

Διαβάζοντας λίγο για το hdmi 2.1, ίσως ακόμη και το 2.0 να μας καλύπτει. Το 2.0 υποστηρίζει ανάλυση εικόνας 4Κ έως 60fps (και 8Κ στα 30 fps). Δύσκολα θα βγουν παιχνίδια που θα ξεπεράσουν αυτά τα στάνταρ. Τουλάχιστον για τα πρώτα χρόνια. 

Ένα σημαντικό που διάβασα είναι «HDMI 2.1 features Variable Refresh Rate (VRR) and Quick Frame Transport (QFT)—two features that will reduce latency and possibly eliminate input lag altogether». 

Ωστόσο μέχρι να βγουν μόνιτορ που να υποστηρίζουν το 2.1 σε λογικές τιμές, ίσως το 2.0 να κάνει τη δουλειά του. 

• Love 1
  • Like 1

Βρήκα μια οθόνη σε διαφήμιση γνωστής αλυσίδας. Δεν είναι τίποτα φοβερό είναι της σειράς, αλλά η τιμή είναι χαμηλή νομίζω, στα 90€ με την προσφορά. Για εφεδρικό μόνιτορ νομίζω είναι καλό?? 

Μονό δεν ξέρω τι είναι το HDCP?? Κάτι για 4Κ support διάβασα στο Google, αλλά κλασικά δεν κατάλαβα κ πολλά. Μπορώ να βάλω το ps4pro? Επίσης η ανάλυση 1080p είναι έτσι? 

Αξίζει σαν δευτερεύουσα αγορά, ή καλύτερα να τσονταρω κάτι ακόμα κ να ανέβαινα για κάτι καλύτερο κ πιο κύριο?

EDIT:βασικά βλέπω δεν έχει έξοδο ήχου, οπότε  μόνο για PC κάνει μάλλον? Ηχεία δεν έχει , ηχεία δεν παίρνει, οπότε αυτό καταλαβαίνω. Μόνο για PC.

Επίσης τα 60 Ηz είναι για current gen? ΔΗλαδή για ps5/xboxX είπαμε πάμε για 120 Hz, σωστά?

Είναι οθόνη Philips. 

Τα χαρακτηριστικά του είναι αυτά :

Οθόνη LCD: IPS.
 Τύπος οπίσθιου φωτισμού: W-LED.
 Μέγεθος οθόνης: 23, 8.
 Αναλογία: 16:9.
 Ανάλυση: 1920 x 1080 @ 60 Hz.
 Πυκνότητα πίξελ: 93 PPI.
 Χρόνος απόκρισης: 8 ms.
 Φωτεινότητα: 250 cd/m².
 Λόγος αντίθεσης (τυπικός): 1.000:1.
 Smart contrast: 10.000.000:1.
 Pixel pitch: 0.275 x 0.275 mm.
 Γωνία προβολής: 178? (H) / 178? (V).
 Χρώματα οθόνης: 16, 7 M.
 Ρύθμιση ύψους: Οχι.
 Ρύθμιση κλίσης: -5ο/20ο.
 Είσοδος σήματος: VGA (Analog ), DVI-D (digital, HDCP).
 USB: Οχι.
 Είσοδος Sync: Separate Sync, Sync on Green.
 Είσοδος/Εξοδος ήχου: Οχι.
 Ενσωματωμένα ηχεία: Οχι.
 VESA: 100x100 mm.
 Συμβατότητα Plug&Play: DDC/CI, Mac OS X, sRGB, Windows 10 / 8.1 / 8 / 7.
 Χρώμα: Μαύρο.
 Διαστάσεις (ΠxΥxΒ): 540 x 325 x 45 mm.
 Βάρος: 3.10 Kg.
 Εγγύηση: 2 χρόνια. DOA 7 ημερών

