Jump to content
toninio

Γενική συζήτηση για Games

Recommended Posts

Χθες πήγα να βοηθήσω και χρησιμοποίησα ένα αντικείμενο που τραβάει πάνω σου όλους τους εχθρούς που είναι εκεί γύρω και γίνεται το έλα να δεις

Ο τύπος κόντεψε δύο φορές να πεθάνει 

Καπάκι αφού τελειώσαμε μου στέλνει μήνυμα "γιατί κάνω τέτοια στον δικό του κόσμο αφού πήγα να βοηθήσω κλπ" 

Του απαντώ "μην είσαι Νουμπας, είναι απλά ένα παιχνίδι για την πλάκα μας" 

Βασικά εγραψα κατά λέξη f..... noob και τον μπλοκαρα

Ε, στο μισάωρο μου έρχεται ειδοποίηση από Sony ότι παραβίασα τους κανόνες καλής συμπεριφορας κι ετσι 

Αυτό ήταν μόνο μια προειδοποίηση, ούτε αναστολή για καμιά μέρα ούτε τίποτα αλλά στο μέλλον αν συνεχίσω έλεγε κάτι παπαριες ότι θα αποκλειστω 

Έκανε report ο μπουφος

ΡΕ ΜΠΡΑΒΟ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΑ Η ΣΟΝΥ ΞΗΜΕΡΏΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ F.... NOOB. Και το τονίζω για όσους δε κατάλαβαν:δεν του έγραψα fucking αλλά f..... 

Edited by SAX
  • Haha 2

Το μήνυμα  σου ήρθε αυτοματα κ  ήταν για παρενόχληση κ όχι επειδή φάνηκε να τον έβρισες..... αν τον έβριζες στα ίσα θα σου ερχόταν διαφορετικό-κάτι σαν email  κ θα ήταν πιο αυστηρο:yellow_card:... Κάτι ξερω:hehe:

Το χρησιμοποιώ κ γω αυτό... Το yokai incence... άλλοι το γουστάρουν κ άλλοι όχι κ μάλιστα ένας με είχε διώξει, κάποιοι δεν το αντιλαμβάνονται διότι δεν ξέρουν την περιοχή κ απλά χάνουν ορισμένες φορές-είτε ο host είτε ο βοηθός....εγώ σαν host όταν πάω να φαρμαρω κ καλέσω βοήθεια το χρησιμοποιώ(για να τους ξενερώσω κ λίγο μια που την έχουν δει immortal) Έχει πλάκα που στην πέφτουν όλοι μαζί... Είπαμε, είναι που είναι εύκολο το παιχνίδι έ ας δώσουμε λίγο ενδιαφέρον παραπανω😎

Edited by AkisVarg
  • Like 1

46 minutes ago, Bakogoal said:

Είδα για τις ετήσιες εκπτώσεις του Playstation.

Ισχύουν και για τα retail; 

Δεν με χαλάει το Nioh 2 στα 20 ευρώ.

PlayStation VR προσφορές

PlayStation VR Starter Pack: €199,99

PlayStation VR Mega Pack: €229,99

PS4 games προσφορές

Concrete Genie: €19,99

Days Gone: €19,99

Death Stranding: €29,99

Marvel’s Spider-Man: €19,99

Medievil: €19,99

Nioh 2: €49,99

PlayStation Hits προσφορές

God of War: €14,99

GT Sport: €14,99

Horizon Zero Dawn: €14,99

The Last of Us Remastered: €14,99

PlayStation Plus προσφορά

Συνδρομή 12 μηνών: €42

Οι προσφορές θα ισχύουν στα καταστήματα λιανικής από τη Δευτέρα 25 Μαϊου και θα διαρκέσουν έως και τις 8 Ιουνίου. 

https://www.enternity.gr/Article/Games/News/PlayStation-Αυτές-είναι-οι-προσφορές-των-Days-of-Play/59912.html

https://blog.eu.playstation.com/2020/05/22/days-of-play-2020-incredible-deals-on-games-and-more/#sf234267245 official 

