Jump to content
TOL1S

EA SPORTS - FIFA 20 - Γενική συζήτηση

Recommended Posts

Πρώτα από όλα όταν κατεβάζει ενημέρωση το ps4 για οποιοδήποτε παιχνίδι και παίζεις κάποιο άλλο,αυτομάτως γίνεται παύση στην ενημέρωση.

Το lag δεν προκαλείται από τις ενημερώσεις,100%.

Τώρα για τις συνεχείς ενημερώσεις που λες,μπορείς να τις ακυρώσεις και να παίξεις offline.

Εκτός αν ο πιτσιρικάς θέλει να παίζει online.

Ξέρεις τι είναι να ανοίξεις το ps και να μη πάρεις χαμπάρι ότι ξεκίνησε ενημέρωση κάποιων gb επειδή εκείνη την στιγμή πας κουζίνα ή στρίβεις τσιγάρο; 

Οπότε ρυθμίσεις "λέμε όχι στην αυτόματη ενημέρωση". 

• Like 1

Ναι μάλλον αυτό θα κάνω. Παίζω από τρεις διαφορετικούς λογαριασμούς Pes.Ανοιγω ps4, παταω switch user πάω σε άλλον λογαριασμό πχ,και μέχρι να ετοιμάσω ομάδα να παίξω ονλαιν,ξεκινάει το download του φιφα χωρίς να το πάρω χαμπάρι.Μου έχει τύχει να χάσω αγώνα στο Pes,να μπλοκαρω τον αντίπαλο ότι λαγκαρει και μετά να πάρω χαμπάρι ότι κατεβαίνει update από το φιφα 20.Νομίζω ότι η λύση είναι να επιλέξω όχι στην αυτόματη ενημέρωση. 

Το λοιπον θα πω καποια πραματακια για οσους δεν ξερουν...

Μην ξοδευεστε αδικα με χειρηστηρια, μονιτορς, μοντεμς και κουραφεξαλα...

Μια vdsl ειναι αρκετη, τιποτα άλλο και αποφήγετε μεγαλες τηλεορασεις. 

Μην αγοραζετε φιφα coins...

Αυτο το παιχνιδι εδω και χρόνια ακολουθει την ιδια στημενη νοοτροπια. Ειναι βουτηγμενο στο ψεμα.

Οσο πλησιαζεις να αναιβεις κατηγορια σε καθε round στα τελευταια κρισιμα ματς ειναι προγραματισμένο να σε κλέβει με καθε τροπο, οτι μπορει να φανταστει ο καθενας. Απο one side delay, απανωτα δοκαρια, broken controls, extra touch, αψυχα τελειωματα, σοριδον αχαστες χαμενες ευκαιρίες, scripting δωρα γκολ σιχάματα στον αντιπαλο κτλ...

Το περισοτερο delay στο προκαλει το ιδιο το παιχνιδι για να φανει ο αντιπαλος σου, μπασκετακι και καλά ωστε να σκοραρουν όλοι και να μην κλαιγοντε οι πιτσιρικάδες...

Μην παιζετε καν wl αν ειστε σε χαμηλες κατηγοριες, δινετε τροφή στο ψεμα διοτι και εκει το παιχνιδι ανάλογα το rank του καθενος σου μεταλασει το gameplay και σε φορτωνει delay αν παιζεις με καποιον που εχει υψηλοτερο rank.

Αυτη η αιτερια αν ηταν ενχωρια θα της ειχα υποβαλει μηνυση.

• Haha 2

3 minutes ago, Mitropoulos1 said:

Μην παιζετε καν wl αν ειστε σε χαμηλες κατηγοριες, δινετε τροφή στο ψεμα διοτι και εκει το παιχνιδι ανάλογα το rank του καθενος σου μεταλασει το gameplay και σε φορτωνει delay αν παιζεις με καποιον που εχει υψηλοτερο rank.

