Jump to content
Chronis

eFootball [Free-to-Play]

Recommended Posts

On 25/7/2021 at 7:22 ΜΜ, Ribo_10 said:

Δεν είναι το θέμα ότι δεν το σηκώνουν τα pc...Το θέμα είναι τι είδους pc το σηκώνουν...Η μεγάλη πλειοψηφία έχει mid-range pc που σίγουρα δεν το σηκώνει...Οπότε τους συμφέρει να βγάλουν την υποβαθμισμένη έκδοση ώστε να μπορεί να το παίξει περισσότερος κόσμος και να έχουν περισσότερες πωλήσεις...

Το pc για να το κάνεις τούμπανο θέλει πόσα πράματα και πολλά έξοδα...οι περισσότεροι δεν είναι διατεθειμένοι να τα σκάσουν τόσο χοντρά..επίσης η κατάσταση φέτος με την έλλειψη σε τσιπάκια,κάρτες κτλ το κάνει ακόμα πιο δύσκολο..

Εγώ το βλέπω και από μένα..έχω 1060 κάρτα και i-5 επεξεργαστή...Για να το κάνω τούμπανο θα πρέπει να πάρω καινούργια πολύ καλή κάρτα,επεξεργαστή,ram,μητρική,τροφοδοτικό και δεν συμμαζεύεται...όλα αυτά σίγουρα θα βγουν αρκετά παραπάνω από 300-400-500 που θέλει μια next gen κονσόλα...Οπότε τσίμπησα ένα ps5 να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...Άσε που έχει και άλλα σπασαρχίδικα θέματα το pc εκτός απ'όλα αυτά..μία δεν παίζει όπως πρέπει γιατί θέλει update το τάδε software/hardware μία το άλλο μία το παρα άλλο κτλ..στα κάνει τσουρέκια...Με την κονσόλα απλά θα βάλεις το cd θα πατήσεις play και θα παίξεις χωρίς να σου σπάει τις μπάλες κάθε τρεις και λίγο..

Σε ένα-δυο χρόνια θα το κάνουν next gen και στο pc έτσι κι αλλιώς..όπως γίνεται πάντα σε κάποια φάση..Όταν και περισσότερος κόσμος θα έχει αναβαθμίσει τα pc του..Από τώρα δεν υπήρχε λόγος να το βγάλουν next gen πάντως από τόσο νωρίς γιατί φαίνεται να είναι και αρκετά απαιτητικό και θα χρειαζόταν πάρα πολύ καλά specs τα οποία η συντριπτική πλειοψηφία δεν τα έχει..οπότε αναμενόμενο ήταν..Άμα το βγάζανε next gen και οι περισσότεροι δεν μπορούσαν καν να το τρέξουν μετά θα κράζανε ότι βγάλανε παιχνίδι που δεν παίζεται..

ξερεις εσυ η συντριπτικη πλειοψηφια τι pc διαθετει?στο μεταβιβαζουν? συνομιλεις με τον καθε χρηστη κ σου λεει με τι specs παιζει? εγω δεν ξερω παντως με τι παιζει η συντριπτικη πλειοψηφια.....

3 hours ago, villa said:

ξερεις εσυ η συντριπτικη πλειοψηφια τι pc διαθετει?στο μεταβιβαζουν? συνομιλεις με τον καθε χρηστη κ σου λεει με τι specs παιζει? εγω δεν ξερω παντως με τι παιζει η συντριπτικη πλειοψηφια.....

Εσύ; 

Ξέρεις; 

Στο gameover,στα webcasts έχω ακούσει πως οι περισσότεροι παίζουν με σομπες,το βλέπουν κάπως στο steam νομίζω.

Δεν ξέρω πως το βλέπουν,επιφυλάσσομαι,αλλά το έχουν αναφέρει 100%.

