Jump to content
Chronis

eFootball [Free-to-Play]

Recommended Posts

1 minute ago, eddie-volos said:

Πηρα  PS5 μονο για το PRO....ΠΩΛΕΙΤΑΙ PS5

με ένα ericsson τσιμεντόλιθο του 2003 την έκανες τη δουλειά σου

Edited by sonofmook
  • Haha 2

ειδα το βιντεο, ειναι το new football ακριβως οπως το περιμενα! ενοειται πως δεν αξιζει η αγορα ps5 κονσολας και 4k tv για το συγκεκριμενο παιχνιδι.

θα περιμενω black friday να παρω παλι το ps4 στα 150ευρω και το efootball free2play και μια χαρα θα βγει ο χειμωνας!

• Haha 2

Η αλήθεια είναι ότι το περίμενα χειρότερο. Συμφωνώ βέβαια με ΟΛΑ τα αρνητικά τα οποία ανέφεραν τα παιδιά στα προηγούμενα ποστ. Απ την άλλη είδα και το gameplay του άλλου σήμερα όμως που όσο πάει απομακρύνεται και περισσότερο από το πραγματικό ποδόσφαιρο, οπότε φέτος μάλλον δεν θα το δοκιμάσω καν. Απλά δεν είναι για τα γούστα μου.

Οπότε προσωπικά σαν επιλογή (και αφού είμαι άρρωστος με τη μπάλα) έχω μόνο το eFootball και ελπίζω:

1) ότι τουλάχιστον δεν θα υπάρχει το σκριπτ. Αφού θέλετε "online Football platform", αφήστε με να κερδίζω άμα είμαι καλύτερος. Και αφήστε με να φάω π....α άμα είναι καλύτερος ο αντίπαλος. Δεν με πειράζει. Μόνο έτσι θα μάθω. 

2) ότι θα παίρνει συχνά updates και θα δούμε σύντομα αυτά που υπόσχονται (τα νέα modes, editing, gameplay additions)

3) ότι με την unreal engine 5 θα φτιάξει κάπως το πράγμα με τα γραφικά.

4) ότι σε κάποια φάση θα εγκαταλείψουν την ηλίθια ιδέα του crossplay με τα κινητά. Γενικά φαίνεται ότι ακόμα δεν ξέρουν τι τους γίνεται (πχ μέσα σε μια βδομάδα αποφάσισαν ότι θέλουν να κοτσάρουν και το "2022" στο όνομα) οπότε ας ελπίσουμε να κάνουν και σε αυτό στροφή. Ε δεν γίνεται ρε π...η μου το κινητό των 150 ευρώ να επεξεργάζεται δεδομένα όπως το PS5 ή ένας έστω μέτριος υπολογιστής. 

Ξέρω ότι κατά 99% δεν θα γίνει τίποτα από αυτά, ειδικά το τελευταίο. Αλλά άμα θέλω football video game δεν μπορώ παρά να ελπίζω...

Edited by DonGKG
  • Love 1
  • Like 2

Ειδα το βιντεο.....σιγουρα πρεπει να παιξουμε για να νιωσουμε gameplay....εμενα παντως οπτικα μου φαινεται ακομα ξυλινο και βαρυ.

Επισης δεν αντεχω αλλο (το κεφαλι μου) οπου δειχνει συνεχεια οπως πχ στο 4:57 το LOGO.

Βλεπεις ρε φουστη μου κατι αλλους τιτλους με δρακους, τοπια .....πολυ εντυπωσιακα και ρεαλιστικα......και μετα βλεπεις αυτο το πραγμα.

Εγω θελω περισσοτερα animations την ωρα που παιζω (ΘΕΛΩ και αμεση αποκριση ομως) ....τα cut scenes πως λεγονται τεσπα οταν δεν παιζεται παιχνιδι ΤΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΡΕ ΚΟΝΑΜΙ????????

Ο ανταγωνιστης σε βιντεακι που ειδα λιγο gameplay παλι καλυτερος (πιο πλουσιος) μου φανηκε και δεν εννοω τις αδειες.

Και αλλο βιντεο. 

