Jump to content
flokiman

PES vs FIFA extended....NEW

FIFA vs PES....ποιο ειναι καλυτερο σε:  

265 members have voted

1. 1. Πασες / Σουτ (manual /assisted)

2. 2. Κινηση/Animation/Φυσική

3. 3. AI (επίθεση-άμυνα-αναπτυξη-διατησία)

4. 4. Γραφικά (παιχτες, σταδια, εφφε, τερματα, μπαλες)

5. 5. Αισθητική (ατμοσφαιρα, replay, ηχος, cut scenes, menu)

6. 6. Γενική εικόνα (απλα ποιο σας τραβάει παραπανω εν τελει)

Recommended Posts

[img]http://s21.postimage.org/po4vicohz/Fifa_13_vs_Pro_Evolution_Soccer_2013.jpg[/img]

[b][color="#FF8C00"][size="4"][size="3"]Να ενα Poll αναλυτικο για καθε τομεα για την επικη μαχη μεταξυ PES κ FIFA.
Eπειδη εχουμε γεμισει τα λαθος τοπικ με αυτο το θέμα.
Οταν λεμε FIFA εννουμε και 11 και 12
Οταν λεμε Pes εννουμε και 13 και 12 [/size][/size][/color][/b]

Eπισης αν θελετε μπορω να αναπτυξω το Poll ανα τιτλο, δηλαδη PEs 5, PEs 6, Pes 2008, Pes 2009 κτλ.
Πειτε μου , και φυσικα με την αδεια του διαχειριστη.
  • Like 3

Ωραίο το poll flokiman αλλά νομίζω χρειάζεται να γίνει πιο αναλυτικό γιατί για παράδειγμα στο 2ο (κινηση/animation/φυσική), εμένα μου αρέσει περισσότερο η κίνηση των παιχτών στο προ (στιβαρότητα κλπ), όμως τα animation του φίφα είναι ασυναγώνιστα. Τέλος σε ποια φυσική αναφέρεσαι. Της μπάλας ή των παιχτών.

Ίσως γίνει πολύ μακροσκελές αλλά θα είναι πιο ρεαλιστικό το αποτέλεσμα.

[quote name='broxopios' date='30 July 2012 - 01:04 AM' timestamp='1343599471' post='431446']
Ωραίο το poll flokiman αλλά νομίζω χρειάζεται να γίνει πιο αναλυτικό γιατί για παράδειγμα στο 2ο (κινηση/animation/φυσική), εμένα μου αρέσει περισσότερο η κίνηση των παιχτών στο προ (στιβαρότητα κλπ), όμως τα animation του φίφα είναι ασυναγώνιστα. Τέλος σε ποια φυσική αναφέρεσαι. Της μπάλας ή των παιχτών.

Ίσως γίνει πολύ μακροσκελές αλλά θα είναι πιο ρεαλιστικό το αποτέλεσμα.
[/quote]

Εχεις δικιο ρε συ, αλλα εχω οριο 5 ερωτησεις, αλλιως θα το ειχα κανει εξονυχιστικοτατο.

Φιλε πρεπει να δουμε και το ΦΙΦΑ 13...Επισης εβαλες μαζι πραγματα πολλα...

Για μενα:

Πασες-σουτ-manual-assisted= FIFA
Animation τρεξιματος με ή χωρις την μπαλα= PES
Animations για πασες και σουτ ντριπλες κτλ= FIFA
Xειρισμος παιχτων= FIFA
Στιβαροτητα= PES
AI επιθεση= PES
AI αμυνα= FIFA
Συμπεριφορα παιχτων στο γηπεδο= FIFA
Φυσικη μπαλας= FIFA
Αναπτυξη παιχνιδιου= PES
Διαιτησια= FIFA
Γραφικα= PES
Φιγουρες παιχτων= PES
Σταδια= PES
eφφε= PES
τερματα= FIFA/και τα δυο
μπαλες= Και τα δυο
Ατμοσφαιρα= FIFA
Ηχος= FIFA
replay= και τα δυο
cut scenes= PES
menu = και τα δυο/PES
Γενικη εικονα= Κανονικα το ΦΙΦΑ ειναι καλυτερο αλλα και τα δυο ειναι σκατα...
  • Like 3

Σας ειπα οτι εχω οριο τις 5 ερωτησεις, οποτε επρεπε να συμπτυξω πραγματα μαζι

συμφωνώ με τον spyros-1908- .. μην περιμένουμε πολλά από site που ασχολείτε με το pes .. για μένα η γνώμη μου είναι ότι το FIFA είναι για πιο ''ζόρικους'' gamers .. γενικά το PES είναι για να παίξεις με παρέα ... ενώ το FIFA μόνο σου .. δεν λέει και πολλά να παίζεις διπλό .. σε σχέση με Al,γραφικά,Αισθητική το PES είναι ανώτερο .. :victory:

• Like 2

[color="#FF8C00"][size="3"]ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΜΕΓΑΛΟ POST, Αλλα δινει τροφη για συζητηση.[/size][/color]

Παιζοντας εναλλαξ FIFA 11 και PES 2013 για 10+ μερες εχω μεχρι στιγμης φτασει στα εξής συμπερασματα:

1. [i][b]Το Pes 2013 ειναι πιο ποδοσφαιρο, απο την αποψη οτι οι φάσεις , το τεμπο του και οι κινησεις (οι πορείες,οχι τα ανιματιον) ειναι πιο κοντα στο αληθινο ποδόσφαιρο.

2.Το FIFA 11 εχει σαφως ανωτερη μηχανη, ειναι πιο ευκίνητο, πιο ομορφο σαν ποδοσφαιρο, όμως αυτη την αισθηση του κανονικου αγωνα ποδοσφαιρου δε την προσεγγιζει τοσο οσο το Pes 2013.[/b][/i]

ΤΙ εννοω με τα παραπανω?
[u][b]Το φιφα ειναι πολυ "απόλυτο[/b]"[/u] δηλαδη τέλεια κοντρολ, η πασα παει εκει που πρεπει να παει, τα σουτ ειναι ολα λογικα και αναμενομενα, ειναι σαφές και ισως λιγο προβλέψιμο, η μπάλα εχει πολυ λογικη φυσικη, ενω οι παικτες δεν εχουν ορμη και αδρανεια που ειπε ο φιλος Broxopios.
[u][b]Το pes απο την αλλη ειναι πιο χαώδες[/b][/u]. Δηλαδη η πάσα θα παει εκει που πρεπει να πάει??? Τωρα τι σουτ ηταν αυτο ρε παιδια???Ψςςςς τι φάλτσο πηρε η μπάλα....