To ερώτημα μου είναι το εξής,μας ενδιαφέρει; 

Edited by Bakogoal
  • Confused 1

3 hours ago, villa said:

Άμα δεν ξέρεις..μπορείς να μάθεις...Υπάρχουν έρευνες και στατιστικά και απ'το Steam και από αλλού...Η μεγάλη πλειοψηφία έχει 1060-1080 κάρτες γραφικών και παρακάτω...και λογικό είναι όταν οι νέες πολύ καλές κάρτες κοστίζουν όσο ένα ps5 και ένα series x μαζί...Ακόμα και ένας απ'την ΕΑ το ανέφερε πρόσφατα σε συνέντευξη..ότι με τα στοιχεία που έχουν η πλειοψηφία των παιχτών δεν θα μπορούσαν να σηκώσουν το παιχνίδι άμα το βγάζανε σε next gen...

Για να φτιάξεις pc τούμπανο να παίζει 4K και τα συναφή θέλεις πάνω από ένα χιλιάρικο...λίγοι τα δίνουν αυτά τα λεφτά..οι περισσότεροι παίζουν με μέτρια έως κακά pc για τα σημερινά δεδομένα και δεν έχουν πρόβλημα να τα βάζουν ακόμα και όλα στο low τα γραφικά προκειμένου να τρέξουν κάποιο παιχνίδι..,Έχουν καλομάθει και με τα κρακαρισμένα παιχνίδια που σπάνε τα περισσότερα αργά η γρήγορα και τη βγάζουν στο τζαμπέ..ούτε παιχνίδια δεν αγοράζουν..πόσο μάλλον να δίνουν του κώλου τα λεφτά να αναβαθμίζουν το pc..Και'γώ pcάκιας είμαι τα τελευταία 10 χρόνια και βάλε..Είχα ps από 1 μέχρι 3..το 4 δεν το είχα πάρει γιατί ήμουν σε pc τότε..Πήρα το 5 πάντως γιατί συμφέρει παραπάνω να μπορώ να παίζω τα καινούργια next gen παιχνίδια εκεί σε 4K...Για να κάνω το pc μου να τα τρέξει αυτά σε τέτοιες αναλύσεις θα χρειαζόμουν τα διπλάσια λεφτά...Εσύ τι νομίζεις δηλαδή ότι οι περισσότεροι παίζουν με 3090ti ξέρω'γω..?

• Like 2

δεν ξερω για τους αλλους, αλλα εγω ολα τα προ τα επαιζα σε ps1, ps2, ps3, ps4 και xbox 360, xbox one, και σε pc επαιζα το pes5-pes6, τo 2008 αγορασα mac και απο τοτε δεν εχω ξανασχοληθει με PC, οποτε μου φενονται κουλα ολα αυτα που ο αλλος αγοραζει καρτα γραφικων με 1000 ευρω...παιρνεις fiat seicento με τετοια λεφτα...😆

• Haha 3

Τους παρακολουθώ αυτούς,ειδικά τον Verminator στο twitch,όποιος θέλει ας ακούσει την εκπομπή 

Χχαχαχα.. Με σόμπες λέει..

Εγώ πάντως το νέο eFootball (mobile) θέλω να το παίζω από καρτοτηλέφωνο. 

Edited by slamsoze
  • Haha 11

1 hour ago, slamsoze said:

Εγώ πάντως το νέο eFootball (mobile) θέλω να το παίζω από καρτοτηλέφωνο. 

αυτο θα μπορουσε να γινει και κλασικο ανεκδοτο τυπου "ο τζακ νορις παιζει mobile games σε καρτοτηλεφωνο..."😄

• Haha 7

χαχα ακομη καλυτερα κερματοτηλεφωνο,να θυμηθουμε τα παλια ηλεκτρονικα που ριχναμε τα 50ικα κ βαζαμε συρματακι:D

• Like 3
  • Haha 1

Αυτά πάντως αν τα ειχατε ποσταρει από την απέναντι θα σας είχαν πάρει με τις πέτρες.... δεν σηκώνουν αστεία από κει :nf02::lol:

• Haha 3

On 25/7/2021 at 7:22 ΜΜ, Ribo_10 said:

Δεν είναι το θέμα ότι δεν το σηκώνουν τα pc...Το θέμα είναι τι είδους pc το σηκώνουν...Η μεγάλη πλειοψηφία έχει mid-range pc που σίγουρα δεν το σηκώνει...Οπότε τους συμφέρει να βγάλουν την υποβαθμισμένη έκδοση ώστε να μπορεί να το παίξει περισσότερος κόσμος και να έχουν περισσότερες πωλήσεις...

