Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

zougaman

Σχόλια και Βαθμολογία για το FIFA 2017 Demo

Recommended Posts

Αποτέλεσμα εικόνας για FIFA 17 DEMO

Εδώ θα συγκεντρώσουμε τις απόψεις των μελών μας για το Demo του FIFA 2017.

Ακολουθήστε το υπόδειγμα παρακάτω για να έχουμε ομοιόμορφο feedback.

[1] Γράψτε σε ποια πλατφόρμα παίξατε το FIFA 2017 Demo.

[2] Γράψτε σε λίστα τα θετικά στοιχεία σας αρεσαν και τα αρνητικά στοιχεία θα θέλατε να διορθωθούν. Γράψτε σχόλια ξεχωριστά για τα Θετικά και τα αρνητικά.

[3] Τέλος βαθμολογήστε το Demo με άριστα το 10.

Yπόδειγμα Feedback:

[1]
Έπαιξα το FIFA 2017 Demo σε: 
PS3 / PS4 / Xbox360 / Xbox One/PC

[2]
Θετικά στοιχεία:
1.
2.
3.
...

Θετικά Σχόλια: ...

Αρνητικά στοιχεία:
1.
2.
3.
...

Αρνητικά Σχόλια: ...

[3]
Βαθμολογία FIFA 2017 Demo:
...

Παιζω σε PC.

Πρωτες αυθορμητες εντυπωσεις μετα απο 3 match. Να τονισω οτι μεχρι χθες επαιζα το 16 οποτε οι διαφορες μου κανουν μπαμ.

Θετικα.

• Οπτικος τομεας: Με μια λεξη τρομερος. Πολυ ομορφα γραφικα και φωτισμος (τελειος την μερα, δεν με χαλαει την νυχτα). Απιστευτο αλλα αληθινο ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΠΑΙΧΤΩΝ και τα cutscenes ειναι φυσιολογικα χωρις σπασμοδικες κινησεις!!! Τα προσωπα πολυ ωραια, το χορταρι κλασικα τελειο και γενικα αυτο που βλεπεις σε ευχαριστει 100%. (το παιχνιδι το παιζω σε ultra γραφικα στο pc)
  • Σουτ: Νομιζω ηταν ηδη καλα, φαινεται να εχουν εξαληφθει τα μακρινα που πηγαιναν ψιλοκρεμαστα. Αντ' αυτου πηγαινουν ευθυβολα με δυναμη.
  • Ρυθμος: Δεν θα πω πολλα. Αμα τον αλλαξουν στην τελικη εκδοση, θα ειναι και πολυ μακακες.
  • Κοντρες: Τις εχουν βελτιωσει πολυ οπως και τα τζαρτζαρισματα ειναι πιο φυσιολογικα πραγμα που το κανει να φαινεται και πιο στιβαρο το συνολο. Αυτα παντα στο offline γιατι στο online δεν ξερουμε τι θα ισχυει.

Αρνητικα.

• Πραγματικα θα μπορουσα να μην εχω τιποτα. Θα βαλω προς το παρων την ΑΙ. Προσωπικα στο Lengedary δεν μου φανικε κατι το ιδιαιτερο, ειδικα επιθετικα. Αμυντικα ειναι αρκετα καλη αλλα νομιζω σε γενικες γραμμες θα μπορουσε να ειναι καλυτερη. Ελπιζω να αλλαξει λιγακι στο τελικο.

Γενικα μου εχει αφησει παρα πολυ καλες εντυπωσεις. Για τους τερματοφυλακες δεν εχω γνωμη ακομα. Αν τους εκρινα απο τα 3 match θα τους εβαζα σιγουρα στα θετικα αλλα θελω να τους δω περισσοτερο.

Θα του βαλω ενα 9/10 με την ελπιδα οτι θα αλλαξει εστω και λιγακι η ΑΙ και οτι οι τ/φ ειναι οντως τοσο καλοι οσο φαινονται αρχικα.

Προχειρος σχολιασμος FIFA 17 demo (PC)

Καταρχην το επαιξα ανετα σε PC εφταετιας (με μονη αναβαθμιση καρτα γραφικων 270Χ) 
Οι απαιτησεις που λενε 8 GB RAM μουφα. Με 4 GB το παιζα 60 FPS.

Λοιπον.  Δε με ενθουσιασε.

Γραφικα ωραια, αλλα οχι να πω παναγια μου.
Κινηση FIFA 16, βελτιωμενη σε σημεια, οπως κλεψιματα, τζαρτζαρισματα και καποια σταματηματα μπαλας.
Ταχυτητα καλη, κλασσικα γρηγορουτσικο ΦΙΦΑ.
Σουτ αληθοφανη, ωραια οπως παντα. 
Γενικα βγαζει μια λιγο πιο βαρια αισθηση απο FIFA 16, αλλα οχι τπτ σπουδαιο.
Ωραια διχτυα επισης.

Δεν μπορω να του προσαψω τπτ, εκτος του οτι θυμιζει παααααρα πολυ προηγουμενους τιτλους.
Αγορα με τπτ. Μου αρκει το ντεμο για κανα διπλακι με φιλους.

Συγκρίσεις FIFA vs PES έχουμε στο ανάλογο topic.

Εδώ μόνο τις απόψεις σας για το FIFA 17 DEMO.

4 minutes ago, zougaman said:

Συγκρίσεις FIFA vs PES έχουμε στο ανάλογο topic.

Εδώ μόνο τις απόψεις σας για το FIFA 17 DEMO.

Επειδή δεν μπορώ να το βρω, γράφεις το link σε παρακαλώ;

11 minutes ago, mistac12575 said:

Επειδή δεν μπορώ να το βρω, γράφεις το link σε παρακαλώ;

2-3 λόγια μετά από 3 ματσάκια. Σε σχέση πάντα με το 16.

