Jump to content
toninio

Γενική συζήτηση για Games

Recommended Posts

Αύριο εν τω μεταξύ σύμφωνα με φήμες οι οποίες θεωρούνται αξιόπιστες , θα κυκλοφορήσει trailer για το Elden Ring. Ελπίζω να ισχύει αυτή τη φορά και να μείνουμε παγωτό . Ανυπομονώ να δω τι θα μας δείξουν 

• Like 1
  • Thanks 1

Παλούκι φαίνεται! Αντε να δούμε πότε.... Και το καλύτερο σχόλιο που διαβασα:

Dark Blood Souls of Demons: Flame dies twice”

Οι μάχες με το αλογο λίγο με χαλάνε αλλά οκ! 

• Like 2

Θελω να κανω μια τοποθετηση πολυ γενικη για το gaming.

Βλεπω βιντεο απο την Ε3 και trailers επερχομενων παιχνιδιων και βλεπω οτι υπαρχει πλεον κατα 99% αναμασημα των ιδιων και των ιδιων.
Ειδικα τα FPS ειναι ΟΛΑ φτιαγμενα σε Unreal 4, αρα εχουν τα ιδια γραφικα (εννοω σαν ποιοτητα) και αν τα ξεγυμνωσεις απο assets και εφφε ειναι ολα ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.
Παλια υπηρχαν περισσοτερες μηχανες τα παιχνιδια διεφεραν μεταξυ τους περισσοτερο, να το πω ετσι πιο απλα , ειχαν χαρακτηρα.
Τωρα ρε γμτ 3rd person και FPS  ειναι τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου. Μηδεν καινοτομια, μηδεν ρισκο, unreal engine 4 και μετα βαλε design (το οποιο δε το υποτιμω καθολου), αλλα ειναι τα φρουφρου που λεμε. Ακομα και τα 3rd person, ναι οκ ωραια story, ωραια γραφικα, cinematics, αλλα αν παλι τα ξεγυμνωσεις καταληγουν 8/10 να ειναι button mashers με κομμενα αποτομα animation χωρις καμμια φυσικη και ρεαλισμο η καποια πρωτοπορια. Προχωρας , βρισκεις τσουρμα απο αντιπαλους, αρχιζεις πατας τα κουμπια μανιωδως, γινονται καποια combo, σφαζεις προχωρας λιγο γινεται κατι που προωθει το story, και αντε παλι τα ιδια.
Προσωπικη αποψη:  πλην των αθλητικων παιχνιδιων και των racing (btw ειδα ενα ESBC eSports Boxing Club που φαινεται φοβερο) η μονη ελπιδα του gaming ειναι τα indies (πχ μια αγαπημενη που βγαζει υπερπαινχιδαρες ειναι η Devolver Digital).
Εκει τολμουν ρισκαρουν και εχουν ιδεες. Ξεκολλημενα μυαλα, βλεπουν "out of the box", και δεν μπαινουν στη λουμπα του σιγουρου κερδους των ΑΑΑ εταιριων.
Ξαναλεω δεν θιγω την ποιοτητα των συγχρονων παιχνιδιων, θιγω το ποσο ιδια ειναι στον πυρηνα τους.

Edited by flokiman

Προσφορά της sony,ετήσια συνδρομή plus 50% έκπτωση,για όσους δεν έχουν συνδρομή.Απο 60€ στα 30€.Η προσφορά ισχύει μέχρι τέλος Αυγούστου.

Edited by Game1
  • Like 2

Οι υπόλοιποι που έχουμε στο πηγάδι κατουρήσαμε δηλαδή; 😎😅

• Like 1
  • Haha 2

3 hours ago, SAX said:

Οι υπόλοιποι που έχουμε στο πηγάδι κατουρήσαμε δηλαδή; 😎😅

Εμείς είμαστε "δεμένος γάιδαρος".. 

Είναι σαν τις εταιρείες κινητής, όταν είσαι "καινούριος" συνδρομητής, μιλάς τζάμπα μέχρι πλανήτη Νιμπιρου με όλα τα καλούδια. 

Όταν είσαι παλιός κ πας για ανανέωση, πληρώνεις 7.000.000€, ακόμα κ αν έχουμε βγει από το Ευρώ! 