Πχ ενα τρανταχτο παράδειγμα [u][i]ειναι το backspin της μπάλας[/i][/u] στις σέντρες και στις προωθητικες. Παρα την μπαλονοειδη της συμπεριφορα, η μπαλα καθως ο παιχτης την εχει χτυπησει χαμηλα , αυτη παιρνει το λεγομενο backspin, δηλαδη σκάει στο εδαφος και σαν να φρεναρει επιτοπου καπως, το οποιο ειναι ρεαλιστικο, Αντιθετα το bounce της μπάλας του fifa ειναι πολυ γραμμικο, παρολο που οπτικα η μπαλα σπιναρει αυτο δεν αποτυπωνεται στη συμπεριφορα της.
Το ιδιο συμβαινει και με το κανονικο φαλτσο. Δηλαδη αν η μπαλα στον αερα σπιναρει και παει ευθεια, μολις σκασει εξαιτιας του σπιν, θα αλλαξει πορεια.
Γενικα όμως οι μπάλα στο ΦΙΦΑ δινει μια πιο σωστη αισθηση,

Επίσης το φιφα δινει, οπως προειπα, την αισθηση οτι οι παιχτες ειναι "στον αερα" κάπως. Δε νιωθεις οτι βαδιζουν, νιωθεις τη μπαλαρινα και το γλυστιμα, κατι που στο pes εχει αποδωθει πιο σωστα.
Απο την αλλη στο pes με χαλαει πολυ οπτικα το πως χειριζονται τη μπάλα οταν προχωρουν οι παιχτες που φαινεται σαν να μαγνητιζεται στα ποδια τους καθως και η αργη αποκριση σε στριψιμο, κοψιμο κτλ.

Τέλος νομιζω οτι οι τερματοφυλακες του Fifa ειναι σαφως ανωτεροι απο το Pes τοσο σε κινηση οσο και σε χρονο και αποφαση αντιδρασης Αλλα παλι ειναι πολυ "τέλειοι"

Γενικά η ΚΟΝΑΜΙ εχει θέμα με τα animations. Επαιξα το SAW 2 και τα animation ειναι πολυ ξύλινα. Σε αντιθεση με παιχνιδια της ΕΑ οπως το Crysis που τα εφφε και τα animation ειναι σαν να βλέπεις ταινια του HOLLYWOOD (αν δειτε demo της cryengine 3 θα καταλαβετε). Ειναι το στυλ της εταιρειας. Η ΚΟΝΑΜΙ εφτιαχνε arcade και διασκεδαση , ενώ η ΕΑ κυνηγουσε το ρεαλισμο.

Κλεινοντας θα πω για ακομη μια φορα οτι καθε παιχνιδι εχει τα συν και τα πλην του. Και επειδη υπαρχει ανταγωνισμος και συγκριση, τα συν του ενος ειναι τα πλην του αλλου. Ο καθένας με οτι βολεύεται. Και ενω περισυ ημουν κατηγορηματικος και απολυτος για την υπεροχη του ΦΙΦΑ, φέτος δεν ειμαι. Και τα δυο ειναι πολυ καλα ως ποδοσφαιρακια και παραλληλα πολυ μέτρια. Edited by flokiman
  • Like 1
  • Dislike 2

[quote name='flokiman' date='14 August 2012 - 02:26 AM' timestamp='1344900396' post='433579']. . .[/quote]
έλα ρε αεκάρα. 'ετσι είναι ακριβώς όπως τα λές. κάπως έτσι στα λέγαμε, εγώ, ο βαγγέλης και κάποιοι άλλοι πριν 10 μέρες.
(ξέχασες το μεγαλό + του πεσ, την επιθετική AI, που για μένα το κάνει λίγο καλύτερο από το φιφα).

[color="#FF0000"]
[b]Edit by ilias_gr:[/b]
Σε παρακαλώ να μην κάνεις τόσο μεγάλα quotes.
Είναι κουραστικό για τον αναγνώστη να επαναλαμβάνεται ένα τόσο μεγάλο κείμενο.
Την επόμενη φορά, φρόντισε να κρατήσεις μέσα στο quote μόνο το σημείο που θέλεις να σχολιάσεις.
[/color] Edited by ilias_gr
Long Quote

[quote name='flokiman' date='14 August 2012 - 12:26 AM' timestamp='1344900396' post='433579']

Γενικά η ΚΟΝΑΜΙ εχει θέμα με τα animations. Επαιξα το SAW 2 και τα animation ειναι πολυ ξύλινα. Σε αντιθεση με παιχνιδια της ΕΑ οπως το Crysis που τα εφφε και τα animation ειναι σαν να βλέπεις ταινια του HOLLYWOOD (αν δειτε demo της cryengine 3 θα καταλαβετε). Ειναι το στυλ της εταιρειας. Η ΚΟΝΑΜΙ εφτιαχνε arcade και διασκεδαση , ενώ η ΕΑ κυνηγουσε το ρεαλισμο.

[/quote]

Δες το Metal gear solid 4. Edited by eluse

[quote name='eluse' date='14 August 2012 - 07:18 PM' timestamp='1344961135' post='433668']
Δες το Metal gear solid 4.
[/quote]
θες να πεις ότι με την fox engine που χρησιμοποιείται και στο metal gear solid 4 θα λυθεί το θέμα των animation

[quote name='billgoldrobert' date='14 August 2012 - 05:52 PM' timestamp='1344963156' post='433674']
θες να πεις ότι με την fox engine που χρησιμοποιείται και στο metal gear solid 4 θα λυθεί το θέμα των animation
[/quote]
θέλω να πω πώς αυτό
[quote name='flokiman' date='14 August 2012 - 12:26 AM' timestamp='1344900396' post='433579']

Γενικά η ΚΟΝΑΜΙ εχει θέμα με τα animations.
[/quote]
δεν ισχύει.

[quote name='eluse' date='14 August 2012 - 08:06 PM' timestamp='1344964006' post='433677']
θέλω να πω πώς αυτό

δεν ισχύει.
[/quote]

Για το πρωτο, μεγαλη μπουκια φάε.

Για το δευτερο εννοω ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΑ GAMES.
Και μη μου πεις οτι το metal gear solid 4 εχει καλυτερα animation απο Crysis, Mass Effect, Battlefield κτλ.
Μιλαω για animation , μην αρχισεις τα " Το Metal gear solid ειναι παιχνιδαρα ασχετε" κτλ. Edited by flokiman

Το να λέμε ότι σε ένα site του PES δεν είναι αντικειμενικό αυτό το poll είναι επιφανειακά αλήθεια.

