Jump to content
zougaman

FIFA 20 Ultimate Team - Discussion Topic v1

Recommended Posts

είμαι της άποψης ότι ο καθένας έχει το δικό του τρόπο παιξιματος και δεν συνηθίζω να βλέπω tutorials στο youtube. Χθες το βραδυ όμως και μετα από συνεχομενες ήττες, θέλησα να ψαξω να βρω τρόπο να επιστρεψω στο συστημα 41212 που έπαιζα σε ολα τα προηγούμενα φιφα, πλην φιφα19 και φετος. Με τον τρόπο που έχει δομηθει το παιχνιδι τα τελευταια χρονια, αν δεν εχεις 2 cdm στην ομαδα, αντιμετωπίζεις πολλές δυσκολίες. Εψαξα λοιπόν στο youtube και βρήκα ένα βιντεο του Ιανουαρίου 2020 από έναν μάλλον άσημο - σε συγκριση με τους άλλους τους γνωστους στο youtube- τυπάκο (μόνο 10k subscribers) που έλεγε πως μπαινει elite καθε εβδομαδα στο wl με το 41212. Περιεγραφε λοιπόν το συστημα σε ολες τις  μορφες (ultra defensive, attacking κλπ), εδειχνε αναλυτικά τα tactics & player instructions ανα περίπτωση και περιέγραφε τι τύπος παικτη χρειάζεται ανά θέση.

Όπως ήταν στο βιντεο, αντέγραψα πλήρως τις τακτικες και τις ατομικές οδηγίες σε αυτή την untradeable ομάδα : https://www.easports.com/fifa/ultimate-team/web-app/?showoffId=iMBAKgZmnTrEs:FFA20PS4

Επαιξα 5 παχνιδια στα rivals (div3) και εχω να σημειωσω τα εξης:

1 - έκανα 5/5 νικες, με επιμέρους σκορ: 5-1 / 4-0 / 3-2 / 3-0 / 2-1. Τουλάχιστον 2 από τους 5 αντιπάλους είχαν super mega teams.

2- είχα ποσοστά κατοχης 60-40% (ποτε με αλλο συστημα δεν ειχα τετοιο ποσοστό)

3- γενικώς χαιρόμουν που έπαιζα με τριάδα μπροστα και έκανα 15 ευκαιριες σε κάθε παιχνιδι. Παραδόξως, αμυντικά δούλευε πολυ καλά και καμία στιγμή δεν αισθάνθηκα μειονεκτικά σε επιθέσεις αντιπάλου. Επειδη ωστοσο με 5 παιχνιδια δεν μπορείς να είσαι πλήρως σίγουρος, θα το δοκιμάσω και στο επερχόμενο wl να δούμε.

Edited by siapos
  • Like 4

15 hours ago, lotto2009 said:

Παιδιά πως γίνεται και αλλάζουν θέσεις σε παίχτες...βασικά ξέρω πως αλλα Οχι σε όλους...δλδ δεν μπορώ ένα st Να το κάνω lw και το αντίθετο ή έναν rm να τον κάνω lm και βλέπω σε αντίπαλες ομάδες Marcelo πχ cam ή St να τπυς έχουν κάνει cm..

επισης πως μπορώ να γνωρίζω το πιο chemistry (hawk,sniper κλπ) ταιριάζει καλυτερα στον κάθε παίχτη μου;;;

Δεν μπορείς να αλλάξεις έναν παίχτη με όποια θέση υπάρχει στο παιχνίδι. Ένα ST, μπορείς να τον κάνεις CF, CAM, CM, CMD. Αυτές τις 5 θέσεις μπορείς να τις κάνεις με όλες τις εναλλαγές μεταξύ τους. Ακολούθως... Ένα LW --> LF, LM. Έναν RW --> RF, RM. Έναν RB --> RWB. Έναν LB --> LWB. Τους κεντρικούς αμυντικούς και GK δεν μπορείς να τους κάνεις κάτι άλλο.

