Jump to content
TOL1S

EA SPORTS - FIFA 21 - Γενική συζήτηση

Recommended Posts

37 minutes ago, johnson said:

Δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείτε με την ένταση. Παρακολούθησα κάμποσο FIFA φέτος (streaming), δεν ένιωσα κάτι διαφορετικό. Αν μπορείτε να κάνετε seek σε ένα βίντεο και να μου δείξετε εδώ φεύγει το εξτρέμ και νιώθεις την ένταση, θα το εκτιμούσα! Δεν κάνω πλάκα, δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείτε.

Τα έχουμε ξαναπεί για αυτό και βαριέμαι απίστευτα αυτές τις αντιπαραθέσεις. Άλλο βλέπω-παρακολουθώ και άλλο παίζω.

• Like 2

4 hours ago, BasilhsGR said:

Τα έχουμε ξαναπεί για αυτό και βαριέμαι απίστευτα αυτές τις αντιπαραθέσεις. Άλλο βλέπω-παρακολουθώ και άλλο παίζω.

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί το να κρατάς το χειριστήριο παίζει κάποιο ρόλο στην αίσθηση. Έχει παραπάνω δόνηση; Καταλαβαίνεις ότι ακούγεται σαν placebo αυτό που λες έτσι; Λογική εξήγηση ψάχνω.

Τα tweets από υπαλλήλους, είναι πληρωμένα, literally 😛

Edited by johnson

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το καταλαβαίνεις.

• Like 1
  • Haha 1

51 minutes ago, broxopios said:

Ρε Γιάννη αλήθεια τώρα; Θεωρείς ότι από βίντεο καταλαβαίνεις την αίσθηση ενός παιχνιδιού; Εδώ κάθε χρόνο λέμε, ναι μοιάζει έτσι αλλά αν δεν το παίξουμε δεν μπορούμε να ξέρουμε. Δεν το λέμε για την παράδοση, αλλά για την ουσία. 

Πέρυσι πριν παίξω Fifa το έβλεπα κι έλεγα ¨πως είναι έτσι¨. Όταν το έπαιξα και μάλιστα για καμπόσο καιρό για να συνηθίσω και τη μετάβαση από το προ, τότε μόνο κατάλαβα πόσο ωραίους μηχανισμούς και χειρισμό έχει το gameplay του.

Ακόμη και το φετινό που το agile dribbling φαίνεται τσίρκο, αν δεν το παίξω δε μπορώ να είμαι σίγουρος. 

Ισχυει 100%. Θυμιζω ποσο γλυκο φαινοταν στο ματι το PES 2014, και μολις το πιασαμε στα χερια μας εγινε πικρο.

• Like 3

2 hours ago, broxopios said:

Ρε Γιάννη αλήθεια τώρα; Θεωρείς ότι από βίντεο καταλαβαίνεις την αίσθηση ενός παιχνιδιού; Εδώ κάθε χρόνο λέμε, ναι μοιάζει έτσι αλλά αν δεν το παίξουμε δεν μπορούμε να ξέρουμε. Δεν το λέμε για την παράδοση, αλλά για την ουσία. 

Πέρυσι πριν παίξω Fifa το έβλεπα κι έλεγα ¨πως είναι έτσι¨. Όταν το έπαιξα και μάλιστα για καμπόσο καιρό για να συνηθίσω και τη μετάβαση από το προ, τότε μόνο κατάλαβα πόσο ωραίους μηχανισμούς και χειρισμό έχει το gameplay του.

Ακόμη και το φετινό που το agile dribbling φαίνεται τσίρκο, αν δεν το παίξω δε μπορώ να είμαι σίγουρος. 

Αναφέρομαι καθαρά στο στοιχείο της έντασης που διαβάζω ότι έχει και που δε καταλαβαίνω αν δε πιάσω χειριστήριο στα χέρια μου.
Sorry αλλά στο πραγματικό ποδόσφαιρο δε χρειάζομαι κανένα χειριστήριο για να νιώσω την ένταση. Στο προ επίσης που λείπει το παιχνίδι κέντρου σε μεγάλο βαθμό, πάει το σκατό στη κάλτσα από τη μια πλευρά στην άλλη με 2 πάσες, το βλέπει ο καθένας, δε χρειάζεσαι χειριστήριο για να καταλάβεις την ένταση.
Και δε θα έλεγα ποτέ σε κανέναν ότι πρέπει να παίξει για να το καταλάβει. Είτε αποτυπώνεται στην οθόνη, είτε στο μυαλό σας/μας.
Το χειριστήριο είναι συσκευή εισόδου, όχι εξόδου. Καλημέρα σας :)

Edited by johnson

Εγώ νομισα πως αναφέρεσαι στην αίσθηση γιατί έτσι έγραψες στο πρώτο post.