Αυτη η αιτερια αν ηταν ενχωρια θα της ειχα υποβαλει μηνυση.

Ναι ετσι ακριβώς, όπως τα λες. Υπάρχει λόγος δηλαδή να ευνοεί το παιχνίδι κάποιον που είναι 10 φορές καλύτερος παίκτης από σένα, για να κερδίσει εσένα τον αμπαλίνο αντί 8-0, 13-0 ξέρω γω. 

Τι κάθεσαι και σπαμάρεις εδώ και τόσα χρόνια τις ίδιες παπάτζες? Όχι ότι τις διαβάζει κανείς φαντάζομαι πλέον.... λες ότι είσαι και 50 χρόνων άνθρωπος και κάθεσαι κρύβεσαι πίσω από δικαιολογίες 10χρονου. 

• Haha 2

να ρωτησω μερικα πραγματα για να μαθαινουμε και οι αλλοι που δεν ξερουμε

1. vdsl πειραζει να ειναι 50αρι γιατι το εβαλα πριν 4 μηνες η πρεπει να ειναι 100 η 200 ?

2. τηλεοραση εχω μια 21 ιντσες,ειναι καλα η να παω σε 17αρα ?

3. φιφα κοινς δεν αγοραζω γιατι σε κλεβουν,αυτο μου το ειπε και ενας θειος μου.

4. αποτι καταλαβαινω στις κατηγοριες καλυτερα 1ος στον χωριο παρα τελευταιος στην πολη,αρα δεν ανεβαινουμε.

ευχαριστω εκ των προτερων,θεωρω οτι ειναι ερωτηματα που καινε ολη την ελληνικη κοινοτητα του φιφα

Edited by TOL1S

1 hour ago, TOL1S said:

1. vdsl πειραζει να ειναι 50αρι γιατι το εβαλα πριν 4 μηνες η πρεπει να ειναι 100 η 200 ?

4. αποτι καταλαβαινω στις κατηγοριες καλυτερα 1ος στον χωριο παρα τελευταιος στην πολη,αρα δεν ανεβαινουμε.

ευχαριστω εκ των προτερων,θεωρω οτι ειναι ερωτηματα που καινε ολη την ελληνικη κοινοτητα του φιφα

1.αρκεί,το θέμα είναι η απόσταση από τους servers,πρεπει η καθυστέρηση να είναι μικρότερη από 30ms.

Σε μένα είναι κοντά στα 50ms (46-54).

2.gaming monitor με μικρό response time,θέλει λεφτά.

3.Σωστα

4.Ναι,γίνονται πιο εύκολα τα objectives και ετοιμάζεις ομάδα για το weekend league,έχεις παίκτες high rated για sbc.

5. Σοβαρά τα ρώτησες  ή  τρολαρες; 

• Haha 2

Οι κατηγορίες δεν ισχύουν. Παίζουν καλοί παίκτες με τούρμπο ομάδες σε χαμηλές κατηγορίες για να κάνουν τα objectives.

1 hour ago, alexisss13 said:

Ναι ετσι ακριβώς, όπως τα λες. Υπάρχει λόγος δηλαδή να ευνοεί το παιχνίδι κάποιον που είναι 10 φορές καλύτερος παίκτης από σένα, για να κερδίσει εσένα τον αμπαλίνο αντί 8-0, 13-0 ξέρω γω. 

Τι κάθεσαι και σπαμάρεις εδώ και τόσα χρόνια τις ίδιες παπάτζες? Όχι ότι τις διαβάζει κανείς φαντάζομαι πλέον.... λες ότι είσαι και 50 χρόνων άνθρωπος και κάθεσαι κρύβεσαι πίσω από δικαιολογίες 10χρονου. 

Το ψεμα τελειωσε, να εχεις το θαρος της γνωμης σου στην ζωη σου με βαση την τιμιοτητα και να μην συνκαλυπτεις παραγκες. Καλυτερος σε αυτο το παιχνιδι εισαι οταν σε αφηνει το ιδιο το παιχνιδι να εισαι καλυτερος.

