Jump to content
Chronis

eFootball [Free-to-Play]

Recommended Posts

8 minutes ago, slamsoze said:

Καλά πήγε αυτό! :jester: Να πω ότι τα λέγαμε? Από τέλη Ιουνίου κιόλας??? "ΚΑΛΕ ΟΧΙ, ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΕΣ-ΤΕΣΤ συνδεσιμότητας "

Τέλος πάντων, περνάω στην αντίπερα όχθη τώρα...ΚΑΝΤΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ένα μήνα ακόμα , 11 Νοεμβρίου έρχεται το Monster Patch update!! :dance:

Πλακα κανεις? Το new football δεν θυμαμαι να ειχε τοσα πολλα bugs.
Απλα βγαλανε μια alpha εκδοση τωρα γιατι αμα βγαζανε την τελικη εκδοση το Νοεμβριο κανεις δεν θα περιμενε και θα ειχαν αγορασει ολοι FIFA.
Το θεμα ειναι οτι αυτο που εκανε η Konami ειναι οτι χειροτερο. Εβγαλε Premium πακετο για ενα παιχνιδι που δεν ειναι ετοιμο.
Πραγματικα εαν το ειχα αγορασει για ειχα ενιωθα πολυ μπιπ!
Θα μαμιθουνε στα refund τωρα.

Edited by AlexIsGRx
  • Like 3

ρε παιδια πως ανεβαζουμε φωτο απο τον υπολογιστη?

3 minutes ago, AlexIsGRx said:

πλακα κανεις? το new football δεν ειχε τοσα πολλα bugs.
Απλα βγαλανε μια alpha εκδοση τωρα γιατι αμα βγαζανε το Νοεμβριο θα ειχαν αγορασει ολοι FIFA.

Μα, εκτός των τσαμπατζηδων ή ίσως που δε μπορούν να πληρώσουν λόγω αδυναμίας, όλοι οι άλλοι θα πάνε Fifa όπως και να έχει. Κατάντια πραγματικά. Ήξεραν τι σκουπίδι εφτιαξαν(;) και για αυτό άλλαξαν την ονομασία οι γελοίοι. Και τώρα θα μας πάει η €Α pipa-kwlo (μη το σβήσετε mods, please! )

• Like 3
  • Haha 2

7 minutes ago, AlexIsGRx said:

πλακα κανεις? το new football δεν ειχε τοσα πολλα bugs.
Απλα βγαλανε μια alpha εκδοση τωρα γιατι αμα βγαζανε το Νοεμβριο θα ειχαν αγορασει ολοι FIFA.

Ναι φίλε,γιατί το New Football , ήταν στεγνο copy paste o κ΄ωδικας του PESmobile, που τον τρέχουν από το 2019, οπότε ΄ήταν πιο σταθερός.

Τώρα που πηγαν να βάλουν στο παιχνίδι επεκτάσεις για κονσόλες και PC, και βιαστικά κιόλας...Λογικό ήταν να βγάλει και bugs..Και δεν κάνουν ποτέ και σωστό play testing, quality control, τα ξέρουμε αυτά χρόνια τώρα.

ΤΕΛΟΣ πάντων, αυτό το scalable gameplay, ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ έχω πει τη γνώμη μου.. ΜΕ την παρουσα τεχνολογία ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ (χωρίς bugs τουλάχιστον). 

Αν γινόταν, θα το είχαν κάνει πρώτα κάποιοι άλλοι, η Rockstar , η 2Κ, η ΕΑ.

Το ρεζουμέ είναι ότι τα σκάτωσαν, επικοινωνιακά εντελώς..Μεγάλπ πλήγμα..Όλο το νετ τους βρίζει, δε μαζεύεται εύκολα τέτοια ζημιά..Και δεν έχω μπει και reddit ακόμα να δω τι λενε...

ΚΑι διαμάντι να βγάλουνε το Νοέμβριο, πόσοι θα τους ξαναεμπιστευτούν με κλειστά μάτια...

