Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

ELBarto-3-

Γιατί και πότε επέλεξες την ομάδα που υποστηρίζεις?

Recommended Posts

Ξεκιναω εγω.

Αρης:Οταν ημουνα 8,ο ξαδερφος μου που ειναι Σουπερας,με πηρε στο γηπεδο γιατι,δεν ειχα Ελληνικη ομαδα σε προτιμηση,και βρηκε ευκαιρια να μου κολλησει την αρρωστια!....Απο τοτε υποφερω οντας Αριανος...

Μπαρτσελονα:Το 2004 εγινα Μπαρτσα απο ενα ματς στο CL με γκολ του Ronaldinho,και απο τοτε ηταν ο αγαπημενος μου παικτης,μεχρι το 2006,που άρχισα να ψιλοκαταλαβαινω ποδοσφαιρο,και μου αρεσε πολυ ο Xavi.

Γιουβεντους:Η Γιουβε ηταν η πρωτη μου........ομαδα!...οταν ημουνα 7 ο ξαδερφος μου πηγε 1 μξνα Ιταλια,ακι ερχομενος μου εφερε κασκολ,μπουφανακι μεχρι και κασετινα και τετραδια(!!) της Κυριας!!.....και εννοειται φανελα του Ντελ Πιερο.Απο τοτε ειμαι Γιουβε,καμένος!.....Γιουβε εγινα στα 7,και Αρης στα 8....αρα η Γιουβε ειναι η πρωτη μου ομαδα.

Τοτεναμ:Αρχισα να υποστηριζω τα Σπιρουνια,μετα απ οτι τους ειδα στο ΤσουΛου το 2010.....συμπαθησα κατευθειαν την ομαδα,και παικτες οπως ο Ντεφοε,Μπειλ,Ασου Εκοτο.....δεν ειχα ομαδα απο Αγγλια ποτε,και ετσι οι Σπερς μου ηρθαν γαντι,γιατι δεν πολυσυμπαθουσα καμια "μεγαλη".

Αυτες ειναι οι κυριες ομαδες μου...

Εσεις!?... 

Ολυμπιακός από 3-4 που πήγα γήπεδο με τον ξάδερφο μου

Γιουνάιτεντ επειδή μου άρεσε η μπάλα που έπαιζε και ήταν και ο Ρονάλντο (ναι ξέρω πλαστικός φαν, αλλά υποστηρίζω ακόμα).

Ρεάλ από πάντα, δεν θυμάμαι πότε μου μπήκε το μικρόβιο αλλά θυμάμαι ότι από μικρός έβλεπα τους αγώνες με τον μπαμπά μου!

ΑΠΟΕΛ, Man United: Δεν θυμάμαι πως ακριβώς, πάντως ήταν 11:33 όταν ένα μωρό γεννήθηκε. Εκεί κάπως, κάτι έγινε, και συμπάθησε αυτές τις δύο ομάδες. Φήμες λένε ότι ο γιατρός που ήταν στη γέννα κατέχει περισσότερες πληροφορίες, αλλά τις απόκρυψε λόγω απειλών από τον υπόκοσμο.

ΑΠΟΕΛ, Man United: Δεν θυμάμαι πως ακριβώς, πάντως ήταν 11:33 όταν ένα μωρό γεννήθηκε. Εκεί κάπως, κάτι έγινε, και συμπάθησε αυτές τις δύο ομάδες. Φήμες λένε ότι ο γιατρός που ήταν στη γέννα κατέχει περισσότερες πληροφορίες, αλλά τις απόκρυψε λόγω απειλών από τον υπόκοσμο.

Θα γινουν περαιτέρω ερευνες.Μην ανυσηχειτε .

Γιουνάιτεντ επειδή μου άρεσε η μπάλα που έπαιζε και ήταν και ο Ρονάλντο (ναι ξέρω πλαστικός φαν, αλλά υποστηρίζω ακόμα).

Ρεάλ από πάντα, δεν θυμάμαι πότε μου μπήκε το μικρόβιο αλλά θυμάμαι ότι από μικρός έβλεπα τους αγώνες με τον μπαμπά μου!

