Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

zougaman

EA SPORTS - FIFA 17 - Γενική συζήτηση v.1

Recommended Posts

11 hours ago, zezinho-10 said:

εγω παλι πιστευω 70%  οτι δεν θα ειναι το ιδιο φετος σε pc και consoles ...

οχι εξαιτιας της ea αλλα της microsoft η οποια θελει να προωηθησει το xbox, κατι που κανει και με τους legends ....εχει τα δικαιωματα αλλα δεν συμφερει...

Αν δεν ειχαμε δει το Denuvo θα ειχα συμφωνησει μαζι σου 100%

Η ΕΑ δεν εβγαλε το 14 γιατι ηξερε πως θα σπασει την 1η μερα

Δες το 15 εκανε 10 μηνες

Και το 16 ακομα δεν υπαρχει

Αφου πεθανε η πειρατια το PC ανατελλει

Πανε εκεινοι οι καιροι....

9 minutes ago, Hellenes said:

Τι εννοείς ; Νομίζω το είχανε σπάσει αλλά θέλει μια διαδικασία..

2 hours ago, Hellenes said:

Αν δεν ειχαμε δει το Denuvo θα ειχα συμφωνησει μαζι σου 100%

Η ΕΑ δεν εβγαλε το 14 γιατι ηξερε πως θα σπασει την 1η μερα

Δες το 15 εκανε 10 μηνες

Πανε εκεινοι οι καιροι....

σε αυτο που λες οντως ειναι σωστο και πιστευω οτι και οι πωλησεις για υπολογιστη ειναι παρα πολυ καλες.

να αναφερθω και λιγο στην καινουργια μηχανη.ειναι κατι που το σκεφτομουν καθε φορα που κοιτουσα τα εξωτερικα κτιριο γυρω απο το γηπεδο και ηταν εικονες με ουρανοξύστες κατ εμε αθλιες. εχουν βγει ποσες παιχνιδαρες με ωραια γραφικα το φιφα το μονο που χρειαζεται απο γραφικα ειναι οι φιλαθλοι,οι ποδοσφαιριστες και τα  γηπεδα.εννοω δεν ειναι ενα παιχνιδι που ξεκινας απο αθηνα περνας πιστες και φτανεις θεσσαλονικη.ειναι ελαχιστη η δουλεια που πρεπει να κανουν θεωρω.βεβαια απο την αλλη υπαρχει και το πως ανταποκρινονται αυτα τα γραφικα οταν εχουμε εμεις το χειριστιριο στο χερι αλλα και αυτο με σταθερα βηματα φτιαχνεται.ισως βλεποντας την konami να ψαχνει να βρει ταυτοτητα απο τοτε που αλλαξε τα γραφικα να ειναι προετοιμασμενη για κατι τετοιο(ανεφερε ενας φιλος οτι δουλευουν 2 χρονια για το φιφα 17).δεν με εχει κουρασει καθολου το φιφα εμενα προσωπικα μιας και φετος ασχολθηκα πρωτη χρονια,εχει τα cheatogoal και ολα τα γνωστα αλλ εμενα προσωπικα μου εδειξαν ποσο μπροστα ειναι απο κοναμι.αυτα απο μενα.καλο καλοκαιρακι να εχουμε και καλη κουβεντουλα.

με αυτο το βιντεο τι παιζει???ειναι κατι αληθινο απο αυτο που βλεπουμε??
https://www.youtube.com/watch?v=rm22hoo6ehw

13 minutes ago, Austrianboy said:

με αυτο το βιντεο τι παιζει???ειναι κατι αληθινο απο αυτο που βλεπουμε??
https://www.youtube.com/watch?v=rm22hoo6ehw

Δεν ξέρω αν είναι αληθινό αλλά έχω λιώσει στο γέλιο με το intro του τύπου .. :hehe:

4 minutes ago, Buddha said:

Δεν ξέρω αν είναι αληθινό αλλά έχω λιώσει στο γέλιο με το intro του τύπου .. :hehe:

ναι πολυ γελιο,τον εβλεπα τον χειμωνα να ανοιγει πακετα με παιχταραδες συνεχεια..λογικα θα τον ξερουν αρκετοι απο εδω μεσα.

