Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

zougaman

EA SPORTS - FIFA 16 - Γενική συζήτηση v.3

Recommended Posts

image.img.jpg

Συνεχίζουμε τη συζήτηση για το FIFA 16 εδώ. Σε αυτό το topic θα γράφουμε νέα, απόψεις και οτιδήποτε άλλο αφορά το νέο παιχνίδι της ΕΑ. 

Προηγούμενο topic : EA SPORTS - FIFA 16 - Γενική Συζήτηση V.2

@[member="mitropoulos"]..........μια-δυο συμβουλες, αν θες, οχι τιποτα σημαντικο.........αλλα θα σε βοηθησουνε σημαντικα( "παθων " εδω.........).

Αρχισε με practice arena..........ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ αν δεν παρεις τον παιχτη σου να κανεις κανα σπριντακι, κανα κοντρολ(παιξε με τα L2 R2  κτλ.......)κανα σουτακι, θα σε βοηθησει. Θα δεις το παιχνιδι απο αλλη πλευρα.

Προσπαθησε στα σκιλλς. Πηγαινε και κανε οσα μπορεις. Αρχισε απο το πιο ευκολο........και οσο παει. Απο Αμυνα, πασα..........εως πεναλτι, τεχνικη.................Δε φανταζεσαι, ποσο πλουραλισμο θα δωσει στο παιχνιδι σου........ΑΛΛΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.

Και τελευταιο και επισης ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. Παιξε φιλικα οφ λαιν. Εσυ με μια μετρια ομαδα, απεναντι στην Μπαρτσα στο ανωτερο επιπεδο και θα με θυμηθεις. Εκει θα δοκιμασεις τις τακτικες σου-συστηματα σου.

Κανε τα για καμια βδομαδουλα και μας λες τις εντυπωσεις σου.

Παρακολουθώ κι εγώ καιρό τα posts του φίλου Μητρόπουλου, είτε ως Μητρόπουλος είτε παλαιότερα με άλλο nick.

Κάποια στιγμή συμφώνησα κι εγώ μαζί του, δεν είναι ότι έχει 100% άδικο, αλλά από ένα σημείο και μετά φίλε μου, μάλλον έχουν δίκιο τα παιδιά που σου κάνουν παρατηρήσεις.

Καλώς ή κακώς, το Fifa έχει τα στραβά του, αλλά έχει (είχε τέλος πάντων αν προτιμάς) και πολλά καλά, και για αυτό πουλάει σαν ζεστό ψωμί.

Επειδή θα πρέπει να κατανοήσουμε ότι πάνω από όλα είναι ένα ΠΑΙΧΝΙΔΙ (το ίδιο ισχεύει και με το PES), δε γίνεται να έχουμε την απαίτηση να είναι 100% όπως το αληθινό ποδόσφαιρο. Απλά δε γίνεται...

Το να πλησιάζει ένα ΠΑΙΧΝΙΔΙ την πραγματικότητα, είναι άλλο πράγμα από το να την εξομοιώνει πλήρως.

Αν θέλουμε να μιλήσουμε για εξομοίωση, τότε να ασχοληθούμε με V.R. αλλά κι εκεί θα βρούμε στραβα.

Μας αρέσει δεν μας αρέσει, είμαστε πρώτα ΠΕΛΑΤΕΣ και μετά GAMERS για τις εταιρίες ΠΛΕΟΝ...

Τουτέστιν, άπαξ μια μεγάλη μερίδα (ίσως η πλειονότητα) των ΠΕΛΑΤΩΝ-GAMERS, απαιτήσει μία - δύο - τρεις αλλαγές, η εταιρία (Ε.Α. στην προκειμενη περίπτωση) πράττει πολύ σωστά και ικανοποιεί αυτούς που τις τα "σκάνε" περισσότερο.

Είτε αυτοί είναι 10, είτε 12, είτε 15, είτε 30, είτε 40 χρονών.

Είτε είναι "άμπαλοι", είτε είναι "κακομαθημένοι", είτε είναι "abusers", είτε οτιδήποτε τέλος πάντων που ΔΕΝ γουστάρουμε εμείς!

Αυτό είναι τα marketing, αυτή είναι η σωστή αντιμετώπιση από πλευράς μίας εταιρίας του είδους!

Κι εγώ (όπως πολλοί φίλοι) ξενερώσαμε λίγο με τις αλλαγές που έφερε το τελευταίο update, αλλά εδώ που τα λέμε "ξυδάκι" για όλους εμάς.

Απαξ η πλειονότητα της κοινότητας αποφάσισε ότι θέλει κάποιες αλλαγές - προσθήκες, δικαιώς η Ε.Α. έπραξε και την ικανοποίησε!

Δίκαια και σταράτα πράγματα...!

Αν εμείς της μειονότητας ΔΕΝ γουστάρουμε να παίζουμε, ΔΕΝ παίζουμε. Απλά και όμορφα!

Ούτε προσπαθούμε να θάψουμε άλλους παίκτες, ούτε να τους κατηγορούμε επειδή έχουν μάθει πολύ καλά το παιχνίδι, ούτε τίποτα!

Αυτό έπραξα εγώ με το PES 2016 (αν και κλαίω την 50άρα που έδωσα) και βρήκα την υγειά μου...