Ολοι απο καποιον παικτη γιναμε υποστηρικτες μικροι....το θεμα ειναι να φυγει ο παικτης και να σου μεινει το παθος για την ομαδα.Εχω εναν φιλο που λατρευει τον Κριστιανο,και αρχισε να ασχολειται με Γιουναιτεντ εξ αιτιας του.Οταν εφυγε εγινε Ρεαλ.Δεν ειχε ασχοληθει ποτε με Ισπανια,αλλα ξαφνικά Ρεαλ για την Χριστινα.

Τετοια δεν μ αρεσουνε....

Το οτι εισαι Ρεαλ,σου συνηστω επισκεψη σε γιατρο,που ειδικευεται στα ψυχολογικα.  :pp

Μια φορα και εναν καιρο,ενα παιδι 6 χρονων,πηγε στο Red Store με τον πατερα του.Ηταν τοτε ολυμπιακος,μονο και μονο λογω ριβαλντο.Και εκει που εψαχνε για κανενα μπουφαν,το ματι του  πεφτει πανω σε ενα κασκολ που το μισο ειχε το σημα της united και την λεξη UNITED και το αλλο μισο ελεγε ΘΡΥΛΟΣ και ειχε το σημα του ολυμπιακου.Αυτο το κασκολ του αρεσε τοσο πολυ και τελικα το αγορασε.Απο τοτε υποσχεθηκε να υποστηριζει την united αλλα και τον ολυμπιακο.Τα χρονια περασαν,το μικρο παιδι μεγαλωσε,εβλεπε ολο και περισσοτερα ματς της united και πλεον αγαπουσε αυτην την ομαδα.Η αγαπη ομως για τον ολυμπιακο εξαφανιστηκε νωρις,γτ πλεον το παιδι ηταν απαιτητικος φιλαθλος και εβλεπε πως ο ολυμπιακος δεν ανταποκρινοταν σε αυτα που ηθελε.Τωρα για το μελλον,ελπιζει να του δωθει η ευκαιρια να βρεθει στο Θεατρο των Ονειρων να παρακολουθησει εστω εναν αγωνα της ομαδας που τοσο πολυ αγαπαει.ΤΕΛΟΣ

απο τις υπολοιπες ομαδες,μπαρτσα,μονο και μονο της μαγικης τριπλετας τσαβι-ινιεστα-μεσσι.

Μια φορα και εναν καιρο,ενα παιδι 6 χρονων,πηγε στο Red Store με τον πατερα του.Ηταν τοτε ολυμπιακος,μονο και μονο λογω ριβαλντο.Και εκει που εψαχνε για κανενα μπουφαν,το ματι του  πεφτει πανω σε ενα κασκολ που το μισο ειχε το σημα της united και την λεξη UNITED και το αλλο μισο ελεγε ΘΡΥΛΟΣ και ειχε το σημα του ολυμπιακου.Αυτο το κασκολ του αρεσε τοσο πολυ και τελικα το αγορασε.Απο τοτε υποσχεθηκε να υποστηριζει την united αλλα και τον ολυμπιακο.Τα χρονια περασαν,το μικρο παιδι μεγαλωσε,εβλεπε ολο και περισσοτερα ματς της united και πλεον αγαπουσε αυτην την ομαδα.Η αγαπη ομως για τον ολυμπιακο εξαφανιστηκε νωρις,γτ πλεον το παιδι ηταν απαιτητικος φιλαθλος και εβλεπε πως ο ολυμπιακος δεν ανταποκρινοταν σε αυτα που ηθελε.Τωρα για το μελλον,ελπιζει να του δωθει η ευκαιρια να βρεθει στο Θεατρο των Ονειρων να παρακολουθησει εστω εναν αγωνα της ομαδας που τοσο πολυ αγαπαει.ΤΕΛΟΣ

απο τις υπολοιπες ομαδες,μπαρτσα,μονο και μονο της μαγικης τριπλετας τσαβι-ινιεστα-μεσσι.

Απαιτιτικος φιλαθλος και ΔΕΝ εισαι ευχαριστημενος?.....εμεις τι να πουμε?!

Εχασα ενα στοιχημα και επρεπε να διαλεξω την πιο βλαβερη για την ψυχοσωματικη μου υγεια ομαδα.

