Jump to content
zougaman

FIFA 20 Ultimate Team - Discussion Topic v1

Recommended Posts

καλημερα! τελικα εκανα χθες το sbc του rodrigo και μπορω να πω οτι παρα πολυ καλος,γρηγορος πολυ δυνατος και 5weak foot και εχει και πολυ καλη ντριπλα

αυτο ειναι το γκολ που εβαλε στο δευτερο του παιχνιδι και γουσταρα τρελλα!

αυτη η εβδομαδα παιζει να ειναι η χειροτερη που εχω παιξει,ημουν μια νικη μακρια απο το να παω division 3 και τωρα ειμαι οριακα στην 5

εχω φαει τοση π.... αλλα ειμαι μαζοχα και παιζω ασταματητα,αλλαζω συστηματα βλεπω tutorial.πραγματικα ωρες ωρες νομιζω οτι παιζω πρωτη φορα fut

δεν ξερω να μου τυχαν τοσο καλοι αντιπαλοι η να ξεχασα να παιζω??σε πολλα παιχνιδια ημουν ανυμπορος,ειμαι μετριος παιχτης με τα θετικα μου και τα αρνητικα μου αλλα σε μερικα παιχνιδια δεν μπορουσα να κανω τιποτα.αν εχετε καποια custom tactics η συστηματα η καποιες συμβουλες θα θελα την βοηθεια σας! ευχαριστω

• Like 1
  • Sad 1

54 minutes ago, GiorgosTT said:

DDA.....

DDA? τι σημαινει αυτο?

8 hours ago, broxopios said:

Η αλήθεια είναι ότι επειδή ξεκίνησες αργά το παιχνίδι, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, είναι να έχεις στην ομάδα σου "σπασμένους" παίχτες. 

O Coutinho είναι μετριότατος αλλά λόγω έλλειψης σε αριστερά εξτρέμ και λόγω χημείας ήταν ο καλύτερος που μπορούσα να σου προτείνω (βέβαια του ταιριάζει hunter). O Gattuso για αρχή και τσάμπα είναι καλός. Απλά πέρασε του engine για να βελτιώσει λίγο το χαμηλό του agility και γενικά το dribbling του.

Αν θες να κάνεις ριζική αλλαγή, πουλάς ότι έχεις από Γερμανία (αλήθεια ποιοι παίχτες σου δεν είναι untreadable?) και παίρνεις επίθεση Ben Yedder, αριστερά Hazard, κέντρο Ikone future star, kante. Αν δε σου φτάνουν τα λεφτά, πάρε Sissoko αντί για Kante. Επίσης όταν αγοράζεις παίχτες, καλό είναι να τους παίρνεις και με το κατάλληλο chemistry style για να γλιτώνεις coins. Για παράδειγμα αν πας για τον Ikone, ψάξε να έχει ήδη το deadeye. Επίσης ο Lenglet θέλει ένα shadow γιατί παραείναι αργός με Guardian. 

Να έχεις υπόψη σου ότι κάποια στιγμή θα χρειαστείς και νέο τέρμα. Παίρνεις Ter-Stegen. 

Ένα παράδειγμα ομάδας που μπορείς να έχεις:

Screen-Hunter-77-Apr-22-01-28.png

ή

Screen-Hunter-77-Apr-22-01-38.png

Τον πήρα εγώ, αλλά δεν μου άρεσε. Πολύ μέτριος για 89 rating. 

Θα σου πω στο επόμενο wl αν τα αξίζει. 

Τι εννοείς σπασμένους παίχτες;;;

Η αλήθεια είναι ότι ο φιλλιπας είναι αργος αλλα αρκετά ευκίνητος όποτε σαν 10αρι που θα τον ήθελα ingame δεν με ενοχλεί τουλάχιστον για αρχή μέχρι να βρεθούν χρήματα...το hunter είναι σαν τα sniper,deadeye κλπ;;;γτ δεν το βρίσκω.

Δεν μπορώ να πουλήσω τους: Werner,Sargent,gattuso,Hernandez και εννοείται αρκετούς ακόμα από τους 335 παίχτες που έχω σύνολο...ολουσ Αυτούς τους κρατάω για κανα sbc αλλα δεν ξέρω ίσως ήταν καλυτερα να ξεκινήσω να διώχνω;;;

ο απλος Ben yeder καλύτερος του απλού Werner;;;ικονε ωραίος μου φαίνεται ας ελπίσω να έχω τα λεφτά γτ λογικά θα είναι και ακριβώς.

