Jump to content
TOL1S

EA SPORTS - FIFA 21 - Γενική συζήτηση

Recommended Posts

7 minutes ago, arkoudos1980 said:

Καλησπέρα σε όλους...

Άργησα να μπω στο κλίμα φέτος μιας και η μικρή άρχισε να περπατάει και δεν υπάρχει χρόνος, τώρα όμως που κοιμάται σε φυσιολογικούς ρυθμούς τα βράδια λέω να το αγοράσω και να παίζω μεταμεσονύχτα.

Έχω ένα πρόβλημα όμως. Ή είμαι επιεικώς καθυστερημένος (αρκετά πιθανό) ή η standard edition δεν υπάρχει στο ps store. Μου βγάζει κάτι Champions και Beckham κλπ., εγώ θέλω την απλή, τη σκέτη χωρίς γάλα. Έχει κανείς ιδέα;

EDIT Δεν ξέρω αν φταίει που το ψάχνω από pc και δεν μπήκα στο ps4 να το δω από εκεί (δεν νομίζω, αλλά λέω...).

H Beckham είναι η απλή.

• Thanks 1

69,99 στο ps store ενώ τα Media Market (και άλλοι) το έχουν 40κάτι...

Δεν πάει καλά η Sony (κρίμα την όρεξη που έκανα για σήμερα το βράδυ).

• Like 1

Για το θέμα με τη next gen δωρεαν αναβάθμιση και την διαδικασία που πρέπει να κάνει κανείς, αναρωτιόμουν μήπως η ΕΑ το κάνει έτσι, για τον εξής λόγο: εάν το δισκάκι που βάζουμε στην κονσόλα (δηλ. το serial number του) δεν συνδέεται αποκλειστικά με τον συγκεκριμένο PS λογαριασμό (εάν μιλάμε για Playstation), τότε θα μπορούσε κάποιος να πάει το δισκάκι στο PS5 φίλου του, να το διαβάσει και να του κατεβάσει τη next gen αναβάθμιση και αυτουνού. Δηλαδή για αυτό να ζητάνε φώτο με απόδειξη αγοράς και υπογραφή και ταυτοποίηση PS ID. Δεν ξέρω, λέω μήπως. Επειδή από όσο ξέρω, μπορεί κανείς να παίξει με το ίδιο δισκάκι, οποιουδήποτε παιχνιδιού, σε οποιαδήποτε κονσόλα με άλλο PS ID, έλεγα μήπως δεν έχουν βάλει να "κλειδώνει" το serial του κάθε παιχνιδιού με ένα συκγεκριμένο ID. 

Mία εβδομάδα τώρα με το next gen Φίφα21 και έχω να πω τα εξής. Για να βεβαιωθώ ότι δεν βλέπουν αστεράκια τα μάτια μου και δεν χάζεψα από την απότομη μετάβαση σε 4K, Hdr και τα συναφή, μίλησα με φίλο που τελικά του έστειλαν redeem code για να κατεβάσει το next gen και ο οποίος είχε πάρει εξαρχής και PS4 Pro, συν μία καλή Sony 4k τηλεόραση, άρα έχει εδώ και 2-3 χρόνια 4k gaming, και μου είπε ακριβώς τα ίδια που βλέπω κι εγώ. Η next gen έκδοση έχει φοβερή καθαρότητα και λεπτομέρεια εικόνας, αλλά και φουλ smoothness, προφανώς γιατί τα καλά γραφικά συνδυάζονται και με το σταθερό 60 frames (δεν έχω γνώσεις. Υποθτικά το λέω, από αυτά που βλέπω). Δεν περίμενα με τίποτα όμως τέτοιο αντίκτυπο στο βάρος και την αίσθηση του παιχνιδιού. Κυριολεκτικά, το μπαλαρινέ δεν υπάρχει πια, καθόλου. Σε θέμα στιβαρότητας και physics, μιλάμε για άλλο εντελώς παιχνίδι. Οι παίκτες και η μπάλα είναι οντότητες με βάρος και πολύ μεγάλη λεπτομέρεια, στα πατήματα, τα στριψίματα, τις κινήσεις. Αν μπορούσα να το περιγράψω κάπως, θε έλεγα ότι είναι ποδοσφαιράκι με τη στιβαρότητα Προ, σε gameplay Φίφα, αλλά και πάλι δεν είναι το ίδιο, γιατί η ευκρίνεια εικόνας το ενισχύει ακόμα παραπάνω. Ειλικρινά, η αίσθηση που έχω αυτή τη στιγμή είναι ότι δεν χρειάζεται αλλαγή μηχανής, εάν είναι να παίζει έτσι από εδώ και πέρα. Θα πείτε, τί λέει τώρα αυτός, που έχουμε βαρεθεί να φωνάζουμε ότι είναι κοροϊδία αυτή η μηχανή τόσα χρόνια. Κι όμως, λέω ό,τι βλέπω. Εάν μπορούν να συνεχίσουν επάνω σε αυτό που έχουν κάνει στο φετινό next gen και να προσθέσουν\βελτιώσουν, πιστεύω ότι είναι μία χαρά όπως είναι για αυτή τη γενιά που ξεκινάει. Χρειάζεται μόνο εμπλουτισμός σε animations (που ήδη είναι πολλά και διάφορα), άντε και να τελειοποιήσουν τίποτα foot planting και σύστημα collisions ξέρω γω, κι από εκεί και πέρα να βελτιώνουν τα άλλα θέματα, πχ μαγνήτες, βελτίωση ΑΙ κι όλες τις γνωστές παιδικές ασθένειες. 

