Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

zougaman

EA SPORTS - FIFA 16 - Γενική συζήτηση v.3

Recommended Posts

Δεν θα λαβω μερος στον διαγωνισμο αλλα παραθετω το ποιο αστειο γκολ που εβαλα  στο 90' σε season ματς τις προαλες και γελουσα μονος μου

https://www.youtube.com/watch?v=coGMY9uxNDo

γινονται αυτα, στο ποδοσφαιρο..............

https://www.youtube.com/watch?v=mRzTySVqg_c

παιδες να κάνω μια ερώτηση...παίζω το demo του fifa 16 εδώ και καιρό και σήμερα που δοκίμασα να παίξω, με το που το ανοίγω και επιλέγω γλώσσα, με το που παίζει το βιντεάκι το ίντρο, αρχίζει και κολλάει πολύ το παιχνίδι και γενικά το pc, και δεν κάνει τίποτα εκτός και αν το κλείσω...καμιά ιδέα?

φτιάχτηκε 

https://www.youtube.com/watch?v=5vvglLghrr0

Καποιες "μπαγκιες"  που πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ειτε ​να βελτιωθουν με νέο update ειτε να μην τις ξαναδουμε στο 17.(pc version)

-Λιγοτερα ριμπάουντ-Ελεος με αυτο το χαλι που κραταει χρονια,καποιος πρεπει να πει στην ΕΑ ότι δεν παιζουμε μπάσκετ αλλα ποδοσφαιρο.Μου τυχαινουν απειρες φορες να χανω τιμιες ευκαιριες που θα επρεπε να μπουν και μετα ο αντίπαλος μου να προηγητε με μουφες γκολακια από ριμπάουντ, ε κατευθείαν σου κοβοντε τα ποδια και αρχιζεις τα σιχτιρίσματα.

-Οι σέντρες με ασισταντ φετος είναι κυριολεκτικα ότι να'ναι, κανεις σεντρα πατοντας με ελαχιστη δυναμη το κουμπι σε ελευθερο παιχτη σου που εναι στην βουλα του πεναλτι και αυτές αντι να πανε σε αυτον πανε στο ΒΑΘΟΣ,στον δευτερο επιθετικο που ερχετε από την άλλη πλευρα του γηπεδου και που πρεπει να είναι τιραμολας για να την προλαβει.Μου εχει τυχη σε 30 σερι ματς να μην βαλω γκολ με κεφαλια σε φιλο μου που παιζω καθημερινα μαζη του online frendlies match,αν είναι δυνατον την στιγμη που 1 στα 4 γκολ στο αληθινο ποδοσφαιρο είναι από κεφαλιες ενώ αντιθετος αυτουνου τα μισα γκολ να είναι από ριμπουντ επι μονιμου βασεος.

-Η διαιτησια αν και βελτιωθηκε μετα το update παραμενει αναξιοπιστη,δεν σφυριζει καποιες φορες σκληρα φαουλ και ενώ χανεις πχ 3-0 είναι ικανη να σε αποτελειωσει και να δωσει εις βαρος σου αυστιρο πεναλτι,ειτε δινοντας στον αντιπαλο σχεδόν ανυπαρκτο φαουλ στο υψος της γραμμης της περιοχης σου(ευτηχος όχι συχνα)

Και να πω και το άλλο το κωμικοτραγικο,οσο ποιο πολλα γκολ τρως σε καποιο ματς τοσο ποιο αυστηρη γινετε εις βαρος σου λες και σε ειρωνευετε πχ να χανεις 6-0 και να μην σου δινει ουτε τα "σπορακια" ουτε καν πεναλτι και σκληρα φαουλ που θα μπορουσαν ανετα να δωθουν υπερ σου.(αναρωτιεμε αν εχουν παει ποτε να δουν αληθινο ποδοσφαιρικο αγωνα τα αμερικανακια της E.A)

