Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

zougaman

EA SPORTS - FIFA 18 - Γενική συζήτηση v.1

Recommended Posts

Οντως ειναι χαλια ο φωτισμος στα βραδινα ματς και στην καριερα ευτυχως εχει επιλογη και παιζω συνεχως μερα.Επισης δεν φαινεται καλα η βροχη,ενω με χιονι ειναι πολυ καλο.Στα προηγουμενα φιφα ηταν το αναποδο,καλη βροχη με χιονι στραβωνοσουν.Μου αρεσει που εχει πολλες επιλογες καιρου.Εκτος λιακαδα βροχη χιονι,εχει ομιχλη και συννεφια.Πολυ σουπερ,στην καριερα αφηνω παντα τυχαια επιλογη τον καιρο,απλα προτιμω να παιζω μερα.

Ας μου  εξηγισει καποιος ποσο τυχαιο ειναι σε αυτό το broken τσιρκο που ονομαζετε φιφα 18 που οταν παιζω με Τούρκους παντα θα χασω ειτε παιζω με αμπαλο αντιπαλο απο div10 ειναι div 1. Τι στα σκατα εχουν εκει στην Τουρκια στην συνδεση τους? 

Ξεβρωμαει one side delay απο εδω εως την Αγκυρα.

14 minutes ago, Mitropoulos1 said:

Ας μου  εξηγισει καποιος ποσο τυχαιο ειναι σε αυτό το broken τσιρκο που ονομαζετε φιφα 18 που οταν παιζω με Τούρκους παντα θα χασω ειτε παιζω με αμπαλο αντιπαλο απο div10 ειναι div 1. Τι στα σκατα εχουν εκει στην Τουρκια στην συνδεση τους? 

Ξεβρωμαει one side delay απο εδω εως την Αγκυρα.

Όταν μπορείς να τους αποφύγεις μην παίζεις μαζί τους, δεν είναι αποκλειστικό πρόβλημα του FIFA αυτό αλλά γενικότερο πρόβλημα με τους Τούρκους σε όλα τα online παιχνίδια. Στο PES φαντάσου ότι αν παίξεις με Τούρκους είναι 10 φορές χειρότερο.

52 minutes ago, BasilhsGR said:

Όταν μπορείς να τους αποφύγεις μην παίζεις μαζί τους, δεν είναι αποκλειστικό πρόβλημα του FIFA αυτό αλλά γενικότερο πρόβλημα με τους Τούρκους σε όλα τα online παιχνίδια. Στο PES φαντάσου ότι αν παίξεις με Τούρκους είναι 10 φορές χειρότερο.

@folinpro τι λένε τα παιδιά ρε συ;

Εμείς στο PES την τελευταία φορά που παίξαμε με γείτονες,ρίξαμε 11 στο Coop.

Kανένα lag.

41 minutes ago, Bakogoal said:

Kανένα lag.

Εγώ αντιθέτως όσες φόρες έχω παίξει ειδικά στο PES κοντεύω να ξεράσω.

7 minutes ago, BasilhsGR said:

Εγώ αντιθέτως όσες φόρες έχω παίξει ειδικά στο PES κοντεύω να ξεράσω.

Level 3 στο φίλτρο που έχει για το connection .Ελπίζω αν δεν το έχεις ήδη, να σε βοηθήσει. 

Στο PES οτιδήποτε κάτω από lvl 5 είναι unplayable.

3 hours ago, BasilhsGR said:

Στο PES οτιδήποτε κάτω από lvl 5 είναι unplayable.

Είσαι απόλυτος σε αυτό που λες. 

Εγώ νομίζω πως έχεις πρόβλημα με τη γραμμή ή τον εξοπλισμό ή την συνδεσμολογία ή με τις συσκευές που εξυπηρετεί το router σου.

Παίζω σε 3 και δεν έχω το παραμικρό lag σε αντίθεση με το FIFA στο οποίο έχω αρκετές φορές. (έχω καιρό να παίξω wl αλλά βλέπω τα παράπονα στο fb)

Επίσης φίλος από Αθήνα παίζει με 2 και δεν έχει ούτε και αυτός θέμα.

