Jump to content
TOL1S

EA SPORTS - FIFA 21 - Γενική συζήτηση

Recommended Posts

Έχω μήνες να παίξω φίφα (και προ). Τι λέει; Συνεχίζει να είναι καλό; 

Πλέον περιμένω το PS5 σε λίγες μέρες και με hype FIFA 22 (+ PES 2022). Η τελευταία ελπίδα....

On 28/2/2021 at 12:12 ΜΜ, Mitropoulos1 said:

Ο μόνος τροπος να σοβαρέψει αυτή η μούφα ειναι να σταματήσουν οι futαδες να βαζουν χρηματα και να quitαρετε αντι να αποδεχεστε το ψέμα...

Προσομοιωτης delay το "μπασκετάκι" της ΕΑ και φέτος ιδικά όταν εχεις σερι νικες ξεφτιλιζει την νοημοσίνη σου και σου πετάει το ψέμα κατάμουτρα...

Το μονο που θα θυμάμε μετά απο χρόνια απο το fifa 21 θα ειναι τα γελία OP autoblocks των αμυντικών...την τεχνιτή καθίζιση της ομαδας σου οταν παει να ξεφυγει το σκορ, τα randoms ξεψυχισμένα τελειωματα ερασιτεχνικου σωματείου οταν ενεργοποιηθει ο κόφτης...

Ντε και καλά να σκοράρει κι ο άμπαλος....ματς του 5-0 να λυγουν 3-2 για να μην βαζει τα κλάματα ο μπόμπιρας...

Και σε όλα αυτά να προστίθετε και το delay του σαββ/κου λογο server overload....ο καλυτερος τροπος να χαλασεις την ψυχική σου υγεια.

Το fifa 11 πολυ καλυτερο απο τους κατοπηνούς "κουλοχέρηδες" της ΕΑ 

Αν δεν κάνω λάθος seasons δεν παίζεις;

Οι FUTαδες δεν πρόκειται να σταματήσουν την τροφοδοσία. 

5 hours ago, flokiman said:

Παιδες , στο FIFA 21 (PC) δεν μπορω να απενεργοποιησω το Competitor Mode.
Ειναι μονιμως On , ακομα και στο amateur.
Φταει κανα update?

μονο στο legendary γινεται ενεργο το πεδιο.

On 3/3/2021 at 12:48 ΜΜ, broxopios said:

Πλέον περιμένω το PS5 σε λίγες μέρες και με hype FIFA 22 (+ PES 2022). Η τελευταία ελπίδα....

Μόνο στο προ οι ελπίδες 

Ή ΕΑ έχει μηδέν λόγους να βελτιώσει οτιδήποτε... 

• Like 2

55 minutes ago, Hellenes said:

Μόνο στο προ οι ελπίδες 

Ή ΕΑ έχει μηδέν λόγους να βελτιώσει οτιδήποτε... 

Μου αρέσει το FIFA. Ωστόσο δε θα με χαλούσε καθόλου ένα πολύ καλύτερο προ. 

42 minutes ago, broxopios said:

Μου αρέσει το FIFA. Ωστόσο δε θα με χαλούσε καθόλου ένα πολύ καλύτερο προ. 

Ή απάντηση σου και το χάλι του προ είναι ο λόγος.... 

Εδώ πήρε κόσμος το PS5 και μόλις έκανε κλαρίνα στο fut ετρεξε σαν κότα πίσω στο 4...

• Love 1

On 3/3/2021 at 12:48 ΜΜ, broxopios said:

Kαλώς να σου έρθει το 5. Θα σου αρέσει και η ίδια η κονσόλα και ειδικότερα το χειριστήριο πιστεύω. Για εμένα η μεγάλη διαφορά στο Φίφα είναι ότι η Ps5 version έχει φέρει μία στιβαρότητα άνευ προηγουμένου. Το gameplay λογικά το ξέρεις ήδη, σε σχέση με ΑΙ, με το θέμα των χαφ που δεν μαρκάρουν, και όλα τα υπόλοιπα, θετικά και αρνητικά. Ωστόσο, λόγω αναβαθμισμένων γραφικών και σταθερότητας frames, αφήνει πλέον μία άψογη αίσθηση στο χειριστήριο και στο μάτι. Ακόμα και τώρα, όποτε παίζω,  μου φαίνεται περίεργο πόσο διαφορετικό έγινε σε αυτόν τον τομέα. Από κουκλοθέατρο έγινε κανονικό ποδόσφαιρο σε στιβαρότητα. Από εκεί και πέρα, είναι θέμα του πώς παίζει ο καθένας, difficulty level, sliders κλπ, για να το ευχαριστηθεί (για το Career βασικά). 

