Jump to content
Chronis

eFootball [Free-to-Play]

Recommended Posts

Δε ξέρω τι θα γίνει αλλά έχω φίλο που έχει το ps5... Παίζουμε κ άλλα παιχνίδια online ο καθένας από το σπίτι του-αυτός με το 5 εγώ με το ps4.... μου λέει ότι τα γραφικά είναι ολόιδια όπως όταν παίζει μόνος του... 

10 minutes ago, AkisVarg said:

Δε ξέρω τι θα γίνει αλλά έχω φίλο που έχει το ps5... Παίζουμε κ άλλα παιχνίδια online ο καθένας από το σπίτι του-αυτός με το 5 εγώ με το ps4.... μου λέει ότι τα γραφικά είναι ολόιδια όπως όταν παίζει μόνος του... 

Δεν ισχύει αυτό. Δεν είναι το ίδιο σε ps4 και ps5. Εχω και τις 2 κονσόλες και το εχω δοκιμάσει για να δω διαφορές. Στο ps5 ο φωτισμός και τα χρώματα είναι αισθητά καλύτερα και το παιχνίδι εχει πιο καλή αίσθηση, χωρις τρελες διαφορες ομως. Σαν να παίζει πιο ανάλαφρα χωρις να ζορίζεται η κονσόλα, ας πουμε. Το παιχνίδι ειναι ps4 οποτε μην περιμένετε διαφορά σε γραφικά γιατι δεν έχει update για next-gen οπως πολλα άλλα παιχνιδια. 

Edited by giannmad7

19 minutes ago, giannmad7 said:

Δεν ισχύει αυτό. Δεν είναι το ίδιο σε ps4 και ps5. Εχω και τις 2 κονσόλες και το εχω δοκιμάσει για να δω διαφορές. Στο ps5 ο φωτισμός και τα χρώματα είναι αισθητά καλύτερα και το παιχνίδι εχει πιο καλή αίσθηση, χωρις τρελες διαφορες ομως. Σαν να παίζει πιο ανάλαφρα χωρις να ζορίζεται η κονσόλα, ας πουμε. Το παιχνίδι ειναι ps4 οποτε μην περιμένετε διαφορά σε γραφικά γιατι δεν έχει update για next-gen οπως πολλα άλλα παιχνιδια. 

Δεν κατάλαβες μάλλον τι είπα φίλε μου.... Παιχνίδι του Ps5 παίζει, εγώ έχω την έκδοση για ps4... Σαφώς κ η έκδοση του 5 είναι καλύτερη από του 4.... Αυτό που είπα είναι ότι όταν θα παίξουμε μαζι το παιχνίδι σε αυτόν δεν κάνει downgrade στα γραφικά επειδή παίζει co op με κάποιον που το παίζει από το 4-μου λέει. 

Edited by AkisVarg
  • Like 1

Θα τους παρουν και τα σοβρακα οπως και να εχει. Το gameplay θελω να δω μονο... εαν τρωγεται θα ειναι σιγουρη επιτυχια.
Εαν παει καλα μετα θα αρχισουν και συνεργασιες με αλλες ομαδες με ποσοστα ανα την πωληση. Εχει πολυ ψωμι η υποθεση.
Εχουν πει τπτ για το ποτε θα δειξουν gameplay?

• Like 3

25 με 29 Αυγούστου είναι η gamescom, σίγουρα θα δείξουν κάτι-μην πω πιο νωρίς να "διαφημίσουν" οτιδήποτε... 

• Like 1

7 hours ago, PAOK1944 said:

Επισης μπορουν ανετα να φτιαξουν ενα παιχνιδι με διαφορετικα γραφικα σ ολες τις πλατφορμες και να παιζουν μια χαρα μεταξυ τους...Το μονο που χρειαζονται ειναι η engine τους να μπορει να χρησιμοποιηθει σ ολες τις πλατφορμες...

Οταν ενωνεσαι με καποιον απο κινητο και ο σερβερ στελνει πληροφοριες και στους δυο ενω παιζεται το παιχνιδι και με βαση αυτα που κανετε παιζοντας, δεν ειναι αναγκη να βλεπετε τα ιδια πραγματα...Ιδια γραφικα και τετοια...Μπορεις να φτιαξεις ακριβως το ιδιο game τα ιδια animations σε PS5 και Android ομως στο Android να ειναι λιγο πιο κουτσουρεμενα-απλοποιημενα...Δεν ειναι κατι δυσκολο...