10 minutes ago, Bakogoal said:

Είσαι απόλυτος σε αυτό που λες. 

Εγώ νομίζω πως έχεις πρόβλημα με τη γραμμή ή τον εξοπλισμό ή την συνδεσμολογία ή με τις συσκευές που εξυπηρετεί το router σου.

Παίζω σε 3 και δεν έχω το παραμικρό lag σε αντίθεση με το FIFA στο οποίο έχω αρκετές φορές. (έχω καιρό να παίξω wl αλλά βλέπω τα παράπονα στο fb)

Επίσης φίλος από Αθήνα παίζει με 2 και δεν έχει ούτε και αυτός θέμα.

Καμία σχέση, η γραμμή μου είναι πεντακάθαρη και fast path, ουδέποτε είχα πρόβλημα σε online εφαρμογές. Το PES είναι p2p και προφανώς άλλο ένα κακό console port για άλλη μια φορά. Εδώ δεν δουλεύουν άλλα κι άλλα σιγά που θα δούλευε το net code.

29 minutes ago, BasilhsGR said:

Καμία σχέση, η γραμμή μου είναι πεντακάθαρη και fast path, ουδέποτε είχα πρόβλημα σε online εφαρμογές. Το PES είναι p2p και προφανώς άλλο ένα κακό console port για άλλη μια φορά. Εδώ δεν δουλεύουν άλλα κι άλλα σιγά που θα δούλευε το net code.

Από τα λίγα που έχω διαβάσει το fast path δεν είναι πανάκεια. Ίσως είναι προτιμότερο να μην το έχεις. 

Πάντως δεν σου λέω ψέματα. Κανείς δεν έχει lag από όσους ξέρω και μιλάω καθημερινά. Πρόπερσι είχε....

Αν θες ψάξου και αν δεν θες μην ψάχνεσαι. Φταίει το PES επειδή είναι p2p.

25 minutes ago, Bakogoal said:

Από τα λίγα που έχω διαβάσει το fast path δεν είναι πανάκεια. Ίσως είναι προτιμότερο να μην το έχεις. 

Πάντως δεν σου λέω ψέματα. Κανείς δεν έχει lag από όσους ξέρω και μιλάω καθημερινά. Πρόπερσι είχε....

Εφόσον δεν έχεις θόρυβο στη γραμμή και δεν έχεις συχνά disconnect και γενικότερα προβλήματα, το fast path επιβάλετε για τον απλούστατο λόγο ότι καταργεί το error check σε κάθε πακέτο που δέχεσαι και στέλνεις, για αυτό και μειώνεται ο χρόνος απόκρισης. Από εκεί και πέρα οι παράγοντες είναι πάρα πολλοί, interleave depth του εκάστοτε internet provider (εφόσον δεν είμαστε fast path), η δρομολόγηση που κάνουν οι providers, πρωτόκολλα tcp-ip udp, input lag (αναγκαίο κακό), overloaded servers,server tick rate-frequency, desync, κακο net code.

Ένα πράγμα θα σου πω μόνο γιατί αν κάτσω να αναλύσω τα παραπάνω δεν μου φτάνει ούτε μέρα, τα μόνα παιχνίδια που έχω παίξει στη ζωή μου είναι ποδοσφαιράκια και FPS, με τα δεύτερα είχα σχέσεις competitive, έπαιζα για χρόνια ladders και διάφορα τουρνουά στο ESL από εποχές που πήγαινα στη σχολή μέχρι και πριν από μερικά χρόνια πολύ πιο χαλαρά εννοείται. To πρόβλημα είναι αποκλειστικά στο PES (παίζω στο PC το οποίο είναι κακό port, να τα λέμε και αυτά) με lvl4 μόνο με Έλληνες μπορώ να παίξω διαφορετικά lvl5 που συνήθως θα μου βγάλει είτε Ιταλό είτε Γερμανό  γιατί με αυτές τις χώρες έχουμε τις καλύτερες συζεύξεις και τα χαμηλότερα ping. Στο FIFA παίζω απροβλημάτιστα, αποφεύγοντας παιχνίδια με Τούρκους και από αραβικές χώρες που έτσι κι αλλιώς είναι χάλια η σύνδεση.