Στην αίσθηση του παιχνιδιού,ο χειρισμός μέσω του controller που είναι input device,δεν είναι placebo.

Είναι ο μοναδικός τρόπος να νιώσεις το παιχνίδι,ο άλλος είναι τα μάτια και τα αυτιά.

Στο πόσο γρήγορα θα στρίβει ο παίκτης,πόσο γρήγορα θα δίνει πάσα,πόσο σταθερά θα δουλεύει το L2 για να βάζουμε πλάτη,με τι ταχύτητα θα επιταχύνει,θα σταματά κτλ.

Όταν βλέπω ένα ποδοσφαιρακι δεν μπορώ να καταλάβω την δυσκολία της κίνησης,πχ στο PES 2014 ή  στο NBA 2K με τα βαριά animations.

Τώρα μας μιλάς για την ένταση...αυτό είναι κάτι άλλο.

Ένταση έχουμε όταν μιλάμε με κάναν Μ****Α Ελληναρα ξέρω γω ή όταν χάνει η ομάδα μας στον τελικό κτλ

Άλλο αίσθηση και άλλο ένταση.

Ας αποφασίσουμε για τι από τα δύο μιλάμε.

Edited by Bakogoal
  • Like 1

Ισχύει και συμφωνώ για την αίσθηση, δε ξέρεις πόσο responsive είναι γιατί δε γνωρίζεις ακριβώς πότε πατήθηκε το κουμπί (σαν θεατής). Το μόνο που μπορείς να κρίνεις είναι η ταχύτητα εκτέλεσης των animation. Το σχόλιο μου πήγαινε καθαρά στην ένταση, δηλαδή στο αρχικό σχόλιο του @BasilhsGR. Στη πορεία η ένταση έγινε αίσθηση που είναι διαφορετικά πράματα όντως. Τέλος πάντων, συμφωνώ για την αίσθηση με σένα και τον Θανάση αν αναφερόμαστε στο input, διαφωνώ για τη σχέση έντασης και χειριστηρίου με τον Βασίλη.

Edited by johnson
  • Like 2

16 hours ago, TOL1S said:

Μιλαμε τι περιμενουμε; Να παραδεχτει ο λωποδυτης και ο κλεφτης ο απατεωνας το λαμογιο δημοσια οτι σε τεντωνει αναποδα;

Πραγματικα το πιστευει κανεις αυτο;

• Haha 1

@johnson

Το πήγες από δω το πήγες από κει PES vs FIFA το κατάντησες. Σε πήγα όσο πιο ήπια και απλά γινόταν γιατί γνώριζα που θα καταλήξει αλλά τελικά δεν το γλίτωσα και σε αυτο φταίω εγώ ο μ*****ς που σου απάντησα σοβαρά στο τελευταίο μου σχόλιο και σου έδωσα τροφή, κανένας άλλος δεν φταίει. 

Αίσθημα, συναίσθημα, ένταση, αδρεναλίνη, εκπληξη, ενθουσιασμός. Υπάρχει κανένας από ΦΠΨ να με διαφωτίσει;; Κλασικά η κουβέντα στον πάτο και μετά καθόμαστε και παίζουμε με τις λέξεις. Η ένταση aka αδρεναλίνη είναι αίσθημα ή συναίσθημα;; Νιώθουμε έκπληξη ή ενθουσιασμό;; Μήπως είναι άγχος;; Πως αλληλεπηδρούν όλα αυτά όταν εμείς έχουμε τον χειρισμό στο FIFA;; Επίσης ρητορικό, γιατί καθόμαστε και παίζουμε και δεν ανοίγουμε το twitch;;

Τι σκατά κάθομαι και γράφω και διαβάζω Αυγουστιάτικα ρε πούστη μου σε τόπικ που αφορά τα νέα για το FIFA 21.

Μπορεί ένας απ`τους mod να μου ρίξει ένα mute στο υπάρχον τόπικ;; Να μπορώ να διαβάζω τα νέα αλλά να μην μπορώ να συμμετάσχω στη συζήτηση.  Ευχαριστώ.