βασικα επειδη δεν ξερω πολλα απο τεχνολογια αυτο ηταν το μονο που με προβληματιζε αλλα εφοσον γινεται αυτο παμε καλα

τωρα οσον αφορα το ονλαιν δλδ myclub κ.α ριζικες αλλαγες δεν θελαμε? ωριστε ηρθαν,τωρα αν ειναι κ το gamelpay καλο (αυτο θα το δουμε αργοτερα) επισης παμε καλα.

για το οφλαιν masterlegue κ.α αν κ ειναι σημαντικο να υπαρχει,εγω επικηδειο:papasani: δεν θα γραψω για κατι που το σκοτωσα εγω τα τελευταια 3 χρονια.αλλα καταλαβαινω κ τα παιδια που το γουσταρουν τρελα και γι αυτο γκρινιαζουν.

• Like 1

1 hour ago, AkisVarg said:

25 με 29 Αυγούστου είναι η gamescom, σίγουρα θα δείξουν κάτι-μην πω πιο νωρίς να "διαφημίσουν" οτιδήποτε... 

στην λιστα που βγηκε προχθες η κοναμι δεν υπαρχει

14 minutes ago, TOL1S said:

στην λιστα που βγηκε προχθες η κοναμι δεν υπαρχει

Το είδα, ούτε η ΕΑ υπάρχει.. 

Edited by AkisVarg

Κανενος σωβρακο δεν πρόκειται να πάρουν.Αν είναι μάπα το παιχνίδι,δεν θα ασχοληθεί κανείς και θα παίξουν κάτι άλλο.Αν αξίζει το παιχνίδι θα παίζουν και θα βρίζουν🤣

Πάντως νομίζω είναι ανέτοιμοι ακόμα.Και τι ανακοίνωση είναι αυτή χωρίς ημερομηνίες,αλλά "αρχή φθινοπώρου το ντεμο", "τέλος φθινοπώρου το φουλ ", " αρχές χειμώνα το κρος"...καλό χειμώνα μάλλον!

• Haha 1

Με το edit  τι θα γίνει,  ΜL με 9 ομάδες μέχρι το Φεβρουάριο;

Τόσο μυστικά και κρυφά ταχουν;

Edited by angelofdeath
  • Like 1

5 hours ago, BasilhsGR said:

Προσωπικά δεν πρόκειται να ασχοληθώ ούτε με rumors ούτε με hype ούτε με το demo (αν δώσουν) γιατί ξέρω ότι είναι ανούσια, θα κατεβάσω μια και καλή την full έκδοση όταν έρθει η ώρα.

εχεις απολυτο δικιο στην φουλ εκδοση θα κριθουν ολα,αλλα απο την αλλη αυτη η περιοδος ειναι σαν τα μεταγραφικα των ομαδων μας που περμενουμε με αγωνια,ειναι λιγο δυσκολο να μην ασχοληθουμε με αυτα που βλεπουμε κ διαβαζουμε:D

• Like 1

Νομίζω πως ήρθε η ώρα να μπει και τρίτος παίκτης στο παιχνίδι.

Δυστυχώς η ΚΟΝΑΜΙ εθαψε το PES.

• Like 4

Αν κ ολα ειναι δυσοιωνα, υπαρχει μια ασαφεια που πλαναται.
Μηπως το efootball τρωγεται απο αποψη gameplay; (εχω κολλησει με αυτο που λενε 4Χ animation. Αν και στη beta δεν ειδα κατι τετοιο)
Μηπως σε κονσολες και πισι τα γραφικα ειναι καλυτερα;
Μηπως το 2023 βγαλει κατι πιο ολοκληρωμενο η ΚΟΝΑΜΙ?
Αυτα μου αφηνουν μια αχτιδα ελπιδας
Επισης εχουμε κ το hypermotion του FIFA που εμενα με επεισε απο τα ελαχιστα δευτερολεπτα gameplay που ειδα.
Δε θα το δουμε στο PC φετος (γιατι δεν το σηκωνουν τα πισι, εδω γελανε και τα πολυμπριζα) αλλα συντομα θα το δουμε και μαλιστα βελτιωμενο κ στα PC. 

