Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

zougaman

FIFA 18 Ultimate Team - Discussion Topic v2

Recommended Posts

Μιλάω λοιπόν ξεκάθαρα για το FIFA 18,το παιχνιδάκι είναι τραγικό,δεν έχει τίποτα ωραίο στο gameplay,ένα pay to win ή grind to win χαζοπαίχνιδο είναι.

Τα προηγούμενα ήταν ωραία,σωστά δομημένα,το φετινό είναι αθλιότατο,τσάμπα τα 90 ευρώ που πλήρωσα για την ICON.

Αυτά και δεν πα να γελάτε και να λέτε πως είμαι fanboy.Το κράξιμο το βλέπουμε όλοι και στο facebook,όχι μόνο στο FIFA Hellas και παντού.

Προβλήματα με ανύπαρκτες άμυνες,με kick off glitch,με χίλια δυο.

Μην ακούσω μάθε να παιζεις,γιατί μπαίνω elite με απλούς gold στο squad battles ,το οποίο είναι για τα σκυλιά,είναι πανεύκολο...

και σταθερά DIV1,WL gold1 10-15 παιχνίδια να περισσεύουν κτλ.

To FIFA 18 είναι για τα μπάζα gameplayακά.

Όσοι δεν μπορείτε να αλλάξετε πάσα στο PES,σας καταλαβαίνω.Γελάκια και μόνο FIFA.

Όσοι νιώθετε από μπάλα,όσοι αγαπάτε το FIFA και δεν βλέπετε πως το φετινό είναι άθλιο τότε να το συζητήσουμε μπας και βγάλουμε άκρη.

13 minutes ago, Bakogoal said:

Μην ακούσω μάθε να παιζεις,γιατί μπαίνω elite με απλούς gold στο squad battles ,το οποίο είναι για τα σκυλιά,είναι πανεύκολο...

και σταθερά DIV1,WL gold1 10-15 παιχνίδια να περισσεύουν κτλ.

Δεν έχει να κάνει με το επίπεδο σου σαν παίχτης για το αν είναι καλό ένα παιχνίδι ή όχι. Εγώ γκρινιάζω από την 1η μέρα γιατί απλά δεν παίζεται  και όχι γιατί δεν βγαίνω ελιτε. Το θέμα είναι και bronze να βγαίνεις να περνάς καλά κάτι το οποίο δεν γίνεται φέτος. Σε αυτό το wl έφαγα όλα τα γκολ με τον ίδιο τρόπο. Οι παίχτες έχουν κόψει τις σέντρες κυνηγάνε τα ντριβεν και τα φινες σουτ. Οι τερματοφύλακες είναι απλά για να συμπληρώνουν την 11άδα . Η κοινότητα ασχολείται με τις κάρτες 24/7 και έχει χάσει όλη την ουσία. Πραγματικά δεν πίστευα πως μέσα σε 3 χρόνια θα γινόταν αυτό το αίσχος. Πέρυσι το γουλου ήταν από τις καλύτερες προσθήκες και φέτος βλέπω μια τρομερή ιδέα πως μπορεί να μετατραπεί σε ναυάγιο.

Στο επόμενο γουλου θα φτιάξω σίλβερ έτσι για το γούστο γιατί με τους γκολντ και τις σπεσιαλ ενδιαφέρον δεν βρήκα.

1 hour ago, Bakogoal said:

Μιλάω λοιπόν ξεκάθαρα για το FIFA 18,το παιχνιδάκι είναι τραγικό,δεν έχει τίποτα ωραίο στο gameplay,ένα pay to win ή grind...................................Όσοι νιώθετε από μπάλα,όσοι αγαπάτε το FIFA και δεν βλέπετε πως το φετινό είναι άθλιο τότε να το συζητήσουμε μπας και βγάλουμε άκρη.

Kυριακο, ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ, η αληθεια ειναι οτι φετος βαλανε στο παιχνιδι πολλες "πληροφορίες"........το "βαρυναν" το παιχνιδι ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ.

Ξεσχισαν το μαρκετ(εντελως) ειχαν 10 ICON απο τον 1ο μηνα..........Πραγματα αδυνατα για τον μεσο παιχτη(εννοω τους μισθωτους, εργαζομενους, σπουδαστες, μαθητες..............). Τραγικα πραγματα, τα οποια θελω να ελπιζω οτι του χρονου δεν θα γινουν..........ή ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να μπει ενα οριο στους παιχτες που θα παιρνεις......(λεω εγω τωρα..........π.χ).

