Jump to content
zougaman

EA SPORTS - FIFA 19 - Γενική συζήτηση v.1

Recommended Posts

On 11/11/2018 at 10:27 ΜΜ, JrdGr said:

Δεν θα μπω στην διαδικασία της σύγκρισης των 2 παιχνιδιών νομίζω θέλει πολύ χρόνο και είναι εκτός θέματος. Εγώ στο φόρουμ μπήκα καθαρά για το φιφα και δεν με απασχολεί καθόλου το pes γιαυτό και δεν θα με δεις να γράφω ποτέ στα θέματα του . Δεν μπορώ από την άλλη να μπαίνω σε καφενειακού τύπου συζητήσεις όπως το 10 λεπτο που έκρινε ο φίλος ότι το παιχνίδι έιναι για γέλια. Παίξε το παιχνίδι καμιά βδομάδα στα Mode Που σε ενδιαφέρουν και έλα γράψε μας τι δεν σου άρεσε ή τι σου άρεσε με επιχειρήματα να τα συζητήσουμε.

Θα σου πω κάτι που συνάντησα πριν μερικές μέρες στο twitch. Παίζει ένας FUT online και κράζει το παιχνίδι....τι μαμάτα παίζω και δεν με αφήνει να κερδίσω κτλπ κτλπ Τελειώνει το ματς και βλέπω φορτώνει φιτνεςς ατομικά σε κάθε παίχτη συνέχεια ... δεν ήξερε πως μπαίνει το squad fitness πίστευε έχει bug... Έλεγε έχω 20 squad fitness αλλά δεν μπορώ να τα κουμπώσω έχει μπαγκ.... Ε λοιπόν αυτός μπορεί να κράζει το παιχνίδι εδώ, στο fb ,δεξιά αριστερά στο Youtube,twitch Κτλπ, αλλά επί της ουσίας είναι εκτός τόπου και χρόνου δεν έχει ιδέα τι γίνεται στο παιχνίδι και έχει και την απαίτηση να τον ακούσουμε κιόλας. Διαβάζω πολλές υπερβολές που δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Αρχίζω να πιστεύω πως αυτοί που τα γράφουν είναι σαν τον φίλο μας στο twitch !!!

Εννοείται ότι δεν είναι ορθό να συγκρίνουμε τα δύο παιχνίδια ειδικά τις εκδόσεις για το 19 είναι τελείως διαφορετικα όπως επίσης εννοείται ότι ο φίλος 10 λεπτά θα εννοούσε gameplay και όχι περιήγηση στο μενού αν παίζει πρώτη φορά ΦΙΦΑ είναι άδικο ναι αλλά επειδή βρέθηκα στην ίδια θέση θα πω ότι όντως μετά από 20 συνεχή ματσάκια στο PES το ΦΙΦΑ φαίνεται πολύ χάλια για τα δικά μου μάτια πάντα (παίζω ΦΙΦΑ από το 11) και μιλάω για τα animation στο game play για τις πάσες και τα σουτ αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι και το PES είναι το παιχνίδι του αιώνα....

• Like 2

Πολυς κοσμος παιζει και τα δυο,ξερει και τα δυο,αγοραζει και δυο,αν οχι καθε χρονο,καθε δευτερο.Οποτε στο δεκαλεπτο βλεπεις αν εχει αλλαξει κατι προς το καλυτερο και αν αξιζει τον κοπο να το αγορασεις.Δεν ειναι μονο τα λεφτα που θα δωσεις να το αγορασεις.Ειναι και το οτι,αν το αγορασεις εστω και 30 ευρω μεταχειρισμενο,θα κατσεις να ασχοληθεις θες δεν θες εστω και για ενα μηνα.

• Like 3

Καλησπέρα σε όλους. 

Όλοι βλέπαμε πως κάτι γινόταν με την ΕΑ λόγω του τελευταίου πατς, που διόρθωσε αρκετά πραγματάκια σε μεγάλο βαθμό ειδικά στα ψεύτικα σουτ χωρίς ισορροπία.