Edited by TOL1S
  • Like 2
  • Thanks 2

@Mean_Machine Αν ενδιαφέρεσαι, έχει στο NINTENDO e-shop το NBA 2K20 για 2,99€. Δε σκόπευα να το αγοράσω, αλλά τρία ευρώ ήταν σκέτη κλοπή, οπότε δεν αντιστάθηκα! :)

Y.Γ.: Offer until: 27/05/2020

Edited by slamsoze
  • Like 1
  • Thanks 1

το horizon zero dawn λιγουρευομαι πολυ καιρο αλλα απο την στιγμη που εχει μπει στο PlayStation Hits οπως και το god of war σημαινει οτι θα δωθουν δωρο στους ps plus καποια στιγμη,επισεις τα 42 για ετησια ειναι πολυ καλη προσφορα και ειμαι σε διλημμα τωρα,εχω βεβαια ακομα 9 μηνες συνδρομη και θα ξαναβγει παλι τετοια προσφορα σε black friday,cyber monday,χριστουγεννα.

Tα Days Gone στα 20 (το τελείωσα πρόσφατα) και Death Stranding στα 30 είναι κλέψιμο εκκλησίας. Τα αξίζουν 1000% τα λεφτά αυτά. Το Horizon στα 16 είναι κατηγορία κακουργήματος, κι ας είναι παιχνίδι τριετίας. Τόλης, όταν είχε πρωτοβγεί, δεν το είχα πάρει και πολύ στα σοβαρά. Έλεγα τί βλακεία είναι τώρα αυτά, με πρωτόγονο κόσμο και ρομπότ. Μόλις έπαιξα, κατάλαβα. Φοβερό gameplay, μοναδική ιστορία. 

Προφανώς και God of War, Nioh, κλπ είναι φοβερές περιπτώσεις σε αυτές τις τιμές (δεν τα έχω παίξει, αλλά είναι τιτλάρες σίγουρα), όπως και το κλασικό The Last of us, αν κάποιος δεν το χει ακουμπήσει ακόμα. 

Καλή και η δωδεκάμηνη σε αυτήν την τιμή. 

• Like 4

Παιδια κατι ασχετο.
Σας αγαπω ολους.
Γιατι δεν νιωθω πλεον ο μονος 35αρης που παιζω ακομα games, γιατι για καποιους το να παιζεις games στα 35 θεωρειται ανωριμοτητα.
Εδω λοιπον ειναι το ψυχολογικο μου καταφυγιο.
Love to all.

• Like 4

Αυτό με τις ηλικίες είναι λίγο κατάλοιπο των παππούδων και των πατεράδων μας. Μέχρι τα 30 να έχεις παντρευτεί, να έχεις κάνει οικογένεια, να μάθεις μία τέχνη, να κάνεις, να κάνεις, γενικά να είσαι σκλάβος του "καθωσπρεπισμού"..

Καλώς ή κακώς ζούμε πλέον στην κοινωνία της πληροφορίας του 2020, με σημαντική κοινωνική κατάκτηση τον ελεύθερο χρόνο. Μία από τις δραστηριότητες του ελεύθερου χρόνου είναι και τα χόμπι? ή χόμπις? ή hobby? Ένα hobby είναι και το video gaming.

Στην υπανάπτυκτη Τσιφτετελλάδα ( πάντα ήθελα να το γράψω αυτό!)  που ζούμε βέβαια, αυτά είναι ακόμα ψιλά γράμματα κ πολλές φορές επικρατεί κάποιο στίγμα όταν παίζεις video games, ενώ π.χ. άμα είσαι 30 χρόνων γάιδαρος και ξημεροβραδιάζεσαι στα μπουζούκια*, βαράς παλαμάκια στις χορεύτριες και πίνεις τις μπόμπες , είσαι "μπρουτάλ" και ώριμος. Άσχετα που με το gaming μπορεί να καλλιεργείς και άλλες δεξιότητες όπως αντανακλαστικά, γνώσεις, να μαθαίνεις προγραμματισμό ξέρω εγώ, ή ακόμα και image editing να κάνεις.