Υστερα αυτο που λεει ο @JrdGr..........ΔΕΝ γινεται ρε παιδια να ΜΗΝ υπαρχουν ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ......απο που κι ως που;;; Ειναι δυνατον να τρωει ο DE GEA τοοοο.....ξερετε....αυτο το σουτακι στην  απεναντι γωνια, το λεγομενο decent(ή οπως στο λυκο λεγεται.....)χαλαρα.....Δεν γινεται ενα σουτακι-πλασεδακι στην ουσια- να πηγαινει γκολ 8 στις 10....δεν γινεται. Ειναι εναντια στην λογικη του ποδοσφαιρου. Πως να το κανουμε;; Ειναι αντιδεολογικο. Βλεπεις ασχετους, να "εκτελουν" με αυτο το τροπο...........το ΚΑΡΑΤΣΙΤ για μενα του φετινου ΦΙΦΑ.

Απίστευτες εργατοώρες ξοδέψαμε τα τελευταία χρόνια και καραγουσταραμε στο FIFA αλλά φέτος είναι foul η ΕΑ.

Έχω πολλά να γράψω αλλά δουλεύω οπότε...αργότερα. 

Oι τερματοφυλακες δεν πρεπει να ειναι εκει για να σε σωζουν απο τις κακες αμυνες αλλα μονο για να μην αφηνουν σουτ απο κακες θεσεις η με λαθος δυναμη να μπουν.Τα σουτ μεσα απο την περιοχη πρεπει να μπαινουν σχεδον παντα εφοσον εχουν σωστη δυναμη /κατευθυνση και δεν τα μπλοκαρει ο αμυντικος.

Τα driven shoot και τα finesse μια χαρα ειναι και απολυτα μεσα στη λογικη του ποδοσφαιρου.Οι ασχετοι Γιωργο απλα πατανε το απλο σουτ απο παντου και ελπιζουν να ειναι τυχεροι .

Οι αμυνες δεν ειναι καθολου ανυπαρκτες ισα ισα πρεπει να γινει να πιο μανουαλ και δυσκολη η αμυνα του χρονου.

Υπαρχουν καποια πραγματα που ειναι ασχημα στο gameplay αλλα οταν ειναι γρηγορο και χωρις delay ειναι πολυ καλο ποδοσφαιρακι και ευχαριστο για εμενα .

P2W η grind to win δεν ειναι ιδιαιτερα ειδικα απο την στιγμη που ειναι πανευκολο να βγαλεις coins φετος ,οσοι σε αυτο το σημειο του παιχνιδιου δεν εχουν 1-2 icons και 5-6 tots ειτε δεν ειναι καθολου καλοι παιχτες (silver και κατω ) που και παλι αν επαιζαν χαλαρα squad battles θα εβγαζαν αρκετα coins ειτε ειναι τραγικοι στη διαχειριση των coins που βγαζουν.

Στο wl το μονο κακο ειναι ο περιορισμος του χρονου για τα 40 παιχνιδια , ειναι πολυ κουραστικο καθε πσκ να παιζεις 10-12 ωρες φιφα.Ελπιζω του χρονου να το ενωσουν με τα divisions σε ladder system οπου θα παιζεις οσα παιχνιδια θες καθε ημερα απεναντι μονο σε αντιπαλους της ιδιας κατηγοριας και καθε δευτερα  αναλογα πως τα πηγες ολη την προηγουμενη εβδομαδα ανεβαινεις /πεφτεις η παραμενεις κατηγορια και παιρνεις τα αντιστοιχα rewards,εννοειται πως αν δεν παιξεις 10-15-χ (οσα ορισουν) παιχνιδια ολη την εβδομαδα πεφτεις κατηγορια χωρις να παρεις τιποτα . Θα λυθει ετσι και το προβλημα μεσοβδομαδα οπου το φιφα ειναι βαρετο .

36 minutes ago, zezinho-10 said:

P2W η grind to win δεν ειναι ιδιαιτερα ειδικα απο την στιγμη που ειναι πανευκολο να βγαλεις coins φετος ,οσοι σε αυτο το σημειο του παιχνιδιου δεν εχουν 1-2 icons και 5-6 tots ειτε δεν ειναι καθολου καλοι παιχτες (silver και κατω ) που και παλι αν επαιζαν χαλαρα squad battles θα εβγαζαν αρκετα coins ειτε ειναι τραγικοι στη διαχειριση των coins που βγαζουν.