Ωστόσο σαν παίκτης origin PC, είμαι εδώ για να σας πω πως αν παρατήσατε το παιχνίδι λόγω AI defending, καλύτερα να γυρίσετε πίσω. Στο τελευταίο πατς που βγήκε χθες-προχθές προς το παρόν μόνο για PC τα fixes που κάνανε στο AI defending, και ίσως και μερικά "shadow" fixes, το έχουν αλλάξει τελείως προς το καλύτερο.

Το AI πλέον δεν είναι τοίχος, χωρίς να είναι απαραίτητα χαζό, ενώ νιώθεις τους παίκτες σου σε απόλυτο control ειδικά στο defending. Ενδεικτικά, ενώ (λόγω χρήσης) ένιωθα τον matuidi σαν bakayoko του fifa 18, πλέον κινούμαι άνετα μαζί του λες και είναι ο Kante, και βλέπω τους αμυντικούς μου να κάνουν κάτι απίστευτες βουτιές με τα πόδια, δεν ήξερα καν πως υπήρχαν κάποια animation.

Νιώθω και φρεσκάδα στη κίνηση, μια ελαφρότητα του style FIFA 18 WC (που ήταν το αγαπημένο μου), λες και ξεμπούκωσαν τα animation, ή διορθώθηκε κάποιος server & delay. 

Στα 3 ματς έλεγα πως θα είναι placebo και το απλά διορθώσαν πραγματάκια, αμ δε, έχει αλλάξει (για μένα τουλάχιστον) όλο το game. Και φαίνεται στο ranking μου. Επειδή είχα κουραστεί και είχα πέσει αρκετά, με το νέο πατς έχω κάνει τεράστιο σερί νικών κερδίζοντας άνετα παιχνίδια που πριν θα έχανα από σπόντες, κολλήματα, οτιδήποτε.

Αν είστε PCάδες και είχατε βαρεθεί κατεβάστε το χθες, αν είστε κονσολάδες απλά περιμέντε. Διαβάστε και στο reddit σχόλια. Για μένα αυτή τη στιγμή το game είναι FIFA 18 WC με nerfed pace, καλύτερες πάσες και τα νέα features.

• Like 1

56 minutes ago, policymaker said:

Καλησπέρα σε όλους. 

Όλοι βλέπαμε πως κάτι γινόταν με την ΕΑ λόγω του τελευταίου πατς, που διόρθωσε αρκετά πραγματάκια σε μεγάλο βαθμό ειδικά στα ψεύτικα σουτ χωρίς ισορροπία.

Ωστόσο σαν παίκτης origin PC, είμαι εδώ για να σας πω πως αν παρατήσατε το παιχνίδι λόγω AI defending, καλύτερα να γυρίσετε πίσω. Στο τελευταίο πατς που βγήκε χθες-προχθές προς το παρόν μόνο για PC τα fixes που κάνανε στο AI defending, και ίσως και μερικά "shadow" fixes, το έχουν αλλάξει τελείως προς το καλύτερο.

Το AI πλέον δεν είναι τοίχος, χωρίς να είναι απαραίτητα χαζό, ενώ νιώθεις τους παίκτες σου σε απόλυτο control ειδικά στο defending. Ενδεικτικά, ενώ (λόγω χρήσης) ένιωθα τον matuidi σαν bakayoko του fifa 18, πλέον κινούμαι άνετα μαζί του λες και είναι ο Kante, και βλέπω τους αμυντικούς μου να κάνουν κάτι απίστευτες βουτιές με τα πόδια, δεν ήξερα καν πως υπήρχαν κάποια animation.

Νιώθω και φρεσκάδα στη κίνηση, μια ελαφρότητα του style FIFA 18 WC (που ήταν το αγαπημένο μου), λες και ξεμπούκωσαν τα animation, ή διορθώθηκε κάποιος server & delay. 

Στα 3 ματς έλεγα πως θα είναι placebo και το απλά διορθώσαν πραγματάκια, αμ δε, έχει αλλάξει (για μένα τουλάχιστον) όλο το game. Και φαίνεται στο ranking μου. Επειδή είχα κουραστεί και είχα πέσει αρκετά, με το νέο πατς έχω κάνει τεράστιο σερί νικών κερδίζοντας άνετα παιχνίδια που πριν θα έχανα από σπόντες, κολλήματα, οτιδήποτε.

