Jump to content
TOL1S

EA SPORTS - FIFA 21 - Γενική συζήτηση

Recommended Posts

@BasilhsGR you are the real MVP

Ισως αν δεν το ονομαζες FIFA 21 ισως η EA να μην το ανακαλυπτε και δεν το κατεβαζε ποτε.
Εξαλλου δεν το ανεβασες για να μαζεψεις κοινο.

Παντως μου φαινεται καπως ψοφιο, ξενερωτο, ε;

Αυτο με το Neymar και την τριπλα, ειναι ο ορισμος της γελοιοτητας, ελπιζω να το tweakαρουν.

8 minutes ago, flokiman said:

@BasilhsGR you are the real MVP

Ισως αν δεν το ονομαζες FIFA 21 ισως η EA να μην το ανακαλυπτε και δεν το κατεβαζε ποτε.
Εξαλλου δεν το ανεβασες για να μαζεψεις κοινο.

Παντως μου φαινεται καπως ψοφιο, ξενερωτο, ε;

Αυτο με το Neymar και την τριπλα, ειναι ο ορισμος της γελοιοτητας, ελπιζω να το tweakαρουν.

Έχεις δίκιο άλλαξα το όνομα για να είμαστε σίγουροι, αν και στο Vimeo δεν είναι τόσο αυστηρά τα πράγματα όπως στο YT και εξάλλου όσοι το δουν από δω μέσα θα΄ναι. Πρώτη φορά ανεβάζω στο Vimeo.

Πήγαινε μία στο 6:15. Κάνει αυτή την αηδία με το close control η ΑΙ. Πάντως μέχρι στιγμής απ΄τα βιντεάκια που έχετε ανεβάσει απ΄το twitter πέφτει κράξιμο για το συγκεκριμένο. Λογικά θα το πατσάρουν όπως έκαναν και με άλλα, το θέμα όμως είναι γιατί να μπουν σε αυτή τη διαδικασία και να δώσουν ένα broken game,  γιατί είναι βέβαιο ότι το συγκεκριμένο θα καταλήξει σε exploit.

3 hours ago, flokiman said:

Αντε με γεια μας.
Να ξαναρθετε

Φοβερή η κίνηση του παίχτη. Μου θυμίζει τα φλιπεράκια που πατούσαμε γρήγορα αριστερά δεξιά για να μη φύγει η μπίλια στο κενό.
Ωχ τι θα δούνε τα ματάκια μας φέτος. Ευελπιστώ στις next gen κονσόλες να είναι καλύτερα τα πράγματα. Έστω σαν τυράκι για να τσιμπήσουμε και να πάμε προς τα κει. Ποντίκαρος θα γίνω.

• Love 1

Το FIFA εχει την τεχνολογια και την υποδομη να γινει φουλ ρεαλιστικο και ομορφο.
Δε θα γινει ομως ποτε, ουτε στο next gen.
Κοβω οτι προεξεχει πανω μου.
Ξερετε γιατι ; 
Γιατι ολοι βελαζουμε για αμεση αποκριση, και "εεεε κανει μιση ωρα να δωσει την πασαααα" , "εεεε μια ωρα να κανει την τριπλα"

Αυτα τα κακα εχει η "αμεση αποκριση". Πατηματα στον αερα, και πασες κανονιες χωρις καν animation του ποδιου. Να βγει η πασα, να μπει το γκολ.

Το FIFA next gen θα ειναι ολοιδιο με το FIFA 21 ex gen απλα θα βαλουν πιο καλους φωτισμους, θεατες, ηχο και 8Κ 60FPS και SSD loading times.
Αντε και κανα μαλλι και φανελα που ανεμιζει, που ηδη χαζουπαρχουν.
Κρατηστε το ποστ αυτο και τριψτε το μου στη μουρη εαν βγω λαθος.
Κινησιολογικα και σαν αισθηση θα ειναι ΙΔΙΟ. Δε ρισκαρει η ΕΑ τα 1.5 δις τζιρο απο FUT. 
Δε θα κατσει ο καθε pro youtuber να μαθει απο την αρχη το παιχνιδι, θα κραξει την ΕΑ.

Μην περιμενετε το FIFA με το fan base που εχει και που θα εχει πλεον, να γινει βαρυ, στιβαρο και ρεαλιστικο. Π Ο Τ Ε.