Αν εσυ δεν το καταλαβενεις αυτό προβλημα σου. Κουλοχερι παιζεις και νομιζεις οτι εισαι καλυτερος...για ρωτα και τον αντιπαλος σου online οταν νομιζεις οτι εισαι καλυτερος τι μπινελικια σου ριχνει  εσενα και στην ΕΑ μαζη.

Το γιατι το ανελυσα παραπανω. Το αν σπαμαρω παπατζες ειναι ποιο τιμιο απο το να προτρεπω πιτσιρικαδες στον στημενο τζογο της ΕΑ. 

Edited by Mitropoulos1

41 minutes ago, Bakogoal said:

5.  τρολαρες; 

εννοειτε ,μα τωρα ειναι αστεια αυτα τα πραγματα,οπως αστειο ειναι οταν διαβαζω να παιζετε τα ξημερωματα και οχι το βραδυ που μπαινει ολη η ευρωπη

η εισαι εγκυος η δεν εισαι,δεν υπαρχει ενδιαμεσο.

παιδια αν σας χαλαει κατι το παρατατε,οπως προσωπικα εγω το φιφα 20 το παρατησα μετα απο 1 μερα,του χρονου ειπα αν ειναι καλο θα ασχοληθω και παλι αν δεν ειναι δεν πειραζει,δεν θα κατσω να βγαζω μανιφεστα καθε εβδομαδα που προκαλουν μονο τον γελοντα και σταματα να σε σεβονται και οι αλλοι με αυτα που γραφεις.

• Like 1
  • Haha 1

2 hours ago, TOL1S said:

Φιλε οσο κι αν εσυ το πας στο αστειο  η συνηδισή μου με προτρέπει να ενημερωσω τυχον νοεισερχομενους στο παιχνιδι για να μην πιαστουν κοροιδα οπως πιαστηκα εγώ διοτι τοσα χρόνια εδω μεσα ολοι ξινοσαστε πλην ελαχιστων εξερεσεων  και οταν καποιος πει κατι του κολατε την σταμπα του αμπαλου.

Ευχαριστω τον hellenes για το λαστιχάκι....Εχει δικιο (δυστιχος)

Αυτο το παιχνιδι παιζουμε...

Παιχνιδι που αν βιωσεις ψεμα και αηδιασμένος quitaρεις ξαναεπαναλαμβανετε το handicap, delay, scripting κτλ ΚΑΙ στο επομενο ματς και εσυ το κοροιδο αν δεν ξερεις με τι λουμπινες εξ αμερικης εχεις να κανεις τα βαζεις με την παροχο αιτερια και τους κραζεις στα τηλεφωνα, αγοραζεις special καρτες, χειρηστηρια,μονιτορς κτλ.

Το λοιπον μαγκες μην quitαρετε ...βαλτε λαστιχακι και πηγαινετε τον σκυλο βόλτα.

1 hour ago, Antiklika said:

Οι κατηγορίες δεν ισχύουν. Παίζουν καλοί παίκτες με τούρμπο ομάδες σε χαμηλές κατηγορίες για να κάνουν τα objectives.

Καλά πάνε κάνε εσύ τα objectives σε κατηγορίες 1 και 2.

Εγω τα κάνω σε ένα απόγευμα στην 9 και στην 10.

43 minutes ago, Mitropoulos1 said:

ιλε οσο κι αν εσυ το πας στο αστειο  η συνηδισή μου με προτρέπει να ενημερωσω τυχον νοεισερχομενους στο παιχνιδι για να μην πιαστουν κοροιδα

να ενημερωσω και εγω τους νεους

1. ειτε adsl εχετε ειτε vdsl 200αρι ειναι ενα και το ιδιο,αν το παιχνιδι συνεχιζει να σας βαζει σε σερβερ που ειναι στην αλλη ακρη της ευρωπης τσαμπα τα εξτρα λεφτα που εχετε δωσει,το ping που μας ενδιαφερει και οχι το download θα παραμενει υψηλο.