• Love 1
  • Haha 1

2 hours ago, BasilhsGR said:

@johnson

Το πήγες από δω το πήγες από κει PES vs FIFA το κατάντησες. Σε πήγα όσο πιο ήπια και απλά γινόταν γιατί γνώριζα που θα καταλήξει αλλά τελικά δεν το γλίτωσα και σε αυτο φταίω εγώ ο μ*****ς που σου απάντησα σοβαρά στο τελευταίο μου σχόλιο και σου έδωσα τροφή, κανένας άλλος δεν φταίει. 

Αίσθημα, συναίσθημα, ένταση, αδρεναλίνη, εκπληξη, ενθουσιασμός. Υπάρχει κανένας από ΦΠΨ να με διαφωτίσει;; Κλασικά η κουβέντα στον πάτο και μετά καθόμαστε και παίζουμε με τις λέξεις. Η ένταση aka αδρεναλίνη είναι αίσθημα ή συναίσθημα;; Νιώθουμε έκπληξη ή ενθουσιασμό;; Μήπως είναι άγχος;; Πως αλληλεπηδρούν όλα αυτά όταν εμείς έχουμε τον χειρισμό στο FIFA;; Επίσης ρητορικό, γιατί καθόμαστε και παίζουμε και δεν ανοίγουμε το twitch;;

Τι σκατά κάθομαι και γράφω και διαβάζω Αυγουστιάτικα ρε πούστη μου σε τόπικ που αφορά τα νέα για το FIFA 21.

Μπορεί ένας απ`τους mod να μου ρίξει ένα mute στο υπάρχον τόπικ;; Να μπορώ να διαβάζω τα νέα αλλά να μην μπορώ να συμμετάσχω στη συζήτηση.  Ευχαριστώ.

Sorry αλλά είσαι άδικος εδώ. Μια χαρά απάντηση έδωσα στο τελευταίο post πιστεύω, χωρίς καμία πρόκληση. Το θέμα είχε κλείσει. Δε χρειαζόταν αυτό το παραλήρημα.

PS.
Στο twitch εννοείται πως τα ζεις όλα αυτά που λες αν πραγματικά σε ενδιαφέρει πολύ αυτό που βλέπεις ή αν υποστηρίζεις έντονα μια ομάδα από τις 2 που παίζουν, όπως ακριβώς και στο πραγματικό ποδόσφαιρο δηλαδή όταν παρακολουθείς την ομάδα σου. Δε νομίζω ότι είναι μόνο δικό μου προτέρημα αυτό. Αν θες να απαντήσεις, μη το κάνεις εδώ 😛

PS5.
Περιμένω να βγει για να το αγοράσω (κακό αστείο).

Edited by johnson

Τον βασικότερο καρκινο του FUT ΔΕΝ ΑΝΑΛΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!!!

Οι τεχνιτες πτωσεις με πληρωμενα σπρωγμενα απο το script account να ξεσκιζουν αδυναμους απληρωτους τσαμπατζηδες...

Μιλαμε παρατησε το 80% των παικτων....

10 ματς 100 γκολ τρωει ο αλλος ετσι και δεν βγαινει στο 3-0...

Μετα ΠΑΡΑ-ΤΑΕΙ!!! με κροτο....

playstation fut κανει αναζητηση 20 δευτερολεπτα να βρει αντιπαλο!!!! Μιλαμε νεκρα και αισχος....κοσμος δεν αντεχει αλλο...και τι κανει η ΕΑ? Συμφωνα με το Leak εβαλε απλα 40 ματς οριο την εβδομαδα...μετα απο αυτα δεν παιρνεις ρανκ ποιντς....δηλαδη το τιποτα του τιποτα αισχος και αηδια....

ΠΑΛΙ δεν θα νοιαστει κανεις και θα ΠΕΣΟΥΝ ΕΠΙΤΗΔΕΣ κατηγοριες για τα objectives....

Ποιος νοιαζεται για γκειμπλει και αηδιες οταν ΧΑΝΕΙΣ ΜΟΝΙΜΑ και τρως 10αρες 15αρες; το τελειοτερο να ειναι θα ΠΑΡΑΤΗΣΕΙΣ....

Το μονο που μενει μετα ειναι να κοιτας το squad και να λες νουμπας θα κατσω να παιξω αλλιως παυση πριν το κικ οφ και ΕΞΟΔΟΣ....

1 hour ago, johnson said:

Sorry αλλά είσαι άδικος εδώ. Μια χαρά απάντηση έδωσα στο τελευταίο post πιστεύω, χωρίς καμία πρόκληση. Το θέμα είχε κλείσει. Δε χρειαζόταν αυτό το παραλήρημα.