• Like 1
  • Haha 4

Πάντως πρώτη φορά νομίζω τόσο μεγάλη έκπτωση. Συνήθως οι προσφορές για plus ήταν στα 45€.

Να ελπίζουμε ανάλογη έκπτωση και τον Νοέμβριο (Black Friday)?

Η έχει να κάνει με τις σημερινές συγκυρίες.Δηλαδη το πρόβλημα που έχει η Sony στην διάθεση κονσολών.Και μια προσπάθεια να κάνει τους scalpers να ανοίξουν επιτέλους τις κονσόλες τους και να τις χρησιμοποιήσουν.Να μπορέσει κι άλλος κόσμος να αγοράσει διαθέσιμες κονσόλες.Οπου πολλοι πλεον αγοράζουν τα xbox s,έλλειψη άλλων κονσολών.

• Like 2

Εμένα λήγει 20Σεπτέμβρη γμτ, άλλες χρονιές τις έδιναν με έκπτωση μέσα στο καλοκαίρι στα 45€ όπως λέει πάνω ο φιλος, φέτος δεν έπαιξε ή δεν το είδα? Δε γ@@εις..υγεια!

• Like 2

Κάτι πάνω σε αυτό επειδή την είχα ξαναδεί την προσφορά μεσα στη χρονιά. 

Έτσι όπως το διάβασα, με μπέρδεψε λίγο. Όταν λέει σε νέους συνδρομητές PS+, εννοεί να μην έχω ξανακάνει ποτέ PS+ στο account, ή και να είχα παλιά,; λλαντωρα μου έληξε κ δεν ανανέωσα, πάλι μπορώ να πάρω το 50%?

Γιατι έχω αντιλαμβάνομαι εντελώς νέος, brand new που λέμε στο χωριό μου. 

Edited by slamsoze

2 minutes ago, slamsoze said:

Κάτι πάνω σε αυτό επειδή την είχα ξαναδεί την προσφοράεσα στη χρονιά. 

Έτσι όπως το διάβασα, με μπέρδεψε λίγο. Όταν λέει σε νέους συνδρομητές PS+, εννοεί να μην έχω ξανακάνει ποτέ PS+ στο account, ή και να είχα παλιά,; λλαντωρα μου έληξε κ δεν ανανέωσα, πάλι μπορώ να πάρω το 50%?

Γιατι έχω αντιλαμβάνομαι εντελώς νέος, brand new που λέμε στο χωριό μου. 

Κοίταξε στο plus σου τι τιμές σου δείχνει για ανανέωση.Εμενα που λήγει Νοέμβριο μου δείχνει κανονική τιμή 60€.

Σκέφτομαι να κάνω δεύτερο account στο ps5 και να πάρω εκεί την προσφορά,αλλά περιμένω και την κοναμι να μας πει τι θα γίνει επιτέλους με τα μπόνους από το pes 2021.Αν δεν δώσει μπόνους στο efootball,ίσως κάνω δεύτερο λογαριασμό με 30€ ετήσιο plus.

Μιλαμε τσάμπα πράμα...25€ είναι κανονικά το τρίμηνο.

• Like 1
  • Thanks 1

11 minutes ago, Game1 said:

Κοίταξε στο plus σου τι τιμές σου δείχνει για ανανέωση.Εμενα που λήγει Νοέμβριο μου δείχνει κανονική τιμή 60€.

Το Φεβρουάριο που μου έληγε, το είχα αφήσει λίγο να δω, αλλά μου έβγαζε μόνο το 60-αρι.

Απλα έλεγα, για ανανέωση σίγουρα ΔΕΝ. Αν το αφήσω κάνα 6μηνο όμως χωρίς ανανέωση , εκεί παίζει να πιαστώ για νέος ή μπα. 

Η εντύπωση μου είναι πως όχι, αλλά ρωτάω ελπίζοντας :D

• Like 3

Μπορεί και να είναι η προσφορά για νέους χρήστες για λόγους ανταγωνισμού με xbox.

