Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

zougaman

EA SPORTS - FIFA 16 - Γενική συζήτηση v.3

Recommended Posts

πληροφορια Νο1 για φιφα 17,η εα το καλοκαιρι ειχε αγγελια για να προσλαβει ατομα που θα φτιαχνουν κινηματογραφικες σκηνες δλδ τα ωραια πραγματακια που υπαρχουν στην καριερα στο nba 2k.

πληροφορια Νο2 για φιφα 17,ηδη εχουν τεσταρει την 1η βερσιον του παιχνιδιου πριν μια εβδομαδα,πραγματικα  παρα μα παρα πολυ νωρις.

Τολη καλό μου ακούγεται ότι έχουν από τώρα την πρώτη βερσιόν,βέβαια δεν ξέρω τι αλλαγές θα δούμε στο fifa17,όσο για την πρώτη είδηση..μου είναι αδιάφορη!

Σαν εμπειρία το θεωρώ απόλυτη, τα γραφικά είναι φανταστικά και το παιχνίδι απόλυτα εθιστικό. 

Στα αρνητικά. Το scripting (έτσι το ανέφερε ένας φίλος πιο πάνω) είναι από τα πολύ αρνητικά. 

Αυτό φυσικά δεν αφαιρεί την εμπειρία από το παιχνίδι και το πόσο εθιστικό ειναι

Συμφωνω!

Μα γιατι το λες αυτο? Δεν σημαδευεις σωστα! ασε τον παιχτη να παρει τα βηματα του!  :pp (humor κανω εννοειται ΑΝ και εχω αλλη εξηγηση περαν του scripting, δες και την φωτο)

http://postimg.org/image/tqbwl7bz9/

Εννοειται, ειδικα για pc δεν υπαρχει αντιπαλος (και ειδικα οnline)

υγ Στα δικα μας τωρα! Επιτελους τα καταφεραμε! ανεβηκα (με τα 1000 ζορια) devision 3 στο seasons!  :smiley-happy096:

http://postimg.org/image/j4hz25if1/

https://www.youtube.com/watch?v=mRZbKzN_DmQ

Αν δεν κοπουν αυτα καθος και πολλα αλλα του χρονου αντι για το 17 θα ευχομε 17 να είναι οι μερες τους

​https://www.youtube.com/watch?v=6W5RT0IEnX8

πληροφορια Νο3,το ειχα διαβασει και πριν λιγες μερες οτι το συμβολαιο του μεσι τελειωσε με την εα.βγηκε εδω και λιγες ωρες φωτο απο την ΒΕΤΑ  που επαιξαν οπως ειπα πριν λιγες μερες και πιθανων να ειναι ψευτικια αλλα τετοιο καιρο ξερουμε ολοι οτι βγαινουν διαφορα που τα περισσοτερα δεν ισχυουν αλλα ας το βαλουμε στην ακρη μηπως και ειναι αληθεια.

12728495_211596979191350_1171997627_n.jp

Για ενα διαλειμμα απο το fut γιατι ελιωσα, με τι λετε να ασχοληθω; το seasons αξιζει; τι διαφορες εχει στο gameplay?

Δεν ξερω τι λετε αλλα μερικες φορες θυμαμαι καποια αρνητικα στο fifa15 και μου αναβουν τα λαμπακια...

Για ενα διαλειμμα απο το fut γιατι ελιωσα, με τι λετε να ασχοληθω; το seasons αξιζει; τι διαφορες εχει στο gameplay?

Δεν ξερω τι λετε αλλα μερικες φορες θυμαμαι καποια αρνητικα στο fifa15 και μου αναβουν τα λαμπακια...

Δεν ειναι σχεδον καθολου διαφορετικο το seasons ,το επιπεδο δυσκολιας μονο ειναι πολυ πιο χαμηλο σε σχεση με το fut ...

https://www.youtube.com/watch?v=QeKi8yZUB4w

νεα πληροφορια-φημη για φιφα 17 για story mode,δλδ το career mode θα σπασει στα 2,ενα που θα εχει να εισαι προπονητης και το  story mode που θα αφορα να φτιαξεις τον παικτη σου οπως ειναι και τωρα αλλα με πολλα νεα πραγματακια,γιαυτο και η αγγελια για να παρουν ατομο που θα φτιαξει σκηνικα οπως του nba 2k.

