Jump to content
Sign in to follow this  
alexisss13

FIFA 22 Ultimate Team - Discussion Topic

Recommended Posts

FIFA-22-1.jpg.webp

Καλησπέρα σε όλους! Εδώ θα γράφουμε για το FUT 22!

Καλή σεζόν! 

• Like 3

Ας ξεκινήσω εγώ λοιπόν:

Πέρισυ δεν ασχολήθηκα καθόλου σχεδόν με UT. Έπαιζα πιο χαλαρά ένα career που είχα ξεκινήσει.

Φέτος, ξεκίνησα ορεξάτος, λόγω της περσινής αποχής, αλλά και λόγω πως οι πρώτοι μήνες είναι οι καλύτεροι στο FUT. Ούτε monster teams, ούτε αδικαιολόγητα μπουσταρισμένες κάρτες, και ούτε παίζουν όλοι exploitάροντας τους μηχανισμούς του παιχνιδιού.

Έχω παραγγείλει πρώτη φορά την Ultimate Edition για PS5, καθώς συνέφερε σε σχέση με τη standard. Τα 4600 FIFA points θα μπουν στο release.

Ξεκινάμε με το early access. Κατεβάζοντας την έκδοση PS5, αλλά και αυτή του PS4, οι 10 ώρες έγιναν 20. 

Πρώτα packs, τα Welcome Back. Μόνο αξιόλογο find ο Handanovic. Κι αυτός δεν πιάνει και πολλά λόγω θέσης (5.5k). Τον κράτησα για την ώρα.

Στόχευσα κάποια objectives και χάρη σε coin boost 1500/game, έχτισα μια αξιοπρεπή ομάδα για Squad Battles:

https://www.ea.com/fifa/ultimate-team/web-app/?showoffId=e5b8gbMCnXKg5:FFA22PS5

Πέτυχα και 2 untradable IFs. Έχω 4.5k χωρίς να έχω πουλήσει τίποτα. Για την ώρα, θα παίζω μόνο Squad Battles και θα προσπαθώ να μαζέψω coins. Μπορεί να κάνω και κανα SBC. Βλέποντας και κάνοντας!

• Like 4

Οι high rated θα ανέβουν με το πρώτο δυνατό SBC. Ξεκινά trade με κάρτες που χρειάζονται για τα πρώτα SBC. Προσπάθησε να τις κάνεις snipe. 

Καλή χρονιά να έχουμε, εγώ φέτος δεν θα ασχοληθώ. Το παιχνίδι δεν μου άρεσε καθόλου.

• Like 3

Ξεκίνησα και γω εχθές το πρωί και επειδή πέτυχα τον Φέλιξ( δεν πάει πολύ το πολύ 4.5 κοινς) πάω προς ισπανικό σιγά σιγά. Έπαιξα τις 8 από τις δέκα ώρες και μου μένουν δύο ώρες ακόμα να παίξω σκουαντ μπατλς αύριο. Δεν έχω καταλάβει ακόμα τι παίζει με τ ραιβαλς ακριβώς με το wl κλπ αλλά είναι νωρίς ακόμα. Επίσης είδα αλλάξανε και τα rewards στα σκουαντ μπατλς.

Στα του gameplay μου άρεσε αρκετά το παιχνίδι φέτος και απ' όσο θυμάμαι περισσότερο απ' όταν είχα πρώτο παίξει το περσινο. Που το περσινό μου φαινόταν τσίρκο και άντεξα να ασχοληθώ μαζί του μέχρι το Νοέμβριο. Φέτος είναι πιο αργος ο ρυθμός ίσως κάπως πιο στιβαροί οι παίκτες γνκ μου άφησε μια μικρή αίσθηση παλιού Προ.Επισης μου άρεσε το γεγονός ότι νερφαραν τα σκιλς και επιτέλους παίζεις ποδόσφαιρο.

Δεν μου άρεσαν οι τερματοφύλακες ,είναι ενοχλητικά καλοί και βγάζουν τα περισσότερα τετ α τετ και τρώνε κάτι άκυρα σουτ έξω από την περιοχή . Γνκ το όλο θέμα με τα τελειώματα των παικτών και τους τερματοφύλακες είναι λίγο τζόκερ φάσεις που έπρεπε να γίνουν γκολ τα πιάνουν και άλλες άκυρες κλωτσοσκουφο κλωτσιές της μπάλας καταλήγουν στα διχτια. Επίσης δεν είδα και διαφορά στα γραφικά

• Love 1

Έχοντας παίξει κυρίως squad battles και λίγο rivals, και πουλώντας σχεδόν ότι έχω, έχω φτιάξει την παρακάτω αρκετά καλή starter, έχοντας και 70k κάβα.

https://www.ea.com/fifa/ultimate-team/web-app/?showoffId=bORqRESGnXP5A:FFA22PS4

In-game, το γυρίζω σε 4-1-2-1-2 (2) με 10 Ilicic που οργιάζει με finesse shots, LCM Milinkovic-Savic, αργος, αλλά με 5* week foot και πολυ καλός σε όλους τους υπόλοιπους τομείς, RCM Zaniolo που έχει αξιοπρεπές defending για CM και 88 strength, και κόφτη Rabiot. 

