Jump to content
AkisVarg

eFootball PES2022 - DEMO

Recommended Posts

Λογικά μόνο online ,τώρα ακόμα είναι φήμες αλλά εάν είναι αλήθεια είναι τέλος εποχής τουλάχιστον για όσους είναι offline player's , δεν ξέρω εγώ τουλάχιστον έχω απογοητευτεί ,το μόνο καλό στην υπόθεση είναι ότι μετά από πολύ καιρο έπαιξα ΦΙΦΑ 21 και μπορώ να πω ότι είδα ένα ποδοσφαιρακι αρκετά καλό και ευχάριστο .

Υπομονή μέχρι 21 Ιουλίου

• Confused 1

Ο Ασιμ απαντούσε παλιότερα στο twitter,αλλά είχε παραπονεθεί ότι υπάρχει πολύ hate στα σχόλια.

Οι εταιρίες πλεον ξέρουν,ότι πολλά αρνητικα σχόλια είναι από εταιρίες μάρκετινγκ,που πληρώνονται από ανταγωνιστές τους,για να γράφουν αρνητικά σχόλια στα σοσιαλ.

Πριν χρόνια η Samsung είχε φάει μεγάλο πρόστιμο από την επιτροπή δικαίου εμπορίου της Ταϊβάν,γιατί εφαρμοζε τέτοιες τακτικές για ανταγωνιστικα προϊόντα.

Δεν μπορούν πλέον να βγάλουν άκρη και να απαντούν μέσα στον χαμό στα σοσιαλ.Ουτε και εμείς καλά καλά δεν μπορούμε να διαβάζουμε όλο αυτόν τον χαμό.Και να απαντήσει κάποιος εκπρόσωπος της εταιρείας σε κάποιο απο τα 300 σχόλια που είναι γραμμένα,ο πιο πολύς κόσμος δεν θα το πάρει χαμπάρι.

Για το προ ειδικά δεν χρειάζεται καν να πληρώνεται κόσμος για να γράφει αρνητικά... 🤣

• Like 1
  • Haha 2

Στην Ελλάδα ξέρουμε τι παίζει με τα φόρουμς και ποιους συμφέρει να παίζουν οι περισσότεροι φιφα και δυσφημούν το pes.Γιατι το να παίζεις ένα παιχνίδι και να το κράζεις δημόσια δεν έχει λογική.Αν δεν σου αρέσει δεν παίζεις...νόμος. 

• Like 1
  • Haha 1
  • Confused 1
  • Dislike 1

Έχουν κατακλύσει οι ίδιοι και οι ίδιοι την κοινότητα pes,όπου δεν σταματάνε να παίζουν και να λένε στον κόσμο τι κακό που είναι το παιχνίδι.Για να τον στρέφουν προς το φιφα.Για να κινηθεί στην χώρα η επιτροπή δικαίου εμπορίου πρέπει να γίνει καταγγελία από κάποιον και οι μόνοι αρμόδιοι είναι ίσως οι εισαγωγείς του παιχνιδιού και γενικά η ελληνική κοινότητα pes.Εχει κουράσει πολύ αυτή η κατάσταση και δεν πάει άλλο.

• Haha 3
  • Confused 1

Είμαι ο μόνος που τους κράζω αλλά μου φαίνεται ως η καλύτερη λύση το f2p μαζί με το cross play; Σκεφτείτε το λίγο, το offline έχει πεθάνει σχεδόν σε όλα τα games εδώ και χρόνια, τα MyClub/FUT/MyTeam κάνουν όλο το τζίρο πλέον, η βάση παιχτών στο PES έχει συρρικνωθεί δραματικά τα τελευταία χρόνια, δεν θα πείραζε ένα f2p MyClub day one που να είναι cross platform. Αρκετοί που παίζουν στα κινητά έχουν συνδεμένο controller οπότε μη νομίζετε ότι θα είναι εύκολοι αντίπαλοι. Επίσης και μόνο που θα είναι f2p θα μαζέψει πολύ περισσότερο κόσμο. Το μόνο που θα πρέπει να φτιάξουν οπωσδήποτε είναι το netcode, lag cheat, void κτλ. Το βλέπω κι απ΄τον εαυτό μου, πέρσι έπαιξα ένα ML και μια καριερίτσα, φέτος που λόγο μαντρώματος είχα πολύ περισσότερο χρόνο, ούτε που τα ακούμπησα, μόνο online.

