Jump to content
TOL1S

EA SPORTS - FIFA 20 - Γενική συζήτηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!! SOS EΡΩΤΗΣΗ!! Yπαρχει τρόπος να αλλάξω τις ηλικίες των παιχτών π.χ messi,ronaldo κλπ στο fifa 20 στο ps4?

Καλησπέρα παιδιά! 

Θα σας πω για την εμπειρία μου στο fifa 20. 

Παίζω μόνο FUT online. Το gameplay είναι απαράδεκτο. Ζήτημα να έχω παίξει 4 παιχνίδια με την κανονική ταχύτητα. Σε όλα τα άλλα έχω απίστευτο lag και button delay. Έχω να πάρω νίκη 2 μέρες αφού οι παίκτες μου πάνε τόσο αργά που οι αντίπαλοι με παίζουνε λες και το χειριστήριο το κρατάει μαϊμού. Ειδικά αν τύχω με Γερμανό η Γάλλο, το παιχνίδι έχει κριθεί από την σέντρα. Με τις γειτονικές χώρες πάλι πάει αργά αλλά τουλάχιστον εκείνοι έχουν το ίδιο πρόβλημα με εμένα όποτε κάπως εξισορροπείται η κατάσταση. 

Μιλάω για κονσόλα PS4. 

Αν έχετε βρει κάποιο τρόπο ώστε να μην κολλάει θα είμαι ευγνώμων να μου τον πείτε. Καλή συνέχεια σε όλους και καλές γιορτές!

Εχει μπει στο store 35 ευροπουλακια,μέχρι 7 Γενάρη η προσφορά. 

• Like 1

On 14/12/2019 at 4:25 ΜΜ, GiorgosTT said:

Καλησπέρα παιδιά! 

Θα σας πω για την εμπειρία μου στο fifa 20. 

Παίζω μόνο FUT online. Το gameplay είναι απαράδεκτο. Ζήτημα να έχω παίξει 4 παιχνίδια με την κανονική ταχύτητα. Σε όλα τα άλλα έχω απίστευτο lag και button delay. Έχω να πάρω νίκη 2 μέρες αφού οι παίκτες μου πάνε τόσο αργά που οι αντίπαλοι με παίζουνε λες και το χειριστήριο το κρατάει μαϊμού. Ειδικά αν τύχω με Γερμανό η Γάλλο, το παιχνίδι έχει κριθεί από την σέντρα. Με τις γειτονικές χώρες πάλι πάει αργά αλλά τουλάχιστον εκείνοι έχουν το ίδιο πρόβλημα με εμένα όποτε κάπως εξισορροπείται η κατάσταση. 

Μιλάω για κονσόλα PS4. 

Αν έχετε βρει κάποιο τρόπο ώστε να μην κολλάει θα είμαι ευγνώμων να μου τον πείτε. Καλή συνέχεια σε όλους και καλές γιορτές!

Δοκιμασε μεσο εθερνετ με κληστό wifi και παιζε ματς μόνο αυτα που ο μετρητης θα σου βγαλει καρφι 3ς γραμμες. Που και που ανα 2-3 ματς να βγαινεις και να κανεις επανεκινηση στο παιχνιδι.

Αν δεν αρκει αυτο τοτε παρατατο και παιξε rivals  στο fifa 19 μιας και εχει λιγοτερο traffic.

Το παιχνιδι απευθηνετε σε οποιους τυχερους παιζει καλα οnline. 

Εγω πχ οταν παιζω με ελληνες ειναι οτι χειροτερο για να σε ξευτιλιζει το κάθε 12χρονο ανιψακι σου που αν ερθει σπιτι σου και παιξεις offline θα του ριξεις 10 γκολ .

Edited by Mitropoulos1
  • Like 1

Κάνω αυτά που λες αλλά δεν πιάνουν. 

Πραγματικά έχω χάσει από τύπο που μου έδωσε πάσα με το τέρμα 3 φορές. Και έχανα το γκολ γιατί δεν έστριβε ο Werner...

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σου!

Λοιπον θα σας πω παρατηρησεις απο ενα φιλικο αποψε ονλαιν με φιλο αφου καναμε αλλαγη λογαριασμων.

Το ακαουντ μου ντιβ 1 (την εχω κατακτησει μια φορα) και ολα τα κυπελα εκτος του γυναικειου διοτι δεν εβρισκε αντιπαλο.

Το ακαουντ του φιλου μου ντιβ 7 χωρις ουτε μια κατακτηση στην βιτρινα.

Αλλαξαμε ομως  λογαριασμους και παιξαμε ενα φιλικο να δουμε τι θα γινει με τα παραπανω δεδομενα.

Μπαρτσα Ρεαλ...εγω με Μπαρτσα στημενη με τετοιο τροπο ωστε να παιζουν οι παιχτες με τα πιο in game high stats. 