Εκεί η εταιρία (konami) δεν με σεβάστηκε (όπως την πλειονότητα των πελατών - gamers) και την διέγραψα με συνοπτικές διαδικασίες.

Το ίδιο θα κάνω αν και η Ε.Α. πάψει να με σέβεται ως πελάτη - gamer, ειδικά αν βρίσκομαι στην πλειονότητα που θέλει "αλλαγές".

Βλέπω όμως σεβασμό (ακόμα κι αν είμαι κατά των αλλαγών που έγιναν), και ενδιαφέρον, οπότε σχολιάζω κόσμια ότι δεν μου αρέσει, προσπαθώ να προσαρμοστώ να νέα δεδομένα (της πλειονότητας) και συνεχίζω να απολαμβάνω το καλύτερο ποδοσφαιράκι (με τα όποια του στραβά) ever!

Αλλιώς, "τουμπεκί ψιλοκομμένο" και UNINSTALL = Βρίσκω την Υγειά Μου ...

Sorry για το σεντόνι, αλλά ένοιωσα την ανάγκη να μοιραστώ τις σκέψεις μου.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ με ΥΓΕΙΑ, ΔΥΝΑΜΗ, ΧΑΡΑ, ΦΩΤΙΣΗ και προπάντως Α Γ Α Π Η  !!!

https://www.youtube.com/watch?v=KOfAMQgklvE

Καλή χρονιά παιδιά με υγεία και ανθρωπιά.

Μέρες που είναι...ας θυμηθούμε επικές στιγμές FIFA

https://www.youtube.com/watch?v=tphsiWbUFLY

Παρακολουθώ κι εγώ καιρό τα posts του φίλου Μητρόπουλου, είτε ως Μητρόπουλος είτε παλαιότερα με άλλο nick.

Κάποια στιγμή συμφώνησα κι εγώ μαζί του, δεν είναι ότι έχει 100% άδικο, αλλά από ένα σημείο και μετά φίλε μου, μάλλον έχουν δίκιο τα παιδιά που σου κάνουν παρατηρήσεις.

Καλώς ή κακώς, το Fifa έχει τα στραβά του, αλλά έχει (είχε τέλος πάντων αν προτιμάς) και πολλά καλά, και για αυτό πουλάει σαν ζεστό ψωμί.

Επειδή θα πρέπει να κατανοήσουμε ότι πάνω από όλα είναι ένα ΠΑΙΧΝΙΔΙ (το ίδιο ισχεύει και με το PES), δε γίνεται να έχουμε την απαίτηση να είναι 100% όπως το αληθινό ποδόσφαιρο. Απλά δε γίνεται...

Το να πλησιάζει ένα ΠΑΙΧΝΙΔΙ την πραγματικότητα, είναι άλλο πράγμα από το να την εξομοιώνει πλήρως.

Αν θέλουμε να μιλήσουμε για εξομοίωση, τότε να ασχοληθούμε με V.R. αλλά κι εκεί θα βρούμε στραβα.

Μας αρέσει δεν μας αρέσει, είμαστε πρώτα ΠΕΛΑΤΕΣ και μετά GAMERS για τις εταιρίες ΠΛΕΟΝ...

Τουτέστιν, άπαξ μια μεγάλη μερίδα (ίσως η πλειονότητα) των ΠΕΛΑΤΩΝ-GAMERS, απαιτήσει μία - δύο - τρεις αλλαγές, η εταιρία (Ε.Α. στην προκειμενη περίπτωση) πράττει πολύ σωστά και ικανοποιεί αυτούς που τις τα "σκάνε" περισσότερο.

Είτε αυτοί είναι 10, είτε 12, είτε 15, είτε 30, είτε 40 χρονών.

Είτε είναι "άμπαλοι", είτε είναι "κακομαθημένοι", είτε είναι "abusers", είτε οτιδήποτε τέλος πάντων που ΔΕΝ γουστάρουμε εμείς!

Αυτό είναι τα marketing, αυτή είναι η σωστή αντιμετώπιση από πλευράς μίας εταιρίας του είδους!

Κι εγώ (όπως πολλοί φίλοι) ξενερώσαμε λίγο με τις αλλαγές που έφερε το τελευταίο update, αλλά εδώ που τα λέμε "ξυδάκι" για όλους εμάς.

Απαξ η πλειονότητα της κοινότητας αποφάσισε ότι θέλει κάποιες αλλαγές - προσθήκες, δικαιώς η Ε.Α. έπραξε και την ικανοποίησε!

Δίκαια και σταράτα πράγματα...!

Αν εμείς της μειονότητας ΔΕΝ γουστάρουμε να παίζουμε, ΔΕΝ παίζουμε. Απλά και όμορφα!

Ούτε προσπαθούμε να θάψουμε άλλους παίκτες, ούτε να τους κατηγορούμε επειδή έχουν μάθει πολύ καλά το παιχνίδι, ούτε τίποτα!

Αυτό έπραξα εγώ με το PES 2016 (αν και κλαίω την 50άρα που έδωσα) και βρήκα την υγειά μου...

Εκεί η εταιρία (konami) δεν με σεβάστηκε (όπως την πλειονότητα των πελατών - gamers) και την διέγραψα με συνοπτικές διαδικασίες.