Για το chemistry επιλέγεις τι θες να δώσεις σε κάθε παίχτη. Άλλη λύση είναι να τσεκάρεις στο futbin σε κάθε παίχτη, έχει κάτω, τι χρησιμοποιεί το μεγαλύτερο ποσοστό παιχτών. Δοκιμάζεις και βλέπεις. 

1 hour ago, siapos said:

είμαι της άποψης ότι ο καθένας έχει το δικό του τρόπο παιξιματος και δεν συνηθίζω να βλέπω tutorials στο youtube. Χθες το βραδυ όμως και μετα από συνεχομενες ήττες, θέλησα να ψαξω να βρω τρόπο να επιστρεψω στο συστημα 41212 που έπαιζα σε ολα τα προηγούμενα φιφα, πλην φιφα19 και φετος. Με τον τρόπο που έχει δομηθει το παιχνιδι τα τελευταια χρονια, αν δεν εχεις 2 cdm στην ομαδα, αντιμετωπίζεις πολλές δυσκολίες. Εψαξα λοιπόν στο youtube και βρήκα ένα βιντεο του Ιανουαρίου 2020 από έναν μάλλον άσημο - σε συγκριση με τους άλλους τους γνωστους στο youtube- τυπάκο (μόνο 10k subscribers) που έλεγε πως μπαινει elite καθε εβδομαδα στο wl με το 41212. Περιεγραφε λοιπόν το συστημα σε ολες τις  μορφες (ultra defensive, attacking κλπ), εδειχνε αναλυτικά τα tactics & player instructions ανα περίπτωση και περιέγραφε τι τύπος παικτη χρειάζεται ανά θέση.

Όπως ήταν στο βιντεο, αντέγραψα πλήρως τις τακτικες και τις ατομικές οδηγίες σε αυτή την untradeable ομάδα : https://www.easports.com/fifa/ultimate-team/web-app/?showoffId=iMBAKgZmnTrEs:FFA20PS4

Επαιξα 5 παχνιδια στα rivals (div3) και εχω να σημειωσω τα εξης:

1 - έκανα 5/5 νικες, με επιμέρους σκορ: 5-1 / 4-0 / 3-2 / 3-0 / 2-1. Τουλάχιστον 2 από τους 5 αντιπάλους είχαν super mega teams.

2- είχα ποσοστά κατοχης 60-40% (ποτε με αλλο συστημα δεν ειχα τετοιο ποσοστό)

3- γενικώς χαιρόμουν που έπαιζα με τριάδα μπροστα και έκανα 15 ευκαιριες σε κάθε παιχνιδι. Παραδόξως, αμυντικά δούλευε πολυ καλά και καμία στιγμή δεν αισθάνθηκα μειονεκτικά σε επιθέσεις αντιπάλου. Επειδη ωστοσο με 5 παιχνιδια δεν μπορείς να είσαι πλήρως σίγουρος, θα το δοκιμάσω και στο επερχόμενο wl να δούμε.

Είναι καλό το 4-1-2-1-2. Το χρησιμοποιώ που και που. Αυτό που έχω καταλάβει όμως είναι ότι δεν ταιριάζουν όλα τα συστήματα ενάντια σε όλους τους αντιπάλους. Επίσης νομίζω ότι με κουράζει να χρησιμοποιώ ένα σύστημα και ίσως με εγκλωβίζει. Όταν αλλάζω μετά από κάποια παιχνίδια κάπως με απελευθερώνει το νέο σύστημα. 

Ποιο βιντεάκι είδες btw?

Edited by broxopios

@broxopios ναι γτ το έψαξα με τις θέσεις στο μάρκετ και είδα και εγώ όσα μου είπες εσυ αλλα μου φαίνεται ακόμα παράξενο πως τον Marcelo τον κάνουν cam.

@siapos θα με ενδιέφερε και εμένα να δω το βιντεάκι, μπορείς να ανεβάσεις το link;;

καλημερα!απο το sbc 82+ μετα 4 φορες που το εκανα μου εδωσε αυτον και στο sbc 80-88 μου εδωσε sterling μετα απο 3-4 νομιζω.απο τι εχω δει ειναι φοβερη καρτα

αλλα και αυτος παει για super sub

Image

• Like 2

3 minutes ago, lotto2009 said:

@broxopios ναι γτ το έψαξα με τις θέσεις στο μάρκετ και είδα και εγώ όσα μου είπες εσυ αλλα μου φαίνεται ακόμα παράξενο πως τον Marcelo τον κάνουν cam.