Αν είστε PCάδες και είχατε βαρεθεί κατεβάστε το χθες, αν είστε κονσολάδες απλά περιμέντε. Διαβάστε και στο reddit σχόλια. Για μένα αυτή τη στιγμή το game είναι FIFA 18 WC με nerfed pace, καλύτερες πάσες και τα νέα features.

Παίζεις φουτ ;

Εκεί αν και η βοήθεια του χαντικαπ κάπως ψιλοκοπασε πάλι είναι υπερβολική... Ειδικά στο PC τραγωδία χαχαχχα

Πάντα μιλάω για FUT. Υποθέτω σε offline gameplay θα είναι εξίσου καλά τα πράγματα με ακόμα πιο responsive gameplay. Το παιχνίδι είναι μέρα με τη νύχτα, αλλά περιμένω και weekend γιατί μπορεί να το συνδύασαν με κανένα maintentance λόγω downtime Κυριακής και για αυτό να υπάρχει αυτή η αίσθηση, ποιος ξέρει. Πάντως έχω περάσει από όλα τα ψυχολογικά στάδια παίζοντας με Premier access πολύ νωρίτερα από το μέσο χρήστη, και ξέρω τις ιδιαιτερότητες κάθε update. Πρώτη φορά μετά από 20 συνεχόμενα παιχνίδια δε θέλησα να σπάσω χειριστήριο ή να βρίσω. Δεν είναι τυχαίο.

18 minutes ago, policymaker said:

Πάντα μιλάω για FUT. Υποθέτω σε offline gameplay θα είναι εξίσου καλά τα πράγματα με ακόμα πιο responsive gameplay. Το παιχνίδι είναι μέρα με τη νύχτα, αλλά περιμένω και weekend γιατί μπορεί να το συνδύασαν με κανένα maintentance λόγω downtime Κυριακής και για αυτό να υπάρχει αυτή η αίσθηση, ποιος ξέρει. Πάντως έχω περάσει από όλα τα ψυχολογικά στάδια παίζοντας με Premier access πολύ νωρίτερα από το μέσο χρήστη, και ξέρω τις ιδιαιτερότητες κάθε update. Πρώτη φορά μετά από 20 συνεχόμενα παιχνίδια δε θέλησα να σπάσω χειριστήριο ή να βρίσω. Δεν είναι τυχαίο.

Στο pc επειδή δεν έχει κόσμο βγάζει από διαφορετικές  division αντιπάλους... Απορώ πως την παλεύουν στις ψηλότερες div που τους βγάζει από κάτω όλη την ώρα με κάργα σπρώξιμο.. 

Ειδικά όταν έχει wl μόνο κάτω από την 8η παίζεται το rivals

1 hour ago, policymaker said:

Φιλε το παιχνιδι πριν το πατς ηταν χαλια οι παιχτες αργούσαν να στριψουν και δεν πήγαιναν επανω στη μπάλα ....βελτιώθηκε αυτό ;

2 hours ago, Babis103 said:

Φιλε το παιχνιδι πριν το πατς ηταν χαλια οι παιχτες αργούσαν να στριψουν και δεν πήγαιναν επανω στη μπάλα ....βελτιώθηκε αυτό ;

Babis ναι. Μετά βεβαιότητας. Για αυτό το αναφέρω. Έχω παίξει γύρω στα 15 παιχνίδια απανωτά από χθες. Ποτέ δεν έφαγα γκολ από τραγικότητα ή να ένιωσα ότι οι παίκτες μου περιορίζονται. Πραγματικά πιστεύω ότι πέρασαν και άλλα χαζό fixes σε animations και reponsiveness, δεν εξηγείται αλλιώς. Δε γίνεται να παίζω από μέσα Σεπτέμβρη και πρώτη φορά να νιώθω έτσι μετά από 5 πατς, να ανεβαίνω για πλάκα division παίζοντας ενάντια σε ομάδες 5 φορές πιο ακριβές εκεί που έχανα από καραμπόλες με φθηνότερες.