Βέβαια η λεπτή γραμμή που διαχωρίζει την ωριμότητα από την ανωριμότητα , δεν είναι το χόμπι που θα κάνεις, αλλά το μέτρο. Μέτρον άριστον! Αν είσαι π.χ. άνω των 30, με εργασία, οικονομική δυνατότητα, κοινωνικές δεξιότητες και παίζεις ξέρω 'γω 12 ώρες την ημέρα video games αποκλειστικά, τότε ναι ίσως είσαι ανώριμος, μάλλον όχι ανώριμος αλλά σίγουρα έχεις κάποιο "θέμα". Το ίδιο ισχύει βέβαια και για άλλα χόμπις, αν μαζεύεις ξέρω γω γραμματόσημα, άμα πλέκεις σεμεδάκια, άμα μαζεύεις κάρτες Υπερ-ατου, άμα φτιάχνεις Φυτολόγια!!! κτλ, κτλ, κτλ.

*Υ.Γ.: Δεν έχω πρόβλημα με τα μπουζούκια-μπουζουκομάγαζα. Όλα στην ώρα τους και όλα καλά είναι. ΤΟ αναφέρω απλά γιατί είναι το ορθόδοξο του λαού μας. Άμα πηγαίνεις σε ροκάδικο-μεταλάδικο-χιπχοπάδικο ξέρω γω , θεωρείσαι ΙΙΙΟΥΥΥΥ, ενώ άμας πας σε μπουζκλερί θεωρείσαι "ΠΑΛΙΟ ΠΑΣΟΚ ΤΟ ΟΡΘΟΔΟΞΟ". Εγώ άμα τραβάει η ομάδα πάω παντού, μπουζούκια, ταβέρνες, μουσικές σκηνές, πλατείες, παγκάκια, κωλ@δικα, ορθάδικα, σαλόνια , αλώνια, δεν κολλάω σε τέτοια.

• Love 1
  • Like 2
  • Haha 1

Ξεκινάω λίγο ανάποδα.. Κ γω δεν έχω πρόβλημα με μπουζούκια (πλέον) κλπ αν κ παλιός ροκας/μεταλλας αλλά στο εξωτερικό τα γαβ γαβ(τα γαβ γαβ κ όχι το παλιό ποιοτικό λαικο/ρεμπέτικο) είναι περίπου  σαν το metal εδώ του 90'-ετσι για να ξέρουμε τι λεμε... (τέλος το οφ τοπικ)! 

Τώρα όσοι αισθάνονται κάποιο κόμπλεξ για το τι θα πουν οι άλλοι (η γκομενα/τα πεθερικά, οι φίλες της μελλοντικής νύφης κλπ) επειδή παίζουν ακόμα "παιχνίδια" κ φοβούνται να μη κριθούν από αυτό ε τότε "αδειάστε μας την γωνια".... Δηλ τα διάφορα παιχνίδια με φάρμες του fb είναι πιο "λογικά" τα οποία παίζουν οι γυναίκες(κ καλά κάνουν) αλλά τα ποδοσφαιρακια, τα action/adventure κλπ είναι "καπως"

Φυσικά όλα με μετρο όπως λέτε. 

Τεσπα, επειδή είναι ωραία η κουβέντα κ σηκώνει πολύ συζήτηση αλλά βγαίνουμε οφ τοπικ,(μάλλον θα μεταφέρουμε τα ποστ στο κατάλληλο τοπικ) σταματώ εδώ κ θα εστιασω στα των παιχνιδιών..... Αύριο μεθαύριο πάω να χτυπήσω μια 42€ κάρτα-λήγει τον Σεπτέμβριο διότι 18€ κούτρα είναι καλή προσφορά.... 

Επίσης περιμένουμε το ELDEN RING της from για τέλη του 20 με αρχές του 21(ηταν να βγει κατά τέλη Αυγούστου) το οποίο είναι αποκλειστικότητα του ps4(δεν έχω σκοπό να πάρω PS5 με το που βγει-δηλ τέλη 20 αρχές 21 όπως λένε)... Και από την στιγμή που δεν θα υπάρχουν προ κ φιφα 21 για ps5 πάρα μόνο ίσως κάποια "μπακαλιστικα" port(δεν εχω τίποτα με τους αγαπητούς μπακάληδες-όπου έχουν μείνει), ε τότε ποιος ο λόγος να πάρω PS5? για να παίζω παιχνίδι του ps4(ELDEN RING)? 