Με 1 μηνα μονο WL (silver1) και μονο divisions και squad battles εχω φτιάξει:

Prime: Pelé, R9, Crespo, Hernandez, Zanetti, Van De Saar, Blanc, Laudrup

Viera 86

και απο Tots:Kane, Firminho, Mahrez, Walker, Pjanic, Saul, Isco, Bailly, Gnabry, Higuain και 3-4 ακόμη απο τα λιμά που εβγαιναν κατα καιρούς.

Απο τη στιγμή που σταμάτησα το WL σταμάτησε και η γκρίνια μεσα μου, ηρέμισα και εχω κατα ευχαριστηθεί το παιχνίδι. Τωρα ειμαι Div.2 με 2 νικες και 1 ισοπαλία μεχρι στιγμής.

Ολα good. 

1 hour ago, stratisd said:

Viera 86

και απο Tots:Kane, Firminho, Mahrez, Walker, Pjanic, Saul, Isco, Bailly, Gnabry, Higuain και 3-4 ακόμη απο τα λιμά που εβγαιναν κατα καιρούς.

Απο τη στιγμή που σταμάτησα το WL σταμάτησε και η γκρίνια μεσα μου, ηρέμισα και εχω κατα ευχαριστηθεί το παιχνίδι. Τωρα ειμαι Div.2 με 2 νικες και 1 ισοπαλία μεχρι στιγμής.

Ολα good. 

Και πως το έκανες αυτό?Με trading?

@zezinho-10 το να μου κάνει ο R9 από την γραμμή της μεγάλης περιοχής driven χελώνας και ο τερματοφύλακας αντί να πέσει με τα χέρια μου πέφτει για τάκλινγκ,,μόνο μια χαρά δεν το λες.

Επίσης εγώ που δεν ξέρω από trading,έχω μόνο έναν icon και σχετικά αρκετά κακή ομάδα,αναλογικά με τις ώρες που έχω παίξει.Βέβαια αν ήμουν στο ps4 θα έβγαζα τα διπλάσια coins από rewards + τις τιμές που είναι πολύ χαμηλότερες.Για εμένα λοιπόν,που χάνω στο WL σχεδόν πάντα πλέον από ομάδες με 6-7 icons είναι p2w η φάση.

1 hour ago, stratisd said:

Viera 86

Ολα good. 

Δεν γίνονται αυτά......με αυτά κι αυτά......-

ρε γκαις....ερωτηση: ΑΝ ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα....οκ εσεις μπορει να εχετε γινει επιστημονες στο trading....αλλα η λογικη η δικη μου λεει οτι αν ψαχτει καποιος και ασχοληθει ...εφοσον εχετε βγαλει και οδηγους....μπορει να γινει ενας απο σας...''επιστημονας δλδ''...για παιχνιδι μιλαμε οχι για φυσικη και χημεια....επισης φανταζομαι οτι και σε ολες τις αλλες χωρες που παιζουν φιφα θα ισχυει μια απο τα ιδια...ιδια κατασταση δλδ..... ΟΠΟΤΑΝ....πως στα κομματια η ΕΑ βγαζει τοσα λεφτα απο τα φιφα ποιντς????? ΑΦΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΔΟΥΛΕΙΑ απ οτι λετε δλδ..............και σε αυτο το σημειο απλα να προσθεσω οτι ΝΑΙ το trading ειναι μερος του παιχνιδιου στο φουτ και το κανουν ΟΛΟΙ...απλα δεν πιστευω οτι φτανει ΜΟΝΟ αυτο!

Ποσο χρονο μπορει να διαθεσει καποιος στους αγωνες και ΠΟΣΟ στο να παιζει στο χρηματιστηριο του φιφα ψαχνοντας παιχτες......δεν θα πρεπει να κανει τπτ αλλο στην ζωη του. Εκτος ΑΝ ειναι επαγγελματιας και βγαζει λεφτα απ αυτο. Εκει παω πασο.

11 hours ago, vagoe said:

Δεν γίνονται αυτά......με αυτά κι αυτά......-

Γίνονται και μάλιστα πολυ ευκολα.

