Jump to content
AkisVarg

eFootball PES 2021 - Discussion Topic

Recommended Posts

1 hour ago, broxopios said:

Είτε παίζεις manual είτε όχι, είναι από μόνο του πολύ σημαντικό στοιχείο το κλείδωμα πάσας. Στο προ πέρυσι που έπαιζα αρκετές φορές είχα αλλάξει τελευταία στιγμή επιλογή και δεν το έπιανε. Επίσης δεν είναι λύση το super cancel γιατί έτσι ακυρώνεις τη ροή του παιχνιδιού. Δηλαδή εκεί που ήταν να δώσεις πάσα, απλά δεν δίνει. Το θέμα είναι να δώσεις αλλά με τη σωστή κατεύθυνση τελευταίας στιγμής. Στο fifa ήταν πολύ καλό που το πρόσθεσαν. Δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα στις πάσες. 

Εν τω μεταξύ δεν έχω καθόλου hype για το pes 2021 έτσι πως εξελίχθηκαν τα πράγματα. Μεταφέρεται για του χρόνου με την νέα μηχανή. Πιθανόν να μην το αγοράσω καθόλου. Εκτός αν κάνει κανένα 10€. Αν και νομίζω στη μισή τιμή θα το πάνε. 

Ακριβως αυτο βροχο.
Αν το PES ειναι απλα ροστερ update, εννοειται ουτε 1 ευρω δε δινω.
Εαν εχει εστω και λιγες αλλαγες στο gameplay, θα δωσω εως και 20 ευρω.
Δε με χαλαει ετσι οπως ειναι τωρα, απλα ολοι μας θελουμε μια νοτα αλλαγης, κατι το διαφορετικο, λιγο τη μπαλα πειραγμα, λιγο τις ξυλινες κοντρες, λιγο τα στριψιματα κτλ.

• Like 1

Θα έχει κ κανα' δύο γήπεδα λογικα... Το κακό είναι ότι για να συνεχίσει κάποιος στο ονλαιν θα πρέπει να τα σκάσει κ δε ξέρω αν αυτές οι νότες αλλαγής είναι ικανές για να σε κάνουν να κολλήσεις(... Ένα δεκαρικακι από μένα κ πολύ τους είναι! 

Συμφωνώ με βρόχο ότι δεν υπάρχει hype-κ από μέρους μου... Καλύτερα να φτιάξω για το pes22 με την κυκλοφορία του Ps5 όπου θα είναι 1 χρόνο περίπου στην αγορά...αυτα τα update είναι κάτι σαν χανζαπλαστ στο υπάρχων παιχνιδι(όσοι ασχολήθηκαν ως τέλους με το 14 θα θυμούνται ότι σφιξαν τρελά τις αμυνες με τα update). Τέλος. 

Edited by AkisVarg
  • Like 2

Βασικά τίποτα δε θ αλλάξει αλλά κάπως πρέπει να δικαιολογήσουν τα φράγκα που θα πάρουν. 

• Like 1

Άμα δεν βγει επίσημη ανακοίνωση ότι «dynamical difficulty has been removed from the game”, δεν δίνω ούτε και ένα ευρώ κι ας αλλάξουν τα πάντα στο παιχνίδι. 1000 φορές να παίζω το άλλο το arcade που κάθε χρόνο απλά αλλάζει εξώφυλλο και το ποια skill moves είναι OP, αλλά τουλάχιστον ξέρω γιατί χάνω και γιατί κερδίζω. 

• Like 1

19 hours ago, broxopios said:

Είτε παίζεις manual είτε όχι, είναι από μόνο του πολύ σημαντικό στοιχείο το κλείδωμα πάσας. Στο προ πέρυσι που έπαιζα αρκετές φορές είχα αλλάξει τελευταία στιγμή επιλογή και δεν το έπιανε. Επίσης δεν είναι λύση το super cancel γιατί έτσι ακυρώνεις τη ροή του παιχνιδιού. Δηλαδή εκεί που ήταν να δώσεις πάσα, απλά δεν δίνει. Το θέμα είναι να δώσεις αλλά με τη σωστή κατεύθυνση τελευταίας στιγμής. Στο fifa ήταν πολύ καλό που το πρόσθεσαν. Δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα στις πάσες.

Το super cancel καλύπτει επαρκέστατα αυτή τη λειτουργία.

Ακυρώνεις και πασάρεις πάλι για πλάκα, μάλιστα πολλές φορές στο ίδιο δευτερόλεπτο. Σε σημείο που το κάνει ψεύτικα εύκολο και θα έπρεπε να είναι πιο δύσκολο. Επίσης, δε βλέπω να ακυρώνει τη ροή του παιχνιδιού. 