Το ίδιο θα κάνω αν και η Ε.Α. πάψει να με σέβεται ως πελάτη - gamer, ειδικά αν βρίσκομαι στην πλειονότητα που θέλει "αλλαγές".

Βλέπω όμως σεβασμό (ακόμα κι αν είμαι κατά των αλλαγών που έγιναν), και ενδιαφέρον, οπότε σχολιάζω κόσμια ότι δεν μου αρέσει, προσπαθώ να προσαρμοστώ να νέα δεδομένα (της πλειονότητας) και συνεχίζω να απολαμβάνω το καλύτερο ποδοσφαιράκι (με τα όποια του στραβά) ever!

Αλλιώς, "τουμπεκί ψιλοκομμένο" και UNINSTALL = Βρίσκω την Υγειά Μου ...

Sorry για το σεντόνι, αλλά ένοιωσα την ανάγκη να μοιραστώ τις σκέψεις μου.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ με ΥΓΕΙΑ, ΔΥΝΑΜΗ, ΧΑΡΑ, ΦΩΤΙΣΗ και προπάντως Α Γ Α Π Η  !!!

Δεν γινετε να κοψω το ποδοσφαιρακι,ειναι σαν να κοψω το τσιγαρο. Απλα εκθειάζω και αφυπνιζω μπας και καλυτερεψη από πλευρας διασκεδασης διοτι οσο ποιο φτασμένος είναι καποιος στο φιφα τοσο ταυτόχρονα ποιο μεταλαγμενος γινετε και ξεχναει ότι στο πραγματικο ποδοσφαιρο μπαινουν και κεφαλιες και μακρινα σουτ και γινετε και ψιλο παιχνιδι και γινοντε και τριπλες,ενω  αυτό που βλέπεις απο φτασμένους παιχτες στο φιφα ειναι αγωνας overpower πιεσης,μονιμος στρωτο ποδοσφαιρο και επαναληψημα γκολ από το υψος της μικρης περιοχης και δεν φταινε οι παιχτες γιαυτο αλλα το ιδιο το φιφα που αβανταρει αυτην την μονοτονη και overpower κατασταση που περιεγραψα ενώ θαβει τις υπολιπες

Δεν γινετε να κοψω το ποδοσφαιρακι,ειναι σαν να κοψω το τσιγαρο. Απλα εκθειάζω και αφυπνιζω μπας και καλυτερεψη από πλευρας διασκεδασης διοτι οσο ποιο φτασμένος είναι καποιος στο φιφα τοσο ταυτόχρονα ποιο μεταλαγμενος γινετε και ξεχναει ότι στο πραγματικο ποδοσφαιρο μπαινουν και κεφαλιες και μακρινα σουτ και γινετε και ψιλο παιχνιδι και γινοντε και τριπλες,ενω  αυτό που βλέπεις απο φτασμένους παιχτες στο φιφα ειναι αγωνας overpower πιεσης,μονιμος στρωτο ποδοσφαιρο και επαναληψημα γκολ από το υψος της μικρης περιοχης και δεν φταινε οι παιχτες γιαυτο αλλα το ιδιο το φιφα που αβανταρει αυτην την μονοτονη και overpower κατασταση που περιεγραψα ενώ θαβει τις υπολιπες

Έχω ξαναπεί ευτυχώς που δεν μπαίνουν εύκολα γκολ με κεφάλια γιατί τότε όλοι θα προσπαθούσαν με αυτόν τον εύκολο τρόπο να σκοράρουν και δεν δέχομαι να χάνω από κάποιον που θα ψάχνει τον εύκολο και τυχερο τρόπο.

Όσο για τα μακρινά σουτ νομίζω είναι μια χαρά. Έξω από την περιοχή μπαίνουν μόνο υπό προϋποθέσεις.

Το πρόβλημα μητρόπουλε είναι πως επειδή χανεις από μένα και από τον greekiraklis ακομα και με τις μικροτερες ομαδες θεωρείς πως δεν φταις ποτέ εσύ αλλά το παιχνίδι.

Θεωρείς πως το παιχνίδι μπουσταρει αυτόν που είναι div1 η αυτόν που έχει καλό lvl. Λες πως φταιει που ανεβάζουμε το aggression (εγώ ποτέ δεν τα πειράζω αυτα) η το lag της σύνδεσης. Φταιει τα συχνα ρυμπαουντ.Φταίει και το παιχνίδι που δεν μπαίνουν πολλές κεφαλιες από σέντρες και σουτ πολύ έξω από την μεγάλη περιοχή. Φτάνει λες η overpower άμυνα που εγώ την βλέπω νορμαλ. Φταίνε τα γραφικά όταν τα βάζεις στα high γιατί κάνουν τους παιχτες να στριβουν αργά. Φταίει η πλευρά που παίζεις γιατί μπορείς μόνο από αριστερά προς δεξιά να παίξεις.

Εγώ νομίζω πως φταίει ο τρόπος που παίζεις. Δεν σε είδα ποτέ να προσπαθείς να περάσεις την μεγάλη περιοχή να αλλάξεις 1 πάσα εντός. Αντιθέτως μόνο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και σέντρες.

