Jump to content
Chronis

eFootball [Free-to-Play]

Recommended Posts

1. ειναι ποδοσφαιρο και οχι call of duty (και το ps10 να βγει ποσο καλυτερα γραφικα θα μπορουν να φτιαξουν οταν ειναι 22 ανθρωπακια πανω σε πρασινο ταπητα)
2. ειναι free και crossplay ακομα και για mobile συσκευες (τι να περιμενεις οταν θα μπορει να το παιξει και smartphone.. και παλι καλα να λεμε)
3. υπαρχει ανταγωνισμος οπου παρεχει το κατι παραπανω μονο στα 79,90 :)

Αυτά είναι,δεν έχει άλλα.Η σειρά pes απέτυχε εμπορικά.Η παίζουμε τούτο η σκάνε μια 80ρα για φιφα.

• Like 1

Προς το τελος του βιντεο ειναι σκηνες απ το κινητο...Φαινεται ξεκαθαρα ποια πλανα ειναι απο ps5...

• Like 2

Δεν ειναι free. To demo ειναι Free. 
Δηλαδη 8 ομαδες και μονο exhibition.
Οπως ηταν τα demo τοσα χρονια.
Θα μας μοσχοπουλησουν καθε επιπλεον mode.
Εμενα προσωπικα μονο τα γραφικα με ξενερωσαν φουλ, αν και σε καποιες σκηνες ειναι ΟΚ. Ισως καναν μιξη κινητου και κονσολες;
Τα υπολοιπα δε με χαλασαν καθολου.
Εχω μια ελπιδα για το PES οτι θα ειναι ευχαριστο και οτι οι modders θα κανουν τα θαυματα τους με γρασιδια κ γραφικα
(ηδη στο PES 21 αυτο που παιζω με τα mods μου φαινεται στο ματι λουκουμι). Αν η κινηση ειναι οπως ειδα στο βιντεο ομαλη, ο ρυθμος αργος και η μπαλα παιζεται ομορφα, μια χαρα θα ειμαι.
80 για FIFA αυτο που ειδα στα βιντεο δηλαδη, ειναι απατη. Επισης, η μηχανη του FIFA δεν δεχεται modding οποτε εκει οτι προσφερει η ΕΑ.

Edited by flokiman

Mεχρι το 4:31 ειναι η εκδοση στις νεες κονσολες ps5 κτλ

Απο το 4:31 μεχρι το 5:24 ειναι η εκδοση σε pc, ps4, κτλ

Aπο 5:24 μεχρι το τελος ειναι η εκδοση στα κινητα...

Παρουσιαζουν με τροπο το παιχνιδι πως θα ειναι περιπου παρομοιο σ ολες τις πλατφορμες εκτος απ τα γραφικα!!!

Edited by PAOK1944
  • Like 1

Το καλό με το free είναι,ότι αν δεν μας αρέσει το παρατάμε.Αφού το δοκιμάσουμε πρώτα.

Edited by Game1
.
  • Like 1

να σχολιασω μερικα πραγματακια...

ειναι απαραδεκτη η μουσικη στο βιντεο, απαραδεκτα τα γραμματα στην αρχη και τα χρωματα, σαν amateur εντελως...

ειδα τον αληθινο puyol σε ενα σημειο, μαρεσουν πολυ οι zoomaristes καμερες, ελπιζω να εχει τοσο κοντινες, επισης σε ενα σημειο μπορουσε ανετα να κλεψει την μπαλα ο επιθετικος αλλα δεν το εκανε...στο σημειο που ποσταρω παρακατω...τετοια πραγματα θελω να δω καποτε, ποιο αληθοφανες!

Οι βασικές ρυθμίσεις στα χειριστήρια.

• Like 2

Εννοείται ότι θα μπορούμε να τα αλλάξουμε-βασικά τρέξιμο κ σουτ μ ενδιαφέρει!

ελπιζω να κινειται ο παιχτης με τον σταυρο, γιατι ποτε μα ποτε δεν εχω παιξει και ουτε μπορω να παιξω προ με αναλογικο μοχλο...

