Jump to content
Chronis

eFootball [Free-to-Play]

Recommended Posts

1 hour ago, AlexIsGRx said:

μην ξεχνας οτι αυτα που θα πληρωσεις στα δινει πισω παιζοντας και την επομενη season μπορεις να την παρεις τζαμπα και μετα παει ετσι

δεν ισχυει σε ολα τα παιχνδια,για να σου δωσω προσωπικο παραδειγμα,στο gems of war το season pass κοστιζει 10.99 και αφορα μονο την σεζον 10 εβδομαδων που τρεχει τωρα,για την επομενη θελουν παλι 10.99...... υπαρχει και season pass στα 26.99 που απλα τελειωνεις την σεζον στις 8 εβδομαδες αρα παιρνεις την μυθικη καρτα 2 εβδομαδες νωριτερα απο αυτον που πληρωνει το απλο season passμκαι παλι ισχυει μονο για την σεζον που τρεχει.

το ιδιο συστημα ειχε και ενα battle royale που μου διαφευγει τωρα το ονομα του που οταν σε σκοτωνουν γινεσαι για λιγο κοτοπουλακι και αν δεν σε αποτελειωσουν ξαναγινεσαι "ανθρωπος" και εκει για την σεζον ισχυε,μετα ξαναγοραζες.

On 3/9/2021 at 5:40 ΜΜ, BasilhsGR said:

Το πιο σημαντικό είναι αυτό που έγραψε o Άκης, κάτσε να δούμε πρώτα πως θα παίζει και πόσο script θα έχει και φέτος. Με την κατάργηση του second man press και το σπρώξιμο προς το 1vs1 δεν έχω μεγάλες προσδοκίες για το gameplay πόσο μάλλον όταν διαβάζουμε ότι κάποια features (στο gameplay) θα μπούνε στη πορεία.

Γιατι τα καταργουν αυτα τα 2; Σπρωξιμο οπως στο φιφα με το LT (pace) δεν θα εχει;;;;;;

11 hours ago, Platini_Athens said:

Γιατι τα καταργουν αυτα τα 2; Σπρωξιμο οπως στο φιφα με το LT (pace) δεν θα εχει;;;;;;

Απλοποιησαν τον χειρισμο για να μπορουν να παιζουν οι mobile users.

• Thanks 1

Παιδια παντως επειδη ψηθηκα τρελλα για το efootball και εχω χρονια αποχη εχω να παιξω ποδοσφαιροπαιχνιδο απο το PES 2015, επηρεαστηκα απο καποιους στο Εvo-Web και αποφασισα να κανω εγκατασταση ολα τα ποδοσφαιροπαιχνιδα ΦΙΦΑ και PES απο το PES 5 και μετα ενω πηγα και σε φιλους να παιξω τα τελευταια 2 ΦΙΦΑ και PES/Efootball...

Εχω να πω πως απογοητευτηκα... Τα PES-FIFA των τελευταιων χρονων απο τοτε που τ αφησα, ειναι full scripted σε σπαστικο βαθμο, δηλαδη ενοχλει...Σ οτι αφορα τα παλαιοτερα που τα επαιζα τοτε, η ΑΙ ειναι χαλια οι ομαδες κανουν ανουσιες πασες χωρις ποδοσφαιρικη λογικη ειναι μια κακη προσπαθεια αντιγραφης του πραγματικου ποδοσφαιρου κανενα δεν με κρατουσε δηλαδη επαιζα και σκεφτομουν διαφορα δεν ημουν προσηλωμενος στο game...Επισης τα animations σε καποια φαση οτι να ναι, οι παιχτες μεταξυ ρομποτ και πιθηκων πιστευω στο ΦΙΦΑ εξακολουθει να υπαρχει αυτο το φαινομενο... Εχουμε 2021...