Το παιχνίδι θέλει τύχη και στρατηγική, οποιος δεν το καταλαβαίνει μιζεριάζει (οπως εγω οσο επαιζα wl) ή παίζει το άλλο f2p που δίνουν δωρο με τα γαριδάκια.

Υ.Γ. χτες βγηκα elite3 ανοίγω ενα απο τα πακετάκια...τσουπ TOTS Walker. 250K απο το πουθενα.

Μαζί με TOTS Uth τα καλύτερα pool που είχα φέτος.

Και για του λόγου το αληθές.

q0nQcjb.png

8Dh13jn.png

11 hours ago, Platini_Athens said:

πως στα κομματια η ΕΑ βγαζει τοσα λεφτα απο τα φιφα ποιντς????? ΑΦΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΔΟΥΛΕΙΑ απ οτι λετε δλδ

σε ολα τα παιχνιδια που εχουν φαρμαρισμα καποιοι ασχολουνται πολυ,αλλοι λιγο και καποιοι εχουν τροπο να τα αρπαζουν απο αυτους που δεν ξερουν,το εκανα και εγω οταν ειχε ανοιξει η εφαρμογη του fut στο pc,εκμεταλευτηκα μια αγορα με  παικτες που δεν ασχολουνται οι υπολοιποι τους οποιους παικτες ομως τους χρειαζονται και τους τα αρπαζα επι 15 μερες μεχρι να βγει το παιχνιδι. τα fifa points που αγοραζει ο κοσμος απο την εα ειναι κυριως απο αυτους που θελουν να εχουν "υπερομαδα" απο την 1η μερα γιατι δεν εχουν καμια διαθεση να φαρμαρουν και απο αυτους που δεν μπορουν να το κανουν λογο χρονου.

το φετινο τουλαχιστον fut δεν χρειαζοταν χρονο στο φαρμαρισμα,τα coins εβγαιναν για πλακα,μονο squad battle να επαιζες,καθε εβδομαδα εβγαζες ενα 50αρικο για πλακα και αν σου καθοταν και ενα καλο πακετακι δεν θα ειχες καμια ορεξη να φαρμαρεις.

λοιπον,εγω για την ιστορια επαιξα 2 μηνες,μαζεψα 400.000+ χωρις να φαρμαρω εκεινο το διαστημα σχεδον καθολου,τα οποια coins τα επενδυσα ολα στον φιλο 
@vagoe γιατι γουσταρει να παιζει και δεν ειχε χρονο να φαρμαρει οταν ο ανθρωπος παιζει αργα τ βραδυ οταν η οικογενεια  πεφτει για υπνο.

15 minutes ago, TOL1S said:

σε ολα τα παιχνιδια που εχουν φαρμαρισμα καποιοι ασχολουνται πολυ,αλλοι λιγο και καποιοι εχουν τροπο να τα αρπαζουν απο αυτους που δεν ξερουν,το εκανα και εγω οταν ειχε ανοιξει η εφαρμογη του fut στο pc,εκμεταλευτηκα μια αγορα με  παικτες που δεν ασχολουνται οι υπολοιποι τους οποιους παικτες ομως τους χρειαζονται και τους τα αρπαζα επι 15 μερες μεχρι να βγει το παιχνιδι. τα fifa points που αγοραζει ο κοσμος απο την εα ειναι κυριως απο αυτους που θελουν να εχουν "υπερομαδα" απο την 1η μερα γιατι δεν εχουν καμια διαθεση να φαρμαρουν και απο αυτους που δεν μπορουν να το κανουν λογο χρονου.

το φετινο τουλαχιστον fut δεν χρειαζοταν χρονο στο φαρμαρισμα,τα coins εβγαιναν για πλακα,μονο squad battle να επαιζες,καθε εβδομαδα εβγαζες ενα 50αρικο για πλακα και αν σου καθοταν και ενα καλο πακετακι δεν θα ειχες καμια ορεξη να φαρμαρεις.

λοιπον,εγω για την ιστορια επαιξα 2 μηνες,μαζεψα 400.000+ χωρις να φαρμαρω εκεινο το διαστημα σχεδον καθολου,τα οποια coins τα επενδυσα ολα στον φιλο 
@vagoe γιατι γουσταρει να παιζει και δεν ειχε χρονο να φαρμαρει οταν ο ανθρωπος παιζει αργα τ βραδυ οταν η οικογενεια  πεφτει για υπνο.

