Jump to content
zougaman

FIFA 19 Ultimate Team - Discussion Topic v1

Recommended Posts

1 minute ago, Bakogoal said:

Λοιπόν το συστηματακι με 4-2-3-1 μου άρεσε,πρώτη φορά κάνω 3 νίκες με καλή μπάλα συνεχόμενα.

Παίζω με pressure on heavy touch και έβαλα και ένα αμυντικό με 4-3-3 με 2 cdm και ένα cm με drop back.

Και στα δύο συστήματα έχω τρεις παίκτες να κάνουν get in behind, 2 μέσους stay back και cover center,έναν μέσο ελεύθερο και stay back το lb και rb.

Σε λίγο θα βάλω εικόνες από τις ομάδες που έχω και είμαι πρόθυμος να αλλάξω παίκτες στα ίδια λεφτά.

Ωραίος πολύ σωστό σε βρίσκω με τα συστήματα αυτά. Σε γενικές γραμμές θεωρώ κι εγώ πάντως το πιο op σύστημα φέτος το 4-2-3-1, οπότε λογικά θα συνεχίσει να σε βολεύει, άρα καλό είναι να στήσεις την ομάδα σου πάνω σε αυτό, όποτε ανεβάσεις θα σου σχολιάσω.

7 minutes ago, Bakogoal said:

https://imgur.com/a/kwJgJB5

αλλάζει rashford-Lacazete και Willian-Mkhiraryan

https://imgur.com/a/qQKagPb

αλλάζει Hazard-Auba και Sterling - De Bruyne.

Από αυτούς πέραν του IF Bailly που θυμάμαι είχες untradeable έχεις κάποιον άλλο; Επίσης εγώ θα σου φτιάξω με τα συνολικά coins μία ομάδα είναι εντάξει αυτό;

Just now, kosigr said:

Από αυτούς πέραν του IF Bailly που θυμάμαι είχες untradeable έχεις κάποιον άλλο; Επίσης εγώ θα σου φτιάξω με τα συνολικά coins μία ομάδα είναι εντάξει αυτό;

Bailly,το δεξί μπακ ο Pereira και ο Willian είναι untradable.

• Like 1

30 minutes ago, Bakogoal said:

Bailly,το δεξί μπακ ο Pereira και ο Willian είναι untradable.

Δεν ξέρω πως να την κάνω εικόνα, οπότε στη στέλνω περιγραφικά. Συνολικά βάσει futbin που χρησιμοποιώ πάντα κοστίζει 1,548m, οπότε και με τα rewards τώρα σίγουρα τη φτιάχνεις εναλλακτικά βάζει Umtiti αντί Nacho. Σε σύστημα 4-5-1 για να βγει η χημεία όπως θα σου τους πω. GK: Courtois, CB: Varane, UCL Live Nacho, RB: SIF Lala, LB: UCL Robertson, RM: Mbappe, LM: Mane, CM: UCL Goretzka, CAM: SIF Reus, UCL Live Renato Sanchez, ST: SIF Werner. Αν έπαιζα 4-2-3-1 αυτή θα έφτιαχνα με αυτά τα coins. Μετά πας για Ramos, για SIF Lala δεξιά, αλλάζεις όλη την αριστερή πλευρά αργότερα έχεις αναβαθμίσεις αν θες.

Εναλλακτικά με τα ίδια coins φτιάχνεις πάλι για να βγαίνει η χημεία με 4-3-2-1 σύστημα την εξής. GK: Lloris, CB: IF Bailly, UCL Sanchez, RB: IF Pereira, LB: Robertson, CM: Scream Fellaini, Kante, Erikssen, RF: Mbappe, LF: Son, ST: Neymar (LF) ο μόνος σε 7 χημεία με προπονητή Βραζιλιάνο ή από Ligue 1 και σε 10 ματσ που παίρνει loyalty πάει 7 χημεία. Μετά πολύ εύκολα επίσης την αναβαθμίζεις. Σε πάρα πολλές θέσεις.

Edited by kosigr
  • Like 1

23 minutes ago, Bakogoal said:

Κωστάρα χίλια ευχαριστώ.

Σιγά ρε συ δεν έκανα κάτι. Σκέψου τι παίκτες σε βολεύουν σκέψου λίγο και τις ομάδες που σου έφτιαξα για μένα ειδικά η πρώτη είναι OP σε όλες τις θέσεις και πράξε αναλόγως, πάντως σίγουρα θα τα πας καλύτερα τώρα, λίγο ψάξιμο θέλει απλά, παικτούρα είσαι και το ξέρεις (και το ξέρουμε).