επισεις πληροφορια-φημη οτι η 1η ΒΕΤΑ εχει βγει τοσο νωρις διοτι η εα μαλλον κανει την εκπληξη με νεα μηχανη γραφικων.

Τολη αν ισχύει η φήμη με την καινούρια μηχανή γραφικών θα μιλάμε για μεγάλο βημα!!

Άντε να δούμε πότε θα αλλάξει μηχανή. Επιβάλλεται. Πρέπει η ΕΑ να πει αντίο στους σπιρτούληδες, το μπαλαρινέ, το μπαλάκι του πινγκ πονγκ. Είναι ο μόνος τρόπος να αξιοποιηθούν τα πολλά καλά στοιχεία που έχει γενικά ως παιχνίδι.......

Άντε να δούμε πότε θα αλλάξει μηχανή. Επιβάλλεται. Πρέπει η ΕΑ να πει αντίο στους σπιρτούληδες, το μπαλαρινέ, το μπαλάκι του πινγκ πονγκ. Είναι ο μόνος τρόπος να αξιοποιηθούν τα πολλά καλά στοιχεία που έχει γενικά ως παιχνίδι.......

Η ΕΑ πρεπει κατεμε να μονιμοποιησει το analog sprint στο ON. Eπισης κατι πρεπει να γινει με τα τακλιν (παραγινονται τελεια απο ολους τους παιχτες σχεδον) καθως και με τους τερματοφυλακες οι οποιοι επισης παραβγαινουν και σωζουν σχεδον ολες τις  προωθημενες πασες των αντιπαλων. To τελευταιο το λεω ωστε να γινει το παιχνιδι περισσοτερο διασκεδαστικο. Προτιμω να μπαινουν ετσι γκολ παρα με καποιους αλλους κουλους τροπους.

υγ Aσχετο, αποψε σε εναν αγωνα μας στο co op σκοραρε ενας επιθετικος μας με το στηθος! Ωραια φαση ομως πανω στην φουρια μας δεν το σωσαμε (ειχα και ετοιμο το raptr, κριμα).

Η ΕΑ πρεπει κατεμε να μονιμοποιησει το analog sprint στο ON. Eπισης κατι πρεπει να γινει με τα τακλιν (παραγινονται τελεια απο ολους τους παιχτες σχεδον) καθως και με τους τερματοφυλακες οι οποιοι επισης παραβγαινουν και σωζουν σχεδον ολες τις  προωθημενες πασες των αντιπαλων. To τελευταιο το λεω ωστε να γινει το παιχνιδι περισσοτερο διασκεδαστικο. Προτιμω να μπαινουν ετσι γκολ παρα με καποιους αλλους κουλους τροπους.

υγ Aσχετο, αποψε σε εναν αγωνα μας στο co op σκοραρε ενας επιθετικος μας με το στηθος! Ωραια φαση ομως πανω στην φουρια μας δεν το σωσαμε (ειχα και ετοιμο το raptr, κριμα).

Συμφωνω σε όλα,θα προσθεσω και αλλα που πρεπει να βελτιωθουν πχ τα team sheets όπως είναι τωρα ισχιουν μονο σε offline ματς εναντια του υπολογιστη και όχι σε online season και online φιλικα ματς.

Παιζω online φιλικα ματς κα8ε μερα και χανω 2 λεπτα από την ζωη μου σε κάθε ματς μεχρη να φτιαξω την ομαδα όπως την θελω και σε κάθε επομενο ματς πρεπει να ξανακανω τα ιδια φτου κι απ'την αρχη.

Εχω παιξει 1000 ματς και δεν εχω δει ουτε μια λαθος εξοδο του τερματοφυλακα σε σεντρα,κορνερ κτλ παντα του κολαει η μπαλα στα χερια ειτε διωχνει αψογα με γροθιες στις εξοδους στο ψηλο παιχνιδι.