Αλλά το WeHellas έχει αναπτυχθεί τόσο που υποστηρίζει όλα τα παιχνίδια. Είναι ευρύτατο και απολύτως αντικειμενικό.

Το βλέπετε, άλλωστε, και στην ψηφοφορία.

[b]Εγώ ψήφισα:[/b]

PES
FIFA
FIFA
PES
FIFA
PES

:thumbsup:

• Like 1

[quote name='flokiman' date='14 August 2012 - 06:09 PM' timestamp='1344964179' post='433679']
Για το πρωτο, μεγαλη μπουκια φάε.

Για το δευτερο εννοω ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΑ GAMES.
Και μη μου πεις οτι το metal gear solid 4 εχει καλυτερα animation απο Crysis, Mass Effect, Battlefield κτλ.
Μιλαω για animation , μην αρχισεις τα " Το Metal gear solid ειναι παιχνιδαρα ασχετε" κτλ.
[/quote]
μόνο το Battlefield 3, έχει καλύτερα animation. Και κυκλοφόρησε το 2011, ενώ το MGS το 2008.

είναι επιλογή της ομάδας που φτιάχνει το παιχνίδι για παράδειγμα, ο Ροναλντο να έχει τόσα animation και οι τερματοφύλακες να είναι επιπέδου PES5. Δεν είναι θέμα ΚΟΝΑΜΙ γενικά και αόριστα.
Η ομάδα που φτιάχνει το PES έχει την ευθύνη.

[quote name='santo' date='15 August 2012 - 09:26 AM' timestamp='1345019160' post='433739']
Το να λέμε ότι σε ένα site του PES δεν είναι αντικειμενικό αυτό το poll είναι επιφανειακά αλήθεια.

Αλλά το WeHellas έχει αναπτυχθεί τόσο που υποστηρίζει όλα τα παιχνίδια. Είναι ευρύτατο και απολύτως αντικειμενικό.

[/quote]
σε μία χρονιά με The Elder Scrolls V: Skyrim,
Batman: Arkham City,
The Legend of Zelda: Skyward Sword,
Portal 2,
Uncharted 3: Drake’s Deception

εμείς βγάλαμε καλύτερο παιχνίδι το PES2012. :whistling:

Edited by eluse

Νομιζω ξεδιαλυνεται το προβλημα FIFA η PES... για μενα τουλαχιστον.
Πολλα ματς, και στο FIFA 11 και στο PEs 2013... Ωρες ατελειωτες να διαβάζω φόρουμ για αυτη την κοντρα. Να διαβάζω σκεψεις και να παρατηρω αυτα που διαβασα on-game.

Λοιπον. [b]Ο Νικητης ειναι το PES 2013[/b]. Και μεχρι περσι ημουν φανατικος οπαδος του ΦΙΦΑ. Εξηγω το γιατι.

Το Fifa ειναι ενα "toy" οπως ειπε καποιος ευστοχα σε ενα φορουμ. Ειναι ενα πανεμορφο "toy" λοιπον με τρομερη ρευστοτητα και ομαλοτητα. Γιατι ομως "χάνει" μπροστα στο PES?

1.[b][size="3"] Γιατι το FIFA ειναι επαναλαμβανόμενο, προβλεψιμο και αναμενομενο[/size][/b]. Μπαινουν πολυ παρομοια γκολ, οι συγκρουσεις εχουν προβλεψιμο αποτελεσμα, ολα πανε οπως περιμενεις. Αυτο κουραζει και κοιμιζει.
[b][size="3"]Το Pes ειναι πιο χαοτικο[/size][/b]. Ακομα και το οτι η πασα δεν υπακουει παντα δινει μια αισθηση δυναμικοτητας και διαφορετικοτητας.[i] Αυτο το οτι η μπαλα ειναι στρογγυλη και απροβλεπτη η κατα το κοινο "πουτάνα" ισχυει απολυτα στο PES 2013. Και εκει ειναι το κλειδι για να σε κρατησει ενα ποδοσφαιρακι[/i]. Συμφωνω οτι εν μερει η φυσικη της μπάλας στο ΠΕΣ ειναι προβληματικη. Καποιες φορες ομως ειναι πραγματικα απιστευτη σε θεμα τροχιας, σπιν, και γλυστριματος.
Στο Φιφα ειναι τρομερα προβλεψιμη και "υπάκουη" οπως τη χαρακτηρισε καποιος.

2.[size="3"][b]Δεν υπαρχει η εννοια της αδρανειας και της επιταχυνσης[/b][/size]. Οι παικτες ειναι σε διαρκη κινηση...σαν γλυστριμα καλυτερα θα το ελεγα. Ενω τα ανιματιον ειναι καταπληκτικα και η διαδοχη τους απιστευτη, το ολο concept της κινησης του παιχτη στο ΦΙΦΑ πεφτει στο κενο, γιατι ο παιχτης παυει να εχει βάρος, δυναμη, αδρανεια, και χρονο αποκρισης. Δεν υπαρχει η εννοια σταματαω την μπαλα, την κοβω κτλ. Παντα κινειται ο παιχτης. Αυτο δινει [i]ενα συνεχομενο ιδιο τεμπο στο ΦΙΦΑ που σε υπνωτιζει, ειδικα σε συνδυασμο με τα παντα τελεια κοντρολ. Η μπαλα κολλαει στο ποδι ρε παιδι μου οποια ομαδα και αν ειναι![/i]. Στο pes απο την αλλη το σημαντικοτερο κουμπι ειναι το R2. Σταματας, κρατας και προστατευεις την μπαλα μεχρι να οργανωθεις. Και μετα ορμας. Καθε παιχτης ειναι διαφορετικος, πιο γρηγορος πιο αργος, πιο σταθερος πιο ανατρεψιμος κ.ο.κ. Επισης τα ασταθη κοντρολ δημιουργουν φάσεις απο το πουθενα, και γενικα κανουν το παιχνιδι πιο αληθινο.
Αυτο δινει την εννοια της εκρηκτικοτητας και δινει στο παιχνιδι κυμαινομενο ρυθμο και τεμπο.