μπορεις να μου εξηγήσεις αυτό με το chemistry που έγραψα στο προηγούμενο σχόλιο;;;δλδ αν έχω ένα 85+ Overall και έχω chemistry 80 πχ τι πρόβλημα θα έχω;;;

σπασμενοι ειναι αυτοι οι παικτες που εκμεταλευονται τα bugs του παιχνιδιου λογω καποιον στατιστικων η καποιων traits που εχουν και του τροπου που σου υποδεικνυει το παιχνιδι πως πρεπει να παιξεις,για να το κανω ποιο  κατανοητο,σε καθε φιφα υπαρχει ενας τροπος αναπτυξης και ενας τροπος που μπορεις να σκοραρεις ευκολοτερα,αλλοτε με κεφαλιες,αλλοτε με σπαμαρισμα του 1-2,αλλοτε το τρεξιμο η τα φινες σουτ.

π.χ φιφα 15 αν δεν κανω λαθος,ο ευκολος τροπος για γκολ ηταν οι κεφαλιες,οι σπασμενοι παικτες τοτε ηταν ο αντεμπαγιορ,ο φερναντο τορες,ο κραουτς και οσοι ειχαν καλη σεντρα,παικτες που δεν θα επαιρνες ποτε,σε αλλο φιφα το Α και το Ω ηταν το pace,κορυφαια ομαδα ηταν μια silver με κορεατες,γενικα παντα υπαρχει κατι σπασμενο,το τελευταιο fut που ασχοληθηκα ηταν το ο φιρμινιο και ο γκαμπριελ ζεσους,απλα οταν τους εδινες την μπαλα την εβαζαν στο πλεκτο,το 19 ειχε σπασμενη μια κινηση που δεν θυμαμαι την ονομασια της που σηκωνες την μπαλα και το καρφωνες.

δυστυχως αν θελεις να παιζεις για να διασκεδασεις δεν ειναι εθικτο αν δεν εχεις καποιον σπασμενο,αν παιζεις για να κερδιζεις τοτε εισαι υποχρεωμενο να μαθεις τα κολπα και να εχεις μονο σπασμενους παικτες.

• Like 3

1 hour ago, john2906 said:

DDA? τι σημαινει αυτο?

Dynamic difficulty adjustment. Script με απλά λόγια. Σου νερφαρει την ομάδα για λόγους που μόνο η ΕΑ μπορεί να ξέρει. Μπορεί να σε οδηγήσει σε μεγάλο σερί με ήττες.....

• Like 2

1 hour ago, GiorgosTT said:

Dynamic difficulty adjustment. Script με απλά λόγια. Σου νερφαρει την ομάδα για λόγους που μόνο η ΕΑ μπορεί να ξέρει. Μπορεί να σε οδηγήσει σε μεγάλο σερί με ήττες.....

Για του λόγου το αληθές, εδώ θα βρείτε την πατέντα που έχει καταθέσει η EA για το DDA

https://patentimages.storage.googleapis.com/25/9b/fc/c885b6d84e460f/US20170259177A1.pdf

• Love 1
  • Haha 1

6 hours ago, lotto2009 said:

ο απλος Ben yeder καλύτερος του απλού Werner;;;ικονε ωραίος μου φαίνεται ας ελπίσω να έχω τα λεφτά γτ λογικά θα είναι και ακριβώς.

μπορεις να μου εξηγήσεις αυτό με το chemistry που έγραψα στο προηγούμενο σχόλιο;;;δλδ αν έχω ένα 85+ Overall και έχω chemistry 80 πχ τι πρόβλημα θα έχω;;;

Δεν μπορείς να κρατήσεις και Werner και να έχεις και άσχετους παίχτες γύρω του. Όταν πέφτει το chemistry, σημαίνει ότι οι παίχτες δεν παίρνουν σωστές θέσεις στο γήπεδο, δεν κάνουν σωστές κινήσεις, δεν υπάρχουν σωστές αποστάσεις κλπ. 

Οπότε ναι είναι σημαντική η χημεία. Όπως και η ατομική χημεία. 