Edited by policymaker

1 hour ago, policymaker said:

Babis ναι. Μετά βεβαιότητας. Για αυτό το αναφέρω. Έχω παίξει γύρω στα 15 παιχνίδια απανωτά από χθες. Ποτέ δεν έφαγα γκολ από τραγικότητα ή να ένιωσα ότι οι παίκτες μου περιορίζονται. Πραγματικά πιστεύω ότι πέρασαν και άλλα χαζό fixes σε animations και reponsiveness, δεν εξηγείται αλλιώς. Δε γίνεται να παίζω από μέσα Σεπτέμβρη και πρώτη φορά να νιώθω έτσι μετά από 5 πατς, να ανεβαίνω για πλάκα division παίζοντας ενάντια σε ομάδες 5 φορές πιο ακριβές εκεί που έχανα από καραμπόλες με φθηνότερες.

Χαιρομαι...και offline έτσι είναι το παιχνιδι ;

ΣΥμφωνώ με @policymaker έχει βελτιωθεί αρκετά το παιχνίδι μετά το τελευταίο πατς. Ένα πράγμα έμεινε να νερφάρουν το φινεςς όχι να το αποτελειώσουν αλλά να αυξήσουν την δυσκολία του.

Καλησπέρα, υπάρχει κανείς που να μην παίζει Ultimate και να μπορεί να μου χαρίσει τις 30 επιπλέον θέσεις στη λίστα μεταγραφών? 
Αν γίνεται ας μου το στείλει στο SAKISKG4 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

2 hours ago, JrdGr said:

ΣΥμφωνώ με @policymaker έχει βελτιωθεί αρκετά το παιχνίδι μετά το τελευταίο πατς. Ένα πράγμα έμεινε να νερφάρουν το φινεςς όχι να το αποτελειώσουν αλλά να αυξήσουν την δυσκολία του.

Offline δεν έχω τεστάρει καν. Σίγουρα θα είναι καλύτερο. Φινές θέλει ελάχιστο νερφ στη κλειστή γωνία. Μόνο αυτό.

1 hour ago, Silots73 said:

Υπάρχει ημερομηνία για το πατς σε PS 4  Xbox?

Αν δεν κάνω λάθος κάπου διάβασα την τρίτη θα βγει στις κονσόλες το πατς

Γεια σας παιδιά. Αν και διαβάζω αρκετό καιρό το φόρουμ μόλις τώρα έφτιαξα το προφίλ μου. Ήθελα να ρωτήσω αν παρατηρήσατε ότι το μέγεθος της μπάλας έχει μικρύνει στην τελευταία ενημέρωση που έκαναν . Αναφέρομαι στην έκδοση 1.04 για το ps4. Ισχύει η είναι η ιδέα μου; 

24 minutes ago, polakis said:

Για ποιο patch μιλαμε;

Αυτό εδώ με τα patch notes του που θα είναι σύντομα διαθέσιμο και σε κονσόλες. https://www.ea.com/games/fifa/fifa-19/news/fifa-19-pitch-notes-patch-4

Πολύ γουστάρω που χρησιμοποιούνε το origin για πρώτο τεστάριμα των patches. Η διαφορά της ΕΑ στο patching είναι εμφανέστατοι σε σχέση με τις προηγούμενες χρονιές. Από τις 20 που δοκιμάζω το πατς, δεν έχω βρει ένα ματς που να με συγχύσει είτε σε gameplay είτε σε lag. Πραγματικά φτιάχνοντας τα εμφανέστατα προβλήματά του, φαίνονται οι νέες προσθήκες, η ποικιλία στο παιχνίδια, τα animations, το advantage του καλού shooting. Και η ποικιλία στα formations και tactics κάνει μπαμ μέσα στο παιχνίδι, δε νοείται να παίξεις σοβαρά χωρίς να αλλάξεις 2-3 φορές μέσα στο game. 

Πραγματικά αν μου έλεγες ένα μήνα πριν πως θα κυκλοφορούσαν 2 πατς back to back και θα έκαναν το σπαστικότερο φιφα να είναι απολαυστικό, δε θα τους πίστευα.

Edited by policymaker
  • Like 1

8 hours ago, policymaker said:

Πολύ γουστάρω που χρησιμοποιούνε το origin για πρώτο τεστάριμα των patches.