-Κοκκαλωμα του παικτη μολις του κλεψεις τη μπαλα.
-Η μπαλα αναπηδαει σε slow motion, με αφυσικη ταχυτητα
-Οι παικτες κουτουλανε μεταξυ τους
-Σοβαροτατο προβλημα awareness. Οσο παει το φοβαμαι ακομα περισσοτερο.
-οι στρογγυλοι κερσορες απο κατω ΕΥΧΟΜΑΙ να μπορουν να απενεργοποιηθουν
-Το σωσιμο στο 23:50 του Davies μου αρεσε αρκετα.
-ΓΕΛΑΩ με τα frame drops! Γραφικα για κλαματα, και frame drops συνεχεια.
- ΣΤο γκολ στο 86 κλασσικο τρεξιμο μεσα στα διχτυα, οκ, παρακατω
-Τα γιαπωνεζακια που παιζουν, προφανως δεν εχουν ξαναπαιξει ποδοσφαιρακι. Κυριολεκτικα.

Νομιζω θα ζησουμε στιγμες 2014. Θα μιλαμε για ενα παιχνιδι με potential, αλλα πολυ αγουρο.
Εγω εχω ελπιδα γιατι ειδα πιο ομαλη ροη, ειδα αρκετη ραντομιλα, μπαλα ανεξαρτητη και παρα τα οποια skating, ειδα fluidity στο ματι.

Επειδη το συγκρινετε με το FIFA, προτιμω αυτο που βλεπω στο efootball. Τουλαχιστον αισθανεσαι την κινηση του παικτη, βλεπεις το ποδι να κινειται και να δινει πασα, οχι οπως στο FIFA που η μπαλα απλα εκτοξευεται απο το μοντελο του παικτη με ενα μισο animation και βλεπεις ping pong πασες σουρεαλ. Το PES παντα ηταν πιο ποδοσφαιρικο σε τετοια θεματα. Αδρανεια, βαρυτητα, επιταχυνση, υποδοχη μπαλας, και κινηση ποδιου πολυ καλυτερα αποτυπωμενα και πιο φυσικα και ανθρωπινα στο PES.
Τέλος, ολα κρινονται στο πως το νιωθεις το παιχνιδι στο μοχλο.
Με λιγα updates και βοηθεια απο τους modders, θα εχουμε κατι, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ, να ασχοληθουμε καποιους μηνες.
Και αυτο ειναι που μου αρεσει στην ΚΟΝΑΜΙ. 
Τολμαει και κανει αλλαγες. Τα τελευταια 10 χρονια εχει αλλαξει 7 φορες το παιχνιδι της αρκετα σε σχεση με τον προηγουμενο τιτλο της (2011-2012, 2013-2014, 2014-2015, 2017-2018, 2018-2019, 2019-2020, 2021-2022) 
Η ΕΑ μικροαλλαγες με μικρο ρισκο επαναπαυμενη στο fanbase της.

• Like 3

Καλα οι τυποι ειναι εντελως αμπαλοι. Εντωμεταξυ 2021 η ΚΟΝΑΜΙ τριβει χερακια ενω οι μπαγκιες συνεχιζονται πχ ο παιχτης που βαζει γκολ παγιδευεται μεσα στο τερμα ενω τρεχει.  (που ανεφερε κι ο φιλος @flokiman

Θελοντας και μη θα γινουν συγκρισεις με τον ανταγωνιστη, ομως εμενα το θεμα μου ειναι πχ το λιγο που θα παιζω τη μερα στο assisted διοτι παιζω κυριως οnline, τουλαχιστον να ευχαριστιεμαι passing game - σιγουρα δεν θελω πινκ πονκ - αλλα να μπορω να παιξω τικι τακα που μου αρεσει......τωρα αν δινω μια πασα στα 4 μετρα προσπερναει τον συμπαικτη μου και  παει στον βροντο οπως συμβαινει στο βιντεο που ειδαμε για να ''φανει'' το τυχαιο μου κανει περισσοτερο σε ταλαιπωρια παρα διασκεδαση. 

Αυτο κρυβει και μια παγιδα (οπως συμβαινει στον ανταγωνιστη ονλαιν. Ο ενας να τα χλατσαρει ενω ο αλλος να χανει τα αχαστα.

Το ιδανικο για μενα θα ηταν να συνδυασουν την αισθηση που ειχε το kick off (που δεν κολλουσε η μπαλα στα ποδια του παιχτη που ελεγχες - ειχες την αισθηση οτι θα σου φυγει η μπαλα απο τα ποδια και ηταν δυσκολο να τρεχεις με αυτην) με next gen γραφικα.