Edited by slamsoze

Αν και άσχετος με αυτά, πριν χρόνια ανακάλυψα στην πράξη τί είναι το HDCP. Eίναι ένα πρωτόκολλο προστασίας περιεχομένου, που εμποδίζει την παράνομη αντιγραφή περιεχομένου, χοντρικά χοντρικά. Είχα μόλις αγοράσει PS3, το οποίο και θα συνέδεα στο Pc monitor που είχα, γιατί δεν είχα full hd Tv. Το μόνιτορ, Samsung, εξαιρετικής ποιότητας και 1080 μεν, χωρίς είσοδο hdmi δε. Συνδέω με καλώδιο hdmi (Ps3) to dvi (PC) και έστελνε απλά μία μαύρη εικόνα, λόγω του ότι το μόνιτόρ μου δεν είχε HDCP (και ίσως και το καλώδιο). Λεφτά για τηλεόραση δεν έπαιζαν, οπότε ψάχτηκα και βρήκα ένα ανταπτοράκι, HD Fury στο όνομα, που ήταν HDCP compatible (και δεν ήταν και φτηνό), και τσουπ, να η εικόνα κανονικά στο μόνιτορ. Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει το HDMI 1.4 που είναι για σήμα 1080 και το 2.2 που είναι για 4k. Λογικά, οι περισσότερες 4k τηλεοράσεις και μόνιτορ έχουν το πρωτόκολλο. Καλό θα είναι να σιγουρευτείς πάντως, πριν το αγοράσεις, γιατί νομίζω αν μία τηλεόραση ή μόνιτορ δεν έχει το 2.2, παίζει μεν το περιεχόμενο, αλλά 1080 και όχι 4k......

• Like 1

ΟΘΟΝΗ AOC CU34G2X/BK 34'' LED 2K ULTRA WIDE 144HZ

τι λετε εσεις που ξερετε τα πολλα γι αυτο το μονιτορ;;;; αξιζει;;;; (μονο για φιφα που ασχολουμαι)

15 hours ago, Platini_Athens said:

ΟΘΟΝΗ AOC CU34G2X/BK 34'' LED 2K ULTRA WIDE 144HZ

τι λετε εσεις που ξερετε τα πολλα γι αυτο το μονιτορ;;;; αξιζει;;;; (μονο για φιφα που ασχολουμαι)

Κι εγώ στην αναζήτηση μόνιτορ είμαι.

Για PC ενδιαφέρεσαι κυρίως ή θα αγοράσεις κάποια next gen κονσόλα; Επίσης γιατί ultra wide?

Ενδιαφέρομαι για PS5 προσωπικά.

Κάποια στιγμή ψήθηκα για TV και να αντικαταστήσω την υπάρχουσα, αλλά τα τελευταία χρόνια ευχαριστιέμαι περισσότερα τα games από το μόνιτορ, οπότε προς τα κει θα πάω. 

Έλεγα για 4Κ/60hz, αλλά τελικά κλείνω σε 2k/144hz όπως εσύ αλλά 27άρα μάλλον και αν είναι δυνατόν και μεταχειρισμένη ώστε μετά από 1-2 χρόνια που θα βγουν καλές και φθηνές 4k/120hz/2.1hdmi, να πάω προς τα κει. 

*Κι εγώ σχεδόν αποκλειστικά με ποδοσφαιράκια ασχολούμαι. 

Edited by broxopios

9 minutes ago, broxopios said:

Κι εγώ στην αναζήτηση μόνιτορ είμαι.

Για PC ενδιαφέρεσαι κυρίως ή θα αγοράσεις κάποια next gen κονσόλα; Επίσης γιατί ultra wide?

Ενδιαφέρομαι για PS5 προσωπικά.

Κάποια στιγμή ψήθηκα για TV και να αντικαταστήσω την υπάρχουσα, αλλά τα τελευταία χρόνια ευχαριστιέμαι περισσότερα τα games από το μόνιτορ, οπότε προς τα κει θα πάω. 

Έλεγα για 4Κ/60hz, αλλά τελικά κλείνω σε 2k/144hz όπως εσύ αλλά 27άρα μάλλον και αν είναι δυνατόν και μεταχειρισμένη ώστε μετά από 1-2 χρόνια που θα βγουν καλές και φθηνές 4k/120hz/2.1hdmi, να πάω προς τα κει. 