Έχω ξαναπεί ευτυχώς που δεν μπαίνουν εύκολα γκολ με κεφάλια γιατί τότε όλοι θα προσπαθούσαν με αυτόν τον εύκολο τρόπο να σκοράρουν και δεν δέχομαι να χάνω από κάποιον που θα ψάχνει τον εύκολο και τυχερο τρόπο.

Όσο για τα μακρινά σουτ νομίζω είναι μια χαρά. Έξω από την περιοχή μπαίνουν μόνο υπό προϋποθέσεις.

Το πρόβλημα μητρόπουλε είναι πως επειδή χανεις από μένα και από τον greekiraklis ακομα και με τις μικροτερες ομαδες θεωρείς πως δεν φταις ποτέ εσύ αλλά το παιχνίδι.

Θεωρείς πως το παιχνίδι μπουσταρει αυτόν που είναι div1 η αυτόν που έχει καλό lvl. Λες πως φταιει που ανεβάζουμε το aggression (εγώ ποτέ δεν τα πειράζω αυτα) η το lag της σύνδεσης. Φταιει τα συχνα ρυμπαουντ.Φταίει και το παιχνίδι που δεν μπαίνουν πολλές κεφαλιες από σέντρες και σουτ πολύ έξω από την μεγάλη περιοχή. Φτάνει λες η overpower άμυνα που εγώ την βλέπω νορμαλ. Φταίνε τα γραφικά όταν τα βάζεις στα high γιατί κάνουν τους παιχτες να στριβουν αργά. Φταίει η πλευρά που παίζεις γιατί μπορείς μόνο από αριστερά προς δεξιά να παίξεις.

Εγώ νομίζω πως φταίει ο τρόπος που παίζεις. Δεν σε είδα ποτέ να προσπαθείς να περάσεις την μεγάλη περιοχή να αλλάξεις 1 πάσα εντός. Αντιθέτως μόνο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και σέντρες.

φιλε επιτελους λυθικε το πρόβλημα που μαλιασε η γλωσσα μου εδώ και 1 μηνα και διαμαρτυρομουν στα μεταξη μας ματς με εσενα και τον greekIraklhs ότι μειονεκτώ σε αποκριση με αποτέλεσμα  ιδικα όταν επαιζα με τον greekirakli εχανα μονιμος της κοντρες και παντα επεφταν οι αμυντικοι του επανω μου λυσαγμενοι ενώ εγω δεν προλαβενα να πατισο το κουμπι να δωσω πασα και ουτε καν ευκαριες δεν μπορουσα να διμιουργησω και ειχε καταντισει να πιστευω ότι γερασα ειτε ότι φταει το φιφα που αβανταρει τους καλυτερους παιχτες στα online φιλικα.

Το λοιπον δεν εφτεγε τιποτα από αυτά.Απο όταν χτες βραδυ σε πειραμα που εκανα χαμηλωσα την συχνοτητα λειτουργειας της οθονης μου από 120hz την πηγα στα 60hz το πρόβλημα αποκρισης λυθικε και πλεον το παιχνιδι είναι δικαιο,με διασκεδαζει και μπορω κι εγω να "ζωγραφισο"

Αν δεν με πιστευεις ρωτα τον greekiraklis που ενώ μεχρη χτες με νικουσε με 5αρες με οποιαδιποτε ομαδα και να επερνε ακομα και με μπυραρίες κι ας ειχα εγω την Ρεαλ μου εριχνε 5αρες.

Από εχτες το βραδι μολις εντοπισα την αιτια την μικροκαθιστερισης τα ματς πλεον που παιζουμε μεταξη μας είναι ισοροπημενα και με νικαει πλεον χωρις να εκνευρίζομε με ΦΙΣΙΟΛΟΓΙΚΑ σκορ πχ 1-0, 2-1 και όχι  8-0 κτλ

Το φιφα είναι υπερευαισθητο σε θεμα lag στα οnline ματς με αποτέλεσμα αν ενας από τους δυο εχει μονιμη μικροκαθυστεριση σε αποκριση και δεν ειναι είναι εμπηρος σε θεματα υπολογιστον να αναρωτιετε τι φταει και να σπαζετε που μονιμος περνει τις κοντρες ο αντίπαλος.

Μα δεν ηταν δυνατον να λεω ψεματα τοσο καιρο για να δικαιολογο τις ητες μου σε ένα παιχνιδι που το παιζω 15 χρονια και ευτηχος δικαιωθηκα και πλεον το παιχνιδι με διασκεδαζει κι ας χανω από καλυτερους παιχτες

Problem-solved-740x570.jpg

:padlock:  :padlock:  :padlock:  :padlock:  :padlock:

με πρόλαβε η μαϊμού!

Το topic κλείνει αφού δεν υπάρχει λόγος να γράφουμε άλλο!

Άντε και του χρόνου με υγεία ! 

Πρωτοχρονια και Ανασταση μαζι! μυριζω οβελια...μαλλον πειναω! Καλη χρονια σε ολους και ολες!

Guys, επειδή το έχει βγάλει προσφορά η EA στα 36 ευρώ στο PC, κι επειδή στο Xbox one μόνο ο Acmilangr υπάρχει απο την κοινότητα, αξίζει να το αγοράσω στο PC? το έχετε αρκετοί εδώ στο φόρουμ να παίζουμε κανένα ματσάκι ;

Guys, επειδή το έχει βγάλει προσφορά η EA στα 36 ευρώ στο PC,

Τι εννοείς 36 ευρώ προσφορά;;;; 39 νομίζω (ή λιγότερα) το πήρα μόλις βγήκε....