Συνοψιζοντας, προτιμω (παντα προσωπικα) το απροβλεπτο PES με κυμαινομενο τεμπο και με στιγμες εκρηκτικοτητας και ηρεμιας. Αυτο ειναι ποδοσφαιρο. Αυτο γινεται μεταξυ 22 παιχτων και μιας μπαλας.
Και δεν προτιμω ενα ομαλοτατο πανερμοφο αλλα επαναληψιμο, προβλεψιμο και υπνωτιστικο FIFA.
Οπτικα το FIFA τραβαει το ματι περισσοτερο απο το PES.
To Pes ομως ειναι το ποδοσφαιρο.
Και επαναλαμβανω, για μενα παντα. Edited by flokiman
  • Like 3

η σύγκριση ειναι άτοπη για ένα και μόνο λόγο... συγκρίνεις pes 2013 με φιφα 11..... δεν έχεις καν δει το φιφα 13, δε λέω οτι η τελική ετυμηγορία θα αλλάξει αλλα ρε σεις λίγο υπομονή, καθίστε να τα δούμε και τα δυο στη τελική τους μορφή, να παίξουμε 5-6 μέρες και μετα να ψηφίσουμε... Κατα τη γνώμη μου το πολλ πρέπει να κλείσει και να ανοίξει αφου κυκλοφορήσουν [u]ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ[/u]...
και πάλι όχι με το καλημέρα ψήφος, όποιος κάνει εμπεριστατομένη κριτική στα πρώτα 2 παιχνίδια, κάνει το μεγαλύτερο λάθος που θα μπορούσε να κάνει, τέτοιες κριτικές είναι το λιγότερο ανακριβείς...
  • Like 1

Μπορώ να πω πως συμφωνώ κατά ένα μεγάλο ποσοστό με την άποψη του flokiman. Παρόλο που συγκρίνει Porche με Mitsubishi, πιστεύω πως τα όσα λέει ισχύουν και για το νέο Fifa, μερικά ακόμη και σε μεγαλύτερο ποσοστό.

Όμως συμφωνώ και με την εισήγηση του arti, να ξανανοίξει το Poll λίγες μέρες μετά τη κυκλοφορία των 2 παιχνιδιών.

Περιμενα αυτη την απαντηση.
Ολα αυτα που ανεφερα θα ισχυουν και στο FIFA 13 vs Pes 2013.

Μικροδιορθωσεις ισως γινουν, (πχ δεν ανεφερα την προβληματικη Impact engine, και την κακη ΑΙ).
Για το μονο που επιφυλλασομαι ειναι τα κοντρολ του ΦΙΦΑ.
[b]Γενικά, αυτα που χρησιμοποιησα για να συγκρινω τα δυο παιχνιδια αφορουν τον πυρηνα του κάθε παιχνιδιου ο οποιος , τουλαχιστον φέτος, δε θα αλλαξει, για τον απλο λόγω οτι ειναι θέμα μηχανής και νοοτροπιας παιχνιδιου[/b]

[quote name='apoellara07' date='08 September 2012 - 03:01 AM' timestamp='1347062505' post='437831']
Παρόλο που συγκρίνει Porche με Mitsubishi, πιστεύω πως τα όσα λέει ισχύουν και για το νέο Fifa, μερικά ακόμη και σε μεγαλύτερο ποσοστό.
[/quote]

Χαχα, για εξηγησε ομως τι εννοεις Porsche και τι Mitsubishi?
Αν εννοεις το Φιφα 11 ειναι Mitsubishi λογω του οτι ειναι παλιο, μην περιμενεις οτι το FIFA 13 θα γινει Porche για να εχουμε ιση συγκριση.
Θα ειναι παλι Mitsubishi, με νεο σαλονι, ηχοσυστημα, και 10 hp παραπανω. Ουτε καν το αμαξωμα δε θα αλλαξει... :victory:

[quote name='flokiman' date='08 September 2012 - 03:17 AM' timestamp='1347063477' post='437834']
Χαχα, για εξηγησε ομως τι εννοεις Porsche και τι Mitsubishi?
Αν εννοεις το Φιφα 11 ειναι Mitsubishi λογω του οτι ειναι παλιο, μην περιμενεις οτι το FIFA 13 θα γινει Porche για να εχουμε ιση συγκριση.
Θα ειναι παλι Mitsubishi, με νεο σαλονι, ηχοσυστημα, και 10 hp παραπανω. Ουτε καν το αμαξωμα δε θα αλλαξει... :victory:
[/quote]

Για αυτόν ακριβώς το λόγο έρχομαι και σου λέω, για ποιο λόγο λοιπόν συγκρίνεις το pes 2013 και όχι το pes 2011 που είχε και αυτό τον ίδιο πυρήνα...

και σου ξαναλέω όπως είπα και στο ποστ παραπάνω, η τελική (σου) ετυμηγορία μπορεί να μην αλλάξει αλλα είναι αυτονόητο οτι η σύγκριση, ενώ ξανα-ξαναλέω οτι εν τέλει μπορεί να βγεί αληθης, είναι λίγο πρόωρη και λάθος προς το παρον.

Σαν ουδέτερος δηλαδή βλέπω οτι συγκρίνεις την εικόνα ενθουσιασμού του pes 2013 (ενώ πάντα είμαστε εν αναμονή του 2ου ντεμο) και ενός fifa που δεν υπάρχει καλα καλα ουτε βιντεο με gameplay... Εγω δηλαδή δεν αποκομίζω τίποτα απο αυτη τη σύγκριση. Μέχρι να κυκλοφορήσουν και τα δύο δε πρόκειται να με πείσεις... Καταλαβαίνεις πως το λέω...

Edited by arti.

[quote name='arti.' date='08 September 2012 - 03:25 AM' timestamp='1347063929' post='437835']
Για αυτόν ακριβώς το λόγο έρχομαι και σου λέω, για ποιο λόγο λοιπόν συγκρίνεις το pes 2013 και όχι το pes 2011 που είχε και αυτό τον ίδιο πυρήνα...

και σου ξαναλέω όπως είπα και στο ποστ παραπάνω, η τελική (σου) ετυμηγορία μπορεί να μην αλλάξει αλλα είναι αυτονόητο οτι η σύγκριση, ενώ ξανα-ξαναλέω οτι εν τέλει μπορεί να βγεί αληθης, είναι λίγο πρόωρη και λάθος προς το παρον.

