Jump to content
AkisVarg

eFootball PES 2021 - Discussion Topic

Recommended Posts

Με προβληματίζει η στάση της επίσημης ΚΟΝΑΜΙ πάντως. Έχει περάσει μια βδομάδα από τοτε που έσκασε το ποστ στο Twitter από το fake account.. Εκτός του ότι δεν έχουν σχολιάσει ή διαψεύσει, δεν έχουν ανακοινώσει κάποιο πλάνο ή χρονοδιάγραμμα γενικά. 

Αρχίζω να πιστεύω αυτο που είπα στην αρχή, ότι πίσω από το fake account κρύβονται αυτοί κ το ρίξανε μπροστά για "λαγό" . Αναλογιζομενος πόσα καντήλια γλυτώσανε βάζοντας "άλλους" να βγούνε μπροστα κ να ανακοινώσουν τα μαντάτα. 

Πραγματικά αυτή η εταιρεία, αν επένδυε στο PES με την ίδια ζέση που επενδύει στο ψευτο-PR, στις πα-PR-γιες κ στη δηθενιστικη συνομοσιολογια από το 2015 ως σήμερα, θα μιλούσαμε για διαστημικό παιχνίδι. 

• Like 3

εαν το εχει παλι η Konami δυστηχως θα εχουμε παλι αθλιους servers,fake players και χυμα στο κυμα..

• Like 1

11 minutes ago, Jimmy1973 said:

εαν το εχει παλι η Konami δυστηχως θα εχουμε παλι αθλιους servers,fake players και χυμα στο κυμα..

Κ ποιος άλλος να το έχει δηλαδή ? Δεν είναι φρατζαη. Κτήμα της ΚΟΝΑΜΙ είναι, παιδί της, σπλαχνο, δημιούργημα της. 

Επειδή δεν το θυμάμαι ή δεν το ξέρω καλά, δεν έχουν πει ότι θα αλλάξουν μηχανή και θα βάλουν την Unreal; Kι αν ναι, έχουν πει πότε; (για επίσημη ενημέρωση λέω). Μάλλον όχι να υποθέσω.  

Λογικά, του χρόνου στο Προ22. Υποτίθεται όμως ρε γμτ ότι οι developers έχουν τα κιτ των νέων κονσολών πολύ καιρό τώρα, για να δουλεύουν πάνω εκεί και επίσης ότι οι νέες κονσόλες είναι ακόμα πιο developer friendly. Δεν θα μας χάλαγε με το console release να μας έλεγαν "πάρτε και τη νεξτ τζεν έκδοση του Pes\Fifa". Tώρα στην ουσία θα χαθεί μια σεζόν, με τις νέες κονσόλες να είναι τούμπανο σε σχέση με τις προηγούμενες, να έχουν βγει και να είναι στα σπίτια του κόσμου κι ο κόσμος να παίζει άλλη μία old gen version (είτε Προ είτε Φίφα). 

Από Φίφα μεριά ακούγεται τίποτα ή βαδίζουν χέρι χέρι και οι δύο. Είναι και ειδικές οι συνθήκες φέτος με τις καραντίνες κλπ, οκ. Πάντως εντάξει, και απλό updated Προ να βγάλουν, αντί για κανονικό Pes2021, περίπου το ίδιο θα είναι. Ούτως ή άλλως, και η ΕΑ και η Κόναμι με sliders παίζουν και αλλάζουν κάποιες παραμέτρους, όσον αφορά σε ουσιαστικές αλλαγές στο gameplay δηλαδή.

Edited by toninio
  • Like 1

4 hours ago, slamsoze said:

Κ ποιος άλλος να το έχει δηλαδή ? Δεν είναι φρατζαη. Κτήμα της ΚΟΝΑΜΙ είναι, παιδί της, σπλαχνο, δημιούργημα της. 

οποισδηποτε αλλος εκτος απο την konami.

στην τελικη ας κλεισει..

