Jump to content
Chronis

eFootball [Free-to-Play]

Recommended Posts

12 hours ago, alexisss13 said:

@BasilhsGR άσχετο τελείως, αλλά εχεις παίξει ποτέ κάποιο από τα "ταινιοπαίχνιδα" της Sony; Uncharted, God of War (ειδικά το 4ο), The Last of Us; Το Last of Us 1&2 (στο 2 είμαι στα μισά) είναι μέσα στο top 3 μου, όλων των εποχών. Μιλάμε για αριστουργήματα. Προφανώς και είναι υποκειμενικά κάποια πράγματα, αλλά αν δεν τα έχεις παίξει, πρέπει έστω να τους δώσεις μια ευκαιρία.

Τα τελευταία 5 με 6 χρόνια έχω προσπαθήσει να τερματίσω διάφορα single player παιχνίδια και τα έχω παρατήσει όλα σχεδόν στη μέση. Δεν ξέρω ρε γαμώτο δεν μου βγάζουν αυτή την όρεξη που μου έβγαζαν παλιότερα. Από τη στιγμή που γνωρίζω ότι παίζω με αντίπαλο την ΑΙ ξέρω ότι κάποια πράγματα θα είναι τέρμα σκριπταρισμένα δηλαδή στημένα, αυτό με ξενερώνει αφάνταστα. Multiplayer PvP, διαφορετικά για μένα δεν έχει νόημα. Για αυτό πιστεύω ότι τα exclusives της MS θα μου είναι υπεραρκετά και σε συνδυασμό με το gamepass συν ότι το PES θα είναι crossplatform, νομίζω ότι δεν έχει και τόσο νόημα να πάω σε PS5.

2 hours ago, DM7 said:

Αν και είμαι fan του ΧΒΟΧ δεν χρειάζεται να έχεις την κονσόλα για το game pass. Η έκδοση ultimate είναι και για το pc! 

To ξέρω αδερφέ και από όσα ακούγονται σε λίγο καιρό θα πάνε στο PC και κάποια απ΄τα exclusives του PS μέσω PS now. Απλά εγώ δεν γουστάρω να ξανασχοληθώ με to PC gaming. Τα τελευταία χρόνια έχει πέσει πάρα πολύ. Δεν υπάρχει competitive multiplayer παιχνίδι στο PC που να μην γίνεται πανηγύρι από cheaters, ακόμα και ΑΑΑ τίτλοι.

• Like 2

Επειδη σε PC παιζω εδω και χρονια (κονσολα δεν ειχα ποτε) σε ολα τα call of duty και στο GTA online γινεται του cheater.
Στα αλλα μεγαλα crossplay που εχω fortnite και rocket league δεν εχω δει ποτε κατι. Και στα ποδοσφαιρακια γενικα ησυχια εχει. Βασικα κοσμο δεν εχει.
Αλλα δεν ειναι τραγικοι η κατασταση. Βεβαια εξαρταται την εταιρια και το παιχνιδι. Στο fortnite επειδη εχουν σκασει χρημα για skin δεν κανουν μ***κίες.
Στο warzone επειδη δεν αγοραζουν ποτε τπτ και να φανε ban φτιαχνουν αλλο account. Στα ποδοσφαιρα τι να κλεψεις..? Αμα εχει lag και παλι θα χασεις.

Αν είχαν πάρει χαμπάρι πιο νωρίς οι Ιάπωνες τι παίζει στην πιάτσα θα είχαν κάνει τα κουμάντα τους να βγει πιο νωρίς το demo και τα υπόλοιπα που λένε, τώρα τρέχουν και δε φτάνουν. 

• Like 3

Καλησπέρα σας ,  σήμερα έφτασε το ps5 (disc) μετά από μια μέρα παραγγελίας και φόρτωσα όλο το save data του pes 21 απο  το ps4, βλέπω μεγάλες διαφορές με το ps4 (χειριστήριο, ταχύτητα , απόκριση, μενού κλπ), ζω μεγάλες στιγμές (έχω κάνει όλες τις μεταγραφές των ευρωπαικών πρωταθλημάτων μέχρι στιγμής από το transfermarkt)

Edited by angelofdeath
  • Like 3

4 hours ago, AlexIsGRx said:

Επειδη σε PC παιζω εδω και χρονια (κονσολα δεν ειχα ποτε) σε ολα τα call of duty και στο GTA online γινεται του cheater.
Στα αλλα μεγαλα crossplay που εχω fortnite και rocket league δεν εχω δει ποτε κατι. Και στα ποδοσφαιρακια γενικα ησυχια εχει. Βασικα κοσμο δεν εχει.
Αλλα δεν ειναι τραγικοι η κατασταση. Βεβαια εξαρταται την εταιρια και το παιχνιδι. Στο fortnite επειδη εχουν σκασει χρημα για skin δεν κανουν μ***κίες.
Στο warzone επειδη δεν αγοραζουν ποτε τπτ και να φανε ban φτιαχνουν αλλο account. Στα ποδοσφαιρα τι να κλεψεις..? Αμα εχει lag και παλι θα χασεις.