Σαν ουδέτερος δηλαδή βλέπω οτι συγκρίνεις την εικόνα ενθουσιασμού του pes 2013 (ενώ πάντα είμαστε εν αναμονή του 2ου ντεμο) και ενός fifa που δεν υπάρχει καλα καλα ουτε βιντεο με gameplay... Εγω δηλαδή δεν αποκομίζω τίποτα απο αυτη τη σύγκριση. Μέχρι να κυκλοφορήσουν και τα δύο δε πρόκειται να με πείσεις... Καταλαβαίνεις πως το λέω...
[/quote]

Δεκτη και σεβαστη η επιφυλακτικοτητα σου. Δεν ειμαι ενθουσιασμενος, Αν ψαξεις παλιοτερα post μου θα δεις οτι εχω ριξει κραξιμο στο pes 2013 απο τα λιγα. Απλα εξηγω γιατι προτιμω το Pes 2013 ως στυλ και προσεγγιση του ποδοσφαιρου.
Σε 10 μερες το πολυ θα επιβεβαιωσω η θα καταριψω το προηγουμενο Post μου. :friends:

Μετα απο δοκιμη κ των δυο παιχνιδιων εμμενω στο προηγουμενο ποστ μου.
Αλλα παραδεχομαι το ΦΙΦΑ που εκανε προσπαθεια να αναιρεσει ολα αυτα που επισημανα. Η τουλαχιστον να ξεγελασει οτι δεν ισχυουν.

Το Pro Evolution ειναι καθαρα παιχνιδι...

Δηλαδη ειναι ενα παιχνιδι ποδοσφαιρου οπου επικρατει το παιχνιδι σε ολους τους τομεις και αυτο που παιζει σημαντικο ρολο για τους Ιαπωνες με βαση τα οσα εχουμε δει αυτα τα χρονια ειναι να παραμεινει παιχνιδι...
Δηλαδη τους ενδιαφερει το παιχνιδι παιζοντας το να ειναι διασκεδαστικο...Δεν τους ενδιαφερει τοσο ο ρεαλισμος και η πιστη αντιγραφη του πραγματικου ποδοσφαιρου...
Θα κατσεις με τους φιλους να παιξετε να διασκεδασετε να κανετε τις 10 ευκαιριες σας να βαλετε 2-3 γκολακια ο καθενας, να γελασετε σαν παιζετε, να νευριασετε σαν παιζετε και μετα να παει ο καθενας σπιτι του...
Θα κατσεις μονος σου να παιξεις το Μαστερ Λιγκ, θα εχεις να αντιμετωπισεις διαφορες μικρες αποστολες που δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα αλλα ειναι διασκεδαστικες..Θα αγορασεις τα παπουτσακια σου για να τα φορεσουν ολοι οι παιχτες που εχεις, θα αγορασεις τα οργανα γυμναστικης σου και θα τα βαλεις αποδω και απ εκει...Θα μπορεις να κανεις προτασεις μονο σε 5 παιχτες καθε φορα για να ειναι πιο δυσκολο το παιχνιδι και στις μεταγραφες..
Θα αγορασεις τους σταρ που συμπαθεις στην πραγματικοτητα και θα φτιαξεις μια ομαδα με σουπερ αστερες...
Θα μπεις στο Μαστερ Λιγκ online και θα κανεις το ιδιο..Θα εχει ο καθενας τον Ροναλντο τον Μεσσι τον Νειμαρ, θα φτιαξεις μια σουπερ ομαδα και θα διασκεδαζεις online με τα παιδια ολου του κοσμου που γουσταρουν το ιδιο πραγμα...
Οπως παιζουμε καποιο παιχνιδι και εχει δυσκολα σταδια και δυσκολους αρχηγους ετσι και το PES...Επειδη ειναι παιχνιδι...Σαν παιζεις πεταγονται οι scripted φασεις και εκει πρεπει να βαλεις τα δυνατα σου για να τις αντιμετωπισεις αν μπορεις..Αν δεν μπορεις και δεχτεις γκολ πρεπει να καταφερεις να βαλεις ακομη δυο για να νικησεις...
Εχει ραγες αλλα ειναι παιχνιδι...Εχει υπερβολικα μεγαλα γηπεδα (το κανονικο γηπεδο ειναι κατι μεταξυ γηπεδου ΦΙΦΑ και γηπεδου PES και οποιος διαφωνει πραγματικα ας παει να παιξει σε κανονικο γηπεδο ποδοσφαιρου και ας ελεγξει τις αποστασεις)...Το υπερβολικα μεγαλο γηπεδο βοηθα το παιχνιδι καθως σε συνδιασμο με αλλα στοιχεια του παιχνιδιου γινεται πιο διασκεδαστικο..παιρνεις εναν παιχτη τρεχεις εκει, ριχνεις την μπαλα διπλα τρεχει και αυτος, δινει την μπαλα εκει μεχρι να βρεθει καποιος να σουταρει...
Γενικα ολη η φιλοσοφια του PES ειναι φιλοσοφια διασκεδαστικου παιχνιδιου...Το οποιο φυσικα δεν εχει καμια σχεση με το πραγματικο ποδοσφαιρο που παιζεται σημερα...Ακομα και τα αρνητικα στοιχεια του βοηθουν το παιχνιδι..Ο δυσκολος χειρισμος κτλ κανουν ουσιαστικα το PES πιο δυσκολο ως παιχνιδι...

Μετα το 2010 η ΚΟΝΑΜΙ προσπαθει με το ιδιο προτζεκτ να φτιαξει ενα παιχνιδι διασκεδαστικο με οσο περισσοτερα στοιχεια της πραγματικοτητας..πχ το 2013 δεν ειναι τοσο γρηγορο οσο ηταν το παιχνιδι πριν το 2010...Αλλα παλι η γενικη φιλοσοφια του PES ειναι φιλοσοφια παιχνιδιου και οχι προσπαθεια πιστης αντιγραφης πραγματικου ποδοσφαιρου...

