Jump to content
AkisVarg

eFootball PES 2021 - Discussion Topic

Recommended Posts

9 minutes ago, poleimechanos said:

Προσωπικά θεωρώ λάθος το ότι υπάρχει τόσο μεγάλο learning curve όσον αφορά τα mechanics του προ, δεν είναι δυνατόν ακόμα και η πιο απλή πάσα να θέλει τον τρόπο της για να γίνει σωστά. 

Εγκατέστησα το lite στο pc του κουμπάρου μου, θέλοντας να τον ψήσω να φτιάξει μια ομαδουλα να παίζουμε μαζί coop. Μολις το ειδε καταχαρηκε, του ηρθαν πισω ολες οι αναμνησεις. Ο κουμπάρος 37 χρονών, πολύ δυνατος παίκτης στα παλιά προ, απέχει εδώ και 7 χρόνια περιπου.

Βάλαμε να παίξουμε ένα φιλικό αντιμετωποι ίσα ίσα να τον ζεστάνω,  εννοείται ότι δεν έπαιζα στην ουσία,  απλά τον άφηνα να συνηθίσει και πάλι τον χειρισμό κλπ.

Αμέσως παρατήρησε την διαφορά, μου λεει "ρε αυτό είναι σαν να κουτουλανε γίδια,  πως παίζεις μπάλα σε αυτό το πραγμα, αλλού δίνεις πάσα και αλλού πάει". Για την ιστορία, του έχω ρυθμίσει το χειριστήριο σε ΡΑ2. Προσπάθησα να του εξηγήσω ότι το προ έχει αλλάξει, φτιάξαμε και την ΑΕΚαρα που γουστάρει στο myclub, πήρε και Messi Maradona coutinho ozil που δίνει τώρα free η κοναμι ,  ωραία όλα αυτα, ωραία και τα γραφικά, τον έψησα όσο γινόταν αλλά ειλικρινά δεν ξέρω αν θα καταφέρει να περάσει τον λόφο. Ο χειρισμός τον ξενέρωσε αφάνταστα.

Κι εγώ τι να του ελεγα; Ότι ακόμα κι αν καταφερει να μαθει τα βασικά στον χειρισμό,  μπαλαρα δεν πρόκειται να δει, όπως αυτή που θυμάται από τα παλιά προ;

Δεν ξέρω παίδες,  εμένα εκτός από γραφικά-τεχνικο τομέα μου φαίνεται κάθε πέρυσι και καλύτερα ήταν. Το τελικό προ 2020 δεν μου άρεσε τόσο όσο το 19. Νομίζω καλύτερη μπαλίτσα παιζόταν εκεί,  για να μην πω καλύτερα το 18.

Και τώρα μαθαίνω ότι στην ουσία δεν θα βγει προ21 και θα κολλήσουμε άλλο ένα χρόνο με το δυσκοιλιο το κλωτσοσκουφι το 20.

Τι να πω; Μακάρι να βγει έστω καλό φιφα21.

Αποδέχομαι τους προβληματισμούς και τα γούστα του καθενός.Έτσι κι αλλιώς όλοι είμαστε διαφορετικοί και είναι απολύτως φυσιολογικό να μας αρέσουν και να μας τραβάνε διαφορετικά πράγματα κτλ.

Αλλά προσωπικά θα μου έκανε χειρότερη εντύπωση αν μετά από 7 χρόνια αποχής ο κουμπάρος έπιανε το χειριστήριο και μπορούσε να παίξει την μπαλάρα που έπαιζε κάποτε από το πρώτο ματς.Αυτό θα σήμαινε ότι το παιχνίδι δεν έχει προχωρήσει καθόλου και έχει μείνει τελείως στάσιμο σε όλα.

Καλώς υπάρχει το learning curve κατά τη γνώμη μου από παιχνίδι σε παιχνίδι αλλιώς δεν θα είχε κανένα νόημα να βγαίνουν καινούργια παιχνίδια κάθε χρόνο.Για μένα το παιχνίδι βελτιώνεται σιγά σιγά κάθε χρόνο και γίνεται σιγά σιγά και πιο ρεαλιστικό κάθε φορά,και καλώς συμβαίνει αυτό,τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα.