• Love 2
  • Like 2

Ναι ομως ονλαιν κοντρα σε οχι τοσο καλες συνδεσεις πως θα λειτουργησει αυτη η μη αμεσοτητα μεχρι να ολοκληρωθουν  οι κινησεις και σχετικα....; Εγω καταλαβαινω αυτο που λες Στεφανε αλλα ειμαι και φαν της αμεσης αποκρισης στις πασες και στα σουτ. Δεν θα με ευχαριστουσε πιστευω ενα ποδοσφαιρακι που θα  πρεπει να τα πατας μια ωρα πριν για να γινουν.

• Like 3

1 hour ago, flokiman said:

Το FIFA εχει την τεχνολογια και την υποδομη να γινει φουλ ρεαλιστικο και ομορφο.
Δε θα γινει ομως ποτε, ουτε στο next gen.
Κοβω οτι προεξεχει πανω μου.
Ξερετε γιατι ; 
Γιατι ολοι βελαζουμε για αμεση αποκριση, και "εεεε κανει μιση ωρα να δωσει την πασαααα" , "εεεε μια ωρα να κανει την τριπλα"

Αυτα τα κακα εχει η "αμεση αποκριση". Πατηματα στον αερα, και πασες κανονιες χωρις καν animation του ποδιου. Να βγει η πασα, να μπει το γκολ.

Το FIFA next gen θα ειναι ολοιδιο με το FIFA 21 ex gen απλα θα βαλουν πιο καλους φωτισμους, θεατες, ηχο και 8Κ 60FPS και SSD loading times.
Αντε και κανα μαλλι και φανελα που ανεμιζει, που ηδη χαζουπαρχουν.
Κρατηστε το ποστ αυτο και τριψτε το μου στη μουρη εαν βγω λαθος.
Κινησιολογικα και σαν αισθηση θα ειναι ΙΔΙΟ. Δε ρισκαρει η ΕΑ τα 1.5 δις τζιρο απο FUT. 
Δε θα κατσει ο καθε pro youtuber να μαθει απο την αρχη το παιχνιδι, θα κραξει την ΕΑ.

Μην περιμενετε το FIFA με το fan base που εχει και που θα εχει πλεον, να γινει βαρυ, στιβαρο και ρεαλιστικο. Π Ο Τ Ε.

Ακριβώς αυτός ειναι ο λόγος που τα τελευταία χρόνια δεν με "κρατανε" ούτε το κάποτε αγαπημένο fifa και το ακομα πιο παλιά αγαπημένα μου pes(εποχές pes6)..

Γιατι οι βλάκες εκεί στην ΕΑ κοιτάνε της πωλήσεις και τι αρέσει στα 10χρονα!Εαν δείτε κάθε χρόνο τα top 10 στα γκολ θα καταλάβετε για το τι τσίρκο ποδόσφαιρο αρέσει στα πιτσιρίκια!

Εννοειται πως εάν  ηθελαν θα φτιάχνανε ένα άκρως ρεαλιστικό και όμορφο ποδοσφαιρικό τίτλο αλλά δεν το κάνουν γιατί θα χάσουν από της πωλήσεις!

Γι'αυτο μην σας κανει εντύπωση που κάθε χρόνο βλέπουμε τα ίδια και χειρότερα.

Από την άλλη η Κοναμι κάτι πάει να κάνει αλλά και εκεί ακόμα θέλουν πολύ δουλεια!

Φετος είναι η χρονιά που πιστεύω θα έχουμε από την μια το χειρότερο fifa(εαν μείνουν αυτές οι τριπλές-τσιρκο) και από την άλλη το ίδιο pes!Πλήρη απογοήτευση..

Οσο για το next gen όπως είπε ο flokiman θα δούμε λίγο πιο εντυπωσιακά γραφικα και "φρου φρου και αρωματα" και αυτό είναι ολο!

Edited by spyros-1908-
  • Like 2

Αν δεν φύγουν απο την frostbite  και στις νέες κονσόλες δεν θα αλλάξει σχεδόν τίποτα στο gameplay. Θα προμοτάρουν τα πιο γρήγορα μενού και το πιο γρήγορο loading θα αλλάξουν 2-3 μικροπράγματα στα γραφικά και θα το πλασάρουν ως next-gen φιφα.

• Like 3

Κι εγώ είμαι της άποψης ότι η άμεση απόκριση είναι σημαντική και την προτιμώ σε σχέση πχ με την ρεαλιστική του pes 2014. Όσο ωραίο και αν είναι στο μάτι, σαν gamer θέλω την αμεσότητα. 

Θυμηθείτε και τα φοβερά για την εποχή pes 1-6. Ο ορισμός της αμεσότητας. Πάσες που έφευγαν όταν πατούσες το κουμπί. Απλά τώρα που είναι πιο πολύπλοκα και απαιτητικά σε animation, φαίνονται χειρότερα στο μάτι. 