Θεωρώ επίσης ότι και το next gen Pro του χρόνου, που θα έχει και νέα μηχανή, θα κινείται σε αντίστοιχα επίπεδα, δηλ. θα δούμε κι εκεί παιχίδι πολύ ανώτερο σε physics και αίσθηση.

Edited by toninio
  • Like 2
  • Confused 1

5 hours ago, arkoudos1980 said:

69,99 στο ps store ενώ τα Media Market (και άλλοι) το έχουν 40κάτι...

Δεν πάει καλά η Sony (κρίμα την όρεξη που έκανα για σήμερα το βράδυ).

Πριν μια εβδομάδα το είχε 30 ευρώ προσφορά,αν είσαι Αθήνα παρτο μεταχειρισμενο,ψάξε στο market στο Facebook,θα το βρεις φθηνά και χέρι με χέρι,θα γλιτώσεις και τον χρόνο των μεταφορικών.

• Like 1

12 hours ago, toninio said:

Για το θέμα με τη next gen δωρεαν αναβάθμιση και την διαδικασία που πρέπει να κάνει κανείς, αναρωτιόμουν μήπως η ΕΑ το κάνει έτσι, για τον εξής λόγο: εάν το δισκάκι που βάζουμε στην κονσόλα (δηλ. το serial number του) δεν συνδέεται αποκλειστικά με τον συγκεκριμένο PS λογαριασμό (εάν μιλάμε για Playstation), τότε θα μπορούσε κάποιος να πάει το δισκάκι στο PS5 φίλου του, να το διαβάσει και να του κατεβάσει τη next gen αναβάθμιση και αυτουνού. Δηλαδή για αυτό να ζητάνε φώτο με απόδειξη αγοράς και υπογραφή και ταυτοποίηση PS ID. Δεν ξέρω, λέω μήπως. Επειδή από όσο ξέρω, μπορεί κανείς να παίξει με το ίδιο δισκάκι, οποιουδήποτε παιχνιδιού, σε οποιαδήποτε κονσόλα με άλλο PS ID, έλεγα μήπως δεν έχουν βάλει να "κλειδώνει" το serial του κάθε παιχνιδιού με ένα συκγεκριμένο ID. 

Mία εβδομάδα τώρα με το next gen Φίφα21 και έχω να πω τα εξής. Για να βεβαιωθώ ότι δεν βλέπουν αστεράκια τα μάτια μου και δεν χάζεψα από την απότομη μετάβαση σε 4K, Hdr και τα συναφή, μίλησα με φίλο που τελικά του έστειλαν redeem code για να κατεβάσει το next gen και ο οποίος είχε πάρει εξαρχής και PS4 Pro, συν μία καλή Sony 4k τηλεόραση, άρα έχει εδώ και 2-3 χρόνια 4k gaming, και μου είπε ακριβώς τα ίδια που βλέπω κι εγώ. Η next gen έκδοση έχει φοβερή καθαρότητα και λεπτομέρεια εικόνας, αλλά και φουλ smoothness, προφανώς γιατί τα καλά γραφικά συνδυάζονται και με το σταθερό 60 frames (δεν έχω γνώσεις. Υποθτικά το λέω, από αυτά που βλέπω). Δεν περίμενα με τίποτα όμως τέτοιο αντίκτυπο στο βάρος και την αίσθηση του παιχνιδιού. Κυριολεκτικά, το μπαλαρινέ δεν υπάρχει πια, καθόλου. Σε θέμα στιβαρότητας και physics, μιλάμε για άλλο εντελώς παιχνίδι. Οι παίκτες και η μπάλα είναι οντότητες με βάρος και πολύ μεγάλη λεπτομέρεια, στα πατήματα, τα στριψίματα, τις κινήσεις. Αν μπορούσα να το περιγράψω κάπως, θε έλεγα ότι είναι ποδοσφαιράκι με τη στιβαρότητα Προ, σε gameplay Φίφα, αλλά και πάλι δεν είναι το ίδιο, γιατί η ευκρίνεια εικόνας το ενισχύει ακόμα παραπάνω. Ειλικρινά, η αίσθηση που έχω αυτή τη στιγμή είναι ότι δεν χρειάζεται αλλαγή μηχανής, εάν είναι να παίζει έτσι από εδώ και πέρα. Θα πείτε, τί λέει τώρα αυτός, που έχουμε βαρεθεί να φωνάζουμε ότι είναι κοροϊδία αυτή η μηχανή τόσα χρόνια. Κι όμως, λέω ό,τι βλέπω. Εάν μπορούν να συνεχίσουν επάνω σε αυτό που έχουν κάνει στο φετινό next gen και να προσθέσουν\βελτιώσουν, πιστεύω ότι είναι μία χαρά όπως είναι για αυτή τη γενιά που ξεκινάει. Χρειάζεται μόνο εμπλουτισμός σε animations (που ήδη είναι πολλά και διάφορα), άντε και να τελειοποιήσουν τίποτα foot planting και σύστημα collisions ξέρω γω, κι από εκεί και πέρα να βελτιώνουν τα άλλα θέματα, πχ μαγνήτες, βελτίωση ΑΙ κι όλες τις γνωστές παιδικές ασθένειες. 