Παμε στο ΦΙΦΑ τωρα...Η ΕΑ προσπαθει να φτιαξει καθαρα ποδοσφαιρο... Με οτι συνεπαγεται αυτο το πραγμα ειδικα στις μερες μας που τα 2/3 των αγωνων ποδοσφαιρου ειναι βαρετα και κουραστικα...Δεν ειναι οπως παλια που εβλεπες δυο επιθετικες ομαδες (αν εξαιρεσουμε καποιες χωρες που η δικη τους σχολη ποδοσφαιρου βασιζοταν στην αμυντικη φιλοσοφια)με το ιδιο συστημα 3-5-2 να παιζουν στο γηπεδο και να προσφερουν θεαμα...
Η ΕΑ βασιστηκε κυριως στο Αγγλικο ποδοσφαιρο και εγκλωβιστηκε σ αυτο... Εγω παιζοντας ειναι σαν να παιζω το ιδιο πραγμα..Ειτε παρεις Αγγλικο πρωταθλημα ειτε Νορβηγικο παιζεις το ιδιο στυλ οσους αγωνες και αν παιξεις...Αυτο το εχουμε πει πολλες φορες στο θεμα του ΦΙΦΑ και ειναι κατι που πρεπει να το κοιταξει η ΕΑ στις nextgen κονσολες..Να βαλει δηλαδη διαφορετικους τροπους παιχνιδιου και το ΦΙΦΑ να αποκτησει ποικιλια στο gameplay...Αν δεν ειχε τοσα animations σε σουτ, κεφαλιες και τετοια οι αγωνες που θα παιζαμε θα ηταν ακριβως οι ιδιοι..Οχι τωρα πως δεν ειναι αλλα τουλαχιστον τα τερματα μοιαζουν διαφορετικα λογω της ποικιλιας στα animations..Δεν γινεται να παιζεις Σαντος-Φλαμεγκο και να ειναι λες και παιζεις Τσελσι-Μαντσεστερ Γιουναιτεντ...
Η ΕΑ λοιπον επειδη ενδιαφερεται να φτιαξει ποδοσφαιρο και οχι παιχνιδι, βασιζεται στα στοιχεια που θα κανουν το ΦΙΦΑ να μοιαζει ρεαλιστικο... Animations για να υπαρχουν ολες οι κινησεις που κανουν οι πραγματικοι παιχτες, ρεαλιστικη φυσικη μπαλας με τα φαλτσα της και τα παντα ολα, οργανωμενο και πιο συντηριτικο ποδοσφαιρο για να μοιαζει στην πραγματικοτητα(βασικα ειναι καθαρη αντιγραφη του Αγγλικου στυλ ποδοσφαιρου), ακομη και ο σχολιασμος ειναι σουπερ-επαγγελματικος..
Στο μονο που υστερουν ειναι στα γλυστρηματα που βλεπουμε απο τους παιχτες αλλα πιστευω οτι ειναι δυσκολο με αυτες τις μηχανες να πετυχεις ντριπλες, ευκινησια παιχτων χωρις πατιναζ..Αν παρατηρησετε και το PES σε καποιες φασεις που αφορουν ντριπλες κτλ οι παιχτες γλυστρανε..Φετος προσπαθησαν να κανουν το παιχνιδι να μην εχει τοσα γλυστρηματα και η διαφορα στον χειρισμο με προηγουμενες χρονιες ειναι εμφανης..Δεν ειναι τοσο ανετος οσο ηταν πχ στο ΦΙΦΑ 11 που υπηρχε περισσοτερο πατιναζ..

Σ οτι αφορα τους οπαδους των δυο τιτλων:

PESακηδες: Ειναι αυτοι που γουσταρουν το ΠΑΙΧΝΙΔΙ...Θελουν να παιζουν παιχνιδι και δεν τους ενδιαφερει τοσο ο ρεαλισμος..Θελουν να παιζουν κατι και να διασκεδαζουν.. Θελουν τα παπουτσακια τα χρωματιστα (δεν το λεω ειρωνικα καλα κανουν) τρελλαινονται με αποστολες του τυπου θα αγορασω παπουτσια στους παιχτες ή θα αγορασω οργανα γυμναστικης κτλ...Θελουν το PES να εχει αυτη την φιλοσοφια...Να ειναι ενα διασκεδαστικο παιχνιδι με τις δυσκολιες του με τις αποστολες του με το οποιο θα βαλουν τα γκολακια τους τα μακρινα και θα χρησιμοποιησουν τα κολπακια του παιχνιδιου για να κερδισουν...Γιατι ενα παιχνιδι παντα εχει τα τσιτακια του..
To ΦΙΦΑ το βαριουνται καθως δεν προσφερει διασκεδαση, ειναι μονοτονο, δεν τους ενδιαφερει να παιζουν κατι που να μοιαζει με το "βαρετο" ποδοσφαιρο της πραγματικοτητας αλλα θελουν κατι με το οποιο θα περνουν ωραια (οπως κρινει ο καθενας το περνω καλα)...

ΦΙΦΑκηδες: Ειναι αυτοι που θελουν να παιζουν ενα παιχνιδι που ειναι αντιγραφη της πραγματικοτητας (Οσο γινεται βεβαια)...Τους αρεσουν τα ρεαλιστικα animations, η ποικιλια κινησεων, το αργο τεμπο, το manual που δινει την αισθηση οτι εισαι μεσα στο γηπεδο και προσπαθεις να δωσεις πασα σε συμπαιχτη σου αλλα συχνα κανεις και την λαθος πασα ή την πασα που θα σου στοιχησει μια κραυγαλεα ευκαιρια του αντιπαλου ή ακομη και να δεχτεις γκολ.. Οι διαφορετικες αποκρουσεις των τερματοφυλακων η ποικιλια σε πασες σουτ, κινησεις τερματοφυλακα κτλ.. Θα παιξεις το manager mode σου που ειναι ρεαλιστικο, θα ακους τον εκφωνητη να μεταδιδει πολυ καλα λες και τον ακους στην τηλεοραση...
Το PES δεν το γουσταρουν επειδη το θεωρουν ψευτικο και "παιδικο"..Ραγες, μετρια φυσικη της μπαλας (φετος ειναι καλη), δυσκολος χειρισμος, υπερβολικα μεγαλα γηπεδα και πολλα αλλα που δεν ειναι τοσο ρεαλιστικα οσο αυτα που εχει το ΦΙΦΑ (πχ εκφωνητης)...

Και ειναι και οι ουδετεροι: Αυτοι παιζουν ενα απο τα δυο παιχνιδια (ειτε τις νεες εκδοσεις ειτε παλαιοτερες που τους καλυπτουν)αλλα ζητουν και απο τα δυο καποια πραγματα..Απο το PES ζητουν να γινει πιο ρεαλιστικο σε καποιους τομεις οπως ειναι οι 360 μοιρες, οι ραγες που πρεπει να εξαφανιστουν, η προσθηκη και καλυτερη ρυθμιση των βασικων animations, καλυτερη φυσικη μπαλας που να ειναι ρεαλιστικη οπως πχ ηταν στο football kingdom, καλυτερο εκφωνητη, καλυτερο χειρισμο...Θελουν δηλαδη απο την ΚΟΝΑΜΙ να διατηρησει μεν την διασκεδαση αλλα να κανει το παιχνιδι πιο ρεαλιστικο σ οτι αφορα αυτα τα στοιχεια..
Απο το ΦΙΦΑ θελουν μεγαλυτερα γηπεδα, στιβαροτητα, περισσοτερη ενταση-ψυχη, ακομη καλυτερη ΑΙ, διαφορετικα στυλ ποδοσφαιρου στο παιχνιδι και καποια αλλα πραγματα...