Το γεγονός δε, ότι δείχνει την power bar στον αντίπαλο, το καθιστά μέγιστο όπλο για τρίπλα χωρίς τρίπλα.
Γενικά το super cancel πάντα ήταν και παραμένει το Α-Ω αυτού του παιχνιδιού.

Edited by johnson

μιλαμε για κατι διαφορετικο πραγμα johnson.
μιλαω για το να αλλαξω κατεθυνση στο split second που λεμε. Δηλαδη στο κλασμα δευτερολεπτου απο τη στιγμη που εχω πατησει πασα, μεχρι να φυγει η μπαλα απο τα ποδια του παικτη. 
Το super cancel απαιτει να πατησεις την πασα και να σημαδεψεις, μετα να πατησεις το super cancel, μετα να ξαναπατησεις πασα και να σημαδεψεις.
Αν συγκρινεις χρονικα το ενα με το αλλο, το δευτερο, απαιτει πολυ περισσοτερο χρονο.

• Like 1

9 hours ago, GeneralGiGi said:

Άμα δεν βγει επίσημη ανακοίνωση ότι «dynamical difficulty has been removed from the game”, δεν δίνω ούτε και ένα ευρώ κι ας αλλάξουν τα πάντα στο παιχνίδι. 1000 φορές να παίζω το άλλο το arcade που κάθε χρόνο απλά αλλάζει εξώφυλλο και το ποια skill moves είναι OP, αλλά τουλάχιστον ξέρω γιατί χάνω και γιατί κερδίζω. 

Το πρόβλημα είναι ότι και στο FIFA υπάρχει το DDB και μάλιστα ορισμένες φορές είναι το ίδιο έντονο με του PES. Δεν λέω η ΕΑ το έχει καλύτερα καμουφλαρισμένο αλλά αυτό δεν αλλάζει το αποτέλεσμα.

Γενικά και τα δύο ποδοσφαιράκια βρίσκονται σε πάρα πολύ άσχημη φάση όσον αφορά τα modes που παίζει ο περισσότερος κόσμος, δηλαδή FUT και MyClub και όσο το χρήμα ρέει άφθονο δεν βλέπω να αλλάζουν.

• Like 3

6 hours ago, johnson said:

Το super cancel καλύπτει επαρκέστατα αυτή τη λειτουργία.

Ακυρώνεις και πασάρεις πάλι για πλάκα, μάλιστα πολλές φορές στο ίδιο δευτερόλεπτο. Σε σημείο που το κάνει ψεύτικα εύκολο και θα έπρεπε να είναι πιο δύσκολο. Επίσης, δε βλέπω να ακυρώνει τη ροή του παιχνιδιού. 

Το γεγονός δε, ότι δείχνει την power bar στον αντίπαλο, το καθιστά μέγιστο όπλο για τρίπλα χωρίς τρίπλα.
Γενικά το super cancel πάντα ήταν και παραμένει το Α-Ω αυτού του παιχνιδιού.

Στην προπόνηση καλά τα λες. Σε συνθήκες παιχνιδιού όμως είναι διαφορετικά τα πράγματα και με την πίεση του αντιπάλου. Βοηθάει πολύ το super cancel γενικά, αλλά όχι σε αυτό που λες. 

1 hour ago, flokiman said:

μιλαω για το να αλλαξω κατεθυνση στο split second που λεμε. Δηλαδη στο κλασμα δευτερολεπτου απο τη στιγμη που εχω πατησει πασα, μεχρι να φυγει η μπαλα απο τα ποδια του παικτη. 
Το super cancel απαιτει να πατησεις την πασα και να σημαδεψεις, μετα να πατησεις το super cancel, μετα να ξαναπατησεις πασα και να σημαδεψεις.
Αν συγκρινεις χρονικα το ενα με το αλλο, το δευτερο, απαιτει πολυ περισσοτερο χρονο.

Αυτό ακριβώς.

• Love 1

Φέτος θα είναι μια περίεργη μεταβατική χρόνια ούτως ή άλλως, ελέω CoronaV και PS5.

Αυτό αφορά και τα 2 ποδοσφαιράκια που έχουν πιάσει πάτο πλέον, ειδικά στα λαοφιλή modes Myclub και FUT. 

Απλά η διαφορά είναι ότι οι μεν είναι αρτίστες του marketing και πουλάνε τη σάπια πατάτα για διαμάντι, ενώ οι δε είναι παντελώς ημιεπαγγελματιες σε αυτό που κάνουν (μην πω ερασιτέχνες ή χομπιστες) και απλά τους νοιάζει να βγαζουν ενα χαρτζιλίκι. 

