Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

zougaman

EA SPORTS - FIFA 18 - Γενική συζήτηση v.1

Recommended Posts

20 minutes ago, Darap21 said:

Εγώ θέλω να μάθω ένα πράμα..Τελικά π είναι καλύτερο το FIFA σε PC η κονσόλα??

Σκέφτομαι να πάρω το Scorpio π θα παίζει και 4Κ..

Η αλλιώς θα πάρω 4Κ monitor στο PC..:icon_cool:

Άμα διαβάσεις κριτικές κ review ή βρεις συνεντεύξεις (στα αγγλικά φυσικά) του τεχνικού της ΕΑ (γτ ψαχνομαι πολύ κ μαρεσει, σα χόμπι) θα δεις ότι αναφέρουν πως μεχρι τώρα, το fifa σε κινησιολογία, gameplay κ γενικα στοιχεία...υστερεί σε pc σε σχέση με μία κονσόλα next-gen γτ η εταιρία έχει δώσει βάση στην απόδοση σε κονσόλες-παιχνιδομηχανες, περισσότερο από το pc  κ μάλιστα εχει υποθει ότι φέτος τελικά θα δωθεί μεγαλυτερο βάρος για να υπάρχει ίδια απόδοση κ σε pc γτ η ΕΑ έχει 'ριξει' γενικά τους φαν της σε pc gamers (άρα για να δωθει φέτος, δεν είχε γίνει μέχρι τωρα κ όντως υπάρχουν διαφορές στην ροή του αγώνα αν παρατηρήσει κάποιος, το ευχαριστιεσαι περισσότερο σε ps4 πχ παρά σε pc)

Τα μόνα θετικά που έχει το pc είναι ότι (επειδή είναι pc) βάζεις μια κάρτα γραφικών πολύ ανώτερη απμαυτη που έχει μια κονσολα κ δεν αλλάζει...κ απολαμβανεις γραφικά κ επίσης το modding...υπάρχουν τόσα patch στο ιντερνετ που βάζεις οτι θες κ παίζεις...κατά ταλλα όσον αφορά στοιχεία gameplay σε κονσόλα είναι πολύ καλύτερο...κ ειδικά αν πάρεις το scorpio που θα χει απόδοση τούμπανο, παραπανω κ απο ενα ps4 pro, θα είναι πολύ φοβερό...βέβαια οτ θες...αυτά είναι γούστα...πχ ενας φανατικός pc gamer δεν θα πήγαινε ποτέ σε κονσόλα κ το αντίθετο (όπως πχ εγώ) οπότε για αυτόν το pc του ή η κονσόλα του είναι ανώτερη απ το αντίθετο...νομίζω όμως ότι σε scorpio ειδικά (αν κ sonaκιας εγώ γενικά) κ με ένα καλο fifa 18, που λογικά θα ναι...θα απολαύσεις πολύ περισσότερο το φιφα σαν gameplay...γνώμη μου...

Συμφωνώ μαζί σου..Κ εγω pcακιας ειμαι αλλα το θέμα είναι οτι  φιφα κ pes ειναι πολύ καλύτερα στις κονσόλες..Είμαι σε ενα πολύ μεγάλο δίλημμα για την αγορά κονσόλας η αγορα 4Κ μονιτορ...Οχι τπτ θέλω να το κάνω και προπαραγγελία το FIFA 18....:p Έχουμε ακόμα μέχρι τον Σεπτέμβρη πάντως..

8 minutes ago, Darap21 said:

Δεν είναι κανονικό 4Κ στο PS4 Pro...είναι για τα μάτια του κόσμου...Απο κονσόλες μόνο το Scorpio θα παίζει κανονικό 4Κ..Αλλά αν κ ειμαι φαν τhς Sony δεν ξέρω...:/

Σε native 4k παίζει.

Δεν είναι checkerboard rendering.

Πηγή digital foundry.

Άκου για τα μάτια του κόσμου...ας μην λέμε ό,τι θέλουμε ρε παιδιά.

Κατά τα άλλα και εγώ θέλω το Xbox one X αλλά σίγουρα όχι για το FIFA. 

