Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

zougaman

FIFA 15 στο PC [Προβλήματα και λύσεις]

Recommended Posts

Fifa15_logo.png

Εδώ θα γράφετε για software / hardware που αφορά το FIFA.

Ο σκοπός του topic είναι να βρίσκονται οι απαντήσεις σας μαζεμένες και να μην χρειάζεται να ανατρέχει κάποιος 100+ σελίδες για μια ρύθμιση ή για μια κάρτα γραφικών.

FIFA 15 [Γενική συζήτηση] ~> http://www.wehellas....showtopic=33054

FIFA 15 Demo [Σχόλια και βαθμολογία] ~> http://www.wehellas....showtopic=33259

FIFA 15 [Ultimate Team] ~> http://www.wehellas....showtopic=33258

Minimum Required Specifications:
CPU: Intel Q6600 Core2 Quad @ 2.4Ghz
RAM: 4GB
Hard Drive Space Required: 15.0 GB
Minimum Supported Video Cards: ATI Radeon HD 5770, NVIDIA GTX 650
DirectX: 11.0

Recommended Specifications:
CPU: Intel i5-2550K @ 3.4Ghz
RAM: 8GB
Supported Video Cards: ATI Radeon HD 6870, NVIDIA GTX 460

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Για να τρέξει το παιχνίδι στον υπολογιστή σας απαιτείται 64bit λειτουργικό σύστημα Windows και κάρτα γραφικών με DirectX11.   

Όταν λέω "καλά", εννοώ να έχει την ίδια smoothness στην κίνηση

Silky-smooth 30-40fps; Σίγουρα ναι, capάρεις ''καλά'' το framerate στο 24 και ρεμβάζεις ''καλό'' κινηματογραφικό smoothness, κατά προτίμηση @900p upscaled σε 1080. ''Καλά'' κρασιά.

γιατί συνήθως οι κονσολικές εκδόσεις των ποδοσφαιρακιών τρέχουν πιο ομαλά και πιο σταθερά.........

Ομαλά και σταθερά = 30-40fps @720p, π.χ. PS3;

Αντί να μάθετε να χρησιμοποιείτε το PC σας ανακυκλώνετε αρλούμπες.

Silky-smooth 30-40fps; Σίγουρα ναι, capάρεις ''καλά'' το framerate στο 24 και ρεμβάζεις ''καλό'' κινηματογραφικό smoothness, κατά προτίμηση @900p upscaled σε 1080. ''Καλά'' κρασιά.

Το κινηματογραφικο 24 εχει blurred frames, για αυτο φαινεται ομαλο και δεν ενοχλει.
Το καθαρο frame χωρις blur στα 24 fps ειναι σπαστικο και ενοχλητικο.

Ομαλά και σταθερά = 30-40fps @720p, π.χ. PS3;

Αντί να μάθετε να χρησιμοποιείτε το PC σας ανακυκλώνετε αρλούμπες.

H έκδοση του Φίφα στο Pc κάθε χρόνο δημιουργεί προβλήματα σε χρήστες, σε σημείο πολλοί να μην μπορούν να παίξουν και να ψάχνουν να βρουν τί φταίει. Επίσης, εμένα προσωπικά το Φίφα το τρέχει το Pc μου πολύ καλά, αλλά κάνοντας μία σύγκριση του Fifa14 current gen στο Pc και στο Ps3, στην κονσόλα το παιχνίδι είναι πολύ πιο ομαλό και fluid (ίσως να φταίει το ότι στο Pc με φουλ γραφικά και ρυθμίσεις για να παίζει τέλεια, φαίνονται πιο καθαρά οι όποιες ατέλειες, σε σπασίματα στα animations κλπ).

Αυτά εννοώ φίλε μου. Το ότι ένα μεσαίο Pc είναι πιο ισχυρό από μία κονσόλα, ειδικά με τις σωστές ρυθμίσεις, το ξέρουμε ήδη............

αλλά κάνοντας μία σύγκριση του Fifa14 current gen στο Pc και στο Ps3, στην κονσόλα το παιχνίδι είναι πολύ πιο ομαλό και fluid

Η μόνη περίπτωση να είναι πιο ομαλό και fluid στο PS3 είναι να τρέχεις το παιχνίδι είτε με κάτω από 30fps ή χωρίς triple buffering. Επαναλμβάνω, το φιφα14 στο PS3 τρέχει περίπου στα 45fps με dips στα 30, χωρίς V-sync, σε ανάλυση 720p. Η άποψη και η αίσθηση του καθενός έχει μηδαμινή σημασία όταν μιλάνε οι αριθμοί.