Ο κυκλικος κερσορας λογικα θα ειναι επιλογη οπως στο φιφα, θα μπορεις να τον βγαζεις απο τα settings.

• Like 1

δυσκολα τα πραγματα φετος... μαλλον με το 21 θα κατσουμε

5 hours ago, DonGKG said:

Τώρα πλάκα κάνουμε? Πάλι κοροιδία στον εαυτό μας? Κατά 90% ίδιο με το 21 και το 22. Επίσης τραγικό "κλέψιμο" του παιχνιδιου στο 3:57!!! Γυρίζει την μπάλα στην άλλη κατεύθυνση ο smith rowe και επειδή πλησιάζει ο παίκτης του χειριστή ξαφνικά η μπάλα φρενάρει στο χόρτο για να προλάβει η ΑΙ να κάνει την πάσα πάνω δεξιά που έχει προγραμματίσει. Δια γυμνού οφθαλμού αυτό με μια γρήγορη ματιά που έριξα στο βίντεο. Αν κάτσω να αναλύσω κι άλλο σίγουρα θα έχει τα "catch up bugs" και ό,τι αηδία έχουν και τα δύο παιχνίδια εδώ και περίπου 10 χρόνια! Μία από τα ίδια πάλι ρε ΚΟΝΑΜΙ? ΠΑΛΙ?

• Like 1

Προβληματίζομαι τώρα που πριν λίγες μέρες πήρα το ps5

Edited by angelofdeath

αν δεν υπαρχει τροπος να φυγει απο τους παιχτες απο κατω ο κυκλος και αν δεν υπαρχει τροπος να μην κανει zoom in zoom out η καμερα συνεχεια οπως κανει που απλα ζε ζαλιζει, τοτε δεν το αγγιζω καν το φετινο προ, ουτε καν κατεβαζω το f2p...ειναι δυνατον η καμερα να κανει αυτα τα κουλα συνεχεια, δεν μπορεις να συγκεντρωθεις στο ματς!

18 minutes ago, Ronaldo_IssPro98 said:

αν δεν υπαρχει τροπος να φυγει απο τους παιχτες απο κατω ο κυκλος και αν δεν υπαρχει τροπος να μην κανει zoom in zoom out η καμερα συνεχεια οπως κανει που απλα ζε ζαλιζει, τοτε δεν το αγγιζω καν το φετινο προ, ουτε καν κατεβαζω το f2p...ειναι δυνατον η καμερα να κανει αυτα τα κουλα συνεχεια, δεν μπορεις να συγκεντρωθεις στο ματς!

παίξε με το κινητό και βάλε μπροστινή κάμερα.. στα έχει λύσει όλα η Κοναμάρα εφέτο :hehe: :respect:

• Haha 1

Get a first-hand look at eFootball 2022, which will be released on September 30th -- check out the new controls and system!

Especially noteworthy are the controls, which feature a variety of new controls that allow for intuitive play. I was only able to play about five games, so I wasn't able to fully check out all the controls, but even so, I was able to feel a significant difference, so I highly recommend you check it out. The buttons used are based on those of PlayStation 5.

New ball control

New Controls Ball touch control:
 Slightly depress the left stick

Dash: Left stick + R2

Chop touch: Push the left stick + R2 to the maximum and release. You can now control the speed at which the ball is kicked out using analog controls. By gently tapping the left stick, you can control the ball with a small touch.

In addition, the R1 button used to be used for dashing, but in this game, the R2 button is used, and you can control the size of the touch of the ball by pressing the R2 button more or less. Of course, you can use the same controls to dash and chase after opposing ball holders when defending.

You can also use the "chop touch," which is a dribbling motion where you kick the ball out hard. When there is a large space in front of you, you will be able to take advantage of the player's speed more. Also, although not implemented at this time, the game will be updated to support haptic feedback and adaptive triggers on the PlayStation 5. This will also allow you to feel the touch of the ball and the collision of bodies, so we have high hopes for this as well.

Body feints and kick cancels made easy

New Controls !