Edited by slamsoze
  • Love 1
  • Like 3

2 hours ago, giannmad7 said:

Το παιχνίδι που όλοι μεγαλώσαμε "πέθανε", να ζήσουμε να το θυμόμαστε και πάμε γι' άλλα. Τέτοια απογοήτευση, ούτε με το Pes14 και δεν υπερβάλλω καθόλου. Το New football game που παίξαμε μερικούς μήνες πριν, θα το έπαιζα άνετα όλο το χειμώνα, αυτό δεν με βλέπω ούτε για εβδομάδα. Κρίμα... 

Παιδες, εμενα το παιχνιδι μου αρεσε. 
Σιγουρα τα γραφικα  με ξενερωσαν, λογω κακης αναλυσης και ανυπαρκτου anti aliasing κυριως.
Ο φωτισμος φανηκε τιμιος και τα μοντελα των παικτων πολυ καλα.
Απο αποψη gameplay , μου αρεσε η νεα προσεγγιση. 
Πολυ πιο smooth, λεπτομερεις κινησεις και ανιμεησον πιο ομαλα
Ωραιες αποκρουσεις, τιμια σουτ (ειδικα τα χαμηλα)
Η μπαλα αναπηδα και δειχνει πιο ζωντανη και ελευθερη απο το βαρυδι των προηγουμενων PES
Τα collision εχουν ΜΕΓΑΛΟ θεμα δυστυχως.
Το παιχνιδι θελει πολυ διαφορετικη προσεγγιση. Εαν δε μαθεις το δαχτυλο να ξεκολλαει απο το R2 θα το σιχαθεις γιατι θα κουτουλας και θα χανεις τη μπαλα (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ)
Δοκιμαστε να παιξετε πιο τακτικα, μαθετε τα νεα κοντρολς, πλιζ. Μη το θαβετε.
Καθε τι καινουριο τρομαζει κ το απορριπτουμε επειδη δεν μας ειναι οικειο. 
Ζουμε παλι στιγμες PES 2014. Τρελο potential νεα προσεγγιση, αλλα επειδη υπηρχαν θεματα στην υλοποιηση και η oldschool προσεγγιση αλλα PES 6 δεν εβγαινε καλα, το θαψαμε και πηραμε στη μαπα ενα ευνουχισμενο PES 2015 , στο οποιο ειχε αφαιρεθει ολη η τεχνολογικη προδοος του 14.

2 Πραγματα:
1ον: Προσπαθηστε να ΞΕΜΑΘΕΤΕ τον τροπο που παιζατε. Εκει ειναι το κλειδι. Ξερω πως το χερι παει μηχανικα  και παταει πχ το R2 τερμα κτλ. 
Παιξτε πιο στατηγικα, αργα.
2ον (Δυστυχως) Δειτε πισω απο τα κακα γραφικα τι υπαρχει στον πυρηνα του παιχνιδιου. 
Για μενα ειναι ενα βημα προς το ρεαλισμο.
Γραφικα και collision να διορθωθουν και ειμαστε οκ.

Δεν λεω οτι ειναι παιχνιδαρα, αλλα ειναι κατι καινουριο, καινοτομο, τολμηρο. Εφυγε το ξυλινο και αποτομο του PES απεκτησε smoothness, και απο οτι ειδα αρκετη ελευθερια και ραντομιλα σε φασεις.

• Like 2

3 hours ago, eddie-volos said:

Που ειναι κ δεν μπορω να το βρω να το κατεβασω?Τοσο χαλια ρε παιδια?

Σε πσ4 είμαι αδελφέ, πάνω πρώτα βγάζει την premium έκδοση, από κάτω το 21lite/special edition κ πιο κάτω θα το δεις. 

Κατέβηκε αλλά δε το δοκίμασα ακόμα, δε μπορώ τώρα, αργότερα.... 

• Thanks 1

Παιχνίδαρα για μένα σε σχέση με το φιφα.Εχω παίξει μόνο οφλαιν και ανυπομονώ για τα υπόλοιπα οφλαιν modes πότε θα κυκλοφορησουν.