*Κι εγώ σχεδόν αποκλειστικά με ποδοσφαιράκια ασχολούμαι. 

Για pc χωρις να αποκλειω το ενδεχομενο αγορας κονσολιτσας....οχι αμεσα ομως.....εχω ενα gaming μονιτορ της ASUS 60hz που δινει και 75 σε χαμηλοτερες αναλυσεις απο HD. Aλλα θα ηθελα να δω και τα 144 ή τα 240... Ενας φιλος μου προτεινε το παραπανω....ψηνεται κι ο ιδιος....τι λες; υγ. Ουλτρα γουαιντ δεν ξερω...θα τον ρωτησω....σιγουρα ειναι εντυπωσιακο χαχαχα

Edited by Platini_Athens

16 minutes ago, Platini_Athens said:

Για pc χωρις να αποκλειω το ενδεχομενο αγορας κονσολιτσας....οχι αμεσα ομως.....εχω ενα gaming μονιτορ της ASUS 60hz που δινει και 75 σε χαμηλοτερες αναλυσεις απο HD. Aλλα θα ηθελα να δω και τα 144 ή τα 240... Ενας φιλος μου προτεινε το παραπανω....ψηνεται κι ο ιδιος....τι λες; υγ. Ουλτρα γουαιντ δεν ξερω...θα τον ρωτησω....σιγουρα ειναι εντυπωσιακο χαχαχα

Για pC ίσως αξίζει να πας και στα 240 για μελλοντική χρήση. Για κονσόλες είναι διαφορετικά τα πράγματα. Χωρίς να είμαι καλός γνώστης αλλά από το ψάξιμο των τελευταίων βδομάδων, η οθόνη φαίνεται πολύ δυνατή, αλλά προσωπικά δε θα πήγαινα σε ultra wide. Δεν ξέρω δε μου κάθεται καλά. Τουλάχιστον για gaming. Έχει ένα φιλαράκι μου και μου λέει στην αρχή είναι λίγο περίεργα αλλά είναι θέμα συνήθειας. Βέβαια αν ξαναπάρει δε θα πάει σε ultra wide. 

• Like 1

1 hour ago, broxopios said:

Για pC ίσως αξίζει να πας και στα 240 για μελλοντική χρήση. Για κονσόλες είναι διαφορετικά τα πράγματα. Χωρίς να είμαι καλός γνώστης αλλά από το ψάξιμο των τελευταίων βδομάδων, η οθόνη φαίνεται πολύ δυνατή, αλλά προσωπικά δε θα πήγαινα σε ultra wide. Δεν ξέρω δε μου κάθεται καλά. Τουλάχιστον για gaming. Έχει ένα φιλαράκι μου και μου λέει στην αρχή είναι λίγο περίεργα αλλά είναι θέμα συνήθειας. Βέβαια αν ξαναπάρει δε θα πάει σε ultra wide. 

Εχω παρατηρησει οτι στο πισι που εχω (10ετιας 16gb ram, core i5 2500k, ssd & με μια αναβαθμιση με radeon rx 580 8gb......το μοναδικο παιχνιδι που ασχολουμαι ειναι το φιφα) το φιφα λοιπον  δεν μου αρεσει οπως τρεχει σε HD....ονλαιν παντα.

Μπορει να ειναι πλασιμπο αλλα παντα κατεβαζω αναλυση διοτι νιωθω οτι ΜΟΝΟ ετσι παει σφαιρα (εννοειται αλλαζω απο 60 σε 75Ηz) και γινομαι ανταγωνιστικος.

Δεν ξερω αν αξιζει το ουλτρα γουαιντ....αλλα πιστευω ενα gaming μονιτορ με 1ms και 144 ή 240hz με παντα χαλια αναλυση και low γραφικα ονλαιν θα σπερνει!!!! χαχαχαα

Μπορει να μην ισχυει βεβαια τιποτα απο τα παραπανω που λεω.