Ναι αυτός είναι......πέρα για πέρα αλήθειας. .........ο καθένας το καταλαβαίνει....ακόμα και από το εξώφυλλο........με τους παίχτες που δεν θα ξέρουν που θα παίζουν από Σεπτέμβριο........

Το βασικοτερο που πρεπει να γινει ειναι να βγαλουν το σκριπταρισμα γτ θα σπασουμε το πλει καμια μερα.Ολα τα υπολοιπα ειναι αποδεκτα μεχρι ενα βαθμο.Στο ποδοσφαιρο δεν κερδιζει παντα ο καλυτερος αν ειναι αυτος ο λογος που το εχουν αλλα αν θελουν σιμ ας αφηναν το πρωτο κωδικα του 16.

17 minutes ago, tav1926 said:

Το βασικοτερο που πρεπει να γινει ειναι να βγαλουν το σκριπταρισμα γτ θα σπασουμε το πλει καμια μερα.Ολα τα υπολοιπα ειναι αποδεκτα μεχρι ενα βαθμο.Στο ποδοσφαιρο δεν κερδιζει παντα ο καλυτερος αν ειναι αυτος ο λογος που το εχουν αλλα αν θελουν σιμ ας αφηναν το πρωτο κωδικα του 16.

Χωρις script δεν μπορει να δουλεψει κανενα  παιχνιδι...ειδικα οταν παιζεις εναντια στη cpu...

@vagoe το λεει και μονος του  στην αρχη οτι ειναι ψευτικο ...

6 minutes ago, zezinho-10 said:

Χωρις script δεν μπορει να δουλεψει κανενα  παιχνιδι...ειδικα οταν παιζεις εναντια στη cpu...

Θες να γινεις συγκεκριμενος γτ δε καταλαβαινω τι εννοεις?

Εννοω οτι για να εχουν την συμπεριφορα που πρεπει οι παικτες π.χ να  κινουνται οταν δεν τους ελεγχεις ,να καλυπτουν, να βγαινουν στην επιθεση ,  αν το σουτ που εκανες πληρει τις προδιαγραφες να μπει,αλλαγες στο συστημα ,για να πιεσει η να κατσει πιο πισω η cpu κτλ...

δεν υπαρχει ΑΑΑ παιχνιδι στο κοσμο που να μην δουλευει ετσι....

25 minutes ago, zezinho-10 said:

Εννοω οτι για να εχουν την συμπεριφορα που πρεπει οι παικτες π.χ να κανουν κινουνται οταν δεν τους ελεγχεις ,να καλυπτουν, να βγαινουν στην επιθεση ,  αν το σουτ που εκανες πληρει τις προδιαφες για μπει κτλ πρεπει να υπαρχει script ...επισης οταν δεν παιζεις εναντια σε καποιο αλλο ατομο πρεπει να υπαρχει script για την αναπτυξη ,αλλαγες στο συστημα ,για να πιεσει η να κατσει πιο πισω η cpu κτλ...

δεν υπαρχει ΑΑΑ παιχνιδι στο κοσμο που να μην δουλευει ετσι....

Αυτο που λες λεγετε Α.Ι. και ναι υπαρχει σε ΟΛΑ τα παιχνιδια οχι μονο στα3Α.Τα εχεις μπερδεψει.Το σκριπτινγκ  ειναι αποκλειστικος gameplay μηχανισμος του φιφα.Τωρα γτ υπαρχει ειναι αλλο.Πολλα μπορουμε να πουμε.Υπαρχουν ματς που δεν παιζεις αλλα σε παιζει.Εχω πολλα παραδειγματα,μπορω να γραψω εκθεση.