31 ευρώ το έχει τώρα το Instant Gaming.

Μέσω origin εννοώ που το είχε 60!

E ναι αυτοί το έχουν πανάκριβο, δεν αξίζει να το παίρνεις από εκεί...

Αυτό είναι ένα καλό site για να βλέπεις που το έχει φθηνότερα το κάθε παιχνίδι και το FIFA φυσικά --> http://www.allkeyshop.com/blog

Επίσης από τα καλύτερα online καταστήματα σε τιμές και με άμεση παράδοση είναι το https://www.instant-gaming.com/en/

Όσα παιχνίδια έχω πάρει από εδώ μου έχουν στείλει τον κωδικό άμεσα.

Skylosmethir είμαστε πολλοί που το έχουμε στο pc. Έλα στην παρέα μας

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά. Βρήκα κωδικό από ένα φίλο που είχε promo 2 κωδικούς και μου έδωσε τον ένα :toot:

Όποιος θέλει να με κάνει add (σε PC) για κανένα ματσάκι το nick είναι το ίδιο με το forum (Skylomethir) .

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά. Βρήκα κωδικό από ένα φίλο που είχε promo 2 κωδικούς και μου έδωσε τον ένα :toot:

Όποιος θέλει να με κάνει add (σε PC) για κανένα ματσάκι το nick είναι το ίδιο με το forum (Skylomethir) .

Από την στιγμη που το πηρες και σε pc version θα χρειαστουν καπιοι πειραματισμοι στα γραφικα,αναλυση οθονης,στα fps,hz κλτ διοτι κάθε τι που αλλαζεις μπωρει να χαλασει το gameplay δηλαδή να προσθεσει επιπλέον lag ειτε να το καλυτερεψει.Απλα φερτο στα μετρα σου ώστε να εχει smouth αισθηση και ταυτόχρονα ευελιξια.

Συνηθος άλλη συμπεριφορά εχει το lag σε offline ματς και άλλη σε online διοτι σε online παιχνιδι επιβαρινετε ποιο πολυ το ολο συστημα και αν δεις ότι εκει λαγκαρει θα χρειαστεί επιπλέον ελαφρυνση

Το επιμαχο σημειο είναι για μενα στην περιπτωση που ενώ βρεις την χρυση ισοροποια μεταξη smouth οπτικα αισθησης και ευελιξιας στο gameplay θα διαπιστώσεις ότι σε καποια online ματς με καποιος ψαγμενους οι παιχτες του αντιπαλου είναι "τουρμπινια" και τρεχουν,μαρκαρουν,κοβουν με boost αισθηση και "σπασμένα" animations.

Aυτο συμβαινει προφανος επηδη εχουν "σκαλισει" τα cystom tactics και δεν ξερω τι άλλο,ισως πιθανον και καποια instrucions σε καποιους παιχτες.Aυτο είναι δικαίωμα του καθενος να το κανει και προσδιδει επιπλέον ρεαλισμο εκ πρωτης οψεος αλλα δυστηχος η ΕΑ δεν το περναει σωστα στο παιχνιδι σε ολες τις περιπτώσεις διοτι αν πχ παιζεις με καποιον που εχει παει την μπαρα του aggression στο 100 τοτε οι παιχτες του θα ορμανε σαν boostαριμενοι ολο το 90αλεπτο και θα κερδιζουν κοντρες,θα κλεβουν πασες, με υπερβολικο όμως ρυθμο και παθος με αποτέλεσμα αν κανεις και εσυ το ιδιο δεν θα παιζετε ποδοσφαιρο αλλα διαγωνισμος αντανακλαστικών και πιεσης και τελικα θα κερδισει αυτος που θα εχει εξασκηθεί στο να σκοραρει κανοντας σουζα εχοντας νεφτι στον ....

Για να πω και του στραβου το δικιο αμα δεν ξερεις να παιζεις φιφα δεν κερδίζεις με το να πας το aggression στο 100 όμως καταντα κουραστικο να παιζεις "ταυρομαχια" αντι για μπαλα με καποιον που ξερει φιφα αλλα ταυτόχρονα boostαρι τους παιχτες του.

Πχ το να χασω από τον acmilangr 5-0 δεν θα με πειραξει καθολου διοτι παιζει ντελικάτα και είναι σαφος καλυτερος παιχτης,το να χανω όμως 5-0 από τον greekiraklis  και να βλεπω τον Φελαινη να ελισετε,να σπρινταρει και να επιταχυνει σαν τον Ροναλτο και ταυτόχρονα να είναι κοφτης στο κεντρο επι 90 λεπτα εκει λες κατι συμβαινει.

Και οι δυο είναι καλοι παιχτες και τυχενει να ειμαστε και φιλαρακια όμως ο δευτερος ας μας πει τι κανει και πως το καταφερνει αυτό.

Από την στιγμη που το πηρες και σε pc version θα χρειαστουν καπιοι πειραματισμοι στα γραφικα,αναλυση οθονης,στα fps,hz κλτ διοτι κάθε τι που αλλαζεις μπωρει να χαλασει το gameplay δηλαδή να προσθεσει επιπλέον lag ειτε να το καλυτερεψει.Απλα φερτο στα μετρα σου ώστε να εχει smouth αισθηση και ταυτόχρονα ευελιξια.