5 hours ago, gCortez said:

Τα μόνα θετικά που έχει το pc είναι ότι (επειδή είναι pc) βάζεις μια κάρτα γραφικών πολύ ανώτερη απμαυτη που έχει μια κονσολα κ δεν αλλάζει...κ απολαμβανεις γραφικά κ επίσης το modding...υπάρχουν τόσα patch στο ιντερνετ που βάζεις οτι θες κ παίζεις...κατά ταλλα όσον αφορά στοιχεία gameplay σε κονσόλα είναι πολύ καλύτερο...

Τουλάχιστον όσον αφορά το FIFA, η Frostbite engine δεν έδωσε την δυνατότητα για modding στον υπολογιστή και λογικά ούτε στο 18.

Το Fifa 17 πιστεύω το παίζει σε Native 4k στο ps4 pro. Δεν έχει και τρελές απαιτήσεις. Λογικά το ίδιο θα ισχύει και στο Fifa 18 . σκέψου ότι εγώ το παίζω σε ανάλυση 5k (2880p)με την 1070gtx και είναι καρφωμένο στα 60fps. Το 5k μην νομίζεις ότι είναι κοντά στο 4Κ...η διαφορά είναι τεράστια. 70% περισοτερα pixels... 

Η έκδοση με του pc είναι ίδια με τις κονσόλες. Επειδή το έχω και στο pc και στο xbox one η μόνη διαφορά είναι στο gameplay στο seasons όπου στην κονσόλα είναι πιο "ελεύθερο" αν μπορώ να το πω. Δηλαση μπαίνουν περισοτερα γκολ. Το ίδιο ισχύε και στο Fifa 16.  Δεν είναι ότι είναι καλύτερο στο xbox απλά έχει άλλες παραμέτρους. Όπως διαφέρει το seasons από ο FUT παράδειγμα. 

Μην ξεχνάμε το πλεονέκτημα των κονσολών για τα cheat. 

Γενικά στο θέμα του 4K όμως είμαι πολύ συγκρατιμενος ότι το xbox x θα μπορεί μα παίζει τα παιχνίδια σε 4k/60FPS NATIVE. Πιστεύω πως η θα ρίχνουν τσ fps στα 30fps η θα ρίχνουν την ποιότητα στα γραφικά με 60fps η θα γίνονται upscaled κάποια παιχνίδια. 

12 hours ago, GiannisV said:

@vagoe  

Αποτέλεσμα εικόνας για λελο μπανανα

Ουυυυυυυυυυυυυ

Γέρο το ξέρεις ότι σε αγαπώ :)

Άντε και φέτος δεν θα κατουράμε σε πηγάδι οι PS4 users!!!

Δεν με βλέπω να πουλάω coins στο 18 :)

Κάτι από LEGEND ....

1 minute ago, zougaman said:

@vagoe  

Αποτέλεσμα εικόνας για λελο μπανανα

Ουυυυυυυυυυυυυ

Γέρο το ξέρεις ότι σε αγαπώ :)

Άντε και φέτος δεν θα κατουράμε σε πηγάδι οι PS4 users!!!

Δεν με βλέπω να πουλάω coins στο 18 :)

Κάτι από LEGEND ....

Ααααα...........ρε φρουτο...................

Αμοιβαια τα αισθηματα.

Κοιτα να δεις τωρα τι γινεταΙ:

Για εμας τωρα που μας αρεσει το FUT οι legennds ειναι σαν το κερασακι στην τουρτα ή το αλατοπιπερο στο φαγητο. Οποιος καταλαβε, καταλαβε.

16 hours ago, spyros-1908- said:

όλα αυτά τα συμπεράσματα flokiman τα έβγαλες από 30 δεύτερολεπτα βίντεο,και 3 μήνες πριν βγει το παιχνιδι;Πολύ εύκολα συμπεράσματα βγάζεις..