Είμαι offtopic αλλά αφού που πιάσαμε τη κουβέντα θα γράψω δυο λόγια, μιας και δεν βλέπω και πολύ κινητικότητα στο φόρουμ.

Δεν θα αναφερθώ σε παιχνίδια τύπου FPS γιατί ξέρεις τι γίνεται, τα έγραψες κι εσύ. Θα πω μόνο ότι τα πολύ καλά anticheats κοστίζουν αρκετά χρήματα και αν το παιχνίδι δεν παράγει τα αναμενόμενα απλά δεν επενδύουν.

Στο PES ακόμα γίνεται της πόπης, σε κλέβουν με κάθε πιθανό τρόπο, πέρα απ΄το void game που το κάνουν κατά κόρον σκέψου ότι ακόμα παίζει το cheat με τους τερματισμένους σε ύψος παίκτες, κανείς δεν μου εγγυάται ότι δεν μπορούν να κάνουν το ίδιο και με τα στατς.  Στο FIFA ακούγεται ότι υπάρχει το cheat της legacy defense αλλά κανένας απ΄τους χειριστές/παίχτες δεν μπορεί να το αποδείξει, είναι καθαρά θέμα της ΕΑ η οποία δεν το παραδέχεται και φυσικά δεν ασχολείται. Εκείνο όμως που έρχεται να επιβεβαιώσει ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα ύπαρξης του legacy defense αλλά και άλλων cheats είναι τα σκορ στα squad battles (προφανώς έχουν βρει τρόπο και χειρίζονται την αντίπαλη ΑΙ) και το γεγονός ότι η ΕΑ αποκλείει από τα επίσημα τουρνουά της τους PC players. Μα γιατί το κάνει αυτό από τη στιγμή που υποστηρίζει ότι δεν υπάρχουν cheats;;

2 hours ago, angelofdeath said:

Καλησπέρα σας ,  σήμερα έφτασε το ps5 (disc) μετά από μια μέρα παραγγελίας και φόρτωσα όλο το save data του pes 21 απο  το ps4, βλέπω μεγάλες διαφορές με το ps4 (χειριστήριο, ταχύτητα , απόκριση, μενού κλπ), ζω μεγάλες στιγμές (έχω κάνει όλες τις μεταγραφές των ευρωπαικών πρωταθλημάτων μέχρι στιγμής από το transfermarkt)

Με γειά...και εγώ λίγες μέρες το έχω και έχω δει ακριβώς τα ίδια.Δοκιμασε όλα τα γκειμς που είχες στο ps4 και θα δεις διαφορά.Θα τα παίζεις τώρα στο ps5 πιο ευχάριστα σαν κάτι καινούργιο.

• Thanks 1

24 minutes ago, Game1 said:

Με γειά...και εγώ λίγες μέρες το έχω και έχω δει ακριβώς τα ίδια.Δοκιμασε όλα τα γκειμς που είχες στο ps4 και θα δεις διαφορά.Θα τα παίζεις τώρα στο ps5 πιο ευχάριστα σαν κάτι καινούργιο.

Σε ευχαριστώ φίλε, να σαι καλά, Με γειά και σε σένα,  Ακριβώς! Το pro που παίζω αυτή τη στιγμή είναι ένα καινούργιο παιχνίδι και όντως είναι πολύ πιο ευχάριστο, δεν περίμενα να είναι τόσο εξελιγμένο το ps5!

Edited by angelofdeath
  • Like 1

@Game1

@angelofdeath

Παιδιά οι διαφορές στο HW ps4/pro - xbox one/x με PS5 και Series X είναι μέρα με τη νύχτα. Καταρχάς μόνο απ΄τον custom SSD θα πάθετε πλάκα. Θυμάμαι είχα πάρει τον πρώτο μου SSD κάπου το 2011 με 2012, θυμάμαι έπαιζα BF3. Ο χρόνος που χρειαζόταν για να φορτώσει τους χάρτες σε σχέση με έναν HDD ήταν ένα πολιτισμικό σοκ.