Υπέροχα γραφικά, καλύτερα animations, τερματοφύλακες ίδιοι ή ελαφρώς καλύτεροι, δεν μου αρέσει ο νεος τροπος εκτέλεσης κόρνερ σα να φεύγει ή μπαλα σαν μπαλόνι ψηλά, πολύ γρήγορος ρυθμός (δηλαδή στο online τι θα γίνεται;;; ), όχι τόσο πορωτικά γκολ (αν και αρκετά αληθοφανή), σουτ τα ήθελα λίγο πιο δυνατά, πάσες καλές, οι τερματοφύλακες στα μισά γκολ έμειναν αγάλματα, ο νέος τρόπος εκτέλεσης πέναλτι μάλλον καλύτερος, AI λιγότερο δύσκολη πλέον (τελος ή σπαστική και ανούσια κατοχή μπάλας), ατμόσφαιρα - ήχοι ΣΟΥΠΕΡ σε πορωνει, σπηκερς οι γνωστοί πολύ καλοί του fifa. Έπαιξα σε World Class (πρώτος εγώ): CITY-UTD 1-1, JUVE-LYON 4-0, BAYERN-PSG 2-1. Βαθμολογία στο demo, αφού παίξω καμιά 25αριά παιχνίδια. Σε σχέση με το αντίπαλο δέος πρώτη εντύπωση (γενικά) καλύτερο, σε καθαρό gameplay 50/50 για μένα. Να δω και την trial με ea access την άλλη εβδομάδα (online, αυτό το παιδί 😁) και βλέπουμε. Πάντως ή Frostbite φάνηκε. Τώρα δοκιμαζω λίγο το "The Journey" να πάρω μία γεύση!

Έπαιξα σε ps4

θετικά Στοιχεία 

Μου άρεσε πολύ ο ρυθμος,αργός όπως πρεπει (έπαιξα στο slow).ΕΑ μήν κάνεις καμιά κοτσάνα και αλλάξεις την ταχύτητα!Τα σουτ πάρα πολύ ωραία,τα μοντέλα επίσης τρομερή δουλειά,οι τερματοφυλακες όπως τους θελω (αν και έχουν ένα αρνητικό,θα το αναφέρω στα αρνητικά).Η ΑΙ εμένα μου άρεσε αρκετά έχει ωραία ανάπτυξη στην επίθεση και άμυνα κινούνται έξυπνα και οργάνωμενα!Κάτι άλλο για την ΑΙ αλλιώς συμπεριφερεται η μεγάλη ομάδα αλλιώς η μικρή γενικά πολύ καλή δουλειά και εκεί!Τα γραφικά την ημέρα παρόλο που στο fifa16 έπαιζα μόνο νύχτα γιατί μόνο εκεί άξιζε,τώρα την ημέρα είναι χάρμα οφθαλμών!Πρώτη φορά έπαιζα με σκιές στο γήπεδο και δεν ξενερωνα!

Αρνητικά στοιχεία 

Το βράδυ ο φωτισμός θυμίζει γήπεδο  δεκαετίας το 70'! Ειλικρινά όσο ωραίο είναι την ημέρα άλλο τόσο χάλια είναι το βράδυ και απορώ εκεί στην ΕΑ πως και δεν το βλεπουν,ακόμα και το γρασίδι το χρώμα του είναι ελεινο!

Και τέλος ενώ όπως είπα πιο πάνω οι τερματοφυλακες είναι τρομεροι με ξενερώνει να τους βλέπω συχνά να μένουν αγαλματα, το ξέρω ότι συμβαίνει και στην πραγματικότητα θα ήθελα όμως να γίνεται πιο σπανια!!

Τελικό συμπέρασμα: Το καλύτερο Fifa για εμένα τουλάχιστον όσο είδα στο Demo εναντίον της cpu!Ελπίζω να μην το χαλάσει η ΕΑ και εννοείται να είναι εξίσου ωραίο και το online του

Βαθμολογία Demo 9/10

Έπαιξα το FIFA 2017 Demo σε: Xbox One

Μετά από σχεδόν 4 ώρες download, δεν με εντυπωσίασε, περίμενα μεγαλύτερη αναβάθμιση...

Θετικά Σχόλια: ...
Πολύ καλύτερα γραφικά από το 16, φανέλες, πρόσωπα, χορτάρι, φωτισμός, όλα πολύ καλά, αν κάτι με χαλάει είναι στα replay που θα ήθελα το εφε με τη "θολούρα" που είδα στο pro που σχεδόν δεν τα ξεχωρίζεις από την πραγματικότητα!

Το The Journey δείχνει φανταστικό. Κινηματογραφικό mini game που σε βάζει πραγματικά μέσα στο γήπεδο! Παίρνεις αποφάσεις, ζεις τους αγώνες και από τον πάγκο, απλά υπέροχο!

Αρνητικά Σχόλια: ...

Στη normal ταχύτητα είναι υπερβολικά γρήγορο, στην αργή ίσως είναι ένα κλικ πιο βαρύ. Νομίζω χάνει τη φρεσκάδα και τον αέρα που νιώθεις όταν είναι στο normal, ειδικά στην κίνηση των παιχτών που στο slow μοιάζουν δυσκίνητοι. Θα ήθελα έναν συνδυασμό.

Τα σουτ είναι μεν πολύ όμορφα αλλά είναι συνήθως υπερβολικά δυνατά! Ακόμα και από δύσκολες γωνίες και στάσεις σώματος φεύγουν βολίδες.

Πολύ ευκολότερο από το 16. Πολύ πιο playable βέβαια, χωρίς να σε πνίγει ο αντίπαλος, αλλά μέχρι το world class νομίζω δίχνει υπερβολικά εύκολο. Το 16 το έπαιζα σε professional κυρίως! Στο 17 στο legentary έχασα μόλις με 1-0 με πολλές ευκαιρίες να ισοφαρίσω, και λίγες φάσεις από τους αντιπάλους. Επίσης βγαίνουν σχεδόν από μόνες τους πολύ εύκολα οι κάθετες πάσες, ακόμα παίζοντας και με την κανονική και όχι με την προωθημένη πάσα.