• Like 4

Παιδια παλια υπηρχε το ΦΙΦΑ...Μετα εμφανιστηκε το ISS και το PES που μπροστα στο ΦΙΦΑ ηταν πιο ευχαριστα και πιο ποδοσφαιρο...Τις τοτε εποχες..Και αρχισε σιγα σιγα το PES να γινεται καψουρα..Μετα μπηκαμε σε next gen φαση, το ΦΙΦΑ προχωρησε το PES κολλησε στην engine που το κρατουσε πισω και οι φανς ειχαν μπει σε μια διαδικασια να ευχονται η καψουρα τους να ανακαμψει παρολο που ηταν παραδεχτο πως το ΦΙΦΑ ηταν μπροστα...Μετα το 2014 η ΚΟΝΑΜΙ αρχισε να κανει βηματα μπροστα, ομως η ΕΑ καταφερε να κανει πιο δημοφιλες το παιχνιδι της και να εδραιωθει σε θεμα μαρκετιγκ και περασης...

Ε τωρα η ΚΟΝΑΜΙ αποφασισε να μπει δυναμικα επειδη οι νεες εποχες αυτο ευνοουν και ειναι τυχεροι που αυτες οι νεες μοδες ξεκινησαν στην Ασια βλεπε League of Legends...

Tα πρωτα χρονια θα ναι δυσκολα οπως ηταν το 2008, οπως ηταν το 2014 ετσι και τωρα...Ομως ειναι το τελευταιο τους χαρτι και απ οτι φαινεται ειναι και γερο χαρτι...Αν καταφερουν να κερδισουν την αγορα της Ασιας και υπαρχει η ανταποκριση που υπαρχει σε αλλα παιχνιδια αλλου τυπου τοτε θα εχουν success story...και αναγκαστικα η ΕΑ θα πρεπει ν ακολουθησει εκτος αν πλεον εχουμε το κλασικο στυλ ποδοσφαιροπαιχνιδου οπως το ξεραμε τοσα χρονια δηλαδη το ΦΙΦΑ και απ την αλλη την νεα ταση των εποχων το PES...

Για να μπει τριτος στο παιχνιδι θα πρεπει να ανοιξουν τα δικαιωματα των ομαδων και των πρωταθληματων και να καταργηθουν οι αποκλειστικοτητες αλλιως δεν συμφερει...Τουλαχιστον σε Πρεμιερ Λιγκ πρεπει να καταργηθουν οι αποκλειστικοτητες..Ετσι θα μπει και τριτος και τεταρτος και πεμπτος...

Οταν κατι δεν παει καλα ή δεν υπαρχει τροπος να παει καλα, ειτε το αλλαζεις ειτε το τελειωνεις...

Y.Γ Hypermotion, 4x animations κτλ...Σημασια δεν εχουν ολα αυτα, σημασια εχει ποιος τα κανει και πως τα κανει...Κατα την δικη μου αποψη εχουμε δυο εταιριες που ασχολουνται με ποδοσφαιροπαιχνιδα και οσα hypermotion και να προσθεσουν οσο και να προχωρανε οι δυνατοτητες αυτοι εξακολουθουν να δειχνουν πως δεν το εχουν!!! Εγω προσωπικα γι αυτο σταματησα ν ασχολουμαι και με τα δυο...Επειδη καταλαβα πως δεν το χουν...Εχουμε 2021 θα μπορουσαν να κανουν παπαδες και εγω ακομη βλεπω ρομποτ που κινουνται σπασμοδικα...και scripted gameplay...

To 2021 τα animations θα πρεπε να ναι ετσι...και η φυσικη της μπαλας:

Edited by PAOK1944
  • Like 2

38 minutes ago, PAOK1944 said:

Παιδια παλια υπηρχε το ΦΙΦΑ...Μετα εμφανιστηκε το ISS και το PES που μπροστα στο ΦΙΦΑ ηταν πιο ευχαριστα και πιο ποδοσφαιρο...Τις τοτε εποχες..Και αρχισε σιγα σιγα το PES να γινεται καψουρα..Μετα μπηκαμε σε next gen φαση, το ΦΙΦΑ προχωρησε το PES κολλησε στην engine που το κρατουσε πισω και οι φανς ειχαν μπει σε μια διαδικασια να ευχονται η καψουρα τους να ανακαμψει παρολο που ηταν παραδεχτο πως το ΦΙΦΑ ηταν μπροστα...Μετα το 2014 η ΚΟΝΑΜΙ αρχισε να κανει βηματα μπροστα, ομως η ΕΑ καταφερε να κανει πιο δημοφιλες το παιχνιδι της και να εδραιωθει σε θεμα μαρκετιγκ και περασης...