Anyway,γεροί να μαστε να γουστάρουμε! (μακάρι να ήμουν ξανά 35-αλλο το πως νιώθω κ φαινομαι κ άλλο τι γράφει η ταυτότητα)! 

Edited by AkisVarg
  • Like 4

Ισχύουν όλα όσα είπατε. Εγώ ευχαριστώ τον εαυτό μου που ασχολούμαι εδώ και χρόνια με αυτό το πράγμα, γιατί είναι μία ενασχόληση που μόνο καλά έχει, και φυσικά πολυ ανώτερη άλλων ενασχολήσεων των "ώριμων" ανθρώπων. Εδώ γελάνε, αν καθίσει κανείς και δει τί κάνουν οι "ώριμοι", που κοροϊδεύουν τα videogames (που σημειωτέον είναι μία τρομερά αναπτυσσόμενη βιομηχανία, με πανήψυλα πλέον budget και production values, που μόνο παιδική δεν τη λες). Τώρα, το οτιδήποτε, είτε gaming είτε κηπουρική, αν γίνει σε υπερβολή, είναι λάθος, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το gaming αυτό καθεαυτό. 

Το μόνο που θα προσθέσω, και τέλος το offtopic κι από εμένα, είναι ότι αν παίζει κάτι με καμία κοπελίτσα (όχι τόσο οι πιτσιρίκες, αλλά κυρίως οι άνω των 30), και μιλάω για την αρχή αρχή της γνωριμίας, καθαρά για λόγους διπλωματικούς, προσωπικά δεν θα διαφήμιζα κιόλας ότι παίζω games (τονίζω, δεν θα διαφήμιζα, όχι θα το αρνούμουν, γιατί έχει διαφορά), για τον μόνο λόγο να μην σχηματίσει κάποια εικόνα, χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος, διότι πολλές έχουν ακόμα αυτό το στερεότυπο στο μυαλό τους, μη έχοντας βέβαια ιδέα τί ακριβώς είναι gaming. Ξέρουμε όλοι πόσο επιφανειακά ή βιαστικά μπορεί να σκεφτεί μία κοπέλα, και φυσικά συγγνώμη εάν διαβάζει και καμία φίλη εδώ το φόρουμ, αλλά είναι κάτι που ισχύει. Και το συνηθέστερο είναι ότι στην πορεία τους αρέσει, μόλις τους δείξεις από κοντά περί τίνος πρόκειται. 

Λοιπόν, ένας φίλος μου πρότεινε Assassin's Creed: Origins, κι ενώ δεν είχα σκοπό να ακουμπήσω ποτέ καν τη σειρά, το πήρα σε προσφορά στο store και μπορώ να πω είναι πάρα πολύ καλό. Δεν χρειάζεται να έχεις παίξει τα προηγούμενα (μόνο απλά να έχεις μία γενική ιδέα της ιστορίας, με το Animus κλπ). Πολύ ωραίος κόσμος, μία χαρά ιστορία, πάρα πολύ καλοί μηχανισμοί (όλα είναι καλά, από τη μάχη, το parkour, ακόμα και το stealth του καλό είναι), ωραίος μηχανισμός rpg. Eίναι παιχνίδι ωραίο και ξεκούραστο κι από ό,τι ξέρω, είναι οκ από διάρκεια, δηλ. είναι μεν μεγάλο, αλλά όχι τόσο, όσο το Odyssey, που από ό,τι ξέρω, καταντάει κουραστικό. 

• Like 3

Υπάρχει μια προσφορά στην Amazon, που την ονομάζουν "days of play".Για δύο εβδομάδες,από 25 Μαΐου μέχρι 8 Ιουνίου,μεγάλες προσφορές κι εκπτώσεις σε παιχνίδια, κονσόλες,αξεσουάρ playstation. 

• Like 1

Το "days of play" δεν είναι προσφορά του Αmazon αλλά της Sony κ είναι θεσμός τα τελευταία χρόνια... Μερικά post πιο πάνω υπάρχει κ ανάλογο post για τις προσφορές που ισχύουν στα καταστήματα..... Από 3 έως 17 Ιούνη το "Days of play" θα ισχύει κ στο play store με ενδεχομένως κ προσφορές σε άλλα παιχνίδια... 