Θεωρώ επίσης ότι και το next gen Pro του χρόνου, που θα έχει και νέα μηχανή, θα κινείται σε αντίστοιχα επίπεδα, δηλ. θα δούμε κι εκεί παιχίδι πολύ ανώτερο σε physics και αίσθηση.

Όντως η next gen έκδοση που παίζω και εγώ επιβεβαιώνω οτι είναι πιο στιβαρό και εννοείται το μπαλαρίνε δεν υπάρχει!

Εννοείται πως θέλει ακόμα αρκετές βελτιώσεις παντού αλλά είναι σε καλό δρόμο και η διαφορά με την correct gen είναι εμφανή!

Υ.Γ το θέμα που είχα με την απίστευτη εύστοχα της cpu έχει βελτιωθεί μέτα από ένα update, πιστεύω στα επόμενα update να γίνει ακόμα καλύτερο..

• Like 1

@toninio καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Ήθελα να σε ρωτήσω για αυτό που έγραψες για το φίλο σου και τον κωδικό που του έστειλαν για redeem. 

Έχω το ps5 με blue ray drive και το φιφα (ps4) σε δισκάκι. Δε μπορώ ούτε εγώ να κάνω το δωρεάν upgrade. Διαβάζοντας πως στον @Bakogoal έδωσαν κωδικό για download, ακολούθησα την ίδια διαδικασία (με photos), αλλά δε μου έδωσαν τίποτα. Ο πρώτος που μίλησα στο EA help μου είπε να περιμένω να λάβω code μέσω email, κι ο 2ος δύο μέρες μετά, μου το έπαιζε τρελός σχεδόν 2 ώρες που μιλούσαμε, και μου έλεγε πως είναι known issue και ότι το studio δουλεύει για να το επιλύσει. Δίνουν λέει κωδικό, μόνο σε όποιον είχε το παιχνίδι σε δισκάκι στο ps4 και πήρε ps5 χωρίς disc drive. 

Ο φίλος σου που γράφεις ότι το πήρε και προηγουμένως το είχε σε ps4 pro, πήρε ps5 με drive ή χωρίς? Γιατί αν πήρε με drive, είναι ίδια περίπτωση με εμένα που μου το παίζουν τρελοί. Να ξέρω αν είναι, να συνεχίζω να τους τα πρήζω. 

Επειδή συμπίπτουν οι απόψεις μας γενικά περί ποδοσφαιρακίων, με έχεις ψήσει πολύ με αυτά που γράφεις να το παίξω. Από την άλλη όμως, δε δίνω με τίποτα επιπλέον λεφτά στην ΕΑ, για κάτι που είχαν υποσχεθεί πως θα είναι free.

• Like 3

Έλα alexisss13, χρόνια πολλά (και σε όλους), σε ευχαριστώ πολύ.  Σόρι ρε φίλε, μπαίνω αργά ρε γμτ στο φόρουμ και άργησα να το δω. Λοιπόν, πριν λίγο μου έστειλε μήνυμα ο φίλος και μου λέει τα εξής: εξαρχής τους είπε ότι έχει το Ps5 disc version και έχει αγοράσει το Φίφα21 σε δισκάκι, ακριβώς όπως κι εσύ, ίδια περίπτωση. Δεν του είπαν, λέει, καθόλου για "upgrade μόνο σε digital Ps5", του είπαν ότι είναι known issue (μάλλον το λένε σε όλους αυτό) και θα το λύσουν και ότι θα του στείλουν τον κωδικό, αλλά πρέπει να κάνει την τάδε διαδικασία κλπ. Γενικά τον εξυπηρέτησαν καλά, αλλά φυσικά τραβιόταν κι αυτός για πάνω από βδομάδα, γιατί χρειάστηκε να μιλήσει μαζί τους αρκετές φορές, συν όλα τα άλλα που έπρεπε να κάνει. Τελικά του το στειλαν πριν λίγες μέρες. Επίσης, μου είπε να μπεις στο psaddict.gr, όπου έχει φτιάξει έναν μίνι οδηγό (ο ίδιος ο φίλος μου, θα δεις το όνομά του στο άρθρο) για το θέμα αυτό. Να και το λινκ κατευθείαν https://psaddict.gr/free-upgrade-fifa-21-disc-version-fix/  Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει, αλλά ρίξε μία ματιά. 

Τώρα, κατάφερε η ΕΑ ένα απλό πράγμα να το κάνει σήριαλ. Ίδια ακριβώς περίπτωση και η δική μου και δεν ήθελα να τους δώσω άλλα χρήματα, αλλά δεν την πάλευα να φάω κι άλλη ταλαιπωρία και αναμονή και πήρα την προσφορά. Η χειρότερη λύση μεν, αλλά ηρέμησε το κεφάλι μου. Θα σου στείλουν το upgrade, όπως και σε όλους, δεν υπάρχει περίπτωση, αλλά σπάνε τα νεύρα του κόσμου και σου λέει, κάποιοι θα δώσουν και το παραπάνω 30άρι στο μεταξύ, καλά είναι. 