Συνηθος άλλη συμπεριφορά εχει το lag σε offline ματς και άλλη σε online διοτι σε online παιχνιδι επιβαρινετε ποιο πολυ το ολο συστημα και αν δεις ότι εκει λαγκαρει θα χρειαστεί επιπλέον ελαφρυνση

Το επιμαχο σημειο είναι για μενα στην περιπτωση που ενώ βρεις την χρυση ισοροποια μεταξη smouth οπτικα αισθησης και ευελιξιας στο gameplay θα διαπιστώσεις ότι σε καποια online ματς με καποιος ψαγμενους οι παιχτες του αντιπαλου είναι "τουρμπινια" και τρεχουν,μαρκαρουν,κοβουν με boost αισθηση και "σπασμένα" animations.

Aυτο συμβαινει προφανος επηδη εχουν "σκαλισει" τα cystom tactics και δεν ξερω τι άλλο,ισως πιθανον και καποια instrucions σε καποιους παιχτες.Aυτο είναι δικαίωμα του καθενος να το κανει και προσδιδει επιπλέον ρεαλισμο εκ πρωτης οψεος αλλα δυστηχος η ΕΑ δεν το περναει σωστα στο παιχνιδι σε ολες τις περιπτώσεις διοτι αν πχ παιζεις με καποιον που εχει παει την μπαρα του aggression στο 100 τοτε οι παιχτες του θα ορμανε σαν boostαριμενοι ολο το 90αλεπτο και θα κερδιζουν κοντρες,θα κλεβουν πασες, με υπερβολικο όμως ρυθμο και παθος με αποτέλεσμα αν κανεις και εσυ το ιδιο δεν θα παιζετε ποδοσφαιρο αλλα διαγωνισμος αντανακλαστικών και πιεσης και τελικα θα κερδισει αυτος που θα εχει εξασκηθεί στο να σκοραρει κανοντας σουζα εχοντας νεφτι στον ....

Για να πω και του στραβου το δικιο αμα δεν ξερεις να παιζεις φιφα δεν κερδίζεις με το να πας το aggression στο 100 όμως καταντα κουραστικο να παιζεις "ταυρομαχια" αντι για μπαλα με καποιον που ξερει φιφα αλλα ταυτόχρονα boostαρι τους παιχτες του.

Πχ το να χασω από τον acmilangr 5-0 δεν θα με πειραξει καθολου διοτι παιζει ντελικάτα και είναι σαφος καλυτερος παιχτης,το να χανω όμως 5-0 από τον greekiraklis  και να βλεπω τον Φελαινη να ελισετε,να σπρινταρει και να επιταχυνει σαν τον Ροναλτο και ταυτόχρονα να είναι κοφτης στο κεντρο επι 90 λεπτα εκει λες κατι συμβαινει.

Και οι δυο είναι καλοι παιχτες και τυχενει να ειμαστε και φιλαρακια όμως ο δευτερος ας μας πει τι κανει και πως το καταφερνει αυτό.

και εγώ νόμιζα πως είχες λύσει το πρόβλημα σου αλλάζοντας  τα hz της οθόνης σου....

το προβλημα εχει λυθει και οταν πχ παιζουμε μαζη ολα ειναι ενταξη,οταν ομως πχ παιζω με τον greekiraklis υποθετω πως αυτος πηγαινει απο τα custom tactic πιθανον το slider  του speed και του aggression στο 100 και οι παιχτες του πανε σαν τρελοι και ντοπαρισμένοι και θα μου πει καποιος γιατι δεν τον ρωτας να σου πει ακριβως τι κανει ώστε να το κανεις και εση αυτό ώστε να πηγαινουν και εσενα οι παιχτες ετσι?

Δεν το κανω διοτι πολύ απλα το παιχνιδι ετσι αποχτα υπερβολικη πιεση και ρυθμο,σπανε τα animations και όλα γινοντε στην τσιτα και αντι να παιζεις μπαλιτσα καταντα διαγωνισμος αντανακλαστικών.