Το περιβάλλον εδώ μέσα είναι πολύ τοξικό για να συνεχίσω.Καταλαβαινω ότι αυτοί που κονομανε από το μάρκετ του fut fifa και πουλάνε συμβουλές φούμαρα και κοινς,έχουν ταρακουνηθει και έχουν αμολήσει τα τρολ.

Οσοι γουστάρουμε το παιχνίδι δεν έχουμε λόγους να τρώμε την τοξικότητα στην μάπα, ούτε μπορούμε να τα βάζουμε με τα πληρωμενα τρολ που μας την πέφτουν όλοι μαζί και έχουν γμσει όλες τις κοινότητες pes-efootball.Απλα παίζουμε το παιχνίδι μας και δεν συμμετέχουμε σε συζητήσεις.Οτι νέα για το παιχνίδι θα υπάρχουν ανακοινώσεις από το σαιτ της κοναμι.

Αντε γειά από μένα..καλά μεροκαματα στα πληρωμενα τρολ.

• Like 1
  • Haha 1

Πες πως βλέπεις το παιχνίδι ρε συ κατά την γνώμη σου κ άσε τον καθένα να γράφει την δική του.... 

Τα κουμπιά αλλάζουν ρε σεις? Πιστεύω να γίνεται.... 

Edited by AkisVarg
  • Like 2

6 hours ago, G2qu4r3d said:

ΑΘΛΙΟ...

Απολογούμαι για το μονολεκτικό “review”. Λοιπόν, είχα  σήμερα στις 10 ραντεβού με γιατρό σε άλλη πόλη και έπρεπε στις 8 να ξυπνήσω. Αλλά ήθελα να το δω πρώτα ο μ…ς. Περίμενα λοιπόν μέχρι τις 2 που έλεγε θα ξεκλειδώσει. Στις 2 έγραφε στο Steam less than one hour. Στις 3 ακριβώς ήταν διαθέσιμο. Περίπου 50 λεπτά να κατέβουν τα 27 GB. 

1) Άθλιο μενου για mobile συσκευές όπως το περιμέναμε. 

2) Ξεκινάει το πρώτο «tutorial match» ή κάτι τέτοιο και βλέπω το γρασίδι. Ναι, ήταν το πρώτο πράγμα που είδα. Ποδοσφαιράκι είναι, το 80% της οθόνης είναι το γρασίδι. Στα μακρινά θυμίζει τα arcade που παίζαμε στα ουφάδικα. Στα κοντινά απλά δεν υπάρχει. Είναι ένα πράσινο background. Χωρίς υπερβολή. 

3) Η duel camera σου ζαλίζει πραγματικά το @@. Αν έτρωγαν τις μισές ώρες από αυτές που ξόδεψαν να τη διαφημίζουν και μόνο ίσως να είχαμε κάτι καλύτερο από αυτό το έκτρωμα.

4) Το παιχνίδι είναι απίστευτα unresponsive σε βαθμό που το κάνει unplayable κάποιες στιγμές. Ένιωθα ότι έπαιζα με lag cheater από τη Βραζιλία. Σε offline match! Δεν θυμάμαι κι εγώ πόσες φορές στα δυο παιχνίδια που έπαιξα ο παίχτης κατέληξε μαζί με τη μπάλα στις πινακίδες. 

5) Κάποια animations όπως τα fake shots/passes είναι πραγματικά άθλια. 

6) Δεν θα σχολιάσω καν τα 5λεπτα παιχνίδια και τα κλειδωμένα επίπεδα δυσκολίας. Όχι ότι πιστέψαμε ποτέ την ΚΟΝΑΜΙ Ότο θα έβγαζε free to play παιχνίδι. 

Το μόνο θετικό που βρήκα είναι ότι πραγματικά δεν ήθελα να παίξω άλλο παιχνίδι και κέρδισα λίγο ακόμα ύπνο. 

• Like 4

Εντωμεταξύ το αστειο ειναι οτι στους Content Creator οπως ο Spoony πριν την κυκλοφορια τους ειχανε δωσει ενα build που λεγανε οτι ηταν ολα τα λεφτα και αυτο που πραγματικα περιμεναμε και ξαφνικα τωρα βγαζουν αυτο. 