Είναι καλή ευκαιρία για όποιον παίζει online να αγοράσει κάρτα συνδρομής μια που όπως είπαμε από 60€ κοστίζει 42(εγω όπως είπα θα πάω να πάρω μια από κατάστημα, η συνδρομή μου λήγει τέλη Σεπτέμβρη)! 

• Like 4

Ωραία γραφικά και ατμόσφαιρα (ήχος κτλ) μόνο το gameplay με χαλάει λίγο ως προς τους μηχανισμούς του και τη δυσκολία της A.I. 

• Like 3

Τα γραφικα τα σπάνε όντως.. Αλλά αν δεν έχει κ λίγο τέρατα μέσα δεν μπορώ! διότι αντε πες τον μηχανισμό του παιχνιδιού τον μαθαίνουμε αλλά λείπει το φανταστικο/υπερφυσικό-ακόμη κ να μην "πείθει πολύ" ... Μιλάω πάντα για την δική μου οπτικη. 

Χωρια που έχω πρόβλημα με το να συνηθίσω τα κουμπιά... Στα soulborne  πχ με το R1 έκανες normal attack κ με το R2 strong attack, ε, τα ίδια ακριβώς έχω κ στα Nioh(το R1 ίσχυε κ για πολλά horror που έπαιζα)... Εδω πήγα προχτές να ξαναπαίξω λίγο bb αλλά κ ds3 κ δε μπορούσα να συνηθίσω το κουμπί που τρέχεις κ κάνεις dodge(στα soulborne είναι με κύκλο κ στα Nioh με Χ με αποτέλεσμα να βρίσκομαι αλλού για αλλού-πιο εύκολη είναι η μετάβαση από προ σε φιφα πάρα αυτό!-κ το προ δε ξεχνιέται όσες μέρες κ να έχεις να παίξεις-κακά τα ψέματα)! 

Edit

Θα έρθει η ώρα που θα πάρουμε ps5 κάποια στιγμή κ θα "νιώθω άσχημα" που δεν θα έχω παίξει το Sekiro! Διότι το να μην έχει τα τόσα πολλά rpg στοιχεία που έχουν τα άλλα το ξεπερνας... αλλά το να μην έχει co op ή pvp ε, αυτό δε τρωγεται(κ το co op μόνο κ μόνο για την φάση του να παίζεις  με άλλους κ μετά για τυχόν βοήθεια στα πολύ δύσκολα boss) αυτό κ μόνο το καθιστά "αποτυχια" για μένα... διότι μπορούσαν αν θελαν με ένα update να προσθέσουν είτε το ένα είτε το άλλο-όπως έκανε το  Nioh....τα soulborne αλλά κ τα Nioh έχουν πίσω τους μεγάλο κ φανατικο κοινό κ  για αυτούς ακριβώς τους λόγους! (θα αφήσω απ έξω το γεγονός ότι ΜΙΣΏ  να σκαρφαλωνω... Μ αρέσει να ανοίγω τον δρόμο μου ψάχνοντας για κρυφά μονοπάτια κ με μάχες κ όχι με σχοινιά κ σκαρφαλώματα όπως είδα-αλα Tomb Raider, Uncharted κλπ)! Γούστα είναι αυτά! 

Edited by AkisVarg
  • Like 3

Τι στοιχημα πατε, οτι εφοσον το FIFA 21 θα κυκλοφορησει στο PS5, στο PC και στο PS4 θα παρουμε μια υποδεεστερη εκδοση , ισως και την ιδια με το FIFA 20 με ανανεωμενα ροστερ;  Μονο και μονο για προμοταρουν το PS5. 
Ισως γινει και στο PES αυτο.
Θυμιζω εκδοση FIFA 14 για PC   σε σχεση με PS4
Και PES 2015/2016/2017 για PC σε σχεση με PS4.