Γενικά η ομάδα είναι πάρα πολύ καλή για τα λεφτά της. Το δίδυμο μπροστά πολυ δυνατό. 

Τα finesse είναι broken. Ο Ilicic στο 10 που έλεγα πιο πάνω, έχει με engine 89 long shots, 88 shot power και 95 curve. Βάλτε ότι έχει και finesse shot trait.... Είναι να μη βρει χώρο να πλασάρει.

Γενικά το παιχνίδι φαίνεται πιο ισορροπημένο από το 21 ng. Οι GKs όμως ενώ στην αρχή μου φαίνονταν καλοί, είναι εντελώς inconsistent. Ενώ κάνουν κάποιες αδιανόητες αποκρούσεις (ίσως και σε υπερβολικό βαθμό), παθαίνουν κάτι εγκεφαλικά, ειδικά σε κεφαλιές οι περίεργες κόντρες.

Τέλος, έχω μια ώρα ακόμη στο trial του PS5 και 2,5 σου PS4. Βλέπω στο timer πάντως ότι στις 00:00 θα μπορώ να παίξω κανονικά πλέον. Για να δούμε. 

Χωρίς να είναι φυσικά κάτι επαναστατικό το φετινό, έχω ξεκινήσει ορεξάτος. Ελπίζω η ΕΑ να μην το καταστρέψει ακούγοντας την κλάψα των "pros" για την ταχύτητα, τις κροκέτες, και ότι άλλο θεωρούν πως χρειάζεται skill. Μονο τα finesse θέλουν σίγουρα nerf και οι GK ένα μπαλανσαρισμα.

Edited by alexisss13
  • Love 1
  • Like 3

Καλή αρχή σε όλους. τελείωσα τις 10 ώρες του trial όλα τα ματς ήταν στα divs του ultimate team. Ξεκίνησα με γερμανική έκανα μερικές χαζό μεταγραφές και έπαιξα τα παιχνίδια. Στην αρχή μου φαινόταν πως είχες ελπίδα και με μέτρια ομάδα να αντιμετωπίσεις καλύτερα squad αλλά έπεσα έξω. Με το που ανέβηκα στην div8 Με έβαζε όλο με ομάδες τούμπανες και απλά δεν έβαζα ούτε γκολ . Σε πολλά ματς ήταν σαν να μην έχω τερματοφύλακα όσο περίεργο και αν σας φαίνεται τα έτρωγε σχεδόν όλα. Επενδύστε κατευθείαν σε high rated μην σπαταλάτε τζάμπα κοινς για μέτριους παίκτες.

όταν βγει με το καλό θα ξεκινήσω από το μηδέν πάλι και θα πάω φέτος να φτιάξω από την αρχή υβριδική ομάδα.

• Like 3

καλημερα αυτη την ομαδα εφτιαξα μετα το 10ωρο,ημουν τυχερος απο πακετακι οτι ναναι με 2 παιχτες μου εδωσε militao που ειναι κτηνος για την ωρα στο παιχνιδι οποτε για αυτο πηγα σε βραζιλια πισω.το παιχνιδι ειναι γενικοτερα πιο καλο σε σχεση με το 21 και λιγο πιο (ρεαλιστικο) αλλα περιμενα κατι καλυτερο.

@alexisss13 φιλε ακριβως αυτα τα 2 που λες εχω δει που με ενοχλουν και εμενα,ειδικα με τους τερματοφυλακες πρεπει να βρουν μια ισορροπια,μεσα στην περιοχη βγαζουν κατι απιστευτα τετ α τετ και απο εξω εχω φαει γκολ που παει πανω του η μπαλα και κανει ενα ηλιθιο animation και τραβαει τα χερια του για να το ρουφηξει https://www.futbin.com/22/squad/556613

• Like 2

Σε xbox series S παίζω όποιος θέλει ας με κάνει add: JordanSav

Edited by JrdGr

35 minutes ago, JrdGr said:

Σε xbox series S παίζω όποιος θέλει ας με κάνει add: JordanSav

Az666rael αλλά το έχω στο Playstation 😅

• Haha 1

1 hour ago, jasikeviciuspao said:

πανω που ελεγα να μην ασχοληθω φετος απο hybrid leagues mega pack 😎spacer.png

Ρε συ, πλάκα μας κάνεις! Και tradeable κιόλας! Το καλύτερο μου pull από το FUT 10 που παίζω (με κάποια off βέβαια) ήταν ο Sane πέρυσι στην αρχή του παιχνιδιού που έπιανε 100k. Τώρα θα το αγοράσεις το φίφα ή όχι;;;;;!