Λοιπόν με την καινούρια μηχανή γραφικων (αν ισχύει η φήμη) θέλω να δω:

-πολύ καλύτερα μοντέλα παικτών

- Dynamic weather,Ακόμα να ξεκινάς μέρα  και σιγά σιγά στην πορεία του αγώνα να νυχτωνει!

Γενικά ωραίες λεπτομέρειες στα γραφικα χωρίς Aliasing!

Εννοείται γενικά σαν fifa17αρκετες  βελτιώσεις σε gameplay

Και τέλος επιτέλους να επιστρέψει το 

Creation center!!

1 hour ago, zezinho-10 said:

@vagoe το λεει και μονος του  στην αρχη οτι ειναι ψευτικο ...

Δεν το ειδα/άκουσα........ Δεν είναι "γραμματα" να το καταλάβει κάποιος ότι είναι ψεύτικο. ..

33 minutes ago, tav1926 said:

Αυτο που λες λεγετε Α.Ι. και ναι υπαρχει σε ΟΛΑ τα παιχνιδια οχι μονο στα3Α.Τα εχεις μπερδεψει.Το σκριπτινγκ  ειναι αποκλειστικος gameplay μηχανισμος του φιφα.Τωρα γτ υπαρχει ειναι αλλο.Πολλα μπορουμε να πουμε.Υπαρχουν ματς που δεν παιζεις αλλα σε παιζει.Εχω πολλα παραδειγματα,μπορω να γραψω εκθεση.

φιλε μου οχι εσυ τα εχεις μπερδεψει , η ΑΙ δημιουργειται με το game scripting ...και ναι το φιφα εχει adaptive ai  και difficulty γιαυτο και δεν ειναι στανταρ σε καθε ματς ...

οταν παιζεις π.χ world class επιπεδο οσο πιο ευκολα κερδιζεις τοσο πιο πολυ ανεβαζει το επιπεδο η ai και φτανει μεχρι και την επομενη βαθμιδα (legendary)...το αντιστροφο ισχυει αμα χανεις..

23 minutes ago, tav1926 said:

Μάλλον εσύ τα έχεις μπερδέψει αδερφέ.. Scripts υπάρχουν σε ΟΛΑ τα παιχνίδια... δεν γίνεται αλλιώς.

Αυτό που λες εσύ είναι scripting αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να αφαιρέσουν όλα τα scripts.

...μηπως ο φιλος @tav1926 εννοει το ''χαντικαπ'' ? 

Αν τελικά το FIFA 17 μετακομίσει στην frostbite 3 engine ας δούμε ποια άλλα παιχνίδια την χρησιμοποιούν: 

Battlefield 4

Plants vs. Zombies: Garden Warfare

Dragon Age: Inquisition

Star Wars: Battlefront

Mirror's Edge Catalyst

Mass Effect: Andromeda

Star Wars: Battlefield

Rory McIlroy PGA Tour 

Need for Speed

Επίσης παλιό νέο αλλά δεν το έχουμε στο τόπικ, είναι η είδηση από τον γενικό μάνατζερ (CEO) της ΕΑ, ο οποίος είπε ότι το FIFA 17 θα είναι μια μεγάλη αναβάθμιση σε τρεις τομείς κλειδιά: personalization, immersion and competition. 

Η είδηση

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

6 hours ago, spyros-1908- said:

Λοιπόν με την καινούρια μηχανή γραφικων (αν ισχύει η φήμη) θέλω να δω:

-πολύ καλύτερα μοντέλα παικτών

- Dynamic weather,Ακόμα να ξεκινάς μέρα  και σιγά σιγά στην πορεία του αγώνα να νυχτωνει!

Γενικά ωραίες λεπτομέρειες στα γραφικα χωρίς Aliasing!

Εννοείται γενικά σαν fifa17αρκετες  βελτιώσεις σε gameplay

Και τέλος επιτέλους να επιστρέψει το 

Creation center!!

- Εγώ πρώτα απ' όλα θέλω να δω πολύ καλύτερα physics σωμάτων.