Επίσης όσοι λέτε για τη ποιότητα στα γραφικά, έχετε δει παιχνίδια με UE4 και UE5; Μη κολλάτε τώρα με ένα demo, απ΄τη στιγμή που κάθε πλατφόρμα θα χρησιμοποιεί την ίδια μηχανή τους λύνονται πολλά τεχνικά προβλήματα.

• Like 1

Τωρα που είπαμε για γραφικά ,δεν υποτίθεται ότι όσο πιο βάρβατο είναι σε γραφικά ένα παιχνίδι δεν χρειάζονται καλύτεροι σέρβερς ???? Δεν ξέρω είμαι ψιλοασχετος με το θέμα  εάν κάποιος μπορεί να μας το εξήγηση

Διαβαζωντας το τοπικ αρχιζω και φοβομαι οτι αυτο που εχει γραφτει οτι το παιχνιδι μπορει να ειναι μονο online πλεον δεν το αποκλειω καθολου.

1. Ισως γιαυτο και το ντεμο που κυκλοφορησαν ειναι μονο Online

2.Ισως περιμενουν να δουν τι αντιδρασεις υπαρξουν και να κινηθουν αναλογος, αν και εκει βεβαια δεν ξερω κατα ποσο θα μπορουν να προλαβουν να βγαλουν πχ και offline εγκαιρως 

3.Η σκεψη του οτι μπορει να ειναι μονο online ενισχυθηκε πολυ απο αυτα που διαβασα εδω μεσα σε συνδιασμο με τις αρχικες μου σκεψεις οταν επαιξα τα πρωτα αλλα και μετεπειτα ματς στο ντεμο.Δηλαδη: Σε οτι αφορα τους τροπους που φτανεις προς την περιοχη του αντιπαλου και μεχρι να κανεις το σουτ προς το τερμα. Για εμενα ειναι όλυ διαφορετικο απο οτι ειχαμε συνιθισει απο το 20 και μετα , (ακομα και απο το 19 που μεχρι τωρα ακομα παιζω).Μπορεις να φτασεις πολυ ευκολα ,σε βαθμο αστειο θα ελεγα.Οι αμυνες ειναι σκορπιες οι παικτες που αμυνονται ειναι οπου να ναι μεσα στον αγωνιστικο χωρο ,πιο πολυ για να υπαρχουν και μου θυμισαν οπως καθονται στο φιφα.Ειναι συνεχεια μπροστα απο την μ[παλα οι αμυνομενοι και οχι πισω να αμυνονται μαζικα και ομαδικα οπως στα 20 & 21 που το εχουν κανει να μοιαζει με το πραγματικο.Αλλα εχουν κανει να μπαινει σχετικα δυσκολα γκολ στην τελικη προσπαθεια για να μην γινεται το σκορ στυλ χαντ μπολ οπως στο φιφα. Δηλαδη , διασκεδαστικο ,ευκολο να παιξεις και να αναπτυξεις ,ευκολο να κανεις κοροιδο τον παικτη που αμεινεται ευκολο να περασουν τα σουτ ΑΛΛΑ οχι τοσο ευκολο να μπει το γκολ. Οποτε θα δουμε. Εγω ειμαι καθαρα offline παικτης αν και εχω συνδρομη PsPlus.Παντως  αυτο που εγραψε ο @BasilhsGR οτι το offline εχει πεθανει δεν ξερω κατα ποσο ισχυει.Φυσικα και πλεον μπορει οι online να ειναι περισσοτεροι αλλα δεν ξερω εαν εχουν κανει καποια στατιστικη πχ ποσοι παιζουν online - offline. ή αν εχει γινει εδω στο forum καποιο τετοιο στατιστικο ερωτημα. Επισης ακομα και αν εχει κανει καποιο τετοιο στατιστικο η κοναμι ειναι προφανες οτι παρα πολοι που παιζουν offline δεν θα εχουν ασχοληθει καν με το να ψηφισουν διοτι δεν "ψαχνονται" τοσο σε αυτα τα θεματα κλπ

• Like 1

Πολυ πιθανον να ειναι μονο online και freemium. 
Για αυτο βγαλαν και online test, για πρωτη φορα στην ιστορια του PES.
Παντως απο την συντομη εμπειρια μου με online, η AI/ CPU παιζει πολυ πιο "ανθρωπινα" απο οτι οι ανθρωποι/users οι οποιο σπαμαρουν τρεξιμο και τριπλες κτλ και μαθαινουν να εκμεταλλευονται καθε προγραμματιστικη αστοχια του παιχνιδιου. Το ιδιο ισχυει κ για FIFA κ για PES.
Για αυτο και προτιμω offline παντα.