Καποια saves που κανουν οι τερματαδες είναι υπερβολικα ενώ ταυτόχρονα σε πολες αποκρουσεις εχουν την ταση να δινουν την μπαλα ριμπάουντ στον αντιπαλο λες και είναι στημενοι η' ηλιθιοι.

Τα σουτ με assisted είναι ποιο ευκολα από ότι με semi(λογικο αυτό) ενώ στις σέντρες ισχυει το αντιθετο!!!

Το σπουδαιοτερο όμως είναι η οσο το δυνατον ελαχιστοποιηση του lag ώστε και οι δυο παιχτες να εχουν ιδια αποκριση στα χειριστιρια στην εκδοση για pc.

Και δεν μηλαω για εμφανες lag του να κολαει και να σπαει η κινηση αλλα για ανεπεστητο lag που τυχενει να συμβενει σε διαφορα ip και ενώ όλα φενοντε φυσιολογικα στην οπτικη θεα στην πραγματικοτητα ο αντίπαλος online να εχει ποιο γρηγορη αποκριση ενώ οι παιχτες οι δικοι σου να στριβουν αργα λες και παιζεις σε βρεγμενο-λασπωμενο τερεν.

Οταν συμβενει αυτό δεν σου βγενει τιποτα διοτι καταρχήν πεφτει σφεντονα επανο σου ο αντίπαλος αμυντικος αφου η τριπλα η δικια σου κανει σχεδον διπλασιο χρονο να ολοκληρωθεί.Αυτο δεν συμβαινει με ολους αλλα τυχαια με καπιους συγκεκριμένους φιλους,γνωστους κι αγνωστους.Εσπασα το κεφαλη μου μηνες να βρω τι φταιει,ως και υπολογιστη καινουριο αγορασα μιας και ειχε παλιωσει και εν τελει μετα από πειραματισμούς μηνων διωρθωσα αυτην την καθυστεριση εναντη των αντιπαλων μου στην αποκριση.

Όταν λοιπον χανετε σοριδον τα ματς και αναρωτιέστε τι στο καλο συμβαινει και χανετε κοντρες,τα σουτ πανε οπου να'ναι,οι τριπλες και τα στριψίματα γινοντε πολύ αργα ενώ ο αντίπαλος δεν χανει σουτ και ερχετε καρφι καταπανω σας και σας κοβει ενώ όταν επιτιθετε αυτος σας περναει σαν σταματιμενο ψαχτητε με τα γραφικα και το lag κτλ δεν είναι καταναγκη στημενο το παιχνιδι από την ΕΑ το να χανετε συνεχεια από τους ιδιους αντιπαλους απλα υχτεριτε σε αποκριση και χαλαει ολη η φυσικη του παιχνιδιού εναντιων σας.Εγω δεν θα πω αναλυτικα πως διωρθοσα το πρόβλημα διοτι εφτησα αιμα μεχρη να βγαλω ακρη,παντος τωρα το παιχνιδι είναι πολυ ποιο διασκεδαστικο διοτι αλλιως είναι να αρπαζεις online 8αρες και αλλιως να χανεις 2-1 από ιδιους αντιπαλους.

οσο και να εσπασες το κεφαλι σου το προβλημα στο lag δεν το διορθωσες και δεν θα το διορθωσεις,ο λογος ειναι οτι για το lag φταιει ο σερβερ που μπαινεις,οσο πιο μακρια ειναι ο σερβερ τοσο χαλια θα ειναι το παιχνιδι,σερβερ στην χωρα μας δεν υπαρχει για σχεδον κανενα παιχνιδι,π.χ. παιζεις με φιλο σου ονλινε και εσενα σε βαζει σε σερβερ στην γαλλια και τον φιλο σου στην ιταλια,ο φιλος σου θα εχει καλυτερη αποκριση μιας και τα δεδομενα ταξιδευουν σε μικροτερη αποσταση.

Ούτε lag βλέπω ούτε να στρίβουν οι παίχτες μου πιο αργά απο άλλες φορές βλέπω ούτε καθυστέρηση στην απόκριση βλέπω.

Τεχνικά προβλήματα 0.