Αυτό με το triple buffering μπορεί να το ψάξει όποιος έχει την όρεξη, είναι χρήσιμο σε όλα τα παιχνίδια που παρουσιάζουν stuttering/frame skipping ανεξάρτητα απο ένα σταθερό ή υψηλό framerate, και μπορεί να εμφανιστεί πολλές φορές από μία αναβάθμιση στα drivers της κάρτας γραφικών η οποία διορθώνει κάτι και σπάει κάτι άλλο, σε συγκεκριμένα παιχνίδια,  οπότε κάνεις roll-back.

Θα συμφωνήσω με τον @[member="toninio"]. Το ότι εσύ δεν έχεις πρόβλημα δεν πάει να πει ότι απλά κάποιοι δεν ξέρουν να χρησιμοποιούν το PC τους. Ισχύει για πολλά άτομα. Και σε μένα. 

Το ότι εσύ είχες πρόβλημα δεν πάει να πεί ότι απλά όλοι είχαν πρόβλημα, ή ότι το παιχνίδι είχε πρόβλημα ή ακόμα και πως το πρόβλημα είναι με κάποιο τρόπο εγγενές στο PC. Και αυτό ισχύει για την πλειοψηφία αυτών που ξέρουν να χρησιμοποιούν το PC τους καλύτερα απο κάποιους άλλους (βλέπε: διάθεση να μάθουν, να ασχοληθούν για να επιλύσουν το πρόβλημα).

Ενώ τρέχει νεράκι πιο απαιτητικά παιχνίδια, στο FIFA μου κάνει νερά (stuttering). 

Βλέπε πάνω.

Πλέον είναι smooth σαν κονσόλα.

Για τελευταία φορά λοιπόν από 'μένα: Η επιτομή του οξύμωρου και λογικού σφάλματος.

Πάντως, γενικά το θέμα "offtopic" είναι πολύ σχετικό (αν μια συζήτηση είναι ή όχι offtopic). Tώρα ας πούμε, η κουβέντα για τις ρυθμίσεις στο Pc είναι θεωρητικά εκτός θέματος, αλλά ουσιαστικά είναι χρήσιμη και δεν ενοχλεί κάποιον, ίσα ίσα (για μένα, δεν υφίσταται η έννοια offtopic, αλλά οκ, κάποιες φορές οι mods έχουν δύσκολο έργο και καλό είναι να βοηθάμε κι εμείς).

Εμένα κάθε χρόνο το Φίφα μου κάνει κάποιο stuttering, αλλά με συνδυασμό ρυθμίσεων συνήθως φτιάχνει αμέσως. Απλά, δεν θυμάμαι ακριβώς τι τικάρω ή ξετικάρω κάθε φορά. Ας πούμε, φέτος στο Φίφα14, τη ρύθμιση για το antialiasing (MSAA options) το έχω off, έβαλα no limit on FPS, τικαρισμένα τα άλλα δυο από κάτω για Vsync και Disable aero, ενώ κατέβασα και ένα πρόγραμμα, το D3DOverrider, με τα Force triple bufering και Force Vsync στο On, κι αυτό βοήθησε αρκετά όπως φαίνεται. Άσχετος είμαι κι όλα αυτά τα έψαξα στο ίντερνετ ή έκανα δοκιμές, αλλά ευτυχώς έγινε δουλειά. 

@[member="bafta"], ναι μεν έχεις δίκιο ότι καλό είναι να ψαχνόμαστε όλοι με τις ρυθμίσεις (το Google και κάποια forums βοηθάνε πολύ) και συνήθως βρίσκεται λύση, αλλά το θέμα είναι ότι πολύς κόσμος δεν έχει τις γνώσεις και το background να ψάχνει, και στο 10λεπτο τα παρατάει, ενώ κάποιοι, αν και ψάχνουν, δεν βρίσκουν λύση (όπως είπε και ο broxopios, μόνο με αλλαγή hardware έκανε δουλειά). 

Kι εκεί που είχαμε δεδομένο ότι Τρίτη θα παίζουμε Fifa demo, τώρα μάλλον πάμε για αργότερα, όπως δείχνει (θα είχε βγει ανακοίνωση). Ξενέρωμα......