• Like 2

Αυτήν την τόσο αισθητή στιβαρότητα στο xbox s που είχα δεν την είχα εντοπίσει. Πολύ μικρή διαφορά. Ανεπαίσθητη θα έλεγα. 

Αντώνη εσύ το δοκίμασες σε νέα τηλεόραση ή στην ίδια που έπαιζες και στο ps4? 

• Like 1

Xμ, ναι, δεν διευκρίνισα κάτι σημαντικό πριν. Στο πρώτο μου ποστ εντυπώσεων για το next gen Fifa, κάποιες σελίδες πριν, έλεγα ότι πιθανότατα παίζει μεγάλο ρόλο στο ότι τώρα μόνο, ταυτόχρονα με το Ps5, περνάω σε 4k+Hdr. Στο Ps4 (το απλό είχα) έπαιζα σε 1080p και το Ps5 το κόλλησα σε μία 50άρα Philips που έχω από πέρυσι (την είχα σε άλλο χώρο, αλλά και το απλό 4 δεν έχει 4k), επομένως μπήκα απότομα σε "next gen" και γα αυτό ίσως να μου έχει κάνει τόσο εντύπωση. Πάντως, ακόμα κι έτσι, αυτό που βλέπω και παίζω είναι σίγουρα ένα στιβαρό ποδοσφαιράκι (επιπέδου Προ σε αυτόν τον τομέα) με πολύ μεγάλη λεπτομέρεια στην εικόνα και με τη γνωστή αμεσότητα στο χειρισμό. 

Ένας φίλος που είχε Ps4 Pro +4κ ΤV (άρα είχε συνηθίσει 4k κλπ), μου λέει ότι το next gen Fifa έχει διαφορά με το current, αλλά δεν έχει εντυπωσιαστεί τόσο όσο εγώ, επομένως μάλλον είναι αυτό που λέμε. 

• Like 1

Εγώ είχα ps4 pro,σε 4K hdr,πήγα σε ps5 και hdmi2.1 και νιώθω τη στιβαροτητα.

Επίσης την ίδια στιβαροτητα την νιώθω όταν παίζω στο gaming monitor με το TN panel.

Εχει αισθητή διαφορά το next gen και για μένα.

• Like 2

Είμαι σίγουρος ότι παίζει πολύ ρόλο το μόνιτορ/tv στην αίσθηση και εμπειρία. Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι. Το input lag, το πάνελ, αλλά χαρακτηριστικά; 

Θυμάμαι σε ps4 σε τηλεόραση φίλου απολάμβανα περισσότερο τα ποδοσφαιρακια απ ότι στη δική μου. Και οι 2 full HD με τη δική μου καλύτερη σε input lag. 

Το σκέφτομαι και για 4k μόνιτορ κάποια στιγμή. Ίσως περιμένω 4k/120fps/2.1 hdmi. 

38 minutes ago, broxopios said:

Είμαι σίγουρος ότι παίζει πολύ ρόλο το μόνιτορ/tv στην αίσθηση και εμπειρία. Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι. Το input lag, το πάνελ, αλλά χαρακτηριστικά; 

Θυμάμαι σε ps4 σε τηλεόραση φίλου απολάμβανα περισσότερο τα ποδοσφαιρακια απ ότι στη δική μου. Και οι 2 full HD με τη δική μου καλύτερη σε input lag. 

Το σκέφτομαι και για 4k μόνιτορ κάποια στιγμή. Ίσως περιμένω 4k/120fps/2.1 hdmi. 

Samsung 55" Smart 4K QLED QE55Q95T

Αυτήν πήρα,για monitor στις 27 ίντσες,πήρα ένα 2K με TN panel,στις μικρές ίντσες δεν χρειάζεται να πας 4Κ,για να μην ξοδέψεις πολλά στο λέω...τώρα κουμάντο στην τσέπη σου,εννοείται πως κάνεις εσύ.