Τωρα που το σκέφτομαι, μπορούμε να παίξουμε ονλαιν και σε άλλα accounts αν έχουμε plus μόνο σε ένα account.Το έχω δοκιμάσει παλιότερα.Μονο το να κατεβάζουμε δωρεάν παιχνίδια και online storage,λειτουργούν στο account που είναι το plus.Στα άλλα accounts απλά μπορούμε να παίζουμε ονλαιν.

Λογικά επόμενη προσφορά πρέπει να είναι Black Friday τον Νοέμβριο,όπου συνήθως ήταν 45€.

• Like 2
  • Thanks 1

Πάντως γράφει "η προσφορά δεν ισχύει για υφιστάμενους συνδρομητες" κ όχι "η προσφορά ισχύει για νέους συνδρομητες" άρα θέλουν να σε κάνουν να ανανεώσεις.... Τώρα που το σκέφτομαι αυτό που λέει ο Game1 ισχύει κ οπότε γιατί να μην το κάνουμε! 

Edited by AkisVarg
  • Like 3

Το κάνω και γω παίδες! 

Σιγά τώρα για τα τρόπαια που δεν έχω πολλά στο άλλο account. 

• Like 2

Ρε σεις.... Απορια:με το δεύτερο προφιλ μπορώ κ παίζω τα παιχνίδια του κύριου λογαριασμου/προφιλ (άσχετα αν ξεκινάς από την αρχή)... αν βάλω εδώ την συνδρομή(στο δεύτερο προφίλ) θα μπορώ να παίξω τα παιχνίδια στο άλλο? Διότι από εκείνον τον λογαριασμό είναι αγορασμένα αλλά πλέον εκεί η συνδρομή θα έχει λήξει οπότε κλειδώνουν κ ίσως να μην αφήνει να τα παίξω κ από το δεύτερο όπου θα έχω το plus! 

Αυτό πρέπει να το ψάξω! 

Edited by AkisVarg

Για τα παιχνίδια που είναι αγορασμένα σίγουρα παίζουν σε όλα τα accounts,ακόμα και τα digital.Για αυτά που κατεβάζουμε δωρεάν από το plus μάλλον πρέπει να παίζουν μόνο στο account που είναι το plus.

Μπορεις να το δοκιμάσεις με έναν δεύτερο account πρωτου του βάλεις την συνδρομή.Εγω έχω 3 accounts και μάλιστα διαφορετικών χωρών δηλωμένα.Το βασικό account το έχω κλειδωμένο με password και δυο accounts  χωρίς password.Να μπαίνει να παίζει κάνας επισκέπτης στο σπίτι, να μην μου χαλάει τις ρυθμίσεις στα γκειμ στο βασικό account.

Edited by Game1

53 minutes ago, Game1 said:

Για τα παιχνίδια που είναι αγορασμένα σίγουρα παίζουν σε όλα τα accounts,ακόμα και τα digital.Για αυτά που κατεβάζουμε δωρεάν από το plus μάλλον πρέπει να παίζουν μόνο στο account που είναι το plus.

Μπορεις να το δοκιμάσεις με έναν δεύτερο account πρωτου του βάλεις την συνδρομή.Εγω έχω 3 accounts και μάλιστα διαφορετικών χωρών δηλωμένα.Το βασικό account το έχω κλειδωμένο με password και δυο accounts  χωρίς password.Να μπαίνει να παίζει κάνας επισκέπτης στο σπίτι, να μην μου χαλάει τις ρυθμίσεις στα γκειμ στο βασικό account.

Ναι, τα παιχνίδια που είναι αγορασμένα από το κύριο account όπως κ τα free παίζουν σε όλα τα accounts.... Το πρόβλημα είναι ότι θα σταματήσω την συνδρομή-ακύρωση-όταν λήξει για να την βάλω σε άλλο... τα παιχνίδια που αγόρασα από αυτό το account που λήγει :

-θα μπορώ να τα παίξω online? (αφού δεν θα υπάρχει ενεργη συνδρομή) 

-θα μπορώ ακόμη να τα παίξω online από το αλλο account όπου θα βάλω το plus? (βασικά με ενδιαφέρει να μπορώ να παίξω online από το account που τα αγόρασα για να συνεχιστεί η πρόοδος. Ψάχνω κ στο ps κ δε βρίσκω απάντηση γι αυτό, μάλλον τηλ αύριο την Σονυ! (διότι αν είναι να γλυτώσω 30€ κ να χάσω την πρόοδο σε κάποια παιχνίδια-ds3, Nioh κλπ-τότε δε λέει)! 

