Jump to content
AkisVarg

eFootball PES 2021 - Discussion Topic

Recommended Posts

22 minutes ago, johnson said:

Εχμ δεν ήταν καθόλου κακό το PES 2018!

Για να μη μπουμε τώρα στο τριπάκι, όχι ήταν το 2019, όχι εννούσα το 20, όχι ήταν καλύτερο/χειρότερο, μ'άρεσε-δε μ'άρεσε,... κτλ.

Άρα συμπεραίνουμε ότι θα πιάσουν τόπο τα λεφτά ? Στον τρόπο που θα τα επενδύσει η PES Productions ?

Edited by slamsoze
  • Like 1

2 hours ago, slamsoze said:

Άρα συμπεραίνουμε ότι θα πιάσουν τόπο τα λεφτά ? Στον τρόπο που θα τα επενδύσει η PES Productions ?

Εγώ πάντως δεν είδα τα χρήματα που γλίτωσαν από τις άδειες Τσάμπιονς Λιγκ και Γιουρόπα να πιάνουν τόπο ούτε στο 19 ούτε στο 20.

• Like 1

1 hour ago, BasilhsGR said:

Εγώ πάντως δεν είδα τα χρήματα που γλίτωσαν από τις άδειες Τσάμπιονς Λιγκ και Γιουρόπα να πιάνουν τόπο ούτε στο 19 ούτε στο 20.

Εγώ από ότι κατάλαβα μία η άλλη πήγε. Δεν  τα δώσανε στο Τσουλου, τα δώσανε για όλα τα "νέα" μικρά, Δανιες, Ελβετίες, κτλ. Αντε να τους έμεινε κ κάτι, να το βαλαν στην άκρη. 

Φαντάζομαι μία ή άλλη θα είναι κ τώρα. 

• Like 1

37 minutes ago, slamsoze said:

Εγώ από ότι κατάλαβα μία η άλλη πήγε. Δεν  τα δώσανε στο Τσουλου, τα δώσανε για όλα τα "νέα" μικρά, Δανιες, Ελβετίες, κτλ. Αντε να τους έμεινε κ κάτι, να το βαλαν στην άκρη. 

Φαντάζομαι μία ή άλλη θα είναι κ τώρα. 

Πολύ πιθανό, ειδικά φέτος με την αποκλειστικότητα σε Γιούβε και με την προσθήκη των Μπάγερν και Γιουνάιτεντ παίζει να ήρθαν στα ίδια με όσα έδιναν στην ΟΥΕΦΑ για τις άδειες μέχρι και το PES 18.

Δεν γνωρίζω τα ποσά και δεν ξέρω αν μπορούμε να τα μάθουμε αξιόπιστα. Πάντως σε gameplay και περιεχόμενο δεν τα έχωσαν, αυτο είναι βέβαιο.

• Like 2

22 hours ago, Kezman said:

μια χαρα θα βγει το 2021 το νεο PRO EVO και μαλιστα θα σπερνει και θα θεριζει...τα ονοματα θα ειναι οπως παλια, ronnaldo, ravoldi, roberto larcos και τα σχετικα, ουτε που με ενδιαφερει τωρα αλλα ουτε και τοτε, και οι εμφανισει και ολα, ετσι και αλλιως με πατς ειμασταν και θα ειμαστε...το gameplay να ειναι εθιστικο και πορωτικο και ολα μια χαρα! οοοοοολααααααα. και καραβολιδες απο το κεντρο θελω να τις ρουφαει ο τερμας και να χτυπαει το κεφαλι του στο πατωμα απο τα νευρα του επειδη του φταιγαν οι αμυντικοι! 

@oftopic μαρεσει μια κοπελιτσα θεα 21 ετων, ενω εγω ειμαι 30+ φευγα...τι κανω? το προχωραω η δεν ασχολουμαι καν και παιζω προ? για πειτε αποψεις....αυτη δεν προλαβε ουτε power rangers ουτε junior tv ουτε jeronimo groovy τιποτα, ουτε γενικα τα ενδοξα χρονια του προ, οταν εγω επαιζα isspro 98 αυτη γενιοταν....ποπο...ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω...περιεργο μου φενεται...για πειτε αποψεις παρολα αυτα!