Από κει και πέρα υπάρχουν κι αυτοί που θέλουν κάτι πάρα πολύ άμεσο ή πολύ fun ή οτιδήποτε,οπότε γι'αυτό υπάρχουν και τα παλιά πιο arcady παιχνίδια και το Fifa και πάει λέγοντας.Επιλογές υπάρχουν στην τελική για τα γούστα του καθενός.

• Like 2

3 hours ago, Ribo_10 said:

Αποδέχομαι τους προβληματισμούς και τα γούστα του καθενός.Έτσι κι αλλιώς όλοι είμαστε διαφορετικοί και είναι απολύτως φυσιολογικό να μας αρέσουν και να μας τραβάνε διαφορετικά πράγματα κτλ.

Αλλά προσωπικά θα μου έκανε χειρότερη εντύπωση αν μετά από 7 χρόνια αποχής ο κουμπάρος έπιανε το χειριστήριο και μπορούσε να παίξει την μπαλάρα που έπαιζε κάποτε από το πρώτο ματς.Αυτό θα σήμαινε ότι το παιχνίδι δεν έχει προχωρήσει καθόλου και έχει μείνει τελείως στάσιμο σε όλα.

Καλώς υπάρχει το learning curve κατά τη γνώμη μου από παιχνίδι σε παιχνίδι αλλιώς δεν θα είχε κανένα νόημα να βγαίνουν καινούργια παιχνίδια κάθε χρόνο.Για μένα το παιχνίδι βελτιώνεται σιγά σιγά κάθε χρόνο και γίνεται σιγά σιγά και πιο ρεαλιστικό κάθε φορά,και καλώς συμβαίνει αυτό,τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα.

Από κει και πέρα υπάρχουν κι αυτοί που θέλουν κάτι πάρα πολύ άμεσο ή πολύ fun ή οτιδήποτε,οπότε γι'αυτό υπάρχουν και τα παλιά πιο arcady παιχνίδια και το Fifa και πάει λέγοντας.Επιλογές υπάρχουν στην τελική για τα γούστα του καθενός.

Μέχρι ένα σημείο συμφωνώ μαζί σου, αλλά από την άλλη ποδόσφαιρο είναι, δεν είναι δα και πυρηνική φυσική, αν ξέρεις μπαλίτσα κι έχεις φαντασία, θα έπρεπε το παιχνίδι να σε βοηθάει να την ξεδιπλώσεις στον αγωνιστικό χώρο, όχι να παλεύεις με τα mechanics του παιχνιδιού για να κάνεις ακόμα και απλά πράγματα.

Είναι θέμα γούστου ναι, εγώ προσωπικά προτιμώ πιο arcady gameplay με καλή φυσική, το θεωρώ πολύ πιο fun, εδώ βλέπεις ακόμα και ματσάκια μεταξύ champion και είναι σούπα, exploit στο exploit και γενικά οι ωραίες φάσεις είναι η εξαίρεση, όχι ο κανόνας. 

Στα παλιά δεν μπορείς να γυρίσεις αν θέλεις να παίζεις online με τους φίλους σου (δεν μπορούμε να βρισκόμαστε εύκολα όπως παλιά για couch coop), και το φιφα έχει ένα κακό που δεν μπορώ να ξεπεράσω με τίποτα, δεν μπορώ τα δίχτυα του, πείτε ό,τι θέλετε, πείτε με ρηχό, περίεργο, κολλημένο.

Σαν τα δίχτυα του προ δεν έχει, δυστυχώς, και αυτό από ό,τι φαίνεται δεν είναι μόνο δικό μου κόλλημα, απασχολεί πολύ κόσμο, εδώ υπάρχει μέχρι και fix για το fifa 18 και 19, το οποίο όμως δεν δουλεύει στο online και δεν δουλεύει καθόλου στο φιφα20.