Βαλε και τα marquee sbc που τα κανεις σχεδον τζάμπα καθε εβδομάδα με τοσους παίχτες που μαζευεις απο τα packs, βαλε και οτι πουλάς 10 φορες πανω στη τιμη τους αν εχεις bronze ή silver το πρωτο μισάωρο που βγαινουν τα marquess. Βάλε τα daily, τα weekly και τα ενδιάμεσα sbc.

Aν κρατας τους παιχτες σου και δεν τους κανεις discard για φραγκοδίφραγκα μαζευεις για πλακα 80Κ - 100Κ την εβδομαδα, χωρια οτι σου βγει απο τοσα packs που ανοιγεις.

Βαλε τωρα και divisions ή WL (αν εχεις άντερα) ειναι πολλά τα coins....

Απλά θελει τροπο, χρόνο και σωστό timming η ολη φάση.

Έλα μωρέ που θέλει χρόνο. 

Σε ένα μήνα έβγαλες Pele,R9,Vieira και μια ντουζίνα TOTS. 

Ξέχασα Crespo,Zannetti, Hernandez, Laudrup,Van der Saar και Blanc.

Ένας μήνας...τίποτα δεν είναι. 

18 minutes ago, Bakogoal said:

Έλα μωρέ που θέλει χρόνο. 

Σε ένα μήνα έβγαλες Pele,R9,Vieira και μια ντουζίνα TOTS. 

Ξέχασα Crespo,Zannetti, Hernandez, Laudrup,Van der Saar και Blanc.

Ένας μήνας...τίποτα δεν είναι. 

Δεν το διατύπωσα σωστά οποτε δικαίως δεν το κατάλαβες.

Το 1 μηνας αναφερόταν μονο στο WL που επαιξα 4 συνεχόμενα ΠΣΚ και μετά το παράτησα για διάφορους λόγους.

Ολα τα υπόλλοιπα επιτεύχθηκαν απο day 1 release του παιχνιδιού μεχρι σήμερα και με μπόλικο χρόνο.

Υ.Γ. Σε 1 μήνα έβγαλα 650Κ GP στο αντίπαλο "δέος" και μετά το παράτησα.

E ναι ρε συ Στρατή,είπαμε είσαι μάστερ οφ τρεηντινγκ αλλά αυτός ο ένας μήνας...Δεν βγαίνανε τα μαθηματικά.

Πολλές κάρτες φέτος,ελπίζω σε λιγότερες του χρόνου.

Γενικά ελπίζω σε αλλαγές του χρόνου,δεν ξέρω τι ελπίζει και τι θέλει η κοινότητα,το φετινό πανηγύρι δεν μου άρεσε καθόλου.

Στο PC που δεν εχει κοσμο στα divisions γινεται της τρελης στο σπρωξημο

Ειμαι με 91 rating ομαδας στην 7η div και με αντιστοιχει με 2η div βαρια 3η div θεους με 7 δαχτυλα και 15+ μυρια ομαδες...

Τρωνε 4 στο 1ο δεκαλεπτο και ουρλιαζουν

Εχω κανει ατομα να βγαινουν ragequit που δεν ειχαν βγει ποτε

Το παιχνιδι ειναι καρασπρωξημο κανενας δεν μπορει να το νικησει

Προκαλω οποιονδηποτε που δεν πιστευει:

Κατεβα στην 7η

Βαλε 90+ rating

0 αξια ομαδας (untradeable sbc/icon/tots)

Και δες

Ποσο γελοιο ειναι να νικας ικανοτακιδες δαχτυλαδες να ουρλιαζουν...ειναι η ομορφια της ΕΑ εφαγα 1000+ παιχνιδια δοκιμες μεχρυ να καταλαβω...

19 minutes ago, Bakogoal said:

κατσε να δεις που του χρονου θα εχουν ειδικες καρτες τσου λου με αστερακια πανω για να γιορτασουν την αδεια

28 minutes ago, Bakogoal said:

E ναι ρε συ Στρατή,είπαμε είσαι μάστερ οφ τρεηντινγκ αλλά αυτός ο ένας μήνας...Δεν βγαίνανε τα μαθηματικά.