PS.
Στο twitch εννοείται πως τα ζεις όλα αυτά που λες αν πραγματικά σε ενδιαφέρει πολύ αυτό που βλέπεις ή αν υποστηρίζεις έντονα μια ομάδα από τις 2 που παίζουν, όπως ακριβώς και στο πραγματικό ποδόσφαιρο δηλαδή όταν παρακολουθείς την ομάδα σου. Δε νομίζω ότι είναι μόνο δικό μου προτέρημα αυτό. Αν θες να απαντήσεις, μη το κάνεις εδώ 😛

PS5.
Περιμένω να βγει για να το αγοράσω (κακό αστείο).

Γιατί πρέπει κάθε φορά μαζί σου να βγαίνουμε offtopic να υπεραναλύουμε τα αυτονόητα να απολογούμαστε για τα αυτονόητα και να μπαίνουμε σε μια μαλακισμένη παραφιλολογία για τα αυτονόητα;;

Παρακολουθείς ποδόσφαιρο ή βλέπεις κάποιον να παίζει FIFA/PES έχεις παθητικό ρόλο, δεν συμμετέχεις. Παίζεις ποδόσφαιρο ή FIFA/PES έχεις ενεργό ρόλο συμμετέχεις. Θέλεις τώρα να αναλύσουμε τις διαφορές όταν παρακολουθείς έχοντας παθητικό ρόλο το εξτρέμ να κάνει την κίνηση που έχει μέσα στο μυαλό του σε σχέση με όταν παίζεις εσυ ο ίδιος έχοντας ενεργό ρόλο και πραγματοποιείς ότι έχεις εσύ μέσα στο δικό σου μυαλό;;

Όλα αυτά για το αυτονόητο, παίξε και κρίνε, λες και είναι πυρηνική φυσική.

ΥΓ. Άσε τις ευγένειες τις πούστικες περί παραληρήματος γιατί θα χεστούμε και δεν με νοιάζει αν θα μου ρίξουν μπαν.

• Like 1

12 minutes ago, BasilhsGR said:

Γιατί πρέπει κάθε φορά μαζί σου να βγαίνουμε offtopic να υπεραναλύουμε τα αυτονόητα να απολογούμαστε για τα αυτονόητα και να μπαίνουμε σε μια μαλακισμένη παραφιλολογία για τα αυτονόητα;;

Παρακολουθείς ποδόσφαιρο ή βλέπεις κάποιον να παίζει FIFA/PES έχεις παθητικό ρόλο, δεν συμμετέχεις. Παίζεις ποδόσφαιρο ή FIFA/PES έχεις ενεργό ρόλο συμμετέχεις. Θέλεις τώρα να αναλύσουμε τις διαφορές όταν παρακολουθείς έχοντας παθητικό ρόλο το εξτρέμ να κάνει την κίνηση που έχει μέσα στο μυαλό του σε σχέση με όταν παίζεις εσυ ο ίδιος έχοντας ενεργό ρόλο και πραγματοποιείς ότι έχεις εσύ μέσα στο δικό σου μυαλό;;

Όλα αυτά για το αυτονόητο, παίξε και κρίνε, λες και είναι πυρηνική φυσική.

ΥΓ. Άσε τις ευγένειες τις πούστικες περί παραληρήματος γιατί θα χεστούμε και δεν με νοιάζει αν θα μου ρίξουν μπαν.

Δε καταλαβαίνω τι σε έχει πιάσει αλλά για κάποιο λόγο υπερβάλεις και από τη μία λες γιατί πρέπει και από την άλλη έχεις μείνει μόνος σου να προκαλείς.
Και ναι προφανώς και παρατηρώ τα offball plays είτε παίζω εγώ είτε όχι. Δε καταλαβαίνω τι ακριβώς σου είναι δύσκολο να καταλάβεις. Δε μπορώ να κρίνω ένα offball run αν δε κρατάω χειριστήριο; Τι άλλο θα ακούσουμε;; Τη τελευταία φορά που πήγα στον οφθαλμίατρο δε κρατούσα χειριστήριο και μου είπε ότι βλέπω κομπλέ! Σίγα μη πρέπει να παίζω για να καταλάβω εγώ (η και ο οποιοσδήποτε) αν ένα winger συγκλίνει ή εάν ένα μπακ κάνει overlap. Ότι να ναι.
Δεν είναι κακό μερικές φορές να παραδεχόμαστε κάποια πράματα αν κάνουμε ένα λάθος. Το χειριστήριο παραμένει συσκευή εισόδου, όσο και να θες να το παρουσιάσεις ως κάτι άλλο. Η μόνη ένταση που σου προσφέρει, είναι η δόνηση. Όλα τα άλλα δεν έχουν καμία μα καμία λογική. Τώρα αν εσύ νιώθεις ότι πρέπει να παίζεις για να είσαι fully awared σε ένα ποδοσφαιρικό παιχνίδι, αυτό είναι δικό σου θέμα και δεν ισχύει για μένα.