Νέα animations αλλά νομίζω όχι αρκετά ώστε να δείχνει ότι παίζεις ένα νέο παιχνίδι. Πραγματικά όταν ξεκίνησα ήταν σαν να είχα βάλει το fifa 16 με καλύτερα γραφικά. Σιγά σιγά είδα κάποιες φάσεις που δεν έβλεπα πριν, αλλά είχα ήδη ξενερώσει!

Πολλά bugs, ειδικά σε collisions και animations κλπ. Αυτό που με ενόχλησε και στο pro, καταλαβαίνεις πότε αρχίζει και πότε τελειώνει ένα animation. Πράγμα που στο 16 το έβλεπες σπάνια. Λες και τα έστησαν από την αρχή (fifa 14,15?).

Βαθμολογία FIFA 2017 Demo: Αν στο fifa 16 έβαζα ένα 9 που με κράτησε μέχρι και σήμερα, στο 17 βάζω 7,5 μέχρι να διορθώσει τουλάχιστον τα bugs του.

Χαίρομαι που μέχρι τώρα πάνω κατω συμβαίνουν οι απόψεις που είχα της Beta με τις δικές σας.  Άρα συμφωνούμε 

2 hours ago, flokiman said:

Προχειρος σχολιασμος FIFA 17 demo (PC)

Καταρχην το επαιξα ανετα σε PC εφταετιας (με μονη αναβαθμιση καρτα γραφικων 270Χ) 
Οι απαιτησεις που λενε 8 GB RAM μουφα. Με 4 GB το παιζα 60 FPS.

Λοιπον.  Δε με ενθουσιασε.

Γραφικα ωραια, αλλα οχι να πω παναγια μου.
Κινηση FIFA 16, βελτιωμενη σε σημεια, οπως κλεψιματα, τζαρτζαρισματα και καποια σταματηματα μπαλας.
Ταχυτητα καλη, κλασσικα γρηγορουτσικο ΦΙΦΑ.
Σουτ αληθοφανη, ωραια οπως παντα. 
Γενικα βγαζει μια λιγο πιο βαρια αισθηση απο FIFA 16, αλλα οχι τπτ σπουδαιο.
Ωραια διχτυα επισης.

Δεν μπορω να του προσαψω τπτ, εκτος του οτι θυμιζει παααααρα πολυ προηγουμενους τιτλους.
Αγορα με τπτ. Μου αρκει το ντεμο για κανα διπλακι με φιλους.

Σεβαστή η άποψη σου αλλά επειδή σε παρακολουθώ πάντα στα post σου μου κάνει εντύπωση που το καταδικασες τόσο γρήγορα.  Μου κάνει επίσης εντύπωση που ενώ βρήκες πολλά θετικά το έβαλες στο "ράφι". 

Ακόμα βέβαια εγώ δεν το δοκίμασα. 

Το επαιξα σε ps4....δεν με τρελανε,ποιο πολύ τρομαξα παρα χαρηκα.

Ειχα την μπαγερν και νομιζα λογο στολης οτι ειχα Αρσεναλ,δεν καταλαβενα τους παιχτες σε τηλεοραση 65 ιντσων,ο Λαμ ηταν μοσχαρακι  με αργο βηματισμο σε σχεση με αλλους παιχτες(!),ο Ριμπερι μια από τα ιδια...

Δωσαν μια υπερβολικη αερινη ταση στους παιχτες σε ότι αφορα την κινηση και χαθηκε η οποια αισθηση ποδοσφαιριλας και σε συνδιασμο με το ότι η μπαλα εγινε ελαφρια με ξινισε πολύ.Αισθανομουν ότι οι ποδοσφαιριστες ειναι λορδοι του Μπακινχαμ και ότι κλωτσαγα σφουγγαρινη μπαλα από Subbuteo παροτι τα σουτ είναι οκ.Αν το περισινο demo ηταν βαρυ και ασηκωτο αυτό είναι αερινο και αποτομο.

Αυτό το "πραμα" πεζετε μονο με slow και αναρωτιεμε αν θα παιζετε  online.Γενικα οι πασες και οι ψηλες μπαλιες είναι οκ,ετυχος που ανεβασαν και τις προωθημένες διοτι θα γινοταν αχταρμάς από απότομα απλωματα ποδιων στο κεντρο  και στο τελος θα μας συκωνε ολους ο αερας. Βελτιωσαν τα κορμια,προσθεσαν όπως κάθε χρονο καινουρια animations και σε συγκρούσεις κτλ αλλα το παιχνιδι μοιαζει σαν να παταει στον αερα  με κινδυνο επερχόμενης ζαλαδας.Παροτι ο ρυθμος δεν είναι κατεγιστικος συναντάς απότομα στριψίματα και απλωματα ποδιων και σου την σπαει.

Εντομεταξη στο legentary η cpu δεν παιζει και καμια μπαλαρα ουτε κανει καταχρηση κατοχης απλα σε σκοτωνει αν το θεληση με κανα 2 γκολ από ξερα μακρινα σουτ ειτε με καπια απιαστη κεφαλια.Ευκολοτερη από την περισινη. Online εχω την αισθηση ότι θα γινετε της μουρλης και δεν θα βρίσκεις χορο και χρονο να κανεις ένα skill εξω από την περιοχη.

Την νυχτα η ολη αισθηση του φωτισμου και τα χρωματα μου θυμισαν ξεθαμενο ματς από τα αρχεια της ΕΡΤ.

