Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

ACMILANGR

FIFA 17 Online Seasons & Online Friendly Συζητήσεις

Recommended Posts

Στο παρών topic θα συζητάμε για τις μονομαχιες και όχι μόνο από τα online seasons και φιλικά που παίζουμε. 

Μερα με την νυχτα το 16 με το 17 στα friendly ματς και το ειδες και εση .Στο 16 λες και ημουν αναπηρος και ειχα ξεχασει πως πεζετε το φιφα δεν μπορουσα με καποιους όταν συνδεομουν να περασω το κεντρο του γυπεδου διοτι ειχα για ανεξηγητο λογο button lag και εσταξα ένα ματσο λεφτα δοκιμάζοντας τα παντα χωρις σοβαρο αποτέλεσμα  και τελικα το 17 σαν από θαυμα ολα πανε καλα ιδιος τις βραδυνες ωρες.

Πρωινες και  μεσημεριανες ωρες  όμως αποφευγω να παιζω διοτι παρατηρω την εμφανιση καθυστερισης στα σουτ με αποτέλεσμα ο μονος τροπος να σκοραρω είναι από την μικρη περιοχη ειτε με τετατετ.To ότι εκανα καμια 20αρια αντεπιθέσεις και καπιες ευκαιριες στα 2 ματσακια που παιξαμε το μεσημερη δειχνει το ποσο δικαια με παιζει πλεον το παιχνιδι τουλάχιστον στην αναπτυjη απιχνιδιου ενώ στο 16 δεν μπορουσα να περασω το κεντρο.

Προχθές το βράδυ έπαιξα στο pc online με ένα φίλο και μου φάνηκε κάπως αργός ο ρυθμός.

44 minutes ago, Mitropoylos said:

Στο pc όσες φορές έχω παίξει έχει ωραίο αργό ρυθμό. 

Όμως Πέτρο το ότι τώρα είσαι πιο αποτελέσματικος μην το δενεις κόμπο ότι είναι λόγω button lag που είχες στο FIFA 16 γιατί εγώ αρνούμαι να πιστέψω ότι το button lag σου προκαλούσε όλα αυτά που λες περί στριψηματων κλπ. 

Εδώ μιλάμε για ένα διαφορετικό παιχνίδι. Που από ότι φαίνεται είναι πιο κλειστό μέχρι τώρα.  Και αν είναι πιο κλειστό είναι λογικό να έχεις περισσότερες πιθανότητες να πάρεις ισοπαλία. Και επίσης οι κεφαλιες είναι αρκετά OP που μπορεί να κερδίσει άνετα ο πιο τυχερός 

2 hours ago, ACMILANGR said:

Στο pc όσες φορές έχω παίξει έχει ωραίο αργό ρυθμό. 

Όμως Πέτρο το ότι τώρα είσαι πιο αποτελέσματικος μην το δενεις κόμπο ότι είναι λόγω button lag που είχες στο FIFA 16 γιατί εγώ αρνούμαι να πιστέψω ότι το button lag σου προκαλούσε όλα αυτά που λες περί στριψηματων κλπ. 

Εδώ μιλάμε για ένα διαφορετικό παιχνίδι. Που από ότι φαίνεται είναι πιο κλειστό μέχρι τώρα.  Και αν είναι πιο κλειστό είναι λογικό να έχεις περισσότερες πιθανότητες να πάρεις ισοπαλία. Και επίσης οι κεφαλιες είναι αρκετά OP που μπορεί να κερδίσει άνετα ο πιο τυχερός 

Ρωτα τον greekirakli να σου πει πως παιζω στο 17 μαζη του ,είναι λες και παιζουμε ντέρμπι το κάθε ματς,ακομα κι αν χανω δεν χαλιεμε διοτι κανω και ο ιδιος ευκαιριες και ουτε το τελικο σκορ περνει μεγαλη εκταση.Στο 17 πχ ο Πεπε της Ρεαλ εμπνεει σιγουρια στην αμυνα και είναι οντος κοφτης και τσαμπουκας ενώ στο 16 οσες φορες ξεχναγα να τον βγαλω εξω στα φιλικια εκανα τον σταυρο μου διοτι σερνοτανε.Εγω παντος γκολ με σέντρες ουτε στον greekirakli εβαλα σημερα ,ουτε στον Μιχαλη ειχα βαλει,ουτε σε σενα.Το ότι είναι OP τα κορνερ το πιθανοτερο όμως μη δουμε το φενομενο να σακατεψουν με update γενικα το ψηλο παιχνιδι διοτι μετα παλι θα καταντισει να παιζουμε pacman με γκολακια από τα 3 μετρα.

