Jump to content
nikoloua92

Tutorial Requests

Recommended Posts

θα μπορουσε καποιος να φτιαξει ενα tutorial για την διμουργια του δικου σου χαρτη στο προ 11??

παιδια καποιος εχει ρωτησει αν μπορουμε να βαλουμε παραπανω συνθηματα σε μια ομαδα (κανενας δεν εχει απαντησει). Για παραδειγμα αν μια ομαδα εχει 3 unnamed μπορουμε να βαλουμε παραπανω συνθηματα (π.χ 5)???

Διάβασες το tutorial για τα συνθήματα; Με το tutorial μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο όσα συνθήματα έχει μια ομάδα.

[quote name='Djisves' date='07 June 2011 - 08:31 PM' timestamp='1307467863' post='352826']
Διάβασες το tutorial για τα συνθήματα; Με το tutorial μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο όσα συνθήματα έχει μια ομάδα.
[/quote]

ok thanks. και ναι το διαβασει αλλα και κει εχει ρωτησει καποιος αλλα δεν υπαρχει απαντηση. thanks παντως :)

παιδια αν μπορειτε να φτιαξετε ενα tutorial για τη μετατροπη option files παλαιοτερων pes σε option files νεωτερων pes... δοκιμασα με διαφορους editors αλλα αποτελεσμα μηδεν...

Ολόκληρο OF δε μπορείς να μεταφέρεις μεταξύ διαφορετικών PES, δηλαδή δεν μπορείς να μεταφέρεις αυτούσιο ένα OF του PES 2010 στο PES 2011.
Εκείνο που μπορείς να κάνεις είναι να εισαγάγεις συγκεκριμένα στοιχεία από το ένα στο άλλο.

Αν εννοείς παλαιότερες εκδόσεις ενός patch στην τελευταία έκδοση του ίδιου patch, τότε πρέπει απαραίτητα να δημιουργήσεις αντίγραφο ασφαλείας στο παλιό OF πριν εγκαταστήσεις το νέο. Μετά την εγκατάσταση του τελευταίου OF, ανοίγεις και τα δύο με τον [url="http://www.wehellas.gr/forum/index.php?showtopic=21334"]PES 2011 Editor[/url] (το παλαιότερο σαν OF2), και αντιγράφεις ότι χρειάζεσαι από το ένα στο άλλο. Λυπούμαι αλλά δεν βλέπω πλέον το νόημα να γράψω ένα οδηγό για ένα παιχνίδι που είναι με το ένα πόδι στον τάφο.

Αν εννοείς διαφορετικές εκδόσεις του ίδιου PES, θυμάμαι ότι ο παλιός editor του w![email protected] επέτρεπε στο PES2010 την εύκολη αλλαγή του OF από μια έκδοση σε άλλη. Για το PES 2011 δεν είμαι σίγουρος και δεν μπορώ να το ελέγξω αφού είμαι σε διακοπές και δεν έχω τα απαραίτητα μαζί μου.

θα ηθελα να μπει το εξης tutorial:

-πως φτιαχνω φανελες στο pes 2012 για ps3

και γενικα θελω να υπαρχουν περισσοτερα tutorial για ps3
  • Like 1

Ρε παιδια εχω χασει την μπαλα. Αν ειναι ευκολο καποιος να με καθοδηγησει θα το εκτιμουσα. Εχω κατεβασει το κιτσερβερ12 (δεν εχει καποιο ινσταλερ μεσα). Εχω κατεβασει καποια προσωπα σε αρχεια με καταληξη .bin και ενα προγραμμα που βρηκα στο pesedit με το οποιο βρισκεις και καλα το id(!) του παιχτη. Πως θα εισαγω τα εισαγω στο παιχνιδι. Ειναι λιγο συγκεχημενες οι πληροφοριες στο φορουμ (ή εγω ειμαι ασχτετος). Εστω καποια συγκεκριμενα λινκ δωστε μου να τα διαβασω.

Δύσκολο (αλλά όχι απίθανο) να γράψουμε τέτοιο tutorial σε ένα φόρουμ που καταπιάνεται με το editing/modding του PES.

Η δημιουργία των logos είναι βασικά γραφιστική δουλειά και όχι PES editing/modding. Τα logos φτιάχνονται με προγράμματα επεξεργασίας γραφικών όπως, για παράδειγμα, το Photoshop. Έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να βρεις βοήθεια και tutorials για αυτό το θέμα σε φόρουμ που καταπιάνονται με τα γραφικά παρά εδώ μέσα.

Για να μην το κάνω εγώ που είμαι άσχετος με το θέμα, παρακαλώ κάποιον από τους πιο έμπειρους kitmakers να μαζέψει ορισμένα από τα καλύτερα tutorials που κυκλοφορούν για τη δημιουργία kits και να τα δώσει σε ένα νέο topic εδώ, στην ενότητα tutorials.
Ιδανικό βέβαια θα ήταν αν μπορούσε κάποιος να γράψει ένα στα Ελληνικά. Φαίνεται ότι υπάρχει σχετική ζήτηση από τα μέλη μας.

παιδια θα ηθελα αν ειναι δυνατον να βαλει καποιος ενα τουτοριαλ για τη δημιουργια scoreboard στο pes 2012...