Η ΕΑ πρεπει κατεμε να μονιμοποιησει το analog sprint στο ON

Με τιποτα.Δεν χρειαζεται να παταμε συνεχεια σπριντ οπως στα παλια φιφα.Στο 16 ειναι πολυ βελτιωμενο το πασινγκ γκειμ και μπορεις να αλλαζεις πασες στο κεντρο,ψαχνοντας για διαδρομους,χωρις να τρεχεις,ειδικα αν εχεις καλους χαφ.Εχει τεραστια βελτιωση το φιφα 16 στο πασινγκ γκειμ,κατι που δεν το ειχε παλιοτερα και επρεπε συνεχεια μονο να τρεχεις πανω κατω.Εγω στο ps4 το βλεπω να βελτιωνεται χρονο με το χρονο,σε πολυ ικανοποιητικο βαθμο,παρα το γεγονος που ολοι λενε,οτι δεν εχει ανταγωνισμο και δεν τους νοιαζει να το βελτιωσουν κτλ...κτλ...

Με τιποτα.Δεν χρειαζεται να παταμε συνεχεια σπριντ οπως στα παλια φιφα.Στο 16 ειναι πολυ βελτιωμενο το πασινγκ γκειμ και μπορεις να αλλαζεις πασες στο κεντρο,ψαχνοντας για διαδρομους,χωρις να τρεχεις,ειδικα αν εχεις καλους χαφ.Εχει τεραστια βελτιωση το φιφα 16 στο πασινγκ γκειμ,κατι που δεν το ειχε παλιοτερα και επρεπε συνεχεια μονο να τρεχεις πανω κατω.Εγω στο ps4 το βλεπω να βελτιωνεται χρονο με το χρονο,σε πολυ ικανοποιητικο βαθμο,παρα το γεγονος που ολοι λενε,οτι δεν εχει ανταγωνισμο και δεν τους νοιαζει να το βελτιωσουν κτλ...κτλ...

το με τπτ που γραφεις δεν μου αφηνει περιθωρια να σε πεισω, οχι οτι θελω κατι τετοιο βεβαια.

Απλα οτι εγραψα ειναι επειδη το θελω πιο ρεαλιστικο το παιχνιδι, πχ αν τρεξω στην πραγματικοητητα σπριντ δεν θα τρεξω στο μαξιμουμ των δυνατοτητων μου απο την αρχη, οπως επισης καποια στιγμη λογω κουρασης θα αρχισω να ''πεφτω''- κοβω ταχυτητα.

Νομιζω κατι τετοιο προσφερει η επιλογη στο ΟΝ. Αν το εχω καταλαβει σωστα ...

Παντως ετσι οπως ειναι, εκεινος που το εχει στο οφ εχει το πλεονεκτημα. 

Αναφερομαι παντα στο ονλαιν (παιζω μονο ονλαιν).

Με τιποτα.Δεν χρειαζεται να παταμε συνεχεια σπριντ οπως στα παλια φιφα.Στο 16 ειναι πολυ βελτιωμενο το πασινγκ γκειμ και μπορεις να αλλαζεις πασες στο κεντρο,ψαχνοντας για διαδρομους...............

Καλά τα λες για το passing game, απλά ο φίλος Platini_Kipseli έλεγε εντελώς άλλο πράγμα (με το οποίο μπορεί και να συμφωνείς): ότι πρέπει το analog sprint να είναι στο on ως στάνταρ στοιχείο του sprint (να είναι πάντα έτσι, δηλαδή), για να υπάρχει επιτάχυνση\επιβράδυνση, για πιο ρεαλιστικό τρέξιμο. Δεν εννοούσε προφανώς ότι πρέπει στο gameplay να κυριαρχεί το sprint ως OP χαρακτηριστικό.....

Εκτός εάν δεν κατάλαβα εγώ σωστά αυτά που είπες και εννούσες σχετικά με το θέμα αυτό.........

για πιο ρεαλιστικό τρέξιμο. Δεν εννοούσε προφανώς ότι πρέπει στο gameplay να κυριαρχεί το sprint ως OP χαρακτηριστικό.....

ακριβως! (και στις πασες δεν αναφερθηκα καθολου)

• Create New...