Αν τα δίχτυα στο φιφα ήταν όπως παρακάτω στο video με το fix, θα ήταν μπόμπα:

http://soccergaming.com/index.php?threads/improved-goal-nets-it-does-not-work.6467452/#post-6566236

• Like 3

@poleimechanos μη περιμένεις τίποτα από δαύτους γιατί θα απογοητευτείς, 8 data packs μέχρι στιγμής και δεν μπήκαν στον κόπο να φτιάξουν τη διαιτησία που είναι broken απ΄το ντέμο. Για το gameplay εννοείται ότι πάλι δεν έχεις να περιμένεις τίποτα. Έδωσαν ένα ντέμο όπου οι παίχτες έστριβαν όπως στρίβουν οι επαγγελματίες ποδοσφαιριστές και το finesse δούλευε κατά μία έννοια και από τη retail και με κάθε update το παιχνίδι γινόταν όλο και πιο δυσκοίλιο.

Για τα δίχτυα στο FIFA που λες είναι όντως μεγάλο ξενέρωμα και για μένα, απλά τα βάζω στο loose και διορθώνεται κάπως η κατάσταση.

Edited by BasilhsGR
  • Like 4

Έρχεται η β' Βελγίου στο '21, confirmed...

Η Ταϋλάνδη της Ευρώπης έμεινε πια.

• Haha 1

Μολις ηρθαν τα πρωτα νεα για το pes2021...τα πρωτα νεα ειναι οτι δεν υπαρχουν νεα! Καλησπερα.

• Like 1

Και εγώ στα ίδια είμαι πάνω κάτω ,αλλά το πρώτο που θα ήθελα είναι να μειώσουν τον script , μακάρι να το εξαφάνιζαν αλλά δύσκολο .Θα μου άρεσε επίσης πιο πολλά animación στα σουτ ,γενικά δηλαδή πιο πολλά animación .

Aυτο που λες για το close control βασικά πιστεύω θα απογειώσει το παιχνίδι και εάν το συνδύαζαν με το νεύρο το παιχνίδι θα γινότανε πολύ καλύτερο , για το γαμωτο ρε, άλλη μια χρονιά μέχρι την νέα γενιά που έτσι όπως πάει είναι το τελευταίο στοίχημα της Κονάμι εάν τα πάει χαλιά και εδώ δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα . Πάντως είναι να απορεις γιατί υπάρχουν άτομα που πειράζουν gameplay ,, κάμερες και διάφορα άλλα και είναι αξιοσημείωτο πραγματικά η προσπάθεια για να βελτιώσουν το παιχνίδι και έως ενός σημείο τα καταφέρνουν ( μιλάω για PC) και αυτοί επαγγελματίες προγραμματιστές και σε κάθε dlc με patch κανείς τον σταυρό σου και αναρωτιέμαι καλά δεν παίζουν το παιχνίδι . Τέλος πάντων ας ελπίζουμε να τους φωτίσει ο Θεός εκεί στην Ιαπωνία.

PS πως κάνουμε like????

• Like 1

πιθανων να ειναι το season update λενε αλλα αν θελετε την γνωμη μου πιστευω οτι αν ειναι θα πρεπει εχει version 2.00.00  ωστε να δειξει οτι ειναι μεγαλη αλλαγη,οτι ειναι κατι διαφορετικο οπως γινεται σε πολλα παιχνιδια η και ακομα στα update στις κονσολες και οχι αλλη μια συνεχεια του 1.00.00

Eb9hnxYU0AMvpRk?format=jpg&name=medium

τι ειναι αυτο Τολη? που το ξετρυπωσες και τι δειχνει?