Αλλο ενα update οπου ελαβα στο pc...

https://fifaforums.easports.com/en/discussion/593209/fifa-21-title-update-12

Παιδες σχετικα με αυτα που λετε για τηλεορασεις και αναλυσεις εγω εχω να πω οτι υπαρχει μεγαλη διαφορα οταν παιζω στο monitor του pc σε 2Κ σε σχεση της 4Κ της τηλεορασης. Εγω πηρα οτι πιο φτηνο υπαρχει με 350 ευρω μια toshiba με τουρκικο panel οπου μπορω να πω οτι τιμαει τα λεφτα της. Το παιχνιδι δεν εχει καμια σχεση σε 4Κ και πιστευω οτι οποιος δεν εχει παιξει θα ενθουσιαστει. Βεβαια εγω παιζω στα 60 fps γιατι αυτο υποστιριζει το panel. Αλλα στο fifa δεν ξερω κατα ποσο μπορουν τα εκμευταλευτουν τα 120 με τα μακρινα πλανα οπου εχει. Θα καταλαβουμε τι γινεται με στο 22.

Προσωπικά από ps4 pro και full HD 50αρα TV, πήγα σε PS5 και την 85άρα XH 9096. Κούμπωσα πάνω και τα Logitech z-5500 που τα είχα ξεχασμένα στο pc στο πατρικό μου, και πραγματικά μιλάμε για άλλη εμπειρία gaming. Χαοτική διαφορά.

Όποιος κοιτάει για TV, να προσπαθήσει να πάρει κάτι όσο πιο future-proof γίνεται (120 Hz, HDMI 2.1, vrr, κλπ).

Όσο για το φίφα, το νιώθεις όντως πιο στιβαρό. 

Παίζω κι άλλα games που είχα κάνει skip στο ps4 κι έχουν πλέον υποστήριξη για 60 fps στο ps5. Τερμάτισα τα Days Gone, Astro's Playroom (τρομερό, θα τρελαθείτε με το Dualsense). Τώρα παίζω το Resident Evil 2 και ακολουθεί το God of War. Αναμένω να πάρουν update τα The Last of Us 2, Red Dead Redemption 2 και Witcher 3 που τα έχω να κάθονται.

Πάντως από παιχνίδια του ps5, δεν με πολυτραβάει κάτι. Δε θεωρώ ότι θα χάσει κάποιος κάτι αν περιμένει να το πάρει Σεπτέμβρη - Οκτώβρη μαζί με κάποιο bundle. Περιμένω πως και πως να δω fifa και pes 22. Κυρίως το pes που θα έχει και νέα engine.

• Like 1

12 hours ago, alexisss13 said:

Προσωπικά από ps4 pro και full HD 50αρα TV, πήγα σε PS5 και την 85άρα XH 9096. Κούμπωσα πάνω και τα Logitech z-5500 που τα είχα ξεχασμένα στο pc στο πατρικό μου, και πραγματικά μιλάμε για άλλη εμπειρία gaming. Χαοτική διαφορά.

Όποιος κοιτάει για TV, να προσπαθήσει να πάρει κάτι όσο πιο future-proof γίνεται (120 Hz, HDMI 2.1, vrr, κλπ).

Όσο για το φίφα, το νιώθεις όντως πιο στιβαρό. 

Παίζω κι άλλα games που είχα κάνει skip στο ps4 κι έχουν πλέον υποστήριξη για 60 fps στο ps5. Τερμάτισα τα Days Gone, Astro's Playroom (τρομερό, θα τρελαθείτε με το Dualsense). Τώρα παίζω το Resident Evil 2 και ακολουθεί το God of War. Αναμένω να πάρουν update τα The Last of Us 2, Red Dead Redemption 2 και Witcher 3 που τα έχω να κάθονται.

Πάντως από παιχνίδια του ps5, δεν με πολυτραβάει κάτι. Δε θεωρώ ότι θα χάσει κάποιος κάτι αν περιμένει να το πάρει Σεπτέμβρη - Οκτώβρη μαζί με κάποιο bundle. Περιμένω πως και πως να δω fifa και pes 22. Κυρίως το pes που θα έχει και νέα engine.

για να βγαζει η τηλεοραση hdmi 2.1 θελεις τουλαχιστον 650 ευρωπουλα για 49 ιντσες
οποιος εχει τα δινει... Ισως ειναι παρα πολυ νωρις.
Αν και οι τιμες ανεβαινουν αντι για να κατευνουν.

