Jump to content
TOL1S

EA SPORTS - FIFA 22 - Γενική συζήτηση

Recommended Posts

Παρατήρησε κανείς ότι με το νέο update που έγινε η νέα εμφάνιση του Παναθηναϊκού και όχι μόνο έχει λάθη; Το νούμερο και το όνομα στο πίσω μέρος της φανέλας είναι λευκά ενώ και ίδια η φανέλα πίσω είναι λευκή. Λευκό σε λευκό δηλαδή και δεν φαίνεται. Αν θέλει η  ea να χρεώνει το παιχνίδι από 65€(ps4) έως 80€(ps5) τότε εκτός της όποιας βελτίωσης του gameplay οφείλει να έχει σωστό το πιο πολυδιαφημισμένο της κομμάτι, τα licences. Να μου πεις εκεί σκαλωσες, έχει τόσα άλλα θέματα. Ναι όταν ζητάει αυτά που ζητάει εκεί σκαλωσα. Το gameplay βελτιωμένο φέτος. Καλύτερη άμυνα και build up ειδικά με slider's από spooney's.

αν βρει κανεις βιντεακι με την ποιο κοντινη καμερα που υπαρχει, ας το ποσταρει...

Είναι ιδέα μου ή φέτος το παιχνίδι είναι κάκιστο; Δεν ξέρω ίσως έχω καιρό να ασχοληθώ αλλά μου φαίνεται αρκετά γρήγορο, σπασμωδικό και ότι δεν επιβραβεύει τις προσπάθειες σου. 

Από μένα είναι όχι. 

• Love 1

7 hours ago, broxopios said:

Είναι ιδέα μου ή φέτος το παιχνίδι είναι κάκιστο; Δεν ξέρω ίσως έχω καιρό να ασχοληθώ αλλά μου φαίνεται αρκετά γρήγορο, σπασμωδικό και ότι δεν επιβραβεύει τις προσπάθειες σου. 

Από μένα είναι όχι. 

Σε γενικες γραμμες εχει καλυψει καπως τις προσδοκιες μου φετος οσο καθε αλλη φορα μετα τις προηγουνες εκδοσεις. Παρεχει μια μικρη φρεσκαδα αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο.
Σου βγαζει καποιες λεπρομερειες οπου εχουν προοπτικη. Μου αρεσει το δεδομενο οτι ο τερματοφυλακας ψιλο-ακουμπαει την μπαλα και της αλλαζει την πορεια πριν παει στα δυχτια (κατι που δεν ειχα ξανα δει) οπως και το ιδιο γινεται με τους αμυντικους οπου μπορουν να αλλαξουν πορεια της μπαλας με τα σωματα τους να αλλαξει η μπαλα πορεια και να μπερδεψει τον τερμα. Ειναι ομως κατι που γινεται συνεχεια. Ο τερματοφυλακας σε καθε γκοαλ ακουμπαει την μπαλα παντα σχεδον. Ειναι λιγο υπερβολικο και πρεπει να μειωσουν την συχνοτητα οπου γινεται. Οπως και καθολου ρεαλιστικο δεν ειναι το τεντωμα που κανουν οι τερματοφυλακες. Μετα χερια πανω γινονται 3 μετρα.

Σε γενικες γραμμες χτιζουν νεο υλικο και σε καποια φαση ισως και φτασει να γινει καλο. Πλεον εχουν δεσμευτει με αυτη την μηχανη και δυσκολα θα την αλλαξουν.

Οποτε να εχετε στο νου σας οτι αυτη την μηχανη θα την φαμε στη μαπα τα επομενα χρονια ισως και παραπανω. Και απο την στιγμη που δεν υπαρχει ανταγωνισμος ιδιου επιπεδου ειναι η μονη λυση εαν παιζεις ποδοσφαιρακι.