Δεν είμαι εναντιων των  tactics,το αντιθετο,αλλωστε και εγω χρησιμοποιω τα ετοιμα tactics του παιχνιδιου.Ομως στα custom tactic υπαρχει πρόβλημα και  υποπτευομε ότι τα slider του speed και του aggression ειναι αυτά που μονο κακο κανουν στο παιχνιδι όταν ξεπερνουν το οριο μπλοκαρουν και χαλαν την φυσικη του παιχνιδιού.Στην αναγκη μπορω να μαθω ακριβως τι κανει και είναι τοσο επιδραστικη η συνταγή του φιλου μου που στην ουσια μετατρεπει το παιχνιδι σε "ηλεκτρονικο πολεμο" σε σημειο να μην προλαβενεις να κανεις 3 σωστες συνεχομενες πασες και όχι μονο αυτό αλλα ο χρονος επίτευξης μια τριπλας γινετε σε διπλασιο χρονο με αποτέλεσμα οι αμυντικοι του να σε προλαβενουν.Δηλαδη στην ουσια εχει βρει μεσο τυχαιου πειραματισμου μια συνταγή που είναι σαν να κανει boost και να ορμαν οι παιχτες λυσαλεα να σου παρουν την μπαλα ενώ εση να χρειαζεσε διπλασιο χρονο για να στριψεις ειται για να κανεις μια τριπλα λες και την κανεις με τον Τερι και τον Μερτεζακερ.Του χαριζω διπλωμα ευρεσιτεχνίας για αυτό που εχει καταφερει μα στην ουσια χαλαει την φυσικη του παιχνιδιού.Καναμε και τεστ μαζη με τις ιδιες ομαδες.Στο πρωτο ματς εκανε την συνταγή του και στο δευτερο παιξαμε τα παντα default.To λοιπον στο πρωτο ματς οι παιχτες μου στριβαν σαν φορτηγα και δεν μπορουσα να φτασω καν εξω από την περιοχη του και ουτε καν μπορεσα να κανω 1 σουτ σε ολο το ματς.Στο δευτερο ματς παροτι εχασα  εκει ζωγραφιζα με τριγωνακια,εφτανα ανετα εξω από την περιοχη του,ειχα καποιες ευκαιριες και παιχτηκε νορμαλ μπαλα σαν αυτή που παιχτηκε στα μεταξυ μας ματς αποψε και οι κοντρες και οι διεκδικήσεις ηταν δικαιες.(αναφερομε για online ftrintly ματς)

Δεν είμαι εναντιων των custom tactics απλα πιστευω ότι τα slider του speed και του aggression μονο κακο κανουν στο παιχνιδι.

Mητρο αμιγκο αποψε λιωσαμε στο co op.

Eνα θα σου πω. Μας βγηκε η πιστη.

Καποιοι αντιπαλοι απλα δεν παιζοντουσαν. Τι 100 σπριντ βαλαμε, Τι 100 αγκρεσιον... ρε οι αλλοι περναγαν απο πανω μας. Ηταν τοσο γρηγοροι ωσπου να δωσουμε πασα μας την ειχαν παρει.

Ενας μας δουλευε, επαιρνε τη μπαλα και εκανε γκελακια! Δεν του παιρνες τη μπαλα με την καμια.

Πασες αλανθαστες, τους εδινε τις κοντρες οπως επισης πολλα ευκολα γκολ (πχ απο κοντρα ή τσαφ του αμυντικου μας, του στρωνοτανε η μπαλα και γκολ) και μακρινα σουτ , δοκαρι και μεσα.

Χωρις να θελω να ισοπεδωσω τους αντιπαλους μας ονλαιν, οντως εκαναν ωραιους συνδυασμους και σκιλλς, γενικα καταλαβαινες οτι εχουν παιξει πολυ και βρισκονται ωραια μεταξυ τους. Ομως πχ γιατι η δικη μας ρεαλ σερνοτανε και δεν εστριβε?

Να βγαινω τετ α τετ με Ροναλντο και να με φτανουν τα 2 CB κι ο αλλος με τον Ιμπρα να περναει 3 για πλακα.

Ονλαιν καποιοι αντιπαλοι παιζουν με ομαδες μεταμορφωμενες. Τελος. Δεν ξερω πως το κανουν (η θεωρια μας με τα account ισως) αλλα ο φιλος μου μου ειπε τωρα καταλαβαινεις τι αντιμετωπιζω στα μεταξυ μας φιλικα (ονλαιν που παιζουμε ρεαλ - παναθηναικος).

Οποτε βαλε 100 σε ολα στα καστομ τακτικς να σου λυθει η απορια. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ η απαντηση.

Παιξε οφλαιν με τους φιλους αυτους (αν ειναι εφικτο)  και μετα αν ξαναπαιξεις ονλαιν μαζι τους σφυρα μου :)

Εμεις το βαρεθηκαμε (δεν ειχε νοημα αλλωστε) γι αυτο και το co op. 

Mητρο αμιγκο αποψε λιωσαμε στο co op.

Eνα θα σου πω. Μας βγηκε η πιστη.

Καποιοι αντιπαλοι απλα δεν παιζοντουσαν. Τι 100 σπριντ βαλαμε, Τι 100 αγκρεσιον... ρε οι αλλοι περναγαν απο πανω μας. Ηταν τοσο γρηγοροι ωσπου να δωσουμε πασα μας την ειχαν παρει.

Ενας μας δουλευε, επαιρνε τη μπαλα και εκανε γκελακια! Δεν του παιρνες τη μπαλα με την καμια.

Πασες αλανθαστες, τους εδινε τις κοντρες οπως επισης πολλα ευκολα γκολ (πχ απο κοντρα ή τσαφ του αμυντικου μας, του στρωνοτανε η μπαλα και γκολ) και μακρινα σουτ , δοκαρι και μεσα.

Χωρις να θελω να ισοπεδωσω τους αντιπαλους μας ονλαιν, οντως εκαναν ωραιους συνδυασμους και σκιλλς, γενικα καταλαβαινες οτι εχουν παιξει πολυ και βρισκονται ωραια μεταξυ τους. Ομως πχ γιατι η δικη μας ρεαλ σερνοτανε και δεν εστριβε?

Να βγαινω τετ α τετ με Ροναλντο και να με φτανουν τα 2 CB κι ο αλλος με τον Ιμπρα να περναει 3 για πλακα.