Πρωτη φορα εδώ και χρονια που δεν ξερω αν το FIFA θα είναι καλυτερο φετος του PRO η το αντιθετο

Λοιπόν, θεωρώ ότι τα 12 παιχνίδια που έπαιξα είναι αρκετά για μια κριτική του Fifa 17 Demo. 25 παιχνίδια που είπα στο προηγούμενο μου post, δε χρειάζεται τόσο για να φανούν αυτά που πρέπει, όσο στο να φανεί κάποια ψιλολεπτομέρεια που ξέφυγε. Συνοψίζοντας λοιπόν τα του προηγούμενου μου σχολίου, και προσθέτοντας κάποιες παρατηρήσεις ακόμα, έχουμε και λέμε:

Έπαιξα το FIFA 2017 Demo σε: Xbox One

Θετικά στοιχεία:
1. Γραφικά
2. Animations
3. Τερματοφύλακες

4. Πάσες

5. Σουτ (με κάποια ένσταση)

6. Νέα τρόπος εκτέλεσης πέναλτι

7. Νέος τρόπος εκτέλεσης στημένων (εκτός κόρνερ)

8. Συμπεριφορά A.I.

9. Διαιτησία

10. Ηχος (σπήκερς κτλ) - Ατμόσφαιρα γηπέδου 

11. The Journey

Θετικά Σχόλια: Τα γραφικά είναι καταπληκτικά! Μεγάλη βελτίωση από την προηγούμενη έκδοση, και η Frostbite ξεκινά δυναμικά. Τα animations, ίσως σε κάποιους να μην αρέσουν πολύ, σε άλλους όμως ναι. Προσωπικά τα βρίσκω καλά σε σχέση με πέρυσι. Οι τερματάδες αν όχι βελτιωμένοι έστω και λίγο, σίγουρα είναι στα καλά επίπεδα που τους έχουμε συνηθήσει. Οι πάσες πολύ ωραίες όπως και τα σουτ τελικά (πιο αληθοφανή), αν και θα τα προτιμούσα λιγάκι δυνατότερα. Τα πέναλτι ήταν καιρός να αλλάξουν τρόπο εκτέλεσης, και μάλλον βρέθηκε ένας καλός τρόπος επιτέλους. Το κυκλάκι στα στημένα βοηθά πολύ, αν και στα κόρνερ δε μου άρεσε ιδιαίτερα. Σα να πέρνει μια τροχιά προς τα πάνω η μπάλα λες και είναι μπαλόνι.

Στο κομμάτι της Α.Ι. τώρα, πραγματικά εξεπλάγην! Με σχεδόν όλα μου τα ματς σε World Class, και 2-3 σε Legendary, είναι εμφανής καταρχήν η αλλαγή τρόπου παιχνιδιού της CPU. Δεν κρατά με τις ώρες την μπάλα και μόνο από τυχή να μπορείς να την κλέψεις, κάνει λάθη(!) (η CPU), με σωστό παίξιμο είναι πλήρως αντιμετωπίσημη. Το ωραίο δε, είναι ότι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ η κάθε ομάδα παίζει ανάλογα και των δυνατοτήτων της! Δεν παίζουν όλες σαν Μπάρτσα! Η Τιγκρες όταν την έχεις αντίπαλο κι εσύ έχεις π.χ Μπάγερν, θα της ρίξεις 3-4 γκολ αν παίξεις καλά. Πιο δύσκολα θα αντιμετωπίσεις βέβαια την Ρεάλ ή τη Σίτυ. Μου άρεσε επίσης ότι αν πάρεις αδύναμη ομάδα (πήρα Γκάμπα Οζάκα) κοντράρεις στα ίσα μεγάλο αντίπαλο (Γιουναιτεντ), σε World Class. 

H διαιτησία στέκεται στο ύψος της, με σωστές αποφάσεις και ειδικά σε κάρτες, πλεονέκτημα. Εδώ να πω το εξής που μου άρεσε επίσης, όταν δεν σφυρίχθηκε φάουλ υπέρ μου και τραυματίστηκε παίκτης μου, ο διαιτητής διέκοψε αμέσως το ματς, έδωσε κάρτα τελικά και στην επαναφορά η CPU μου έδωσε τη μπάλα, δεν με πίεσε καθόλου ως ωτου τη βγάλου έξω για να μπορέσει να γίνει η άλλαγη!

Για Ηχό και γενικά Ατμόσφαιρα, το Fifa έχει ξεφύγει πλέον. Ζεις τις στιγμές λες και είσαι μέσα στο γήπεδο ή σα να παρακολουθείς πραγματικό αγώνα στην TV ζωντανά.

Το "The Journey" νομίζω θα κάψει καρδιές! Εντυπωσιακό πραγματικά Mode, που σε κάνει να δεις το παιχνίδι εντελώς διαφορετικά.

Αρνητικά στοιχεία:
1. Εκτελέσεις κόρνερ
2. Απλά γκολ
3. Αγάλματα τερματοφύλακες 

4. Πολύ γρήγορος ρυθμός παιχνιδιού

5. Φωτισμός νύχτας

6. Πολλοί τραυματισμοί

Αρνητικά Σχόλια:  Ίσως στο μέλλον ανακαλύψω κι άλλα αρνητικά, η αλήθεια όμως είναι ότι ειναι ελάχιστα και όχι τέτοια που να επηρασουν τόσο άσχημα το παιχνίδι.

Παρόλα αυτά, οι νέες εκτελέσεις κόρνερ (σε αντίθεση με τα στημένα), με ξενερώνουν ειδικά οταν βλέπω τη μπαλα να πηγαίνει ψηλά σαν μπαλόνι.

Τα γκολ ενώ είναι αρκετά αληθοφανή, φαίνονται λιγάκι "ξερά", ίσως είναι η ιδέα μου δεν ξέρω. Θα προτιμούσα λίγο πιο πορωτικά, ξεσηκωτικά (εντάξει όχι σαν του προ κάτι ψεύτικα, αλλά...). Αν και δεν είναι κακό να συμβαίνει 1-2 φορές, όταν συμβαίνει όμως στα μισά γκολ ενός αγώνα over, μάλλον μιλαμε για bug που θα διορθωθεί (ελπίζω), αυτό με τα "αγάλματα" τερματοφύλακες, ότι γκολ και να φάνε. 