το PES 2021 θα ειναι ιδιο με το PES 2020, οποτε αν σε ψηνει το gameplay του 20, θα εισαι κομπλε

@oftopic. Μην υπεραναλυεις. Αν ψηνεται κ αυτη ορμας και οτι βγει. Εμπειρια και δε θα σε τρωει το "αν".

25 minutes ago, BasilhsGR said:

... Πάντως σε gameplay και περιεχόμενο δεν τα έχωσαν, αυτο είναι βέβαιο.

Καλά αυτό είναι το μόνο σίγουρο. 

Να μην το πάω σε modders, AI κ λοιπούς κ αρχίσω κ αραδιάζω ονόματα, Nesa, Juce, Inc as κλπ. 

Δεν έχουν κάνει το πιο απλό, να πάρουν έναν άνθρωπο να τους φτιάξει την UI, UX. 

Πας στο μενού να παίξεις Euro, κ πρέπει να έχεις τελειώσει ΑΕΙ αρχαιολογικων ανασκαφών. Πας στο online ή  MC ένα ή δύο μενού πιο μέσα κατά λάθος, πατάς πίσω, σου βγάζει οθόνη φόρτωσης, κάνει live update, κάνει implementation το live update, επικοινωνεί με το server κ μετά από δύο λεπτά καταλήγεις στην αρχική οθόνη, αντί για ένα μενού πίσω. 

Μιλάμε δηλαδή να σε πιάνει μια αηδία ώρες ώρες. 

• Like 2
  • Haha 3

Με το pes 2021 να δειχνει πως παει προς dlc του 2020, θα προτεινα να μετονομαστει το τοπικ σε "Kezman's Δαγκωμενη Λαμαρινα 2020: νεα,ειδησεις,σχολια,προτασεις", ωστε να εστιασουμε επιτελους ως κοινοτητα σε κατι αξιο ενασχολησης.

Χωστη μουσουδα σου @Kezman , η ζωη ειναι μια απλη συλλογη ερεθισματων και αισθησεων, προτου απροοπτα καταληξουμε σε καποιο χαντακι ή σε κανενα λερωμενο κρεβατι παθολογικης κλινικης με ξεχειλισμενο καθετηρα. Ειναι κριμα να μην εχεις κυνηγησει αιθεριες υπαρξεις οσο βαστουν τα ποδια και ο προστατης σου.

Edited by george56
  • Haha 4

Το κομμάτι του UI παίζει να είναι από επιλογή τους τόσο χάλια (για αυτούς μπορεί να είναι όμορφο, ποτέ δεν είχε ιδιαίτερα καλό UI το PES).

Στο κομμάτι του gameplay εννοείται πως ρίχνουν κάθε χρόνο χρήματα. Τόσα scripting features προσθέτουν κάθε χρόνο, εσείς νομίζετε αυτά δε τους κοστίζουν;
Και μάλιστα έχουν φτιαχτεί τόσο καλά που ακόμα αρκετοί παίκτες δε πιστεύουν στο scripting. Τρομερή δουλειά και σίγουρα πληρώθηκε καλά ;)

• Like 2
  • Haha 3

6 hours ago, johnson said:

.... μάλιστα έχουν φτιαχτεί τόσο καλά που ακόμα αρκετοί παίκτες δε πιστεύουν στο scripting. Τρομερή δουλειά και σίγουρα πληρώθηκε καλά ;)

Υπάρχει κανένας τέτοιος, εκτός από τον "Εν άδερ τζεν"? 

7 hours ago, slamsoze said:

Υπάρχει κανένας τέτοιος, εκτός από τον "Εν άδερ τζεν"? 

Χαχαχα καλά ο συγκεκριμένος είναι μια κατηγορία μόνος του, δεν υπάρχει..!
Πραγματικά δε θα μου κάνει καμία εντύπωση αν είναι υπάλληλος.

Γενικά ναι, πιστεύω η μεγάλη μάζα παικτών που παίζουν από 300-600 rated, δεν έχουν αποδεχτεί πλήρως την ύπαρξη του script.
(και δεν είναι κάτι εύκολο για αυτούς, δεδομένου ότι στις περισσότερες περιπτώσεις αυτοί έχουν την εύνοια...)

• Like 2

επιβεβαιωνεται οτι το pes 2021 θα ειναι επι πληρωμη αλλα δεν αναφερετε ακομα απο την κοναμι αν θα ειναι season update (100%) η κατι αλλο.