• Like 1

Όλα καλά.

6-0 στο πρώτο ημίχρονο,απορώ πως δεν συμβαίνει σε σας.

Πρώτη φορά χρησιμοποιώ λαστιχακι και αφήνω χειριστήριο ΓΜΤΧΜ.

9 minutes ago, Bakogoal said:

Όλα καλά.

6-0 στο πρώτο ημίχρονο,απορώ πως δεν συμβαίνει σε σας.

Πρώτη φορά χρησιμοποιώ λαστιχακι και αφήνω χειριστήριο ΓΜΤΧΜ.

Δεν το έπιασα τι εννοείς; Τι λαστιχάκι;

Παρατάω το μοχλο και για να μην με πετάξει από αδράνεια,βάζω λάστιχο στα sticks.

2 minutes ago, Bakogoal said:

Παρατάω το μοχλο και για να μην με πετάξει από αδράνεια,βάζω λάστιχο στα sticks.

Τι να πω δεν το έχω αφήσει ποτέ ούτε με προβλημάτισε κάτι τέτοιο ποτέ. Νομίζω στο έχω ξαναπεί τα περισσότερα παιχνίδια μου φέτος είναι χαμηλού σκορ είναι συνήθως πολύ κλειστά τα σκορ καμία σχέση με πέρυσι.

17 minutes ago, kosigr said:

Τι να πω δεν το έχω αφήσει ποτέ ούτε με προβλημάτισε κάτι τέτοιο ποτέ. Νομίζω στο έχω ξαναπεί τα περισσότερα παιχνίδια μου φέτος είναι χαμηλού σκορ είναι συνήθως πολύ κλειστά τα σκορ καμία σχέση με πέρυσι.

Εγώ τρώω συχνά 5 στο 20λεπτο.

7 minutes ago, Bakogoal said:

Εγώ τρώω συχνά 5 στο 20λεπτο.

Ρε συ δε γίνεται αυτό που λες. Δε μπορώ να το πιστέψω αλήθεια. Καταρχάς έκανες τις αλλαγές στα συστήματα και τις τακτικές σου; Επίσης άλλαξες την ομάδα σου;

Edited by kosigr

2 minutes ago, kosigr said:

Ρε συ δε γίνεται αυτό που λες. Δε μπορώ να το πιστέψω αλήθεια. Καταρχάς έκανες τις αλλαγές στα συστήματα και τις τακτικές σου; Επίσης άλλαξες την ομάδα σου;

Πως μαρκαρεις; Με CDM; 

Μια ρουφήχτρα είμαι,δεν μπορώ να κάνω τίποτα,δεν φταίει η ομάδα.

Η ομάδα θα με πάει από το Γ στο Β.

Αυτή τη στιγμή είμαι παικτικα στο Ω.

Edited by Bakogoal

Καλησπέρα και από μένα και καλή χρονιά σε όλους! Είχα να γράψω καιρό μιας και δεν πολύ παίζω ,αλλά μπαίνω τακτικά εδώ φόρουμ κ παρακολουθώ. Αύριο έχω ρεπό και λέω να ξαναξεκινησω πιο δυναμικά αυτήν την φορά να κάνω μια βδομάδα προπόνηση και μετά από καιρό να ξανακατέβω γουικεντ λιγκ. Πολύ ωραίες προτάσεις για συστήματα και τακτικές τροφή για σκέψη που θα δοκιμάσω να δω πιο τελικά μου πάει και μένα. Επαίζα κ χαζοπαιζω με 4-2-3-1 μιας κ το προτείνανε όλοι ,αλλά χωρίς timed finished χαχαχαχ μιας και το χα δοκιμάσει στις αρχές δεν μου έβγαινε και το έβγαλα. Βέβαια Μ αυτο το σύστημα ενώ διαπρεπω στο οφλαιν ,κατεβαίνω ονλαιν και κάνω το ένα κλαρίνο μετά το άλλο.... Οπότε αύριο που θα ξαναξεκινησω Κυριάκο, Κώστα ,Γιώργο αν σας πετύχω ονλαιν να σας στείλω πρόσκληση για κάνα φιλικό η να τα πούμε μπας και ξεστραβωθω λίγο και πάρω κάνα αποτελεσμα ?

Επίσης για άλλη μια χρονιά μετά από πολύ κακή διαχείριση οικονομικών και αρκετού τζόγου με τα κολο sbc έχω μπάτζετ για ομάδα γύρω στα 1,8 εκατομμύρια,ενώ θεωριτικα έπρεπε να είμαι γύρω στα 4,3 χεχεχ συν αρκετούς κατσαπλιαδες από sbc untreatable. 