δεν σας χρησιμοποιουνε για τεσταρισμα,απλα στις κονσολες το να βγει ενα πατς περναει απο τεχνικο ελεγχο που διαρκει μερες,αν μια εταιρια θελει να βγαζει πατς σε ολα τα φορματ την ιδια μερα θα πρεπει να στελνει το αρχειο σε ps-xbox 15 μερες νωριτερα,στο pc απλα το βαζουν στην σελιδα τους και τελος.

• Like 4

Βγηκε σημερα το πρωι και στο ps4 το τελευταιο update ....

Καποια πραματα δεν αλλαζουν ποτε στο φιφα οσα update κι αν βγαλει η ΕΑ. Το απογευμα απολαυσα καποια οnline season ματς ....ενω σε οσα ματς επαιξα αποψε το βραδυ μου ηρθε να ξερασω....οι παιχτες τρεχαν σαν κατσαριδες που τις κυνηγας με παντοφλα και μαλιστα οι του αντιπαλου boostaρισμενοι....

Με τις μερες,με τα φεγγαρια,με τις χωρες,με το εκαστοτε ip, ετσι παει το πραμα, ματς που ξερεις απο την αρχη αν θα quitaρεις εσυ ειτε ο αντιπαλος.

Ύστερα από πολύ καιρό έπαιξα το απόγευμα fifa, μιας και 2 φίλοι συνεχίζουν να ασχολούνται μαζί του. Πραγματικά απαράδεκτο. Αν θέλει η πάσα θα περάσει με οποιοδήποτε τρόπο. Κανένα skill. Ξέρεις που θα τη δώσει, πας να κλείσεις χώρο και να τη μπλοκάρεις, αλλά περνάει με κάποιο τρόπο. Λίγο πάνω από το πόδι σου, λίγο δίπλα, κάπως. Θυμάμαι παλαιότερα μου άρεσε αυτό, όμως τώρα συνειδητοποιώ ότι χάνεται το skill στην άμυνα. Οι παίχτες συνεχίζουν να κολλάνε στα animation και να δεν έχει δυναμική το παιχνίδι.  Γενικά δεν...

14 hours ago, broxopios said:

Ύστερα από πολύ καιρό έπαιξα το απόγευμα fifa, μιας και 2 φίλοι συνεχίζουν να ασχολούνται μαζί του. Πραγματικά απαράδεκτο. Αν θέλει η πάσα θα περάσει με οποιοδήποτε τρόπο. Κανένα skill. Ξέρεις που θα τη δώσει, πας να κλείσεις χώρο και να τη μπλοκάρεις, αλλά περνάει με κάποιο τρόπο. Λίγο πάνω από το πόδι σου, λίγο δίπλα, κάπως. Θυμάμαι παλαιότερα μου άρεσε αυτό, όμως τώρα συνειδητοποιώ ότι χάνεται το skill στην άμυνα. Οι παίχτες συνεχίζουν να κολλάνε στα animation και να δεν έχει δυναμική το παιχνίδι.  Γενικά δεν...

στο FUT τα αναπηρα τσουρουκια με 60-40-30 vision δεν δινουν καμια πασα...πινγκ πονγκ δεν υπαρχει περιπτωση να δεις χωρις ΚΑΛΗ ΟΜΑΔΑ οπως στην πραγματικοτητα...

Κανενα αμπαλομανουαλι της πλακας δεν θα κανει τον μαλεζα μοντριτς

Εγώ το νοίκιασα για δύο μέρες (Προ παίζω, φοβερά physics, αλλά δεν ξέρω αν θα την παλέψω για πολύ με την ΑΙ του, που σε κάποια πράγματα έχει κάνει πισωγύρισμα και σπάει νεύρα) και αυτό που κρατάω από το Φίφα 19, όσο πρόλαβα να το δω, είναι η ΑΙ του, που, όπως πέρυσι, έτσι και φέτος, μου αφήνει καλή εντύπωση. Σε World Class και manual, σλόου και με πειραγμένα κάποια sliders, είδα καλά ματς, και κυρίως καλή μπάλα από την Cpu, με καλή ανάπτυξη και διάφορες φάσεις. Το ίδιο είχα δει και πέρυσι, που είχα πάρει το Φίφα18 μετά τα Χριστούγεννα, και με άφησε γενικώς ικανοποιημένο το Career. Αυτό που μου αρέσει επίσης είναι ότι στην άμυνα το παιχνίδι μου αφήνει την εντύπωση ότι δεν με πουλάει με το έτσι θέλω, δηλ. τα γκολ που έφαγα (εκτός κάποιων εξαιρέσεων πάντα, που θα στο βάλει σίγουρα, αλλά οκ, δεν γίνεται κι αλλιώς) δεν με εκνεύρισαν και γενικώς μου άφησαν την εντύπωση ότι θα μπορούσα να τα γλιτώσω (ενώ αρκετά τα γλίτωσα τελευταία στιγμή, με σωστή άμυνα). 