Το upgrade αξίζει, για εμένα 100%, έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά. Εξαρτάται πάντα βέβαια και από τις προσδοκίες του καθενός. Εάν κάποιος είναι ευχαριστημένος με το Φίφα gameplay, θα παίξει και θα ευχαριστηθεί ακόμα περισσότερο. Πάντως, θα επιμείνω στο ότι έχω εντυπωσιαστεί από την ευκρίνεια και από το πόσο αυτό το γεγονός έχει προσθέσει βάρος και στιβαρότητα σε παίκτες και μπάλα. Πιστεύω ότι δεν πρέπει να είναι μόνο τα γραφικά, αλλά ότι ισχύει κάπως και αυτό που έλεγαν στα pre release notes για παραπάνω frames και πιο γεμάτα animations και επαφές μπάλας. Ειδικά η μπάλα έχει μεγάλη διαφορά κατά τη γνώμη μου. 

Edited by toninio
  • Thanks 1

Παιδια στο World Class κερδιζετε ευκολα;
Εγω παιζω απανωτα Αργεντινη - Πορτογαλια, (απλα κικ οφ) , ολα manual και προσευχομαι να χασω με 1 γκολ και οχι 5 διαφορα.
Στο Professional παιρνω πολυ ευκολα νικες, αλλα στο World Class η CPU εινια υπερανθρωπη.
Κλεβουν καθε πασα σχεδον, μαρκαρουν τα παντα αψογα, ειναι πολυ γρηγοροι, προλαβαινουν για πλακα παικτες οπως Messi κτλ.
Νομιζω το Professional ειναι πιο ρεαλιστικο γιατι τα στατιστικα ξεχωριζουν καλυτερα.
Γνωμες επ'αυτου?

• Like 2

Καλό θέμα θίγεις, γιατί θέλουν λίγο ψάξιμο τα επίπεδα δυσκολίας. Tournaments και Career ως τώρα, πάρα πολλά ματς σε World Class και επίσης πολλά σε Legendary, για να βγάλω συμπεράσματα. Δεν είμαι ποτέ φαν των πιο ψηλών επιπέδων, γιατί χρησιμοποιούν τους μαγνήτες και άλλα κολοκύθια σε υπερβολικό βαθμό και χαλάει εντελώς η αίσθηση. Τα νεύρα που προκαλούν βέβαια είναι άλλο καπέλο. To Legendary έχει το καλό ότι αισθάνεσαι φουλ την πίεση, αλλά χαλάει πολύ σε άλλα πράγματα και πιστεύω ότι τέτοια levels θέλουν αποκλειστικά assisted. Παίζει ρόλο και πόσο καλός είναι κανείς. Εγώ τρώω πολύ ξύλο εκεί, εκτός εάν η ομάδα που χειρίζομαι είναι αρκετά ποιοτικότερη από την Cpu. 

Eπομένως, καταλήγω στο World Class, που είναι σαφώς πιο αληθινό και πιο κοντά στο πραγματικό ποδόσφαιρο. Αν κερδίζουμε εύκολα; Κάθε άλλο, για εμένα τουλάχιστον. Κι εδώ ξύλο μπόλικο και οι νίκες πολύ δύσκολες αλλά σε αρκετά καλή και σωστή ποδοσφαιρική βάση, και σε αφήνει να κερδίσεις, αν τα δώσεις όλα. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι συνδυάζεται καλά και με manual. Προσωπικά, ως τώρα το έχω απλή πάσα semi, σουτ semi και όλα τα άλλα fu-ma, αλλά θέλω να βάλω και το σουτ fu-ma. Στις πάσες, καταλήγω ότι η απλή πρέπει να είναι semi, γιατί και στην πραγματικότητα η απλή κοντινή πάσα είναι κάτι ψιλοεύκολο που το κάνουν όλοι, ενώ ταυτόχρονα υπάρχει και η manual through pass, οπότε αν θέλει κανείς να κάνει χειροκίνητα και την κοντινή, την κάνει με through. 

Επειδή με ικανοποιεί το World Class, δεν έχω δοκιμάσει Professional, που δοκίμαζα άλλες χρονιές. Ενδεχομένως, με τα πάντα όλα fu-ma, το Professional να είναι ιδανικό. Μετά υπάρχουν και συγκεκριμένα sliders που δίνουν κάποιες βαθμίδες πάνω ή κάτω στη δυσκολία, πχ το man marking, τα error και το να αυξήσει η μειώσει κανείς λιγάκι το speed και acceleration της Cpu σε σχέση με μας. Πχ, εάν κερδίζουμε ψιλοεύκολα στο World Class, αυξάνουμε marking (και στους δυο) και δίνουμε ένα δυο μονάδες παραπάνω στην Cpu στις ταχύτητες, ίσα ίσα για να την ενισχύσουμε λίγο, αλλά και να μην χαλάσουν οι ισορροπίες γενικά. 

Edited by toninio

11 hours ago, flokiman said:

Παιδια στο World Class κερδιζετε ευκολα;
Εγω παιζω απανωτα Αργεντινη - Πορτογαλια, (απλα κικ οφ) , ολα manual και προσευχομαι να χασω με 1 γκολ και οχι 5 διαφορα.
Στο Professional παιρνω πολυ ευκολα νικες, αλλα στο World Class η CPU εινια υπερανθρωπη.
Κλεβουν καθε πασα σχεδον, μαρκαρουν τα παντα αψογα, ειναι πολυ γρηγοροι, προλαβαινουν για πλακα παικτες οπως Messi κτλ.
Νομιζω το Professional ειναι πιο ρεαλιστικο γιατι τα στατιστικα ξεχωριζουν καλυτερα.
Γνωμες επ'αυτου?