3.jpg

Ακομα ξυπναω ιδρωμενος τα βραδια.

Εχασα ενα στοιχημα και επρεπε να διαλεξω την πιο βλαβερη για την ψυχοσωματικη μου υγεια ομαδα.

3.jpg

Ακομα ξυπναω ιδρωμενος τα βραδια.

1oν:Σε αγαπαω.

2ον:Μη μου ενοχλας τον μεγαλο Αμπαρη.

Α.Ε.Κ.: Έγινα κατά έναν περίεργο λόγο. Είχα πάει στο γήπεδο (Ο.Α.Κ.Α.) μαζί με τον πατέρα μου και έναν φίλο του. Ήταν το τελευταίο παιχνίδι της αγωνιστικής περιόδου 2005-2006 και η ΑΕΚ είχε κληθεί να αντιμετωπίσει την Skoda Ξάνθη. Θυμάμαι ότι είχε καταφέρει να φέρει λευκή ισοπαλία (0-0), αν και ήταν πολύ καλή αγωνιστικά. Ήταν το τελευταίο παιχνίδι του ιταλού αμυντικού Bruno Cirilo, που ήταν ο μόνος που γνώριζα από την ομάδα της Α.Ε.Κ. μαζί με τον Sorentino, τον Kατσουράνη και τον Γεωργέα.

Επίσης μου είχαν φέρει δώρο την φανέλα του Κώστα Κατσουράνη, όταν έπαιζε στην Α.Ε.Κ., τον οποίο τον θεωρώ πολύ καλό παίκτη τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Ο αδερφός μου είχε για δώρο φανέλα του Νίκου Λυμπερόπουλου. Από τότε αγάπησα την ομάδα και την υποστηρίζω. Αυτή είναι η δική μου ιστορία!

ΠΑΟΚ: πριν 5 χρονια αν μου ελεγες τι ειναι το offside θα ειχε καει το μυαλο μου. Μια μερα ο θειος μου αποφασισε να με παει στο γηπεδο και να δω τον αγωνα ΠΑΟΚ-Παναθηναικος νομιζω την χρονια 2008-2009. Πορωθηκα ασχημα και απο τοτε πηγαινω πολυ συχνα γηπεδο.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λοιπον εδω τα πραγματα ειναι καπως περιεργα, την ειδα στο προ 2009 και αποφασισα να την μελετησω. Απο τοτε αρχισα να ασχολουμε με τοτεναμ και ειδικα οταν επαιξε με ΠΑΟΚ και εβριζα την τοτεναμ μου ηρθε καπως...

Εγώ είμαι πρώτα μπασκετικός βασικά. Της χρυσής εποχής των 80s και 90s .Σε ηλικία ούτε που θυμάμαι έγινα ΠΑΟΚ απ'τον αδερφό μου (πρώτα έμαθα να γράφω ΠΑΟΚ και μετά το όνομά μου!), αλλά λίγο αργότερα που άρχισα να καταλαβαίνω καλύτερα, έγινα φανατικός λόγω Μπάνε φυσικά! Με το ποδόσφαιρο, αν και παρακολουθούσα, άρχισα να ασχολούμαι ζεστά με τον ΠΑΟΚ επί εποχής Τουρσουνίδη, Βρύζα, Φραντζέσκου, Νάγκμπε κτλ (κατά το '96). 

Δεύτερή μου μπασκετική ομάδα είναι οι Orlando Magic λόγω Anfernee ''Penny'' Hardaway και δεύτερη ποδοσφαιρική η Juventus λόγω Roberto Baggio, Del Piero και χρωμάτων φυσικά!

Επίσης συμπαθώ αρκετά τη Μπορντώ και τα τελευταία χρόνια λίγο Manchester United ίσως λόγω Ferguson, παρόλο που παλιά τη μισούσα.