• Haha 2

Σήμερα που είδα πρώτη φορά το βίντεο σε μεγάλη οθόνη,εχω ενθουσιαστεί με το παιχνίδι,γιατί χθες το έβλεπα μόνο στο κινητό από την δουλειά.

Καταρχήν αποδεικνύεται ότι η δοκιμαστική beta των προηγούμενων μηνών ήταν η mobile έκδοση.

Τα γραφικά πολυ καλά και διαφέρουν από γήπεδο σε γήπεδο.Το γκειμπλει πρέπει να παίξουμε για να το δούμε.Αν οι τρίπλες,τα τακουνακια και τα τσαλιμακια βγαίνουν εύκολα θα γίνει και τούτο τσίρκο.Αλλα αυτά θέλει ο κόσμος.Γι αυτό μακάρι να υπάρχει κάτι αξιόλογο στο οφλαιν.

Πηρατε πρεφα κατι ε;
Το R1 ειναι το kick feint, αρα τελος το σουτ+πασα για προσποιηση η κοψιμο (επειδη δεν βολευει στα κινητα προφανως)
Επισης τελος οι τριπλες και τα κολπα, δεξιος μοχλος dead (επειδη δε βολευει στα κινητα προφανως)
Ολα για χαρη του crossplay. 
Και οπως εγραψα στο αλλο τοπικ, δεν ειναι Free to play. 
Ειναι το κλασσικο δωρεαν  demo απλα το ονομασαν ετσι για να πεταξουν τυρακι να το κατεβασουν ολοι.
9 ομαδες και καθολου modes ειναι DEMO. 

• Like 2

Θα μπορούμε να παίζουμε με τις 9 ομάδες και ονλαιν και οφλαιν στο ντεμο.Στο pes 2021 στα ονλαιν εκτός myclub όλοι με 3-4 ομάδες παίζουν έτσι κι αλλιώς,μπαγερν-γιουβεντους κλπ.

Και μετά ακολουθεί η full version που θα είναι δωρεάν, κάτι σαν το lite.Πιθανόν να είναι τον Οκτώβριο.Παιζοντας την δωρεάν έκδοση είμαστε σε θέση να καταλάβουμε αν μας αρέσει,ώστε να πληρώσουμε για κάτι παραπάνω.

Προαγοραζοντας ένα παιχνίδι δεν ξέρουμε πόσο καλό είναι,αν έχει ουσιαστικές διάφορες με την προηγούμενη έκδοση και πόσο γρήγορα θα το βαρεθούμε.

Μακάρι να ακολουθήσουν και άλλες εταιρείες την τακτική αυτή γιατί μας εξυπηρετεί.Ειδικα τώρα που πολύς κόσμος αγοράζει digital κονσόλες και βαριέται να αγοράζει και να πουλάει δισκάκια.

• Like 1

29 minutes ago, flokiman said:

Πηρατε πρεφα κατι ε;
Το R1 ειναι το kick feint, αρα τελος το σουτ+πασα για προσποιηση η κοψιμο (επειδη δεν βολευει στα κινητα προφανως)
Επισης τελος οι τριπλες και τα κολπα, δεξιος μοχλος dead (επειδη δε βολευει στα κινητα προφανως)
Ειναι το κλασσικο δωρεαν  demo απλα το ονομασαν ετσι για να πεταξουν τυρακι να το κατεβασουν ολοι.

δες εδω λιγο στο roadmap στο δευτερο σταδιο https://www.konami.com/efootball/en/
Το match pass system θα εχει μεσα πολλα modes ακομα και offline πρωταθληματα

Το αρχικο σταδιο οπως ειπε και η konami το θεωρει σαν demo οπου δεν θα εχει αυτο το περιεχομενο.
Το παιχνιδι αλλαζει. (αν και εχουν ανακοινωση οτι θα βγει και τα αλλα modes επι πληρωμη)
Το f2p εχουν ξεκαθαρισει τι θα ειναι και οσοι εχουν παιξει warzone fortnite κπλ ξερουν πως ειναι.