Ωραία και κατι αλλο...μπαίνω σε ματς με 100 chemistry κάνω αλλαγές ότι ναναι δλδ άσχετα από την ομάδα ή την χώρα..αλλάζει και ingame το chemistry ή δεν παίζει ρόλο;;;

3 hours ago, lotto2009 said:

Ωραία και κατι αλλο...μπαίνω σε ματς με 100 chemistry κάνω αλλαγές ότι ναναι δλδ άσχετα από την ομάδα ή την χώρα..αλλάζει και ingame το chemistry ή δεν παίζει ρόλο;;;

Όχι δεν επηρεάζεται. Μόνο που οι αλλαγές σου παίζουν με 5 ατομική χημεία. 

• Like 1

Πουλήθηκαν havertz casemiro carvajal (αυτοί νομίζω και περιμένω μα φύγει nkunku) και ήρθαν hazard Ben yeder sissoko gameiro (δεν άντεξα τον έφερα για δοκιμή).

επισης άλλαξα σύστημα, το δοκίμασα σε 2 ματς και αγαλιασα γκολ εννοειται (στα μετοπισθεν εννοώ 😛) καθώς είναι υπερβολικά επιθετικό, παρόλο που έχω βάλει σε όλους πλην της μπροστινής 4αδας να μένουν στην αμυνα (ακόμα και στα μπακ) απότι βλέπω βγαίνουν μπροστά και ιδίως τα cm και οι αντεπιθέσεις του αντιπάλου τρυπάνε την αμυνα με 2 κάθετες και βρίσκονται τετ-α-τετ...δεν ξέρω υπάρχει κάποιος να χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο σύστημα να δώσει καμία συμβουλή;;αν δεν βγάλω άκρη γυρνάω στο προηγούμενο και ingame 4-2-3-1.

https://imgur.com/jQE9ElF

gameiro σε αυτα τα δυο ματς που πρόλαβα να τον δω έσπασε τα δοκάρια..1 γκολ και 3-4 δοκάρια σύνολο θα ασχοληθω μαζι του και αυτή την βδομάδα και βλέπουμε γενικότερα με το τι θα κάνω μιας και βλέπω παίχτες από premier league και μου τρέχουν τα σάλια.

52 πόντους μακριά από την πρώτη μου είσοδο σε fut champions...στα rivals division 7 ακόμα...εκεί που φτάνω μια νίκη μακριά από το div 6 κάθονται 2-3 ήττες μαζεμένες και ξανά τα ίδια.

μια ερώτηση..αύριο θα πάρω τα rewards από τα rivals επισης έχω αλλα 7 πακέτα παιχτών (τα 5 είναι two rare gold players από sbc gold upgrade και τα αλλα δυο από κατι missions)...ακόμα δεν τα έχω ανοίξει και σκέφτομαι να μην ανοίξω ούτε τα πακέτα απτά rivals...αυτό που θελω να ρωτήσω είναι..τα ανοίγω ή τα αφήνω μέχρι να βγει η tots μπας και δώσει τπτ καλό ή δεν παίζει ρόλο καο τζάμπα όνειρα κάνω;;;

Edited by lotto2009

εκτος των ατομικων εντολων,υπαρχουν και τα workrates των παικτων και επισεις πρεπει να προσαρμοσεις οσο γινεται και τις ομαδικες εντολες.

στην ομαδα που εβαλες,o marcelo ειναι H/L δλδ εχει high στην επιθεση και low στην αμυνα,αυτο σημαινει οτι η εντολη να μενει πισω δεν θα λειτουργει σωστα,αν ηταν M/M θα ησουν ενταξει,θεωρητικα ο μαρσελο ειναι για να παιξεις ενα συστημα με 3 η 5 αμυντικους ωστε να εχεις καλυψη πισω του.

αντιθετα ο σεμεδο στα δεξια ειναι M/H αν λειτουργει η εντολη τοτε αυτος δεν θα ανεβαινει τοσο συχνα.

τωρα στις ομαδικες εντολες

6371960612379496392034244.png

αν το βαθος της αμυνας ειναι ψηλα τοτε ειναι φυσικο οι ατομικες εντολες να μεινετε πισω δεν θα λειτουργησουν,οσο για τους μεσους,αν εχεις στην επιθεση σου να μπαινουν πολλοι παικτες στην περιοχη τοτε επισεις δεν θα λειτουργει η ατομικη εντολη,το ενα ερχεται σε συγκρουση με το αλλο.