δυσκολο στοιχημα βαζεις δεν ειναι τοσο μεγαλο το αλμα στις κονσολες, ειδικα για 4 και 5,ο λογος ειναι οτι το  ps5 θα παιζει ολα τα δισκακια του 4 και οτι σχεδον ολα τα παιχνιδια που θα βγουν θα ειναι cross-gen αρχικα,δλδ ενας παικτης του φιφα στο ps5 θα παιζει με καποιον του ps4,για το 21 πιστευω οτι δεν θα εχουμε κατι νεο,για το 22 πιθανοτερο μιας και τα 5αρια θα ειναι περισσοτερα στην αγορα,αλλωστε δεν θα αξιζει να παρει κανεις το ps4 και λογικα τοτε θα αφησουν το 4 στην ακρη οι εταιριες.

• Like 1

2 hours ago, flokiman said:

Τι στοιχημα πατε, οτι εφοσον το FIFA 21 θα κυκλοφορησει στο PS5, στο PC και στο PS4 θα παρουμε μια υποδεεστερη εκδοση , ισως και την ιδια με το FIFA 20 με ανανεωμενα ροστερ;  Μονο και μονο για προμοταρουν το PS5. 
Ισως γινει και στο PES αυτο.
Θυμιζω εκδοση FIFA 14 για PC   σε σχεση με PS4
Και PES 2015/2016/2017 για PC σε σχεση με PS4.

Που το είδες αυτό? Το φιφα βγαίνει Σεπτέμβριο για ps4 κ το ps5 τέλη 20....Όταν βγει το ps5 σκέφτονται να κυκλοφόρησουν μια trial version(δηλ. αρχές του 21)για ps5 "με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει".(αν τυχόν εννοείς κάτι τέτοιο) 

Φιφα κ προ "κανονικα" για ps5 κ όχι cross gen την επόμενη χρονια(21) 

Edited by AkisVarg
  • Like 1

1 hour ago, AkisVarg said:

Που το είδες αυτό? Το φιφα βγαίνει Σεπτέμβριο για ps4 κ το ps5 τέλη 20....Όταν βγει το ps5 σκέφτονται να κυκλοφόρησουν μια trial version(δηλ. αρχές του 21)για ps5 "με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει".(αν τυχόν εννοείς κάτι τέτοιο) 

Φιφα κ προ "κανονικα" για ps5 κ όχι cross gen την επόμενη χρονια(21) 
εννοεις 22?

στο τοπικ του ps5 το ειδα

Τώρα το ειδα κ γω.... Δηλ με λίγα λόγια σύμφωνα με την λογική τους, το φιφα θα βγει αρχές Γενάρη του 21 αμέσως μετά την κυκλοφορία του Ps5... Κ όχι Σεπτέμβριο τώρα, για ps4... Ωραία επικοινωνιακα τρυκ... (όπως είπα κ παραπάνω, σκέφτονται να βγάλουν μια trial version του 21 ειδικα για ps5 αμέσως μετά την κυκλοφορία του Ps5, το fifa κυκλοφορεί κανονικότατα για ps4-κ pc οποτε είναι). Όλα αυτά είναι υπό σκέψη-βαριεμε να ψάχνω τώρα link που τα έχω δει  αλλά κ  η λογική τι λέει! 

Edited by AkisVarg
  • Like 1

Το παρακάτω βίντεο είναι από επερχόμενο παιχνίδι του Ps5 σύμφωνα με την λίστα που είδε το φως της δημοσιότητας κ την οποία μπορείτε να δείτε ΕΔΩ

Το έψαξα γιατί ψάρωσα με τον τίτλο ας πούμε..... Αλλά απ ότι είδα θα γελάσει κ ο κάθε πικραμένος με αυτό το "παιχνίδι του Ps5"(εκτός αν κυκλοφορεί ακόμα το ps2) .... Άσε που θα πέσει φωτιά να μας κάψει(ακούς εκεί soulborn-έστω κ χωρίς το e στο τελος)! 