Τα μοναδικα που με κρατησαν ηταν το PES 5 και το PES 6...Ομως κακα τα ψεματα πλεον ειναι προιστορικα games με ξεπερασμενα physics...Ομως ο CPU παιζει κανονικο ποδοσφαιρο η ΑΙ ειναι αρκετα καλη και ειναι συνδιασμος ποδοσφαιρου και game για παραδειγμα μ αρεσε που στο PES 5 δεν μπορεις να παρεις εναν παιχτη και να τρεχεις κουραζοταν ευκολα... Ομως το κακο ειναι οι κακες συγκρουσεις των παιχτων μεταξυ τους που ειναι λες και χτυπανε σε τοιχο, τα πολλα ευκολα φαουλ που σφυριζονται συνεχεια στο PES 5, τα πολλα δοκαρια στο PES 6... Ομως παρολα αυτα που λογω εποχης ηταν αναμενωμενα τα δυο αυτα games με κρατησαν και μπορω να πω πως ειναι οτι καλυτερο εφτιαξε εταιρια που ασχολειται με ποδοσφαιρο...Αφου δεν εχουν την δυνατοτητα να φτιαξουν ενα καλο simulation game που να σε κρατα και να μην παιζεις απλα επειδη δεν εχεις κατι αλλο να παιξεις, καλα ειναι και τα PES 5 και 6...

Αν μπορουσε καποιος να περασει τα μοντελα παιχτων του PES 2008 στο PES 6 ή να μεταφερει το παιχνιδι στην Unity engine πως λεγεται δεν εχω ιδεα και να αλλαξει τα γραφικα θα ηταν καλη φαση αλλα ειναι αδυνατον να συμβει τετοιο πραγμα...

Ενας στο Εvo-Web ειπε πως θα ηταν καλο η ΚΟΝΑΜΙ να εβγαζε μονο μια εκδοση του PES 6 με καλυτερα γραφικα ομως τα υπολοιπα στοιχεια να ναι τα ιδια, μονο μια εκδοση για να τιμησει τον τιτλο Pro Evolution Soccer, πιστευω θα ηταν φοβερη ιδεα...

Edited by PAOK1944

Να κανω και μια ερωτηση για το efootball επειδη δεν γνωριζω πολλα πραγματα περι τετοιων θεματων...

Στα παιχνιδια 1vs1 pvp, δεν παιζει τοσο ρολο η ΑΙ ετσι; Επειδη χειριζομαστε εμεις τους παιχτες οποτε καθοριζουμε εμεις που και πως θα πηγαινει η μπαλα..

Οποτε ουσιαστικα η ΚΟΝΑΜΙ αν καθιερωσει το pvp και κανει τους φανς της να επικεντρωθουν μονο στο pvp γλυτωνει απο τον πονοκεφαλο της κακης ή μετριας ή scripted AI του CPU σωστα;

Επισης με το pvp και το online ουσιαστικα γλυτωνει και την ιστορια των αδειων...Οι αδειες δεν θα επηρεαζουν την ολη αισθητικη του game οπως ισχυε τα προηγουμενα χρονια...

Υποτιθεται τα προηγουμενα χρονια θελαμε τις αδειες για να παιζουμε τα πρωταθληματα στο Μαστερ Λιγκ...Παρολο που θα προσθεσουν το Μαστερ Λιγκ φετος, αν καταφερουν τους χρηστες να παιζουν τα pvp modes που αν δεν κανω λαθος  εκει δεν χρησιμοποιεις τις κανονικες ομαδες λογικα τα επομενα χρονια θα αφαιρεσουν το Μαστερ Λιγκ και το οffline και ετσι οι αδειες πλεον δεν θα παιζουν τοσο σημαντικο ρολο...Θα παιρνουν τις αδειες μονο των μεγαλων αστερων του ποδοσφαιρου...

Edited by PAOK1944

@PAOK1944 falcao κάτι είσαι στο Evo? 

Edited by slamsoze

Οχι αυτος ειναι ο ξαδελφος μου εχουμε την ιδια πορεια στα ποδοσφαιροπαιχνιδα απο 7 χρονων...Μενουμε διπλα διπλα..Βασικα πανω-κατω...εγω μενω πανω απ το σπιτι του...

Edited by PAOK1944

3 hours ago, PAOK1944 said:

Ενας στο Εvo-Web ειπε πως θα ηταν καλο η ΚΟΝΑΜΙ να εβγαζε μονο μια εκδοση του PES 6 με καλυτερα γραφικα ομως τα υπολοιπα στοιχεια να ναι τα ιδια, μονο μια εκδοση για να τιμησει τον τιτλο Pro Evolution Soccer, πιστευω θα ηταν φοβερη ιδεα...

εγω το εχω πει αυτο εδω και μια 4ετια...ποιο evoweb, εδω μεσα το εχω πει, ειμαι πολυ μπροστα απο ολους εκει εξω....

pes 6 remaster επετειακο, ψαξε τα ποστ μου και θα δεις.