1 hour ago, Bakogoal said:

Προτιμότερο είναι σίγουρα για gaming να είναι η γραμμή σου σε fast path, εννοείται μιλάμε βέβαια για μία "υγιή σύνδεση". Αν η γραμμή σου είναι σε fastpath και δεν έχεις θέματα συγχρονισμού (πέφτει λίγο η ταχύτητα συγχρονισμού και κάνει τη σύνδεση λίγο πιο ασταθή σε σχέση με μία interleaved, γι' αυτό καλό είναι το noise margin να μην είναι πολύ χαμηλό), κατεβάζει κατά πολύ το ping, άρα μειώνεται ο χρόνος που μεσολαβεί για να λάβεις και να στείλεις δεδομένα στον server, επομένως έχεις σίγουρα περισσότερη αμεσότητα και λιγότερο lag. Το χαμηλό ping είναι κατά πολύ σημαντικότερο από το να συγχρονίζεις π.χ. στα 14Mbps αντί στα 17 Mbps. π.χ. εγώ πρίν κάνοντας ping σε έναν server στην Ελλάδα είχα 42ms και μετά τη ρύθμιση 6ms. Αν δεν έχεις θέματα με τη σύνδεση λόγω εταιρείας ή λόγω απόστασης από το Dslam, είναι το πιο εύκολο που μπορείς να κάνεις για να βελτιώσεις την κατάσταση. Το επόμενο είναι να κάνεις port farwarding τις κατάλληλες ports στο router και είσαι κομπλέ.

Καλά τα λες αλλά εγώ από αυτά δεν καταλαβαίνω. 

Αν θες να μιλήσουμε για χαμιλτονιανη ή λαγκρασιανη μηχανική που είναι και ο κλάδος μου :hehe:

Πάντως συμφωνείς πως το fast path δεν είναι πάντα το σωστό;

4 minutes ago, Nifitsas said:

Προτιμότερο είναι σίγουρα για gaming να είναι η γραμμή σου σε fast path, εννοείται μιλάμε βέβαια για μία "υγιή σύνδεση". Αν η γραμμή σου είναι σε fastpath και δεν έχεις θέματα συγχρονισμού (πέφτει λίγο η ταχύτητα συγχρονισμού και κάνει τη σύνδεση λίγο πιο ασταθή σε σχέση με μία interleaved, γι' αυτό καλό είναι το noise margin να μην είναι πολύ χαμηλό), κατεβάζει κατά πολύ το ping, άρα μειώνεται ο χρόνος που μεσολαβεί για να λάβεις και να στείλεις δεδομένα στον server, επομένως έχεις σίγουρα περισσότερη αμεσότητα και λιγότερο lag. Το χαμηλό ping είναι κατά πολύ σημαντικότερο από το να συγχρονίζεις π.χ. στα 14Mbps αντί στα 17 Mbps. π.χ. εγώ πρίν κάνοντας ping σε έναν server στην Ελλάδα είχα 42ms και μετά τη ρύθμιση 6ms. Αν δεν έχεις θέματα με τη σύνδεση λόγω εταιρείας ή λόγω απόστασης από το Dslam, είναι το πιο εύκολο που μπορείς να κάνεις για να βελτιώσεις την κατάσταση. Το επόμενο είναι να κάνεις port farwarding τις κατάλληλες ports στο router και είσαι κομπλέ.

Για να είχες 42ms σε νορμάλ ελληνικό σέρβερ με σε κάνα 64άρι interleaved profile θα σε είχαν. Νομίζω η forthnet  και η on τα έκαναν κάτι τέτοια.