Εννοείται ότι αν είναι ένα απλό update με εμφανίσεις, και 1-2 γήπεδα, άντε και κανένα πείραγμα στο gameplay αστείο, δε θα πάρουν ούτε μισό ευρώ από μένα. Ούτως ή άλλως φέτος σκεφτόμουν μόνο τη Lite (αν κι εφόσον τη βγάλουν με τα νέα δεδομένα).

Το εχω ξαναπεί, όσο δεν εμφανίζεται ένας 3ος πόλος να τους ταράξει καλά, δεν πρόκειται στον αιώνα τον άπαντα να δούμε καλό ποδοσφαιράκι.

Όσο για το PS5, Προσωπικά αν το αγοράσω θα είναι του χρόνου το Σεπτέμβρη (πρώτα ο Θεος να είμαστε καλα), οπότε δε με απασχολεί προς το παρόν.

• Like 1
  • Thanks 1

@SkyloMethIR βασικά είναι αυτό που είχες πει παλαιότερα ότι αν στη ΚΟΝΑΜΙ ήταν λιγάκι πιο σοβαροί και είχαν το marketing της ΕΑ θα τους είχαν σβήσει απ΄το χάρτη, ότι έκανε η 2Κ στο μπασκετάκι.

Στα του PS5 κι εγώ πιστεύω ότι δεν αξίζει η αγορά του day one ή έστω τη σεζόν 2020-2021, τουλάχιστον στη φάση τη δική μας που δεν είμαστε όλη μέρα με ένα gamepad στο χέρι. Κάτσε να δούμε που θα κάτσει η μπίλια γιατί μπορεί το XBOX να κάνει την έκπληξη (χλωμό αλλά λέμε) και δεύτερον κάτσε να δούμε και τι θα δώσουν ΕΑ και ΚΟΝΑΜΙ τα παιχνίδια που μας ενδιαφέρουν περισσότερο δηλαδή.

• Like 1

10 hours ago, flokiman said:

Στο κλάσμα του δευτερολέπτου να αλλάξεις κατεύθυνση; Και πότε, αν μιλάμε για ρεαλισμό, θα προλάβεις να επανατοποθετήσεις πόδι σώμα και δύναμη στο κλάσμα; Αυτά που ζητάτε δεν είναι ρεαλιστικά. Ο χρόνος ακύρωσης στο προ, όπως έδειξα στο βίντεο, είναι ήδη κλάσματα. Και σε παιχνίδι δεν αλλάζει κάτι, εύκολο είναι, σίγουρα όμως δεν είναι για όλους.

8 hours ago, broxopios said:

Στην προπόνηση καλά τα λες. Σε συνθήκες παιχνιδιού όμως είναι διαφορετικά τα πράγματα και με την πίεση του αντιπάλου. Βοηθάει πολύ το super cancel γενικά, αλλά όχι σε αυτό που λες. 

Το κάνω non-stop, δουλέυει μια χαρά. Σπάνια θα χρειαστώ να πασάρω αλλού -αμέσως- γιατί αν τελευταία στιγμή ακυρώσω στις περισσότερες φορές έχω κάνει ήδη μια καλή τρίπλα οπότε έχω όλο το χρόνο για να τοποθετήσω σωστά σώμα, πόδι, δύναμη για να κάνω τη πάσα εκεί που πραγματικά θέλω. Δηλαδή η κλασσική προσποίηση.

Αυτο που λέτε, δηλαδή να ξεκινήσεις να πασάρεις στη τοποθεσία Α και με τα δεδομένα και τις ανάγκες της κατεύθυνσης Α και τελικά να πασάρεις εύστοχα στη τοποθεσία Β, μου ακούγεται αρκετά arcade και εύχομαι να μη το δω στο προ. Για αυτό υπάρχουν οι προσποιήσεις και οι ακυρώσεις. Όπως και στο πραγματικό ποδόσφαιρο. Εν το μεταξύ ήδη στην επίθεση όλα είναι αρκετά εύκολα σε αυτό το παιχνίδι, αρκετά!...

Edited by johnson

Full arcade ρε! Μας έφαγε αυτό το υποτιθέμενο simulation και έχουμε πάψει να ευχαριστιόμαστε ένα ποδοσφαιράκι. 