Αυτά είναι μαρκετινίστικες παπάτζες της ΕΑ (και της 2Κ γιατί στα ίδια θα κινηθεί και το ΝΒΑ2Κ) για ποδοσφαιράκι μιλάμε όχι για open world. Δηλαδή φέτος δεν θα το σηκώνουν αλλά του χρόνου θα το πάνε νεράκι... Εδώ υπάρχει έλλειψη HW και μάλλον θα πάει μέχρι το 2023 λένε, σιγά μην αναβαθμίσει η μάζα με αυτές τις τιμές.

Στα του PES δεν καταλαβαίνω γιατί ο κόσμος έχει απογοητευθεί τόσο πολύ. Δεν λέω το βιντεάκι που έπαιξε στη επίσημη πρώτη παρουσίαση είναι απογοητευτικό, είχε γραφικά mobile, αλλά είναι το μόνο που θα έπρεπε να μας ανησυχεί από το βίντεο και εξηγούμαι..

Ρε μάγκες κάθε χρόνο το παιχνίδι κυκλοφορούσε το Σεπτέμβρη και μετά από 3-4 μήνες έδιναν δωρεάν το MC, τώρα μας δίνουν απ΄την αρχή δωρεάν το MC και όποιος γουστάρει θα αγοράζει μέσω dlc τα υπόλοιπα modes του παιχνιδιού, που είναι το κακό;; Παίζεις ΜC βαριέσαι/ξενερώνεις και θες να τσιλάρεις με ένα ML, δίνεις το αντίτιμο το κατεβάζεις και παίζεις. Φέτος εγώ για παράδειγμα δεν ακούμπησα κανένα άλλο mode εκτός απ΄το MC και λίγο το 11vs11 κι αυτό γιατί δεν έβρισκα την κατάλληλη παρέα.

Aυτά που πρέπει να μας προβληματίζουν είναι, θα έχει servers; Ίσως το πιο βασικό, αυτομάτως θα υπάρξει δραματική μείωση των cheaters ειδικά στις κονσόλες. Θα μπορούμε να διαλέγουμε με ποιους θα παίζουμε μέσω crossplay;; Γιατι απ΄όσα είπαν όταν θα παίζεις από κονσόλα ή PC και θα διασταυρώνεσαι με παίχτη από mobile θα πέφτει πετσόκομμα στα πρότυπα του mobile και δεν τίθεται θέμα γραφικών γιατί αυτό είναι client side αλλά animations πράγμα το οποίο θα αλλάζει όλο το gameplay. Αυτό προσωπικά δεν το θέλω. Επίσης κακά τα ψέματα, καλό θα ήταν να μπορούμε να επιλέξουμε με ποιους θα παίζουμε μέσω crossplay γιατί στο PC υπάρχει πάρα πολύ cheat και αυτό θα έχει impact στις κονσόλες. Για μένα όλα τα παιχνίδια θα έπρεπε να υποστηρίζουν crossplay μεταξύ PS kai ΧΒΟΧ που το περιβάλλον είναι πάνω-κάτω το ίδιο και το κυριότερο πολύ πιο ασφαλές. Το ΜC θα έχει περιεχόμενο ή μία απ΄τα ίδια και φέτος με τερματισμένους legends απ΄τον Σεπτέμβρη;; Με το σκριπτ τι θα γίνει;; Έχει δοκιμάσει να παίξει κανένας απ΄τους devs το φετινό έκτρωμα;; Πιστεύουν ότι θα ξεπουλήσουν coins με αυτόν τον τρόπο; Τέλος τo 11vs11 μαζεύει όλο και περισσότερο κόσμο και θα είναι κρίμα να το εγκαταλείψουν.

• Like 2

Πάντως σύμφωνα με αυτό που λέει η κοναμι για τα cross παιχνίδια,(κ φαίνεται στην εικόνα στην πρώτη σελίδα) στην αρχή θα είναι μεταξύ των δυο ps κ των δύο Xbox, αργότερα μέσα στο φθινόπωρο θα μπορούμε να παίζουμε κ μεταξύ μας-ps με Xbox κ τον χειμώνα θα μπουν κ τα άλλα στο παιχνίδι-pc, mobile.... Πιστεύω πάντως να έχει την επιλογή στις ρυθμίσεις να μπορείς να επιλέξεις με ποιους θες να παίζεις.