Μιλάω πάντα για offline και versus Cpu. Φυσικά κι έχει σπαστικά πράγματα και scripting, εννοείται αυτό, αλλά το θέμα είναι ότι παίζω και δεν εκνευρίζομαι, ενώ βλέπω αρκετή ποικιλία παιχνιδιού. Έχει και κάποια ενδιαφέροντα πραγματάκια στις τακτικές, από όσο είδα. Σίγουρα απέχει πολύ ακόμα από το να είναι παιχνιδάρα. Κλασικό Φίφα είναι, με κάποια καλά στοιχεία και κάποια κακά. Βέβαια, αυτό με τα προσκοπάκια και την ελαφρότητα, έχει καταντήσει πια αστείο. Μάλλον τρολλάρει η ΕΑ, δεν εξηγείται αλλιώς. Είναι αδιανόητο, εν έτει 2019, να παρουσιάζει αυτά τα player models και αυτά τα physics. 

Με βλέπω να το παίρνω πάλι, σε λίγο καιρό, με καμία έκπτωση. Δεν ξέρω με το Προ, είναι φοβερό σε physics, αλλά τελικά η ΑΙ είναι το πιο σημαντικό κομμάτι σε ένα ποδοσφαιράκι.......

Εγω τωρα θελω να το παρω το φιφα,για να το δω πως ειναι ονλαιν.Γιατι πρωτη χρονια παιζω ονλαιν και εχω δει μονο το Pes.Το οποιο καταληγω να παιζω συνεχως οφλαιν mc ,γιατι δεν εχει κοσμο τις ωρες που εχω χρονο να παιξω.

Πλεον το βρισκω το φιφα μεταχειρισμενο 30 ευρω.Και να το βαρεθω γρηγορα το ξαναπουλαω.Για μενα δεν εξιζει το φιφα να το παιρνω πρωτη μερα κυκλοφοριας 70ρι.

Θελω πολυ να το δω ονλαιν.Αν βρισκω ευκολα και γρηγορα αντιπαλο να παιξω.Πολλες φορες εχω καποιο διωρο την ημερα για να παιξω.Στο  Pes μονο Κυριακη και βραδυνες ωρες εχει κοσμο.

38 minutes ago, athe said:

Εγω τωρα θελω να το παρω το φιφα,για να το δω πως ειναι ονλαιν.Γιατι πρωτη χρονια παιζω ονλαιν και εχω δει μονο το Pes.Το οποιο καταληγω να παιζω συνεχως οφλαιν mc ,γιατι δεν εχει κοσμο τις ωρες που εχω χρονο να παιξω.

Πλεον το βρισκω το φιφα μεταχειρισμενο 30 ευρω.Και να το βαρεθω γρηγορα το ξαναπουλαω.Για μενα δεν εξιζει το φιφα να το παιρνω πρωτη μερα κυκλοφοριας 70ρι.

Θελω πολυ να το δω ονλαιν.Αν βρισκω ευκολα και γρηγορα αντιπαλο να παιξω.Πολλες φορες εχω καποιο διωρο την ημερα για να παιξω.Στο  Pes μονο Κυριακη και βραδυνες ωρες εχει κοσμο.

Το ΦΙΦΑ σε online ήταν πάντα έτη φωτός από το pro. Αν και μπορώ να πω πως ελάχιστα που έπαιξα το φετινό pro demo online, ούτε lag ούτε delay είδα

• Like 1