2. tv/οθονες/μονιτορ/σεντονια/τσοχες και δεν ξερω τι αλλο, εχουν  Input Lag οσο μεγαλυτερο τοσο χειροτερα για τον παικτηη

3. συνδιαστε ping και input lag  και ετσι φτανουμε να μην παιζετε ενα παιχνιδι

παρακαλω να συμπληρωσετε και οι αλλοι πληροφοριες για τους νεους παικτες

Edited by TOL1S
  • Like 2

1 hour ago, TOL1S said:

οπως αστειο ειναι οταν διαβαζω να παιζετε τα ξημερωματα και οχι το βραδυ που μπαινει ολη η ευρωπη

Κοίτα αυτό ισχύει εν μέρη από τεχνικής άποψης, είναι το γνωστό server overload. Προσωπικά δεν είμαι διατεθειμένος σε καμία περίπτωση να κάθομαι να ξενυχτάω για να παίζω WL που και πάλι δεν ξέρεις πόσο καλύτερα θα είναι τα πράγματα γιατί εμπλέκονται πολλοί παράγοντες. Όταν το ισοζύγιο σε ένα παιχνίδι γέρνει προς το περισσότερες φορές να σου σπάει τα νεύρα απ΄το να σε διασκεδάζει απλά το παρατάς και ησυχάζεις.

• Like 2

Παιδιά draft παίζετε; 

Είναι εντελώς unplayable για μένα,έχει το περισσότερο delay από όλα τα modes.

Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου,πείτε και εσείς.

• Like 1

Εγω δεν μπορω να καταλαβω ποια η χαρα του να παιζεις σε μικρη τηλεοραση ή μονιτορ

Βαλε εκει μια τηλεορασαρα 40-50 ιντσων να χορτασει το ματι σου 😂

2 hours ago, Bakogoal said:

Παιδιά draft παίζετε; 

Είναι εντελώς unplayable για μένα,έχει το περισσότερο delay από όλα τα modes.

Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου,πείτε και εσείς.

Τα drafts είναι ότι πιο scripted υπάρχει. Είναι δέκα φορές χειρότερο από το rivals. Αν δοκιμάσεις να παίξεις πριν τις 1το βράδι το delay είναι όπως λες. 

Είναι κόλπο της ΕΑ να αφαιρεί coins από το μάρκετ. Τα rewards είναι απάτη ακόμα και αν κάνεις 4/4.

• Like 2

27 minutes ago, geonick1997 said:

Εγω δεν μπορω να καταλαβω ποια η χαρα του να παιζεις σε μικρη τηλεοραση ή μονιτορ

Εγώ παίζω σε 24ρι game monitor. Δεν έχω καν τηλεόραση στο σπίτι!Game στο monitor και τηλεοπτικά προγράμματα ονλαιν στο τάμπλετ. 

Κι εγώ σε 23αρι μόνιτορ παίζω. Για online μόνος μου το προτιμώ. Με παρέα όμως επιβάλλεται σε μεγάλη τηλεόραση. 

Αν αγοράσω ps5 θα ήθελα πάλι σε monitor να πάω, το πολύ μέχρι 27. 

• Like 1

40 minutes ago, geonick1997 said:

Έχω μια 60 ιντσών 4k hdr στο σαλόνι (παίζω τα games μου και γουστάρω γραφικά κτλ) αλλά παίζω στο monitor FIFA και PES όταν θέλω να παιξω ανταγωνιστικά.

Έχω ένα ASUS με TN panel κτλ 28 ίντσες,240HZ-0,1ms...

Βέβαια το ps4 pro και το one x δεν το εκμεταλλεύονται πλήρως.

Ελπίζω με τις νέες κονσόλες να το γουστάρω πιο πολύ.