αρα εδω πρεπει να δοκιμασεις εσυ που ειναι το θεωριτικα σωστο,π.χ. αν δεν θελεις να μην ανεβαινουν τοτε βαζεις βαθος αμυνας στα 2-3 κουτακια και στους παικτες που θα μπαινουν στο κουτι επισεις 2-4 κουτακια,βλεπεις την αναπτυξη στα δεξια σου οπως θα σου δειχνει.

επισεις οπως ειπα κοιτας και τα workrates.πιθανων ο μαρσελο να επιμενει να ανεβει ακομα και ετσι.

• Like 1

10 hours ago, lotto2009 said:

https://imgur.com/jQE9ElF

μια ερώτηση..αύριο θα πάρω τα rewards από τα rivals επισης έχω αλλα 7 πακέτα παιχτών (τα 5 είναι two rare gold players από sbc gold upgrade και τα αλλα δυο από κατι missions)...ακόμα δεν τα έχω ανοίξει και σκέφτομαι να μην ανοίξω ούτε τα πακέτα απτά rivals...αυτό που θελω να ρωτήσω είναι..τα ανοίγω ή τα αφήνω μέχρι να βγει η tots μπας και δώσει τπτ καλό ή δεν παίζει ρόλο καο τζάμπα όνειρα κάνω;;;

Καταρχάς βάλε τον Gattuso στη θέση του Sissoko για να αποκτήσει και ο ίδιος πλήρη χημεία. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις και τον Mendy αριστερά που είναι τούμπανο γενικά. 

Εγώ θα περιμένω την totssf μπας και μου έρθει κανένα καλό pull. Δεν υπάρχει λόγος να τα ανοίξεις από σήμερα. 

Για τις εντολές αυτό που λέει ο @TOL1S

καλημερα! εκανα καποιες αλλαγες και η ομαδα ειναι καπως

ingame παιζω 4-2-31 με μεσσι 10αρι και κοντομπια cdm, o partey οτι καλυτερο εχω δοκιμασει σε αυτη την θεση,εχει γινει ο αγαπημενος μου παιχτης

ο adama μπορει να μπει στη θεση του bale?εννοω δεν θα εχω θεμα με την χημεια?

και οτι αλλη συμβουλη εχετε να πειτε καλοδεχουμενη

Image

41 minutes ago, broxopios said:

Καταρχάς βάλε τον Gattuso στη θέση του Sissoko για να αποκτήσει και ο ίδιος πλήρη χημεία. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις και τον Mendy αριστερά που είναι τούμπανο γενικά. 

Εγώ θα περιμένω την totssf μπας και μου έρθει κανένα καλό pull. Δεν υπάρχει λόγος να τα ανοίξεις από σήμερα. 

Για τις εντολές αυτό που λέει ο @TOL1S

Το δοκίμασα και εγώ αλλα αν βάλω τον gattuso δίπλα πάμε 99 chemistry και η ατομική χημεία παραμένει η ίδια με τωρα 

46 minutes ago, john2906 said:

καλημερα! εκανα καποιες αλλαγες και η ομαδα ειναι καπως

ingame παιζω 4-2-31 με μεσσι 10αρι και κοντομπια cdm, o partey οτι καλυτερο εχω δοκιμασει σε αυτη την θεση,εχει γινει ο αγαπημενος μου παιχτης

ο adama μπορει να μπει στη θεση του bale?εννοω δεν θα εχω θεμα με την χημεια?

και οτι αλλη συμβουλη εχετε να πειτε καλοδεχουμενη

Ωραία η ομάδα σου. Βέβαια ο Bale με 4 χημεία ίσως είναι ένα θέμα. Αν βάλεις Traore στη θέση του όπως είναι, θα διαλυθεί και η ατομική κυρίως αλλά και η ομαδική χημεία.

Για να έχεις φουλ chemistry πρεπει στη θέση του να βάλεις έναν CAM που να παίζει και πλάγια. Και να είναι από la liga ή icon. Δηλαδή κάτι σε Griezman fut birthday ή Okocha ή Maradona. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει κανέναν από τους 3. O Traore βέβαια έχει τρελή ταχύτητα και δύναμη. Δύσκολο να βρεις παρόμοιο CAM με αυτά τα χαρακτηριστικά.

Ο Lemar τι λέει; Μου έχει περάσει από το μυαλό να τον δοκιμάσω. 