Α.Ε.Κ.: Έγινα κατά έναν περίεργο λόγο. Είχα πάει στο γήπεδο (Ο.Α.Κ.Α.) μαζί με τον πατέρα μου και έναν φίλο του. Ήταν το τελευταίο παιχνίδι της αγωνιστικής περιόδου 2005-2006 και η ΑΕΚ είχε κληθεί να αντιμετωπίσει την Skoda Ξάνθη. Θυμάμαι ότι είχε καταφέρει να φέρει λευκή ισοπαλία (0-0), αν και ήταν πολύ καλή αγωνιστικά. Ήταν το τελευταίο παιχνίδι του ιταλού αμυντικού Bruno Cirilo, που ήταν ο μόνος που γνώριζα από την ομάδα της Α.Ε.Κ. μαζί με τον Sorentino, τον Kατσουράνη και τον Γεωργέα.

Επίσης μου είχαν φέρει δώρο την φανέλα του Κώστα Κατσουράνη, όταν έπαιζε στην Α.Ε.Κ., τον οποίο τον θεωρώ πολύ καλό παίκτη τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Ο αδερφός μου είχε για δώρο φανέλα του Νίκου Λυμπερόπουλου. Από τότε αγάπησα την ομάδα και την υποστηρίζω. Αυτή είναι η δική μου ιστορία!

Για να λες τελευταιο ματς του Τσιριλο αδερφε,2006-7 ητανε,και οχι 2005-6.....ειμαι λιγο πιο μεγαλος απο σενα(απ οτι καταλαβαινω) και θυμαμαι οτι ο Τσιριλο-Σορεντινο ητανε 2006-7 η τελευταια τους χρονια.

Εγώ είμαι πρώτα μπασκετικός βασικά. Της χρυσής εποχής των 80s και 90s .Σε ηλικία ούτε που θυμάμαι έγινα ΠΑΟΚ απ'τον αδερφό μου (πρώτα έμαθα να γράφω ΠΑΟΚ και μετά το όνομά μου!), αλλά λίγο αργότερα που άρχισα να καταλαβαίνω καλύτερα, έγινα φανατικός λόγω Μπάνε φυσικά! Με το ποδόσφαιρο, αν και παρακολουθούσα, άρχισα να ασχολούμαι ζεστά με τον ΠΑΟΚ επί εποχής Τουρσουνίδη, Βρύζα, Φραντζέσκου, Νάγκμπε κτλ (κατά το '96). 

Δεύτερή μου μπασκετική ομάδα είναι οι Orlando Magic λόγω Anfernee ''Penny'' Hardaway και δεύτερη ποδοσφαιρική η Juventus λόγω Roberto Baggio, Del Piero και χρωμάτων φυσικά!

Επίσης συμπαθώ αρκετά τη Μπορντώ και τα τελευταία χρόνια λίγο Manchester United ίσως λόγω Ferguson, παρόλο που παλιά τη μισούσα.

Παντα χαιρομαι να γνωριζω μπασκετικους!...ο ξαδερφος μου ειναι ετσι,και για αυτο και Αρης.Εγω ειμαι μπαλαδοφατσα,και Αρης......για αυτο τρωω μια μουτζα απ την ομαδα καθε χρονο εδω και 3-4 χρονια... :pp

Με εμένα τα πράγματα είναι λίγο περίεργα παλιά ήμουν ολυμπιακός αλλά υπήρχε μια μεγάλη συμπάθεια προς την ΑΕΚ έβλεπα κάτι βιντεάκια με γκολ του ολυμπιακού και ξαφνικά πέφτω σε βίντεο με στημένα του ολυμπιακού ε δεν ήθελε και πολύ μετα από αυτο άρχισα να γινομαι φανατικός αεκτζης και ετσι καηκα απο αλλες ομαδες τωρα απο αγγλικο ειμαι τσελσι απο ισπανικο μπαρτσα απο ιταλικο ναπολι απο και γαλλικο μονακο απο την εποχη 2004-5 

Εμενα με πηγε απο μικρο στο γυπεδο ο πατερας μου και μαλιστα θυμαμαι και τον Παριδη και τον Κουδα και αυτο ηταν κολλησα.

ΠΑΟΚ: Από μωρό παιδί. Αγώνες, πίκρες, συνθήματα, νταηλίκι, όσα ελκύουν ένα μωρό παιδί. Όσο μεγάλωνα συνειδητοποιούσα καλύτερα γιατί ήμουν ΠΑΟΚ, μέχρι που κατέληξα στην Κατερίνα Στικούδη.