Στα δικά μου, TOTW 1 pack μου έδωσε μια μλκ και έχω μαζέψει τρεις untradeable IFs άχρηστους. Ίσως χρησιμεύσουν για κανένα SBC σε κάποια φάση (2 X 82 και 1 X 81). 

Να δω τι θα μου δώσει και Ones to Watch. Ποντάρω σε Konate. 1,20 πληρώνει! 

Κι ένα off-topic: Πήρες το 2k22; Αν ναι, σε τι κονσόλα; Την είχα ψιλοαφήσει τη σειρά έτσι όπως την έκαναν. Με το 20 τη βγάζω για κάνα ματσάκι με φίλο. Διάβασα όμως πολύ καλά λόγια για το next gen 22, πως είναι πολύ ισορροπημένο, και ψήνομαι να το πάρω. Θυμάμαι πως έπαιζες αρκετά. Αν όντως το έχεις, πως σου φαίνεται;

Edited by alexisss13
  • Like 1

μου τα εδωσε μαζεμενα απο περσι που δεν ετυχα τιποτα σε packs και suker κιολας που ακομα περιμενω να τον δω στα πρασινα 😂αναγκαστικα αγορα και φετος

σε ps4 παιζω το φετινο 2κ ειναι το καλυτερο της σειρας εχουν βελτιωσει αρκετα πραγματα στο gameplay(νιωθεις οτι παιζεις διαφορετικο game) και στο myteam που ασχολουμαι αποκλειστικα εχουν προσθεσει καλα πραγματακια

Edited by jasikeviciuspao
  • Like 1

Τα rivals Νομίζω δεν έχουν κάποιο νόημα δλδ δεν έχεις την αδρεναλίνη πέφτω ανεβαίνω. Μόνο ανεβαίνεις και από ότι είδα τα rewards είναι σκουπίδια. Το wl δεν έχω καταλάβει τι κάνεις και πως μπαίνεις και εκεί μου φαίνεται είναι δύσκολο να μπεις. Λεφτά δεν βγάζεις εύκολα, rewards δεν παίρνεις της προκοπής, άρα πάρε κοινς εκτός αν καταλαβαίνω λάθος. Αντικειμενικά μπορεί να μην είναι το καλύτερο φίφα που έχω πιάσει στα χέρια μου,να μην είναι το φιφα με τις τεράστιες αλλαγές με πέρυσι, αλλά σίγουρα είναι από τα λίγα φιφα που μπορείς να το παίξεις από την 1η μέρα κυκλοφορίας χωρίς κάποιο τρανταχτώ bug. Το λες και εξέλιξη!

Και εδώ η ομάδα της συμφοράς :

12.png

Edited by JrdGr
  • Like 1

συνεχιζει δυναμικα το pack luck μου φετος εβγαλα untreadable walker απο 2 players pack

δεν εχω ιδεα απο market και πηρα την αποφαση να κρατησω τον σουκερ(επεσε 100κ η τιμη του) που με κουβαλαει στο ξεκινημα

spacer.png

• Like 3

Φέτος μπορούμε να πέφτουμε κατηγορίες όπως πέρυσι για να κάνουμε πιο εύκολα τα objectives; 

2 minutes ago, Bakogoal said:

Φέτος μπορούμε να πέφτουμε κατηγορίες όπως πέρυσι για να κάνουμε πιο εύκολα τα objectives; 

Νομίζω είχα ακούσει πριν λίγο καιρό στο youtube ότι δεν γίνεται φέτος αυτό..Και λέγανε καλύτερα κιόλας γιατί θα είναι πιο δίκαιο για αυτούς που παίζουν να παίζουν με ισάξιους που είναι στο επίπεδό τους και όχι συνέχεια με παιχταράδες που πέφτουν επίτηδες πιο χαμηλά για να ολοκληρώσουν τα objectives.

• Thanks 1

Μπήκα να παίξω λίγο χθες τα ξημερώματα..και εκεί που πάω να το κλείσω βλέπω τσουπ εμφανίζεται πακέτο στο store..Λέω τι είναι αυτό αφού δεν έχω πακέτο άλλο να ανοίξω..Πάω να δω και λέει πακέτο Ones to Watch εγγυημένο παίχτη από preorder της ultimate edition που είχα κάνει πριν λίγες μέρες..Λέω καλή φάση αφού είχα δει σε προηγούμενα μικρά τρέιλερς που βγάλανε και είχε καλούς υποψήφιους ones to watch..Messi,cr7 κτλ..Είμαι λοιπόν έτοιμος να ανοίξω το πακέτο..Τελευταία στιγμή προσέχω που γράφει με μικρά γράμματα από κάτω ότι το πακέτο πρέπει να ανοιχτεί 1 Οκτώβρη μετά τις 17:00 που βγαίνει επίσημα το παιχνίδι δηλαδή..Δεν το σκέφτηκα πολύ..και λέω ντάξει αφού το δίνουν από τώρα και μπορώ να το ανοίξω το ίδιο θα είναι..