• Like 1

Asus TUF Gaming VG32VQ 31.5" Curved Gaming Monitor

ο φιλος @Bakogoal και οι ειδικοι  γι αυτο το μονιτορ τι λενε;;;; ΜΟΝΟ για εργασια (σχεδιαστικη στον υπολογιστη)  και ΜΟΝΟ για φιφα (απο παιχνιδια) 

Ειδικός δεν είμαι αλλά είναι μια χαρά η συγκεκριμένη σειρά,εγώ έχω το αντίστοιχο με TN panel που είναι πιο "gaming".

Αν θες όμορφα χρώματα πάρε κάτι σε ips panel,αν θες ταχύτητα πας σε TN,αυτά θυμάμαι όταν έψαχνα.

Έχει και ips ισάξια σε ταχύτητα με τα TN αλλά είναι πανάκριβα.

Πάντως από το δικό μου είμαι πολύ ευχαριστημένος,πλέον δεν μπορώ να παίξω αλλού FIFA...έχει άπειρες ρυθμίσεις και δεν νιώθεις πως οι παίκτες κάνουν πατιναζ τόσο όσο στην TV η οποία είναι 4K με hdr,με gaming mode...

Άλλη φάση το monitor.

Να το χαρείς είτε πάρεις αυτό είτε κάποιο άλλο.

• Thanks 1

@Platini_Athens το συγκεκριμένο μόνιτορ είναι καλό για gaming αλλά τα VA panel όχι τόσο για σχεδιαστική απεικόνιση. Αναγκαστικά πρέπει να πας σε IPS, τα οποία ανεβαίνουν και σε τιμή. 

https://www.skroutz.gr/s/21146988/Gigabyte-Aorus-FI27Q-P-27-Gaming-Monitor.html?o=Gigabyte+Aorus+FI27Q-p#specs

https://www.skroutz.gr/s/11273081/BenQ-PD3200U-32.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/14239423/Acer-Predator-X34P-Curved-34-Gaming-Monitor.html#specs

Προσωπικά θα μείνω προς το παρόν με την Dell 1080/60hz, μιας και πήρα το Series S και αποδίδει σούπερ εκεί. Θα περιμένω να δω τι θα βγει από 4k/120hz για μελλοντική αγορά του PS5 σε κανα χρόνο. 

Edited by broxopios
  • Like 1
  • Thanks 1

Nα ρωτήσω ρε παιδιά, για τηλεόραση κυρίως. HDMI 2.1 πρέπει να υποστηρίζει η θύρα της τηλεόρασης, ή αρκεί που είναι το καλώδιο στις κονσόλες. Γιατί ψάχνω-ψάχνω sto skroutz, αλλά δε βρίσκω καμία σε λογική τιμή που να γράφει στα details ΗDMI 2.1. Μήπως ψάχνω κάτι λάθος?

1 hour ago, slamsoze said:

Nα ρωτήσω ρε παιδιά, για τηλεόραση κυρίως. HDMI 2.1 πρέπει να υποστηρίζει η θύρα της τηλεόρασης, ή αρκεί που είναι το καλώδιο στις κονσόλες. Γιατί ψάχνω-ψάχνω sto skroutz, αλλά δε βρίσκω καμία σε λογική τιμή που να γράφει στα details ΗDMI 2.1. Μήπως ψάχνω κάτι λάθος?

Πρέπει υποχρεωτικά να το υποστηρίζει και η τηλεόραση.

Είναι ακόμη ακριβές οι 2.1. Βέβαια λίγο που έψαξα, ακόμη και οι ακριβές όπως η LG CX 55' (1500€) δεν αποδίδουν σωστά το VRR στα 4k/120hz (PS5/XSX). Τώρα στην πράξη τι σημαίνει αυτό; Ίσως και τίποτα με την έννοια ότι το μάτι μας να μην αντιληφθεί τίποτα. Οι "ψαγμένοι" πάντως λένε ότι καλύτερα κάποιοι να περιμένουν του χρόνου να το διορθώσουν αυτό. 

• Like 1