11 hours ago, TOL1S said:

FIFA 21 rocked by "EAGate" scandal after company employee is alleged to have sold coveted Ultimate Team cards for thousands of pounds

https://www.eurogamer.net/articles/2021-03-10-fifa-21-rocked-by-ea-gate-scandal-as-company-employee-alleged-to-have-sold-coveted-ultimate-team-cards-for-thousands-of-pounds

Η δουλειά αυτή γίνεται από το ΦΙΦΑ 20. 

Το να μεταφέρεις νομίσματα είναι εύκολο αλλά να βάλεις σε έναν λογαριασμό παίκτη αξίας 10Μ, δεν είναι κάτι που μπορεί να κάνει ο μέσος Ρωσσος coin farmer. 

Ήταν φως φανάρι ότι η δουλειά γίνεται από μέσα. Βέβαια λογικό είναι ο κόσμος να θέλει να αγοράσει icon moments και toty κάρτες με τέτοιο τρόπο. 

Τα rewards και τα packs, ακόμα και να τα αγοράσεις με FIFA points, είναι άθλια. Θα δώσεις 1.500€ και δεν θα βγάλεις ποτέ icon moment. Γιατί λοιπόν να μην τα δώσεις στον rat employee να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 

Τα featured squads που βλέπετε στα squad battles είναι πραγματικά. Τι νομίζετε η Dua Lipa  grindαρει στο μάρκετ για να φτιάξει ομάδα; Της δίνουν όποιον θέλει untradeable και τέλος. Γενικά οποίος είναι "κάποιος" μπορεί να πάρει κάρτες από την ΕΑ απευθείας στον λογαριασμό του.

20 minutes ago, GiorgosTT said:

Η δουλειά αυτή γίνεται από το ΦΙΦΑ 20. 

Το να μεταφέρεις νομίσματα είναι εύκολο αλλά να βάλεις σε έναν λογαριασμό παίκτη αξίας 10Μ, δεν είναι κάτι που μπορεί να κάνει ο μέσος Ρωσσος coin farmer. 

Ήταν φως φανάρι ότι η δουλειά γίνεται από μέσα. Βέβαια λογικό είναι ο κόσμος να θέλει να αγοράσει icon moments και toty κάρτες με τέτοιο τρόπο. 

Τα rewards και τα packs, ακόμα και να τα αγοράσεις με FIFA points, είναι άθλια. Θα δώσεις 1.500€ και δεν θα βγάλεις ποτέ icon moment. Γιατί λοιπόν να μην τα δώσεις στον rat employee να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 

Τα featured squads που βλέπετε στα squad battles είναι πραγματικά. Τι νομίζετε η Dua Lipa  grindαρει στο μάρκετ για να φτιάξει ομάδα; Της δίνουν όποιον θέλει untradeable και τέλος. Γενικά οποίος είναι "κάποιος" μπορεί να πάρει κάρτες από την ΕΑ απευθείας στον λογαριασμό του.

Αυτό είναι ψιλοπταισματακι... 

Ολόκληρος κώδικας dynamic difficulty adjustment DDA τρέχει από πίσω και τιμωρεί όποιον δεν έβαλε ευρώ ή έχει ακριβή ομάδα να κολλάει στα ψέματα ή γραμμή και να νομίζεις ότι έχεις λαγκ η κολλάει ο σερβερ... 

Εκεί να δεις σκάνδαλο 

• Love 1

Και στους αγωνες που κατεβαινουν τι γινεται ; Τα αφαιρουν ολα αυτα; Αλλο παιχνιδι παιζουν; Με τα ακαουντ τους δεν παιζουν ολοι αυτοι οι προ παιχτες;

On 12/3/2021 at 2:02 ΜΜ, Platini_Athens said:

Και στους αγωνες που κατεβαινουν τι γινεται ; Τα αφαιρουν ολα αυτα; Αλλο παιχνιδι παιζουν; Με τα ακαουντ τους δεν παιζουν ολοι αυτοι οι προ παιχτες;

Το ίδιο είναι κι εκει... Όταν το pay to win είναι φανερό ο κόσμος παρατάει όταν είναι όμως κρυφό με account τότε τα ζώα τρώνε το χόρτο αμασιτο... 