@flokiman amigo World class πανευκολα με τη διαφορα οτι δεν παιζω μανιουαλ ομως ε. Δες εδω στο 73 κερδιζα 3-0 και με σεντρα σκοτωμενο ψεμα εβαλε ενα γκολ η ΑΙ....βεβαια ενιωθα την Πορτογαλια πολυ ισχυρη μεχρι που αλλαξα σε 4 2 3 1 και με αλλαγες η ομαδα εγινε ετσι:

https://postimg.cc/mPL4K0ZP

https://postimg.cc/7GFDchb4

Λοιπον: 

Τι εβαλες ρε Wijnaldum!!!!! Kαλα μου εδωσε και το τακουνακι πασα κατω απο τα ποδια με Σαλαχ...αλλα το θελα το τσιπ σοτ....ηθελα ενα ποντακι σε 2 ματς και ειχα αγχωθει οτι δεν θα τα καταφερω ενω ''την αγγιζα'' την κουπα.....καλα οταν καταλαβα οτι μπηκε μεσα στην θολουρα μου....το χα χαμενο το ματς, πολυ καλος ο αντιπαλος.... τι να λεμε τωρα...οταν θελει να σου δωσει το παιχνιδι σου δινει και οταν δεν θελει σε κρεμαει.....οπως τον κρεμασε με τη σειρα του ...ΠΟΙΟΣ ΠΟΙΟΣ ο Georgini ooooooooo!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑ

Αφιερωνω την 1η κουπα ντιβ 1 στο φιφα 21 στον φιλο και συναγωνιστη στο co op Oggy Athens και σε ολη την παρεα του wehellas! 1η φορα στα χρονικα τοσο νωρις! (πριν να αλλαξει το ετος ε   χεχεχε)  

Edited by Platini_Athens
  • Like 1

Λοιπον πειραξα sliders. 
Εβαλα CPU pass error 100
και CPU First touch error 100
Η πορτογαλια εξακολουθει να εχει Pass complete 90+ %.
Στο world class υπαρχει τρελη ασφυξια, καθε μου πασα κοβεται σχεδον. 
Μιλαμε για κοψιματα τρελα, τυπου βγαζω σεντρα και ο αμυντικος που με μαρκαρει στο 1 μετρο την κοβει με ψαλιδακι!
Εξωφρενικα γρηγορες αντιδρασεις.

Στο Professional βλεπω πιο ρεαλιστικο ποδοσφαιρο, κερδιζω ομως ευκολα.

Παντως να δωσω τα ευσημα στην ΕΑ, γιατι τα πατηματα και η λεπτομερεια των animation , ακομα και τα collision εχουν βελτιωθει αρκετα απο περισυ.
Οντως δηλαδη κανουν παραπανω μικρα βηματακια που δινουν ρεαλισμο στην κινηση. Βεβαια ολα ειναι πολυ γρηγορα σε ταχυτητα, ειδικα τα στριψιματα και το πως αλλαζουν πασες, αλλα αυτο ειναι το ΦΙΦΑ. Και η μπαλα ειναι μια χαρα, αν και στα σουτ ειναι λιγο floaty.

Σε σχεση με το PES, εχει πολλα ingame καλα το FIFA, οπως ειναι οτι η CPU τριπλαρει , προχωραει με τη μπαλα, κανει διαφορα, ενω στο PES ειναι κυριως πασα - πασα.
Προς το παρον τα 26 ευρω δε τα κλαιω.

• Like 1

7 hours ago, flokiman said:

Λοιπον πειραξα sliders. 
Εβαλα CPU pass error 100
και CPU First touch error 100
Στο world class υπαρχει τρελη ασφυξια, καθε μου πασα κοβεται σχεδον. 
Μιλαμε για κοψιματα τρελα, τυπου βγαζω σεντρα και ο αμυντικος που με μαρκαρει στο 1 μετρο την κοβει με ψαλιδακι!
Εξωφρενικα γρηγορες αντιδρασεις.

Παντως να δωσω τα ευσημα στην ΕΑ, γιατι τα πατηματα και η λεπτομερεια των animation , ακομα και τα collision εχουν βελτιωθει αρκετα απο περισυ.
Οντως δηλαδη κανουν παραπανω μικρα βηματακια που δινουν ρεαλισμο στην κινηση. Βεβαια ολα ειναι πολυ γρηγορα σε ταχυτητα, ειδικα τα στριψιματα και το πως αλλαζουν πασες, αλλα αυτο ειναι το ΦΙΦΑ. Και η μπαλα ειναι μια χαρα, αν και στα σουτ ειναι λιγο floaty.

Σε σχεση με το PES, εχει πολλα ingame καλα το FIFA, οπως ειναι οτι η CPU τριπλαρει , προχωραει με τη μπαλα, κανει διαφορα, ενω στο PES ειναι κυριως πασα - πασα.
Προς το παρον τα 26 ευρω δε τα κλαιω.

Πρόταση για sliders .