11 minutes ago, lotto2009 said:

Το δοκίμασα και εγώ αλλα αν βάλω τον gattuso δίπλα πάμε 99 chemistry και η ατομική χημεία παραμένει η ίδια με τωρα 

Έτσι όπως έδειξες το σύστημα σου στην εικόνα, αποκλείεται να μην φτιάχνει και η ατομική και η ομαδική να μην είναι 100. 

@broxopios griezman fut,maradona,θες να παω φυλακη εσυ!!!δεν εχω φραγκο αυτη την στιγμη

lemar καλος ειναι,δεν εχω τρελαθει αλλα ξερει μπαλα και σουταρει και με τα δυο,τον  εβαλα στην θεση του απλου hazard και θεωρω οτι παιζει πιο καλα

• Like 1

2 hours ago, broxopios said:

Έτσι όπως έδειξες το σύστημα σου στην εικόνα, αποκλείεται να μην φτιάχνει και η ατομική και η ομαδική να μην είναι 100. 

Ναι ρε συ ακριβώς ετσι...το δοκιμασα πριν λίγο και το chemistry πάει 99 και η ατομική μένει ιδια

ορίστε και φωτο:

https://imgur.com/DkXDVyv

Edited by lotto2009

14 minutes ago, lotto2009 said:

Ναι ρε συ ακριβώς ετσι...το δοκιμασα πριν λίγο και το chemistry πάει 99 και η ατομική μένει ιδια

ορίστε και φωτο:

https://imgur.com/DkXDVyv

Το πρόβλημα είναι το σύστημα που έχεις. Βάλε για αρχικό το 4.5.1 και το αλλάζεις ingame (φτιάξε το attacking πχ όπως σε βολεύει). Μπορείς και το 4.4.2 αλλά θα πρέπει να αλλάξεις position σε 1-2 παίχτες.

0-FCE695-B-5-CEE-4-B54-A70-E-BD6362-E96-

2 hours ago, john2906 said:

@broxopios griezman fut,maradona,θες να παω φυλακη εσυ!!!δεν εχω φραγκο αυτη την στιγμη

Ίσως αύριο να βγάλεις κάτι καλό και να πάρεις όποιον θες! Αν σε συνοδεύει η τύχη από το προ... το έχεις :) 

• Like 1

@broxopios ναι αυτό κάνω, το 4-2-4 απλα το έβαλα για δοκιμή δεν θα το κρατήσω γτ δεν με βόλεψε 

Τα σταυρώματα φέτος είναι για γέλια. Οκ, καλός παίκτης δεν θα γίνω ποτέ, αλλά στου '18 ήμουν σταθερά 5η κατηγορία. Φέτος ούτε ένα κλικ πάνω από 8η, συνήθως 10η με 9η.

Τώρα είμαι πχ 10η με rating 45 και έπαιξα με έναν Nagira που είναι FUT Founder. Προηγήθηκα βέβαια αλλά μετά έσβησαν τα φώτα (1-5). Ψιλο αηδία, σίγουρα το παιχνίδι έχει προχωρήσει, αλλά δεν μπορώ να δεχθώ πως δεν υπάρχουν και άλλοι στο average επίπεδό μου.

ΥΓ Έχω χάσει 1-8 με τον αντίπαλο να βλέπει όλους τους πανηγυρισμούς, χαιρετούρες, ριπλέι και δεν έκανα rage quit. Όσο μεγαλώνω, μεγαλώνει και η ψυχραιμία.

• Like 1

Φίλε μου, υπομονή. Είχα να πέσω στις χαμηλές κατηγορίες από τα προηγούμενα swaps. Όλοι μα όλοι έχουν god squads!!! 

Εντωμεταξυ στις 8,9,10 είναι οι πιο τοξικοί παίκτες. Έβαλα αυτογκόλ για να του δώσω νίκη και μου έκανε σσσσ. Απίστευτα πράγματα.

• Haha 1

Δηλαδή τώρα που τελειώνει η σεζόν και αρχίζει η άλλη θα πέσουν όλα τα βουνά επίτηδες για να κάνουν τα objectives;

Οκ, καιρός για διάλειμμα. 

Edited by arkoudos1980

Ναι οι division θα γίνουν άνω κάτω. Άστο μαύρα χάλια. Επίτηδες δεν παίζω rivals για να είμαι χαμηλά αύριο το βράδι και να πάρω μερικά tokens γρήγορα. 

• Like 1

Κακό αυτό, ξενερώνουν οι recreational players όπως εγώ που παίζω Fifa αποκλειστικά και μόνο για το FUT.