Ο Marcelo είναι από τη φουρνιά shapeshifters. Δηλαδή έχουν βγάλει κάποιους παίχτες να παίζουν σε άλλες θέσεις. 

• Like 1

27 minutes ago, lotto2009 said:

@siapos θα με ενδιέφερε και εμένα να δω το βιντεάκι, μπορείς να ανεβάσεις το link;;

• Like 2

26 minutes ago, john2906 said:

καλημερα!απο το sbc 82+ μετα 4 φορες που το εκανα μου εδωσε αυτον και στο sbc 80-88 μου εδωσε sterling μετα απο 3-4 νομιζω.απο τι εχω δει ειναι φοβερη καρτα

αλλα και αυτος παει για super sub

Image

Πρεπει ναναι τρομερός, εγώ κανα 2-3 φορές που τον πέτυχα αντίπαλο ειδικά την μια που είχε μαζι του και τον ikone ούτε την μπάλα δεν προλάβαινα να δω.

• Like 1

1 minute ago, siapos said:

είναι ένα από αυτά που είχε ανεβάσει για το 41212. Εχει άλλα 3 ακομα νομίζω. Επίσης έκανα λάθος για τους subs. Δεν είχε 10κ που είπα αλλά 940 :)

επίσης άλλος ένας που έχει γραψει για το 41212 (τον έχει αναφέρει και ο Δήμος/ FIFANOIDX στα live του) είναι και αυτό:

Χτες αυτό το κακό αγόρι ήρθε στην ομάδα. 

Ολοκλήρωσα και το κριάρι τον Thuram. Αγανάκτησα, όχι με τους sweaters που κυνηγούσαν το Χ για να μην ολοκληρώσεις τα objectives ( χτες το gameplay πετούσε και πήραν αυτό που τους αξίζει) αλλά με την ποδοσφαιρική απάτη που ακούει στο όνομα Plea HL.... Απαράδεκτα τελειώματα, ευκινησία βυτιοφόρου, για κίνηση στην περιοχή και ταχύτητα ας μην σχολιάσω καλύτερα. Στο πρώτο SBC έχει χαιρετήσει. 

Τουλάχιστον ολοκλήρωσα τον Thuram και τον μισό Laporte. Είναι η χρυσή μου ευκαιρία να ξεφορτωθώ τον απλό Gomez.

Κανονίστε πάλι με τις απάτες τα SBC να με κάνετε να χαλάσω όλους τους χρυσούς που έχω. Στο προηγούμενο promotion έβγαλα Eggestein. Καλός για objectives.... Μόνο. Δεν άξιζε βέβαια ότι δεν είχα παίκτες  για τα καθημερινά SBC και τα marquee matchups.

Αν φανώ πολύ τυχερός ίσως σε αυτό το WL αντικαταστήσω και τον Koeman με Rttf Militao.

• Like 2

Μόλις έκανα sbc 82-88 (καμία 10αρια φορές), 82+ (4-5 φορές) και community totssf challenge και πήρα ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ τίποτα..

το πήρα απόφαση πλέον πως εμένα κάρτα της προκοπής από sbc δεν πρόκειται να μου δώσει ακόμα και αν τους δώσω και τον τελευταίο παίχτη της ομάδας μου.