Κανείς ποτέ σε κανένα ποδοσφαιράκι δεν είπε μάγκα πιάσε το χειριστήριο για να νιώσεις την ένταση. Ποτέ, κανείς.
Σε Racing game και force feedback; Το δέχομαι. Σε ποδοσφαίρακι; Ανέκδοτο.

Edited by johnson

Johnson κάνεις ακριβώς ο,τι έκανες σε μένα πέρυσι και πλακωθηκαμε,είσαι τοξικος με πουστικο τρόπο,με φατσουλες,γελακια και διάφορα άλλα.

Εκνευρίζεις τον Βασίλη.

Άφησε τον να πει την τελευταία κουβέντα,κάνε πίσω,έχει δίκιο.

Βασίλη,ο  Johnson όντως σε προηγούμενο post παραδέχθηκε με τον τρόπο του πως ήταν λάθος του που έπαιξε με τις λέξεις αίσθηση και ένταση.

Μην τον αδικω και αυτόν.

Edited by Bakogoal
  • Thanks 1
  • Haha 1

2 hours ago, Bakogoal said:

Johnson κάνεις ακριβώς ο,τι έκανες σε μένα πέρυσι και πλακωθηκαμε,είσαι τοξικος με πουστικο τρόπο,με φατσουλες,γελακια και διάφορα άλλα.

Εκνευρίζεις τον Βασίλη.

Ρε μάγκες εγώ είμαι τοξικός ή εσείς εκνευρίζεστε για πλάκα με το παραμικρό; Μια χαρά ήρεμα ξεκίνησε αυτή η συζήτηση -αν και offtopic- .
Ούτε έβρισα κανέναν ούτε τίποτα. Και συγγνώμη αν κάποιος χαλιέται από τις απόψεις μου. Δικές μου είναι και ξεκάθαρα δηλώνω ότι έχω αυτή τη μαγική ικανότητα να μη χρειάζομαι ένα γαμωκοντρόλ στο χέρι για να καταλάβω αν κάνει κινήσεις ένα winger στο γήπεδο. Συγγνώμη και για το gamepad που είναι συσκευή εισόδου. Τι να κάνουμε τώρα; Πούστικος τρόπος; Στα ίσια λέω ότι αυτά που διαβάζω τα θεωρώ placebo. Προφανώς δε μπορώ να πω εξαρχής το τι πραγματικά πιστεύω γιατί τότε θα χάσω τη παραμικρή πιθανότητα να πάρω σοβαρή απάντηση. Και ναι προφανώς όταν η απάντηση είναι τόσο φτωχή και ταυτόχρονα βγαίνει εκνευρισμός από τη μια πλευρά, πως ακριβώς θες να αντιδράσω; Θα κάθομαι να τα ακούω και θα λέω και ευχαριστώ;; Όχι δα. Για διάβασε πάλι όλα τα post από την αρχή και δες πως από την αρχή με απόλυτη ηρεμία φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Τι βίντεο ζήτησα και δε πήρα, τι λογική εξήγηση ζήτησα και απάντηση τύπου "αν δε παίζεις... δεν" πήρα. Προφανώς δεν υπάρχουν λογικά επιχειρήματα να παραθέσει, εξού και ο εκνευρισμός. Αυτά πάνε πακέτο συνήθως.

11 hours ago, BasilhsGR said:

Γιατί μόνο στο FIFA τα νιώθεις όλα αυτά, ρε μπας και έπιασε δουλειά πολύ πρόσφατα για την EA και μας το κρύβει;
Πως ακριβώς πρέπει να αντιδράσω; Σαν tweet της EA είναι αυτά που διαβάζω!
Απορώ πως κρατήθηκα και δεν έσκασα στα γέλια με αυτό το quote του Βασίλη. Τι είναι αίσθημα και τι συναίσθημα; Νιώθουμε έκπληξη ή ενθουσιασμό; :D
Ρε μπροοοοοοοοοοοοοοο τι φάσηηη :D

...