Γενικά ελπίζω σε αλλαγές του χρόνου,δεν ξέρω τι ελπίζει και τι θέλει η κοινότητα,το φετινό πανηγύρι δεν μου άρεσε καθόλου.

Εχεις χάσει επεισόδια φιλε μου γιατι σε 1.5 μηνα μας εδινε 2 TOTS ανα 5 ημέρες σχεδόν τζάμπα.

Αρα οσοι έπαιζαν θα ειχαν minimum 2x6 =12 Tots + κανα 2-3 ακόμη απο τα DKT και 2-3 απο τα community sbc που κοστιζαν 60-70Κ 

Για βαλτα κατω ποσους TOTS θα ειχες;

Eυκολάκι.

Υ.Γ. εχω 2 νεα φιλαρακια που παίζουν fifa απο το Πασχα και μετά για 1η τους φορά και εχουν τουλάχιστον 5-6 tots και 1-2 icons.

Φετος τα coins βγαινουν πολυ ευκολα.

εγω αν ήμουν (λεμε τωρα ) υπευθυνος για το παιχνιδι θα έκανα τα εξής:

1- μονο κανονικες χρυσες καρτες, οι οποίες όμως θα ηταν "δυναμικες", δηλ. θα αυξανοταν το rating και τα αντιστοιχα στατιστικά, ανάλογα με την φορμα του παικτη. Για παραδειγμα δεν θα υπηρχαν 2 Καντε, ο ένας 87 και ο άλλος 89. Ουτε ο ενας μπλε, ο αλλος μαυρος κοκ. Επισης αν καποιος τραυματιζοταν και έλειπε για μεγαλο χρονικο διαστημα, θα επεφτε το rating και θα κλειδωνε για το αντιστοιχο διαστημα (μεχρι την επανεμφανιση) στην αρχικη του βαση.

2- δεν θα ειχα καθολου τουρνουα αλλα μονο πρωταθληματα των 3 εβδομαδων. Αυτα θα μπορουσαν να ειναι των 10 κατηγοριων και να υπαρχει 1 για bronze, 1 για silver, 1 για gold - Με αυτο τον τροπο θα αξιοποιούνταν ολες οι καρτες. Δεν θα ειχα καθολου sbc, καθως με αυτες αποδειχθηκε οτι αντι καποιος να "παιζει" ποδοσφαιρο, ασχολειται με ασχετα - για τον σκοπο του παιχνιδιου - πράγματα.  

Η κατακτηση του καθε πρωταθληματος θα ειχε τα ανταξια rewards και οχι αυτα που δινει τωρα. Για παραδειγμα αν κατακτουσε καποιος την gold div1, θα εδινα 50κ & 3 των 100k players packs (ενα για καθε ειδος - δηλ.1 με bronze, 1 silver, 1 gold), 10 fitness, 10 injure, 50 contracts.

3- για να ικανοποιησω το ανταγωνιστικο κομματι και να κανω τα 3 μεγαλα τουρνουα καθε χρονο, αυτο θα γινοταν ως εξης: Αρχικα, θα επρεπε καποιος να κατακτησει την gold div1 (για να την κατακτησεις θα επρεπε να κανεις 8/10 νικες, ουτως ωστε να ξεχωριζουν οι πραγματικα καλοι παικτες). Επειτα, ο νικητης της gold div1 θα επαιρνε την προκριση για το αντιστοιχο ''champions league'' που θα γινοταν 1 φορα στο τελος καθε μηνα ανα 2 μηνες διαρκειας 1 εβδομαδας, όπου θα επαιζες 50 παιχνιδια. Μην σας φαινεται μεγαλος ο αριθμος. Τωρα θελει 40 παιχνιδια σε 3 μερες. Οι καλυτεροι θα επαιρναν την προκριση για τα επαγγελματικα τουρνουα, με τους ιδιους ορους που ισχυει τωρα.   