Κατά δεύτερον κυρίως η gpu ενός απλού PS4 μπορεί άνετα πλέον να μπει σε μουσείο.

• Like 2

Εγώ παίζω σε hdmi2.1 TV και η μόνη διαφορά που παρατήρησα είναι στον θόρυβο της κονσόλας,το ps 5 είναι αθόρυβο.

Σε άλλα παιχνίδια,που έγινε αναβάθμιση με patch για next-generation,υπάρχουν διάφορες στα fps.

Στο pes συγκεκριμένα δεν υπάρχει καμία διαφορά στα γραφικά.

Γενικά έχουν μειωθεί κατά πολύ σε όλα τα games τα loading times ελέω ssd προφανώς.

Ερώτηση : Θα μπορώ να κάνω link το pes στο κινητό μου και να φαρμαρω από κει; 

• Like 2

Εγώ είχα πολύ παλιό ps4.Το είχα αγοράσει από τον Μάη 2014. Φόρτωνε αργά κι έκανε πολύ θόρυβο.Και το πούλησα 120€ (!!!),άλλοι τα πουλάνε 150,αλλά φοβόμουν μην του χαλάσει γρήγορα.

Πιστεύω παιχνίδια με unreal Engine μηχανή γραφικών,θα δούμε μεγαλη διαφορά στις καινούργιες κονσόλες,όπως  efootball και ufl,τα οποία και θα εξελίσσονται και βελτιώνονται συνεχώς στην διάρκεια της χρονιάς.

• Like 2

15 hours ago, Game1 said:

Εγώ είχα πολύ παλιό ps4.Το είχα αγοράσει από τον Μάη 2014. Φόρτωνε αργά κι έκανε πολύ θόρυβο.Και το πούλησα 120€ (!!!),άλλοι τα πουλάνε 150,αλλά φοβόμουν μην του χαλάσει γρήγορα.

Σκέψου απόσβεση που έχει κάνει... Βασικά αυτό είναι το καλύτερο value for money, αγοράζεις την κονσόλα όσο πιο νωρίς μπορείς και την πουλάς όταν είναι να πάρεις την καινούρια.

• Like 4

Έχω διαβάσει τόσα και τόσα και έχω δει αλλά τόσα και πραγματικά δεν ξέρω τι να πω.

3 χρόνια για αυτό το πράγμα το οποίο είναι ο διάδοχος του πες , όχι ρε φουστηδες ,περνάω από φάση ολικής οργής μέχρι δεν γαμιε... Ξενερωμα εντελώς , νταξει η ζωή μου δεν είναι το πες αλλά είχα και εγώ ένα παιχνίδι να παίζω ρε γαμωτο και τουλάχιστον κάτι έβλεπες κάθε χρόνο έστω και λίγο , αλλά αυτό εδώ είναι ξεπεσμός από πού να αρχίσει κανείς και που να τελειώσει , και ας λέει ο φλοκι ότι έχει ελπίδες  εγω βλέπω ένα πες  Φοξ με ανριαλ δηλαδή τι να πω ρε γαμωτο το πες 14 το γάμησαν δεν μάθανε τίποτα ,εγώ πραγματικά δηλαδή βλέπω πισωγυρισμα και next gen σου λέει μετά ,τίποτα όλα στο ίδιο σακί για να βγάλουμε κάνα φραγκο, θα μου πεις εδώ ολόκληρο metal gear solid και το ρίξανε στα σκουπίδια .

Δυστυχώς όπως έγραψα και σε ποιο παλιό ποστ είναι ένα τέλος εποχής ειδικά για όσους παίζουν offline εγώ θα συνεχίσω ρομαντικός με το 21 και μάλλον ΦΙΦΑ  δεν λέω ότι δεν θα το δοκιμάσω αλλά τίποτα ΞΕΝΕΡΩΜΑ, μακάρι να κάνω λάθος αλλά τέλος εποχής , να ζήσουμε να το θυμόμαστε (το offline  τουλάχιστον )

• Like 4

Ολα για χαρη του mobile gaming  που ασχολουνται τα οκταχρονα και φερνει χρημα..κατανοητο αλλα απορριπτεο..το επομενο θα ειναι με κομικ χαρακτηρες η ποκεμον.  Tωρα, για το γκειμπλει..ειδα βιντεο απο αγωνα.. οι παικτες φαινονται σα να γλιστρανε  αλλα ακομα χειροτερα, αυτος ο κυκλος κατω απο καθε παικτη, δε βγαινει? τι ειναι παλι αυτο? αντι να πηγαινουμε μπροστα, παμε πισω στο 2000? εγω δηλωνω, οτι με κυκλο απο κατω, δεν προκειται να παιξω κι ας ειμαι 20 χρονια παικτης του προ! υπαρχει καποιο αλλο καινουριο soccer game  στη πιατσα? το προ το  καταστρεψανε ετσι κι αλλιως...ας δουμε και κατι αλλο

Edited by mikael496

46 minutes ago, mikael496 said:

υπαρχει καποιο αλλο καινουριο soccer game  στη πιατσα?