Γκολ με σεντρες γενικα βαζω στο 17 αλλα μπαινουν αυτές που πρεπει να μπουν όταν γινουν με καλες προηποθεσεις και καλο συνχρονισμο.Δεν είναι op όπως στο 14 που εχει εριχνα μπινελικια και ο ιδιος σε οποιον εβλεπα να παιζει με σέντρες.

Το μονο που με προβληματιζει στο 17 είναι ότι γενικος δεν βρισκω χρονο και χορο να σουταρο  διοτι συνηθος τα σουτ χτηπανε σε ποδι ειτε κορμι αντιπαλου ιδικα όταν εχει φορτιο η συνδεση είναι ποιο αισθητο το φενομενο.

3 hours ago, Mitropoylos said:

Αυτό πάλι που το φορτίο επηρεάζει τα πάντα μόνο εσύ το βλέπεις 

Τελως πάντων.  Μακάρι να είσαι καλύτερος πλέον και να ελεισες τα προβλήματα. 

καλησπερα παιδες, μια ερωτηση στο φιφα17 υπαρχουν τα ονλινε τουρνουα οπως στο προ? εννοω ονλινε μεταξυ μας οχι με την cpu 

10 hours ago, JimboWimbo said:

καλησπερα παιδες, μια ερωτηση στο φιφα17 υπαρχουν τα ονλινε τουρνουα οπως στο προ? εννοω ονλινε μεταξυ μας οχι με την cpu 

δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς, κάνε ένα παράδειγμα

καλημερα, εννοω οπως στο προ17 υπαρχουν στο ονλινε mode τα τουρνουα που λεει οτι ξεκιναει την ταδε ωρα και παιζεται ονλινε με προκριματικα και τα συναφη.. 

Screenshot_1.jpg

44 minutes ago, JimboWimbo said:

καλημερα, εννοω οπως στο προ17 υπαρχουν στο ονλινε mode τα τουρνουα που λεει οτι ξεκιναει την ταδε ωρα και παιζεται ονλινε με προκριματικα και τα συναφη.. 

Screenshot_1.jpg

Δυστηχώς δεν υπάρχει.

Όπως έχω ξαναπεί το παιχνίδι το έχω και στο pc και στο xbox one. 

Στο seasons όπως και πέρυσι δεν έχει καμία σχέση με το xbox one. Και μιλάμε για τεράστιες διαφορες.

Στο xbox one είναι πολύ ελεύθερο με μεγάλες δόσεις αδράνειας των παιχτων, πιο γρηγορο και οι γρήγοροι παιχτες ξεχωρίζουν περισσότερο. 

Όλο αυτό κάνει το παιχνίδι πιο arcade. Γίνονται πολύ περισσότερες φάσεις και είναι αρκετά δύσκολο να μαρκάρεις. 

Δείτε αυτό το βίντεο 

Δείτε πόσο εύκολα τους χορεύει ο rammos. Στο pc είναι πολύ δύσκολο να γίνει αυτό. 

Και στις 2 εκδόσεις όμως είναι OP οι σέντρες και μπορώ να πω πως κάνουν το παιχνίδι unplayble για αυτόν τον λόγο. 

Δείτε στα πρώτα μου παιχνίδια στο xbox one τα αποτελέσματα μου. Είναι λογικό αυτό στην div 8 που ειμαι να κερδίζω εύκολα αλλά έχω βάλει πάρα πολλά γκολ. Όταν ανέβω θα.... Ρουφαω και εγώ τόσα. 

Να πω επίσης ότι στο τελευταίο παιχνίδι (6-3) και τα 3 γκολ που μου έβαλε ο αντίπαλος είναι από σέντρες. 

20161007_173127.jpg

Δεν το τεσταρα στο xbox αλλα στο pc σε πολλα online friendly ματς ειδα και καλα και ασχημα πραματα.

Επιτελους κανω την αναπτυξη που θελω και την αμυνα που ηξερα και ξερω να παιζω και που για καποιον λογο στο 16 ειχα button lag με καποιους online και γινομουν σουργελο και δεν με πιστευαν κι ολας.

Το πρόβλημα είναι όμως ότι ετσι οπως είναι η κατασταση τωρα μεταξη εμπηρων παιχτων νικαει συνηθος αυτος που θα σκοραρει από κορνερ και αυτος που θα εποφεληθει από αλαλουμ γκολ από ριμπαουντ εντος μικρης περιοχης.Δηλαδη το παιχνιδι αβανταρει αθελα του τον τυχερο και όχι αυτόν που θα σαρωσει στο χορταρι και θα κανει 20 επιθεσεις ζωγραφια στο χορτο.