Ε τωρα η ΚΟΝΑΜΙ αποφασισε να μπει δυναμικα επειδη οι νεες εποχες αυτο ευνοουν και ειναι τυχεροι που αυτες οι νεες μοδες ξεκινησαν στην Ασια βλεπε League of Legends...

Tα πρωτα χρονια θα ναι δυσκολα οπως ηταν το 2008, οπως ηταν το 2014 ετσι και τωρα...Ομως ειναι το τελευταιο τους χαρτι και απ οτι φαινεται ειναι και γερο χαρτι...Αν καταφερουν να κερδισουν την αγορα της Ασιας και υπαρχει η ανταποκριση που υπαρχει σε αλλα παιχνιδια αλλου τυπου τοτε θα εχουν success story...και αναγκαστικα η ΕΑ θα πρεπει ν ακολουθησει εκτος αν πλεον εχουμε το κλασικο στυλ ποδοσφαιροπαιχνιδου οπως το ξεραμε τοσα χρονια δηλαδη το ΦΙΦΑ και απ την αλλη την νεα ταση των εποχων το PES...

Για να μπει τριτος στο παιχνιδι θα πρεπει να ανοιξουν τα δικαιωματα των ομαδων και των πρωταθληματων και να καταργηθουν οι αποκλειστικοτητες αλλιως δεν συμφερει...Τουλαχιστον σε Πρεμιερ Λιγκ πρεπει να καταργηθουν οι αποκλειστικοτητες..Ετσι θα μπει και τριτος και τεταρτος και πεμπτος...

Οταν κατι δεν παει καλα ή δεν υπαρχει τροπος να παει καλα, ειτε το αλλαζεις ειτε το τελειωνεις...

Y.Γ Hypermotion, 4x animations κτλ...Σημασια δεν εχουν ολα αυτα, σημασια εχει ποιος τα κανει και πως τα κανει...Κατα την δικη μου αποψη εχουμε δυο εταιριες που ασχολουνται με ποδοσφαιροπαιχνιδα και οσα hypermotion και να προσθεσουν οσο και να προχωρανε οι δυνατοτητες αυτοι εξακολουθουν να δειχνουν πως δεν το εχουν!!! Εγω προσωπικα γι αυτο σταματησα ν ασχολουμαι και με τα δυο...Επειδη καταλαβα πως δεν το χουν...Εχουμε 2021 θα μπορουσαν να κανουν παπαδες και εγω ακομη βλεπω ρομποτ που κινουνται σπασμοδικα...και scripted gameplay...

To 2021 τα animations θα πρεπε να ναι ετσι...και η φυσικη της μπαλας:

τα εχουμε υπεραναλυσει τουλαχιστον 4 χρονια πριν, καμια σχεση δεν εχει το game που το χειριζεσαι εσυ με το digital soccer που ειναι αληθινο ματς με 3d γραφικα, αν δεις παλια ποστ θα καταλαβεις οτι αυτο  ισως συμβει σε 50 χρονια απο σημερα και το παιχνιδι θα πιανει τουλαχιστον 5tb στον αποθηκευτικο χωρο.

Ενδέχεται το παιχνίδι να είναι ένα ακόμα efootball Street όπως το fifa street.Πιο ανάλαφρο στα γραφικά και στην αίσθηση παιξίματος,αλλά να στρίβουν οι παίκτες σαν σβούρες,να βγαίνουν εύκολα τρίπλες και τσαλιμακια.

Οποτε στο ονλαιν να μην μπορούμε να παίξουμε με ποδοσφαιρικη σκέψη και αντίληψη, όπως αυτό που βλέπουμε στην τηλεόραση,πάσα με την μια δηλαδή κλπ,αλλά το ποδόσφαιρο που παίζαμε μικροί στις γειτονιές,όπου θέλαμε μια μπάλα ο καθένας μας.

Ακομα περισσότερο,αν ο άλλος παίζει από το κινητό και είναι μέσα στο μετρό,τι ποδοσφαιρικη σκέψη να έχει και τι ποδοσφαιρικό στήσιμο να κάνει στην ομάδα του?