Δηλαδη Wtf ρε Κοναμι?? Βλεπεις τους Youtubers να χαιρονται με αυτο που τους εδωσες να παιξουν και αντι να τους πεις να το δημοσιευσουν τους βαζεις εμπαργκο και αντι να βγαλεις αυτο το Build σημερα, γραφεις στα ριπαπα τους Youtubers και βγαζεις αυτο το αθλιο πραμα?? 

• Like 3

Παει τωρα τελιωσε. Οτι και να κανουνε. Και καλυτερο απο το FIFA να γινει δεν αλλαζει κατι. 2500 κριτικες και το και 92% ειναι αρνητικες.
Ο κοσμος στο twitch το βλεπει και γελαει. Εκαναν τεραστια χαζομαρα και δεν περιμεναν να βγαλουν την τελικη το Νοεμβριο οπου αμφιβαλω τελιωσει.

• Like 2

Θα συμφωνησω με τον @flokiman. Το παιχνιδι εμενα μου αρεσε αρκετα μπορω να πω.Καμια σχεση με εκεινο το εκτρωμα που δοκιμασαμε το καλοκαιρι  .Αργος ρυθμος ,στιβαροτητα παικτων(νιωθεις τον παικτη σε οτιδηποτε και αν κανεις) ,πασες ακομα και τα σουτ ειναι ολα βελτιωμενα.Στα θετικα το νεο κουμπι στην αμυνα με το L2 (physical defending) όπου μπορεις πλεον να τζαρτζαρεις τον επιθετικο.

Τα γραφικα ειναι χαλια αλλα αυτο δεν με απασχολει καθολου.Το gameplay μετραει και φαινεται οτι εχει τρομερο potential αρκει η ΚΟΝΑΜΙ να μην ακουσει το κραξιμο και το κανει πιο arcade. Θελει χρονο το παιχνιδι για να προσαρμοστουμε ολοι στις αλλαγες.

Edited by Mean_Machine
  • Love 2
  • Like 1

4 minutes ago, Mean_Machine said:

Θα συμφωνησω με τον @flokiman. Το παιχνιδι εμενα μου αρεσε αρκετα μπορω να πω.Καμια σχεση με εκεινο το εκτρωμα που δοκιμασαμε το καλοκαιρι  .Αργος ρυθμος ,στιβαροτητα παικτων(νιωθεις τον παικτη σε οτιδηποτε και αν κανεις) ,πασες ακομα και τα σουτ ειναι ολα βελτιωμενα.Στα θετικα το νεο κουμπι στην αμυνα με το L2 (physical defending) όπου μπορεις πλεον να τζαρτζαρεις τον επιθετικο.

Τα γραφικα ειναι χαλια αλλα αυτο δεν με απασχολει καθολου.Το gameplay μετραει και φαινεται οτι εχει τρομερο potential αρκει η ΚΟΝΑΜΙ να μην ακουσει το κραξιμο και το κανει πιο arcade. Θελει χρονο το παιχνιδι για να προσαρμοστουμε ολοι στις αλλαγες.

Ναι φαινεται διαφορετικο αλλα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι γτ να βγαλουν αυτο το build και οχι το build που εδωσαν στους Content Creators που λεγανε τωρα μια εβδομαδα τα καλυτερα λογια. 

Τωρα οποιον Youtuber βλεπω γελαει με αυτο το Build που εβγαλαν. 

28 minutes ago, AkisVarg said:

Πες πως βλέπεις το παιχνίδι ρε συ κατά την γνώμη σου κ άσε τον καθένα να γράφει την δική του.... 

Τα κουμπιά αλλάζουν ρε σεις? Πιστεύω να γίνεται.... 

Τώρα μιλάς σοβαρά? Αφού με ταγκαρουν κάθε φορά που λέω την γνώμη μου,με προσβολές κι από κάτω καρδούλες από τα τρολ.

• Like 1

1 minute ago, geonick1997 said:

Ναι φαινεται διαφορετικο αλλα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι γτ να βγαλουν αυτο το build και οχι το build που εδωσαν στους Content Creators που λεγανε τωρα μια εβδομαδα τα καλυτερα λογια. 