Το πρόβλημα το εντοπίζω στο ότι τα σουτ φετος τα πειραξανε και εχουν ασαφεια στην στοχευση,τα σουτ δεν περνουν ευκολα υψος και γινοντε ξεψυχισμένα,(ισως να φταιει και το lag του online σε αυτό)  συν του ότι με καποιες βαριες μπαλες αργει να φυγει από το ποδι η μπαλα και συνηθος βρισκει σε σωματα και ποδια αντιπαλων αμυντικων.Μονο τον Μιχαλη παραδεχτηκα στο 17 στα σουτ διοτι με κανα δυο αλλους που επαιξα δεν με επησαν ότι παιζαμε μπαλα αλλα τσατσιλικη της μικρης περιοχης.Δηλαδη καποιος για να σκοραρει με τιμιο σουτ από την γραμμη της περιοχης στην pc version πρεπει να είναι επιπεδου "Μιχαλης".Δηλαδη unplayable για τον λαο και μονο για elite επιπεδου παιχτες.

Δεν είναι OVERPOWER οι σέντρες.Το λεω εγω που παιζω συχνα με σέντρες,αλλωστε σε 15 ματς που επαιξα το πρωι δεν εβαλα ουτε ένα γκολ με κεφαλια κι ας εκανα φοβερες κεφαλιες.Τα κορνερ είναι οντος οverpower διοτι εκει μπαινουν συχνα γκολ με κεφαλιες.Αν η ΕΑ με καποιο update στην pc version σακατεψει το ψηλο παιχνιδι τοτε αυτό δεν θα είναι ποδοσφαιρακι αλλα pacman για το ποιος θα πασαρει στην μικρη περιοχη διοτι μονο από εκει μπαινουν γκολ με συρτα πλασεδακια.

To παιχνιδι ετσι όπως είναι τωρα στην pc version δεν αποζημιωνει σε καμια περιπτωση τον τιμιο και θεαματικο παιχτη που σουταρει απο μακρινη και μεση αποσταση παρα μονο αυτόν που εχει εξασκηθεί στα κορνερ και αυτόν που κανει κοντινα σουτακια μπας και παρει κανα ριμπάουντ.Παλι εκανε το "θαυμα" της η ΕΑ στην pc version.Ευτηχος ειδα βελτιωση στο οτι πλεον δεν μπαινουν ευκολα γκολ στην κληστη γωνια του τερματοφυλακα

αλλα τι να λεει όταν το παιχνιδι σου βγαζει το στανιο κυριολεκτικα στο να σκοραρεις από την γραμμη της περιοχης.

Αν είναι να παιζουμε "ο σκοπος αγιαζει τα μεσα" ευχαριστω δεν θα παρω διοτι δεν θελω να βγαλω καρκινο αλλα να διασκεδασω.

Θέλω οι σέντρες να μπαίνουν 1 στις 15 και τα κόρνερ 1 στα 10. Γίνεται; 

Οι σέντρες είναι για αυτούς που δεν μπορούν να μπουν στην μεγάλη περιοχή και βασίζονται στην τύχη. 

Η σεντρα να μπαινει όταν είναι να μπει όπως συμβαινει και στο αληθινο ποδοσφαιρο,δηλαδη αν εγω σε αντεπιθεση σεντράρω γλυκα κι ωραια σε ελευθερο παιχτη κοντα στο τερμα δεν πρεπει να μπει γκολ? Και μην ξεχνας ότι η σεντρα θελει και ζεστο χερι για να βγει καλη,δεν είναι απλα παταω το κουμπι και βρισκω κεφαλι,απαιτειται συγχρονισμος για να βρεις κεφαλι,μην το ξεχνας αυτό.Εγω τις σέντρες τις εχω στο semi διοτι αν τις βαλω assistant πανε στο χαμο και δεν γινοντε καλες. 

Στα κορνερ ναι υπαρχει πρόβλημα διοτι μπαινουν πολες κεφαλιες και καταντα αντιρεαλιστικο.

Αν αντιστρέψω τα λεγομενα σου το φιφα είναι για αυτους που δεν μπορουν να σκοραρουν με σεντρα και με σουτ εκτος μικρης περιοχης.

1 στα 3 γκολ στο αληθινο ποδοσφαιρο είναι ειτε από σεντρα ειτε από σουτ από μακρινη ειτε μεση αποσταση.