Juventus: Δε θέλει πολλά πολλά... Del Piero, Nedved, Zidane, Trezeguet, Camoranesi, Buffon... Η αγάπη είναι μία!

Valencia: 1 το ότι δε χόνευα μπάρτσα και ρεάλ και δύο ότι έπαιζε ο παίκτης που μαζί με το σαβιόλα έρχεται σε κάθε μεταγραφική περίοδο για τον ολυμπιακό, τον πάμπλο αιμάρ.

Και κοινός παράγων τα ασπρόμαυρα που φοράει η κάθε ομάδα.

ΠΑΟΚ: Από μωρό παιδί. Αγώνες, πίκρες, συνθήματα, νταηλίκι, όσα ελκύουν ένα μωρό παιδί. Όσο μεγάλωνα συνειδητοποιούσα καλύτερα γιατί ήμουν ΠΑΟΚ, μέχρι που κατέληξα στην Κατερίνα Στικούδη.

Θα σου βαζα 2 πρασινα βελακια,αλλα δεν μπορω...

Στο Euro 2004 εβλεπα τους αγωνες της Ισπανιας και με εντυπωσιασε ο Κασιγιας με διαφορες αποκρουσεις και πεταγματα που εκανε κι ετσι κατεληξα να υποστηριζω τη Ρεαλ!!!

ΑΕΚ διοτι με ειχε παει ο πατερας μου στον αγωνα με την ρεαλ, ειμουνε 5 χρονων τοτε και αγωνιστικα δν πολυκαταλαβαινα αλλα ειχα πορωθει με το παθος των οπαδων και ετσι εμεινα ΑΕΚ

Αρης απο πολυ μικρος και δεν με εκανε κανενας μονος μου εγινα

Ημουνα 9-10 χρονων και υποστηριζα αλλη ομαδα αλλα οχι και πολυ φανατικος μεχρι που αδερφός μου με πηρε γηπεδο πεζαμε τον απολλωνα και ητανε ντερπι  αρχισε ο απολλωνας με 2 τερματα μεχρι το 30' ηταν 2-0 ο απολλωνας και μετα γυρισε η τυχη στο 86' ητανε 4-2 υπερ της ΑΕΛ αλλα τα λογια εινε περιιτα και απο τοτε ειμαι  φανατικος δειτε:  http://www.youtube.com/watch?v=QOQCOPQb-o8

Οντας ποδοσφαιροφιλος απο κουνια ειδα μπαλα για πρωτη φορα οταν ημουν 2 χρονων το 1998 επαιζε η ΑΕΚ με καποια ευρωπαικη ομαδα αφου μου μαθε ο πατερας μου τους κανονες μου αρεσε ο τροπος παιχνιδιου της και απο τοτε κολλησα με την ΑΕΚ κατι για το οποιο νιωθω περιφανος διοτι προλαβα και γνωρισα μια ΑΕΚ απο αλλο πλανητη αν και πολυ μικρος.

Α.Ε.Κ. επειδή έχω πάει στη Φιλαδέλφεια, παρά το γεγονός ότι ήμουν 5 χρονών με τον πατέρα μου και το θείο μου. Από τότε "κόλλησα" το μικρόβιο.

Ατρόμητος επειδή μένω στο Περιστέρι και έχω αγαπήσει την ομάδα, υποστηρίζοντάς την σε όλους τους αγώνες φανατικά, εκτός από αυτούς εναντίον της Α.Ε.Κ., που υποστηρίζω την Α.Ε.Κ..

Λίβερπουλ καθώς θαυμάζω την ιστορία της και σιχαίνομαι όλες τις υπόλοιπες αγγλικές ομάδες (εκτός της Κρίσταλ Πάλας.) Η 3η μου ομάδα, την υποστηρίζω διεθνώς εναντίον όλων.