Έχω αφήσει στο 50 το user passing kai shooting μιας και παίζω μανιουαλ

https://forums.operationsports.com/forums/ea-sports-fifa-sliders/976734-fifa-21-os-community-sliders.html

• Like 1

το συγκεκριμενο στατιτιστικο λειτουργει λαθος 25 χρονια τωρα,η εα θεωρει οτι πασα ειναι μονο η απλη,αυτη που δινει ενας παικτης σε εναν αλλο σε μικρη αποσταση,αν κανεις σεντρα η προωθημενη δεν την θεωρει πασα,ετσι ειναι λογικο να γραφει 85%+ καθε φορα,για να γινει λαθος θα ειναι γιατι βγηκε πλαγιο η εκανε κακο κοντρολ.

ανεβασε το man marking και θα φτιαξεις το επιπεδο που θελεις,ξεκινα απο το 100 και δες ποσο ασφυκτικα μαρκαρουν και αρχισε να κατεβαζεις 5 μοναδες μεχρι να βρεις αυτο που θελεις,πιθανων και το 100 να ειναι καλο.

Edited by TOL1S
  • Love 1

Αυτο το ποδοσφαιρακι παιζουμε...εναν κουλοχέρι που οσο παει χρόνο με τον χρόνο και μικρενει εγκεφαλικά ωστε να χεροντε οι πιτσιρικαδες...

Να προσθεσω και το οτι εχω να σκοραρω online με κεφαλια απο κορνερ 3ς μηνες...

Ενω αντιθετος οταν παιζω με αμπαλους τα scripto γκολάκια της ΕΑ ειναι σιγουρο δωρο για να τους βαζει στο παιχνίδι αν δει οτι δεν μπορουν να βγάλουν με αλλον τρόπο φαση.

Edited by Mitropoulos1

@Mitropoulos1 αμιγκο νομιζω καλα τα λεει ο youtuber...ετσι ειναι το παιχνιδι...κι αν εβγαιναν ολες οι αλλες οι ''σιγουρες'' πασες θα εμπαιναν 25 γκολ σε καθε ματς....δεν συμφωνω ομως στην αποψη του για  τις μακρινες θρου πασες διοτι δειχνουν αντιληψη του χωρου και της θεσης του αντιπαλου αμυντικου. Αλλωστε οι Pro παιχτες που λεει οτι παιζουν ετσι διοτι τις γνωριζουν πιστευω οτι απλα ειναι  παιχταραδες γι αυτο και τις κανουν. Oι Pro παιχτες εχουν ξεψαχνισει το παιχνιδι ...γι αυτο ειναι και Pro αλλωστε. Σιγα μην περιμεναν τις θρου για να νικησουν με τοσα σκιλλς που ξερουν + το κοουτσαρισμα, την αμυνα και το passing game που ξερουν. Απο τη στιγμη που η  τακτικαλ αμυνα εχει να κανει με τον χωρο περισσοτερο... Ονλαιν ολοι παιζουν Ultra attack αρα αυτο που πρεπει να κανει καποιος περα απο το να παιζει κι εκεινος ultra attack ειναι να παιζει καλη αμυνα και να προβλεπει την οποιαδηποτε αντιπαλη πασα.

Και ναι το παιχνιδι εχει πολλα στραβα που πρεπει να λυθουν. 

Εμεις στο co op αντιμετωπιζουμε πολλους σεντρακιδες και τρωμε πολλα τετοια γκολ οπως και απο κορνερ.

Καλησπέρα και από εμένα .. γράφετε πολλοί εδώ μέσα πως στην next gen έκδοση η μπάλα και οι παίχτες είναι στιβαροί πλέον .. ήθελα να ρωτήσω αν παίζετε ον-λάιν ή όχι .. γιατί πάντα  στο offline είναι πιο στιβαρό το παιχνίδι αλλά ον-λάιν γίνεται τσίρκο 

Να σημειώσω πως όσων αφορά το fut οι πρωκτοι των αντ-αγωνιστών του 21 δεν άντεξαν πάνω από μια βδομάδα και κουράστηκαν χωρίς αφραγκους βρωμοστομους και τουμπανιασμενους από την πείνα ζητιάνους του ps4... Γιατί στο 5 η χλιδα είναι απίστευτη στο fut 55ακιλες ξεκωλες βίζιτες κόκα κότερα όλο το πακέτο... Και έτσι οι αγαπητοί youtubers έκαναν τσακ μπαμ uninstall  το next gen και πίσω στην θαλπωρή του 4...με τους ζητιάνους και ανάπηρους νουμπαδες... 

• Haha 2

47 minutes ago, Hellenes said:

Να σημειώσω πως όσων αφορά το fut οι πρωκτοι των αντ-αγωνιστών του 21 δεν άντεξαν πάνω από μια βδομάδα και κουράστηκαν χωρίς αφραγκους βρωμοστομους και τουμπανιασμενους από την πείνα ζητιάνους του ps4... Γιατί στο 5 η χλιδα είναι απίστευτη στο fut 55ακιλες ξεκωλες βίζιτες κόκα κότερα όλο το πακέτο... Και έτσι οι αγαπητοί youtubers έκαναν τσακ μπαμ uninstall  το next gen και πίσω στην θαλπωρή του 4...με τους ζητιάνους και ανάπηρους νουμπαδες... 

Για εξηγα λιγο παραπανω να καταλαβουμε καλυτερα 🤔🤔🤔

Λοιπόν παιδιά σήμερα μιας και έχω άδεια από την δουλειά μου έδωσα αρκετη ώρα στο παιχνίδι..

Οι εντυπώσεις μου είναι οι καλύτερες!!