δεν ξερω ποια σελιδα ειναι το ανεβασαν οι πηγες που ακολουθω,ξερω οτι υπαρχει ομως μια σελιδα που αναγραφονται τα επομενα βηματα απο παιχνιδια,,αυτο ειναι απο την κοναμι και αναφερει οτι θα ερθει νεο update και καποια απο τα βηματα που γινονται σε αυτο (depot),κατι περισσοτερο απο αυτα δεν το γνωριζω

• Like 1

Θα το έπαιζα άνετα για ακόμα ένα χρόνο όπως ακριβώς είναι, με την προϋπόθεση ότι θα εξαφανιζόταν το script. Και θα το πλήρωνα ξανά μάλιστα. Το θεωρώ αδιανόητο σε ένα online παιχνίδι, με ένα υποτίθεται competitive mode, να αποφασίζει κάποιος 3ος ποιος θα κερδίσει. Για εμένα προσωπικά το online κομμάτι του PES απλά δεν υπάρχει. Και από τη στιγμή που offline παιχνίδια δεν παίζω καθόλου πλέον...

11 hours ago, GeneralGiGi said:

Θα το έπαιζα άνετα για ακόμα ένα χρόνο όπως ακριβώς είναι, με την προϋπόθεση ότι θα εξαφανιζόταν το script. Και θα το πλήρωνα ξανά μάλιστα. Το θεωρώ αδιανόητο σε ένα online παιχνίδι, με ένα υποτίθεται competitive mode, να αποφασίζει κάποιος 3ος ποιος θα κερδίσει. Για εμένα προσωπικά το online κομμάτι του PES απλά δεν υπάρχει. Και από τη στιγμή που offline παιχνίδια δεν παίζω καθόλου πλέον...

Χωρίς σκριπτ προσωπικά θα έπαιζα άνετα, όχι για ένα, αλλά για πολλά χρόνια.! Μόνο στα όνειρα...

• Like 1

23 hours ago, GeneralGiGi said:

Το φιφα εχει ακομα καλυτερο κολπο:

Τεχνιτο λαγκ για να χασει αυτος που πληρωσε/εδωσε-ζωη-χρονο λιγοτερο....

Απιστευτη ιδιοφυΐα  να μην παιρνει χαμπαρι ο αλλος οτι το λαγκ ειναι επιτηδες

συνεχιζονται τα ευχαριστα νεα για τους φιλους το προ,τελος μιλαν και ιντερ ενω πριν μερικες μερες επεσαν τιτλοι τελους και με την μαγιορκα,επισεις οι φημες αναφερουν οτι η κοναμι δεν θα ξανακανει συνεργασιες με ομαδες στο μελλον,αυτο μαλλον σημαινει οτι ειναι θεμα χρονου να τελειωσουν και μπαρτσα και γιουβε απο την κοναμι.

η επισημη ανακοινωση της κοναμι

Το συμβόλαιο αδειοδότησης με την FC Internazionale Milano δεν θα ανανεωθεί.

Το συμβόλαιο αδειοδότησης με την AC Milan δεν θα ανανεωθεί.

https://www.konami.com/wepes/2020/eu/en/ps4/topic/license_inter

https://www.konami.com/wepes/2020/eu/en/ps4/topic/license_ac_milan

• Like 3
  • Haha 1

Πάμε γερά για Μπολόνια, Μπέτις και Σπαλ, τι να τον κάνς τον ιφ Λουκάκου, δεν μασουλάμε! :hehe:

• Haha 2

Μια καινούρια είδηση που θα σπάσει τα ταμία και θα σας πέσει το σαγόνι, γράψανε οτι το νεο pes21 online θα παιζετε και απο το χειρηστη,  δλδ εσας :hehe: 

Edited by giannis10001
  • Like 1
  • Haha 3

Νομίζω ότι θα δούμε τίτλους τέλους, τώρα του χρόνου θα είναι, μετά την next gen, δεν μπορώ να προβλέψω.

Θα μείνουμε με την 2Κ και την ΕΑ...

• Like 2

Άρα πάει για φούντο το μαγαζί. όχι πως προσωπικά με νοιάζουν οι συνεργασίες με μεγάλες ομάδες και ονόματα, εγώ τις καλύτερες αναμνήσεις τις έχω με Castolo, αν ήταν έτσι να εξαφανιστεί το σκριπτ και να γίνει και πάλι focus στην μπάλα που παίζεται και το gameplay, εμένα δεν θα με χάλαγε καθόλου. Ας μας άφηνε η κονάμι χώρο να βάλουμε μέσα όσα πρωταθλήματα θέλουμε και όχι μόνο ένα, και σου έλεγα εγώ μετά τι παπάδες θα έφτιαχνε το community.