Μιλαω καθαρα για το συστημα animation. Νομιζα οτι βαλαν νεα μηχανη, και νεο motion capture εξ αρχης. 
Αυτο λεω. Ενα απλο περπατημα να δω μου αρκει να νιωσω τη φιφιλα.
Μπορει να χωσαν 30043 επιπλεον animations, ομως το συστημα και η μηχανη ειναι η ιδια

Η KONAMI έβγαλε ένα trailer 4+ λεπτά και η EA 1 λεπτό χωρίς να δείχνει τίποτα.Tragic.

48 minutes ago, alexakoss said:

Η KONAMI έβγαλε ένα trailer 4+ λεπτά και η EA 1 λεπτό χωρίς να δείχνει τίποτα.Tragic.

ΠΡΟ!!!!!!!

Μόλις παρήγγειλα 4 κάρτες των 20 ευρώ.

80 δεν έχει με την έκπτωση μέσω του FIFA 17;

17 minutes ago, Bakogoal said:

Ποιο;;

5 minutes ago, vagoe said:

Ποιο;;

Το 18,η icon.

Just now, Bakogoal said:

Το 18,η icon.

το super deluxe εκδοση;;;

Αν το έπαιρνες από Ελλάδα θα το έπαιρνες πιο φθηνά.

1 minute ago, alexakoss said:

Αν το έπαιρνες από Ελλάδα θα το έπαιρνες πιο φθηνά.

Δεν έχω πάρει τίποτα ακόμα.PSN κάρτες αγόρασα.

Τι εννοείς πιο φτηνά;

Πως μπορώ να πάρω την pre-order έκδοση που ανέφερα πιο φτηνά;

16 minutes ago, Bakogoal said:

Τι εννοείς πιο φτηνά;

Παντως στο skroutz που έψαξα δέν υπάρχει καν. Σήμερα λέω να το πάρω και εγώ 79,99 πρίν εξαφανιστεί η πρόσφορα.

31 minutes ago, Bakogoal said:

Τι εννοείς πιο φτηνά;

Έχω την εντύπωση ότι αν το πάρεις από το store θα είναι πιο ακριβό απ ότι αν το πάρεις από την Ελλάδα από κάποιο κατάστημα.Επειδή είναι νωρίς δεν το έχουν βγάλει πολλά μαγαζιά για προ-παραγγελία ούτε καν την απλή έκδοση.

Το μόνο που βρήκα είναι αυτό εδώ. https://www.theconsoleclub.gr/el/παιχνίδια/fifa-18-ps4-new-9781582390925-detail

Αν λοιπόν πάρεις παράδειγμα από αυτή την έκδοση που είναι πιο φθηνή,τότε λογικά και οι special editions θα είναι και αυτές.

2 hours ago, Bakogoal said:

τι ειναι αυτες οι  καρτες?

Άραγε φέτος θα μου κάτσει κανένα Beta; φοβάμαι πως όχι γιατί έπαιξα πολύ λίγο το Fifa 17 στο xbox one 

1 hour ago, ACMILANGR said:

Άραγε φέτος θα μου κάτσει κανένα Beta; φοβάμαι πως όχι γιατί έπαιξα πολύ λίγο το Fifa 17 στο xbox one 

Δεν έχει σχέση ο χρόνος που θα παίξεις.Εδώ ο άλλος επελέγη για BETA, χωρίς να έχει καν το FIFA!

48 minutes ago, Michalis_Hellas said:

Δεν έχει σχέση ο χρόνος που θα παίξεις.Εδώ ο άλλος επελέγη για BETA, χωρίς να έχει καν το FIFA!

Κανονικά θα έπρεπε να έχει σχέση.Beta θα πρέπει να παίρνουν άτομα που λιώνουν το παιχνίδι και όχι ο κάθε τυχαίος .Για εμένα θα είναι τραγικό να μην μου δώσουν beta του fut φέτος όπου έχω σχεδόν 2000 αγώνες ...

καμια σχεση το ποσο επαιξες ενα παιχνιδι με τις δοκιμαστικες εκδοσεις,εγω ειμαι beta tester σε παρα πολλα παιχνιδια,τα περισσοτερα ουτε που τα ηξερα,απλα δηλωνεις συμμετοχη και σε επιλεγουν.

• Create New...