-Μεταξη μετριου παικτη και καλου σε online friendly ματς νικαει παντα ο καλος ακομα κι αν δεν παιξει καλα,μου τυχαινει καθημερινα να παιζω με σιγκεκριμενους φιλους online φιλικα και ποτε να μην μπορω να τους κερδισω ουτε καν από τυχη κι ας  εχω 15 χρονια εμπειριας στο φιφα.Μα και ο Ολυμπιακος αν παιξει 40 ματς στο Καραισκακη με την Ρεαλ ε σε καποιο θα κερδισει εστω και από ρεντα.Ασε το άλλο,είναι φορες που αν προηγηθεί ο αντίπαλος πχ 2-0 ε μετα δεν μου βγαινει τιποτα,παρατηρο μετα το 2-0 ένα τεχνιτο "μούδιασμα" στην αποκριση των παικτων  μου και εσκεμενα να γινοντε λαθος πασες με αποτέλεσμα αντι να εχω πιθανοτητα να μειωσω το σκορ αυτό να μεγαλωνει εις βαρος μου λες και με ειρωνευετε η ΕΑ.

-Μεταξυ ισαξιων αντιπαλων σε βαθος χρονου στα ποιο πολα ματς θα νικαει online λογο αποκρισης:

α)Αυτος που εχει επιλεξει 60hz σε σχεση με αυτόν που εχει πχ 120Hz με ενεργο το G-sync

β)Αυτος που εχει τα ΠΑΝΤΑ ασσιστεντ στο χειριστιριο διοτι εστω και ένα εκ των  λομπες,πασες,σεντρες,σουτ  να εχει επιλεξει semi ειτε manual υστερει σε αποκριση.Ακομα κι αν παιζει στρωτο παιχνιδι χωρις σέντρες,λομπες θα χανει σε βαθος χρονου  διοτι θα εχει ποιο αργη αποκριση στο χειριστηριο του σε οτιδιποτε με αποτέλεσμα ο αντίπαλος του να κερδιζει ποιο πολες διεκδικήσεις,κοντρες κτλ.

γ)Αυτος που εχει επιλεξει από τα custom tactic μεγαλυτερη τιμη speed και aggression διοτι πολύ απλα θα εχει γρηγοροτερη αποκριση και θα κερδιζει τις διεκδικισεις,κοντρες και φυσικα ως επακολουθο θα κανει περισοτερες ευκαιριες.

Πρεπει να καταργηθουν από τα custom tactic οι μπαρες του speed και aggression διοτι λογο ατελους προγραματισμου μονο κακο κανουν στο παιχνιδι διοτι αν πεζεις με καποιον εμπειρο αντιπαλο που ξερει να εκμεταλευθει ατυτες τις overpower καταστασεις τοτε χαλαει η φυσικη και η ισοροπια του παιχνιδιού και παρατηρουντε αδικιες,overpower ξεπετάγματα και  κοψίματα από πισω,αποτομα animations,πεφτουν ακαριαια επανω σου οι αμυντικοι και τα αμυντικα χαφ του αντιπαλου και δεν προλαβενεις ουτε καν να δωσεις πασα,ουτε καν να τριπλαρεις,ουτε καν να κανεις καποιο skill και ενω θα επρεπε υπο πραγματικες συνθήκες οι παικτες του αντιπαλου να τα εχουν φτυσει από το πρωτο 20λεπτο με αυτον τον καταιγιστικο ρυθμο πρεσινγκ αυτοι σινεχιζουν ακάθεκτοι και στο β ημιχρονο.

Αλλωστε είναι κουταμαρα να υπαρχουν αυτές οι 2 μπαρες από την στιγμη που αν καποιος θελει να τρεξει ειτε να πιεσει μπορει να το κανει από το χειριστηριο από μονος του  παιζοντας όπως αυτος θελει η εστω αν συνεχισουν να υπαρχουν να ειχουν ως μαξιμουν τιμη το 50 και όχι το 100 διοτι μετα το 50 παρατιρουντε αυτά τα εκτρωπα που περιγραφω

Mytropoulos εάν έμπαιναν 1 στις 4 κεφαλιες τότε όλοι θα παίζανε με σέντρες μονο. Αφού είναι αρκετά εύκολο να βγάζεις σέντρες και τότε θα κερδίζε ο πιο τυχερός.

Ευτυχώς δεν μπαίνουν γκολ με σέντρες γιατί αλλιώς θα ήταν όπως το fifa 14. Όλοι στο online ψαχνανε τον εύκολο τρόπο να σκοράρουν με σέντρες και είναι πολύ άδικο να χάνω από κάποιον από τύχη.