Τωρα οποιον Youtuber βλεπω γελαει με αυτο το Build που εβγαλαν. 

Oi streamer λενε, είπαν μάλλον από πριν την 23η του μήνα, ότι το build που πήρανε για τεστ, αυτό που φαγανε το εμπαργκο μετα, σαν έκδοση που λάβανε είναι πιο προχωρημένο/βελτιωμένο version, από αυτό που βγήκε σήμερα.

Edited by slamsoze
  • Like 1

Το κατέβασα, έπαιξα 3 ματς

Και έχω μία ερώτηση

Ποδοσφαιράκι του 2022 είναι αυτό? 

• Like 3
  • Haha 2

17 minutes ago, slamsoze said:

Oi streamer λενε, είπαν μάλλον από πριν την 23η του μήνα, ότι το build που πήρανε για τεστ, αυτό που φαγανε το εμπαργκο μετα, σαν έκδοση που λάβανε είναι πιο προχωρημένο/βελτιωμένο version, από αυτό που βγήκε σήμερα.

Ναι το ξερω αυτο. 

Που πηγε αυτο το version?? Γτ η Κοναμι δεν εβγαλε το Version που εφαγε Εμπαργκο και εβγαλε αυτο το πραμα που το λεμε και Efootbal version?? 

• Like 2

42 minutes ago, Mean_Machine said:

Επιτελους ! Καποιος που συμφωνει! 
Το παιχνιδι κολυμπαει στα bugs ειδικα στα collisions, αλλα εχει τρελο next-gen potential. 
Και αυτο ειναι ρισπεκτ στην ΚΟΝΑΜΙ, τολμαει, αλλαζει, εξελισσει. Τα σκατωνει σε τομεις, αλλα μπραβο για την προσπαθεια.
Σε σχεση με το ΦΙΦΑ που ολο πουλαει ψευτοκαινοτομιες και ειναι το ιδιο πραγμα 10 χρονια.
Το eFootball με επεισε, κριμα που δεν προλαβε η ΚΟΝΑΜΙ να το polishαρει καλα. Ηδη στο STEAM τα σχολεια ειναι overwhelmingly negative.
Οποτε του χρονου ας ετοιμαστουμε για ενα παραδοσιακο PES 21 παλι, αυτο ξερουμε αυτο εμπιστευομαστε.
Εκει να μεινει το μυαλο κολλημενο στα ιδια και στα ιδια. Τρεξιμο μετα μανια, κολλημενο το R2 με σελοτεηπ. πασα πασα σουτ, κλεψιμο με κολλημενο το δαχτυλο στο Χ. Ξυλινα ανιμεησον καμμια φυσικοτητα. Αλλα αφου το μαθαμε και καταφερνουμε να βαζουμε γκολ γιατι να το αλλαξουμε.

Προσεξε κανεις οτι στο νεο efootball η CPU ντιμπλαρει και προχωραει με τη μπαλα αντι να αλλαζει μονο πασες; Αυτο για μενα ειναι προοδος.
Στα προηγουμενα PES εβλεπα να εχω εγω 80 πασες ανα ματς και τη CPU 160.  Αλλαζε μονο πασες. 
Τωρα αλλαξε το σκηνικο, ΕΥΤΥΧΩΣ.

Οσο για τα γραφικα, ο φωτισμος, τα μοντελα και οι φατσες ειναι μια χαρα, απλα η κακιστη αναλυση, η ανυπαρξια filtering και antialiasing και η κακη επιλογη texture γρασιδιου σκοτωνουν την αισθηση. Επισης και το 60fps cap που εχει στο PC. 