Edited by AkisVarg
  • Like 3

Και μένα το φιφα δεν με κρατάει πάνω από ένα μήνα.Αλλά σε σύγκριση με pes.Το efootball  να το δούμε. 

Δεν ξέρουμε κι αν θα δώσουν rewards στο efootball για οσους είμασταν στο myclub pes 2021.Δυστυχως αλλάζοντας κονσόλα, νομιζω τα χάνουμε.Αν πάμε δηλαδή από ps4 στο xbox.

• Like 1

8 hours ago, Game1 said:

Δεν ξέρουμε κι αν θα δώσουν rewards στο efootball για οσους είμασταν στο myclub pes 2021.Δυστυχως αλλάζοντας κονσόλα, νομιζω τα χάνουμε.Αν πάμε δηλαδή από ps4 στο xbox.

Λογικά δεν θα δώσουν σε κανέναν μπόνους γιατί το παιχνίδι θα είναι δωρεάν.

• Like 1

21 hours ago, AkisVarg said:

Πάντως σύμφωνα με αυτό που λέει η κοναμι για τα cross παιχνίδια,(κ φαίνεται στην εικόνα στην πρώτη σελίδα) στην αρχή θα είναι μεταξύ των δυο ps κ των δύο Xbox, αργότερα μέσα στο φθινόπωρο θα μπορούμε να παίζουμε κ μεταξύ μας-ps με Xbox κ τον χειμώνα θα μπουν κ τα άλλα στο παιχνίδι-pc, mobile.... Πιστεύω πάντως να έχει την επιλογή στις ρυθμίσεις να μπορείς να επιλέξεις με ποιους θες να παίζεις.

Βασικά early autumn (Σεπτέμβρη) θα παίζουν οι cross-gen κονσόλες μεταξύ τους δηλαδή PS4 με PS5 και xbox one με XBOX series δεν θα υπάρχει διασταύρωση PS με ΧΒΟΧ. To φθινόπωρο (Οκτώβρη, λογικά τότε θα έχουμε και την επίσημη κυκλοφορία του ΜyClub) θα ξεκινήσει το crossplay μεταξύ PS-XBOX-PC και το χειμώνα θα μπουν στο χορό και τα κινητά. Ελπίζω να μπορούμε να επιλέξουμε με ποιες πλατφόρμες θέλουμε να παίζουμε και να μην έχει γενικά μια επιλογή για crossplatform enabled/disabled.

Πολύ καλή κίνηση πάντως το crossplay, τόσα χρόνια και δεν μπορώ να παίξω με παιδιά από δω μέσα που γράφουμε και έχουμε πει τόσα, ο ένας παίζει στο PS  ο αλλος στο xbox και ο άλλος στο steam...

• Like 3

Το σημαντικότερο από όλα είναι ότι θα αυξηθούν οι χρήστες που θα παίζουν online και δεν θα κάνει εκατό ώρες να βρει αντίπαλο . Τα κινητά με φοβίζουν και εμένα αλλά ας δούμε πως και με ποιον τρόπο θα μπουν στο παιχνίδι 

• Like 2

Θα το απογειώσει το παιχνίδι ή ευκολία του crossplay και θα ξεπεράσει εύκολα ο κόσμος την υποβάθμιση των γραφικών.Η καθυστέρηση να βρεις αντίπαλο όλες τις ώρες ήταν ο μπελάς του ονλαιν.Επισης δεν ξέρουμε τι ευκολίες θα έχουμε με το κινητό.Δηλαδη θα έχουμε την ίδια ομάδα myclub σε κονσόλα και κινητό?Αν κάνουν κάτι τέτοιο,μιλάμε για μεγάλη ευκολία να έχουμε την ομαδα στην τσέπη όπου πάμε παντού, να γυμναζουμε και να προετοιμαζουμε την ομαδα οταν έχουμε χρόνο όπου κι αν βρισκόμαστε.

• Like 1

Μόνο κ μόνο για το καθημερινό log in σε περίπτωση που δεν βρίσκεσε σπίτι σου αξίζει! 