• Confused 1

@johnson αυτό που λένε τα παιδιά γίνεται real life, εξαρτάται που βρίσκεται ο αποδέκτης της πάσας A σε σχέση με τον B πάντα με βάση το σώμα του πασέρ. Βασικά υπάρχει σαν χαρακτηριστικό στο PES 2020 κατά μία έννοια, είναι το dummy kick, δυστυχώς όμως στο gameplay του MyClub όλα αυτά έχουν πάει στα σκουπίδια και έχει ξεχαστεί η ύπαρξη τους. Θα μπορούσαν να το παραμετροποιήσουν να μην γίνεται μόνο με το σουτ και την προωθημένη.

7 hours ago, BasilhsGR said:

@johnson αυτό που λένε τα παιδιά γίνεται real life, εξαρτάται που βρίσκεται ο αποδέκτης της πάσας A σε σχέση με τον B πάντα με βάση το σώμα του πασέρ. Βασικά υπάρχει σαν χαρακτηριστικό στο PES 2020 κατά μία έννοια, είναι το dummy kick, δυστυχώς όμως στο gameplay του MyClub όλα αυτά έχουν πάει στα σκουπίδια και έχει ξεχαστεί η ύπαρξη τους. Θα μπορούσαν να το παραμετροποιήσουν να μην γίνεται μόνο με το σουτ και την προωθημένη.

Ίσα ίσα που στο myClub όλα αυτά είναι πιο συχνά, πιο γρήγορα και πιο εύστοχα (πιο arcade). 

Δεν ήξερα καν για το dummy kick, είναι ακριβώς αυτό που ζητάνε. Απλά είναι ευτυχώς πιο δύσκολο από απλή αλλαγή κατεύθυνσης.
Ελπίζω να μη μπορεί να πασάρει τόσο εύστοχα σε παίκτες που βρίσκονται... στη πλάτη του πασαδόρου. 
Πάντως με το animation να είναι απόλυτα φυσικό, δε κερδίζεις απολύτως τίποτα από το να έκανες πάσα εξαρχής στον τελικό παίκτη.
Ενώ με super cancel χάνεις ελάχιστα κλάσματα μεν αλλά με το animation reset ψαρώνεις αρκετά τον αντίπαλο. Ψιλοαχρείαστο το dummy kick imo.

Edited by johnson

To dummy kick πιανει εφοσον πατησεις σουτ η σεντρα πρωτα, οχι πασα.
Θα εξηγησω που καταστρεφει το παιχνιδι το late target lock του PES.
Βγαζω πασα σε ενα συμπαικτη, ο οποιος θελω να δωσει πασα με τη μια σε εναν αλλο συμπαικτη. 
Ετσι πριν καν φτασει η μπαλα στα ποδια του, παταω :button_x: προς μια ορισμενη κατευθυνση.
Ελα ομως που ο παικτη αυτος κανει κακο κοντρολ, η του φευγει λιγο η μπαλα... Μεχρι να την κοντρολαρει καλα εχει αλλαξει τελειως η κατασταση γυρω του, ενω η πασα εχει κλειδωθει απο πριν σε ορισμενη κατευθυνση, αρα θα παει αλλου αντ'αλλου. Οκ θα μπορουσα να κανω super cancel και να ξαναπατησω πασα κτλ, αλλα θα απαιτουσε πολυ χρονο, ενω θα επρεπε απλα να επαναπροσδιορισω την κατευθυνση με το μοχλο κ τελος.

Πάντως εγώ λέω ευτυχώς που έχουν μειώσει αισθητά το ping pong των τελευταίων ετών.

• Like 2

Έχουμε νέα για το DEMO ή για το παιχνίδι;

Θα βγει με παλιά μηχανή στις current gen και με νέα στις next;

Αν όχι,δηλαδή αν βγει με την ίδια μηχανή και στις δύο γενιές,θα είναι cross gen;

δεν διαβασες μαλλον  κυριακο αυτα που γραφουμε,το προ 20 με νεα ροστερ θα "βγει" (ενα update στο 20 θα ειναι) φετος,pes 2021 season update το ονομασε η κοναμι,το 22 το νεο προ σε ps5 με μαλλον νεα μηχανη.

Edited by TOL1S
  • Thanks 1

2 minutes ago, TOL1S said:

δεν διαβασες μαλλον  κυριακο αυτα που γραφουμε,το προ 20 με νεα ροστερ θα "βγει" (ενα update στο 20 θα ειναι) φετος,pes 2021 season update το ονομασε η κοναμι,το 22 το νεο προ σε ps5 με μαλλον νεα μηχανη.

Σώπα ρε...ωραία,άρα τσάμπα το νέο PES.