Edit

Εντάξει, βρέθηκε η άκρη, όλα όπως κ πριν! 

239881477_4339385006107369_8933925855334

Edited by AkisVarg

Επίσης και στο ps5 όπου το έχω τις τελευταίες μέρες,έκανα μια δοκιμή.

Κατεβασα το pes 2021 από το κύριο account όπου το έχω αγορασμένο digital και έχω και την plus συνδρομή εκεί.Και μπορώ και παιζω pes 2021 και στα άλλα δύο accounts μου.Εκανα δοκιμή για ονλαιν σε δεύτερο account χωρίς plus συνδρομη και μπορώ να παίξω και εκεί ονλαιν το pes 2021.

• Like 1

Ωραία! Απλά χάνεις την πρόοδο, ξεκινάς άλλο mc ας πούμε. 

το ονλαιν μπαινει σε ολους τους λογαριασμους απο την στιγμη που ο λογαριασμος με το plus ειναι activate,αν το κανεις deactivate οι αλλοι λογαριασμοι χανουν το ονλαιν,για τα παιχνιδια ισχυει το ιδιο.

αν βαλετε τωρα plus σε αλλο λογαριασμο θα πρεπει να γινει και αυτος activate,τωρα στο ερωτημα του ακη,χωρις να ειμαι σιγουρος,νομιζω θα χασει το δικαιωμα να παιζει τα παιχνιδια του plus στον κυριο λογαριασμο του,θα μπει λουκετο,θα μπορει να παιζει τα plus παιχνιδια ομως που θα κατεβαζει απο εδω και περα.

ο λογος ειναι ειναι οτι εκεινα τα παιχνιδια του plus ειναι συνδεδεμενα με αυτον τον λογαριασμο,ο 2ος λογαριασμος απλα παιζει κανονικα τα plus μεχρι να κλειδωσει αυτος που ειχε το plus.

το ξαναλεω,δεν ειμαι 100% σιγουρος ομως,δεν θυμαμαι ακριβως τι ισχυει.

• Like 2

28 minutes ago, TOL1S said:

το ερωτημα του ακη,χωρις να ειμαι σιγουρος,νομιζω θα χασει το δικαιωμα να παιζει τα παιχνιδια του plus στον κυριο λογαριασμο του,θα μπει λουκετο,θα μπορει να παιζει τα plus παιχνιδια ομως που θα κατεβαζει απο εδω και περα.

Και γω αυτό φοβάμαι μήπως γίνει.. (διότι κάπου είδα μετά ότι ο λογαριασμός που έχει αγοράσει τα παιχνίδια θα πρέπει να έχει ενεργή συνδρομή για να μπορεί να τα  μοιράζεται) 

239216842_4339383969440806_2010842319890

Έστειλα μεηλ, αύριο λογικά θα μ απαντησουν(εδώ στην Ελλάδα) κ θα ενημερώσω! 

Edited by AkisVarg
  • Like 1

Ενώ και στο ps5 παραμένει πάντα το ίδιο πρόβλημα με τα country/region των accounts.Δηλαδη έχουμε account greece,πάμε σε άλλη χώρα και δεν μπορούμε να αλλάξουμε το region, ώστε να χρησιμοποιήσουμε τοπικές psn cards από μαγαζιά.

Προσοχή εδώ.Στο ps5 στο store δείχνει ότι αλλάζουμε country/region και αλλάζει η γλώσσα στο μενού.Ομως αν ανοίξουμε το σαιτ του playstasion στο κινητό και μπούμε στο προφίλ μας,το country/region δεν αλλάζει,ακόμα κι αν βάλουμε τοπική διεύθυνση.Μεγαλη μλκ της sony με τα country/region,όπου θα τα υποστούμε και τις επόμενες χρονιές στις καινούργιες κονσόλες.

επεσα 2-3 φορες σημερα στο yt πανω σε αυτο το βιντεο,ειπα τελικα να το δω και επαθα πλακα

• Like 2

Τέτοια γραφικά θα έχει και το efootball με την unreal engine 5...