Mytropoulos εάν έμπαιναν 1 στις 4 κεφαλιες τότε όλοι θα παίζανε με σέντρες μονο. Αφού είναι αρκετά εύκολο να βγάζεις σέντρες και τότε θα κερδίζε ο πιο τυχερός.

Ευτυχώς δεν μπαίνουν γκολ με σέντρες γιατί αλλιώς θα ήταν όπως το fifa 14. Όλοι στο online ψαχνανε τον εύκολο τρόπο να σκοράρουν με σέντρες και είναι πολύ άδικο να χάνω από κάποιον από τύχη.

Δηλαδη αν εγω σε ένα ματς αξιοποιησω τα εξτρεμ μου και βγω 5-6 φορες από τα πλαγια με το σπαθι μου σε αντεπιθεση και κανω σεντρα (θυμισου λιγο εποχη Γκαλετι-Τζορτζεβιτς σεντρα στον Νταρκο Κοβάσεβιτς ) θα είναι τυχαια η προσπαθεια μου αν ολοκληρωθεί με σεντρα?Δεν σε ενοχλεί που μπαινουν βροχη τα γκολ ριμπάουντ και σε ενοχλη το αν πχ μια στις 4 σέντρες η μπαλα παει στα διχτια ενώ πχ εση με 4 ασσιστεντ σουτ θα προηγησε ηδη 4-0???

H τυχη και η ζαβολια ''παιζουν'' παντα στο ιδιο παιχνιδι.

Η παρακατω φαση ειναι απο σημερινο αγωνα μου στο seasons dev 5. Ενω εχω καταφερει απο 1-0 και 2-2 να το κανω προς το τελος 2-3 με μακρινο σουτ εξω απο την περιοχη (Jese) το οποιο φυσικα μου το εδωσε το παιχνιδι (βεβαια σουταρα ανενοχλητος) κοιταξτε τι κανει στο 90 ο αμυντικος μου RB (Carvajal).

Επαιξα στο ματς αυτο ΧΩΡΙΣ instructions, με aggression 95 και speed 95 (διαβασα αυτο που εγραψε ο φιλος Mytropoylos και ειπα να το δοκιμασω, βεβαια συμπερασματα δεν μπορω να βγαλω απο ενα ματς, σιγουρα δεν υστερουσα σε ταχυτητα οπως μου εχει συμβει σε αλλα ματς).

Μετα το 2-3 το αλλαξα σε ultra defence και possesion απο balance.

Τα settings μου assisted oλα, ΑUTO και LOW . 

Βασικα τα αναφερω διοτι δεν ξερω αν φταιει κατι απ ολα αυτα για τη φαση της ισοφαρισης.

Τεσπα δικαιο το αποτελεσμα, καλος αγωνας.

υγ Σορρυ για το θαμπο βιντεακι (το κινητο μου φταιει), συνηθως τα γραφω με το raptr (ειχα ξεχασει να το ανοιξω).

https://www.youtube.com/watch?v=KR0k0wjHeaU&feature=youtu.be

@[member="Platini_Kipseli"] Εσυ το εκανες το λαθος οχι ο καρβαχαλ ....επειδη εχεις auto switching σου εδωσε απο πριν τον καρβαχαλ ενω εσυ σπαμαρες να αλλαξεις παιχτη με αποτελεσμα να κανεις no touch dribbling...

@[member="Mitropoylos"] Οι σεντρες ειναι τελειες οπως ειναι και δεν πρεπει να αλλαξουν καθολου μπαινουν σε πολυ μικρο ποσοστο και ετσι πρεπει γινεται...τις εχεις assisted γιαυτο δεν βαζεις και  ουτε προκειται να βαλεις καμια,βαλτες semi θα ειναι καλυτερες...αλλα  μην περιμενεις να κερδιζεις αγωνες παιζοντας με σεντρες ...

@[member="Platini_Kipseli"] Εσυ το εκανες το λαθος οχι ο καρβαχαλ ....επειδη εχεις auto switching σου εδωσε απο πριν τον καρβαχαλ ενω εσυ σπαμαρες να αλλαξεις παιχτη με αποτελεσμα να κανεις no touch dribbling...

OK σε ευχαριστω για την απαντηση. 