Δεν θελω να μπαινουν:  Γαμ...ΜΠΙΠ ....Ωσεντρουλες, κορνερ, μακρινα ιντερστελλαρ σουτ, πεναλτυ, φαουλ, scripting goals, καραβολιδες & μυτο ή  ξερόμυτο  <----XIOYMOR

ΜΟΝΟ πλασεδακια θελω να μπαινουν υστερα απο τικι τακα παιχνιδι οπου θα δημιουργουνται και συνθηκες αιφνιδιασμου χωρις να υπαρχει εντονο catch up με τους τερματαδες να ειναι μεν καλοι (οχι τροχονομοι δλδ) ωστοσο να πρεπει να τους επιλεξεις (οπως πχ στο προ 13) ωστε να εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να αποκρουσεις ειδικα στα τετ α τετ.

Εννοειται το υπολοιπο gameplay ιδιο (λαθος πασες με λαθος σταση σωματος και ο τροπος που τρεχεις σαν του 16+τις καθετες του 17) 

υγ Ξεκινησα να γραφω με διαθεση χιουμοριστικη αλλα τελικα αυτο το ποδοσφαιρακι ΘΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΑ ΧΘΕΣ!!!!!

υγ2 στο co op στο 16 που παιζουμε ακομα οσοι αγωνιζονται με Μπαγερν ΟΛΟ σεντρες βγαζουν για να σκοραρουν. Και μπαινουν κι ολας.

υγ3 επισης εχουμε παιξει με αντιπαλους που κανουν ΤΡΕΛΟ  shielding, λες και παιζουμε 17 ενα πραγμα.

υγ4 Μιλανεζε στο βιντεακι του ΧΒΟΧ  φαινεται πολυ ωραιο το φιφα. Ετσι ειναι και στο ps4???

yg5 Στο ιδιο  βιντεο λες και ο αντιπαλος ΔΕΝ παιζει αμυνα.

Εμφανισιακά πρέπει να είναι το ίδιο από gameplay δεν ξέρω.

Στο xbox πίστεψε με είναι παλουκι να μαρκάρεις 

Επαιξα χτες βραδι για πρωτη φορα φετος offline σπιτι με φιλο καποια ματσακια σε ps4.Σε slow speed μας αρεσε το παιχνιδι,διοτι αποχτουσε την smouth αισθηση που εχω όταν το παιζω στο pc σε normal speed.Δεν ξερω αν είναι καλος οιωνος αλλα για να εκδικηθω την εκδοση του pc που σε 10 πρωινα ματς δεν εβαλα ουτε ένα γκολ με κεφαλια η πρωτη σεντρα που εκανα στον Γιαννη σε κάθε ματς (3 ματς παιξαμε) μπηκε γκολ με κεφαλια.Μετα όμως παρατηρισα ότι δεν μου εδινε και δευτερη σεντρα-κεφαλια οσες αποπηρες κι αν εκανα.(δεν με χαλασε καθολου αυτό αφου τουλάχιστον μπηκε  γκολ με κεφαλια )

Επαιξα και online seasons στο καπακι στο ps4 και εβαλα μια μακρινη γκολαρα που δεν μπορουσα να βαλω στο pc χτες σε οσα ματς κι αν επαιξα κι ας τραβηξα 100 σουτ σε 10 ματς.Να λοιπον το γιατι η εκδοση του pc είναι σπασαρχιδικη.Ειναι φανερο λοιπον ότι η εκδοση του φιφα για κονσόλες είναι ποιο διασκεδαστικη,ποιο ολοκληρομενη ενώ στο pc ποιο hardcore και μονοχνοτη.Όμως και στο ps4 τα σουτ φετος εχουν την ταση να μην περνουν υψος και να γινοντε συρτα.Εχουν δυσκολεψει και λογικα είναι και θεμα προπονησης,προσαρμογης.

Επιλεξαμε καμερα "fifa16 default"