• Like 1
  • Haha 2

αυτο που με ενδιαφερει ειναι το εξης...το ps5 θα βγει xmass φετος, σε 6μηνες δηλαδη...το προ21 θα βγει τον σεπτεμβρη? οποτε δηλαδη το προ21 δεν θα παιξει μπαλα στο ps5 αλλα στις παλιες γενιες...και το προ22 θα βγει στο ps5, αργει πολυ...για εμενα καλυτερα αν θελει να σωθει καπως η κοναμι φετος, να το καθυστερησει το προ και να το βγαλει κατευθειαν φετος μαζι με το ps5...δηλαδη χριστουγεννα και οχι σεπτεμβρη...αν ειναι εξυπνοι ας κανουν αυτην την κινηση.

.το νωριτερο προ που εχει βγει ποτε ειναι το pes5  που λεει οτι βγηκε στις 4αυγουστου και το αργοτερο το pes2015 που βγηκε 11 νοεμβρη...

• Like 1

5 minutes ago, Kezman said:

αυτο που με ενδιαφερει ειναι το εξης...το ps5 θα βγει xmass φετος, σε 6μηνες δηλαδη...το προ21 θα βγει τον σεπτεμβρη? οποτε δηλαδη το προ21 δεν θα παιξει μπαλα στο ps5 αλλα στις παλιες γενιες...και το προ22 θα βγει στο ps5, αργει πολυ...για εμενα καλυτερα αν θελει να σωθει καπως η κοναμι φετος, να το καθυστερησει το προ και να το βγαλει κατευθειαν φετος μαζι με το ps5...δηλαδη χριστουγεννα και οχι σεπτεμβρη...αν ειναι εξυπνοι ας κανουν αυτην την κινηση.

.το νωριτερο προ που εχει βγει ποτε ειναι το pes5  που λεει οτι βγηκε στις 4αυγουστου και το αργοτερο το pes2015 που βγηκε 11 νοεμβρη...

4 Αυγούστου, στην Ιαπωνία όμως. Στην Ευρώπη μαζί με την παρέλαση βγήκε!

@Kezman άσχετο αυτό, άσχετο και το επόμενο , αλλά σε προτιμούσα ως Ronaldo. 

Στο σχετικό, το ενδεχόμενο το 2021 να είναι απλό update, δεν το λαμβάνεις υπόψιν?

Edited by slamsoze
  • Like 3

το πιστευω οτι το προ θα ειναι καταπληκτικο στο ps5, μας περιμενει μια 5ετια γεματη ευχαριστες εκπληξεις...ο,τι και να εχει κανει η κοναμι, στο τελος εγω της δινω το χερι! αντε να δουμε και ποσο θα πανε τωρα τα δισκακια...70ευρω απο ο,τι φενεται πλεον στις νεες γενιες...ετσι και αλλιως θα ειναι η τελευταια γενια physical disc...ολα digital...σκεφτομαι μηπως αγορασω το σκετο digital ps5 ωστε να σηνηθισω στην ιδεα οτι δεν θα εχω πια δισκακι..εσεις για πειτε...τελος τα δισκακια απο φετος?

Edited by Kezman
  • Like 1

11 minutes ago, Kezman said:

το πιστευω οτι το προ θα ειναι καταπληκτικο στο ps5, μας περιμενει μια 5ετια γεματη ευχαριστες εκπληξεις...ο,τι και να εχει κανει η κοναμι, στο τελος εγω της δινω το χερι! αντε να δουμε και ποσο θα πανε τωρα τα δισκακια...70ευρω απο ο,τι φενεται πλεον στις νεες γενιες...ετσι και αλλιως θα ειναι η τελευταια γενια physical disc...ολα digital...σκεφτομαι μηπως αγορασω το σκετο digital ps5 ωστε να σηνηθισω στην ιδεα οτι δεν θα εχω πια δισκακι..εσεις για πειτε...τελος τα δισκακια απο φετος?

Eγώ έχω τελειώσει από το 2016 με τα δισκάκια.

• Like 1
  • Sad 1

1 minute ago, slamsoze said:

Eγώ έχω τελειώσει από το 2016 με τα δισκάκια.