Edited by flokiman
  • Like 2

1 minute ago, flokiman said:

Επιτελους ! Καποιος που συμφωνει! 
Το παιχνιδι κολυμπαει στα bugs ειδικα στα collisions, αλλα εχει τρελο next-gen potential. 
Και αυτο ειναι ρισπεκτ στην ΚΟΝΑΜΙ, τολμαει, αλλαζει, εξελισσει. Τα σκατωνει σε τομεις, αλλα μπραβο για την προσπαθεια.
Σε σχεση με το ΦΙΦΑ που ολο πουλαει ψευτοκαινοτομιες και ειναι το ιδιο πραγμα 10 χρονια.
Το eFootball με επεισε, κριμα που δεν προλαβε η ΚΟΝΑΜΙ να το polishαρει καλα. Ηδη στο STEAM τα σχολεια ειναι overwhelmingly negative.
Οποτε του χρονου ας ετοιμαστουμε για ενα παραδοσιακο PES 21 παλι, αυτο ξερουμε αυτο εμπιστευομαστε.
Εκει να μεινει το μυαλο κολλημενο στα ιδια και στα ιδια. Τρεξιμο μετα μανια, κολλημενο το R2 με σελοτεηπ. πασα πασα σουτ.
Ξυλινα ανιμεησον καμμια φυσικοτητα. Αλλα αφου το μαθαμε και καταφερνουμε να βαζουμε γκολ γιατι να το αλλαξουμε.

Λογικο ειναι. Οπως steam ετσι και στο forum υπαρχει και το 8% που τους αρεσει.
Το θεμα ειναι οτι εαν πατε να παιξετε online δεν υπαρχει ψυχη.

• Like 1

6 minutes ago, geonick1997 said:

Ναι το ξερω αυτο. 

Που πηγε αυτο το version?? Γτ η Κοναμι δεν εβγαλε το Version που εφαγε Εμπαργκο και εβγαλε αυτο το πραμα που το λεμε και Efootbal version?? 

H λογικη λέει, η ΛΟΓΙΚΗ παντα οτι θα ερθει αργοτερα αυτο.

Τωρα εξαρταται και ποσο τους εμπιστευεσαι. Καποιος που παιρνει "προνομιακα" ενα early-build πόσο αντικειμενικος μπορει να ειναι..Φανταζεσαι ας πουμε καποιος να αρχιζε να του κράζει το build, λογικο και επομενο ειναι ότι του χρόνου δεν προκειται να του δωσει early-build η ΚΟΝΑΜΙ.

Τεσπα, τώρα αυτό έχουμε ότι έγινε, έγινε. Ο Durandill ξεκίνησε το digging.

Πρωτο συμπερασμα

All the animation files are still managed by the fox engine (.gani/.fdc files).

Durandil PES on Twitter: "All the animation files are still managed by the fox engine (.gani/.fdc files). Compatibility of my immersion/cutscenes mods now guarantees. #efootball https://t.co/2VKY6YQ8Sn" / Twitter

Durandil PES on Twitter: "First thing: We can notice the new file system of Unreal Engine 4, coupled to the one already existing under Fox Engine. (cpk files) https://t.co/dxxDQB6CWY" / Twitter

• Like 2

Έχει βγει και στα κινητά;

Αν ναι ξέρει κανείς πως το κατεβάζω, είμαι άσχετος, από το Play Store;

• Like 1

1 minute ago, Buddha said:

Κα΄τεβασε το τωρινο ρε συ, pesmobile 2021, αφου το ίδιο είναι μεσες-άκρες. Εκεί οι ετήσεις αναβαθμίσεις γίνονται αργότερα με upgrade-update, τα προηγούμενα χρόνια συνήθως.

Edited by slamsoze
  • Like 1

3 minutes ago, Buddha said:

τον Νοεμβριο θα βγει εαν δεν πτωχευσουνε.

• Like 1
  • Haha 2

1 hour ago, john2906 said:

ρε παιδια πως ανεβαζουμε φωτο απο τον υπολογιστη?

Eίναι λίγο μπλέξιμο. Φταίει η engine του Φορουμ. Εγω τι κάνω: Ανεβάζω στο imgur , πατάω δεξι κλικ, ανοιγμα εικόνα σε νεα καρτελα, αντιγραφή το URL, επικόλληση στο φορουμ και περιμένω να μετατρέψει αυτόματα το URL σε embeed εικόνα.

• Like 2