If you played myClub mode in either PES 2020 or PES 2020 LITE, you will be eligible to receive the Veteran's Bonus when you purchase the next game in the PES series

https://www.konami.com/wepes/2020/eu/en/ps4/topic/game-wepes2020-22644

• Like 1

4 hours ago, TOL1S said:

επιβεβαιωνεται οτι το pes 2021 θα ειναι επι πληρωμη αλλα δεν αναφερετε ακομα απο την κοναμι αν θα ειναι season update (100%) η κατι αλλο.

If you played myClub mode in either PES 2020 or PES 2020 LITE, you will be eligible to receive the Veteran's Bonus when you purchase the next game in the PES series

https://www.konami.com/wepes/2020/eu/en/ps4/topic/game-wepes2020-22644

μηπως  εννοει ως next game το PES 22?
το ρωταω γιατι φοβαμαι οτι δε θα βγει καν PES 2021 εξαιτιας της πρωτοφανους σιγης ιχθυος μεχρι τωρα.
Δεν εχουμε ακουσει το παραμικρο για το PES 21.
Επισης ειχε αναφερθει οτι η ΚΟΝΑΜΙ σταματησε να ασχολειται με το PES 21 και εστιαζει στο PES 22.

Edited by flokiman

εν μερη εχεις εναν δικιο φλοκι γιατι  αναφερουν αγορα για το επομενο προ το οποιο ομως δεν λενε πιο ειναι 21 ? 22 ? 23 ? κατι αλλο ?

απο την αλλη ομως αν λενε για το 22 δεν θα το λεγανε 1 χρονο πριν αλλα  τετοιο καιρο του χρονου.

Edited by TOL1S

Στα notes που διάβασα πριν λίγο που μπήκα στο παιχνίδι μετά το τελευταίο live update της Πέμπτης λέει ''...in the game that will be released later this year'' οπότε ξεκάθαρα μιλάνε για 21.

Προσωπικά δεν πολυπιστεύω τις φήμες για update κλπ και νομίζω δεν τους συμφέρει καθόλου αυτή η κίνηση και το ξέρουν.Αν έκανε και η ΕΑ το ίδιο το πιθανότερο είναι να το κάνανε κι αυτοί,αλλά αφού θα βγεί κανονικά Φίφα 21 πιστεύω θα βγάλουν κι αυτοί κανονικά Προ 21 καινούργιο κι όχι update και μαλ@κίες..Απλά μάλλον θ'αργήσει λίγο σε σχέση με τις τελευταίες χρονιές και θα πάει για Οκτώβρη-Νοέμβρη.

Επίσης για να αναφέρουν το veteran bonus που θα πάρεις στο επόμενο παιχνίδι εάν είχες το 20 δείχνει ένα hint ότι θα βγει κανονικό καινούργιο παιχνίδι.Αλλιώς άμα είναι απλό update τι να το κάνεις το veteran bonus?Να σου κάνουν με το ζόρι reset δηλαδή την ομάδα και να σου πουν να πάρε και το μπόνους να ξαναρχίσεις απ'την αρχή?Δε ξέρω..Τραβηγμένο μου φαίνεται.Μπορεί να κάνω και λάθος εννοείται αλλά πιστεύω πως στην τελική θα βγάλουν κανονικό καινούργιο παιχνίδι.Θα πουλήσουν σίγουρα πιο πολύ έτσι και στην τελική αυτό κοιτάνε να πετύχουν.

Βασικά μόλις πριν δυο λεπτά είδα αυτό οπότε όντως πάει για update μάλλον...Μαλακί@@@@.......

https://www.youtube.com/post/UgyBxCvlLF9NJnpKSYV4AaABCQ

Edited by Ribo_10
  • Haha 1

Θα συμφωνήσω με την δεύτερη παράγραφο στο ποστ του Τολη αλλά κ με τον Ribo σχετικά με το veteran bonus κ το mc(εκτός αν κάνουν update κ δώσουν κ το veteran bonus αλλά φαίνεται τραβηγμένο) 

@Ribo_10 το link του yt τι δείχνει? Πατάω κ μου βγάζει δεν υπάρχει περιεχόμενο  στο παρών καναλι

Εdit

Ακυρο, Το είδα από τον slamsoze, οκ! 