28 minutes ago, flokiman said:

Και η online beta του 2018, online test ήταν. Ακριβώς το ιδιο πράγμα με τώρα. Απλά τότε λεγόταν PES2018 online beta. 

• Like 2

6 hours ago, flokiman said:

Πολυ πιθανον να ειναι μονο online και freemium. 
Παντως απο την συντομη εμπειρια μου με online, η AI/ CPU παιζει πολυ πιο "ανθρωπινα" απο οτι οι ανθρωποι/users οι οποιο σπαμαρουν τρεξιμο και τριπλες κτλ και μαθαινουν να εκμεταλλευονται καθε προγραμματιστικη αστοχια του παιχνιδιου. Το ιδιο ισχυει κ για FIFA κ για PES.
Για αυτο και προτιμω offline παντα.

Θα συμφωνήσω μαζί σου σχετικά με το θέμα   AI/CPU εάν και εγώ δεν έχω μεγάλη Εμπειρία με ονλινε τα παιχνίδια που έχω παίξει και λέω αυτός εδώ παίζει ποδόσφαιρο και όχι γιουρια να βάλω γκολ και πίεση να μην παίρνεις ανάσα και ιστορίες είναι μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού.

Εγώ προσωπικά εάν είναι μόνο ονλινε f2p εάν και θα με πονέσει θα αποσυρθω από το πες και θα μείνω με το 21 που απόψεις ότι φαίνεται με το τελευταίο πάτς είδα αρκετά καλά πράγματα σχετικά με τις βλακείες που έχει πάντα έτσι.

Τώρα η αλλη λύση δυστυχώς είναι το ΦΙΦΑ που με δυσκολεύει να το δεχτώ δεν ξέρω γιατί αλλά δεν είναι τόσο χάλια όσο νόμιζα ,τεσ πα υπομονή εάν και εγώ δεν μπορώ να δω τοοσοοο μεγάλη βελτίωση από αυτό το ντεμο στο τελικό προϊόν μακάρι να βγω λάθος αλλά η υπόθεση βρωμάει f2p

• Like 1

εγω παντως παιδια ενα εκτεταμενο cross play δεν θα το ηθελα δλδ μην μπλεξουμε με κινητα και pc,μονο  με κονσολες ps,xbox,νομιζω ειναι εφικτο και δεν θα κανει κακο στο παιχνιδι,οσα περσσοτερα(αλα τσιπρα :D) τοσο χειροτερα θα γινεται της πουτ@ν@ς στο ονλαιν

ασχετο γιατι κοβει το  ι ο τσπρας.

ας απαγγειλω κ ενα στοιχο τωρα:D να φανω σοβαρος

βήχω κ ξερωβήχω σου κατουρώ τον τοιχο(σταθης ψαλτης)

καλημερα σας.

Edited by stratakos

On 4/7/2021 at 10:48 ΠΜ, flokiman said:

freemium. 

πρωτη φορα το βλεπω και αυτο...που τα ανακαλυπτεις ολα αυτα τα new age ? ακου εδω,,,φριμιουμ...δηλαδη free και premium...μαλιστα...

μου θυμησε αυτο...

https://youtu.be/SiB6sgfgQzQ?list=PL8Pra97AUsbuJd3hOXAtIokESlc_TxZm1&t=592

Edited by isspro98
  • Haha 1

Έχει βουηξει ο τόπος κ στα ξένα φόρουμ ότι το πάει για free..... Βέβαια από την άλλη υπάρχουν κάποια "update" ανεπισημα(?) όπου η κοναμι λέει ότι μέχρι την επίσημη κυκλοφορία του παιχνιδιου θα έχουν διορθωθεί πάρα πολλά...χωρις φυσικά να εξηγεί τι κ πως.... Από την άλλη μου είναι δύσκολο να διανοηθώ ότι δε θα υπάρχει ένα οφλαιν vs με φίλους, δηλ πες ότι πας σε ένα φιλαράκι ένα συγγενη κλπ... Ε, δε θα υπάρχει η δυνατότητα για μερικά ματσάκια με τις ομάδες που θα υπάρχουν? αδιανόητο αλλά αυτά είναι εικασίες  προς το παρόν.... 

Edited by AkisVarg
  • Like 1

Ότι έχω διαβάσει και από site του εξωτερικού, τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο ακόμα. Αν θα είναι f2p και ποια modes ακριβώς...