@lotto2009 ειναι του τζογαδορου η φαση ρε φιλε,λες μηπως μου βγαλει τιποτα καλο και στο τελος σε ξενερωνει.κριμα ρε φιλε

το εχω παθει αρκετες φορες αλλα αυτο με τον simon με δικαιωσε η παπαρια και δεν κλαιω τους παιχτες που εσπρωξα και σε αυτο που ειχες πει,ειναι διαολος ο τυπος απιστευτα γρηγορος και τρελλη ευεληξια μου θυμιζει λιγο τον saint maximan την 88 καρτα του που οποτε τον αντιμετωπιζω θελω να του σπασω τα ποδια,δεν σταματιεται απλα

15 minutes ago, john2906 said:

@lotto2009 ειναι του τζογαδορου η φαση ρε φιλε,λες μηπως μου βγαλει τιποτα καλο και στο τελος σε ξενερωνει.κριμα ρε φιλε

το εχω παθει αρκετες φορες αλλα αυτο με τον simon με δικαιωσε η παπαρια και δεν κλαιω τους παιχτες που εσπρωξα και σε αυτο που ειχες πει,ειναι διαολος ο τυπος απιστευτα γρηγορος και τρελλη ευεληξια μου θυμιζει λιγο τον saint maximan την 88 καρτα του που οποτε τον αντιμετωπιζω θελω να του σπασω τα ποδια,δεν σταματιεται απλα

Δεν με έφτανε αυτό έκατσα είδα το βίντεο της  που ανέβασαν παραπάνω μετά χάζεψα αλλο ένα βίντεο που ο τύπος άνοιγα τα ακριβά πακέτα που κάνουν 45κ coins αλλα τα άνοιγε με FIFA coins αυτός και του έβγαζε ένα σορό παιχταράδες τι totssf τι totw αστα να πάνε..Ε λέω θα χαραμίσω 45 από τα 47κ που έχω και θελω να πιστεύω να μου δώσει κατι καλό...και μου έδωσε κατι 79 οβεραλ...μου ήρθε να το σπάσω...εγώ λέω να ξανά δώσω κοινς για πακέτα με τίποτα.

οσο για τον σιμον στο ματς που τος πέτυχα μαζι με ikone έχανα από ημίχρονο 4 ή 5-0 και εννοείται έκανα forfeit match κατι το οποίο το κάνω εξαιρετικά σπάνια αλλα όταν σου λέω με ζάλισε με το τικι τάκα με τις τριπλές τους με ζάλισε πραγματικά...ούτε τάκλιν δεν προλάβαινα να τους κάνω.

Σήμερα κατάφερα με πολύ κόπο να ολοκληρώσω το objective με τις σέντρες του Laport.... Με πολύ κόπο όμως. Πλέον οι χαμηλές divisions είναι γεμάτες από τύπους που κάνουν objectives.... Μεγάλο σφάλμα αυτό της ΕΑ. Πρέπει να το δούνε λίγο.....

Δοκίμασα και τον Garincha. Πραγματικά η κάρτα αυτή είναι cheat code. Δεν πιάνεται μέσα στο γήπεδο. 

Δυστυχώς δεν έχω ούτε shadow διαθέσιμο ούτε Anchor για να γράψω πέντε πράγματα για τον Laporte.

Αυτόν κυνηγάω και εγώ όλο το μεσημέρι σημερα...μου έμεινε μόνο μια από τις πέντε σέντρες με Άγγλους για να πάρω τον παίχτη...λέω να παίξω κανα 2 ματς τωρα μπας και τα καταφέρω γτ το μεσημέρι με έφτασε στο αμήν..τουλάχιστον κατάφερα να ολοκληρώσω τα υπολλοιπα μετά κόπων και βασάνων.

εκανα και ένα sbc που σου δίνει totssf efl κάρτα..η γκαντεμιά που με δέρνει δεν περιγράφεται με τίποτα, με τίποτα ομως...πάω να ανοίξω με χαρά το πακέτο και μου δίνει Τερματοφύλακα τον Palmer (83 οβεραλ) της Plymouth...ναι τερματοφύλακα...δλδ για τον θεό.ειλικρινα έχω απογοητευτεί από τα πακέτα...έχω να πάρω κάρτα της προκοπής πάνω από 2-3 βδομαδες και όλα τα πακέτα με έχουν ταράξει στους 79αρηδες.