O φιλος μου με τη Ρεαλ απλα την επελεξε και επαιξε.

Αποτελεσμα 5-3 νικη της Μπαρτσα (εγω) με το ακαουντ του φιλου μου.

Ειχα 5 δοκαρια σε σουτ αχαστα και μαλιστα τα 3 απανωτα σε φαση διαρκειας!!!!! (σκριπτ)

Ο φιλος μου 3 σουτ 3 γκολ!!!!!!!!

Αν ο φιλος μου ο οποιος φυσικα παραδεχεται οτι ειμαι καλυτερος παιχτικα ηταν ισαξιος ΤΟΤΕ θεωρω οτι θα ειχα θεμα στην ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ  αφου καταληξαμε και οι 2 οτι πρεπει  να κανω ΠΟΛΛΕΣ φασεις για να πετυχω ΕΝΑ ριμαδογκολ ενω ο αντιπαλος τα χλατσαρει αβερτα και ''ξεκουραστα'', ευκολα.

Αντε πάλι ο μύθος με τα μπουσαρισμενα accounts..... 

Η λέξη σύμπτωση /τύχη /ατυχία δεν παίζει φαντάζομαι έτσι; 

On 24/12/2019 at 1:07 ΠΜ, ACMILANGR said:

Αντε πάλι ο μύθος με τα μπουσαρισμενα accounts..... 

Η λέξη σύμπτωση /τύχη /ατυχία δεν παίζει φαντάζομαι έτσι; 

Ο μυθος των accounts, ο μυθος των σερβερς, ο μυθος της γρηγοροτερης συνδεσης, ο μυθος του οτι ο αντιπαλος βαζει οτι σουτ τραβαει εξω απο το κουτι (αυτο εχει ειπωθει απο moderator σε προηγουμενο τιτλο του φιφα) , ο μυθος οτι ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ τιποτα απολυτως ονλαιν (αυτο το λεει ΚΑΙ  η ΕΑ) και πολλα αλλα!!!  :D 

Κι εγω θα μπορουσα να γραψω '' Αντε παλι οι συμπτωσεις και η τυχη/ατυχια  η λεξη χαντικαπ δεν παιζει φανταζομαι ετσι; '' :)  

Xρονια πολλα φιλος καλες γιορτες! 

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους με υγεία!

Μπήκα να παίξω seasons και έμεινα απογοητευμένος με το lag και την ταχύτητα. Δεν ξέρω αν φταίει κάτι στο ps ή το matchmakIn είναι της πλάκας αλλά τέτοιο πράμα ούτε στο ultimate team. Στο pc έτρεχε απίστευτα το seasons . Εδώ λες και με βάζει με Ουρουγουάη να παίζω συνέχεια!

Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση;

On 20/12/2019 at 7:20 ΜΜ, Mitropoulos1 said:

Δοκιμασε μεσο εθερνετ με κληστό wifi και παιζε ματς μόνο αυτα που ο μετρητης θα σου βγαλει καρφι 3ς γραμμες. Που και που ανα 2-3 ματς να βγαινεις και να κανεις επανεκινηση στο παιχνιδι.

Αν δεν αρκει αυτο τοτε παρατατο και παιξε rivals  στο fifa 19 μιας και εχει λιγοτερο traffic.

Το παιχνιδι απευθηνετε σε οποιους τυχερους παιζει καλα οnline. 

Εγω πχ οταν παιζω με ελληνες ειναι οτι χειροτερο για να σε ξευτιλιζει το κάθε 12χρονο ανιψακι σου που αν ερθει σπιτι σου και παιξεις offline θα του ριξεις 10 γκολ .

Εσύ καλά είναι να σταματήσεις αυτες τις δικαιολογίες και να παραδεχτείς ότι δεν είσαι και τόσο καλός όσο νομίζεις. Γιατί ενώ έλεγες ότι η σύνδεση σου οφείλεται στο ότι χάνεις συνεχώς (max div 7 έχεις πάει εδώ και 5 χρόνια) ήρθε ο greekiraklis σπίτι σου και (όπως και εγώ όταν ήρθα σπίτι σου πριν χρόνια) σε πήγε div1 σε μισή μέρα με 25 νίκες σερί ρίχνοντας 5ρες στους αντιπάλους. 

• Haha 2

25 minutes ago, ACMILANGR said:

Εσύ καλά είναι να σταματήσεις αυτες τις δικαιολογίες και να παραδεχτείς ότι δεν είσαι και τόσο καλός όσο νομίζεις. Γιατί ενώ έλεγες ότι η σύνδεση σου οφείλεται στο ότι χάνεις συνεχώς (max div 7 έχεις πάει εδώ και 5 χρόνια) ήρθε ο greekiraklis σπίτι σου και (όπως και εγώ όταν ήρθα σπίτι σου πριν χρόνια) σε πήγε div1 σε μισή μέρα με 25 νίκες σερί ρίχνοντας 5ρες στους αντιπάλους. 