Nα ρωτησω κατι....ακουσα οτι οι νεες κονσολες εχουν 8 πυρηνες, δλδ για να τρεχει σε πισι το ιδιο ακριβως οπως σε μια κονσολα το φιφα15 χρειαζεται αντιστοιχο επεξεργαστη και αντιστοιχη καρτα γραφικων?

Το ψαξα λιγο ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ πισι...( με ιντελ τουλαχιστον) 

Κανένας πυρήνας δεν είναι ίδιος με άλλους διαφορετικής αρχιτεκτονικής και συχνότητας. Άρα η ποσότητα των πυρήνων στην όποια CPU δεν μαρτυρά την δυναμική της, γιατί αυτό προκύπτει απο το είδος του πυρήνα, τη χρήση για την οποία προορίζεται, την αρχιτεκτονική κτλ. Το ίδιο ισχύει και για τις συχνότητες, για παράδειγμα, ένας πυρήνας από έναν Core 2 Duo στα 3GHz δεν είναι σε καμία περίπτωση ταχύτερος από τον πυρήνα ενός i7 4790, ακόμα κι αν αυτός είναι χρονισμένος στο 1.5GHz.

Αντίστοιχα, ένας octa-core ARM, που συναντά κανείς σε κινητά και άλλες φορητές συσκευές, σε κανένα παράλληλο σύμπαν δεν είναι ισχυρότερος από τον μέσο desktop quad-core. Η ύπαρξη τους (περισσότερα cores) παραμένει βέβαια ενα σημαντικό εργαλείο στα χέρια προγραμματιστών διότι παρέχει scaling στην όποια εφαρμογή ή παιχνίδι τους.

Στην περίπτωση τώρα Ps4/Xbone, χρησιμοποιούν αμφότερα ενα AMD APU (CPU+GPU στο ίδιο chip) χαμηλής κατανάλωσης, συχνότητας 1.6GHz, Jaguar αρχιτεκτονικής, δηλαδή ενα APU που χρησιμοποιείται κατά βάση σε tablets, netbooks και laptops, ενώ η ενσωματωμένη GPU που διαθέτει μεταφράζεται σε κάτι ανάμεσα σε μια Radeon 7850 και 7870. Οπότε μιλάμε για επεξεργαστική ισχύ λιανικής αξίας 150 + 150 ευρό αντίστοιχα.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Υπαρχει εστω μια στο εκατομμυριο το pc Μου να παιξει το demo του Fifa που βγαινει αυριο?

Specs

[spoiler]

CPU: Intel Core 2 Quad Q8300 @ 2.50GHZ Yorkfield 45nm Technology
RAM: 7,00 GB Dual-Channel DDR2 @ 333MHz (5-5-5-15)
Motherboard: ASUSTeK Computer INC. P5Q-EM (LGA 775)
GPU: 1024MB GeForce 9400 GT (Gigabyte)
HDD: 2 x 156GB Western Digital WDC WD1600AAJS-00L7A0 ATA Device (SATA)
Operating System: MS Windows 8 Professional 64-bit
PSU: RECOM PE-550 PLUS 536 Watt

[/spoiler]

Αξιζει να γινει καποια αναβαθμιση? (πχ μια καρτα γραφικων η/και μνημες) Η να το αφησω ως εχει και οσο με βγαλει?

υ.γ. Ηερω οτι τα Specs μου (η καρτα γραφικων) ειναι πιο κατω απο τα minimum system requirements,  απλως ρωταω μηπως και βρεθει καποιος τροπος και για να μαθω τι χρειαζεται αναβαθμιση για να με κρατησει για 2-3 χρονακια ακομα, αν γινεται.

Θα ήθελα να μάθω τι χρειάζεται το pc για να παίξει το FIFA 15?? 

...Ευχαριστώ

Τι συστημα ειναι αυτο που εχεις? γιατι εχεις 2 των 156GB σκληρους?! Και ταυτοχρονα εχεις 7GB RAM?

πιστευω πως θα μπορεις να το παιξεις εν τελη αλλα η ΕΑ δινει προβληματα συχνα ετσι και αλλιως οποτε δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια!

ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙ ΤΟ PC ΣΑΣ OPOIOΔHΠOTE ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΑΝΤΑ SPECS MΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΔΩ

Can I Run it?

Θα ήθελα να μάθω τι χρειάζεται το pc για να παίξει το FIFA 15?? 