Θα ήθελα αν μπορούσατε να μου πείτε πως μπορώ να κάνω import στα .fef στο blender Edited by Majcon

[quote name='Majcon' date='28 January 2012 - 01:39 PM' timestamp='1327750792' post='398355']
Θα ήθελα αν μπορούσατε να μου πείτε πως μπορώ να κάνω import στα .fef στο blender
[/quote]
το εργαλειο ονομαζεται ''FEI 2010''...μπορεις να εισαγεις αρχεια bin και να τα μετατρεψεις σε fef και το αντιστροφο...(ειναι ευκολο να το βρεις στο google)

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά το πρόβλημα είναι ότι τα μετατρέπω σε .fef και μετά δεν μπορώ να τα βάλω μέσα στο blnder γιατί στο import δεν μου εμφανίζει το .fef

[quote name='Majcon' date='28 January 2012 - 01:47 PM' timestamp='1327751269' post='398359']
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά το πρόβλημα είναι ότι τα μετατρέπω σε .fef και μετά δεν μπορώ να τα βάλω μέσα στο blnder γιατί στο import δεν μου εμφανίζει το .fef
[/quote]
το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι μπορει να εχεις ονομασεις το αρχειο fef στα ελληνικα π.χ γκουμας.fef...τωρα αν δεν ειναι αυτο κατι λαθος θα κανεις εσυ

[img]http://thumbnails44.imagebam.com/17203/c9af08172020431.jpg[/img] Νομίζω ότι θα έπρεπε να είχε και το "FEI 2010 files(*.fef)"

αυτό το script δουλεύει μόνο με την έκδοση 2.4x του Blender, και εσύ προφανώς έχεις από 2.5x και πάνω
  • Like 1

[quote name='Majcon' date='28 January 2012 - 02:10 PM' timestamp='1327752644' post='398368']
[img]http://thumbnails44.imagebam.com/17203/c9af08172020431.jpg[/img] Νομίζω ότι θα έπρεπε να είχε και το "FEI 2010 files(*.fef)"
[/quote]
εχει δικιο ο πανος...μπορεις να πας στην κατηγορια tutorial/faces tutorial by edmar or pertboat)ενα απ'τα δυο εχει λινκ για το μπλεντερ...κατεβασε το και θα ειναι ολα οκ

Καλά αλλά έχω άλλο πρόβλημα όταν το πατάω να μου [url="http://www.imagebam.com/image/c7aa12172035541"]ανοίξει[/url] δεν μου βγάζει τίποτα

[quote name='Majcon' date='28 January 2012 - 03:19 PM' timestamp='1327756745' post='398399']
Καλά αλλά έχω άλλο πρόβλημα όταν το πατάω να μου [url="http://www.imagebam.com/image/c7aa12172035541"]ανοίξει[/url] δεν μου βγάζει τίποτα
[/quote]
λοιπον...ακου προσεκτικα...: ανοιγεις το fei 2010...στη συνεχεις κανεις import το face σε αρχειο bin...μετα πατας export στην επιφανεια εργασιας σε fef...στη συνεχεια ανοιγεις το blender και πατας: import/fei 2012 files...πας στην επιλογη desktop...επιλεγεις το αρχειο fef...(δοκιμασε να κανεις export απ'το fei σε fef στην επιφανεια εργασιας...)μπορει να φταιει αυτο(καντο ετσι παντα για να εισαι σιγουρος) Edited by manolisstavra

ναι ειναι αυτο που λεει ο μανολης...
αν κανεις αυτο που ειπε με το fei τοτε θα σου εμφανιστουν 2 αρχεια στην επιφανεια εργασιας ενα σε καταλαηξη .fef & ενα σε καταληξη .dds
αν εχεις και τα 2 στην επιφανεια θα σου ανοιξει μια χαρα...

Παρακαλώ, οι ερωτήσεις για συγκεκριμένα tutorials και η συζήτηση γύρω από αυτά να γίνεται στο topic του κάθε tutorial και όχι εδώ.
Ας αφήσουμε το topic αυτό καθαρό για τα requests.

Παιδιά, μήπως θα μπορούσα να έχω ένα τουτόριαλ για kit import στον κιτσέρβερ του 12;
Το ξέρω ότι υπάρχει ένα του Djisves αλλά ακολουθώ τα βήματα και δεν γίνεται τίποτα!
Θα ήθελα αν γινόταν να μου πείτε και πως γίνεται και το κιτ ρελινκ (αν χρειάζεται) και γενικά όλα λίγο αναλυτικά για να τα καταλάβω!

Αν δεν μπορείτε, βοηθήστε με τουλάχιστον μέσω ΠΜ. Ευχαριστώ!

[b]Αν[/b] άλλαξε κάτι στο PES 2012 σε σχέση με τα kits (εγώ δε μπορώ να το ξέρω αυτό μέχρι τώρα), όποιος θέλει και μπορεί, ας χρησιμοποιήσει το δικό μου σαν βάση κι ας προσθέσει ή αφαιρέσει ότι χρειάζεται για να είναι σχετικό για το PES 2012. Άλλη άδεια από εμένα δε χρειάζεται.