Edited by AkisVarg
  • Like 2

22 minutes ago, AkisVarg said:

Θα συμφωνήσω με την δεύτερη παράγραφο στο ποστ του Τολη αλλά κ με τον Ribo σχετικά με το veteran bonus κ το mc(εκτός αν κάνουν update κ δώσουν κ το veteran bonus αλλά φαίνεται τραβηγμένο) 

@Ribo_10 το link του yt τι δείχνει? Πατάω κ μου βγάζει δεν υπάρχει περιεχόμενο  στο παρών καναλι

Βγάζει αυτό. Ελπίζω να φαινεται. 

https://prnt.sc/tf7pop

Edit: βέβαια κ αυτό από μόνο του δε λέει τα πάντα. Δεν είναι η "τελευταία κουβέντα" από τα επίσημα χείλη, που λέμε. 

Πάμε πάλι στα speculations 😛

Edited by slamsoze
  • Like 2
  • Thanks 1

παω τωρα να μιλησω με τον αδαμ μπατι...δεν μπορω αλλο..σας φερνω νεα στο επομενο ποστ μου..!

βρηκα αυτο τωρα..δεν ξερω αν το εχετε ποσταρει ποιο πισω.!

EcjACrLX0AEzSyT?format=jpg&name=900x900

Edited by Kezman

Αν δειτε πανω λεει κυκλοφορια 15 Σεπτεμβριου. Σε 2 μηνες ακριβως και η ΚΟΝΑΜΙ δεν εχει πει τπτ απολυτως. Να ειναι κανονικο παιχνιδι με αλλαγες κτλ και να εχει κανονικη τιμη το ψιλοαποκλειω. Ακομα και το λογοτυπο ειναι ιδιο,  (το "e" Football).
Κανονικα θα ειχαμε δει εστω ενα teaser, κατι.
Και εφοσον ειναι καταχωρημενο ως Season update, το λεει ξεκαθαρα η λεξη "update".
Προβλεπω οτι σαν ενα μεγάλο DLC θα ειναι, θα βαλουν γηπεδα κτλ, θα κανουν το νεο κουρεμα του ροναλντο και τετοια, με μια τιμη γυρω στο 10ευρω.
Και οπως ειπε ο φιλος πανω, εαν θελεις online και updates κτλ  θα σε εκβιασουν να το αγορασεις. Θα σου κανουν κ ενα ριζετ την ομαδα και καλοριζικο.
Θελω βεβαια τι αλλο θα σκαρφιστει η ΚΟΝΑΜΙ για το πουλησει.
Και ας μην ξεγελιομαστε. Θα το αγορασουμε. Ολοι μας. 

• Like 1

Βασικά από τα μέχρι στιγμής δεδομένα προκύπτει ότι τέλος Ιουλίου βγαίνει datapack 9 για το pes 2020, μια και το datapack 8 ήταν σκέτη αποτυχία, και προφανώς το datapack 10 θα βγει ως pes2021 (ή αλλιώς pes2020 v 2.00.00).

eFootball PES 2020: Data Pack 9.0 coming on July 20th?

https://www.fifaultimateteam.it/videogamesen/efootball-pes-2020-data-pack-9-0-coming-on-july-20th/

Προσωπικά θα μείνω στο lite, λεφτά θα δώσω μόνο αν η ΚΟΝΑΜΙ παραδώσει ένα προϊόν που θα με καλύπτει πραγματικά στο gameplay. Μέχρι τότε ούτε cent δεν δίνω για ημιτελή-χαλασμένα προϊόντα .

Edited by poleimechanos
  • Like 2

δεν ειμαι προγραμματιστης, αλλα εχω την εντυπωση οτι και με το update μπορει να αλλαχτει ολοκληρο το gameplay, λογικα οχι στο 100% αλλα σιγουρα σε μεγαλο ποσοστο, αποκλειεται να δουμε κατι εντελως ολοιδιο, θα εχει αλλαγες εστω και μικρες, και αν στο σκεφτειτε τα τελευταια τουλαχιστον 5 χρονια, το προ ειναι σαν update ετσι και αλλιως....

ποτε δεν εχουμε δει απο την μια χρονια στην αλλη κατι εντελως διαφορετικο κατι εντελως καινουργιο, πιστευω μια χαρα θα παιξουμε και φετος, δεν θα μεινουμε παραπονεμενοι, τωρα μονο η τιμη θα πρεπει να εχει την αντιστοιχη αξια...59 ευρω και τετοια θα παει ακλαφτο, τωρα κανα 29 θα παιξει καλυτερα στο ματι και στην τσεπη!