FIFA, UFL (αγνωστη ημερ. κυκλοφ.) οπου θα ειναι σαν το eFootball και μετα πας σε Manager (και μετα εχει και τα σκουπιδια των smartphones)
Εγω παντως με ενα moddaki στο FIFA μια χαρα εχω βολευτει. Ισως να κατσω με το 21 (το οποιο το προτιμω απο τα γλυστριματα οπου κανει το 22).
Το eFootball θα το παιξω αφου ειναι δωρεαν και μου αρεσει αυτο ο τυπος παιχνιδιου με match pass και challenges. Εαν με κερδισει με κερδισε.

Υπάρχει τοπικ για ακόμη ένα ποδοσφαιρακι που αναμένεται να κυκλοφορήσει-για όσους δε το έχουν δει:

• Like 1

On 26/8/2021 at 5:28 ΜΜ, john2906 said:

ρε παιδια αληθεια τωρα μετα απο 2 χρονια αναμονης βλεπετε αυτο το πραγμα και καποιοι λετε ε ενταξει μωρε να το δουμε?

αν μιλαμε για mobile game ναι οκ παω πασο φαινεται μια χαρα αλλα πλεον ειμαστε στην εποχη Ps5 και xbox series x και βλεπουμε αυτο το εκτρωμα!

απο που να το πιασεις και απο που να το αφησεις,οτι κανουν ice skating οτι τα γραφικα ειναι αθλια??

πραγματικα αν  το πουλαγαν 50-60 ευρω θα υπηρχε καποιος που θα το αγοραζε?προφανως θα το δοκιμασουμε ολοι μιας και ειναι free αλλα κανει μπαμ το παιχνιδι οτι ειναι mobile φαση και οτι αρπαξουμε! 2 χρονια αναμονη για αυτο το πραγμα!!

Όπως τα λες ακριβώς!

Κι ας κάνουν πως δεν βλέπουν οι εκ γενετής καταπιόγκες που θα την έβρισκαν ακόμα κι αν είχαν σε φυσική μορφή εξώφυλλο προ22 και cd-rom 25ετίας με τρίλιζες μέσα..:hehe:

Edited by sonofmook
  • Like 1

Θα το δουμε κι αυτο....ευπροσδεκτο ειναι. Το θεμα ειναι οτι πλεον δεν μπορουμε να ΞΑΝΑπαιξουμε ξυλινα ποδοσφαιρακια...φτωχα.....και το mobile gaming επισης δεν γινεται να σε κρατησει τωρα στην οθονιτσα.....εκτος αν πηγαινεις Τριτη Δημοτικου ξερω γω.

Πιστευω πολυ στα ΠΟΛΛΑ animation (του φιφα) διοτι κανουν τη διαφορα αλλα και στην αμεση αποκριση που ΠΡΕΠΕΙ να εχει ενα ποδοσφαιρακι οφλαιν/ονλαιν ωστε να ειναι διασκεδαστικο.

Ο Kurt πως λεγεται αυτος ο gamer ειπε οτι πρεπει να ειναι και γρηγορο (για το UFL) στο οποιο συμφωνω, οταν ειναι βαρυ και slow το παιχνιδι θεωρω οτι ειναι ταλαιπωρια σε assisted ρυθμιση.

Edited by Platini_Athens

ο γλυκος μου ο kurt ακομα το φυσαει και δεν κρυωνει απο την μεγαλη πιπα που εφαγε σε εκεινο το τουρνουα
του εχει αφησει ψυχολογικα αυτη η ιστορια... ισως να το εκανε για την δημοσιοτητα

Εγω αυτο που σκεφτομαι τωρα οτι μετα απο το απιστευρο gameplay που εδειξε η konami (και χορτασαμε gameplay... δεν εχουμε καταλαβει που παν τα τεσσερα) ποτε σκεφτεται να μας δειξει το παιχνιδι τι ακριβως modes θα εχει και πως ακριβως θα λειτουργει? το μονο που εχουμε σαν πληροφορια ειναι το match pass system αλλα πως ακριβως δουλευει? παιζουμε ματσακια και μαζευουμε coins? στα υπολοιπα f2p υπαρχουν καποια Modes και παιζεις.