Αυτό το PES2021 season update,θα τρέχει και στο PS5;Θα μπορώ να παίζω με τους peasants φίλους μου που θα μείνουν στο ps4;

1 minute ago, Bakogoal said:

Αυτό το PES2021 season update,θα τρέχει και στο PS5;Θα μπορώ να παίζω με τους peasants φίλους μου που θα μείνουν στο ps4;

θεωρητικα ναι,δεν θα εχει θεμα με αυτα που εχει πει η σονι,δλδ οτι ολα τα παιχνιδια του ps4 θα παιζουν κανονικα στο ps5.

• Like 2

16 minutes ago, Bakogoal said:

Σώπα ρε...ωραία,άρα τσάμπα το νέο PES.

Tσάμπα? Τι είπατε...Τι είπατε? Ο τσάμπας απόθανε!!!! :P

• Like 3

6 minutes ago, slamsoze said:

Tσάμπα? Τι είπατε...Τι είπατε? Ο τσάμπας απόθανε!!!! 😛

Πραγματικά όμως, πόσο να το χρεώσουν χωρίς αλλαγές σε gameplay και περιεχόμενο; Ούτε 5 ευρώ δεν θα αξίζει.

• Like 2

7 minutes ago, BasilhsGR said:

Πραγματικά όμως, πόσο να το χρεώσουν χωρίς αλλαγές σε gameplay και περιεχόμενο; Ούτε 5 ευρώ δεν θα αξίζει.

Δεν ξέρω πόσο, αλλά πρόσφατα κάναν κάτι  παρόμοιο, βασικά αρκετά χειρότερο, στο yugioh, οπότε και 20~30€ να ζητήσουν, δε θα πέσω από τα σύννεφα. 

Ελπίζω μόνο να φερθούν πιο υπεύθυνα, λόγω του ότι το community του pes είναι μεγαλύτερο από του yugioh. 

• Like 1

ψαχνοντας βρηκα κατι ενδιαφερον,την τακτικη του update την εφαρμοσε η κοναμι και στο μπειζμπολ περυσι αλλα δεν ξερω αν ηταν δωρεαν η ειχε καποιο κοστος,αυτο δεν το βρηκα και για φετος βγαζει νεο παιχνιδι.eBASEBALL Power Pros 2020

Power Pros 2018

Released on April 28, 2018 for the PlayStation 4 and PlayStation Vita. 2018 is the first game in the series to support the PlayStation VR and PlayStation 4 Pro, along with high-dynamic-range video and 2160p resolution. The game also includes a new game mode, "Live Scenario", lifted from Professional Baseball Spirits 2015. A 2019 season pack was recently added as an updated feature to Power Pros 2018.

• Like 1

10 hours ago, flokiman said:

To dummy kick πιανει εφοσον πατησεις σουτ η σεντρα πρωτα, οχι πασα.
Θα εξηγησω που καταστρεφει το παιχνιδι το late target lock του PES.
Βγαζω πασα σε ενα συμπαικτη, ο οποιος θελω να δωσει πασα με τη μια σε εναν αλλο συμπαικτη. 
Ετσι πριν καν φτασει η μπαλα στα ποδια του, παταω :button_x: προς μια ορισμενη κατευθυνση.
Ελα ομως που ο παικτη αυτος κανει κακο κοντρολ, η του φευγει λιγο η μπαλα... Μεχρι να την κοντρολαρει καλα εχει αλλαξει τελειως η κατασταση γυρω του, ενω η πασα εχει κλειδωθει απο πριν σε ορισμενη κατευθυνση, αρα θα παει αλλου αντ'αλλου. Οκ θα μπορουσα να κανω super cancel και να ξαναπατησω πασα κτλ, αλλα θα απαιτουσε πολυ χρονο, ενω θα επρεπε απλα να επαναπροσδιορισω την κατευθυνση με το μοχλο κ τελος.

Αν η πάσα είναι σωστή και ο παίκτης έχει one touch και δεν είναι νεκρός από κούραση και δεν είναι scripted, μια χαρά θα πασαρει με τη μία. Δεν είναι όπως πέρσι, ευτυχώς, αλλά ακόμα το one touch είναι εύκολο. Δε καταλαβαίνω γιατί ζητάτε συνέχεια τόσο arcade gameplay. Το one touch ήδη γίνεται πανευκολα με παίκτες που είναι σωστά τοποθετημένοι και δε λαμβάνουν πάσα με πλάτη. Ένα goal complication έχω κάνει κάνει με goal 3 ημερών και το one touch πάει σύννεφο. Σίγουρα παίζουμε το ίδιο παιχνίδι ρε σεις;

Edited by johnson
  • Like 1