Κρίσταλ Πάλας καθώς την έχω δει από κοντά όταν πήγα διακοπές στην Αγγλία 13 χρονών (πριν 4 χρόνια), σε ένα ματς με την Πρέστον, που νίκησε η Κρίσταλ 3-1 με ανατροπή. Ήταν η χρονιά που η Κρίσταλ (στην Τσάμπιονσιπ) είχε ξεκινήσει με -10 λόγω οικονομικών προβλημάτων και, παρά το γεγονός ότι μέχρι το τέλος δεν έκανε άλλη νίκη, έμεινε στην κατηγορία, παίρνοντας Χ στον "τελικό" από τη Σέφιλντ Γουένζντεϊ, υποβιβάζοντάς τη. Από τότε κέρδισε τη συμπάθειά μου.

Μίλαν καθώς ανέκαθεν μου άρεσε η φανέλα της.

Μαρσέιγ και Λιβόρνο λόγω της αδερφότητας με την Α.Ε.Κ..

Μπορούσια Ντόρτμουντ καθώς μισώ την Μπάγερν και τη Βαυαρία, ενώ έχω και γνωστούς από το Ντόρτμουντ.

Μπορούσια Μένχενγκλάντμπαχ καθώς μου είναι ιδιαίτερα συμπαθής, αφού παλιά ήταν αντίπαλος της Μπάγερν.

Μπαρτσελόνα καθώς η Ρεάλ της περιόδου 2004-2008 μου θύμιζε τα πρωταθλήματα που εκείνη την περίοδο έπαιρνε ο γαύρος. (Ηλίθιος λόγος, όμως η αγάπη μου προς την Μπαρτσελόνα αυξήθηκε με τον Μέσι, καθώς το συμπαθώ περισσότερο από το Ρονάλντο, τον οποίο μισούσα και στην Μάντσεστερ.)

Αούστρια Βιέννης χωρίς απολύτως κανένα λόγο.

Στο δημοτικο δεν πολυ εβλεπα μπαλα..το μικροβιο κολλησε αργοτερα..

Πανιωνιαρα απο 6η δημοτικου (2007-8) ... δεν εβλεπα φανατικα μπαλα απλα σιχαινομαι τις "μεγαλες" ομαδες στην Ελλαδα +οτι ειμαι απο ν.σμυρνη..

Barca <3 απ το δημοτικο ειχα φανελα Ρονι και στο Pro επαιρνα συνεχεια Μπαρσα και μ αρεσε αλλα φανατικα απο 1η γυμνασιου (2008-9)...απο τοτε πωρωθηκα ασχημα και βλεπω συνεχεια ματς κλπ

Δεν θα ξεχασω ποτε το ταξιδι στην Βαρκελωνη τον περασμενο Αυγουστο στο σουπερ καπ με την ρεαλ (3-2) :D :D

Μπορουσια Ντορτμουντ..τα τελευταια χρονια επειδη εχει και γαμω τους φιλαθλους ειναι ομαδα-οικογενεια και...γ@μω την Μπαγιερν :p

Απο τα 6 με επερνε ο πατερας μου στο γηπεδο κ ετσι πλεον δν χανω κανενα παιχνιδι του παναιτωλικου

Πανιωνιαρα απο 6η δημοτικου (2007-8) ... δεν εβλεπα φανατικα μπαλα απλα συχενομαι τις "μεγαλες" ομαδες στην Ελλαδα +οτι ειμαι απο ν.σμυρνη..

Barca <3 απ το δημοτικο ειχα φανελα Ρονι και στο Pro επαιρνα συνεχεια Μπαρσα και μ αρεσε αλλα φανατικα απο 1η γυμνασιου (2008-9)...απο τοτε πωρωθηκα ασχημα και βλεπω συνεχεια ματς κλπ

Δεν θα ξεχασω ποτε το ταξιδι στην Βαρκελωνη τον περασμενο Αυγουστο στο σουπερ καπ με την ρεαλ (3-2) :D :D

Μπορουσια Ντορτμουντ..τα τελευταια χρονια επειδη εχει και γαμω τους φιλαθλους ειναι ομαδα-οικογενεια και...γ@μω την Μπαγιερν :p

Eνα χρονο μικροτερος μου εισαι.....για να λες 08-09 1η γυμνασιου!..

Εγω εφαγα την απογοητευση στην 1η γυμν. γιατι το 07-08 βγηκαμε 3οι,και δεν πηραμε τιποτα....μετα ηρθε ο Πεπ.

• Create New...