Οσον αφορα τις μπαλες στο ps4 ξεκινήσαμε με default και normal speed και δεν μας αρεσε διοτι ειχε απότομα στριψίματα,animations και καταντουσε κουραστικο παροτι είχαμε το analog speed στο ON.Μολις βαλαμε slow speed ναι μεν εγινε αργος ο ρυθμος και ποιο ανθρωπινα τα στριψιματα και οι εκκινησεις των παιχτων αλλα καπου χρειαζοταν περισοτερο εκρηκτικοτητα.Ημουν ετοιμος να απενεργοποιησω το analog speed ώστε να κερδισω στο ματι μια ποιο αποτομη αισθηση στην εκκινηση των παιχτων όμως δεν χρειαστηκε διοτι με το που αλλαξαμε μπαλα και βαλαμε την Umbro Neo-white black/bluebird αποχτηθικε αυτή η εξτρα σβελταδα συν του ότι ορισαμε την φθορα  του χορτου στο light.Ολα αυτά τα γραφω για να δειξω ποσο παραμετροποιησημος γινετε ο ρυθμος και η ταχυτητα στο παιχνιδι αλλαζοντας παραμέτρους παρολο που καπιοι ιχυριζοντε ότι είναι placebo.To να ρυθμισεις σωστα την ταχυτητα παιχνιδιού στο φιφα θελει τεχνη και είναι σαν να κουρδιζεις ένα μουσικο οργανο,διοτι περα από το slow-normal-fast μπορεις να βρεις και ενδιάμεσες λυσεις.Ακομα κι αν πχ επιλεξεις στο pitch Wear την φθορα του χλοοταπητα στο light αυτό σου δινει μια επιπλέον εκρηκτικοτητα στην αισθηση αν σου φενετε πολύ αργος ο ρυθμος.Αν πχ παιξεις τα παντα όλα manual στο χειρισμο γινετε ακομα ποιο smouth η αισθηση,πεφτει κι άλλο ο ρυθμος αλλα δυσκολευει το παιχνιδι.

Milan βρήκα τρόπο για να μαρκάρεις όσο γίνεται τις κεφαλιές. Για κάποιο ηλίθιο-άγνωστο λόγο ενώ ολα τα χρόνια η άμυνα-επίθεση στη κεφαλιά ήταν το να πατήσεις σε σωστό χρόνο το κουμπί φέτος στην άμυνα θέλει σπάμ το κουμπί του σουτ σπάμ όμως όσο πιο γρήγορα τόσο καλύτερα.

Είχαμε μια συζήτηση με τον Μιχάλη για το online του pc.

Συμφωνήσαμε σε πολλα θέματα.  Φέτος είναι πολύ κλειστό το παιχνίδι και πλέον δεν υπάρχει μεγάλο gap ανάμεσα στους καλούς και μέτριους παιχτες. Μπορεί να δεχτείς ένα γκολ και να το κρατήσει το αποτέλεσμα εύκολα ο αντίπαλος. Τα αποτελέσματα είναι με πολύ λίγα γκολ και πολλές φορές 0-0.

Είναι σχεδόν απίθανο να τριπλαρεις τον αντίπαλο ακόμα και αν έχεις πολύ καλό skiller.  Επίσης και οι γρήγοροι δεν ξεχωρίζουν τόσο.

Ξέροντας πόσο διαφορετικό είναι στο xbox one (το έχω αναλύσει πιο πάνω)  θα ήθελα να μάθω πως είναι στο ps4. Είναι όπως στο pc η όπως στο xbox one. (εχω την εντύπωση ότι είναι όπως στο xbox). 

Πάντως xbox και pc στο online  είναι 2 εντελώς διαφορετικά παιχνίδια.  

Εγω που τα εχω παιξει και στα 3 (το demo στο pc) το θεωρω ιδιο παιχνιδι απλα θελει νεα συνηθεια πλεον για να καταλαβεις καταφερνω που και που και ντριμπλαρω. 

Επισης αυτο που βλεπω φετος ειναι οτι οταν δεχεσαι τη πασα πρεπει να γυρνας πολυ σωστα και ποτε καταμετωπο με τον αντιπαλο γιατι το φετινο first touch ειναι πολυ αργο και αν γυρισεις φατσα με τον αμυνομενο εχεις χασει τη μπαλα σιγουρα.

Παντως χαρηκα που βρηκα την αντιμετωπιση της κεφαλιας.

Μακάρι padelis71992 θα το δοκιμάσω. 

Μην βλέπεις τα demo.  Απλά δες το  βίντεο που ανέβασα προχθες και θα καταλάβεις. 

Τωρα το δα το βιντεο οχι αυτο στο πσ4 δε μπορω να το κανω ουτε να μου το κανουν η αληθεια ειναι. Αντε να περασεις 1 στον δευτερο εχει κλοτσια η κλεψιμο μπαλας.

επαιξα στο xbox one online seasons κατά τις 2 το βραδυ και πηγαινε πολύ γρηγορα και χωρις αισθηση βαρους σαν ξεχαρβαλομενες μαριονετες.Στο PS4 οnline εχει  καλυτερη αισθηση

9 hours ago, padelis71992 said:

Τωρα το δα το βιντεο οχι αυτο στο πσ4 δε μπορω να το κανω ουτε να μου το κανουν η αληθεια ειναι. Αντε να περασεις 1 στον δευτερο εχει κλοτσια η κλεψιμο μπαλας.

τα αποτελέσματα τι σκόρ έχουν περίπου;

• Create New...