Πάντρεμα επιλογών Sensible World of Soccer με καθαρό από σκριπτ gameplay προ.

Και άντε γειά ΕΑ.

Αλλά επειδή αυτά συμβαίνουν μόνο στα όνειρα, ελπίζω τουλάχιστον να το πουλήσει στην 2Κ, να υπάρχει και λίγος ανταγωνισμός, γιατί εδώ τώρα η ΕΑ και ξύνεται φαντάσου να μην υπάρχει και άλλο ποδοσφαιράκι στην αγορά. Θα τρώμε στην μάπα τα μούφα δίχτυα για 20 χρόνια ακόμα. 😛

Τι έγινε πάει για γενικό φούντο το Pro? Κοίτα να δείς κάτι πράγματα!

Σιγά ρε παιδιά ηρεμήστε λίγο, που πάει για φουντο για μερικές άδειες. 

Εξάλλου έχει 2 δις δολάρια τζίρο από πωλήσεις coins στο MC, δηλαδή λεφτά από το πουθενά κ με μηδέν κόστος. Δε φουνταρει έτσι απλά η κότα με τα χρυσά αυγά. 

Το να μείνει μόνο σαν LITE, με κάποιες άδειες για εμφανισεις που θα τις αγοράζουμε σαν cosmetics ίσως. Και να έχει μόνο MyClub σαν gamemode. 

Αλλά δε νομίζω κ γενικό φουντο, είπαμε.. 

Edited by slamsoze
  • Like 1

Πάντως το "ας το πουλήσει στην 2Κ" είναι λίγο αστείο, γιατί αν θεωρούμε πως το pro όπως είναι έχει microtransactions για να είσαι ανταγωνιστικός, που να δείτε τι θα γίνει σε αυτήν την περίπτωση. Ή ακόμα χειρότερα αν μείνει μόνη η ΕΑ να έχει το μονοπώλιο. Θα ξαναβγάλω την amiga να παίζω ποδοσφαιράκια.

• Like 3

μια χαρα θα βγει το 2021 το νεο PRO EVO και μαλιστα θα σπερνει και θα θεριζει...τα ονοματα θα ειναι οπως παλια, ronnaldo, ravoldi, roberto larcos και τα σχετικα, ουτε που με ενδιαφερει τωρα αλλα ουτε και τοτε, και οι εμφανισει και ολα, ετσι και αλλιως με πατς ειμασταν και θα ειμαστε...το gameplay να ειναι εθιστικο και πορωτικο και ολα μια χαρα! οοοοοολααααααα. και καραβολιδες απο το κεντρο θελω να τις ρουφαει ο τερμας και να χτυπαει το κεφαλι του στο πατωμα απο τα νευρα του επειδη του φταιγαν οι αμυντικοι! 

@oftopic μαρεσει μια κοπελιτσα θεα 21 ετων, ενω εγω ειμαι 30+ φευγα...τι κανω? το προχωραω η δεν ασχολουμαι καν και παιζω προ? για πειτε αποψεις....αυτη δεν προλαβε ουτε power rangers ουτε junior tv ουτε jeronimo groovy τιποτα, ουτε γενικα τα ενδοξα χρονια του προ, οταν εγω επαιζα isspro 98 αυτη γενιοταν....ποπο...ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω...περιεργο μου φενεται...για πειτε αποψεις παρολα αυτα!

Edited by Kezman

15 minutes ago, Kezman said:

μια χαρα θα βγει το 2021 το νεο PRO EVO και μαλιστα θα σπερνει και θα θεριζει...τα ονοματα θα ειναι οπως παλια, ronnaldo, ravoldi, roberto larcos και τα σχετικα, ουτε που με ενδιαφερει τωρα αλλα ουτε και τοτε, και οι εμφανισει και ολα, ετσι και αλλιως με πατς ειμασταν και θα ειμαστε...το gameplay να ειναι εθιστικο και πορωτικο και ολα μια χαρα! οοοοοολααααααα. και καραβολιδες απο το κεντρο θελω να τις ρουφαει ο τερμας και να χτυπαει το κεφαλι του στο πατωμα απο τα νευρα του επειδη του φταιγαν οι αμυντικοι! 