Κώστα είδα και την ομάδα σου μέσα από το ΦΙΦΑ τις προάλλες που μπήκα ,γεμάτο κόκκινους μπράβο ρε θηρίο!

• Like 1
  • Thanks 1

2 minutes ago, Bakogoal said:

Πως μαρκαρεις; Με CDM; 

Εγώ χρησιμοποιώ και τους τρεις στο κέντρο που έχω δηλαδή και τα CM μου και το CDM μου για να καλύπτω χώρους και να μαρκάρω. Αναλόγως αν αμύνομαι στα πλάγια της άμυνας προφανώς τα back μου, σε γενικές γραμμές όμως προσπαθώ να μη χρησιμοποιώ πολύ τα CB μου θέλω να κρατάνε τις θέσεις τους. Βέβαια αν είδες και πριν που σου ανέφερε τις τακτικές μου παίζω πολύ αμυντικά, πάντα έπαιζα, δεν έχει να κάνει με το φετινό παιχνίδι, πρωταρχικό ρόλο δίνω στην άμυνα και όχι στην επίθεση. Από την άλλη όμως επίτηδες παίζω με τις στην επίθεση με 90+ pace για να μπορώ να είμαι επικίνδυνος και μπροστά.

• Like 1

Τίποτα έχω απογοητευτεί εντελώς.

Στο PES μαμαω και δερνω και εδώ είμαι εντελώς τραγικός.

13 minutes ago, yiannis_thess said:

Καλησπέρα και από μένα και καλή χρονιά σε όλους! Είχα να γράψω καιρό μιας και δεν πολύ παίζω ,αλλά μπαίνω τακτικά εδώ φόρουμ κ παρακολουθώ. Αύριο έχω ρεπό και λέω να ξαναξεκινησω πιο δυναμικά αυτήν την φορά να κάνω μια βδομάδα προπόνηση και μετά από καιρό να ξανακατέβω γουικεντ λιγκ. Πολύ ωραίες προτάσεις για συστήματα και τακτικές τροφή για σκέψη που θα δοκιμάσω να δω πιο τελικά μου πάει και μένα. Επαίζα κ χαζοπαιζω με 4-2-3-1 μιας κ το προτείνανε όλοι ,αλλά χωρίς timed finished χαχαχαχ μιας και το χα δοκιμάσει στις αρχές δεν μου έβγαινε και το έβγαλα. Βέβαια Μ αυτο το σύστημα ενώ διαπρεπω στο οφλαιν ,κατεβαίνω ονλαιν και κάνω το ένα κλαρίνο μετά το άλλο.... Οπότε αύριο που θα ξαναξεκινησω Κυριάκο, Κώστα ,Γιώργο αν σας πετύχω ονλαιν να σας στείλω πρόσκληση για κάνα φιλικό η να τα πούμε μπας και ξεστραβωθω λίγο και πάρω κάνα αποτελεσμα ?

Επίσης για άλλη μια χρονιά μετά από πολύ κακή διαχείριση οικονομικών και αρκετού τζόγου με τα κολο sbc έχω μπάτζετ για ομάδα γύρω στα 1,8 εκατομμύρια,ενώ θεωριτικα έπρεπε να είμαι γύρω στα 4,3 χεχεχ συν αρκετούς κατσαπλιαδες από sbc untreatable. 

Κώστα είδα και την ομάδα σου μέσα από το ΦΙΦΑ τις προάλλες που μπήκα ,γεμάτο κόκκινους μπράβο ρε θηρίο!

Αν και δεν μπαίνω συχνά γιατί δεν προλαβαίνω συνήθως μόνο πσκ θα μπω λίγο ναι εννοείται στείλε αν είμαι μέσα μήπως παίξουμε και κανένα ματσάκι. Θα δεις σίγουρα διαφορά αν φτιάξεις νέα @Bakogoal γιατί έχεις κάποια κενά στην ομάδα που έχεις τώρα πάντα κατά τη γνώμη μου, ενώ επίσης σου προτείνω να αλλάζεις συνεχώς μέσα στο παιχνίδι συστήματα και να μην αφήνεις μόνιμα κάποιο αν βλέπεις ότι δε σου βγαίνει το παιχνίδι. Για παράδειγμα προτιμώ στα περισσότερα παιχνίδια να ξεκινάω αμυντικά ώστε να βλέπω με τι παίκτη έχω να κάνω και μετά είτε παίζω με άλλα tactics και instructions, είτε αλλάζω σύστημα, ή αντίστοιχα αν βρίσκομαι πίσω στο σκορ και θέλω να πιέσω. Ακριβώς όπως θα έκανα και στην πραγματικότητα δηλαδή.