4- το σημαντικοτερο - θα αλλαζα τελειως τη λογικη του μαρκετ, ουτως ωστε να καταστρεψω το trading και ετσι μονομιας να εξαφανισω τα site που πουλανε coins, αλλα και να προστατεψω τους παικτες μου που απλα πηραν ενα παιχνιδι για να διασκεδασουν και οχι για να γινουν επιστημονες επενδυτες (οποιος θελει να γινει μανατζερ, υπαρχει αντιστοιχο παιχνιδι) από τους ''εξυπνους'' που καθοριζουν τις τιμες σε μια καρτα αγοραζοντας 100 απο αυτες : δεν θα επετρεπα να αγορασεις την ιδια καρτα 2 φορες !!! π.χ. πηρες τον Μεσι ? μπραβο, αλλα τωρα αν τον πουλησεις δεν θα μπορεις να τον ξαναπαρεις, εκτός σου τυχει σε pack. Με λιγα λογια, τα εσοδα καθε παικτη θα προεκυπταν αποκλειστικα απο τα  παιχνιδια που θα επαιζε και τα packs που θα ειχε αναλογα τις επιδοσεις του ή τα fifa points που θα αγοραζε (γιατι απο εκει θα εβγαζα το χρημα). ΤΕΛΟΣ στο trading, γιατι ετσι εκμεταλλευεσαι τον ''αδυνατο'' αλλα πιστο πελατη σου, δηλ. τον 30+ ηλικιακα, που ενω ''μεγαλωσε'' μαζι σου και θελει να παιζει ακομα, δεν προλαβαινει - λογω  επαγγελματικων και οικογενειακων αναγκων - να ακολουθησει τις εξελιξεις.

Η διαφορα πλεον στην ποιοτητα των ομαδων θα κρινεται απο τα coins που προκυπτουν από τις επιδόσεις σου και όχι απο trading χωρις μαλιστα να παιζεις κανενα ματς.

Εγω προσωπικα σκεφτομαι να βαλω του χρονου 786 ευρω σε πακετα........και αν κανω ομαδα, θα παρατησω το παιχνιδι και θα ασχοληθω με το φορτναιτθ.

Υ.Γ1 : Το οτι δεν γραφουμε καθε μερα ή το οτι δεν παιζουμε καθε μερα, δεν θα πρεπει να λαμβανεται ως αδυναμια ή οτι δεν ασχολουμαστε με το φιφα. Προσωπικα το ποδοσφαιρο για μενα ειναι το καλυτερο δευτερευον πραγμα στη ζωη μου. Απο τοτε λοιπον που δεν παιζω, ή βλεπω ή "παιζω".

Υ.Γ2: ΕΧΩ ανοιξει ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα marque της σεζον και μου χει δωσει ενα @δι(ΟΠΩΣ ΤΟ ΓΡΑΦΩ). Εχω ανοιξει επισης ολα τα sbc που χω ανοιξει και επισης μου χει δωσει ενα @δι(τον Ζαχα τον 87αρη...τον οποιο πουλησα 70Κ.....ΩΠΑ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕΕΕΕ.....)

Υ.Γ3: Ισως να εχω(ή να εχουνε....) ενα ελαφρυντικο το οτι μου ειχαν κλειδωσει το λογαριασμο στην αρχη και ανοιξε μετα και αφου πηρα το παιχνιδι........ (   :- )))  )

14 minutes ago, stratisd said:

Εχεις χάσει επεισόδια φιλε μου γιατι σε 1.5 μηνα μας εδινε 2 TOTS ανα 5 ημέρες σχεδόν τζάμπα.

Αρα οσοι έπαιζαν θα ειχαν minimum 2x6 =12 Tots + κανα 2-3 ακόμη απο τα DKT και 2-3 απο τα community sbc που κοστιζαν 60-70Κ 

Για βαλτα κατω ποσους TOTS θα ειχες;

Eυκολάκι.

Υ.Γ. εχω 2 νεα φιλαρακια που παίζουν fifa απο το Πασχα και μετά για 1η τους φορά και εχουν τουλάχιστον 5-6 tots και 1-2 icons.

Φετος τα coins βγαινουν πολυ ευκολα.

ρε Στρατη τωρα με 300 Κ εχεις 15 τοτσ ή 3 icon..........εδω μιλαμε για το 1ο διμηνο του παιχνιδιου που απλος icon εκανε 650Κ ...ΚΑΙ ΕΙΧΕ Ο ΑΛΛΟΣ 6-7 ICON, bale, griezman κτλ........και μεις ψωμολυσαγαμε με γκαμπριελ και Λαλλανα...........

Αν είναι να έχεις  TOTS untr και μάλιστα τύπου Marega,τι να τους κάνεις?

Εμένα όλη τη σεζόν με πάει γ...οντας.Πάλι καλά που μου έβγαλε έναν Αγκουέρο και έναν Σάλαχ.