Ένα ένα μας τα λέτε... 

9 hours ago, ACMILANGR said:

Και μετά ξυπνησες...
Δεν μου αρεσει ούτε να νικαω ούτε να χάνω σε παιχνιδι που τα σκιλς μου οnline ειτε δεν γινοντε καθολου ειτε γινοντε μετα απο 1 με 2 δευτερολεπτα το ιδιο και οι πασες και τα τελειωματα και ουτε θα σνομπαριζα καπιον για το ποσο φιφα ξερει αν εγω επαιζα με αψογο response ενω αυτος με οne side delay.
Εσυ ομως το κανεις...δικο σου προβλημα.
Αν νομιζεις οτι το φιφα παιζει το ιδιο καλά σε ολους αυταπατασε.
Το αν ηρθε καπιος και εκανε σερι νικες σπιτι μου εγινε ομως δεν εχω να ζηλεψω τιποτα απο την ημερα που ειχε συμβει αυτο διοτι ακομα και οταν νικας με τετιο gameplay κοροιδο αισθανεσε αντι νικητης. 
Κι εγω σημερα το πρωι νηκισα 5 σερι ματς..ε και? Αηδια ενιωσα  μιας και η ομαδα μου εστριβε και ειχε ποιο αργο gameplay  απο των αντιπαλων μου. Σιγα μη βγαλουμε και φουσκαλες στα δαχτυλα για ενα κολοπαιχνιδο που δεν καταφερνει ποτέ να εχει σωστό συνχρονισμο. Οταν εσυ μαθενες πασες στο φιφα εγω μαθενα να περναω τερματοφυλακες....

Ως και με αναποδη καμερα κερδιζω αν εχω καλο gameplay και βαζω λογης γκολ που εσυ δεν μπορεις ουτε με telebroadcast  να βαλεις.

Μη κρινης καπιον απο τι div ειναι online διοτι το παιχνιδι αυτό ειναι βδελυγμα και δεν παιζει με την ιδια αποκριση σε ολους ακομα και μεταξη ελληνων. 

1 hour ago, Mitropoulos1 said:

Οταν εσυ μαθενες πασες στο φιφα εγω μαθενα να περναω τερματοφυλακες....

Εντάξει με αποστομωσες τώρα 

• Haha 1

Εκανα πρωτη δοκιμη σε Seasons Online 
Προφανως εκανα 4 σερι ηττες και με μεγαλα σκορ τυπου 0-4, 1-3 κτλ.
Βεβαια εμμενω στο να παιζω manual γιατι ξεκαθαρα παιζω για την χαρα του παιχνιδιου και απεναντι μου εχω παντα assisted παικτες η οποιοι δεν αντιλεγω οτι ειναι καλυτεροι μου, αλλα ρε φιλε αυτες τις σιχαμενες πασες με πλατη και ακριβεια χειρουργου, χωρις καν animation και ταχυτητα σαολιν, πραγματικα με αηδιαζουν. Πινγκ-πονγκ και σκισιμο στο τρεξιμο. Ειναι καλυτεροι παικτες απο μενα το ξαναλεω, ολοι το πιο πιθανο ειανι οτι ειναι καλυτεροι μου, αλλα δεν μπορω να προσαρμοστω σε αυτο το σιχαμενο στυλ παιξιματος.
Η CPU ειναι προγραμματισμενη να παιζει πιο ανθρωπινα, που και που σταματαει το ρυθμο, κανει τριπλες, κτλ. Οι ανθρωπο run'n'gun και assisted πασες που ουτε καν θα τολμουσα να δοκιμασω.
Γενικα οταν παψεις να παιζεις για την απολαυση και τη χαρα του παιχνιδιου και παιζεις να κερδισεις προκειμενου να αποδειξεις κατι στον αντιπαλο, αλλα κυριως σε εσενα, παυει ολη η απολαυση. 
Να προπονηθω σε ενα στυλ παιχνιδιου που δεν ειναι ποδοσφαιρο η εστω προσωπικα δε μου λεει τπτ, δε θα το κανω.
Μοιραζομαι απλα την αποψη μου.