Ερωτηση: no touch dribbling γινεται και χωρις να εχω την μπαλα (ενω κανω αμυνα) ? 

Το ΑUTO switcing που γραφεις το καταλαβαινω οτι μου αλλαζει τον παιχτη κι εγω με τη σειρα μου μαλλον τον επελεξα και τον φρεναρα καπως, μου κανει σαν εξηγηση...

Ερωτηση 2: Οπως στο Auto ετσι και στην επιλογη ψηλες μπαλιες γινονται παρομοιες φαβες? Μανιουαλ καλυτερα? 

Εγω προτεινω air balls επειδη πολλες φορες ειναι δυσκολο να προλαβεις να αλλαξεις παιχτη σωστα στις σεντρες...

Νο touch χωρις την μπαλα κανει αυτο που ειδες την αφηνει, μπορει να σου συμβει οτι ρυθμιση και να εχεις αμα σπαμαρεις να αλλαξεις παιχτη , δεν προσεξεις οτι σου τον εδωσε και το πατησεις αλλη μια φορα ενω η μπαλα ειναι κοντα στον παιχτη αυτον ........ειναι παντως πολυ πιο σπανιο στο  air balls και το μανουαλ...

Δηλαδη αν εγω σε ένα ματς αξιοποιησω τα εξτρεμ μου και βγω 5-6 φορες από τα πλαγια με το σπαθι μου σε αντεπιθεση και κανω σεντρα (θυμισου λιγο εποχη Γκαλετι-Τζορτζεβιτς σεντρα στον Νταρκο Κοβάσεβιτς ) θα είναι τυχαια η προσπαθεια μου αν ολοκληρωθεί με σεντρα?Δεν σε ενοχλεί που μπαινουν βροχη τα γκολ ριμπάουντ και σε ενοχλη το αν πχ μια στις 4 σέντρες η μπαλα παει στα διχτια ενώ πχ εση με 4 ασσιστεντ σουτ θα προηγησε ηδη 4-0???

Μα μιλάμε για παιχνίδι και όχι πραγματικότητα που το να φτάσεις πλάγια είναι σχετικά εύκολο (αν ήταν δύσκολο Δεν θα μπορούσαμε να σταυρωσουμε φαση). Επομένως δεν θα υπήρχε λόγος να παίζουμε αλιως. Μόνο με σέντρες θα είχαμε περισοτερες πιθανότητες. Και θα κέρδιζε ο πιο τυχερός.

Αν Όπως είπες νωρίς αντεπίθεση Γιατί να πας για σεντρα; Γιατί να μην μπεις για σουτ ώστε εγώ έστω και Με δυσκολία Με τους λίγους αμυντικούς που έχω να ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ να σε αντιμετωπίζω; έχεις το πλεονέκτημα της αντεπίθεσης προσπάθησε να μου βάλεις γκολ από σουτ. Όχι από σεντρα περιμένοντας τις πιθανότητες 1/4.

Με κεφαλιες θα πρέπει να μπαίνουν Μόνο αν ο παραλήπτης είναι σχεδόν μόνος του.

Το να βγάλεις μια σεντρα απλά πατάς το κουμπι και περιμένεις να σκοραρεις. Δηλαδή από τυχη. Το να σκοραρεις με σουτ θέλει δουλειά πολύ.Δεν είναι απλά σουταρω και περιμένω να μπει γκολ.
από Ποια θέση σουταρω; που να σημαδεψω;πόση δύναμη να βάζω; έχω μπροστά μου αντίπαλο;να αποφύγω τον αντίπαλο;να το κάνω finess η όχι; να σουταρω η να δώσω πρώτα πάσα;
Είναι πολύ πιο δίκαιο.

Αν εσύ κάνεις πχ μονο σέντρες Πως εγώ να μπορέσω να σε αντιμετωπίζω; απλά να παρακαλώ να μην πέσεις στο 25% της πιθανότητας και φάω το γκολ; το βλέπεις δίκαιο αυτό;

Εύχομαι στα επόμενα φιφα Οι κεφαλιες να μείνουν στο ίδιο επίπεδο.

Για τα ριμπάουντ. Στα 10 σουτ που θα κάνω Μπορεί να γίνει και 1 υπέρ μου. Πάλι φυσιολογικό το βλέπω.