Ονλαιν καποιοι αντιπαλοι παιζουν με ομαδες μεταμορφωμενες. Τελος. Δεν ξερω πως το κανουν (η θεωρια μας με τα account ισως) αλλα ο φιλος μου μου ειπε τωρα καταλαβαινεις τι αντιμετωπιζω στα μεταξυ μας φιλικα (ονλαιν που παιζουμε ρεαλ - παναθηναικος).

Οποτε βαλε 100 σε ολα στα καστομ τακτικς να σου λυθει η απορια. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ η απαντηση.

Παιξε οφλαιν με τους φιλους αυτους (αν ειναι εφικτο)  και μετα αν ξαναπαιξεις ονλαιν μαζι τους σφυρα μου :)

Εμεις το βαρεθηκαμε (δεν ειχε νοημα αλλωστε) γι αυτο και το co op. 

τον ρωτησα χτες αργα το βραδι τι κανει και συμβαινουν όλα αυτά που περιγραφεις και εση  και με κουφανε ,μου ειπαι απ'εξω-απ'εξω εν ολιγης ότι βαζει στa custom tactiks καπια slider στο 1 και εγω νομιζα ότι τα βαζει στο 100 !!!

θα δοκιμασω την συνταγή online σε season ματς και θα σου πω τυχον παρατηρησεις

Τροπος του λεγειν να τα βαλεις ΟΛΑ 100...δεν το εννοουσα.

Φιλε τα χουμε τεσταρει ΟΛΑ εδω και καποια χρονια που ασχολουμαστε με το φιφα. Και στο 1 και στο 2...  :pp

Υπαρχουν βιντεακια στο ιντερνετ (δεν αναφερομαι στο φιφα 16) με οδηγιες για τα καστομ τακτικς (και με χαμηλες τιμες οπως λες).

Αλλο πραγμα συμβαινει...

Δοκιμασε παντως εσυ και μας λες. Εδω θα μαστε (στο wehellas εννοω).

Τροπος του λεγειν να τα βαλεις ΟΛΑ 100...δεν το εννοουσα.

Φιλε τα χουμε τεσταρει ΟΛΑ εδω και καποια χρονια που ασχολουμαστε με το φιφα. Και στο 1 και στο 2...  :pp

Υπαρχουν βιντεακια στο ιντερνετ (δεν αναφερομαι στο φιφα 16) με οδηγιες για τα καστομ τακτικς (και με χαμηλες τιμες οπως λες).

Αλλο πραγμα συμβαινει...

Δοκιμασε παντως εσυ και μας λες. Εδω θα μαστε (στο wehellas εννοω).

λοιπον ξανακαναμε δοκιμες,με τον  φιλο μου και απλα καταληξαμε στο συμπερασμα οτι οσο αυτος παιζει με custom tactic τοσο ποιο πολυ lagαρι το παιχνιδι σε online ματς και μαλιστα το lag δεν μοιραζετε δικαια αλλα οι δικοι μου παιχτες αργουν να στριψουν,αργουν να τρεξουν και δεν μπορω να δημιουργησω ουτε μια ευκαιρια.(αναφερομε σε lag που δεν γινετε αμεσα αντιλυπτο ουτε το καταλαβενεις αν εισαι θεατης του ματς παρα μονο αν εισαι εμπηρος στο φιφα και μονο αν πιασεις χειριστηριο στα χερια σου).Οταν ομως στο καπακι ξαναπαιξουμε ματς και αφησουμε default το tactic τοτε το lag μειωνετε αισθητα και  μπορει να παιχτει παιχνιδι.Αν πχ παιξουμε με ετοιμο tactic πχ high pressure,long pass, κτλ εκει δεν δημιουργητε πρόβλημα,απλα διατηριτε ένα ανεπεσθητο lag που όμως δεν ενοχλεί  ,είναι σαν το default

Οταν όμως επιλεξει αυτός custom tactic λαγκαρι και μαλιστα εις βαρος μου ακομα κιαν επιλεξω κιεγω custom tactic με ακριβος τις ιδιες τιμες και ενώ εχω πολύ καλυτερο και γρηγορο pc από το δικο του.Χα χα τι να πω,ευτηχος αυτό το μηστιριο φαινομενο συμβαινει κυριος  όταν παιζω μαζι του και όχι με ολους

Η

λοιπον ξανακαναμε δοκιμες,....και όχι με ολους.

Η

Σε πόσα HZ?

Το ρεύμα της ΔΕΗ πόσα Amp είναι?

Μπαταρίες στο τηλεκοντρόλ αλκαλικές?

Σε πόσα HZ?

Το ρεύμα της ΔΕΗ πόσα Amp είναι?

Μπαταρίες στο τηλεκοντρόλ αλκαλικές?

Φίλε μπορεί να σου φανεί περίεργο αλλά όταν βάζει πλυντήριο η γυναίκα μου στο σπίτι laggari (ή ferrari) το FIFA. Αν όμως βάλει μέσα μαλακτικό LENOR λιγοστεύει το lag. Με CAJOLINE από την άλλη είναι πάρα πολύ χάλια σε lag και μάλιστα δεν καθαρίζουν και τα σώβρακα καλά...

• Create New...