• Like 1

https://www.google.com/amp/s/www.techgear.gr/amp/efootball-deite-to-proto-gameplay-video-gia-ton-dorean-diadocho-toy-pes-31164

"Αξίζει να σημειωθεί ότι η ανάπτυξη του eFootball θα εξελίσσεται διαρκώς με διορθώσεις και εισαγωγή νέων χαρακτηριστικών, κάτι που ενδεχομένως δεν θα δούμε με καλό μάτι οι φανατικοί των football simulation games. Η εταιρεία μπορεί να αντιπαραθέσει πως το παιχνίδι έχει μετατραπεί πλέον σε δωρεάν online υπηρεσία, άρα το αντιμετωπίζει ως έναν ζωντανό οργανισμό στο στυλ παιχνιδιών όπως τα F1 2021 και Fortnite."

7 hours ago, flokiman said:

Πηρατε πρεφα κατι ε;

Αφού έχουν πει ότι θα βάλουν υποστήριξη controller στα κινητά για να παίζουν με τους υπόλοιπους, ποιος ο λόγος να κάνουν κάτι τέτοιο; Δηλαδή τις τρίπλες που δείχνει στο βιντεάκι και τα feint όλα με το RB/R1 θα γίνονται; Αν όντως ισχύει το θεωρώ εντελώς άκυρο.

7 hours ago, flokiman said:

Προσυπογράφω με χέρια και με πόδια. Από ανέκαθεν τα f2p κατέληγαν ακριβότερα απ΄την αγορά ενός παιχνιδιού.

• Like 1

Όποιος βιάζεται και τρελαίνεται τρέχει να αγοράσει!!!!! το fifa στα 80 ευρώ όπως λέτε. Όποιος δεν βιάζεται κάνει μια συνδρομή game pass ultimate και κατεβάζει το FIFA 22 δωρεάν γύρω στον Φεβρουάριο. Ξέρω σας φαίνεται τρελό για μερικούς να μην πιάσετε καινούριο ποδοσφαιράκι μέχρι τις αρχές του επόμενου χρόνου, αλλά για τι <<καινούριο>> μιλάμε αφού κάααααθε χρόνο εδώ και μια δεκαετία περίπου όλοι μέχρι τον Ιανουάριο παραδέχονται ότι και τα 2 παιχνίδια είναι πάνω κάτω τα ίδια με πέρυσι με 5-10 αλλαγές που θα άξιζαν 10 ευρώ κι όχι 60-70-80. Ας σταματήσουμε να κοροιδευόμαστε κι ας είμαστε ρεαλιστές. Δεν είμαστε 10 χρονών πλέον και τα λεφτά (πόσο μάλλον 80 ευρώ) δεν βγαίνουν ούτε σε μια μέρα ούτε σε μια ώρα για τους περισσότερους.

Υ.Γ. Συγγνώμη αν παρεξηγήθηκε κάποιος 10χρονος φίλος για την επιλογή ηλικίας στη σύγκριση! 😁

• Like 2
  • Haha 1

Φήμες λένε ότι η κοναμι έμαθε πριν καιρό ότι βγαίνει και τρίτο ποδοσφαιρακι,που θα είναι f2p και άλλαξε τα πλάνα της.

• Like 1

ΧΒΟΧ με gamepass όντως δείχνει η καλύτερη επιλογή. Ήμουν σε δίλημμα όλο αυτό το καιρό για το αν θα αγοράσω PS5 ή XBOX. Ήθελα να πάω σε PS5 καθαρά για την κοινότητα του PES μιας και δεν με ενδιαφέρουν τα exclusives ταινιοπαίχνιδα της Sony. Μετά απ΄όλα όσα έχω δει έχω απογοητευτεί, μιλάμε για πισωγύρισμα και μισό παιχνίδι έτσι όπως το παρουσίασαν και περισσότερο με πείραξε για τα ingame features που είπαν ότι θα μπουν σε μελλοντικά updates. Αυτό δείχνει ότι δεν είναι έτοιμοι και ότι φέτος θα είναι μια μεταβατική χρονιά. Μοιάζει με αλλαγή πλεύσης κάπου στο ενδιάμεσο, άλλο σχεδίαζαν και αλλού κατέληξαν.