• Like 1
  • Thanks 2

13 hours ago, flokiman said:

Βεβαια εμμενω στο να παιζω manual γιατι ξεκαθαρα παιζω για την χαρα του παιχνιδιου και απεναντι μου εχω παντα assisted παικτες η οποιοι δεν αντιλεγω οτι ειναι καλυτεροι μου, αλλα ρε φιλε αυτες τις σιχαμενες πασες με πλατη και ακριβεια χειρουργου, χωρις καν animation και ταχυτητα σαολιν, πραγματικα με αηδιαζουν. Πινγκ-πονγκ και σκισιμο στο τρεξιμο. Ειναι καλυτεροι παικτες απο μενα το ξαναλεω, ολοι το πιο πιθανο ειανι οτι ειναι καλυτεροι μου, αλλα δεν μπορω να προσαρμοστω σε αυτο το σιχαμενο στυλ παιξιματος.

Για το ανταγωνιστικό καθαρά μέρος, για να είναι καλύτερος κάποιος από τον άλλον σε κάτι πρέπει να συναγωνίζονται στο ίδιο πραγμα.Οταν ένας είναι με assisted & o άλλος με manual ,αυτομάτως αυτό ΔΕΝ υπάρχει. Είναι σαν παίζεις πολεμικό παιχνίδι με auto aim & χωρίς ή racing με auto brakes - auto gears κλπ. Εσύ προσπαθείς να σουτάρεις - πασάρεις με ότι skills έχεις στο πόση δύναμη θα βάλεις & που ακριβώς θα είναι το stick & ο αντίπαλος έχει υποβοηθεια (semi) & τεράστια βοήθεια με το (assisted). To ίδιο στο σουτ οπού με το manual ,μπορείς να χάσεις το "αχαστο" όπου με assisted & "να θέλεις" δεν χάνεται(Να πάει άουτ ,όχι απόκρουση).Είναι στο χέρι σου. Οπότε για να καταλάβεις εάν είναι "καλύτεροι" θα πρέπει να παίξουν & αυτοί σε manual ή εσύ σε assisted που παίζουν εκείνοι. Οπότε αναγκαστικά θα το γυρίσεις & εσύ στο φλιπεράκι γιατί έτσι λειτουργεί το παιχνίδι με τις βοήθειες & αυτός είναι ένας από τους λόγους που φαίνεται ψεύτικο το παιχνίδι στα default settings. Καλύτερα να παίζεις με κανένα φιλαράκι σου στα ιδια,πχ FUMA ή με κάποιο φίλτρο on line ,αν έχει το mode αυτό που παίζεις...

5 hours ago, mj23 said:

Για το ανταγωνιστικό καθαρά μέρος, για να είναι καλύτερος κάποιος από τον άλλον σε κάτι πρέπει να συναγωνίζονται στο ίδιο πραγμα.Οταν ένας είναι με assisted & o άλλος με manual ,αυτομάτως αυτό ΔΕΝ υπάρχει. Είναι σαν παίζεις πολεμικό παιχνίδι με auto aim & χωρίς ή racing με auto brakes - auto gears κλπ. Εσύ προσπαθείς να σουτάρεις - πασάρεις με ότι skills έχεις στο πόση δύναμη θα βάλεις & που ακριβώς θα είναι το stick & ο αντίπαλος έχει υποβοηθεια (semi) & τεράστια βοήθεια με το (assisted). To ίδιο στο σουτ οπού με το manual ,μπορείς να χάσεις το "αχαστο" όπου με assisted & "να θέλεις" δεν χάνεται(Να πάει άουτ ,όχι απόκρουση).Είναι στο χέρι σου. Οπότε για να καταλάβεις εάν είναι "καλύτεροι" θα πρέπει να παίξουν & αυτοί σε manual ή εσύ σε assisted που παίζουν εκείνοι. Οπότε αναγκαστικά θα το γυρίσεις & εσύ στο φλιπεράκι γιατί έτσι λειτουργεί το παιχνίδι με τις βοήθειες & αυτός είναι ένας από τους λόγους που φαίνεται ψεύτικο το παιχνίδι στα default settings. Καλύτερα να παίζεις με κανένα φιλαράκι σου στα ιδια,πχ FUMA ή με κάποιο φίλτρο on line ,αν έχει το mode αυτό που παίζεις...

Ξερεις τι; Αν εχεις μαθει στον manual τροπο, στο assisted δεν προσαρμοζεσαι με τπτ.
Γιατι στο manual εχεις μαθει να παιρνεις λιγο το χρονο σου στο σημαδι και στο φορτωμα της μπαρας, γινεται πλεον μηχανικα, λογω μυικης μνημης. Δηλαδη σε μια μακρινη πασα θα κρατησω το κουμπι πατημενο, το οποιο θα μου στοιχισει καποιο χρονο οπως και ο χρονος να σημαδεψω το σημειο που θελω.
Δηλαδη κ να το γυρισω στο ασσιστεντ αυτες τις πινγκ πονγκ πασες δε θα μου επιτρεψει η ιδια μου η συνηθεια να τις κανω.
Εγω σκεψου παιζω και με διπλο X γιατι γουσταρω οταν η πασα ειναι λιγο σκαφτη. Αυτα φυσικα αν τα κανεις ονλαιν σε φαγαν λαχανο. 