Επισης το αλλο θεμα ειναι οτι για ξεκλεισωσεις πραγματα και να ανεβεις level πρεπει να αφειρωσεις χρονο αρκετο στο παιχνιδι. Δεν το παγωνω και το ξανα ανοιγω μεθαυριο ή οποτε μου καυλωσει. Πρεπει να εισαι focus γιατι εαν δεν γινονται τα quests στη ωρα τους τα χανεις. Με αυτο και μονο το κριτηριο (επειδη πλεον το πραμα προς τα εκει πηγαινει) το παιχνιδι γινεται αποκλειστικο για παιδακια οπου εχουν τον χρονο να τα κανουν οπως ακριβως γινεται στο fornite και γινεται του αληνικου.

Συμπερασμα το μοναδικο παιχνιδι το οποιο μπορουμε να παιξουμε οπως θελουμε και μας δινει αυτο το περιεχομενο ειναι το FIFA

To FIFA πλεον ειναι μονοπωλιο σε ποδοσφαιρακια και η ΕΑ παιζει μονη της στο κομματι των ωριμων gamers οπου βαζουν το χερι στη τσεπη καθε χρονο για παιξουν κατι νεο.

Edited by AlexIsGRx
  • Like 2

Παιδιά καλησπέρα,

Πάντως πέρα από την πλάκα, θα ήθελα να βγάλει και ο ΟΠΑΠ ένα football game, διότι αν κρίνω από τα γραφικά που έχει στο virtual στα πρακτορεία θα μπορούσε να βάλει τα γυαλιά σε όλους ☺️

• Haha 2

2 hours ago, Platini_Athens said:

Ο Kurt πως λεγεται αυτος ο gamer ειπε οτι πρεπει να ειναι και γρηγορο (για το UFL) στο οποιο συμφωνω, οταν ειναι βαρυ και slow το παιχνιδι θεωρω οτι ειναι ταλαιπωρια σε assisted ρυθμιση.

Τα ειπες ολα ωραια εκτος απο το τελευταιο. Το ποδοσφαιρο δεν χρειαζεται να ειναι γρηγορο εκτος αν θες οι παικτες να πετανε με μαγικα χαλια οπως λεει ο φλοκι. Εξαλλου και το αληθινο ποδοσφαιρο δεν ειναι γρηγορο αλλα "αργο" και σταθερο. 

• Like 2

23 minutes ago, geonick1997 said:

Τα ειπες ολα ωραια εκτος απο το τελευταιο. Το ποδοσφαιρο δεν χρειαζεται να ειναι γρηγορο εκτος αν θες οι παικτες να πετανε με μαγικα χαλια οπως λεει ο φλοκι. Εξαλλου και το αληθινο ποδοσφαιρο δεν ειναι γρηγορο αλλα "αργο" και σταθερο. 

Ωραια να συμφωνησουμε να μπορει να γινει και γρηγορο; Εννοειται να κουραζονται oσο περναει η ωρα (οχι οπως στο FUT). ΥΓ. Αγαπαμε φιλο @flokiman

Edited by Platini_Athens
  • Like 1

Για το UFL που έχει αναφερθεί δεν ξέρω αν κάνω  λάθος αλλά από κάποιο άρθρο με πληροφορίες που έτυχε να διαβάσω στο νετ κατάλαβα ότι είναι παιχνίδι μόνο για Online

Announcing #eFootball 2022 - the official title for our platform's first season!
Launching September 30th on consoles and PC, fans can finally experience how we have #SetFootballFree
Later this Autumn, our first major update will arrive with features including:
- Creative Teams - select your base team from over 600 licensed clubs
- New match modes
- New player types - all the way from Standard to Legendary
- And more...

30 Σεπτεμβριου λοιπον.
Τωρα με το consoles αν εννοεις next gen και current gen....ενας θεος ξερει.

Ααα και να μην ξεχασω το εξης:
*eFootball™ 2022 for mobile devices is planned for release as an update to the current app. Visit the link for more details.

Δηλαδη τι; Θα ειναι το ιδιο με το mobile pes 2021? το οποιο για να μπορει να συγχρονιστει και να παιξει crossplatform....αρα στο PS4, PS5 και στο PC θα παιζουμε ΟΝΤΩΣ το mobile PES 2021, με ισως λιγο πιο καλα γραφικα; ΟΝΤΩΣ?

Edited by flokiman
  • Like 1