Κάποια πράγματα είναι γεγονότα, θα τα αλλάξουμε με το ζόρι εδώ μέσα για να βολεύει τη θεωρία του καθενός; Τι σημαίνει εκνευρίζω το Βασίλη; Γιατί δεν αναρωτιέται κανείς αν εγώ χάνω τα μαλλιά μου για τη κάθε @@ που διαβάζω εδώ μέσα αλλά αν βγω να πω το αυτονόητο αμέσως ο κακός ο johnson. Συγγνώμη που προσπαθώ να παραθέσω λογικά επιχειρήματα απέναντι σε πράματα που έχουν ειπωθεί και δε βγάζουν καμία μα καμία τεχνολογική λογική.

Σε τι έχει δίκιο; Στο ότι νιώθεις την ένταση μόνο όταν παίζεις (προφανώς αυτοί που παθαίνουν καρδιακά από τις εξέδρες δε νιώθουν καθόλου την ένταση) ή στο ότι μόνο στο FIFA τη νιώθεις έτσι; Επιχειρήματα έχουμε;;

Βασίλη,ο  Johnson όντως σε προηγούμενο post παραδέχθηκε με τον τρόπο του πως ήταν λάθος του που έπαιξε με τις λέξεις αίσθηση και ένταση.

Μην τον αδικω και αυτόν.

Εδώ να τονίσω ότι τα σχόλια μου ήταν καθαρά και μόνο για την ένταση. Οτιδήποτε σχετίζεται με Input και delay τότε πραγματικά πρέπει να κρατάς το χειριστήριο στα χέρια. Και είναι το φυσιολογικό αυτό. Και όχι δε παραδέχθηκα κάτι, αφού δεν έγινε κάποιο λάθος. Εδώ είναι το post για όποιον θέλει να το ξαναδιαβάσει.

PS.
Δε ζήτησα τίποτα παραπάνω από μια λογική εξήγηση. Οι απαντήσεις που έχουν δοθεί δεν έχουν καλύψει το λογικό κενό ούτε στο ελάχιστο. Ίσα ίσα πιστεύω ακόμα περισσότερο ότι είναι placebo από τη ποιότητα των απαντήσεων. Και σίγουρα ο εκνευρισμός δε βοηθάει κάπως την επιχειρηματολογία. Γενικά πολύ fail οι απαντήσεις. Αν εσάς σας κάλυψαν, good for you.

PS2.
Εγω δεν έχω τσακωθεί με κανέναν. Αν ο Βασίλης θέλει να το συνεχίσει είναι δική του επιλογή. Όπως επίσης αν θελει να μου κραταει μούτρα  μετά από αυτό, πάλι δική του επιλογή θα είναι. Προσωπικά οποτε συμφωνω θα κανω like και οποτε διαφωνω, ανάλογα τις ορεξεις και τον ελευθερο χρονο, μπορω να ποστάρω είτε για να ρωτησω ειτε για να εκφραστω. Ετσι έκανα πάντα, ασχέτως του ποιος το λέει.

PS3.
Ρε μαν @Bakogoal αναφέρεσαι σε ένα παρελθοντικό γεγονός και αναφέρεις "τοξικός, πούστικος τρόπος κλπ.".
Ρε φίλε πρέπει να καταλάβεις, αυτό που περιγράφεις και αναφέρεσαι σε μένα, αυτή τη στιγμή στο κακό timing αυτό (καλό ενδεχομένος για σένα αν θες να κερδίσεις έξτρα συμπάθεια του Βασίλη), αυτό ακριβώς κάνεις εσύ! Σκέψου το λίγο. Αλλά οκ για μένα δε τρέχει κάτι, απλά σκέψου λίγο το timing που το λες αυτό και το τι αποτέλεσμα έχει αυτή η αναφορά σε ένα γεγονός που προσωπικά πραγματικά το έχω αφήσει πίσω. Ποιος είνια ο σκοπός σου αυτή τη στιγμή δεν έχω καταλάβει και λες αυτά που λες ένα χρόνο μετά και μάλιστα τη δεδομένη στιγμή σε σκηνικό που δεν αφορά καν εσένα.

PS4.
https://www.thesun.co.uk/news/10808930/football-fans-greater-risk-heart-attacks-stress-research/
Κοίτα να δεις που τελικά νιώθεις την ένταση και χωρίς χειριστήριο, ποιος θα το περίμενε!