επισης δες και αυτο που ειχα ποσταρει περσι, ειναι στην ουσια το isspro evolution soccer 1 αλλα με γραφικα ps2, οποτε κατι σαν remaster απο ps1 σε ps2..

https://www.youtube.com/watch?v=zcEW1boE6GY

Edited by isspro98

13 minutes ago, geonick1997 said:

Πιστεύω είναι fake, το λέει κι ο spoony... καταρχήν δείχνει καλύτερο από αυτό που έρχεται.. άρα fake! :hehe:

• Haha 2

Του δινω ενα 5% να ειναι legit και οχι fake.
Θα παραθεσω τους λογους που εγραψα ως σχολιο στο βιντεο:
Thankfully this IS NOT eFootball 2022. Because it looks SO generic. There is no sign of all these "1 vs 1 situation" KONAMI promoted on gameplay video. When quality is low, very pixelated with tv scanlines added, everything looks smoother, trust me. It's a mind trick.
Points that proves this is not eF2022
- Kit wrinkles (are more like pes 21)
- Lighting/shadows on cutscenes(is fox engine not unreal)
- Ball is not eE2022 pattern
-Spanish language menu? why bother translate it so early?
- Intro cut scenes are carefully cut out
- grass is tottaly a mod from previous PES - camera behaves like current pes
- "e" logo on adboards looks stretched, like amateur modded adboard
- advanced instruction icon at 3:25
- fonts in menus are PES 2021 style
-At 4:09 notice the PS3 sticker on the tv frame

The only thing that make me wonder is the strange crowd animation (is exactly like PES 2018 on ps3) and net physics/shape. I really hope that this is NOT ef2022 because there is extremely similar to PES 2021. And again: Everything looks smoother and better with scan lines/bad quality video.

Ευχομαι να μην ειναι αυτο το ef22 γιατι μιλαμε για ενα ΟΛΟΙΔΙΟ παιχνιδι με το Pes 18-21.

αυτο που λενε οτι ολα ειναι smooth κτλ, ειναι απλα λογω κακης ποιοτητας και scan lines.

A και να η αποδειξη: 
Ειναι το pes 2022 vr patch ps3.
ΕΥΤΥΧΩΣ!

Edited by flokiman

Στα adboards ειναι εμφανιζεται το λογοτυπο του efootball αλλα και η διαφημιση για το ps4 pro και λογοτυπο με το stay home. Mod ειναι απο καποιο pes.

1 hour ago, flokiman said:

A και να η αποδειξη: 
Ειναι το pes 2022 vr patch ps3.
ΕΥΤΥΧΩΣ!

πως την εχεις πατησει ετσι φετος και σε ψησαν οι ιαπωνες οτι θα δεις ενα νεο ποδοσφαιρακι? αφου μας δειξαν οι ιδιοι οτι το νεο efootball ειναι το new football!

πρωτη φορα σε βλεπω με τετοια πιστη και ορεξη οτι θα δεις κατι νεο...εγω πιστευω ή μαλλον γνωριζω με αυτα που μας δειξαν οτι το efootball θα ειναι το new football!

και αυτο ηταν ολο για φετος....

15 minutes ago, isspro98 said:

πως την εχεις πατησει ετσι φετος και σε ψησαν οι ιαπωνες οτι θα δεις ενα νεο ποδοσφαιρακι? αφου μας δειξαν οι ιδιοι οτι το νεο efootball ειναι το new football!

πρωτη φορα σε βλεπω με τετοια πιστη και ορεξη οτι θα δεις κατι νεο...εγω πιστευω ή μαλλον γνωριζω με αυτα που μας δειξαν οτι το efootball θα ειναι το new football!

και αυτο ηταν ολο για φετος....

το φετινό efootball θα είναι το pes2009 και πολύ θα του'ναι...

για να κρυβουν το συνολικο gameplay ολο αυτο τον καιρο κατι δεν θα ειναι καλο

Παιδια στις 30 Σεπτεμβριου θα βγει και η εκδοση του κινητου;

On 5/9/2021 at 12:48 ΠΜ, Platini_Athens said:

Το 1vs1 πιστεύω ότι το έχουν κάνει καθαρά για να πάρουν κόσμο απ΄το FIFA.

• Like 1

2 hours ago, sonofmook said:

το φετινό efootball θα είναι το pes2009 και πολύ θα του'ναι...