@oftopic μαρεσει μια κοπελιτσα θεα 21 ετων, ενω εγω ειμαι 30+ φευγα...τι κανω? το προχωραω η δεν ασχολουμαι καν και παιζω προ? για πειτε αποψεις....αυτη δεν προλαβε ουτε power rangers ουτε junior tv ουτε jeronimo groovy τιποτα, ουτε γενικα τα ενδοξα χρονια του προ, οταν εγω επαιζα isspro 98 αυτη γενιοταν....ποπο...ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω...περιεργο μου φενεται...για πειτε αποψεις παρολα αυτα!

Όταν παντρεύτηκα την γυναίκα μου, ήταν 24 κι εγώ 35. Είμαστε μαζί 6 χρόνια και όλα καρακομπλεντάν, έχουμε και 2 παιδάκια. :)

Οπότε το θέμα δεν είναι η διαφορά ηλικίας, αλλά η διαφορά νοοτροπίας. Αυτό είναι που μετράει. Αν γουστάρετε τα ίδια πράγματα πάνω κάτω και έχετε κοινά, όλα οκ. Αν εσύ όμως κοιτάς Ανατολή (πχ άραγμα, οικογενειακή ζωή, παιδιά και μπάνια στην Αιδηψό κλπ) κι αυτή είναι χαμένη στο διάστημα (Μύκονος και instagram και τα πόδια στα ταβάνια), τότε πακέτο, όσο θεά κι αν είναι σύντομα θα σου βγάλει τα άντερα από την μύτη. Άκου τον παλιό, κάτι ξέρει! :pp  :D

ΥΓ: σόρυ για το οφπτοπικ παίδες, αλλά ο αδερφός ήθελε γνώμες για το μωρό! :hehe:

Edited by poleimechanos
  • Love 1
  • Haha 3

2 hours ago, brocashelm said:

Ή ακόμα χειρότερα αν μείνει μόνη η ΕΑ να έχει το μονοπώλιο.

Γιατί πιστεύεις ότι τώρα υπάρχει ανταγωνισμός στις κονσόλες και στο PC;

3 hours ago, slamsoze said:

Το να μείνει μόνο σαν LITE, με κάποιες άδειες για εμφανισεις που θα τις αγοράζουμε σαν cosmetics ίσως. Και να έχει μόνο MyClub σαν gamemode. 

Το πιθανότερο σενάριο να μείνει μόνο το MyClub ή να έχει και άδειες από άκυρα πρωταθλήματα πχ κινέζικο που ναι μεν είναι άσημο αλλά απευθύνεται σε τεράστιο κοινό. Το σενάριο "ας χάσει τις άδειες αρκεί να δούμε gameplay από τα παλιά" δεν παίζει και το είδαμε το 2018 που έληξαν οι άδειες με τα Τσάμπιονς Λιγκ και Γιουρόπα. Δεν έχουν διάθεση οι άνθρωποι να επενδύσουν, πηγαίνουν τόσο όσο δεν μπαίνουν μέσα και είναι κερδοφόρο.

Εγώ πιστεύω ότι θα δούμε ίδια φάση με ΝΒΑ live vs NBA 2K, κάποιες χρονιές θα βγαίνει κάποιες όχι ή θα κάνουν season updates. Το mobile είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

• Like 3

15 hours ago, BasilhsGR said:

Το σενάριο "ας χάσει τις άδειες αρκεί να δούμε gameplay από τα παλιά" δεν παίζει και το είδαμε το 2018 που έληξαν οι άδειες με τα Τσάμπιονς Λιγκ και Γιουρόπα.

Εχμ δεν ήταν καθόλου κακό το PES 2018!

• Like 1