Για τις next-gen κονσολες..

Η ΚΟΝΑΜΙ αν θελει να διατηρησει την διασκεδαση ας κατσει να βαλει στο παιχνιδι πολλα animations που να καλυπτουν τις βασικες αναγκες του ποδοσφαιρου, δηλαδη ας βαλει εναν να πασαρει σε ολες τις κατευθυνσεις και ας καταγραψει τα animation του...Να πετυχουν επιτελους τις 360 μοιρες και να κανουν τον χειρισμο πιο ανετο για να μπορουμε να παιξουμε μπαλιτσα..Να δουν λιγο την φυσικη μπαλας του football kingdom με τα φαλτσα της κτλ...Και τελος να κατσουν να δουν τους αγωνες της Εθνικης Βραζιλιας το 1994 και την ΑΕΚ του 1994 οπου επαιξε το καλυτερο ποδοσφαιρο απο καθε Ελληνικη ομαδα την τελευταια 20ετια..Και να μας φτιαξουν ενα παιχνιδι με τα βασικα που ομως να δειχνουν ρεαλισμο με στυλ ποδοσφαιρου αλα βραζιλια και ΑΕΚ...Και να διατηρησουν τις αποστολες σε modes ή ακομα φτιαχνοντας καινουργια modes..πχ παρε την Μανστεστερ Γιουναιτεν και μεσα σε 15 λεπτα βαλε δυο γκολ για να γυρισεις το παιχνιδι σε 2-1 στον τελικο του Τσαμπιονς Λιγκ...Οπως εγινε τοτε με τον Σολτσγκερ και τον Σεριγχαμ..
  • Like 3

[quote name='Φάκτωρ Φάσος Κωνσταντίνου' date='21 September 2012 - 11:52 AM' timestamp='1348217551' post='441744']

Το Pro Evolution ειναι καθαρα παιχνιδι...

1.Δεν τους ενδιαφερει τοσο ο ρεαλισμος και η πιστη αντιγραφη του πραγματικου ποδοσφαιρου...

2.Θα κατσεις με τους φιλους να παιξετε να διασκεδασετε να κανετε τις 10 ευκαιριες σας να βαλετε 2-3 γκολακια ο καθενας, να γελασετε σαν παιζετε, να νευριασετε σαν παιζετε και μετα να παει ο καθενας σπιτι του...

3.Οπως παιζουμε καποιο παιχνιδι και εχει δυσκολα σταδια και δυσκολους αρχηγους ετσι και το PES...Επειδη ειναι παιχνιδι...Σαν παιζεις πεταγονται οι scripted φασεις και εκει πρεπει να βαλεις τα δυνατα σου για να τις αντιμετωπισεις αν μπορεις..

4.Εχει ραγες αλλα ειναι παιχνιδι...Εχει υπερβολικα μεγαλα γηπεδα (το κανονικο γηπεδο ειναι κατι μεταξυ γηπεδου ΦΙΦΑ και γηπεδου PES και οποιος διαφωνει πραγματικα ας παει να παιξει σε κανονικο γηπεδο ποδοσφαιρου και ας ελεγξει τις αποστασεις)...

5.Γενικα ολη η φιλοσοφια του PES ειναι φιλοσοφια διασκεδαστικου παιχνιδιου...Το οποιο φυσικα δεν εχει καμια σχεση με το πραγματικο ποδοσφαιρο που παιζεται σημερα...Ακομα και τα αρνητικα στοιχεια του βοηθουν το παιχνιδι..Ο δυσκολος χειρισμος κτλ κανουν ουσιαστικα το PES πιο δυσκολο ως παιχνιδι...

Παμε στο ΦΙΦΑ τωρα...
7.που τα 2/3 των αγωνων ποδοσφαιρου ειναι βαρετα και κουραστικα...

8. Εγω παιζοντας ειναι σαν να παιζω το ιδιο πραγμα.

9.Η ΕΑ λοιπον επειδη ενδιαφερεται να φτιαξει ποδοσφαιρο και οχι παιχνιδι, βασιζεται στα στοιχεια που θα κανουν το ΦΙΦΑ να μοιαζει ρεαλιστικο...

10.Animations για να υπαρχουν ολες οι κινησεις που κανουν οι πραγματικοι παιχτες, ρεαλιστικη φυσικη μπαλας με τα φαλτσα της και τα παντα ολα,

11.οργανωμενο και πιο συντηριτικο ποδοσφαιρο για να μοιαζει στην πραγματικοτητα
ακομη και ο σχολιασμος ειναι σουπερ-επαγγελματικος..

12.Στο μονο που υστερουν ειναι στα γλυστρηματα που βλεπουμε απο τους παιχτες αλλα πιστευω οτι ειναι δυσκολο με αυτες τις μηχανες να πετυχεις ντριπλες, ευκινησια παιχτων χωρις πατιναζ..Αν παρατηρησετε και το PES σε καποιες φασεις που αφορουν ντριπλες κτλ οι παιχτες γλυστρανε..Φετος προσπαθησαν να κανουν το παιχνιδι να μην εχει τοσα γλυστρηματα και η διαφορα στον χειρισμο με προηγουμενες χρονιες ειναι εμφανης..Δεν ειναι τοσο ανετος οσο ηταν πχ στο ΦΙΦΑ 11 που υπηρχε περισσοτερο πατιναζ..

Για τις next-gen κονσολες..

Η ΚΟΝΑΜΙ αν θελει να διατηρησει την διασκεδαση ας κατσει να βαλει στο παιχνιδι πολλα animations που να καλυπτουν τις βασικες αναγκες του ποδοσφαιρου, δηλαδη ας βαλει εναν να πασαρει σε ολες τις κατευθυνσεις και ας καταγραψει τα animation του...Να πετυχουν επιτελους τις 360 μοιρες και να κανουν τον χειρισμο πιο ανετο για να μπορουμε να παιξουμε μπαλιτσα..Να δουν λιγο την φυσικη μπαλας του football kingdom με τα φαλτσα της κτλ...
[/quote]

Καταρχην θα πω οτι εχω αρχισει να πορωνομαι πιο πολυ με το φορουμ παρα με τα παιχνιδια.
Δευτερο το ποστ αυτο και του Φασου μαλλον πρεπει να μετακινηθει στο αναλογο τοπικ

Φασο, εχω αριθμησει αυτα που πες, για να απαντησω στοχευμενα.