Κάνεις μα κάνεις δεν ξέρει ακριβώς. ΜΟΝΟ υποθέσεις είναι ότι διαβάζουμε.

Υπομονή μέχρι 21/7 και θα πάρουμε απαντήσεις και για τα γραφικά και για το gameplay και αν είναι f2p και cross platform και cross gen και δεν ξέρω γω τι άλλο.

20 μέρες μείνανε.

• Like 1

3 hours ago, isspro98 said:

πρωτη φορα το βλεπω και αυτο...που τα ανακαλυπτεις ολα αυτα τα new age ? ακου εδω,,,φριμιουμ...δηλαδη free και premium...μαλιστα...

μου θυμησε αυτο...

https://youtu.be/SiB6sgfgQzQ?list=PL8Pra97AUsbuJd3hOXAtIokESlc_TxZm1&t=592

ρε ειναι πολυ γνωστος ορος.  Ψαξτο
Το ξερω τουλαχιστον εδω και 6-7 χρονια. 
Σιγα τη λεξη. 

Παντως, αν γινει pay -to-win , κριμα.
Βεβαια το χουμε ξαναπει οτι οι εταιρειες δεν ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα, αλλα σκοπευουν το κερδος, οποτε λογικο να μπει σ αυτο το χορο κ η ΚΟΝΑΜΙ.
Το μονο ευχαριστο ειναι, οτι τα ματς που ειδα onlline δεν εμοιαζαν με το φλιπερακι του FIFA, υπηρχε μια λογικη και ενας αργος ρυθμος.
21 ιουλιου ελπιζω να εχουμε ξεκαθαρισμα.

3 hours ago, peristeri city said:

Υπομονή μέχρι 21/7 και θα πάρουμε απαντήσεις και για τα γραφικά και για το gameplay και αν είναι f2p και cross platform και cross gen και δεν ξέρω γω τι άλλο.

20 μέρες μείνανε.

γιατι 20 και οχι 16;

• Haha 3

On 3/7/2021 at 7:58 ΜΜ, Buddha said:

Προσωπικά έχω πάψει να ασχολούμαι με τα 2 ποδοσφαιράκια τα τελευταία χρόνια γιατί ξενέρωσα και παίζω πιο πολύ FM.

Ακριβώς αυτό. Όποιος θέλει να ασχοληθεί λίγο πιό σοβαρά και να κολλήσει που λέμε με ποδοσφαιράκι τότε τα τελευταία 4-5 χρόνια το FM είναι μονόδρομος!

• Like 1

ολο φημες καθε μερα περι free 2 play το νεο προ...απο που προερχονται αραγε; ας υποθεσουμε οτι θα ισχυσει...ας μας πει καποιος γνωστης τι θα επακολουθησει! 

χαιρομαι που η κοναμι καταλαβε οτι το προιον που βγαζει δεν αξιζει να το πληρωνεις για κανεναν λογο...αυτη η σκεψη υποδηλωνει διαλυση να το διαθετει δωρεαν,,,,

• Like 1

11 hours ago, isspro98 said:

ολο φημες καθε μερα περι free 2 play το νεο προ...απο που προερχονται αραγε; ας υποθεσουμε οτι θα ισχυσει...ας μας πει καποιος γνωστης τι θα επακολουθησει! 

Υπαρχει απειρο περιεχόμενο οπου μπορουν να φτιαξουν με καρτες και με challenges. Σταδιακα θα γινεται το season update και θα δουλευουν πανω στο ιδιο παιχνιδι και θα βγαζουν νεο περιεχομενο.  Ο λογος οπου πιστευω οτι δεν θα γινει ειναι οτι δεν εχουν αδειες για πολλα πρωταθληματα. Εαν γινει f2p και παει καλα στο μελλον αυτο δεν θα ειναι προβλημα. Το περιεργο ειναι οτι το παιχνιδι αυτη την στιγμη δεν εχει καθολου δημοτικότητα. Σε γνωστη πλατφορμα το ακολουθουν 174 χιλιαδες και το FIFA ειναι με 3.5 εκατομμύρια.  Ξερω οτι υπαρχουν καποιοι θανατικοι οπαδοι οπου αγοραζουν και τους αρεσει το παιχνιδι αλλα εως εκει. Ισως με ενα διαφορετικα gameplay και ενα εντελως διαφορετικο UI (οπου ειναι πολυ σημαντικο για να γινονται αγορες εντος του παιχνιδιου) ισως να καταφερουν κατι.