Παίζω σε Xbox series X (next gen έκδοση) Career mode, και εκτός από τα γραφικά που είναι υπέροχα όντως οι παίκτες έχουν πλέον βαρύτητα και γενικά γίνονται πολύ ωραία ματσάκια,πιο αληθινά animations!Μετά από χρόνια δεν μπορούσα να κλείσω την κονσόλα!

Το θέμα που είχα με την εύστοχια της cpu πλέον έχει μειωθεί αρκετά μετά από ένα update,ίσως σε αυτό έχει να κάνει που το έμαθα το παιχνίδι καλύτερα..

Παίζω σε world class επίπεδο και αυτό που μου αρέσει είναι ότι μπορεί η CPU  να φάει 4 γκολ αλλά στον επόμενο αγώνα να με κέρδισει σχετικά εύκολα! Γενικά έχει πολύ ωραίο ρυθμό η next gen έκδοση οι μικρές ομάδες από της μεγάλες ξεχωρίζουν ..

Γενικά του χρόνου εάν δούμε αρκετές βελτιώσεις και να προσθέσουν αρκετά νέα στοιχεία εγώ θα είμαι καλυμμένος.

• Like 2

Σπύρο, συμφωνώ, γιατί κι εγώ όσο παίζω, τόσο βλέπω την καλή δουλειά που έχουν κάνει. Βαρύτητα και physics είναι σε εξαιρετικά επίπεδα πλέον. Σε world class πιστεύω η Cpu είναι καλή και εύστοχη, αλλά σε λογικό σημείο. Τώρα, σχετικά με τις ρυθμίσεις, δεν ξέρω αν υπάρχουν διαφορές μεταξύ Ps5 - Χbox S. X, αλλά στο Ps τουλάχιστον, σε slow και πεσμένο Sprint speed κάπου στο 25 και Acceleration 47-48 (και για τους δύο), ο ρυθμός είναι πολύ καλός και σωστός. 

@Trisco13, που ρωτάς πιο πάνω, εγώ τουλάχιστον μιλάω καθαρά για offline. 

Tα sliders του operationsports είναι πολύ καλά και ψαγμένα και έχει πάρα πολλές σελίδες με κόσμο που δοκιμάζει και προτείνει διάφορα. Διαφωνώ κάπως με το μηδενισμό που κάνουν στο Run frequency, γιατί σαν να παραγίνεται ήσυχο το παιχνίδι, καθώς και στη μείωση των pass speed και shot speed. Ειδικά στην πάσα, πιστεύω το 50 είναι σωστό. Λένε ότι είναι σημαντικό το παιχνίδι να παίζεται σε Normal speed, γιατί εκεί οι πλάγιοι αμυντικοί τρέχουν και μαρκάρουν πιο καλά την επέλαση του εξτρέμ από τα πλάγια, ενώ στο Slow συχνά πάνε σαν χεσμένοι. Δεν ξέρω, έτσι λένε αυτοί, δεν το χω δοκιμάσει. Δύσκολα βγάζω το Slow πάντως, δεν το βλέπω, για εμένα τουλάχιστον. Γενικά, αυτοί το πάνε σε μεγάλα ημίχρονα, πχ 10λεπτα ή 15λεπτα, με όλα πολύ ελεγχόμενα (πχ και το Full back positioning αν θυμάμαι στο 0 το χουν), για πολύ ρεαλιστικό αποτέλεσμα και πολύ μικρά σκορ. Είναι το τί θέλει κανείς, αλλά και πόσο καλός είναι. 

• Like 2

Εγώ πάντως παιδιά από τις 10 ώρες δοκιμής ΕΑ play, δεν είδα διαφορές σε στιβαρότητα και γενικά στο gameplay σε σχέση με το old gen. Ίσως παίζει ρόλο που έχετε νέες τηλεοράσεις; Δεν ξέρω. Εγώ στο μόνιτορ και τηλεόραση 1080p/60Hz είδα ένα ίδιο παιχνίδι με διαφορά στον φωτισμό και το γρασίδι. Τίποτα άλλο. 

• Love 1

1 hour ago, broxopios said:

Εγώ πάντως παιδιά από τις 10 ώρες δοκιμής ΕΑ play, δεν είδα διαφορές σε στιβαρότητα και γενικά στο gameplay σε σχέση με το old gen. Ίσως παίζει ρόλο που έχετε νέες τηλεοράσεις; Δεν ξέρω. Εγώ στο μόνιτορ και τηλεόραση 1080p/60Hz είδα ένα ίδιο παιχνίδι με διαφορά στον φωτισμό και το γρασίδι. Τίποτα άλλο. 

Λογικό εάν παίζεις σε full hd και σε monitor να μην βλέπεις διαφορά..

Εγώ παίζω σε 65αρα OLED(C9) και η διαφορά κάνει μπαμ..Εντάξει δεν είναι η μέρα με την νύχτα αλλά μην ξεχνάμε ότι το φετινό next gen βγήκε στο ήδη υπάρχον FIFA 21,δηλαδή  δεν ήταν δουλεμενο από την αρχή.Οχι ότι πιστεύω ότι το fifa 22 next gen θα είναι από την αρχή αλλά πιστεύω θα έχει περισσότερες βελτιώσεις και πιο πολλά next gen στοιχεία.. 