• Like 1

Λοιπον εγω θα γραψω ξανα ενα τιπ που εχoυμε  ανακαλυψει στο φιφα..... σιγουρα ΔΕΝ πιανει παντα ωστοσο ΠΙΑΝΕΙ τις περισσοτερες φορες οποτε δεν μπορει να μην ισχυει.

Οταν τυχαινει αντιπαλος ΙΝΤΕΡΣΤΕΛΑΡ (ετσι τους αποκαλουμε - αντιπαλοι οι οποιοι ειναι αλανθαστοι, ταχυτατοι, πιεζουν τρελα και γενικα ΔΕΝ παιζονται) ΠΡΕΠΕΙ να παρεις παυση και να βαλεις ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ. Καλα αν παιζετε και με την ιδια ομαδα καλο θα ειναι να βαλεις και τους ιδιους παιχτες στις ιδιες θεσεις. Τωρα αν παιζετε με διαφορετικη ΟΚ το βλεπεις και βαζεις τους καλυτερους στην καθε θεση. 

Καλο ειναι επισης να παιζουν οι παιχτες με το καλυτερο total in game stats  (πχ το βλεπεις αυτο μεσω futhead.com)

Το οτι εχει περιορισμο παυσεων.....κατι πρεπει να σημαινει!

Με τον δικο μου λογαριασμο κατεκτησα ΟΛΑ τα τροπαια στην βιτρινα εκτος των γυναικων αφου δεν βρισκει αντιπαλο.

Με τον λογαριασμο του φιλου μου κατεκτησα χθες την ντιβ 1. 

Θελει και συγκεκριμενο τροπο...κουνελοποδοσφαιρο το λεμε εμεις....αν παιξεις ρεαλιστικη μπαλα παιζει να μην εισαι αποτελεσματικος. Θελει να παιζεις πολυ ενα δυο. και να κανεις ωραιους συνδυασμους.....χωρις απαραιτητα να εισαι σκιλλερ και να το ζαλιζεις το πραγμα.

Επισης σε πολλα ματς το σουετι γκολ ΕΙΝΑΙ MUST!!!! Το παιχνιδι λες και δεν σου δινει αλλιως γκολ...ενω ο αντιπαλος μπορει να σκοραρει ''ξεκουραστα''.

Να ξαναγραψω οτι το βιντεακι του @Bakogoal οπου παιζει περιεργα....ενω χανει...με παγωμα του ρυθμου με βοηθησε ουσιαστικα ονλαιν.  

Αυτο που λεει ο φιλος @flokiman δλδ μανιουαλ εναντιον ασιστιντ ονλαιν....μου φανταζει αδιανοητο....ετσι οπως ειναι το φιφα γρηγορο. Οσο καλα και να παιζεις το πιθανοτερο ειναι να χασεις....τωρα αν δεν σε νοιαζει ΟΚ αλλαζει. Παντως στο μανιουαλ το λαθος γινεται για πλακα στην πασα στο 1 μετρο...ειδικα αν ο αντιπαλος πιεζει σαν τρελος.

Αντε πιαστον μετα!!!!

Ο φιλος μου δυστυχως στο κο οπ που παιζουμε ''ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ'' ποτε πρεπει να κανει σορτ πασα και ποτε θρου πασα. Πολλες φορες παταει το αντιθετο απο εκεινο που πρεπει να πατησει. Το τι μπινιλικι πεφτει στα μικροφωνα δεν περιγραφεται! Μπορει  καποιος να του το εξηγησει διοτι εγω εχω παραιτηθει προ πολλου  χαχαχαχα

Αυτα προς το παρον. Καλη χρονια σε ολη την παρεα!

• Love 1

Ακριβως οπως τα λεει ο φιλος πλατινι.
Εκεινο που με στεναχωρει ειναι οτι ενω εχεις επιλογη να βαλεις φιλτρο να σου βρει μανουαλ αντιπαλο, ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΠΟΤΕ!
Επειδη ο κοσμος θελει να παιξει με οσες βοηθειες περισσοτερες γινεται για να κερδισει. Ακομα και αν χανει ολη του την απολαυση.

• Love 1
  • Like 1

Προσωπικά το manual δεν το θεωρώ ρεαλιστικό γιατί χάνεις πολύ από τα stats των παιχτών. Θα μου πεις κάτι πάσες που βγαίνουν περίεργα και πιο εύκολα απ ότι πρέπει είναι καλύτερες; Όχι, αλλά και πάλι θεωρώ πιο ρεαλιστικό να υπάρχουν τα στατιστικά που επιδρούν στο παιχνίδι. 