Βέβαια αυτό δε δικαιολογεί κάποιες παράλογες καταστάσεις και προσθήκες όπως το φετινό agile dribbling. Αυτό νομίζω ξεφεύγει από τα όρια της αμεσότητας. 

• Like 4

και αλλοι για την transfer list,δεν σηκωνει πολλα πολλα ο κοουτς

EfjgqVvXsAULG0l?format=jpg&name=small

EfjieRwXYAEQcjZ?format=jpg&name=small

• Haha 5

3 hours ago, broxopios said:

Κι εγώ είμαι της άποψης ότι η άμεση απόκριση είναι σημαντική και την προτιμώ σε σχέση πχ με την ρεαλιστική του pes 2014. Όσο ωραίο και αν είναι στο μάτι, σαν gamer θέλω την αμεσότητα. 

Θυμηθείτε και τα φοβερά για την εποχή pes 1-6. Ο ορισμός της αμεσότητας. Πάσες που έφευγαν όταν πατούσες το κουμπί. Απλά τώρα που είναι πιο πολύπλοκα και απαιτητικά σε animation, φαίνονται χειρότερα στο μάτι. 

Βέβαια αυτό δε δικαιολογεί κάποιες παράλογες καταστάσεις και προσθήκες όπως το φετινό agile dribbling. Αυτό νομίζω ξεφεύγει από τα όρια της αμεσότητας. 

Mηπως τελικα αυτη ειναι η λυση ομως; δλδ να γινονται καποια πραγματα γρηγορα ωστε να εχουμε την αμεση αποκριση που θελουμε.

Οπως ειπε κι αυτος ο μουσατος στο βιντεο, θα ειναι εναν fan fifa.

Εγω θα πω οτι ΑΝ γινεται να τους κοβεις ολους αυτους που θα μαθουν αρκετα καλα να κανουν αυτο το κολπακι (φανταζομαι δεν θα γινεται με ολους τους παιχτες κι ολας, με 5αστερους και γρηγορους σαν τον Μανε) και δεν γλυστρανε σαν χελια τοτε ισως να παλευεται καπως το πραγμα.

Τωρα αν καταντησει Volta και τσιρκο... ΟΚ πασο. Καλο ειναι και το φιφα 20 για μια ακομη χαλαρη covid 19  χρονια, οικονομια και στην τσεπη μας.

• Like 3

Απλά κοιτάξτε τι συμβαίνει στο 11:20...No words...Και μη μου πει κανείς είναι beta και θα το διορθώσουν..Υπάρχουν εδώ και χρόνια αυτά τα bugs και glitches στο παιχνίδι και δεν τα φτιάχνουν ποτέ.Κάθε χρόνο φτιάχνονται άπειρα videos με funny fail Fifa bugs και κάθε φορά είναι και πιο τραγελαφικά.

Επίσης ΓΚΡΙ χορτάρι??Σοβαρά τώρα?Πάλι θα υπάρχει αυτή η μαλ@κία που ανάλογα με την διοργάνωση αλλάζουν και τα χρώματα και οι φωτισμοί..Πας να παίξεις Premier League και τα χρώματα είναι ζωντανά και ωραία και μετά βάζεις Bundesliga ή Europa League ή Λατινική Αμερική κτλ και τα χρώματα γίνονται θαμπά και τα γρασίδια ξεθωριασμένα κίτρινα λες και βλέπεις τηλεόραση το 70...Που ακριβώς το έχουν δει αυτό στην πραγματική μπάλα ότι ανάλογα την διοργάνωση αλλάζουν και τα χρώματα και οι φωτισμοί??Αμπάλια Καναδοί μόνο για hockey είστε...Και σε θέμα gameplay,σε σχέση με το 20 αυτό κι αν δεν θυμίζει season update..σχεδόν ολόιδιο φαίνεται..απλά με πιο ψέμα τρίπλες..

Γνωρίζοντας ότι το Προ αλλάζει gameplay με κάθε dlc,δε θα μου κάνει μεγάλη εντύπωση το 21 που είναι και επίσημα season update να έχει παρόλα αυτά μεγαλύτερη διαφορά σε σχέση με το 20 παρά το Φίφα 21 που είναι και καλά καινούργιο σε σχέση με το 20.