- Φυσικά πολύ ανώτερη ΑΙ. Ειδικά όταν παίζουμε με αντίπαλο τη CPU να μην παίζουμε κυνηγητό και για να πάρουμε τη μπάλα να πρέπει να κάνουμε τάμα. Να υπάρξει μια καλή ισορροπία εκεί. Πολύ δύσκολο αλλά ουσιαστικότατο. 

- Καλύτερη φυσική μπάλας κυρίως στα σκασίματα στο έδαφος με backspin και ανάλογη αλληλεπίδραση, καθώς επίσης και καλύτερη φυσική όταν χτυπά στα σώματα παιχτών. 

- Όπως λες κι εσύ πολύ καλύτερα μοντέλα παιχτών. Δεν ξέρω αν ποτέ το FIFA είχε καλά μοντέλα. Νομίζω ότι επιβάλλεται να το κάνει. 

Τώρα από κει και πέρα ότι καλύτερο σε σχέση με το FIFA 16, καλοδεχούμενο. Για να είμαι ειλικρινής, τα γραφικά μου άρεσαν στο 16. Αν το πάει για καλύτερα οκ. Το λέω γιατί έχουμε και την περίπτωση του PES 2015 & 16 που γραφικά και φωτισμός είναι πολύ χειρότερα σε σχέση με το PES 2014 (ότι καλύτερο έχω δει σε ποδοσφαιράκι). 

2 hours ago, ACMILANGR said:

Ισχύει αυτό, αλλά νομίζω ότι όλοι αναπαράγουν την ίδια είδηση. Με τα ίδια ακριβώς λόγια. Την έβγαλε ένας και όλοι κάνουν copy-paste και μετάφραση. Θα είναι αρκετή η απογοήτευση αν τελικά αποδειχτεί ψεύτικη. 

Το σκριπτινγκ ειναι πιο γενικο και καλυπτει το handicap και το μομεντουμ.Αν δεν θελει να σε αφησει να παιξεις δεν σε αφηνει.Αμα θελει δεν παιζεις εσυ αλλα σε παιζει.Τωρα αν εσεις ξερετε αλλο σκιλ γκειμ που το κανει αυτο τι να πω,εγω παντως δε ξερω.Δλδ τι στο μουλτι του cod σκριπταρει και χανεις το χεντσοτ?Επισης να πω οτι δε παιζω ποτε οφλαιν αλλα μονο h2h ονλαιν.

Πειτε μου οτι δεν σας εχει τυχει ποτε?Κ πως το εξηγητε.

11 hours ago, tav1926 said:

Το σκριπτινγκ ειναι πιο γενικο και καλυπτει το handicap και το μομεντουμ.Αν δεν θελει να σε αφησει να παιξεις δεν σε αφηνει.Αμα θελει δεν παιζεις εσυ αλλα σε παιζει.Τωρα αν εσεις ξερετε αλλο σκιλ γκειμ που το κανει αυτο τι να πω,εγω παντως δε ξερω.Δλδ τι στο μουλτι του cod σκριπταρει και χανεις το χεντσοτ?Επισης να πω οτι δε παιζω ποτε οφλαιν αλλα μονο h2h ονλαιν.

Πειτε μου οτι δεν σας εχει τυχει ποτε?Κ πως το εξηγητε.

Δεν βλέπω τίποτα  το ύποπτο στο βίντεο...δεν υπάρχει αυτο που λες στο φιφα...