Ο ρυθμός του παιχνιδιού και η ταχύτητα είναι πολύ γρήγορη. Κι αν παίζεις offline, ρίχνεις στο slow. Στο Online τι θα γίνεται όμως; Πάλι σφαγή και ping pong  ;

Όσο πανέμορφος είναι ο φωτισμός την ημέρα, τόσο μετριος είναι της νύχτας. Πιστεύω να το συμμαζέψουν στην τελική έκδοση.

Και τέλος αφήνω τους πολλούς τραυματισμούς που παρατήρησα. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, αλλά σε 12 ματς να μου έχουν τραυματισεί παίκτες στα 7, ε! ή γκαντέμης είμαι ή κάτι δεν πάει καλά. Και το ωραίο είναι ότι τραυματίζονται συνήθως κορυφαίοι παίκτες!

Βαθμολογία FIFA 2017 Demo: Εν κατακλείδι, το φετινό FIFA βαδίζει στα χνάρια του επιτυχημένου προκατοχου του, με τη Frostbite να δειχνει τα δόντια της με το καλημέρα, και να βελτιώνεται (αλλάζει ίσως) σε σημεία που χώλαινε στο παρελθόν. Γραφικά, Gameplay, A.I. , είναι σημεία που χρειαζόντουσαν δραστικές αλλαγές.

Θα το βαθμολογήσω με:  8 (το οποίο ίσως γίνει και 9 αν φτιαχτούν κάποια πράγματα στην τελική έκδοση)

Υ.Γ. Πάντα σημαντικό ρόλο στην απόφαση μου να το αγοράσω, θα παίξει το Online. Ευτυχώς η ΕΑ, μέσω του EA Access, σου επιτρέπει (σε Xbox One) να το παίξεις και σε Trial μορφή, έτσι να δεις και το Online από πρώτο χέρι, πριν κυκλοφορήσει το παιχνίδι.

Πάντως φέτος φαίνεται να βγαίνουν ίσως τα καλυτερα ποδοσφαιράκια των τελευταίων χρόνων εκατέρωθεν. 

Για να δούμε τι θα δούμε...

Το μονο που μου αρεσει ο αργος ρυθμος στο slow.Πρωτοφανες για φιφα.Επισης μου κανει εντυπωση οτι δεν εχει αγωνες σε βροχη η χιονι,κατι που το ειχε στα προηγουμενα ντεμο.Απο κει και περα απαγοητευση για μενα.Επαιξα δυο παιχνιδια στο ps4 και δεν αντεχω να παιξω αλλο.Μια απο ιδια.Μου φαινεται πολυ ευκολο και ξενερωνω.Κυριως οι τριπλες και οι σεντρες απο τα πλαγια,το ποσο ευκολα παιρνουν κεφαλιες οι επιθετικοι.Επαιζα και ολη την χρονια μεχρι πριν ενα μηνα το φιφα16 και ισως το εχω μαθει τοσο καλα,που αρχιζει και με ξενερωνει τελειως.

PC here

Θετικα : 

γραφικα και χρωματα!!!

φυσικη μπαλας

κινησεις και κινησεις των παιχτων στον χωρο

through πασες (ειδικα οι κοντινες - εβαλα ενα γκολ αλλαζοντας συνεχως την μπαλα με το Υ- ακριβως οπως τις θελω)

σουτ (εβαλα ενα μακρινο μεσα σε αναμπουμπουλα σαν αυτο της Αθλετικο στο τσου λου χθες) 

πεναλτυ (πλακα εχουν)

Pressing

ταχυτητα στο νορμαλ δεν το βρηκα πιο γρηγορο απο το 16. Εχω συνηθισει μαλλον, αυτο ειναι.

Φωτισμος, παιδια εμενα μου αρεσε και το βραδυ! :hehe: Ναι ειναι σκοτεινο αλλα εχει ωραια πεσμενα σε ενταση χρωματα, πως λεμε τοπικο χρωμα, φυσικες  αποχρωσεις πχ το γκαζον στο γηπεδο Στ.Μπριτζ.

Οι πασες πιο φυσικες και ειδικα  η driven pass μου φανηκε λιγοτερο ''στεκια'', μπορει να ειναι πλασιμπο????

Αρνητικα (δεν ξερω κατα ποσο ειναι αρνητικα βεβαια):

Aφαιρεσαν την κινηση με το ''φρενο'' που εκανες με το LT+τρεξιμο. Δεν κανει τπτ τωρα. ΑΝΤΕ τωρα να το συνηθισεις...μαλλον γι αυτο το κανουν ωστε αναγκαστικα να σταματας να παιζεις παλιους τιτλους αφου μπερδευεσαι!!!!!

Κορνερ...θυμιζει κατι απο παλια games με στοχο, λες και θα πεσει καποια βομβα or something. Κατα τα αλλα με προπονηση οπως και τα πεναλτυ πιστευω μαθαινονται, ειναι μελετημενα αλλωστε ολα αυτα.

Κατι εχει αλλαξει στην τακτικαλ. ....σαν να πλησιαζεις ενα τσακ λιγοτερο τον αντιπαλο που εχει τη μπαλα τωρα. Να ειναι ιδεα μου? αυτη την αισθηση εχω. 

Κονκλουζιον: ενα φιφα ΜΑΛΛΟΝ πιο διασκεδαστικο (ολα θα κριθουν στο ονλαιν), με βελτιωσεις οπτικες, επισης βελτιωσεις στον χειρισμο, αλλαγες και καταργησεις.

Δεν ξερω, μου φαινεται οτι πανε καπως να το ''απλοποιησουν'' το gameplay ...

Δεν θα το προ-παραγγειλω προς το παρον...το πιασατε το υπονοουμενο ετσιιιιιιιιι......θα περιμενω οπως κανω παντα αλλωστε. 

edit: δεν ξερω ΑΝ οφειλεται στο μαικρο στατεριν θεματακι που εχω ή ειναι γενικα λιγοτερο σμουθ απο το 16, νιωθω τα στριψιματα να ειναι πιο ολοκληρωμενα με αποτελεσμα μεχρι να ολοκληρωθει η κινηση (το animation) να χανεται καπως η σμουθιλα.