• Like 2

11 minutes ago, kosigr said:

Αν και δεν μπαίνω συχνά γιατί δεν προλαβαίνω συνήθως μόνο πσκ θα μπω λίγο ναι εννοείται στείλε αν είμαι μέσα μήπως παίξουμε και κανένα ματσάκι. Θα δεις σίγουρα διαφορά αν φτιάξεις νέα @Bakogoal γιατί έχεις κάποια κενά στην ομάδα που έχεις τώρα πάντα κατά τη γνώμη μου, ενώ επίσης σου προτείνω να αλλάζεις συνεχώς μέσα στο παιχνίδι συστήματα και να μην αφήνεις μόνιμα κάποιο αν βλέπεις ότι δε σου βγαίνει το παιχνίδι. Για παράδειγμα προτιμώ στα περισσότερα παιχνίδια να ξεκινάω αμυντικά ώστε να βλέπω με τι παίκτη έχω να κάνω και μετά είτε παίζω με άλλα tactics και instructions, είτε αλλάζω σύστημα, ή αντίστοιχα αν βρίσκομαι πίσω στο σκορ και θέλω να πιέσω. Ακριβώς όπως θα έκανα και στην πραγματικότητα δηλαδή.

Ωραία θα σου στείλω φιλε . Επίσης όταν μαρκάρεις με τους κεντρικούς με πιο κουμπί κλείνεις χώρους και το οπτικό πεδίο του αντιπάλου στο σουτ με το L2 ? Η με  το jockey ; 

Κυριάκο μην απογοητεύσε φίλε σιγά σιγά θα την ξαναβρούμε την άκρη στο ΦΙΦΑ. Να δούμε λίγο τους μηχανισμούς του παιχνιδιού καλύτερα θέλει να πάρουμε και κάναν καλό παιχταρα για τα εύκολα γκολ και θα γίνει δουλειά.

Πάντως και γω με δύο σκουαντ παίζω εναλλάξ ακόμα. Δοκίμασα να έχω μια μονο και την έβαζα ανά δύο παιχνίδια ένα σκουαντ φιτνες η φάρμακα κοινς με μπρονζ ομάδα την totw για να τους ξεκουράσω αλλά λόγο έλλειψης χρόνου βαρέθηκα και το γύρισα πάλι στις δύο. Επίσης με τα σκουαντ φιτνες επειδή έβαζα ανά δύο παιχνίδια ένα ,λόγω ηττών δεν συμπλήρωμα 1200 -1300 κοινς και δεν μου συνέφερε μιας και έμπαινα μεσα μακροπρόθεσμα ενιωθα

Edited by yiannis_thess
  • Like 2

4 minutes ago, yiannis_thess said:

Επίσης όταν μαρκάρεις με τους κεντρικούς με πιο κουμπί κλείνεις χώρους και το οπτικό πεδίο του αντιπάλου στο σουτ με το L2 ? Η με  το jockey ; 

Πάντως και γω με δύο σκουαντ παίζω εναλλάξ ακόμα. Δοκίμασα να έχω μια μονο και την έβαζα ανά δύο παιχνίδια ένα σκουαντ φιτνες η φάρμακα κοινς με μπρονζ ομάδα την totw για να τους ξεκουράσω αλλά λόγο έλλειψης χρόνου βαρέθηκα και το γύρισα πάλι στις δύο. Επίσης με τα σκουαντ φιτνες επειδή έβαζα ανά δύο παιχνίδια ένα ,λόγω ηττών δεν συμπλήρωμα 1200 -1300 κοινς και δεν μου συνέφερε μιας και παιναεσα μακροπρόθεσμα ενιωθα

Κοίτα όταν κλείνω χώρους απλά με τον αριστερό μοχλό κουνάω τον παίκτη για να κλείσω τον εκάστοτε ανοιχτό χώρο. Αν θέλω να ελέγξω την κίνηση του αντιπάλου και να μπλοκάρω σουτ του πατάω L2 και γενικά αυτό και το τετράγωνο. Να εξηγήσω κάτι σχετικά με τη λογική μου για τη μία ομάδα. Εγώ θέλω να είμαι ανταγωνιστικός στα online παιχνίδια μου και να φέρνω τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα. Με αυτό το σκοπό προτιμώ να χάνω κάποια coins και να βάζω ανά 2-3 παιχνίδια fitness παρά να παίζω με τη χειρότερη ομάδα, άσε που τα rewards ειδικά φέτος είναι πάρα πολλά, εγώ χωρίς ποτέ να παίζω rivals παίρνω μόνο και μόνο από τα wl παιχνίδια μου νομίζω 34κ ή 38κ δε θυμάμαι επειδή είμαι και στη d4 οπότε δε με πειράζει να δίνω και κάποια coins για fitness προκειμένω να χαρώ την ομάδα μου.