Πάντως αν τσιμπήσω το ps5 προς το τέλος της χρονιάς όπως σκέφτομαι να κάνω,ίσως το πάρω εκεί το Φίφα μπας και είναι πιο εντυπωσιακό και λίγο εξελιγμένο σε animations κτλ αν και δεν παίζει να είναι.Μόνο σε λίγο καλύτερα γραφικά και loading times θα κινηθούν λογικά οι διαφορές.Θα έχεις τόσο γρήγορα loading times όσο γρήγορα κινούνται τα καρτουνίστικα ποδαράκια του Νευμάρ όταν κάνει aGiLe DriBLLinG...WOW..game changer..

Αρε πουστ...ένας χρόνος είναι μέχρι το pes 22...που θα πάει θα περάσει..

Edited by Ribo_10
  • Like 1
  • Haha 1

6 hours ago, Ribo_10 said:

Γνωρίζοντας ότι το Προ αλλάζει gameplay με κάθε dlc,δε θα μου κάνει μεγάλη εντύπωση το 21 που είναι και επίσημα season update να έχει παρόλα αυτά μεγαλύτερη διαφορά σε σχέση με το 20 παρά το Φίφα 21 που είναι και καλά καινούργιο σε σχέση με το 20.

Αυτό ήταν το βασικό πρόβλημα του PES φέτος, τα απανωτά DP που κάθε φορά αντί να διορθώνουν τα bugs και να προσθέτουν faces,boots κτλ άλλαζαν πράγματα στο gameplay που δεν έπρεπε να τα πειράξουν με αποτέλεσμα να δημιουργούνται περισσότερα προβλήματα.

Επί του θέματος το FIFA πάντα ήταν της υπερβολής, από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου να παίζει FIFA πάντα είχε 2-3-5 τσιρκολέτα που χαλούσαν το σύνολο. Παρ΄όλα αυτά το ποδοσφαιράκι θα πρέπει να είναι και fun to play γιατί όπως έχουμε ξαναπεί υπάρχει χρονικός περιορισμός. Κανένα από τα δύο δεν έχει την χρυσή τομή, το FIFA παραείναι τσίρκο και το PES παραείναι μονότονο πέρα απ΄τα σοβαρά προβλήματα που έχει.

• Like 1

Εδω βλεπουμε καταρχην το new feature που μπορεις να αλλαξεις το χρωμα στις γραμμες του γηπεδου
και δευτερον το αμυντικο μπαχαλο

• Haha 1

ο τυπος σπαμαρει το τακλιν,καλα να παθει,ωραιο γκολ η cpu

• Like 2

Αρκεί βέβαια να είναι σε χαμηλό επίπεδο, γιατί η κίνηση του αμυντικού να φύγει από το μαρκάρισμα του παίχτη, είναι λίγο fail. Κατα τ αλλά μια χαρά το collision.

με την ντινα την καραντινα επεσε πολυ γραψιμο τραγουδιων απο τη εα,το μισο δισκακι θα ειναι ηχητικα φετος

• Love 1
  • Like 1

1 hour ago, TOL1S said:

με την ντινα την καραντινα επεσε πολυ γραψιμο τραγουδιων απο τη εα,το μισο δισκακι θα ειναι ηχητικα φετος

Oπα οπα. Εχουν βάλει υμνους ομάδων;

1 hour ago, flokiman said:

Οποιος προλαβει!
1080p πεντακαθαρα σε 60 FPS

Η μουνταδα που αναρωτιεμαι γιατι δεν την αλλαζουν προς PES μερια...για τον φωτισμο λεω...αυτη η μουνταδα που με ''ενοχλει'' παραμενει. Κατα τα αλλα ειμαι ΟΚ νομιζω μ αυτο που ειδα. Edit: και πλεον μπαινουν ΠΟΡΩΤΙΚΕΣ ΓΚΟΛΑΡΕΣ  ΜΕ ΟΡΜΗ ... σωστα; Ισως εχει να κανει με τον συδυασμο  αυτου του αφυσικου εξτριμ σκιλλ κ σουτ. 

Edited by Platini_Athens
  • Like 2

Ναι έχουν ανακοινώσει ότι έχουν βάλει κάποιους ύμνους συλλόγων. 

@Platini_Athens την αίσθηση γκολ την έχουν κάνει σούπερ τα τελευταία χρόνια. Ένα από τα δυνατά στοιχεία του φιφα.

Εν τω μεταξύ στάνταρ έχει επιλέξει το competitive mode στη δυσκολία της ΑΙ. Φαίνεται από τα τσαλιμακια. Δε με χαλάει ότι είδα. Εύκολα ένα fifa 20.1. Και επειδή μου άρεσε το 20, χαλαρά θα μου άρεσε και το 21.

• Like 1