Οπότε σε αυτή την περίπτωση πολλοί θα αρκεστούμε στο οφλαιν.Και αν είναι μάπα και τα δύο ποδοσφαιρακια στην αγορά,παίζουμε πότε το ένα το τζάμπα και πότε το άλλο με κάνα 30ρακι € τα Χριστούγεννα.Αν και λογικά όπως πάει το πράμα με τα f2p θα αναγκαστεί και η ΕΑ να προσαρμοστεί.

Edited by Game1

2 hours ago, isspro98 said:

τα εχουμε υπεραναλυσει τουλαχιστον 4 χρονια πριν, καμια σχεση δεν εχει το game που το χειριζεσαι εσυ με το digital soccer που ειναι αληθινο ματς με 3d γραφικα, αν δεις παλια ποστ θα καταλαβεις οτι αυτο  ισως συμβει σε 50 χρονια απο σημερα και το παιχνιδι θα πιανει τουλαχιστον 5tb στον αποθηκευτικο χωρο.

Μπορουν να το κανουν ανετα ετσι...ή σχεδον ετσι...Για να το κανεις ομως ετσι πρεπει να αποδεχτεις πως πρεπει να ξεκινησεις απ το μηδεν...Αν χρησιμοποιησουν το Rush Football για να δουν προσεκτικα τις κινησεις ολων των παιχτων θα τους βοηθησει!!! Ακομη και φετος η ΕΑ που ανακοινωσε πως και καλα θα προσεξει και θα φτιαξει τις offtheball κινησεις, εγω παλι ειδα οτι να ναι κινησεις...Ειπαμε οσο δεν καθονται προσεκτικα ν αρχισουν απ την αρχη να φτιαξουν πρωτα μια βαση με animations τα ball physics κτλ και μετα οταν φτιαχτει η βαση ν αρχισουν να προσθετουν διαφορα αλλα, παντα τετοια θα χουμε...Βασικα ολα τα παιχνιδια ΦΙΦΑ και PES ειναι updates...

1 hour ago, PAOK1944 said:

Μπορουν να το κανουν ανετα ετσι...ή σχεδον ετσι...Για να το κανεις ομως ετσι πρεπει να αποδεχτεις πως πρεπει να ξεκινησεις απ το μηδεν...Αν χρησιμοποιησουν το Rush Football για να δουν προσεκτικα τις κινησεις ολων των παιχτων θα τους βοηθησει!!! Ακομη και φετος η ΕΑ που ανακοινωσε πως και καλα θα προσεξει και θα φτιαξει τις offtheball κινησεις, εγω παλι ειδα οτι να ναι κινησεις...Ειπαμε οσο δεν καθονται προσεκτικα ν αρχισουν απ την αρχη να φτιαξουν πρωτα μια βαση με animations τα ball physics κτλ και μετα οταν φτιαχτει η βαση ν αρχισουν να προσθετουν διαφορα αλλα, παντα τετοια θα χουμε...Βασικα ολα τα παιχνιδια ΦΙΦΑ και PES ειναι updates...

διαβασε παλιοτερα ποστς, απο ατομα που γνωριζουν πραγματα επανω στο gaming, ο flokiman τα εξηγει ωραια! δεν γινεται να γινει ετσι ΠΑΙΧΝΙΔΙ το οποιο το χειριζεσαι, σου ειπα γιατι...ας ξαναπει ο floki μια το γιατι!