...Ευχαριστώ

Minimum Required Specifications:
CPU: Intel Q6600 Core2 Quad @ 2.4Ghz
RAM: 4GB
Minimum Supported Video Cards: ATI Radeon HD 5770, NVIDIA GTX 650

Recommended Specifications:
CPU: Intel i5-2550K @ 3.4Ghz
RAM: 8GB
Supported Video Cards: ATI Radeon HD 6870, NVIDIA GTX 460

Κανένας πυρήνας δεν είναι ίδιος με άλλους διαφορετικής αρχιτεκτονικής και συχνότητας. Άρα η ποσότητα των πυρήνων στην όποια CPU δεν μαρτυρά την δυναμική της, γιατί αυτό προκύπτει απο το είδος του πυρήνα, τη χρήση για την οποία προορίζεται, την αρχιτεκτονική κτλ. Το ίδιο ισχύει και για τις συχνότητες, για παράδειγμα, ένας πυρήνας από έναν Core 2 Duo στα 3GHz δεν είναι σε καμία περίπτωση ταχύτερος από τον πυρήνα ενός i7 4790, ακόμα κι αν αυτός είναι χρονισμένος στο 1.5GHz.

Αντίστοιχα, ένας octa-core ARM, που συναντά κανείς σε κινητά και άλλες φορητές συσκευές, σε κανένα παράλληλο σύμπαν δεν είναι ισχυρότερος από τον μέσο desktop quad-core. Η ύπαρξη τους (περισσότερα cores) παραμένει βέβαια ενα σημαντικό εργαλείο στα χέρια προγραμματιστών διότι παρέχει scaling στην όποια εφαρμογή ή παιχνίδι τους.

Στην περίπτωση τώρα Ps4/Xbone, χρησιμοποιούν αμφότερα ενα AMD APU (CPU+GPU στο ίδιο chip) χαμηλής κατανάλωσης, συχνότητας 1.6GHz, Jaguar αρχιτεκτονικής, δηλαδή ενα APU που χρησιμοποιείται κατά βάση σε tablets, netbooks και laptops, ενώ η ενσωματωμένη GPU που διαθέτει μεταφράζεται σε κάτι ανάμεσα σε μια Radeon 7850 και 7870. Οπότε μιλάμε για επεξεργαστική ισχύ λιανικής αξίας 150 + 150 ευρό αντίστοιχα.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Το xbone εχει αντιστοιχη της 7790....Δοξα το θεο ΟΛΑ τα multiplat γραφονται με βαση το σαπιο xbone σκουπιδι....απλα ψιλοφοβαμαι τον x3 450 AMD μου γιατι η MSI GTX 650 Ti μου θα φυσαει ειναι απολυτως φυσικο!!!

Τωρα αμα εβγαζαν κονσολα οπως το 360 το 2005 που εσκιζε PC των €1000.....θα ειχαμε κλαματα....δοξα το θεο βγαλανε σκουπιδια....

@[member="Panagiotis54"] οταν το χα παρει ειχα ριξει τα χρηματα στον επεξεργαστη και λογω μειωμενου μπατζετ ειχα κανει παραχωρησεις σε αλλα υποσυστηματα. Τοτε ειχα μονο τον ενα δισκο. Ο αλλος παρθηκε απο χαλασμενο pc και μεχρι σημερα δεν εχω αξιωθει να παρω ενα δισκο της προκοπης. Τελειωνοντας με το οφτοπικ,θα πω οτι ετρεξα το τεστ και φυσικα το αποτελεσμα ειναι οτι δεν μπορω να το τρεξω λογω καρτας γραφικων. Αυτα και σορρυ για το οφτοπικ.

[spoiler]

Υπαρχει εστω μια στο εκατομμυριο το pc Μου να παιξει το demo του Fifa που βγαινει αυριο?

[spoiler]

CPU: Intel Core 2 Quad Q8300 @ 2.50GHZ Yorkfield 45nm Technology
RAM: 7,00 GB Dual-Channel DDR2 @ 333MHz (5-5-5-15)
Motherboard: ASUSTeK Computer INC. P5Q-EM (LGA 775)
GPU: 1024MB GeForce 9400 GT (Gigabyte)
HDD: 2 x 156GB Western Digital WDC WD1600AAJS-00L7A0 ATA Device (SATA)
Operating System: MS Windows 8 Professional 64-bit
PSU: RECOM PE-550 PLUS 536 Watt

[/spoiler]

Αξιζει να γινει καποια αναβαθμιση? (πχ μια καρτα γραφικων η/και μνημες) Η να το αφησω ως εχει και οσο με βγαλει?