Body feint/scissors: Roll the right stick to the left or right

Kick cancel: Kick input → R1

Control shot: R1 + □ An interesting one is the body feint, where you can perform a feint using your upper body by simply tipping the right stick to the left or right.

According to Mr. Kimura, you can also move freely when trapping the ball, and "the one-on-one gameplay starts from the trapping stage before you have the ball. He predicted that dribbling would become more important in interpersonal games, as you can deceive your opponents by trapping and body faking. Choburi also said that newcomers will be able to experience the exhilaration of overtaking opponents with simple controls. In fact, I have often been caught in a pinch by this body feint when playing against other players, so I suspect it will be very effective in versus matches. The controls are very easy to use and much easier than I expected, so I highly recommend giving it a try.

In addition, the so-called kick feint, which cancels a pass or shot, has been changed. In the past, you had to input the "X" button before kicking, but in this title, you can now cancel the kick with the R1 button. The control shot, which aims for a course with less strength, is also controlled by R1 + □ buttons, and the update will also add controls to enable strong kicks. The update will also add controls to enable strong kicks, and I'm looking forward to using skillful kicks such as sharp crosses, fast passes, and rising shots.

Block passes and shots, and stop opponents with your body

New Controls !

Match map: X + left stick
Tackle: □
Charging: L2

The biggest change in the controls was in the defensive part of the game. In the past, you had to press the X button to press the ball, but in this game, you can match up with the opposing ball holder by pressing the X button. You can follow the opponent's dribble to a certain extent, and the game will automatically block their kicks. By simply pressing and holding the X button, you can defend to a certain extent, and it's also easier to aim for short counters by cutting the ball high up. The game is much easier to defend, even for beginners.

The professional players also seemed to appreciate this control, as they had no choice but to stop the keeper when a shot was fired, saying, "It's great for the defenders, and it will be a nuisance for the attackers" (Lever) and "I think it's a big evolution in defense" (Choburi). I think it's a big evolution in defense" (Choburi). However, if you fail to cut off a pass or get caught in a kick feint, you could be left behind by the opposing player at once. Mr. Kimura also said that it is important to read your opponent's mind, because if they dribble at you when you are on the alert for a pass, your reaction will be delayed.

Of course, it is also possible to defend aggressively. One of them is to tackle with the □ button, which allows you to aim to cut off the ball by stepping out of the way of your opponent's pass or shot. If you close the gap between you and your opponent in a match-up and press the □ button at the right moment, you will be able to get the ball.

Another new control is charging with the L2 button. In the past, it was a little difficult for defenders who were physically strong but not fast to use this feature, but in this game, Kimura said, such power-type players will be able to play an active role. Also, by pressing the L2 button when attacking, players will be able to keep the ball physically.

Both the match-up and tackling and charging are interesting controls, and I tried them out a number of times, but I still hadn't gotten the hang of them yet, and when I tried to block an opponent's shot in the penalty area, I tackled him from behind and got a penalty kick. He was tackled from behind when he tried to block a shot in the penalty area, and was taken out of the penalty box. He also timed his charging move too late, and was easily dodged and allowed to penetrate deep into his own territory. Nevertheless, the feeling of exhilaration when you succeed in cutting the ball off with your aim is exceptional, and I'm sure I'll be making great use of it.

"ξεχάστε ότι ξέρατε ως τώρα, φέτος το παιχνίδι παίζεται αλλιώς"! 

:papasani:

Edited by AkisVarg
  • Like 1
  • Haha 1

19 hours ago, Ronaldo_IssPro98 said:

Το έχουν ανακοινώσει επίσημα ότι θα έχει όλες τις κάμερες που είχε μέχρι πέρσι..ή τουλάχιστον τις γνωστές Dynamic Wide κτλ.Εγώ μόνο μ'αυτήν παίζω.Δε μ'αρέσουν ούτε η Stadium/Broadcast που έχει μεγάλη γωνία και είναι σαν να το βλέπεις στην τηλεόραση ούτε αυτή η καινούργια η μούφα που ζουμάρει και ξεζουμάρει..Αλλά ντάξει αφού θα έχει και Dynamic Wide δε με απασχολεί αυτό.