Για να μη ξεχνιόμαστε, περί καλών και κακών τρόπων και πρωτού προλάβει κανείς να με κατηγορήσει για τοξική συμπεριφορά και πούστικους  τρόπους...
XVkJrRH.png

Ρώτησα με όμορφο τρόπο και αυτό που παρέλαβα ήταν Βαρεμάρα και τα έχουμε ξαναπεί και γενικά καμία διάθεση για συζήτηση παρά μόνο ένα de facto "άλλο βλέπω-παρακολουθώ και άλλο παίζω" λες και τη δήλωση αυτή την έκανε ο Θεος ο ίδιος οπότε δεν επιδέχεται περαιτέρω συζήτησης.
Πήγε ο άλλος και έκανε και like... 300 IQ.

Για να το κλείσω όμορφα:

Μακαρι να μπορουσα να γυρισω πισω το χρονο και να μην γραφοντουσαν ολα αυτα αλλα εφοσον φτασαμε εδω που φτασαμε σε καμια περιπτωση δε θα αφηνα αναπαντητες προκλησεις, κατηγοριες, συκοφαντιες. Αν συμφωνουν @Bakogoal και @BasilhsGR να κανουν edit τα μηνυματα τους σβηντοντας μονοι τους το περιεχομενο τους, δεσμευομαι να κανω άμεσα και εγω το ιδιο με τα δικα μου. Σε κάθε περίπτωση σόρι σε όλους όσους μας διαβάζουν και δεν έχουν καμία όρεξη να ανοίξουν το wehellas για να αντικρύσουν αυτό το πράμα. Οι υπόλοιποι παίζει να το διασκεδάζετε κιόλας οπότε την επόμενη φορά κερνάτε εσείς 😛

Edited by johnson
  • Haha 2

Ρε μ******στήρι @johnson βλέπεις τι καθόμαστε και γράφουμε;; Βλέπεις με τι καθόμαστε και ασχολούμαστε σε τόπικ για το FIFA 21;; Το έχεις ξανακάνει μόνο με μένα πόσες φορές έχω κάνει το κορόιδο και δεν έχω απαντήσει, εχω ξενερώσει και έχω σταματήσει να γράφω σε νήμα. Έχεις κάνει το ίδιο σε άλλους και ενώ ήθελα να συμμετάσχω στο νήμα χωρίς να ασχοληθώ μαζί σου είπα στον εαυτό μου "μην μπεις καν στον κόπο, ήδη τα έχει κάνει μπαλόνια στον άλλο για το τίποτα επειδή αυτος τα φαντάζεται διαφορετικά μέσα στο κεφάλι του". Σου βάζω ότι στοίχημα θέλεις ότι δεν είμαι ο μόνος. Μονος σου μίλησες για χειριστήρια και δονήσεις μονος σου πιάστηκες από αυτό μόνος σου συνεχίζεις και τα λες. 

Να κάτσω τώρα κι εγώ να λέω στα παιδιά που παίζουν τα action RPG τι κάθεστε και παίζετε χωρίς να έχω παίξει ούτε μια ώρα. Να μου λένε πέφτει τρελό ξύλο και να τους απαντάω που το είδατε το ξύλο ρε παιδιά κουμπιά πατάτε στο χειριστήριο, τα έχω δει στο twitch εγώ.

Edited by flokiman
  • Haha 1

8 hours ago, Bakogoal said:

Εκνευρίζεις τον Βασίλη.

Μην τον αδικω και αυτόν.

Μπάκο κάνε μου μια τεράστια χάρη ρε φίλε, μην μπεις στο τριπ να απαντήσεις. Ασ` το να το πάρω πάνω μου να ηρεμίσει το τόπικ.

• Like 1

@johnson @BasilhsGR

Παιδες πλιζ κρατηστε λιγο τους τυπους και ενα επιπεδο, σεβομενοι τους αλλους. Πλιζ.
Αφηνουμε τα offtopic, αλλα παρακαλω μην συνεχισετε την ανταλλαγη καντηλιων και γενικα ρε παιδια κουλ.
Ναι;
Πλιζ.

Θέλετε να το λυσετε με pm?

Σκεφτειτε οτι κοσμος εχει ειδοποιησεις για νεες αναρτησεις στο τοπικ FIFA 21, και μπαινει να διαβασει κανενα νεο, καποια ειδηση, και βλεπει δυο μαντραχαλεους να πλακωνονται.