θα χεις χαλαει χρημα φουλ ε? γιατι οσο να ναι με τις ανταλλαγες τοσο καιρο πηγαινε καλα με εμενα με τα δισκακια...απο φετος πρωτη φορα θα παω μονο digital, οποτε με βλεπω για μονο προ πλεον...τιποτα αλλο καθε χρονο...αντε και κανα mortal kombat.....

• Like 1
  • Thanks 1

33 minutes ago, Kezman said:

θα χεις χαλαει χρημα φουλ ε? γιατι οσο να ναι με τις ανταλλαγες τοσο καιρο πηγαινε καλα με εμενα με τα δισκακια...απο φετος πρωτη φορα θα παω μονο digital, οποτε με βλεπω για μονο προ πλεον...τιποτα αλλο καθε χρονο...αντε και κανα mortal kombat.....

Όχι ιδιαίτερα, εκτός από τα PES που τα παίρνω day-one γιατί είμαι θύμα των περιστάσεων, και τα πλερώνω Full Price, όλα τα υπόλοιπα games τα έχω πάρει από 33%~50% έκπτωση μέσον όρο. Το Star Wars Battlefront 2 να καταλάβεις το πήρα 9 ή 12 ευρώ. 

Απλά δεν μπορώ να ανταλλάξω, ή να πάρω ότι θέλω όποτε το θέλω, πρέπει να κάνω υπομονή και να παρακολουθώ τιμές.

Edited by slamsoze
  • Like 1

On 10/6/2020 at 2:11 ΠΜ, AlexZikas said:

Μεγάλη σημασια έχει αυτή η παράγραφος: Μακάρι να ξυπνήσουν στην FIFA, την ομοσπονδία, και να έχουν και το Pro και το EA Sports FIFA όλα τα δικαιώματα, όπως γίνεται στο NBA με τα NBA 2K και NBA Live. Μόνο κερδισμένοι θα βγούμε ως gamers.

δεν εχει καμια σχεση η φιφα με τις αδειες και τα δικαιωματα των πρωταθληματων/ομαδων,η καθε ομοσπονδια τα κανει οτι γουσταρει,οι γερμανοι θελουν μονο μια εταιρια να εχει τα δικαιωματα και τα δινει στην εα γιατι ξερει οτι τα κερδη ειναι περισσοτερα,η ρωσια πουλαει μονο στην κοναμι ενω οι μισες ομαδες θελουν την εα αλλα επειδη οι ρωσικες ομαδες εδωσαν τα δικαιωματα τους στην ομοσπονδια χανουν την ευκαιρια να πανε ατομικα στην εα,αντιθετα στην πρεμιερ λιγκ τα δικαιωματα τα εχουν οι ομαδες γιαυτο και η εα κανει αποκλειστικες ατομικες συμβασεις.

• Like 2

να ξερετε ακομα και στα games παιζουν κοντρες μεταξυ χωρων περι δικαιωματων...

4 hours ago, slamsoze said:

4 Αυγούστου, στην Ιαπωνία όμως. Στην Ευρώπη μαζί με την παρέλαση βγήκε!

@Kezman άσχετο αυτό, άσχετο και το επόμενο , αλλά σε προτιμούσα ως Ronaldo. 

Στο σχετικό, το ενδεχόμενο το 2021 να είναι απλό update, δεν το λαμβάνεις υπόψιν?

το ronaldo το ειχαν αρκετα ατομα σαν nickname...

δεν νομιζω να ειναι απλο update το pes 2021...αφου ηταν απο ψευτικο twitter account η ειδηση...δεν το πιστευω μεχρι να αποδειχθει...