υ.γ. Ηερω οτι τα Specs μου (η καρτα γραφικων) ειναι πιο κατω απο τα minimum system requirements,  απλως ρωταω μηπως και βρεθει καποιος τροπος και για να μαθω τι χρειαζεται αναβαθμιση για να με κρατησει για 2-3 χρονακια ακομα, αν γινεται.[/spoiler]

Δυστυχώς σε προδίδει η κάρτα γραφικών σου. Δεν υποστηρίζει DirectX11 άρα δεν θα τρέχει καν το παιχνίδι.

Τώρα, οι επιλογές που θα έχεις θα εξαρτηθούν από το πόσα χρήματα μπορείς και θέλεις να διαθέσεις, ποιά άλλα παιχνίδια σε ενδιαφέρουν και τι γραφικά θέλεις να βλέπεις.

Για το φιφα τα υπόλοιπα specs σου λογικά είναι μια χαρά, με το demo θα μάθουμε.

A ελα ρε δεν παρατηρησα καν πως δεν υποστηριζει dx11!! E ναι τοτε πως να το παιξεις δεν γινεται! :s

Εχεις βαλει υπερβολικη ραμ αδικα βασικα πιστευω

Πηγαινα για 4gb και ο φιλος που μου φτιαξε το pc μου κανε αλλα 3gb δωρο. Το ειδα οταν μου το φερε :). Τεσπα.

Με μια καρτα των 150 ευρω θα παιζεις ανετα το παιχνιδι.

Και με λιγοτερα, με μια Geforce GTX 650 θα παιζει στα 100€.

Και με λιγοτερα, με μια Geforce GTX 650 θα παιζει στα 100€.

Υπάρχουν καλύτερες επιλογές, όπως η R7 260X και η GTX 750Ti.

Υπάρχουν καλύτερες επιλογές, όπως η R7 260X και η GTX 750Ti.

Η R7 260X σε τι διαφερει απο αυτην? και επειδη ψηθηκα, αν παρω καποια απο αυτες τις καρτες θα χρειαστω ΚΑΙ τροφοδοτικο?

Δυστηχως ο ενθουσιασμος μου με το που αρχισα να κατεβαζω το παιχνιδι πηγε αδικα.. Για το λογο πως το PC μου δεν το σηκωνει μια και κολλαει απιστευτα οταν παιζω..
Θα σας πω λιγο ομως τα SPEC μου μηπως και μου πειτε κατι οικονομικο να παρω μπας και βελτιωσω την κατασταση γιατι θελω τοσο πολυ να το παιξω το συγκεκριμενο παιχνιδι γιατι πραγματι αξιζει και τα λευτα του αλλα και ολα..
Λοιπον εχουμε και  λεμε :

RAM--4GB
ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ-- PENDIUM (R) DUAL CORE E5700 3.00GHz
WINDOWS 7 64 bit
VIDEO CARD-- NVIDIA GEFORCE GTX 750 

Eυχαριστω εκ τον προτερων.....!

Δυστηχως ο ενθουσιασμος μου με το που αρχισα να κατεβαζω το παιχνιδι πηγε αδικα.. Για το λογο πως το PC μου δεν το σηκωνει μια και κολλαει απιστευτα οταν παιζω..
Θα σας πω λιγο ομως τα SPEC μου μηπως και μου πειτε κατι οικονομικο να παρω μπας και βελτιωσω την κατασταση γιατι θελω τοσο πολυ να το παιξω το συγκεκριμενο παιχνιδι γιατι πραγματι αξιζει και τα λευτα του αλλα και ολα..
Λοιπον εχουμε και  λεμε :

RAM--4GB
ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ-- PENDIUM (R) DUAL CORE E5700 3.00GHz
WINDOWS 7 64 bit
VIDEO CARD-- NVIDIA GEFORCE GTX 750 

Eυχαριστω εκ τον προτερων.....!

Δε βασταει ο cpu σου.Ψαξε να βρεις καναν core 2 quad να βαλεις

Δε βασταει ο cpu σου.Ψαξε να βρεις καναν core 2 quad να βαλεις

το θεμα ειναι πως θα πρεπει να αλλαξω και μητρικη μου ειπαν ομως αν αλλαξω επεξεργαση γιατι η μητρικη μου ειναι παλια..

Παιδια μια βοηθεια με το προβλημα μου γινετε οσον αφορα τον επεξεργαστη μου η οτιδηποτε χρειαζετε για να παιξω το παιχνιδι ? ..

• Create New...