Πολύ κλαψιάρης ο τύπος στο βίντεο.Σε κάποια λίγα έχει δίκιο(π.χ. που χτυπούν οι παίχτες του μεταξύ τους κάποια στιγμή ή όταν η μπάλα χτύπησε στον διαιτητή), όμως στα περισσότερα είναι υπερβολικός. Λέει πχ. ο Dybala έχει 83 στο σουτ, πώς είναι δυνατόν να το χάσει...σιγά ρε μεγάλε, δεν έχει και 95, τότε με τον Ronaldo π.χ. θα'πρεπε να μπαίνει πάντα, πριν καν σουτάρει, μόνο που θα το σκεφτόμασταν. Σούταρε τις περισσότερες φορές υπό πίεση, με λάθος το κορμί και συνηθως στο δεύτερο δοκάρι. Στο τέλος είναι ορθάνοιχτη η "κλειστή" γωνία του τερματά και αντί να το μπουμπουνίσει, πάει και διαλέγει να φέρει την μπάλα στο άλλο πόδι, να σουτάρει στην άλλη γωνία και μοιραία τον κόβει ο αμυντικός. Στις πάσες δεν ξέρουμε με πόση ακρίβεια σημάδεψε και πόση δύναμη έβαλε. Αν θες να τη δώσεις παράλληλα και μακριά και βάλεις λίγη δύναμη, θα στη δώσει στον κοντινότερο παίχτη και ας βρίσκεται διαγώνια από' σένα. Κλαίγεται για το γκολ που έφαγε, 'οτι μπήκε λόγω της λάθος πάσας, όμως είχε περιθώριο να αμυνθεί.  Είχε σίγουρα ατυχία γιατί μπάινουν και πολλά κουλά γκολ πολλές φορές, όμως πιστεύω εκνευρίστηκε, έχασε την υπομονή του και την έφαγε στον κώλο. Και' μένα μου' χει τύχει κάτι σχετικό αλλά εγώ κυρίως έφταιγα που έχασα και όχι το παιχνίδι, έπρεπε να είχα κάνει σωστότερες επιλογές. Τόσες πολλές ευκαιρίες χαμένες  λογικά συμβαίνουν μια φορά στα 100 παιχνίδια και βάλε. Αν σου συμβαίνουν συχνότερα, μάλλον εσύ έχεις το πρόβλημα.

εχει δικιο που παραπονιεται για καποια bug αλλα αδικο που τα θεωρει χαντικαπ-σκριπτ...οσο για τα τελειωματα του τα θεωρω βιαστικα ,υπο πιεση και λαθος...

bug υπαρχουν πολλα στο φιφα, τα οποια οταν συμβαινουν προφανως και οδηγουν σε λαθοι και απο αυτα καποια γινονται γκολ...δεν ειναι χαντικαπ -σκριπτ αυτο..

ετσι ειναι  το ποδοσφαιρο ,τα γκολ μπαινουν απο λαθοι ....(σε ενα ματς που θα επαιζαν και οι δυο ομαδες χωρις λαθοι θα εληγε 0-0)

bug υπαρχουν σε ολα τα παιχνιδια απλα εδω ειναι κρισιμα λογο του ειδους του παιχνιδιου...

θα μου πεις οτι δεν φταις εσυ για τα λαθη που προερχονται απο bug και συμφωνω αλλα δεν ειναι σκοπιμα απλα συμβαινουν..αδικησε απο το αποτελεσμα αλλα δεν σε αδικει σκοπιμα το παιχνιδι ...δεν υπαρχει ουτε χαντικαπ ουτε σκριπτ...

Γιαυτο και παιζει μεγαλο ρολο και η τυχη φετος...

To fifa θα έχει σκληρό ανταγωνισμό φέτος με το battlefield. 

εφτασε η τελικη ευθεια,μια εβδομαδα εμεινε πριν την επισημη παρουσιαση,προσωπικα πιστευω οτι μεχρι την παρασκευη,βασικα για την παρασκευη πιστευω ειναι η αληθεια, οτι θα εχει βγει ενα μικρο βιντεακι ελαχιστων δευτερολεπτων για να "ετοιμασει" τον κοσμο για την κυριακη 12 ιουνιου στις 23.00 που ειναι η επισημη παρουσιαση,εως τοτε ομως στην γερμανια εχει δοκιμες του νεου φιφα 

CkMwhqnW0AEQntW.jpg

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...