Edited by isspro98

Παιδες αυτου τυπου τα βιντεακια δεν προκειται να τα παιξουμε ποτε. Αυτο που βλεπετε ειναι ολο φτιαγμενο στο χερι. Ενα παιχνιδι ειναι σχεδιασμενο ολοι οι παιχτες να κανουν παρομοιες κινησεις. Οταν η ΕΑ ειπε οτι σχεδιασε πανω απο 4000 νεα animations οπου σημαινει οτι σχεδιαστες εκατσαν και σχεδιασαν νεες κινησεις σε textures σε αναλυση οπου δεν υπαρχει να την δεις σε οθονη οπου δεν θα εχουμε ποτε. Δεν γινεται ολο το παιχνιδι να ειναι random με διαφορετικη κινηση. Οταν λεμε οτι αλλαζει το παιχνιδι μηχανη σημαινει οτι αλλαζει η βαση. Τωρα για καποιους παιχτες οπως ronaldo - messi κπλ αυτοι εχουν δικος τους τροπο τρεξιματος - κινηση ωστε να μοιαζει σε αυτο το παιχτη. Εαν ομως πας να παιξεις ενα παιχνιδι 3ης κατηγοριας στη Αγγλια ολοι οι παιχτες εχουν την ιδια κινηση. Δεν υπαρχει μηχανη οπου να γεναει κινησεις. Ολα τα εχουν σχεδιασει. Η ΕΑ ειπε οτι προσθεσε animations ωστε να κανει το παιχνιδι λιγο πιο διαφορετικο. Η βαση ομως παρεμενει η ιδια. Και μεχρι να αλλαξει το Directx (το 2013 αλλαξανε απο 9 σε 11) ωστε να δωσει αλλες δυνατοτητες στους προγραμματιστες θα ειναι η ιδια βαση και δεν θα την αλλαξουνε. 
Η Κonami απο την αλλη ανακοινωσε νεα μηχανη και free to play οπου σημαινει το οτι φτιαχνουνε μενει και θα δουλευουν πανω σε αυτο για αρκετο καιρο. Δεν θα ειναι καθε χρονο 50αρι και περιμενω να βγαλουν 10 update να φτιαξουν τα bugs και μετα πτου και παλι απο την αρχη. Αυτο ειναι το πιο σημαντικο για εμενα. Απλα οταν βγει η νεα μηχανη θα δουμε αν κανει για τα γουστα του καθενος μας.

4 hours ago, isspro98 said:

διαβασε παλιοτερα ποστς, απο ατομα που γνωριζουν πραγματα επανω στο gaming, ο flokiman τα εξηγει ωραια! δεν γινεται να γινει ετσι ΠΑΙΧΝΙΔΙ το οποιο το χειριζεσαι, σου ειπα γιατι...ας ξαναπει ο floki μια το γιατι!

Αυτό είναι prerendered CGI. Σαν να βλέπεις ταινία "καρτούν" δηλαδή, να τον πω απλά, από μια βιβλιοθήκη animation σου παίζει πράγματα προαποφασισμενα. Δεν υπολογίζει κάτι σε Realtime. 

ΑΝΤΕ το πολύ πολύ, να σου παίζει ότι θέλει o Booker, aναποδα από αυτό που έχεις στοιχηματισει. 😛

ΣΤα κανονικά ποδοσφαιρακια PES/FIFA η μηχανή υπολογίζει τα δεδομένα και το input για να υπάρχει ένα output. Το οποίο input/output είναι Realtime, δηλαδή πατάς τάκλιν, κάνει τάκλιν. 

Εντάξει βέβαια με αποκλίσεις, πχ στο ΦΙΦΑ που είναι πρώτα responsive k μετα ομαλο, πατάς εκατό κουμπιά κ αλλάζει το αποτέλεσμα 100 φορές, εξου και τα περίεργα τρεμουλιασμενα animation τύπου κατσαριδες/χταπόδια. 

Στο PES πχ σε κλειδώνει από νωρίς, σε λοκαρει στην κατάσταση το animation, πχ σου κάνει τάκλιν ο άλλος, ξεκινάει ο δικός σου να πεφτει κωλοτουμπες με το που  ξεκινάει το τάκλιν, πριν καν σε ακουμπήσει Ή η αργοστροφιλα που λέμε. 

Λογικά ακόμα κ στο Football Manager, που στο 3D match έχει λιγότερα δεδομένα να υπολογίσει η game Engine, τα στατιστικά των παικτών κυρίως φαντάζομαι, ακόμα κ εκεί δεν μπορεί να το ενσωματώσει σε τόσο υψηλη ποιότητα. Είναι ψιλό χάλια κιόλας το 3D match. 

Θέλω να πω αν γινόταν να μπει κάπου ή τεχνολογία αυτή, πιστεύω θα ήταν πρώτα σε Manager game, στα real time ποδοσφαιρακια, δεν ξέρω, ίσως σε 10 ~20 χρόνια. 