με ενα γρηγορο ψαξιμο παντως οντως θα ειναι update....φτουυυυυυ...ξενερα

https://profile-stalker.to/post/CBVV7CUg8m7/

spacer.png

• Like 2

Ενταξει λοιπον, εφοσον δηλωνουν οτι εστιαζουν στο PES 2022, ειναι σιγουρο οτι θα ειναι ενα φτηνο (λογικα) update των ροστερ.
Λογικο να εστιασουν στο PES 2022 γιατι ερχεται και το PS5. 
Ηλπιζα να ηταν ψεμμα, αλλα δυστυχως οχι. 
Γαμωτο. 
Πρωτη φορα μετα απο 16 χρονια συμβαινει αυτο, για τους PCακηδες. και πρωτη φορα μετα απο 25 χρονια γενικα να μη βγαλει η KONAMI ποδοσφαιρακι.

για ολα υπαρχει πρωτη φορα...εγω το βλεπω σαν γουρλιδικο...για το επομενο...μια αλλαγη επιτελους...παντως δεν θα ασχοληθω αλλο φετος και του χρονου, πουλησα και το ps4..τωρα θα ξανασχοληθω παλι απο σεπτεμβρη του 2021 με το ps5 και το pes 2022...καλο καλοκαιρι σε ολους!

Edited by Kezman

Ωραία λοιπόν. Θα τη βγάλουμε αποκλειστικά με Fifa21 φέτος.

Δε λέω, κι εκεί update θα είναι ουσιαστικά αλλά πάντα η ea βάζει και κανένα φρου φρου να το δικαιολογήσει. Ίσως αλλάξει και τίποτα στο gameplay.

Δε λέω ότι δε λυπάμαι για τη μοίρα του Pro, αλλα με τέτοια εταιρία που το αντιπροσωπεύει ήταν προδιαγεγραμμένη. 

Αντίο λοιπόν Pro Evolution Soccer μετά από 25 χρόνια!

Υ.Γ. Δε βλέπω να βγάζουν καν 22 στο PS5. Κάτι άλλο θα δούμε.

• Like 1
  • Haha 1

το pes21 παιζει να ειναι χειρότερο απο τα τελευταια δυο pes, δεν θελουν να χαλασουν την παράδοση των τελευταιων 6 ετων οι κοναμιαριδες :hehe:

• Haha 1

1 hour ago, SkyloMethIR said:

Ωραία λοιπόν. Θα τη βγάλουμε αποκλειστικά με Fifa21 φέτος.

Δε λέω, κι εκεί update θα είναι ουσιαστικά αλλά πάντα η ea βάζει και κανένα φρου φρου να το δικαιολογήσει. Ίσως αλλάξει και τίποτα στο gameplay.

Δε λέω ότι δε λυπάμαι για τη μοίρα του Pro, αλλα με τέτοια εταιρία που το αντιπροσωπεύει ήταν προδιαγεγραμμένη. 

Αντίο λοιπόν Pro Evolution Soccer μετά από 25 χρόνια!

Δεν έχεις αδικο αλλά έλα τώρα, αλλού αυτα😎.. αφού κ συ δε μπορείς... Όλο κ κάποιο ματσάκι θα κάνεις(όπως κάνω κ εγώ) με τον κουμπαρο/φίλο κλπ... Και το ότι γ@μησανε το ονλαιν κ το mc(λόγος που σταμάτησα ν ασχολούμαι) δε σημαίνει ότι το άφησα εντελώς... Εδω θα μαστε(άσε που ένας προπονητής του βεληνεκούς σου δε τα παρατάει-έ? για την φωτο αναφερομαι😉

• Haha 2

2 hours ago, SkyloMethIR said:

Το ίδιο πιστεύω κι εγώ, πολύ πιθανό να μη βγει PES2022.

Καλά εννοείται ότι όποιος έχει όρεξη να παίξει ποδοσφαιράκι σε στυλ FUT/MyClub του χρόνου το FIFA21 είναι μονόδρομος κι αυτό το γράφω γιατί είμαι πεπεισμένος ότι δεν πρόκειται να αλλάξουν τίποτα από το structure του MyClub στο season update.

• Like 2

Η Konami διάβασα ξαναμπαίνει πιο δυναμικά πάλι στα videogames την ερχόμενη γενιά. PES και Metal Gear Solid!