Ωραία τα λέει κάποιος όταν του σκάνε καλά πουλς και παίρνει ένα σωρό coins και από εκεί.Άλλο να σου σκάει ο Walker λοιπόν από τα rewards και άλλο ο Snodgrass πως διάολο λέγεται.

1 hour ago, vagoe said:

ρε Στρατη τωρα με 300 Κ εχεις 15 τοτσ ή 3 icon..........εδω μιλαμε για το 1ο διμηνο του παιχνιδιου που απλος icon εκανε 650Κ ...ΚΑΙ ΕΙΧΕ Ο ΑΛΛΟΣ 6-7 ICON, bale, griezman κτλ........και μεις ψωμολυσαγαμε με γκαμπριελ και Λαλλανα...........

Ε ναι βρε εκει επεσε μαρούλι τι να πουμε.

Κοιταξε τα λεφτά δεν είναι για όλους ίδια. Υπάρχουν χώρες που ο μ.ο. μισθού ειναι στα 2.500 ευρώ ή 3.000 δολάρια, σιγά μη σκάσουν να δωσουν ακομη 200-300 ευρω το 1ο μηνα για να ανοιξουν packs. Ειδικά τους 1ους 2-3 μήνες αν δωσεις πραγματικά λεφτα θα βγάλεις coins ευκολα γιατι ΟΛΟΙ οι παιχτες εχουν αξία. Ειδικά τα σαπάκια της Premier. 

Δεν θα ξεχάσω τη 3η-4η εβδομάδα που ειχα ξεχασμένο ενα Rasford 79 στο club και μου το λεει ο Κυριάκος και έφυγε για 70Κ.

Ουτε που μου ειχε περασει απο το μυαλο οτι κανει τοσα.

ή που αγοραζα shadow και hunter στα 200coins και σε 2 μηνες εφυγαν στα 5Κ.

Αυτοι εβαλαν λεφτά και πηραν coins ειτε μεσω trade, ειτε απο παρανομα site.

Στην εποχή του άκρατου -ακόμα και ο Adam Smith θα κοκκίνιζε από ντροπή- καπιταλισμού, το να κριτικάρουμε την στρατηγική κέρδους μιας πολυεθνικής εταιρίας είναι το λιγότερο ουτοπικό..

Η λογική pay to win ισχύει σε σχεδόν όλα τα παιχνίδια, αλλά υπάρχει και η λογική play to win. O TOL1S πολύ σωστά το θέτει παραπάνω, όποιος ήθελε ΑΜΕΣΑ να φτιάξει ανταγωνιστική ομάδα ή θα έπρεπε να πληρώσει ή θα έπρεπε να διαπρέπει στο WL (πληρώνοντας λιγότερο). 

Όπως πολύ σωστά λέει και ο  stratisd, όσο πιο πολύ ασχολείσαι με το παιχνίδι, παίζοντας και  κάνοντας sbc, τόσο περισσότερες πιθανότητες έχεις να φτιάξεις καλή ομάδα.

Ειδικά φέτος με τα Squad Battles παίκτες χαμηλής δυναμικότητας (σαν  του λόγου μου), μπορούν να βγάλουν αρκετά coins και πακέτα. 

Το ότι οι παίκτες, παγκοσμίως,  γκρινιάζουν μου φαίνεται λογικό μιας και τo FIFA είναι άκρως ανταγωνιστικό και "χτυπάει" τον εγωισμό του καθενός που θεωρεί πως αξίζει περισσότερα, εμένα η γνώμη  μου είναι ότι τελικά ο καθένας τελικά παίρνει αυτό που του αξίζει.

Σε ότι αφορά το  λεγόμενο handicap , έχω την αίσθηση πως υπάρχουν μόνο στιγμές (momentum) που μπορείς να εκμεταλλευτείς αν επιτίθεσαι ή να αποτρέψεις  αν αμύνεσαι, σε κάθε περίπτωση η ικανότητα υπερισχύει. Με αυτόν τον τρόπο μειώνεται το skill gap   και αυτό συμβαίνει γιατί  η εταιρία θέλει να έχει τους περισσότερους πελάτες της ευχαριστημένους (βλ. πρώτη πρόταση αυτού του post). 

Όποιος δεν είναι ικανοποιημένος απλά δεν αγοράζει...  

• Create New...