• Thanks 1

Κώστα στo WL δεν υπάρχει πρόβλημα....εκει έχει πολλά αμπάλια και είναι όλα καλά.

Το θέμα είναι στα Rivals...εκει είναι το θέμα να πάμε D1.

3 minutes ago, Bakogoal said:

Κώστα στo WL δεν υπάρχει πρόβλημα....εκει έχει πολλά αμπάλια και είναι όλα καλά.

Το θέμα είναι στα Rivals...εκει είναι το θέμα να πάμε D1.

Δεν ξέρω τι να πω δεν έχω σωστή άποψη γιατί ειδικά τώρα τελευταία δεν παίζω καθόλου rivals. Αλλά όσες φορές έπαιξα δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλημα ίσως γιατί είμαι στην 4η κατηγορία. Γενικά δε στοχεύω στα rivals γιατί για μένα ο στόχος που μου αρέσει να κυνηγάω είναι η gold 1 και η elite 3, δηλαδή wl και εγώ τουλάχιστον πέφτω συχνά με φοβερούς αντιπάλους, τουλάχιστον έτσι τους κρίνω, ενώ σε όσα παιχνίδια είχα παίξει rivals σπάνια αντιμετώπιζα τόσο καλούς. Αλλά έτσι όπως πάω που ούτε 30 παιχνίδια δεν προλαβαίνω να παίζω δε στοχεύω πλέον. Επίσης άσχετο αλλά εμένα πολλές φορές μου συμβαίνει να χάνω τώρα τελευταία από 1 έως και 3 παιχνίδια σε κάθε wl επειδή βγαίνει μόνο του το παιχνίδι χωρίς να έχω αποσυνδέσει προφανώς το καλώδιο και το internet να λειτουργεί κανονικά. Μήπως έχει συμβεί και σε κανέναν από εδώ, το είδα το είχε ανεβάσει κάποια στιγμή και ένα παιδί στην ομάδα του FIFA στο Facebook για αυτό ρωτάω.

Από ό,τι βλέπω στο Facebook έχει και άλλους πονεμενους σαν εμένα στα Rivals...

• Like 2

ήρθαν και οι TOTY κατευθείαν από την σκοτεινή πλευρά της Σελήνης. Εξωπραγματικές. Μέχρι τέλος Φεβρουαρίου και μετά ψάχνουμε κανα game μέχρι τον Σεπτέμβριο . Αυτό το ράλλυ με τις σπεσιαλ κάρτες έχει παραγίνει ...

• Like 1

53 minutes ago, JrdGr said:

ήρθαν και οι TOTY κατευθείαν από την σκοτεινή πλευρά της Σελήνης. Εξωπραγματικές. Μέχρι τέλος Φεβρουαρίου και μετά ψάχνουμε κανα game μέχρι τον Σεπτέμβριο . Αυτό το ράλλυ με τις σπεσιαλ κάρτες έχει παραγίνει ...

Ειλικρινά θα το λέω για πάντα πόσο τέλειο και απολαυστικό ήταν το PES 2011 Master League Online με τις απλές τις κάρτες, χωρίς icons, χωρίς καμία special κάρτα, με πλήρη ελευθερία στο να φτιάξεις τακτικές και σύστημα όπως ήθελες, με απίστευτα δίκαιο τρόπο απόκτησης παικτών δεν το ξεχνάω ποτέ. Πραγματικά είναι γελοίο, τραγικό, αστείο και πολλά άλλα αυτό που συμβαίνει όλα αυτά τα χρόνια στο FUT με τόσες και τόσες special κάρτες πχ είδα τώρα βγάλανε SBC με τον David Silva έτσι στο άσχετο για να βγάλουν απλά άλλη μία special κάρτα, δεν ξέρω για την άποψή σας γενικά, αλλά το θεωρώ τραγικό όλο αυτό, όπως και το πρόβλημα με τα links των παικτών, τις θέσεις τους για τις χημείες και όλα αυτά, αλλά τίποτα δεν είναι όπως το θέλουμε δυστυχώς.

• Like 1