Για το Pro:

1. Προσωπικα θεωρω το Πες πιο ρεαλιστικο, οσον αφορα την εξελιξη κ την ροη του αγωνα. Και το πιο σημαντικο επιχειρημα? Τα πατηματα του παιχτη και η εννοια του "σταματαω την μπαλα". Στο Φιφα ολα γλυστρανε. Σαν να παιζεις ice hockey. Σοβαρα τωρα. Δεν νιωθεις καθολου τριβη με εδαφος. Ο παικτης δεν δειχνει να παταει, να μοχθει, να ξεσκιζεται. Γλιστραει απαλα μεταξυ παικτων. Εγω στο ΦΙΦΑ 13 περναω τη μιση αμυνα (σχεδον) με εναλλαγη του R2+R1(και παω διαγωνια) και σκετο R1 (αντιθετα διαγωνια).

2.Αυτη δεν ειναι η ουσια? η διασκεδαση? Με το Φιφα δε θα διασκεδασεις?

3.Ποιοι ειναι οι αρχηγοι? Οι δυσκολες ομαδες? Στο Φιφα δεν ειναι ετσι? Και αντε παλι η καραμελα με το script!!!
ΑΙ = script!!! Νιωστε το. Η ΑΙ ειναι κωδικας, αρα script! Αν δεν υπηρχε script θα εβλεπες τους παιχτες να κινουνται σαν μυγες σε τζαμι.

4.Οι ραγες φευγουν με super cancel (αλλα θελει εξασκηση). Για τα γηπεδα, θα χρησιμοποιησω ενα προγραμμα που χρησιμοποιω για τη μελετη φυτοτοξικοτητας για να συγκρινω αναλογιες παικτη,μπαλας, τερματος, γηπεδου. ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΣΟΥ Κ ΜΟΝΟ!

5.Παμε παλι στο πιο ρεαλιστικο. Δυσκολος χειρισμος? Μαλλον εννοεις δυσκινητος ε? Σκεψου να τρεχεις με μια μπαλα full speed και να πρεπει να την σταματησεις η να στριψεις! Στο pes νιωθεις το ξεκωλομα, βλεπεις ποση ωρα κανει. Στο fifa περαν του οτι δε σταματαει η μπαλα, στριβει ανετοτατα, σαν να ειναι μπαλα του βολευ και πηγαινε περπατωντας. Εδω θα σου πω οτι στο ΠΕΣ νιωθεις τη διαφορετικοτητα των παικτων. Μπορει το ΦΙΦΑ να εχει παραπανω animation, αλλα ολοι οι παικτες ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΟΛΛΑ animation!. Στο Pes τουλαχιστον σκεφτηκαν να βαλουν 5-6 διαφορετικα στυλ τρεξιματος, καποια ID, διαφορετικα στυλ σουτ κτλ. Επισης αυτο το νιωθεις στο χειρισμο. Οταν ελεγχω Ribery στο Πες ο παικτης ειναι διαολος. Ευελιξια και ταχυτητα αντε γεια.
Στο Φιφα ειναι ολα ιδια. Ισως λιγο πιο αργοι καποιοι, απλα το ιδιο ανιματιον σε πιο αργο ρυθμο.

Για το ΦΙΦΑ:

7. Συμφωνω!

8. Παλι συμφωνω!

9. Τα παμε για το ρεαλισμο.

10. Τα παμε για τα ανιματιον. Πιο πολλα στο ΦΙΦΑ, αλλα παντου ιδια. Και ολα πατανε σε ενα τελειως λαθος βηματισμο. O Ηχος στο ΦΙΦΑ ειναι σαφως ανωτερος και σε σχολιασμο και ατμοσφαιρα. ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ!!!

11.Οργανωμενο? Συντηρητικο? Η διαρκης αισθηση αντεπιθεσης? Οτι βρισκεσαι απο τη μια μερια του γηπεδου στην αλλη σε 2 δευτερολεπτα χαρη στο γλυστριμα, στο μικρο γηπεδο, και στο τερμα τεμπο? Δεν κανεις σχεδον ποτε πασα προς τα πισω (γινεται, αλλα δε χρειαζεται).

12.Στο Πες γλυστρανε λογω κακοτεχνιας (μια στο τοσο). Στο ΦΙΦΑ λογω ιδεολογιας (συνεχεια).
Επισης αυτο με το ανιματιον στις πασες στο προ τι εννοεις? Δεν το χω καταλαβει.

13.Ξεχασες να πεις οτι οι τερματαδες του ΦΙΦΑ ειναι ανωτεροι και πολυ πιο διαδραστικοι και εξυπνοι.

Παρακαλω το μηνυμα αυτο και του Φασου να παει στο Τοπικ FIFA 13 vs PES 13 Edited by flokiman
  • Like 2

[quote name='Φάκτωρ Φάσος Κωνσταντίνου' date='21 September 2012 - 12:54 PM' timestamp='1348221261' post='441784']
Κανενα απο τα δυο δεν εφαρμοζονται πληρως τα στατιστικα στο γηπεδο..Εχω βαλει πολλα γκολ με κεφαλια στο PES με τον Μεσσι ενω με την κοντη Μπαρτσα εδω και δυο-τρια χρονια μια χαρα τα πηγαινα στις σεντρες..

Το ιδιο ισχυει και για το ΦΙΦΑ...

Δεν θα πω ομως το ιδιο με την προσθηκη του ΦΙΦΑ που αφορα τα κοντρολ..πχ με εναν αμυντικο ειναι αδυνατο να κανω σωστο κοντρολ...

Το θεμα ευκινησιας-ευλιγισιας που αναφερεις δεν εχει να κανει ομως με το ποσο καλος ειναι ο παιχτης αλλα με τα φυσικα προσοντα του καθε ανθρωπου...

πχ Υπαρχει ενας παιχτης ο Χριστοφη στην Κυπρο που παιζει να ειναι πιο γρηγορος απο τον Μεσσι...
[/quote]
στο πεσ δεν εφαρμόνται πλήρως ενώ στο φίφα, κάποια καθόλου.όλοι στρίβουν τό ιδιο.ήδη στα εξήγησε αναλυτικά ο φλόκι. το στατιστικό ευκινισία δεν το έχεις δεί πουθενά; αυτό το στατιστικό που όπως το λέει και η λέξη είναι αυτό που κάνει τους παίκτες να στρίβουν μέσα στο γήπεδο, στο φίφα είναι γιά όλους το ΙΔΙΟ.