Καλά εγώ να πω την αλήθεια, πίστευα χειρότερα το 2004 εποχές PES3. Έλεγα τότε, καλά το το 2020 θα φοράμε ένα virtual reality ζευγάρι γυαλιά και θα παίζουμε PES μέσα στο σαλόνι ξέρω γω, στυλ εικονική πραγματικότητα, και οι παίκτες θα κουνιούνται με τη σκέψη ή με φωνητικές εντολές. 

Έπεσα λίγο έξω νομίζω.. 

Edited by slamsoze
  • Like 2
  • Haha 3

8 hours ago, flokiman said:

Επισης εχουμε κ το hypermotion του FIFA που εμενα με επεισε απο τα ελαχιστα δευτερολεπτα gameplay που ειδα.
Δε θα το δουμε στο PC φετος (γιατι δεν το σηκωνουν τα πισι, εδω γελανε και τα πολυμπριζα) αλλα συντομα θα το δουμε και μαλιστα βελτιωμενο κ στα PC. 

Δεν είναι το θέμα ότι δεν το σηκώνουν τα pc...Το θέμα είναι τι είδους pc το σηκώνουν...Η μεγάλη πλειοψηφία έχει mid-range pc που σίγουρα δεν το σηκώνει...Οπότε τους συμφέρει να βγάλουν την υποβαθμισμένη έκδοση ώστε να μπορεί να το παίξει περισσότερος κόσμος και να έχουν περισσότερες πωλήσεις...

Το pc για να το κάνεις τούμπανο θέλει πόσα πράματα και πολλά έξοδα...οι περισσότεροι δεν είναι διατεθειμένοι να τα σκάσουν τόσο χοντρά..επίσης η κατάσταση φέτος με την έλλειψη σε τσιπάκια,κάρτες κτλ το κάνει ακόμα πιο δύσκολο..

Εγώ το βλέπω και από μένα..έχω 1060 κάρτα και i-5 επεξεργαστή...Για να το κάνω τούμπανο θα πρέπει να πάρω καινούργια πολύ καλή κάρτα,επεξεργαστή,ram,μητρική,τροφοδοτικό και δεν συμμαζεύεται...όλα αυτά σίγουρα θα βγουν αρκετά παραπάνω από 300-400-500 που θέλει μια next gen κονσόλα...Οπότε τσίμπησα ένα ps5 να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...Άσε που έχει και άλλα σπασαρχίδικα θέματα το pc εκτός απ'όλα αυτά..μία δεν παίζει όπως πρέπει γιατί θέλει update το τάδε software/hardware μία το άλλο μία το παρα άλλο κτλ..στα κάνει τσουρέκια...Με την κονσόλα απλά θα βάλεις το cd θα πατήσεις play και θα παίξεις χωρίς να σου σπάει τις μπάλες κάθε τρεις και λίγο..

Σε ένα-δυο χρόνια θα το κάνουν next gen και στο pc έτσι κι αλλιώς..όπως γίνεται πάντα σε κάποια φάση..Όταν και περισσότερος κόσμος θα έχει αναβαθμίσει τα pc του..Από τώρα δεν υπήρχε λόγος να το βγάλουν next gen πάντως από τόσο νωρίς γιατί φαίνεται να είναι και αρκετά απαιτητικό και θα χρειαζόταν πάρα πολύ καλά specs τα οποία η συντριπτική πλειοψηφία δεν τα έχει..οπότε αναμενόμενο ήταν..Άμα το βγάζανε next gen και οι περισσότεροι δεν μπορούσαν καν να το τρέξουν μετά θα κράζανε ότι βγάλανε παιχνίδι που δεν παίζεται..

• Love 1
  • Like 2

Πάντως πολύ καλύτερα που φέτος ξεκινάει με άσχημους οιωνούς κ θα δούμε κ θα κρίνουμε στην συνέχεια πάρα να ξεκινάει με καλούς κ να μας βγαίνει μάπα.... Όπως πχ με το 14 όπου τραβουσαμε μλκια με τα βίντεο κ μετά έγινε ο χαμός..... Και πάρα πολλοί έχουν αναθεωρήσει τις απόψεις τους με το τελικό προϊόν τα τελευταία χρόνια(είτε εδώ είτε για φιφα) ... απλά κάποιοι - γενικά παντού κ έξω-είναι  "να σας πάρουμε στον γάμο μας να μας πείτε κ του χρόνου"! Κουλ λέμε! 

Edited by AkisVarg
  • Like 3