Μα μιλάμε για παιχνίδι και όχι πραγματικότητα που το να φτάσεις πλάγια είναι σχετικά εύκολο (αν ήταν δύσκολο Δεν θα μπορούσαμε να σταυρωσουμε φαση). Επομένως δεν θα υπήρχε λόγος να παίζουμε αλιως. Μόνο με σέντρες θα είχαμε περισοτερες πιθανότητες. Και θα κέρδιζε ο πιο τυχερός.

Αν Όπως είπες νωρίς αντεπίθεση Γιατί να πας για σεντρα; Γιατί να μην μπεις για σουτ ώστε εγώ έστω και Με δυσκολία Με τους λίγους αμυντικούς που έχω να ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ να σε αντιμετωπίζω; έχεις το πλεονέκτημα της αντεπίθεσης προσπάθησε να μου βάλεις γκολ από σουτ. Όχι από σεντρα περιμένοντας τις πιθανότητες 1/4.

Με κεφαλιες θα πρέπει να μπαίνουν Μόνο αν ο παραλήπτης είναι σχεδόν μόνος του.

Το να βγάλεις μια σεντρα απλά πατάς το κουμπι και περιμένεις να σκοραρεις. Δηλαδή από τυχη. Το να σκοραρεις με σουτ θέλει δουλειά πολύ.Δεν είναι απλά σουταρω και περιμένω να μπει γκολ.
από Ποια θέση σουταρω; που να σημαδεψω;πόση δύναμη να βάζω; έχω μπροστά μου αντίπαλο;να αποφύγω τον αντίπαλο;να το κάνω finess η όχι; να σουταρω η να δώσω πρώτα πάσα;
Είναι πολύ πιο δίκαιο.

Αν εσύ κάνεις πχ μονο σέντρες Πως εγώ να μπορέσω να σε αντιμετωπίζω; απλά να παρακαλώ να μην πέσεις στο 25% της πιθανότητας και φάω το γκολ; το βλέπεις δίκαιο αυτό;

Εύχομαι στα επόμενα φιφα Οι κεφαλιες να μείνουν στο ίδιο επίπεδο.

Για τα ριμπάουντ. Στα 10 σουτ που θα κάνω Μπορεί να γίνει και 1 υπέρ μου. Πάλι φυσιολογικό το βλέπω.

για τα γκολ-ριμπαουντ δεν αναφερομε στα μεταξη μας ματς αλλα σε αυτά που παιζω με τον Λαρισαιο που γινετε το ελα να δεις,θα με κανεις να καταγραψω  με το κινητο μου βιντεο,τα μισα γκολ που βαζει είναι από ριμπάουντ.

Ακομα και η μπαρτσελονα είναι ματς που την εχω δει ως και αυτή να κανει σέντρες.Οι σέντρες στο semi εχουν φετος ποιο φυσιολογικο ποσοστο ευστοχιας από ότι στο assistent.Αυτό είναι το προβλημα

για τα γκολ-ριμπαουντ δεν αναφερομε στα μεταξη μας ματς αλλα σε αυτά που παιζω με τον Λαρισαιο που γινετε το ελα να δεις,θα με κανεις να καταγραψω  με το κινητο μου βιντεο,τα μισα γκολ που βαζει είναι από ριμπάουντ.

Ακομα και η μπαρτσελονα είναι ματς που την εχω δει ως και αυτή να κανει σέντρες.Οι σέντρες στο semi εχουν φετος ποιο φυσιολογικο ποσοστο ευστοχιας από ότι στο assistent.Αυτό είναι το προβλημα

δεν βλεπω κανενα προβλημα σε αυτο που λες για το semi ,  στο semi επιλεγεις εσυ που θα παει η σεντρα γιαυτο ειναι πιο ευστοχες και καλα κανουν και το εχουν ετσι για να ανταμειβει τους ικανους παιχτες ....

Μισά γκολ με ριμπαουντ; μηπως ανεβάζεις την ομάδα μπροστά και είσαι πίσω "χωνι";

Για τις σέντρες σου εξήγησα πιο πριν.