6 minutes ago, Hellenes said:

Το ίδιο είναι κι εκει... Όταν το pay to win είναι φανερό ο κόσμος παρατάει όταν είναι όμως κρυφό με account τότε τα ζώα τρώνε το χόρτο αμασιτο... 

Θα σου πω γιατι το λεω....το σκεπτικο μου.....καταρχην δεν θεωρω οτι ειναι pay to win το παιχνιδι.....σκετο pay ΝΑΙ......πχ εχω φτιαξει μια ομαδα GOLD με 2 καρτες ''χρωματιστες'' μονο (τον πορτοκαλι Οcampos και τον 84 LM Ισπανο Μοrales) και τον Becham που μου εδωσε το παιχνιδι....τα μεγαλα μου χαρτια ειναι ο Ραμος κι ο Δαγκανιαρης (οι χρυσες απλες καρτες ομως οπως ειπα)......και στην ντιβ 6 (ανεβηκα στην 5 νομιζω τωρα) νικησα εναν Ελληνα 1-4 που ειχε της Παναγιας τα ματια απο χρωματιστες καρτες ΚΑΙ τον Ροναλντο (της Γιουβε). Δλδ μονο και μονο απο τα στατς και τις δυνατοτητες που ειχαν αυτες οι καρτες θα πρεπε να με ΜΠΙΠ. Εδω παιζω με αντιπαλους οπου οι παιχτες τους βγαινουν παντα πρωτοι στην μπαλα ή περνανε απο μεσα μου - απο πανω μου και μου κλεβουν λες και δεν υπαρχω.

Τεσπα πιστευω οτι το παιχνιδι (παντα ετσι ηταν) στηριζεται στο experience και στα τροπαια (και ποσο το εχεις ''ξεκλειδωσει''). Ειναι πολυπαραγοντικο το φιφα.

Παλια εμεις το ερμηνευαμε ως ''ακαουντ''.

Σιγουρα ΠΡΕΠΕΙ να ξερεις να παιζεις. Δεν ειναι απλο παιχνιδι. Ομως ΑΝ το matchmaking ''θελει'' (δεν λεω οτι το κανει επιτηδες) να σε ΜΠΙΠ μεσω της κληρωσης-ευρεσης αντιπαλου ονλαιν...θα σε ΜΠΙΠ. Μεσω του σκριπτινγκ γινεται η δουλεια.

Μπορει να κανω και λαθος για ολα τα παραπανω αλλα νομιζω καπως ετσι ''ειναι στημενη η δουλεια''.

Πρώτα νέα πάντως για το pes 2022 (αν αληθευουν) ειναι οτι αδειες....γιοκ....οταν λεμε γιοκ εννοουμε τιποτα. Μονο με patch τα σηματα τα ονοματα και οι εμφανισεις. Εποχες iss,

https://www.fichajes.net/noticias/licencias-castigan-arranque-pes-2022-20210312.html?fbclid=IwAR2c3w57vu4Jo7RPndAkpPE84xV9kO9fS7yQ1WFYC5BR4VnoKqdZys9806A

Εδω ενα link

Edited by DM7

42 minutes ago, DM7 said:

Πρώτα νέα πάντως για το pes 2022 (αν αληθευουν) ειναι οτι αδειες....γιοκ....οταν λεμε γιοκ εννοουμε τιποτα. Μονο με patch τα σηματα τα ονοματα και οι εμφανισεις. Εποχες iss,

https://www.fichajes.net/noticias/licencias-castigan-arranque-pes-2022-20210312.html?fbclid=IwAR2c3w57vu4Jo7RPndAkpPE84xV9kO9fS7yQ1WFYC5BR4VnoKqdZys9806A

Εδω ενα link

Όνειρο ότι όλα τα λεφτά πάνε στο παιχνίδι.... 

Και καλά κάνει η ΚΟΝΑΜΙ γιατί στα ονλαιν εκεί που είναι όλη η μαρμίτα κανένας δεν νοιάζεται για τις άδειες... 

Στο φουτ παίζουν με γάτες αρκούδες σάντουιτς και άλλες π1πες με τσίρκο φανέλες και εμ ετοΟ σήματα... 

Εκεί δεν νοιάζεται κανείς... 

Αντε να δούμε πολλές οι ελπίδες... 

• Like 1

Δεν έχει άδικο ο Hellenes.

• Like 2