• Like 4

Προσωπικά δεν πρόκειται να παίξω ποτέ με crossplatform αν σου δίνει την επιλογή. Μου αρκεί το εκ γεννετής handicap και το script για να καθορίζει τα πάντα, δεν θα βάλω από πάνω κι άλλον παράγοντα "εξισορρόπησης" για να έρθω στα μέτρα της Κονόμι.

Θα το δούμε σταδιακά σε βάθος χρόνου πως το croosplatform δεν θα αφορά κανέναν, παρά μόνο περιπτώσεις δυσκοιλιότητας και παλιμπαιδισμού. Θα αποδειχτεί περίτρανα από μόνο του.

Και κάτι τελευταίο: τσάμπα δίνονται και κάτι απόπατοι τύπου lifo και athens voice.. κι ο νοών νοείτω

• Haha 1

Κάτι θα δώσει bonus η κοναμι σε όλους,κάποιον μαυρομπαλο όπως κάθε χρόνο-μιλάω για το  "mc" - που δε ξέρουμε πως θα είναι αλλά αυτό κλασικά είναι το τυράκι με το οποίο κολλάς και μπαίνεις στην πρίζα να χώσεις. 

• Like 1

44 minutes ago, SAX said:

Κάτι θα δώσει bonus η κοναμι σε όλους,κάποιον μαυρομπαλο όπως κάθε χρόνο-μιλάω για το  "mc" - που δε ξέρουμε πως θα είναι αλλά αυτό κλασικά είναι το τυράκι με το οποίο κολλάς και μπαίνεις στην πρίζα να χώσεις. 

Αυτό είναι το μόνο σιγουρο...... Ίσως, λέω ίσως, δώσει κ κάποιο μαυρομπαλο ανάλογα με την ομάδα που είχαμε όπως γινόταν κάθε χρόνο κ δεν έχει να κάνει με το αν το δίνουν φρι φέτος σε όλους αλλά πόσοι ήταν "πιστοί" - είχαν δηλ. το 21.....δε ξέρουμε, υποθέσεις κάνουμε. 

Πάντως σήμερα στο myclub του pes 2021,έχει μπει κουτί με legends που ανοίγει με gp.Κατι τέτοιο είχε γίνει και πέρσι τέτοια εποχή και μετά ανακοίνωσαν ότι ανάλογα το πόσους legends είχε ο καθένας,θα έπαιρνε περισσότερους icons στο καινούργιο pes.

Φετος όμως έχουμε άλλα δεδομένα.Το pes δεν υπάρχει πλέον και βγάζουν καινούργιο παιχνίδι.Ελπιζω να ανακοινώσουν σύντομα αν θα δώσουν rewards στο efootball ανάλογα με ότι έχουμε αποκτήσει στο pes 2021.

Το κουτί με legends στο myclub pes 2021 που ανοίγει και με gp,θα είναι μέχρι 16 Αυγούστου.Ενω έχει και δυο αγώνες οφλαιν challenge στα κύπελλα σε μεγάλη δυσκολία, που δίνει legends. Οι αγώνες challenge θα είναι μέχρι Κυριακή.

51 minutes ago, Game1 said:

Πάντως σήμερα στο myclub του pes 2021,έχει μπει κουτί με legends που ανοίγει με gp.Κατι τέτοιο είχε γίνει και πέρσι τέτοια εποχή και μετά ανακοίνωσαν ότι ανάλογα το πόσους legends είχε ο καθένας,θα έπαιρνε περισσότερους icons στο καινούργιο pes.

Φετος όμως έχουμε άλλα δεδομένα.Το pes δεν υπάρχει πλέον και βγάζουν καινούργιο παιχνίδι.Ελπιζω να ανακοινώσουν σύντομα αν θα δώσουν rewards στο efootball ανάλογα με ότι έχουμε αποκτήσει στο pes 2021.

Το κουτί με legends στο myclub pes 2021 που ανοίγει και με gp,θα είναι μέχρι 16 Αυγούστου.Ενω έχει και δυο αγώνες οφλαιν challenge στα κύπελλα σε μεγάλη δυσκολία, που δίνει legends. Οι αγώνες challenge θα είναι μέχρι Κυριακή.

παιζεις ακομη εσυ το 21?😶