Για το πρώτο είμαι σίγουρος βέβαια αλλά το δεύτερο έχει την πολύ ξινή γεύση του Survive που αμαύρωσε το όνομα της σειράς, ας ελπίσουμε όχι ανεπανόρθωτα.

Ας το πάρει και ένας ισάξιος διάδοχος του Seabass Takatsuka το μεν και του Hideo Kojima το δε. Είδωμεν.

Το πρόβλημα τοσα χρονια ειναι οτι το pes δεν κανει αυτα που κανεις, π.χ φετος το ξενερωμα και η γαγραινα ειναι οτι σε πολλους αγωνες που εδωσα online άλλα εκανα εγω και άλλα γινοντουσαν στο χορταρι, + το θεμα της αποκρισης και του lag, άλλα αυτα πες ενταξη, για το θεμα ομως που προαναφερα οτι δλδ αλλου κανεις πασα και αλλού παει, οτι αλλού γυρνας το σωμα και άλλο πραγμα γινεται, οτι αλλή τριπλα   κάνεις και άλλη τριπλα βλέπεις, οτι αλλοτε τρεχουν οι παικτες σου και αλλοτε παρελαζουν, αλλοτε σφυραει στο 92 και αλλοτε στο 98 για να φας ισοφαριση, άλλοτε παιρνεις κοντρα με το γομαρι και άλλοτε ο 1,50 σε ριχνει κατω λες και ειναι ο σταλονε, ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΚΡΑΖΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ PES ΦΕΤΟΣ, το lag και το cheat τα ξερω καθε χρονο, τα θεωρω δεδομενα, ας ηταν οκ σε αυτα που ειπα και ας ειχε lag και cheat!!!!!!!!

Edited by giannis10001
  • Like 3

Λογικά, θα βγει κανονικά Προ22. Έχουν πει ότι θα αλλάξουν μηχανή στο Προ, οπότε αυτό τα λέει όλα. Είναι έσοδα για αυτούς το Προ, μην το ξεχνάμε. Το θέμα είναι πόσο θα είναι ένα next gen ποδοσφαιράκι, σε όλα του, κι όχι μόνο στα γραφικά. 

Εγώ εύχομαι το Προ21 να είναι update, γιατί θα σημαίνει ότι έχουν αρχίσει να αναπτύσσουν το 22. Και να μου το θυμηθείτε, μια χαρά "καινούριο" παιχνίδι θα είναι και αυτό. Δεν θα είναι μόνο roster update. Όλο και κάτι θα έχουν αλλάξει, στα κοντρόλ, λίγο στην ΑΙ, στα exploits κλπ. Πάω στοίχημα ότι έχουν στα "συρτάρια" τους διάφορες version του παιχνιδιού (σε gameplay εννοώ), γιατί κι αυτοί δοκιμάζουν και τεστάρουν πράγματα κάθε χρόνο. Οπότε θα μας σπρώξουν ένα λίγο διαφορετικό Προ και θα το παίξουν και μάγκες, ότι να, είναι και διαφορετικό σε gameplay, κι ας έχουμε δώσει όλο το βάρος στο next gen για του χρόνου........

Kezman (Ronaldo), κι εγώ πολύ θα ήθελα να έβγαζαν φέτος το next gen για το PS5, έστω και Χριστούγεννα, αλλά κάτι τέτοιο μάλλον θα ήταν ανέφικτο......

• Love 1
  • Like 1

Μάγκες θα είναι αν απλώς επαναφέρουν το gameplay του Demo 20' με 1-2 βελτιώσεις.

Για μένα χίλιες φορές να βγάλουν σε next-gen με νέα μηχανή ένα σωστό ποδοσφαιράκι και ας έρθει καθυστερημένο, παρά να βγάλουν ένα μαύρο χάλι όπως συνηθίζουν σε κάθε αλλαγή γενιάς. Όποιος παίζει για τα γραφικά, ας πάει στο FIFA του χρόνου. Οι υπόλοιποι είμαστε εδώ για το gameplay και σε αυτό δεν υπάρχει καμία σύγκριση.

• Love 1
  • Like 2