Just now, BasilhsGR said:

Για να είχες 42ms σε νορμάλ ελληνικό σέρβερ με σε κάνα 64άρι interleaved profile θα σε είχαν. Νομίζω η forthnet  και η on τα έκαναν κάτι τέτοια.

Wind φίλε μου και για να βγάλω άκρη μαζί τους, να καταλάβουν τι θέλω, είδα κι έπαθα

Παιδιά εσείς ξέρετε πολλά. 

Είχα μια 24 wins,έβαλα OTE vdsl και ησύχασα. 

Πάντως το PES δεν έχει lag σε μένα και σε πολλούς. Αντιθέτως το FIFA σε μένα όταν έπαιζα wl είχε αρκετό lag.

10 hours ago, Bakogoal said:

Kανένα lag.

Μια χαρά πάνε τα περισσότερα με τους γείτονες ,από θέμα σύνδεσης ..

Και επειδή τους αγαπάω πολύ ,όσο περισσότερα γκολ γίνεται..

Με Έλληνες όταν παίζω γίνονται τα χειρότερα ματς ,πολύ λαγκ

EA have ruined all the fun in FIFA. I remember how fun it was back in Fifa 10 when the game play was actually fun and there wasn't as much scripting. Now, it is just bullshit. In career mode, it is always impossible to defend the ai and my players always have horrible touches and cannot pass and my keepers don't make an effort to save the ball. When on ultimate team, in important games, my goalkeeper can't save shit and my players are horrible. It's obvious that Fifa are scripting the game and are in it for the money. The games are just getting worse and worse as the years go on. And they say that, oh, we are making the gameplay better and better which is a lie. Sorry this is long, I just wanted to rant about Fifa 18 for the longest time.

Το παραπανω μηνυμα δεν ειναι δικο μου,απλα ειναι σχόλιο καποιου σε βιντεο που αφορα το ποσο "monkey" ειναι το φιφα 18 και το αντεγραψα απο το youtube και φυσικα συμφωνω μαζη του διοτι οσο κι αν μου αρεσει το παιχνιδι αλλο τοσο μειωνει την προσωπικοτητα μου η ΕΑ οταν με θεωρει ηλιθιο.

Εντομεταξη το οτι η ΕΑ δεν εχει σερβερ στην Ελλαδα για το φιφα μετατρεπει οnline το παιχνιδι σε ακομα μεγαλυτερη μαιμου και το καθιστα και broken στα περισοτερα ματς...

70 χιλιαδες δολαρια θα της στοιχιζε συν 6.000 το μηνα κοστος,ποσό αμελητέο σε σχεση με αυτα που εισπρατει καθε χρόνο απο εμας εδω στην Ελλαδα. Ακομα κι εχεις καλο ping απο την στιγμη που για να παιξεις με καποιον συνδεεσε μεσο σερβερ απο αλλο κρατος αυτο και μονο μετατρεπει το παιχνιδι σε one side delay λοτταρία. 

Μηλουσα χτες με τεχνικό δικτιων του ΟΤΕ που παιζει και ο ιδιος φιφα και μου εξηγισε την ολη σαθρή κατασταση. Αν δεν βαλει η ΕΑ σερβερ στην Ελλαδα θα παιζουμε πετσοκομενο φιφα μεχρη να παρουμε συνταξη.

Σε αυτο το σημειο θα κανω εγω τον @Βakogoal και θα πω......τοτε πως κανουν καποια Ελληνοπουλα 40 σερι νικες οεο?????? τι συνδεση και σημα και σερβερ κλπ κλπ εχουν αυτοι ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ (εχουμε).

:) 

2 hours ago, Platini_Athens said:

Σε αυτο το σημειο θα κανω εγω τον @Βakogoal και θα πω......τοτε πως κανουν καποια Ελληνοπουλα 40 σερι νικες οεο?????? τι συνδεση και σημα και σερβερ κλπ κλπ εχουν αυτοι ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ (εχουμε).