Το ανοίγω λοιπόν και μου δίνει απλό χρυσό untreadable Toko Ekambi της Λυών..Ούτε ones to watch ούτε τίποτα..ΓΤΧΚΤΠ μου μέσα..είχα ξενερώσει άπειρα δε μπορούσα να ηρεμήσω και κατέβαζα χριστοπαναγίες στον εαυτό μου τι ήθελα και το άνοιξα και δεν περίμενα την άλλη μέρα..Άρα δεν είχαν μπει καν οι ones to watch μέσα και δεν υπήρχαν ακόμα και χαράμισα τζάμπα το πακέτο που θα μπορούσε να μου δώσει παιχταρά ακριβό..Πρώτη φορά είπα να ασχοληθώ με fut φέτος που να ξέρω και'γώ τι ακριβώς γίνεται με τα κωλοπακέτα τους..Και αυτοί οι καραγκιόζηδες τι στο δίνουν το πακέτο πιο νωρίς και μπερδεύουν τον κόσμο να πούμε ενώ δεν έχει καν τους παίχτες μέσα..Δώστε το όταν βγει επίσημα το παιχνίδι άμα είναι να μην υπάρχουν μπερδέματα..Γάμησέ τα ξενέρα..Ωραίο ποδαρικό έκανα..

Τα δώσανε ξανά τα πακέτα.

Ξεκίνησα σήμερα, άθλιο παιχνίδι. Πολύ αργό, μέχρι και η γιαγιά μου μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό.

WL: μαζεύεις 1.500 πόντους παίζοντας rivals. Μετά παίζεις στα play off όπου χρειάζεται 6 νίκες σε 9 αγώνες για να παίξεις WL. Έχεις 7 προσπάθειες. Αν δεν τα καταφέρεις πρέπει να περιμένεις την επόμενη σεζόν. 

Μέτριοι παίκτες και κάτω προς το παρόν δεν έχουν προκριθεί. Κάποιος που έβγαινε κανονικά gold 3, δεν έχει καμία ελπίδα. Από Gold 1 και άνω παίκτες ίσως τα καταφέρουν. 

Δεν ξέρω σε μία ή δύο εβδομάδες που οι pros κλπ θα έχουν ολοκληρώσει τους αγώνες τι θα γίνει. Προς το παρόν μην δοκιμάσετε.

Κατηγορίες δεν μπορείς να πέσεις, αλλά σε κάθε σεζόν γυρνάς στην 10 και πρέπει να ανέβεις ξανά. Αηδία. 

Έπαιξα co op, ο άλλος είχε τον Jesus, ωραίος παίκτης. 

Εμένα μου έδωσε ένα Lautaro και έναν Icardi από κάτι πακέτα από SBC. 

Ακόμα δεν έχω πιάσει την καλή με κάποιο καλό pull, αλλά θα φαρμαρω νομίσματα αύριο.

Μετά από μια βδομάδα περίπου έχοντας παίξει αρκετά και οφλαιν και ονλαιν μπορώ να πω ότι το καταευχαριστιεμαι το παιχνίδι μέχρι στιγμής. Άνοιξα και το otw pack εχθές και πέτυχα τον Σαούλ της Τσέλσι όπου πιστεύω με καμιά ινφορμ θα γίνει αρκετά δυνατός παίκτης σαν cm. Επίσης αν γνωρίζετε ήθελα να ρωτήσω ισχύει ότι οι otw κάρτες σε πέντε νίκες των ομάδων τους θα παίρνουν +1? 

Ειδα βγάλανε και τον camavigga otw στα objectives αλλά μάλλον δεν θα τον κάνω λόγω έλλειψης χρόνου γιατί ζητάει πάρα πολλά

• Like 1
  • Thanks 1

Καλημέρα υπάρχει κάποιος οδηγός για το ultimate team ; Για το πώς ξεκινάμε κ το πώς φτιάχνουμε ομάδα ; Είχα παίξει το 18 αλλά  τα Χριστούγεννα κ δεν μπορούσα να συναγωνιστώ όποιον έπαιζε day one  πλέον έκανα την μετάβαση μετά τα τραγελαφικά της κοναμι... όποιος μπορέσει ας βοηθήσει ,γτ νομίζω ότι φέτος θα ήταν το πιο σημαντικό να υπάρχει ένας οδηγός για όλους εμάς που θα μετακινηθουμε.ευχαριστω