8 hours ago, lotto2009 said:

Αυτόν κυνηγάω και εγώ όλο το μεσημέρι σημερα...μου έμεινε μόνο μια από τις πέντε σέντρες με Άγγλους για να πάρω τον παίχτη...λέω να παίξω κανα 2 ματς τωρα μπας και τα καταφέρω γτ το μεσημέρι με έφτασε στο αμήν..τουλάχιστον κατάφερα να ολοκληρώσω τα υπολλοιπα μετά κόπων και βασάνων.

εκανα και ένα sbc που σου δίνει totssf efl κάρτα..η γκαντεμιά που με δέρνει δεν περιγράφεται με τίποτα, με τίποτα ομως...πάω να ανοίξω με χαρά το πακέτο και μου δίνει Τερματοφύλακα τον Palmer (83 οβεραλ) της Plymouth...ναι τερματοφύλακα...δλδ για τον θεό.ειλικρινα έχω απογοητευτεί από τα πακέτα...έχω να πάρω κάρτα της προκοπής πάνω από 2-3 βδομαδες και όλα τα πακέτα με έχουν ταράξει στους 79αρηδες.

Εγώ που είμαι σεντράκιας πρώτο αυτό με τις σέντρες ολοκλήρωσα. Έχω κολλήσει στην ασίστ με αμυντικό (1/3), κανένα tip; Τους βάζετε στο κέντρο από την αρχή ή απλά κάνετε through pass και όποιο πάρει ο Χάρος;

Έχω τον κανονικό Laporte και είναι φοβερός οπότε ψήνομαι πολύ για τον συγκεκριμένο.

30 minutes ago, arkoudos1980 said:

Εγώ που είμαι σεντράκιας πρώτο αυτό με τις σέντρες ολοκλήρωσα. Έχω κολλήσει στην ασίστ με αμυντικό (1/3), κανένα tip; Τους βάζετε στο κέντρο από την αρχή ή απλά κάνετε through pass και όποιο πάρει ο Χάρος;

Έχω τον κανονικό Laporte και είναι φοβερός οπότε ψήνομαι πολύ για τον συγκεκριμένο.

Λοιπόν για πάσα με αμυντικό προτείνω ένα από τα εξής:

1) Αν έχεις τον Κούμαν, τον βάζεις in game στο κέντρο και τα υπόλοιπα είναι απλή υπόθεση. 

2) Μπορείς πατώντας το πάνω και μετά το κάτω στον σταυρό, να ενεργοποιήσεις την επιλογή attacking full back. Οι ακραίοι αμυντικοί θα προωθούνται σε κάθε επίθεση, όποτε με επίθεση από τα άκρα μπορείς να περάσεις μπαλιά παράλληλα χαμηλά. 

3) Βάλε στα customs tactics επιλογή 2 μπάρες παίκτες στην περιοχή στα κόρνερ. Με αυτό ο ένας αμυντικός θα βρίσκεται έξω από την περιοχή. Βρες τον με πάσα και περνά κάθετη στην περιοχή. 

Καλή τύχη!!!

• Thanks 1

Εγώ να σας πω την αλήθεια ούτε και κατάλαβα το πως Ολοκλήρωσα τις προωθημένες με αμυντικούς..μόνο την μια από την τρεις κατάλαβα που έκοψα μια επίθεση με τον Hernandez στην αμυνα και αφου ήταν ανοιχτός ο αντίπαλος έφυγα αντεπίθεση με τον ίδιο μέχρι το κέντρο πέταξα μια προωθημένη στον επιθετικό βγήκα τετ-α-τετ και το έβαλα..τις άλλες δυο πραγματικά δεν κατάλαβα ποτε και πως τις έβγαλα.

Μόλις έφτασε στην ομάδα ο Laporte απτά objectives...επιτέλους μετά από ποσό καιρό έρχεται καλή κάρτα στην 11αδα και στην ομάδα γενικότερα...άντε να δούμε τι λέει και αυτός.στο Futbin είδα ότι του βάζουν shadow οι περισσότεροι και μετά engine, εγώ καθώς δεν έχω φράγκο αυτή την στιγμή για shadow του έβαλα engine και βλέπουμε.