Edited by AkisVarg
  • Haha 1

Η εξελιξη των γραφικων σε συναρτηση με το χρονο, εχει μειωθει παρα πολυ σε σχεση με την εποχη 1998 - 2008.
Θυμηθειτε τη χαοτικη διαφορα γραφικων απο PS1 σε PS2, μιλαμε ο ορισμος του next-gen, με ενα σκασμο τεχνολογιες κτλ
Μετα απο PS2 σε PS3 παλι η διαφορα παρα πολυ μεγαλη, οχι τοσο οσο η προηγουμενη μεταβαση, αλλα και παλι σοκ.
Απο PS3 σε PS4...μμμ εκει λες οκ, αν και πολλα παιχνιδια του PS4 θα ετρεχαν ανετα σε ενα PS3.
Οποτε λογικο στο PS5, περαν των λιγων παιχνιδιων που θα ειναι κατι σαν tech-demo να δειξουν και να προμοταρουν τις ικανοτητες την κονσολας, τα περισσοτερα παιχνιδια θα εχουν γραφικα παρα πολυ κοντα στο PS4 ακομα και στο PS3.

Επισης θυμηθειτε και το Crysis το 2007, που ηταν ο ορισμος του τεχνολογικου θαυματος με γραφικα, φυσικη κτλ και μιλαμε για 13 χρονια πισω, το οποιο ακομα και σημερα καποια PC δεν μπορουν να το τρεξουν σε ultra high, ενω οπτικα ακομα το χαζευεις.

Μεχρι να ενσωματωθει παντου η Unreal engine 5 θα εχουμε λιγες εκπληξεις σε οπτικο τομεα. 
Τελος,  στον τομεα του gameplay, το τελμα εχει επελθει εδω και πααααρα πολυ καιρο/χρονια, με ιδια mechanics, νοοτροπια κτλ, ειδικα στα ΑΑΑ games.
Προσωπικα τη βρισκω μονο με indie games, απο site οπως το itch.io και το gamejolt, οπου εκει πραγματικα βλεπεις καινοτομια, ιδεα και προσπαθεια, και ας εχου γραφικα επιπεδου Ps1/ps2 και ενα σκασμο bugs/glitches.

Θα ξαναπω σε action/rpg το πιο πρωτοποριακο/καινοτομο παιχνιδι ειναι το EXANIMA, που επιτελους κατι εισαγει τελειως καινουριο στην καρδια του gameplay και στα mechanics. Ολα τα υπολοιπα ειδικα τα FPS, τα mechanics και ο πυρηνας του gameplay ειναι εκνευριστικα ιδιος.

• Like 1

Fifa το 2021 που θα βγει το fifa 22 για ps5

Ακόμη και να βγάλουν αργότερα καμία trial που λέει ο Άκης σίγουρα του pc θα είναι θα είναι υποδιαιρεστερη η έκδοση απ ότι του ps5 όπως λέει ο φλοκιμαν

Καλα το soulborn μόνο  για f2p ίσως να αξίζει να ασχοληθείς λίγο και αν. 

• Like 1

Το ξέρει κ η κουτσή Μαρία ότι όταν βγει φιφα για ps5 όπως κ προ οι κάτοχοι pc θα πάρουμε άλλο παιχνίδι... Αυτό έλειπε-καλώς ή κακώς. 

Όσο για τα action/adventure/rpg δεν υπάρχει λόγος μεγάλης αλλαγής...αυτος είναι ο σκοπός όπως κ η ευχαρίστηση χρόνια τώρα σε αυτά τα παιχνίδια... φυσικά κάποιες φρέσκες πινελιές είναι ευχάριστες αλλά απο κει κ πέρα όπως λέω δεν υπάρχει λόγος μεγάλης αλλαγής.... Κ να μην ξεχνάμε ότι αυτά τα παιχνίδια απευθύνονται σε ένα άλλο-σκληροπυρινικο κοινό που δεν "σηκώνει πολλα" (αλλαγές κλπ).. Όποιος θέλει παίζει οποίος "δεν" τότε πάει παρακάτω κ αυτή είναι η πραγματικότητα κ όχι απλά η γνώμη μου(ας ρίξει μια ματιά στις παγκόσμιες κοινότητες που τυχαίνει να είμαι κ μέλος για το τι λένε.... οι hardcore  των προ/φιφα που ξέρουμε φαίνονται γατάκια μπροστά τους)! 

Edited by AkisVarg
  • Love 1
  • Like 2