Ο κύκλος κάτω απ'τον παίχτη και μένα με ξενερώνει φουλ..Αν δεν έχουν επιλογή για να το βγάλεις θα είναι τίγκα βόδια..Νομίζω θα υπάρχει επιλογή πάντως..Θυμάμαι και στο Online Performance Test που είχαν βγάλει είχα διαβάσει κάπου ότι είχε επιλογή στα settings να το βγάλεις..Ένα ακόμα που μου τη σπάει είναι ο σταυρός που εμφανίζεται στο χορτάρι που δείχνει που θα πέσει η μπάλα..Δυστυχώς δεν βάζουν ποτέ επιλογή στις κονσόλες να μπορείς να το βγάλεις αυτό..Μέχρι τώρα έπαιζα στο pc οπότε το αφαιρούσα με mod..Άλλα φέτος θα παίζω σε ps5 οπότε θα το βλέπω αναγκαστικά..     ΜΟΝΟ ΠΡΟ !!! :yoman:

• Like 1

Λογικό. Το PES που ξέραμε δεν υπάρχει πλέον. Υπάρχει μόνο ένα παιχνίδι για το οποίο έχουμε δει μόνο κάποιας κακής ποιότητας βίντεο τραβηγμένα με κινητό και το μόνο επιβεβαιωμένο αυτή τη στιγμή είναι η ημερομηνία κυκλοφορίας του ντέμο.

Μην αγχώνεστε για τον κύκλο κάτω από τον παίκτη... Οσοι δεν δοκιμάσατε την beta έκδοση λογικό είναι να αγχώνεστε , διότι εβγαινε

• Love 1
  • Like 3

Δεν ξέρω τι σκ@τ@ με έπιασε 37 χρόνων μαντράχαλος, αλλά δεν μπορώ να περιμένω. 21 μέρες μου φαίνονται αιώνας…

Edited by DonGKG
  • Haha 1
  • Confused 1

1 hour ago, DonGKG said:

Δεν ξέρω τι σκ@τ@ με έπιασε 37 χρόνων μαντράχαλος, αλλά δεν μπορώ να περιμένω. 21 μέρες μου φαίνονται αιώνας…

και μενα. Ιδια ηλικια εχουμε.
Με επιασε γιατι ειναι κατι διαφορετικο. Κακο; καλο; δε ξερω, αλλα σιγουρα διαφορετικο. 
Το διαφορετικο ειναι μεγαλο δελεαρ και ο λογος που απαταμε και μας απατανε.

• Love 1

3 hours ago, AkisVarg said:

Μην αγχώνεστε για τον κύκλο κάτω από τον παίκτη... Οσοι δεν δοκιμάσατε την beta έκδοση λογικό είναι να αγχώνεστε , διότι εβγαινε

ωραια! οποτε μονο η καμερα εχει μεινει να αλλαζει και θα ειμαι κομπλε!

• Like 1

Ποια ειναι η αποψη σας για το Fluid Formation?? Το χρησιμοποιει κανεις εδω μεσα να πει την γνωμη του;;

Παιδια οσο καλο αν ειναι το παιχνιδι περαν του αναμενόμενου, εαν δεν εχει σωστη αποκριση στο online θα ειναι για τον καδο. Τι να το κανω το καλο gameplay εαν  δεν μπορω να το χρησιμοποιησω λογο script, lag και της π@παριας το καγκελο που αντιμετωπίζουμε καθε χρονο

Edited by giannis10001
  • Like 3

10 hours ago, geonick1997 said:

Ποια ειναι η αποψη σας για το Fluid Formation?? Το χρησιμοποιει κανεις εδω μεσα να πει την γνωμη του;;

Το χρησιμοποιώ εγώ φίλε @geonick1997, εδώ και χρόνια. Εμένα με βολεύει να σου πω την αληθεια το fluid formation, αλλά πρέπει να το προσαρμόσεις πανω στο σύστημά σου. Πχ. Μην βαζεις στην εναρξη 4-3-3, στην επιθεση 3-4 3 και στην αμυνα 4-4-2, επειδή οι παίκτες σου θα πηγαινουν αλλού γι αλλού στο γήπεδο. Επίσης, προσοχή στο ποσό θα κουνας τους παικτες σου και τις αποστάσεις τους στη μεταβαση απο άμυνα - επιθεση και αντίστροφα, γιατι θα κουράζονται πιο γρήγορα 

Edited by giannmad7
  • Thanks 1