Ενα ωραιο τακλιν του Bailly   http://plays.tv/video/57d8ffb3106d50b993/platini-athens-fifa17demo-worldclass-tackling-bailly

Μικρη αποψη μιας και επαιξα 2 παιχνιδια.

Γιουβε - Ρεαλ 0-0 

Λυον - Σιτυ 0-1 

• Εξαιρετικη χρηση ταχυτητας.Στην αρχη νομιζα οτι ειναι λιγο pacey το παιχνιδι, αλλα στην συνεχεια καταλαβα οτι απλα εχει καλη διανομη ταχυτητας, στους παικτες
  • Τα καινουργια κορνερ με αηδιαζουνε, δε γουσταρω.
  • Αψογος ρυθμος, κατ'εμε.Ναι μεν θα δοκιμασω αυριο σε slow, αλλα νομιζω σε νορμαλ θα παιζω, μια χαρα.
  • Γραφικα επιπεδου 2Κ
  • Λεπτομερειες που "φυσανε" 
  • Αψογα δυχτια.
  • Στην αρχη νομιζα οτι το βασανο φετος θα ναι η καμερα, αλλα μετα βρηκα την "FIFA 16 default" και ηρεμησε η ψυχη μου.
  • Καλοι τερματαδες.

Μεχρι στιγμης αυτα τα ολιγα.
Πολυ θετικο, θα ναι ισως το καλυτερο FIFA μεχρι στιγμης.
100% το καλυτερο σε next gen.

Και ελπιζω αυριο να καταφερω να βαλω και κανα γκολ.
Καλη φαση θα ταν. :lol:  

οφειλω μια διευκρινιση ,ειχα ακουσει και σε ξενα φορουμ γενικα ότι το φιφα από τα προηγουμενα χρονια σε καποιους λαγκαρει ακομα και χωρις να παιζειs online ως και στα μενου,πιθανον με το που συνδεεσε ακομα κι αν δεν παιζεις online το παιχνιδι ανιχνευεί την ποιοτητα και το φορτιο την συνδεσης την εκάστοτε ωρα και προσθετη η αφερει αναλογα της κατάστασης στο δικτιο ένα αμυδρο latency.

To λοιπον σημερα το πρωι που ξαναεπαιξα στο ps 4 παρατηρισα καποια κοληματακια στο μενου και όταν ξανα επαιξα το παιχνιδι πλεον εχει την σωστη ταχυτητα και ρυθμο το παιχνιδι ακομα και με normal speed ενώ το βραδυ κατά τις 3 που το προτωτεσταρα που επηδη εκεινη την ωρα το ιντερνετ παει σφεντονα μου φανικε υπερβολικα αερατο το gameplay και με χαλαγε πολύ η ταχυτητα και τα απότομα στριψίματα των παιχτων και κατευθείαν ηθελα να το παιξω μονο σε slow.Αυτή η μεταβολή δινει ελπιδες στο να παιζετε online το παιχνιδι και να είναι και απολαυστικο ακομα και εν ωρες αιχμης εν αντιθεση με την πληρη εκδοση του φιφα  16 που μου συμβενει το αντιθετο δηλαδή οποτε παιζω σε ωρες αιχμης βαρενει πολύ και γινοντε προβλέψιμα τα skills

Ο φωτισμος της  ημερας είναι ότι καλυτερο εχω παιξει.Αυτην καινοτομια  στα κορνερ τι την ηθελαν?Η μπαλα φευγει υπερβολικα ψιλοκρεμαστη  και χαλαει την αισθηση.Το πρωτο πραμα που πρεπει να καταργησουν σε επερχομενο update θα πρεπει να είναι αυτό.

Διαβαζω συνεχεια για τα κορνερ και τη ψιλοκρεμαστη μπαλα. Οταν κερδισατε το πρωτο κορνερ σας εβγαλε κατι οδηγιες, με το πρωτο τροπο εκτελεσης ελεγε tap "cross" button for loopy corner hold "cross" button for driven corner. Αυτο σημαινει οτι πλεον το ποσο πολυ θα πατησεις το κουμπι δεν ειναι δυναμη αλλα ποσο ψιλοκρεμαστο η οχι θα ειναι το κορνερ αν το κρατησετε αρκετα θα δειτε οτι κανει κορνερ "ξυραφι". Λογικο να μην ειναι η δυναμη αφου πλεον εχει τη κουκιδα οποτε η δυναμη δε παιζει ρολο για το που θα παει η μπαλα μακρια η κοντα.

Δοκιμαστε να παιξετε ματσακια εναντια της cpu με Νormal Speed αλλα με το analog speed στο ΟΝ.Αποχτα καλυτερη smouth αισθηση το παιχνιδι,ελισετε με σωστη ταχυτητα και εξωμαλινοντε τα οσα σπαστικα και απότομα στριψίματα ολων των παιχτων.Ειναι καλυτερο ετσι από ότι με slow και το analog στο OFF.(Η δοκιμη εγινε σε ps4,επιπεδο world class)