Επίσης είχα ξαναπεί, ότι το manual θα μπορούσε να είναι default επιλογή στα esport γιατί πραγματικά αυξάνει πολύ το skill gap κάτι απαραίτητο για τέτοιου είδους τουρνουά. 

• Love 1
  • Like 2

21 hours ago, broxopios said:

Προσωπικά το manual δεν το θεωρώ ρεαλιστικό γιατί χάνεις πολύ από τα stats των παιχτών. Θα μου πεις κάτι πάσες που βγαίνουν περίεργα και πιο εύκολα απ ότι πρέπει είναι καλύτερες; Όχι, αλλά και πάλι θεωρώ πιο ρεαλιστικό να υπάρχουν τα στατιστικά που επιδρούν στο παιχνίδι. 

Επίσης είχα ξαναπεί, ότι το manual θα μπορούσε να είναι default επιλογή στα esport γιατί πραγματικά αυξάνει πολύ το skill gap κάτι απαραίτητο για τέτοιου είδους τουρνουά. 

νομιζω error μπαινει ακομα και στο manual, και αυτο φαινεται στις one touch πασες που αν ο παικτης ειναι μετριοκακος πανε οπου να ναι (καμμια σχεση με το που δειχνεις) και με ελαχιστη δυναμη. 

• Like 1

οπως ξερετε η εα εχει παρει τα δικαιωματα του λιμπερταδορες το οποιο θα μπει στο φιφα 20 τον μαρτιο αν δεν κανω λαθος,η ειδησ που βγαινει ειναι τα απολειστικα δικαωματα ομαδων που εχει η κοναμι με τις ομαδες που παιζουν στο λιμπερταδορες δεν ισχυουν,συμφωνα με τους ορους του λιμπερταδορες οι ομαδες ειναι υποχρεωμενες να δωσουν τα παντα στην εταιρια που εχει τα δικαιωματα για το βιντεογκειμ,στην προκειμενη περιπτωση στην εα.

μερικοι ακομα οροι που δεν αφορουν ομως το βιντεγκειμ αλλα γενικα,ειναι οτι οι ομαδες εχουν δικαιωματα της εικονας τους μεχρι 20 λεπτα πριν την εναρξη, μετα ανηκουν στο λιμπερταδορες,προστιμα στις ομαδες που δεν εισερχονται εγκαιρα στο γηπεδο,η που δεν επιστρεφουν τα γιλεκα με το σημα του λιμπερταδορες για τους παικτες του παγκου,

• Like 2

On 5/1/2020 at 2:23 ΜΜ, flokiman said:

Ακριβως οπως τα λεει ο φιλος πλατινι.
Εκεινο που με στεναχωρει ειναι οτι ενω εχεις επιλογη να βαλεις φιλτρο να σου βρει μανουαλ αντιπαλο, ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΠΟΤΕ!
Επειδη ο κοσμος θελει να παιξει με οσες βοηθειες περισσοτερες γινεται για να κερδισει. Ακομα και αν χανει ολη του την απολαυση.

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά!

Παίζω 25 χρόνια ποδοσφαιράκια, και πάντα assisted. Ο λόγος όμως δεν είναι ότι θέλω να κερδίσω - άλλωστε, δεν παίζω καθόλου online. Στην πραγματικότητα, δε θέλω να αφιερώσω περισσότερη φαιά ουσία από όση (θεωρώ εγώ ότι) πρέπει. Ένα video game πρέπει να παραμένει video game: πρέπει να βρίσκει την κατάλληλη ισορροπία μεταξύ προσπάθειας και fun. Φυσικά, αυτή είναι διαφορετική στον καθένα μας και σέβομαι απόλυτα την "πίστη" σου στο manual - για μένα είναι περισσότερο frustration παρά fun.

Η δική μου ισορροπία είναι ό,τι χάνω σε direction να το καταφέρνω μέσω του power bar, με τη βοήθεια ενός παιχνιδιού που "με καταλαβαίνει". Αποδέχομαι ένα βαθμό τυχαιότητας σε αυτό βέβαια. Το τελευταίο παιχνίδι που είχε την απόλυτη τέτοια ισορροπία (για μένα) ήταν το Fifa 15. Νομίζω ότι ήταν το τελευταίο Fifa που είχε απλά φανταστικό gameplay. Μπορούσε να συμβεί το οτιδήποτε με πιστευτό τροπο και για αυτό το παιχνίδι σε πέταγε από τη θέση σου και όταν κατάφερνες κάτι αλλά ακόμα κι όταν κάτι κακό σου συνέβαινε (πχ έτρωγες γκολ αποκλεισμού στο 90'). Με εξαίρεση την ταχύτητα (που ίσως ήταν κάπως γρήγορη σε μερικά σημεία) σχεδόν τίποτα δεν ήταν σε υπερβολή στο παιχνίδι - γινόταν λογικός αριθμός φάουλ/πέναλτυ, οι κεφαλιές, τα μακρινά σουτ, τα πλασέ, τα γκολ από κόρνερ είχαν εξαιρετικά ποσοστά αληθοφάνειας: ούτε όλα μέσα, ούτε ένα κάθε 25 ματς.