Μιλάς με γρίφους γέροντα...:hehe:  To PES 2009 μια χαρά ήταν σε σχέση με το 2008.

ΥΓ.Ακόμα θυμάμαι το patch του 2008 με την κομματάρα Battle Without Honor οr Humanity.

Just now, BasilhsGR said:

Μιλάς με γρίφους γέροντα...:hehe:  To PES 2009 μια χαρά ήταν σε σχέση με το 2008.

ΥΓ.Ακόμα θυμάμαι το patch του 2008 με την κομματάρα Battle Without Honor οr Humanity.

Την προ fox μηχανή θα λέμε και θα κλαίμε, τα έχουμε πει αυτά.. Αν θα'ναι το 9 ή το 8, λίγη σημασία έχει.. η οπισθοδρόμηση είναι το μείζον. Δεν παίζω και στη τουαλέτα ρε γμτ.. θα ήμουν πιο αισιόδοξος :hehe:

υ.γ. εγώ έκανα edit στη μουσική λίστα τότε κι έπαιζαν τα δικά μου από day 1......αυστραλέζικο γκαράζ, indies (τα καλά τα τότε), trip hop, noise, τι να σου λέω..

• Like 1

υπαρχει εκδηλωση της κοναμι στο χονκ κονκ,πιθανο βιντεο αυριο

E-nl9nSUYAI-u4a?format=jpg&name=small

• Like 2

Edited by DonGKG
  • Like 1
  • Sad 1

Λοιπον απο το βιντεο μερικες παρατηρησεις:

Καλα:
-Πιο ξεμαγκωμενοι παικτες, λιγοτερο ξυλινοι
-Πιο ομαλα animation σε διαφορες κινησεις
-Ωραιες επιταχυνσεις και σταματατηματα και διαφορετικο animation τρεξιματος
-Η μπαλα μοιαζει αρκετα ανεξαρτητη
-Σε μια αποτομη εναλλαγη ληψη για να δειξει το ριπλει απο ενα φαουλ, ειδα οτι τα ρουχα εινια ανεξαρτητες οντοτητες απο τα σωματα, οποτε ισως με λιγο modding τα δουμε να ανεμιζουν ξανα.

Κακα:
-Νομιζω θα εχουμε σοβαρο προβλημα με το Awareness. Θυμηθειτε με, ειδα παικτες να παρατανε την μπαλα και να περναει κατω απο τα ποδια τους. Αυτο εχω να το δω απο το 2018.
-Το ηλιθιο ανιμεησον κλεψιματος ειναι αφυσικο και στατικο (αυτο με το διπλο Χ)
-Η μπαλα συμπεριφερεται διαφορετικα, αλλα δεν θα την ελεγα ρεαλιστικη. Σαν να ειναι καπως αργη και να αναπηδαει υπερβολικα
-Το χορταρι Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο
-Ειδα καποια glitch σε ανιμεησον βηματων κυρως οff the ball

Γενικα ειδα ενα OK παιχνιδακι, σιγουρα διαφορετικο απο το 21, θα ηθελα να το τεσταρω.

Edited by flokiman
  • Like 1

Τι να σχολιάσει κανείς..

Η μπάλλα σε όλα τα κοντινά είναι ένα πόντο πάνω από το γρασίδι..

Το texture στο γρασίδι είναι από vetex κουζίνας με 0,65 ευρώ στον Γαλαξία...

Τα τζαπανοξεφτέρια δεν γνωρίζουν ότι το κίτρινο είναι ο Νο1 εχθρός των oled tvs που μας το κότσαραν στο scoreboard να παίζει 15 ώρες τη μέρα? Burn in σε ένα μήνα το πολύ πάνω αριστερά, εξασφαλισμένο.. Πόσο πια ρε ηλίθιοι?

Νεξτ τζεν αυτό το πράμα.. Για ps3, απολύτως ναι...

Στο νέο άηφον θα έχει 4κ και cutscene τον Αuba να λούζεται με ultrex μετά το ματς..

Δώστε ευρώ στη Κονάμι να βλέπετε flash interviews στη κάμερα του Μέγκα τον Ντε Χέα και τα μπεκ να καταβρέχουν το πάνω διάζωμα..

Στα θετικά: άλλαξαν οι ασκήσεις στη προθέρμανση :hehe:

Ολική οπισθοδρόμηση 2 γενιές πίσω

Edited by sonofmook
  • Like 3
  • Haha 5