Εκανα παρα πολλα  ματσακια σε ΟΝΕ

Θετικα Στοιχεια

Δεν θα πω πολλα αλλα τα πιο σημαντικα..Οι αλλαγες ειναι μικρες αλλα οταν εχεις κατι πολυ καλο δυσκολα κανεις ριζικες αλλαγες...πατησανε ηδη στο πολυ καλο 16 και με καποιες πινελιες ειναι κατα την γνωμη μου το καλυτερο ποδοσφαιρακι που εχω παιξει σε κονσολα.Βελτιωθηκε πολυ η ΑΙ πλεον η καθε ομαδα παιζει διαφορετικα πολυ πιο εξυπνα επιθετικα και αμυντικα.Καμια σχεση με το 16.Εκανα επιθεση οπως ηθελα εγω και οταν ηθελα.ΟΙ κινησεις των παιχτων ειναι πολυ καλυτερες και αυτο βοηθαει στην αναπτυξη την δικια σου και της CPU.Εγω προσωπικα εβαλα γκολ και εφαγα γκολ με πολλους τροπους.Επισης μου αρεσει που καλοι παιχτες που ελεγχει η CPU με κανανε κουδουνια(Ροναλντο,Ντι μαρια,Ζλαταν)Νομιζω το offline θα ειναι πολυ καλο φετος.Απο γραφικα ηχο και γενικα η ολη ατμοσφαιρα εχει ξεφυγει!Τα μοντελα των παιχτων εκπληκτικα!Σουτ,σεντρες,πασες παραμενουν πολυ καλα.Μου αρεσαν και οι 2 τροποι στημενων φασεων.Ο ρυθμος σε σε slow ειναι ιδανικος.Και νομιζω κανανε πιο ελευθερο το παιχνιδι.

Αρνητικα

Με την Frosbite απαγορευεται τετοιος τραγικος φωτισμος τη νυχτα!Προτιμουσα το παλιο LT απ οτι το φετινο που βαζει πλατη αλλα ειναι θεμα συνηθειας.Θα ηθελα περισσοτερο error στις πασες με πλατη.Φετος ειναι πιο ευκολα να βγουν απ οτι στο 16.Το stamina δεν το καταλαβα.Τζαμπα το εχουν νομιζω.Θα το ξανατσεκαρω σημερα.Οι τερματοφυλακες λογικα θα στρωσουν στο τελικο παιχνιδι μιας και αναφερθηκαν τα προβληματα.

Γενικο σχολιο

Με ολη αυτη τη αναμονη ολοι μας περιμεναμε με την frosbite να δουμε κατι διαφορετικο εντελως.Μην ξεχνατε ομως οτι το ΦΙΦΑ ηδη παταει σε πολυ καλες βασεις και απλα προσθετει λεπτομερειες.Δεν εκανε ποτε βηματα πισω αλλα και εγω προσωπικα δεν απογοητευτηκα ποτε απο την ΕΑ.Σε σχεση με το περσινο δεν εχει μεγαλες διαφορες.Εχει ομως λεπτομερειες που πανε το παιχνιδι μπροστα και οχι πισω.Δειτε τα 2Κ που βγαινουν.Λιγα πραγματα προσθετουν καθε χρονο δεν αλλαζει ριζικα τιποτα και ειναι το καλυτερο ολων των εποχων.Ετσι λειτουργει και το ΦΙΦΑ.Προσωπικα το θεωρω καθε χρονο καλυτερο απο το προηγουμενο ΦΙΦΑ..Μονο που με κρατησε μεχρι τα ξημερματα(ενα 4ωρο)και ηθελα να ξαναπαιξω λεει πολλα για μενα!Παραμενει ο βασιλιας!

9/10 Βαθμολογια

Καλημέρα παιδιά ... πρώτο μου ποστ στο site αν και είμαι παλιό μέλος ...Διάβαζα χτες διάφορα νήματα για το fifa στο site.. Είστε ωραίο παρεάκι  και μου αρέσει που υπάρχει και νήμα για  το career  του παιχνιδιού..Παίζω fifa χρόνια  και ειδικά offline career mode ...Είναι ο μοναδικός τίτλος που  σπαταλάω τόσες ώρες μαζί του ..Πέρυσι  αρχίσα να παίζω online από το ps4..Αλλά για μένα αυτό που σε κρατάει στο fifa δεν είναι ούτε το online ,ούτε τα ματσάκια με φίλους ,αλλά το career..

Ας  πω και εγώ μερικά  πραγματάκια για το παιχνίδι .. Πρώτων οι περισσότεροι τα έχετε αναφέρει..Για την ταχύτητα του παιχνιδιού εγώ την βρίσκω ιδανική στο normal ,είναι το fast του fifa 16 ..Όλα τα fifa τα έπαιζα στο fast , αυτό με καλύψε  όπως έχει ... Η ροή  του παιχνιδιού είναι παρά πολύ καλή και η AI της cpu τα πάει  αρκετά καλά, (legendary) για μένα δείχνει  καλύτερο το φετινό σε δυσκολία.. Μέχρι στιγμής τα ματσάκια που έπαιξα δεν είδα τα τραγικά των διαιτητών του  περσινού τίτλου , ειδικά τα πέτσινα πέναλτι  που έδινε , δεν  τα συνάντησα προς το παρών ..

Γραφικά , gameplay , AI κτλ   είναι ένα κλικ  πιο πάνω, γενικά σε όλους τους τομείς δείχνει ανώτερο ... Και όπως  λέει και ο Laslo_4 κάθε χρόνο και καλύτερα , συμφωνώ απόλυτα μαζί του ..

Πάντως η νύχτα που λέτε εμένα μου φάνηκε μια χαρά .. Αυτό που δεν μου άρεσε στο προηγούμενο fifa ήταν η βροχή του ..

Για την κάμερα του παιχνιδιού , πάλι καλά  που διάβασα το σχόλιο του ELBarto-3-  και την γύρισα σε fifa16 default ,γιατι είχα αρχίσει να πελαγώνω, αν και όλα είναι μια συνήθεια  (thank you)!!

Μέχρι στιγμής  από τα ματσάκια που έπαιξα , συνάντησα περισσότερα θετικά παρά αρνητικά  και να φανταστείτε πως  συγκρίνουμε ένα demo(fifa 17) με ένα κανονικό παιχνίδι με όλα τα update του (fifa 16)..

ΥΓ. Η Chelsea μου φάνηκε η ομάδα με το ποιο επιθετικό σύστημα ..Με  αυτήν τουλάχιστον κάνω αρκετές ευκαιρίες ..Εννοώ με το default σύστημα , χωρίς να πειράξω κάτι εγώ   ..Είναι το ποιο βολικό αυτό της Chelsea για μένα!!!