Ό,τι έχω παίξει από το 15 και μετά (παίζω μόνο Career), με έχει ξενερώσει σε μια ώρα. Δεν είναι (ή δε μου φαίνεται) ποδόσφαιρο. Και επειδή αναγνωρίζω ότι έχω μείνει πίσω με αυτό που λέω περί assisted (φαντάσου ότι κινούμαι ακόμη με το σταυρό!!!) - δηλαδή, μάλλον οι νεότερες εκδόσεις απευθύνονται σε παίκτες που προτιμούν το manual, θέλω να σε ρωτήσω το εξής: το offilne παιχνίδι (Career κλπ) βελτιώνεται με το manual χειρισμό;

Από ό,τι βλέπω το topic είναι dead, αλλά σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερα για το παιχνίδι (όπως ενδιαφερόμουν κι εγώ), ορίστε η άποψή μου μετά από (μόνο, δυστυχώς) 3 παιχνίδια.

Συγκρίνοντας τον ελάχιστο χρόνο μέσα στον οποίο εγκατέλειπα όλα τα προηγούμενα (10-15 παιχνίδια), αυτή είναι η καλύτερη έκδοση του FIFA εδώ και μια πενταετία με βάση τον τρόπο που παίζω εγώ. Όπως είπα και στο προηγούμενο post, παίζω αποκλειστικά career και σε assisted mode, και μάλιστα πάντα παίρνω μια σάπια αγγλική της Δ' κατηγορίας. Δεν πείραξα τίποτα (sliders, speed κλπ) και έπαιξα στο professional και όχι παραπάνω προς το παρόν, για να καταλάβω λίγο το παιχνίδι.

Τι είδα στα 3 παιχνίδια που έπαιξα (gameplay);

1. ρεαλιστικότατο ρυθμό - μπορείς να αλλάζεις την μπάλα όπως σε ένα κανονικό παιχνίδι χωρίς να έχεις την αίσθηση του πινγκ πονγκ, αλλά με την απειλή ότι "κάποια" στιγμή (είτε αργά, είτε γρήγορα) θα τη χάσεις. Ο αντίπαλος δε σε κυνηγάει σαν παλαβός οπου σταθείς κι όπου βρεθείς, αλλά δε σε αφήνει να κάνεις και βολτούλες. Οι παίκτες σου θα κάνουν λάθος κάποια στιγμή αν γυρίζεις τη μπλα γύρω γύρω, αλλά ισως να βρεις και το παραθυράκι να φτιάξεις μια επίθεση. Ισορροπία.

2. ρεαλιστική εξέλιξη - δεν είναι μονίμως κάποια ομάδα στο κυνηγητό της άλλης. Το παιχνίδι έχει διαστήματα: μια θα πιέσει η μια ομάδα, μια η άλλη, για κάποια διαστήματα το παιχνίδι δε θα έχει φάσεις. Ισορροπία.

3, θαυμάσια ταχύτητα - όσο πρέπει.

4. excitement, όχι τεχνητό - θα φτιάξεις ωραίες φάσεις και θα σου φτιάξει και η cpu φάσεις. Το παιχνίδι σε βοηθά να δημιουργήσεις, η cpu προσπαθεί να σε κερδίσει, όχι να σε κλέψει. Το κυριότερο: δεν είδα πράγματα να συμβαίνουν "επειδή πρέπει να συμβούν". Όχι γκολ που δε θα έβλεπες ποτέ στην πραγματικότητα, επειδή ήταν ώρα να μπει ένα γκολ, όχι κάθετες να περνάνε για να περνάνε. Το παιχνίδι είναι πιστευτό και για αυτό συναρπαστικό. Πώς να το πω: είτε το φας, είτε το βάλεις σε ενδιαφέρει τι θα συμβεί επειδή σε πείθει αυτό που βλέπεις.

5. Για μένα η φυσική της μπάλας είναι αρκετά καλή. Ωραίες πάσες, σουτ, ψηλές/μεγάλες μπαλιές. Επίσης, πολύ καλή αίσθηση διαχωρισμού της μπάλας από τον παίκτη, αλλά και "πάντρεμά" τους όπου χρειάζεται. Έχεις την αίσθηση ότι η μπάλα είναι διεκδικήσιμη όταν την έχει ο άλλος (δεν είναι η συνέχεια του ποδιού του), αλλά έχεις και την αίσθηση ότι έχεις έλεγχο όταν την έχεις εσύ.