• Like 2

Όντως κάποιες αλλαγές στο gameplay για το 21 σίγουρα πιστεύω θα κάνουν,έστω κι αν απ'ότι φαίνεται θα είναι όντως απλό update.Δε παίζει να το αφήσουν ολόιδιο,όλο και κάτι θα πειράξουν.Ελπίζω όχι προς το χειρότερο.Το μόνο καλό απ'όλο αυτό τουλάχιστον είναι ότι θα έχουν σχεδόν 2 χρόνια να δουλέψουν για ένα next gen 22 να τρέχει σε καινούργια μηχανή,και επιτέλους η γερασμένη fox να περάσει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας μετά από 8 χρόνια..Έχει και στοιχεία που γουστάρω αλλά ντάξει..τα έφαγε τα ψωμιά της πλέον και η ηλικία της φαίνεται..Μακάρι να ασχοληθούν πολύ σοβαρά με το 22 τώρα που θα έχουν την πολυτέλεια να το δουλέψουν 2 χρόνια με την ησυχία τους και να παραδώσουν κάτι πολύ καλό και πρωτίστως να αποπνέει νέο αέρα σε όλα τα επίπεδα.Αρκεί βέβαια να επενδύσουν και πιο σοβαρά και να μην φάνε όλα τα λεφτά του myClub σε σούσι και σάκε..:hehe:

Τώρα για το 21 ντάξει..και να μην το προσέξουν πολύ προσωπικά δεν θα με πειράξει και τόσο.Αρκεί βέβαια αυτό να γίνει γιατί θα έχουν όλη την προσοχή τους στο 22.Και αρκετά ίδιο να είναι το 21 με το 20,που μάλλον θα είναι,ντάξει ένας χρόνος είναι,κουτσά στραβά θα περάσει.Και το 20 μου άρεσε σε αρκετά σημεία έτσι κι αλλιώς οπότε θα την παλέψω και με το 21 μέχρι να έρθει το πραγματικά καινούργιο.

• Like 4

τελευταιες πληροφοριες

ανακοινωση συντομα απο κοναμι,θα ειναι season update (το ξερουμε ηδη),κοστος 30-35 δολλαρια (25-30 ευρω),θα βγει τον σεπτεμβριο και κατι που δεν το καταλαβα,δεν θα ειναι τυπου dlc !!!??

3 hours ago, Kezman said:

δεν ειμαι προγραμματιστης, αλλα εχω την εντυπωση οτι και με το update μπορει να αλλαχτει ολοκληρο το gameplay, λογικα οχι στο 100% αλλα σιγουρα σε μεγαλο ποσοστο, αποκλειεται να δουμε κατι εντελως ολοιδιο, θα εχει αλλαγες εστω και μικρες, και αν στο σκεφτειτε τα τελευταια τουλαχιστον 5 χρονια, το προ ειναι σαν update ετσι και αλλιως....

ποτε δεν εχουμε δει απο την μια χρονια στην αλλη κατι εντελως διαφορετικο κατι εντελως καινουργιο, πιστευω μια χαρα θα παιξουμε και φετος, δεν θα μεινουμε παραπονεμενοι, τωρα μονο η τιμη θα πρεπει να εχει την αντιστοιχη αξια...59 ευρω και τετοια θα παει ακλαφτο, τωρα κανα 29 θα παιξει καλυτερα στο ματι και στην τσεπη!

αυτο που μπορουν να κανουν με το update ειναι ενα tweak λογικα των υπαρχοντων πραγματων. Δεν θα μπορουν να προσθεσουν στοιχεια στο gameplay, οπως πχ περισυ προσθεσαν το finesse dribble, τα απροβλεπτα κοντρολ, τις μαχες των σωματων κτλ.
η τιμη 35 ευρω δεν την λες και χαμηλη...αν προκειται για ενα ιδιο gameplay.

A όλα κι όλα! Αν δεν έχει finesse dribble με το δεξί αναλογικό, εγώ δεν αγοράζω....Κλαίει η μάνα του Ινιέστα....:jester::D

Edited by slamsoze
  • Like 1
  • Haha 6