Προσωπικά, δε θα μπω σε πολλές αναλύσεις μέχρι να δούμε ακριβώς πως θα είναι το παιχνίδι στις κονσόλες. Είναι ξεκάθαρο πάντως πως ότι ελπίδα είχαμε για κάτι next gen, έσβησε και πάλι. Ανάθεμα δηλαδή αν θα παίξουμε ποτέ ένα σύγχρονο ποδοσφαιρικό, αντάξιο της εποχής.

Όσο για το βίντεο, τη φάση στο 04:36 έχω σιχαθεί να τη βλέπω ολόιδια ακριβώς εδώ και πόσα PES. Από την υποδοχή μπάλας από τον παίκτη που δίνει την assist, τη slow motion πάσα που δίνει (σαν να φυσηξε αεράκι και έσπρωξε την μπάλα), το τελείωμα, αλλά και το άθλιο animation της βουτιάς του GK, που πέφτει όχι παράλληλα με τη γραμμή του τέρματος, αλλά προς τα πίσω. 

Το ίδιο επίσης και με το άθλιο φαλτσαριστό τελείωμα του Fati στο 02:05. 

Επίσης, όλα γίνονται σε slow motion, δε φαίνεται να υπάρχει καμία εκρηκτικοτητα στο παιχνίδι. Και δεν είμαι υπέρ του αφύσικα γρήγορου παιχνιδιού, αλλά στη φάση με τον Pepe στο 05:30, ποιος επαγγελματίας αμυντικός θα έτρωγε αυτή την τριπλά; Και αντε πες πως είναι σε χαμηλό επίπεδο η CPU. Και πάλι όμως η ταχύτητα εκτέλεσης είναι για τα θηρία. 

@BasilhsGR άσχετο τελείως, αλλά εχεις παίξει ποτέ κάποιο από τα "ταινιοπαίχνιδα" της Sony; Uncharted, God of War (ειδικά το 4ο), The Last of Us; Το Last of Us 1&2 (στο 2 είμαι στα μισά) είναι μέσα στο top 3 μου, όλων των εποχών. Μιλάμε για αριστουργήματα. Προφανώς και είναι υποκειμενικά κάποια πράγματα, αλλά αν δεν τα έχεις παίξει, πρέπει έστω να τους δώσεις μια ευκαιρία.

• Like 2

Και μένα μου άρεσε το παιχνίδι στο βίντεο και τα γραφικά και το στυλ παιξίματος.Μηπως και το ποδοσφαιρακι της strikerz που χρησιμοποιεί την ίδια μηχανή γραφικών unreal Engine παρουσιάσει κάνα ποδοσφαιρακι που θα τρίβουμε τα μάτια μας.Μηπως αυτοί είναι πιο έτοιμοι από την κοναμι και το βγάλουν πιο γρήγορα.

• Like 1

11 hours ago, BasilhsGR said:

ΧΒΟΧ με gamepass όντως δείχνει η καλύτερη επιλογή. Ήμουν σε δίλημμα όλο αυτό το καιρό για το αν θα αγοράσω PS5 ή XBOX. Ήθελα να πάω σε PS5 καθαρά για την κοινότητα του PES μιας και δεν με ενδιαφέρουν τα exclusives ταινιοπαίχνιδα της Sony. Μετά απ΄όλα όσα έχω δει έχω απογοητευτεί, μιλάμε για πισωγύρισμα και μισό παιχνίδι έτσι όπως το παρουσίασαν και περισσότερο με πείραξε για τα ingame features που είπαν ότι θα μπουν σε μελλοντικά updates. Αυτό δείχνει ότι δεν είναι έτοιμοι και ότι φέτος θα είναι μια μεταβατική χρονιά. Μοιάζει με αλλαγή πλεύσης κάπου στο ενδιάμεσο, άλλο σχεδίαζαν και αλλού κατέληξαν.

Αν και είμαι fan του ΧΒΟΧ δεν χρειάζεται να έχεις την κονσόλα για το game pass. Η έκδοση ultimate είναι και για το pc! 

• Like 1