6. νέο, πολύ ωραίο σύστημα άμυνας. Στην ουσία είναι αχρηστευμένο το "contain". Δεν μπορείς πια να πατάς και να περιμένεις ο παίκτης σου σα ζόμπι να πάει να πέσει πάνω σε αυτόν που έχει τη μπάλα. Πρέπει να ακολουθείς τον παίκτη που την έχει ή να προσπαθείς να μαντέψεις που θα τη δώσει και να προσπαθήσεις να κάνεις interception την κατάλληλη στιγμή. Απλά απίθανο, βάζει ενδιαφέρον και στην άμυν, παρότι είναι ξεκάθαρα πιο δύσκολο να αμυνθείς.

7. το μόνο μη ρεαλιστικό στοιχείο του παιχνιδιού είναι ότι δε γίνονται πολλά φάουλ - ένα από τα παιχνίδια τελείωσε χωρίς φάουλ.

8. το μόνο φανερά αρνητικό είναι η δυνατότητα να σκοράρεις με κεφαλιά/από σέντρα, αλλά θα το αντέξω λαμβάνοντας υπόψη το χάλι των προηγούμενων χρόνων σε όλους τους τομείς.

Για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια, κατά τη γνώμη μου χτυπάει πολύ καλό επίπεδο ισορροπίας μεταξύ ρεαλισμού και παιχνιδιού. 

Βέβαια, έπαιξα μόλις 3 παιχνίδια. Αλλά στα προηγούμενα FIFA, στα πρώτα 3 παιχνίδια ήξερα ότι θα το παρατήσω. Εδώ δεν είναι έτσι.

Ελπίζω να βοήθησα κάποιους.

• Like 1

Ψωφιο το τοπικ ψωφιο και το ΦΙΦΑ 20.

Το νοίκιασα το Σάββατο η τελευταία φορά ήταν όταν κυκλοφόρησε,στο ενδιάμεσο διάστημα έπαιζα περιστασιακά το 19 .

Τελικά το έκαναν ένα ΦΙΦΑ 19 με κάποια ανιμέϊσον λίγο αλλαγμένα αλλά με όλα τα πρόβληματα του 19 να είναι παρόν και κάποια καινούργια φυσικά.

Το πιο τρανταχτο είναι ότι στον βωμό της ρεαλιστικότητας 😂😂😂😂 το τεράστιο γκελ αναπήδηση που κάνει η μπάλα πριν την υποδεχθεί ο παίχτης μετά από συρτή πάσα, η μπάλα μπαλόνι, η τεράστιες διαφορές από αγώνα σε αγώνα στην ταχύτητα των παιχτών στο online και εξηγούμε έπαιζα με Southampton φτάνω division 6 πρώτος αγώνας με MU τι να πω το παληκαρακι στην άλλη άκρη του ethernet θα πρέπει να έσπασε τρια χειριστήρια η ομάδα μου άλογα κούρσας δεν έβλεπαν ούτε αντιπάλους ούτε τίποτα 3-0 και πάμε στο επόμενο με... αλ αχλι; αλ χαλιλι; αλ καλαμπαλίκη; Δεν ξέρω ούτε καν πως λέγεται, δεν έστριβα με τίποτα για να κάνουν πάσα έπρεπε να πάρουν άδεια από τον προπονητή 2-2 και πάμε στον επόμενο με Άρσεναλ πρώτο ημίχρονο 2-0  με καλή μπαλιτσα και απο τους δύο ο αντίπαλος λίγο άτυχος και πάμε δεύτερο ημίχρονο 2-2 με φάσεις καρμπον προωθημένη από δεξιά με τον αριστερό μου μπακ να κάνει πανω στο σπριντ το κλασικό κομπιασμα και να φεύγει ο αντίπαλος 4 μέτρα ακοπος τιχες μαναμ τιχα πάντα δεν θα αλλάξει ποτέ και τίποτα προς το καλύτερο μόνο τα γραφικά αν και όσο βγάζουν τα λεφτακια τους δεν το βλέπω ούτε και αυτό τα τελευταία 5 χρόνια το παίρνω πάντα δεύτερο χέρι φέτος ούτε..  θα με κρατήσει το cod MW για τον χειμώνα γεια!

• Like 2

Αμφιβάλλω ότι βγάζουν τα λεφτακια τους.Το μάρκετ έχει καταρρεύσει. Ο κόσμος το παράτησε από Δεκέμβρη μήνα και φαίνεται αυτο στις τιμές των παικτών στο μάρκετ, σε σχέση με τις τιμές πέρσι τέτοια εποχή με το 19.Το οποίο 19 ήταν σαφώς καλύτερο.

Edited by Nik
  • Like 1