Ενα πράγμα με φοβίζει εμένα. Παιζω στο πσ4 διπλα με τον αδερφο μου και παρατήρησα οτι όταν έπιανα ταχύτητα με ένα παίχτη μπορούσα πολύ εύκολα να περάσω τους αμυντικούς γιατί άλλαζα κατεύθηνση σχετικά εύκολα. Μπορεί να μην είναι καλός αμυντικός ο αδερφός μου αλλά δε ξέρω έχω μια τέτοια εντύπωση οτι επέστρεψε αυτό το πράγμα του 15, οχι η γαζέλες, αλλα το τρέχω και περνάω ανάμεσα. 

Μπορεί να κάνω και λάθος η πορεία θα δείξει.

Λοιπον επαιξα και εγω το ντεμο στο PS4 σε Legendary δυσκολια slow και στις πασες semi.

3 ματσακια

ManU(εγω)-Bayern 1-0 

Ιnter(εγω)-Real M. 0-1 

Bayern M-City (εγω) 2-1 

Στα θεττικα...

• Εκπληκτικα γραφικα δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα σε ποδοσφαιρακι!ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!
  • Η φυσικη της μπαλας τελειος και ο ρυθμος ειναι στο slow πραγματικο ποδοσφαιρο..οτι καλυτερο!!Κολλημα!
  • Οι ομαδες διακρινονται με την τακτικη που παιζουν...ας πουμε η Ρεαλ παιζει πολυ επιθετικα, η Μπαγερν ενα ποδοσφαιρο κατοχης.
  • Τρομερη ατμοσφαιρα και το σπικαζ πολυ καλο!
  • Οι παικτες που ειναι γρηγοροι και με προσοντα δεν πιανονται απο τους αμυντικους.

Αρνητικα

• Τα 4 λεπτα δεν μας φτανουν :D  
  • ΟΛΕΣ οι σεντρες που εκανα επαιρνα τις κεφαλιες μεσα στην μεγαλη περιοχη του αντιπαλου.
  • Θα ηθελα περισσοτερες ατομικες ενεργειες απο την CPU

Σε γενικες γραμμες αυτα...στα 3 ματς που επαιξα κερδισα το 1..στο πρωτο ημιχρονο του πρωτου ματς ελεγα σιγα την CPU αλλα στο δευτερο ημιχ με πιεσε αφορητα...στο τελευταιο μας δε με Σιτυ η Μπαγερν στο δευτερο ημιχρονιο :p με ειχε στο μισο γηπεδο...ανασα δεν πηρα. Φανταζομαι με ομαδες οχι τοσο καλου επιπεδου η φαπα απο τις μεγαλες ομαδες θα ναι αναποφευκτη.

17 minutes ago, padelis71992 said:

Ενα πράγμα με φοβίζει εμένα. Παιζω στο πσ4 διπλα με τον αδερφο μου και παρατήρησα οτι όταν έπιανα ταχύτητα με ένα παίχτη μπορούσα πολύ εύκολα να περάσω τους αμυντικούς γιατί άλλαζα κατεύθηνση σχετικά εύκολα. Μπορεί να μην είναι καλός αμυντικός ο αδερφός μου αλλά δε ξέρω έχω μια τέτοια εντύπωση οτι επέστρεψε αυτό το πράγμα του 15, οχι η γαζέλες, αλλα το τρέχω και περνάω ανάμεσα. 

Εχεις ενα point..εγω με την CPU ειχα Καντρεβα και περνουσα ευκολα και για πλακα τον Μαρσελο της Ρεαλ..Νταξ οχι και ετσι..να χα Μικιταριαν να πω οκ γινεται. Γενικα αν τρεξεις στα ακρα με παικτη καλο σχετικα θα κανεις σιγουρα ευκαιρια.

22 minutes ago, padelis71992 said:

Αυτό συμβαίνει αν έχεις υπό τον έλεγχο σου εκείνη τη στιγμή κάποιο παικταρά (Μέσι, Ρονάλντο, Ντι Μαρία, Νευμάρ, κτλ).

Με τους κοινούς θνητούς, είναι δύσκολο πολύ να γίνει.

Επαιξα αρκετα ματσακια  και στο Ps4 και στον Xbox One

Τα θετικα 

1.Γραφικα 

2.Ωραια ατμοσφαιρα στα γηπεδα

3.Προπονητες 

4.  Journey

5 Ιδρωτας των παικτων  

6 Σουτ

7 Διαιτησια

8.Τα σουτ

9.Τερματοφυλακες

10   Δυχτια.

11 Τα πεναλντυ ,και τα φαουλ 

12 Στο legendary  μ αρεσε  που  cpy  εκανε και λαθη δν τα εκανε ολα τελεια (αλλα υπαρχουν και καποια πραγματα  που δν  μ αρεσαν)

Αρνητικα

1.Το   legendary   μου  δν φανηκε δυσκολο σε ολα τα ματς κερδισα  οχι ανετα  αλλα περιμενα να ειναι πιο δυσκολο  ισως στο κανονικο παιχνιδι να ειναι πιο δυσκολο το  legendary

2.Δν μου αρεσαν  τα κορνερ ,πολυ χαλια ειναι   δυστιχως

3.  Φωτισμος νυχτας 

4.Ο ρυθμος στο νορμαλ μου φανηκε ετσι και ετσι , στο ονλινε  θα ειναι ισως και πιο γρηγορος  ,εξαρτατε και με τι αντιπαλο παιζεις.Θα δοκιμασω καισε slow  να παιξω.

Γενικως ειμαι πολυ ευχαριστιμενος ειναι το πρωτο φιφα μετα το 14  που  εχει πολλες αλλαγες  .Μακαρι να μν χαλασουν με τα update γιατι και το 16 στς αρχες ηταν  πολυ καλο .Ελπιζω και ρυθμος στο ονλινε να ειναι καλος ,αλλα αυτο που ενοχλη πολυ ειναι τα κορνερ.

Βαθμολογια 8.8

• Create New...