Αν ψαχτείς πάντως θα δεις πως όλοι οι e athletes και όλα τα τουρνουά,σε μόνιτορ γίνονται.

Edited by Bakogoal
  • Like 3

18 minutes ago, Bakogoal said:

Έχω ένα ASUS με TN panel κτλ 28 ίντσες,240HZ-0,1ms...

Βέβαια το ps4 pro και το one x δεν το εκμεταλλεύονται πλήρως.

Ελπίζω με τις νέες κονσόλες να το γουστάρω πιο πολύ.

Αν ψαχτείς πάντως θα δεις πως όλοι οι e athletes και όλα τα τουρνουά,σε μόνιτορ γίνονται.

Μακάρι να μη χρειαστεί να δώσουμε μια περιουσία για μόνιτορ στις νέες κονσόλες. Ποια έχεις και πόσο την πήρες αν επιτρέπεται; 

1 hour ago, broxopios said:

Μακάρι να μη χρειαστεί να δώσουμε μια περιουσία για μόνιτορ στις νέες κονσόλες. Ποια έχεις και πόσο την πήρες αν επιτρέπεται; 

TUF gaming vg27 B.

Μετά από πολύ ψάξιμο θεωρώ πως είναι ο,τι πιο value for money και ο,τι πρέπει για την επόμενη γενιά.

400+ η τιμή 

• Thanks 1

Εδώ τα objectives,σε ένα πενταωρο τα κάνεις όλα.

Αρκεί να παίζεις με αμπαλους δηλαδή D10/9/8

Ουσιαστικά πας με ο,τι να 'ναι ομάδα και τα κάνεις χαλαρά.

Edited by Bakogoal
  • Thanks 1

2 hours ago, Bakogoal said:

Εδώ τα objectives,σε ένα πενταωρο τα κάνεις όλα.

Αρκεί να παίζεις με αμπαλους δηλαδή D10/9/8

Ουσιαστικά πας με ο,τι να 'ναι ομάδα και τα κάνεις χαλαρά.

Οι αμπαλοι είναι όλο και περισσότεροι γιατί όλο και περισσότερος κόσμος παίζει ονλαιν γιατί είναι πιο συναρπαστικό και έχει πιο ενδιαφέρον να παίζεις ένα mode όπως το myclub η το fut.Το θέμα είναι να μπορούν και λίγο οι αμπαλοι να παίζουν αναμεταξύ τους.Απλα να παίξουν θέλουν να διασκεδάσουν.Και ενώ στο Pes παίζει ο 500ρης με τους 500-700,στο φιφα παίζουν όλοι με όλους αναμεταξύ τους.Παικτες δεν δίνει εύκολα το φιφα όπως το Pes,για να αναγκάσει τον αμπαλο τουλάχιστον να πληρώνει.

Στο pes ξέρεις,μου δίνει Mesi,μου δίνει της Παναγίας τα μάτια,έχω ομαδάρα,είμαι 600 κατάταξη, άρα αμπαλος και παίζω με τους αμπαλους και περνάω καλά έστω κι έτσι. Στο φιφα παίζεις 7 κατηγορία κι έρχεται ο άλλος με ομάδα που δεν υπάρχει περίπτωση να την κάνεις στο φιφα ούτε στο όνειρο σου,σου ρίχνει 5 γκολ,σου κάνει και 5 πανηγυρισμούς, δεν μπορείς να αφήσεις χειριστήριο όπως στο pes,όπου αν πέσεις σε μ@λ@κ# αφήνεις χειριστήριο και πας να φτιάξεις καφέ.Και καταλήγει ο κόσμος στο φιφα να παίζει ονλαιν για μικρό διάστημα και μετά squad battles η καριέρα. Είναι πολύ ανταγωνιστικό το ονλαιν του φιφα,όπου άλλος δεν έχει διάθεση να το ακολουθήσει.