τα objectives του Thuram και του toney αξίζουν;;;τους εχει δοκιμάσει κανείς;;;τον τουραμ τον έχω πετύχει αρκετές φορές αντίπαλο, δυσκίνητο τον είδα αλλα πρεπει να εχει σουτ φαρμάκι.

Edited by lotto2009

Παλτά και οι τρεις μεγάλα.ην χαλάσεις shadow στον Laporte. 

Ο Thuram είναι να σπρώχνει κανένα αμάξι αν μείνει και ο άλλος είναι 3/3= unusable.

Δεν είναι για ingame αυτοί σίγουρα. Εγώ θα τους κάνω για κάποιο SBC των στάνταρ TOTS που θα βγάλουν κάποια στιγμή και θα έχει ως κριτήριο να βάλουμε έναν από TOTS παίχτη. 

Τώρα ξεκινάω τον Γολγοθά...

άρα αξιζει να τους πάρω μόνο για τα sbc που ζητάνε μεγάλα οβεραλ ετσι;;;

Μια ερώτηση, αύριο περνούμε τα rewards από τα rivals..τι προτείνεται να πάρω (tank 1 είμαι);;;εγώ έλεγα να πάω για τα coins μιας και έχω μείνει με 1000 κοινς και με την τύχη που έχω από τα πακέτα είπα να το αφήσω γι την άλλη βδομάδα.

Edited by lotto2009

Όχι. Πάρε το πακέτο με τα untreatables. Μετά χρησιμοποίησε τους παίκτες για να κάνεις τα marquee matchups SBC που βγαίνουν το απόγευμα. Τα packs είναι tradables. Θα βγάλεις περισσότερα έτσι.

Μετά από 8 παιχνίδια στα οποία έπαιζα με 8 CB + Ομπαμεγιάνγκ-Αγκουέρο μπροστά και στα οποία παρ' όλο που έβαζα πρώτος 2 αυτογκόλ στην αρχή, έχανα 8-1, 9-1 κλπ γιατί όλοι οι αντίπαλοι έκαναν try hard μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο (+replay's-πανηγυρισμοί οι περισσότεροι), κατάφερα να ολοκληρώσω την #*$&@#*(&$ δοκιμασία.

Ελπίζω να το αξίζει γιατί τα νεύρα έγιναν πριονοκορδέλες.

• Like 1
  • Haha 1

Εγώ από πακέτα παίρνω πάντα τα tradeable. Untradeable παίρνω έτσι κι αλλιώς από τα διάφορα objectives. 

Βέβαια αν θέλει να σου βγάλει καλό pull, ακόμη κι ένα πακέτο αρκεί. Αν δε θέλει, όσα και να ανοίξεις...

4 hours ago, GiorgosTT said:

Όχι. Πάρε το πακέτο με τα untreatables. Μετά χρησιμοποίησε τους παίκτες για να κάνεις τα marquee matchups SBC που βγαίνουν το απόγευμα. Τα packs είναι tradables. Θα βγάλεις περισσότερα έτσι.

Δλδ παίρνω τα untreatables κάνω τα sbc και ότι πακέτα πάρω από τα sbc τα βάζω για πούλημα;;;αυτό εννοείς;;;

2 hours ago, broxopios said:

Εγώ από πακέτα παίρνω πάντα τα tradeable. Untradeable παίρνω έτσι κι αλλιώς από τα διάφορα objectives. 

Βέβαια αν θέλει να σου βγάλει καλό pull, ακόμη κι ένα πακέτο αρκεί. Αν δε θέλει, όσα και να ανοίξεις...

Το σκέφτηκα και αυτό αλλα αυτή ημ φορά δίνει αν θυμάμαι καλα μόνο 2 πακέτα treatable ενώ untreatable δίνει 4.

1 hour ago, lotto2009 said:

Το σκέφτηκα και αυτό αλλα αυτή ημ φορά δίνει αν θυμάμαι καλα μόνο 2 πακέτα treatable ενώ untreatable δίνει 4.

Πάντα δίνει περισσότερα untradeable πακέτα. Τα διπλάσια από tradeable.