9 hours ago, broxopios said:

Εχοντας παιξει κανα 30ωρο FIFA 21 στο PC 
και εχοντας δει παααρα πολλα next gen στο youtube,
νομιζω το μονο πραγμα που ζηλευω απο next gen (εννοω απο gameplay, οχι cinematics κτλ) ειναι οτι η μπαλα ειναι πιο καθαρη στα γραφικα της και φαινεται το σχεδιο με περισσοτερη λεπτομερια, ενω στο PC ειναι η κλασσικη θολουρα που δεν ξεχωριζεις και πολλα.

Αλλα την εχω "πατησει" οπως κ ο @spyros-1908- και ειναι μια διαπιστωση που ισχυει γενικα για ολα τα ποδοσφαιρακια.
Η οπτικη πιστοτητα, δηλαδη χορταρι ως υφη και χρωμα, μπαλα, σκιες  και σκιαση ΠΑΝΤΑ προσδιδουν και επηρεαζουν την αισθηση στιβαροτητας και smoothness σε ενα ποδοσφαιρακι.

Ακούγεται τερμα ηλιθιο, αλλα το εχω διαπιστωσει μετα απο πολλα τεστ. Μεγαλυτερο σοκ ηταν στο PES 2019 demo, που το επαιζα σπιτι μου και δε μου αρεσε ουτε η φυσικη στη μπαλα ουτε τα πατηματα, αλλα μολις το επαιξα εξω σε τηλεορασαρα με HDR επαθα πλακα και μπηκα στην "πλανη" οτι η φυσικη της μπαλας και των σωματων ειναι τερμα διαφορετικη σε PC και PS4. Για να το επιβεβαιωσω τραβουσα βιντεο με το κινητο τα replay απο το PS4 σε zoom και σε αργη κινηση τη συμπεριφορα της μπαλας στο χορτο σε πασες, σουτ, φαλτσα, σκασιματα κτλ.  Φυσικα δαπιστωσα οτι ειναι ακριβως ιδια με το PC, αλλα το χορταρι, το γηπεδο και ο φωτισμος εκανε τη διαφορα.
Για αυτο παντα ψαχνω τα καλυτερα οπτικα mods για PES.

Ολα τα παραπανω ηταν και ενας λογος που το PES 2014 φαινοταν στο ματι τοσο ρεαλιστικο. Ειχε παρα πολυ ρεαλιστικο φωτισμο, χρωμα γρασιδιου και σκιαση, τα οποια για καποιο λογο το 2015 αλλαξαν σε κατι τελειως ψευτικο.
Ενα αλλο παραδειγμα παιχνιδιου ειναι το DriveClub στο PS4 που κυκλοφορησε το 2014 και ο φωτορεαλισμος του ειναι εξωφρενικος ακομα και σημερα και παιχνιδια οπως Dirt 5 κτλ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΦΤΑΣΟΥΝ. 

Ακομα και στο FIFA 21 ψαχνω πολυ γηπεδα και conditions με καλο φωτισμο κ καλο γρασιδι, γιατι αλλαζουν κατα πολυ την αισθηση.
(Πχ παιζω στο Peron της Αργεντινης, ανοιξη ωρα 15:30).

Edited by flokiman
  • Love 1
  • Like 2

Flokiman οχι φίλε μου δεν με έχουν "θαμπώσει" τα ωραιότερα γραφικά του παιχνιδιού. Πίστεψε με έχω πολύ "απαιτητικό" μάτι αφού να φανταστείς έχω το series X 1.5 μήνα περίπου και δεν έχει ένα next gen γενικά παιχνίδι να πω: "Να εδώ παίζω πραγματικά next gen" 

Όπως σε κάθε νέα γενιά κονσολών τα γραφικά τα τούμπανα και της δυνατότητες τους θα τα δούμε μετα από 1 χρόνο περίπου..

Χωρίς να θέλω να βγω εκτός θέματος εντάξει στο FIFA 21 next gen σίγουρα έχει πιο καθαρά γραφικά και καλύτερη ανάλυση αλλά και οι κινήσεις των παικτών είναι πιο ρεαλιστικές δεν είναι τόσο "ρομποτικες" δείχνουν να πατάνε καλύτερα στο χόρτο!Δεν έχω δει ένα μα ένα κουλο να συμβεί του τύπου : Να συγκρουστούν 2-3 παίκτες και να σηκωθούν γρήγορα ατσουμπαλα,όπως γινόταν στην current gen..

Γενικά δεν λέμε ότι έφτιαξαν άλλο παιχνίδι προς θεού είναι όμως ένα FIFA 21 με καλύτερη βαρύτητα πιο smooth gameplay χωρίς ευτράπελα..

Βλέποντας το από YouTube όπως πολλοί από εδώ θα έχετε διαπιστώσει δεν είναι το ίδιο παίζοντας το..

Εάν βρεις φίλε flokiman ευκαιρία από κάποιον που το έχει σε κάποια νέα κονσόλα δοκίμασε το και θα καταλάβεις..

Edited by spyros-1908-
  • Like 2

1 hour ago, spyros-1908- said:

Εάν βρεις φίλε flokiman ευκαιρία από κάποιον που το έχει σε κάποια νέα κονσόλα δοκίμασε το και θα καταλάβεις..

Εκτός από νέα κονσόλα μάλλον θα πρέπει να το συνδυάσει και με νέα τηλεόραση γιατί όπως παρατήρησα δεν υπάρχει διαφορά στο gameplay πέρα από το οπτικό κομμάτι.