:) 

1.jpg

Εγω παντως δεν εχω θεμα με dealy με vdsl 50 και νικαω χαλαρα στο seasons manual

Εχουν σπασει τα νευρα μου, που η manchester united επεστρεψε στα κανονικα της επιπεδα. Οι υπολοιπες ομαδες ηταν ηδη αρκετα δυνατες απο την αρχη.. Απο εκει που επαιζα για να παω division 2 --> 1, τωρα πλεον κανω μονο ηττες και ισοπαλιες, με δυσκολια νικες. Πηγα division 4 σημερα.. Να αλλαξω ομαδα; Θα ξαναπαρουν αναβαθμισεις τα squads ή τωρα στο επομενο fifa; Αλλαγες στα στατιστικα γινονται μονο οταν υπαρχει το πρωταθλημα; Επισης γιατι καποιες αλλαγες δεν εχουν γινει ακομα, οπως του Iniesta; Τον εχει ακομα στη Μπαρσελονα. Εφυγαν και οι ibrahimovic mkhitaryan που τους ειχα παντα βασικους.. Μεγαλο μειονεκτημα. Τωρα μπροστα εχω ειτε λουκακου μονο του, ειτε σε δυαδα μαζι με rashford.

Επισης σχετικα με τις τακτικες. Αν τις αλλαζω κατα την διαρκεια του παιχνιδιου με το κατω βελακι απο το μοχλο, παρατηρω οτι δεν μενουν παντα.. Ειναι μονο για μια επιθεση; Για να τις αλλαζω μονιμα πρεπει να κανω παυση καθε φορα ενω παιζω;

Με fut δεν εχω ασχοληθει πανω απο μιση ωρα και δεν προκειται ξανα.. Δε καταλαβαινω γιατι τοσο ντορος.. Πολυ ψευτικο.

Προτιματε counter attack ή high pressure;

50 minutes ago, Nokkia said:

Επισης σχετικα με τις τακτικες. Αν τις αλλαζω κατα την διαρκεια του παιχνιδιου με το κατω βελακι απο το μοχλο, παρατηρω οτι δεν μενουν παντα.. Ειναι μονο για μια επιθεση; Για να τις αλλαζω μονιμα πρεπει να κανω παυση καθε φορα ενω παιζω;

οι τακτικες (με τα βελακια) που περιεχουν ΚΑΙ το οφσαιντ τραπ ΠΡΕΠΕΙ καθε φορα που χανεις τη μπαλα να τις ξαναεπιλεγεις.....ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.

Μιλαω για τις κλασσικες τακτικες. Counter attack, high pressure κτλ.. Παρατηρω οτι αν τις αλλαξω και μετα απο 5,10 λεπτα μπω με παυση στις ρυθμισεις, δε μου κραταει την τακτικη..

Παω φουλ για division5.. Δε μπορω να καταλαβω τι εχει αλλαξει.. Εγιναν καλυτεροι οι αντιπαλοι; Χαλασε η  manchester united ή εγω εγινα χειροτερος; Επισης δεν ειμαι καθολου καλος στην αμυνα.. Παντα παταω το τρεξιμο και η αμυνα ειναι τρυπια απο παντου.. Αλλα και αν δεν πατησω το τρεξιμο και ο αλλος ειναι γρηγορος, παλι με περναει ευκολα.. Δεν ξερω τι να κανω..

Επισης αυτο με τον τερματοφυλακα, που αντι να δωσει στον ελευθερο κοντινο συμπαικτη πασα, δινει στον μακρινο και την κλεβει ο αντιπαλος και τρωω γκολ δεν το καταλαβαινω. 9 στις 10 φορες δινει λαθος πασα. Επιτηδες το εχουν κανει ετσι ή εχει καποιο κολπο;

1 hour ago, Platini_Athens said:

οι τακτικες (με τα βελακια) που περιεχουν ΚΑΙ το οφσαιντ τραπ ΠΡΕΠΕΙ καθε φορα που χανεις τη μπαλα να τις ξαναεπιλεγεις.....ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.

Νομίζω μόνο το οφ σαιντ, θέλει ξανά επιλογή

• Create New...