Αν το σκεφτειτε καλα, κανεις δεν ειπε κατι χοντρο, ο καθενας εχει τον τροπο του. Ολα γκουντ.
Ναι?

• Like 2
  • Haha 1

Με προβληματίζει πάντως, αν και για τους Esports-ίστες είναι θετικό λογικά, ότι όλα τα pitch notes, μα σχεδόν όλα όμως, αφορούν καθαρά το e-sports κομμάτι. Δηλαδή αυτοί που παίζουν καριέρα, θα πρέπει να αμύνονται με έναν ξέρω γω και οι άλλοι 10 να στέκονται σαν κώνοι, τώρα από ότι κατάλαβα θα μειωθούν και οι κινήσεις επιθετικά των CPU συμπαικτών, δηλαδή κώνοι και στην επίθεση, επίσης καταργείται το χέρι κάπου διάβασα (handball), άλλο πλήγμα αυτό για το CM.

Aκόμα και τα στοιχεία που είναι ξεπατηκωσούρα από FIFA 2004-2005, off the ball με βελάκια στο πάτωμα και τέτοια, μου φαίνονται ότι θα είναι περισσότερο προσαρμοσμένα σατ esports, παρά στην SIM προσέγγιση που απαιτεί ένα CM. Θέλω να πω ακόμα και τα θετικά που ανακοινώνουν, δεν ξέρω κατά πόσο θα έχουν θετικό impact, εφόσον ξεκινάει σε λάθος βάση το όλο θέμα.

Ιδιαίτερη αφορμή μου έδωσε αυτό το Q&A που πόσταρε ο @TOL1S που έλεγε ότι οι CPU παίκτες θα προεκτείνουν λιγότερο το πόδι τους (στο μισό?) για να κάνουν interception, σε σχέση με αυτούς που ελέγχουμε με τον κέρσορα.

Δεν έχω θέμα γενικά με τα e-sports, απλα δε με ενδιαφέρουν, ούτε είμαι της άποψης το FuT/MC είναι το διαβόλου και φταίνε για τα πάνδεινα, αλλά μέχρι να βγάλουν ξεχωριστές εκδόσεις OFFLINE/ONLINE mode, είναι κακό, ένα mode να παίρνει στο λαιμό του ένα άλλο.

Edited by slamsoze
  • Like 3

6 hours ago, flokiman said:

....

Δε θα γινει ποτε. Απλα λεω, τι θα θελα.

Ρε συ flokiman, σοβαρά τώρα, αφού ο σκοπός είναι να φτιάξουν μία κατάσταση που σε ένα 10-λεπτο, να λήγει το ματς 5-4, αν γίνονται καμιά 10-αρια φαντεζύ highlights, να πηγαίνει ο ρυθμός πάνω κάτω, box-to-box, και να μη συμβαίνει τίποτα RNG ,εκτός από τα combo που πατάει στο χειριστήριο ο κάθε παίκτης. Για να μπορούν στο τέλος να κάνουν ένα stream στο twich για να μαζέψουν κανένα εκατομμύριο views και να πέσουν τα ανάλογα φράγκα και χορηγίες.

ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΕ , δεν εξετάζω τώρα τι είναι καλό/κακό, τι αρέσει και τι όχι. Το εξετάζω μεμονωμένα σα γεγονός. Πιστεύεις εσύ, όταν ο κεντρικός στόχος είναι αυτός, θα κάτσουν να επενδύσουν σε κάτι, που θα παλεύουν δύο άτομα για 10 λεπτά, να πετύχουν ένα κοντρολ και μία πάσα? Θα τους πάρουν με τις λεμονόκουπες.

ΞΑΝΑΛΕΩ δεν κατηγορώ το ένα mode ή το άλλο απλά είναι ετερόκλητα. Όπως προχθές πήγα στο σπίτι της πεθεράς μου, η οποία όποτε πάω φτιάχνει 4 διαφορετικά φαγητά, λεμονάτα, αρνάκια, κατσικάκια, κόκορες, χοιρινά λαδορίγανες, πήγα όντας νηστικός μιάμιση μέρα σχεδόν, με λαχτάρα να ξεπατωθώ στο φαγητό και μας έβγαλε να φάμε γεμιστά χωρίς κιμά. Δε λέω, ωραία τα γεμιστά, αλλά όχι μετά από μιάμιση μέρα αφαγίας.  :(

Κάτι παρόμοιο συμβαίνει κ εδώ με τις προσδοκίες (ημών) και το σχεδιασμό.

Edited by slamsoze
  • Haha 4