Και αφού βλέπεις ότι δεν μπορείς να βάλεις γκολ με σέντρα γιατί δεν παίζεις διαφορετικα;

Ποια κάμερα χρησιμοποιείται; Έχω βάλει την tele-bradcast. Σε μακρυνές μπαλιές και για passing game είναι αρκετά καλή, για τρίπλες και κοψίματα όμως...

Ποια κάμερα χρησιμοποιείται; Έχω βάλει την tele-bradcast. Σε μακρυνές μπαλιές και για passing game είναι αρκετά καλή, για τρίπλες και κοψίματα όμως...

Και εγω αυτη ειχα αλλα αλλαξα σε tele 8 height 11 zoom , στην αρχη θα σε δυσκολεψει λιγο στο passing αλλα μολις βρεις τους διαδρομους θα σου αρεσει πολυ ,ειναι ιδανικη για τικι τακα και τριπλες ...

Co op με τέρμα ζουμ άουτ, έχει τα γνωστά (-) αλλά βλέπεις πολύ γήπεδο.

https://www.youtube.com/watch?v=gRrwZ4Cu-y4

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Έκανα λογαριασμό μόνο και μόνο για να καταθέσω την ταπεινή μου άποψη για το game.

35 είμαι, είχα ps από το 1, το 3 απλά το χρησιμοποιούσα μόνο για... streaming device και όχι για παιχνίδια. Με Fifa ξεκίνησα από το 96, στην πορεία... μεγάλωσα και τα άφησα, το ξανάπιασα τώρα που πήρα το ps4.

Σαν εμπειρία το θεωρώ απόλυτη, τα γραφικά είναι φανταστικά και το παιχνίδι απόλυτα εθιστικό. Η γυναίκα μου μάλιστα αναθεματίζει τη στιγμή που μου... επέτρεψε να πάρω το ps4. Παίζω κυρίως FUT, όπου το ταβάνι μου μετά από περίπου 200 ματς είναι η... 5η κατηγορία. Οκ, έχω μάθει κάποιες κινήσεις ντρίπλας, όμως μάλλον δεν έχω τα αντανακλαστικά πλέον για να κάνω πολύπλοκα πράγματα. Δεν με πειράζει, το τι διασκέδαση ρίχνω δεν περιγράφεται!

Στα αρνητικά. Το scripting (έτσι το ανέφερε ένας φίλος πιο πάνω) είναι από τα πολύ αρνητικά. Η χειραγώγηση δηλαδή αγώνων από την ΑΙ. Είναι ματς που ναι μεν καταλαβαίνω πως οι αντίπαλοι είναι κατώτεροι, όμως δεν τα κερδίζω με τίποτα. Τι κι αν ο αντίπαλος δεν ξέρει καν να μαρκάρει και οι παίκτες του παίζουν με τα οξυγόνα χωρίς αντοχές. Ξαφνικά ο Τσεχ μετατρέπεται σε Κοστάντζο, ο IF Νταφόε σε Αλέκο Τάτση και ο Κοσιέλνι σε Μπερμούδες. Κοντρόλ δεν γίνεται με τίποτα, τα σουτ πηγαίνουν στα πουλιά και να μην τα πολυλογώ, με 18-3 τελικές χάνω... 0-4 (ποτς γκένεν ατο...). 

Αυτό φυσικά δεν αφαιρεί την εμπειρία από το παιχνίδι και το πόσο εθιστικό ειναι (το πα; Το πα!). Είχα καιρό να παίξω ποδοσφαιράκι και κόλλησα άσχημα, δεν ξέρω αν φταίνει οι δυνατότητες του ps4 ή απλά ότι το fifa έγινε διαφορετικό παιχνίδι (ή απλά ότι πέρασαν πολλά χρόνια από τότε που έπαιξα ποδοσφαιράκι). Στόχος είναι η DIV 3, αν και πλέον παίζω ανάμεσα σε DIV 6 και 7 (αυτό που ξεκινάς με 3-1-0 στην 6 και μετά κάνεις έξι σερί ήττες το χω ζήσει τουλάχιστον τέσσερις φορές).

Συμπέρασμα:

Ρεαλιστικό; Ούτε καν πλησιάζει.

Εθιστικό; Όσο περισσότερο γίνεται!

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία. Για όποιον είναι στα... κυβικά μου (αιωνόβιος στην 6), δέχομαι και φιλικά!

• Create New...