• Like 3

Aνεβαινοντας σιγα σιγα στο season, κερδιζοντας σε ολα σχεδον τα ματς και την κουπα σε καθε ντιβιζιον...πχ τωρα ανεβαινω στην 5η σε λιγο.....α στο κυπελλο δεν μου βρισκει αντιπαλο (ξερω γιατι φυσικα)....καταληγω οτι ακομα κι αν το φρεσκαραν σε σχεση με το 21 και οση προοπτικη κι αν δειχνει οτι εχει.....ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ακριβως παιχνιδι.

Πχ οι κοντρες καταληγουν στον αντιπαλο, γκολ ριμπαουντ επειδη πρεπει να το φας φυσικα, σε καποια ματς απλα δεν μπορεις να κερδισεις κι ας εισαι καλυτερος. Πειτε μου οτι αυτα δεν συμβαινουν στο 22 που παιζετε και οτι δεν συνεβαιναν στο 21 οπως και στα προηγουμενα.

Καλα για το FUT mode δεν χρειαζεται να γραψω κατι. Βλεπω τα βιντεακια του Harry (με το καπελακι με το χορτο χαχαχα) και διασκεδαζω. Ανεβασε ενα ωραιο με ασημενιες καρτες.

Νιωθω εντονα οτι επρεπε να περιμενω το update της ΚΟΝΑΜΙ και μετα να αγορασω ποδοσφαιρακι..... ξερω και γω. 

Μόλις μου τελείωσε το 10ωρο trial του fifa 22. Δοκίμασα σε γενικές γραμμές όλα τα modes του παιχνιδιού εκτός του career. Μήπως ξέρει κανείς αν για ps4 έχει cutscenes όπως το master league στο pes 21; Συνεντεύξεις τύπου, πλάνα από το προπονητικό και τα γραφεία του συλλόγου, πλάνα μεταγραφών, στόχους συλλόγου και κίνδυνο απόλυσης. Ξέρετε, όλα αυτά που κάνουν immersive την εμπειρία. Επίσης είναι πιο αληθοφανές από το master league του pes 21 και πιο βαθύ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων 🙂

Edited by johnelma
  • Like 1

Έπαιξα το πρωί 2 seasons. Νίκη 6-2 Lazio Arsenal, και  Ισοπαλία 3-3 Wolfsburg με Marseille. 

Τι παιχνιδαρες, τι ρυθμός, τι ποδόσφαιρο! Ουδεμία σχέση με το ψυχοπαθικο FUT τελικα. 

Κλείδωσε για μένα πλεον. Online Friendlies, Seasons, και Career.  Νωρίς το κατάλαβα και γλύτωσα φέτος απο τα σκ@τ@.

• Like 4
  • Haha 2

13 minutes ago, SkyloMethyr said:

Έπαιξα το πρωί 2 seasons. Νίκη 6-2 Lazio Arsenal, και  Ισοπαλία 3-3 Wolfsburg με Marseille. 

Τι παιχνιδαρες, τι ρυθμός, τι ποδόσφαιρο! Ουδεμία σχέση με το ψυχοπαθικο FUT τελικα. 

Κλείδωσε για μένα πλεον. Online Friendlies, Seasons, και Career.  Νωρίς το κατάλαβα και γλύτωσα φέτος απο τα σκ@τ@.

Γνωρίζεις αν το carreer του fifa 22 είναι πιο βαθύ από του pes 21; Επίσης έχει cutscenes από γραφείο και προπονητικό κέντρο συλλόγου, συνεντεύξεις τύπου , στόχους ομάδας, απόλυση προπονητή κ.α. όπως το pes 21;

Edited by johnelma

4 minutes ago, johnelma said:

Γνωρίζεις αν το carreer του fifa 22 είναι πιο βαθύ από του pes 21; Επίσης έχει cutscenes από γραφείο και προπονητικό κέντρο συλλόγου, συνεντεύξεις τύπου , στόχους ομάδας, απόλυση προπονητή κ.α. όπως το pes 21;

Δεν υπάρχει σύγκριση του Career με το αντίστοιχο του PES (master league). Και ωραία cutscenes επίσης. 

• Like 3

Παιδιά όποιος παίζει σε ps5 και ψήνεται για 11 vs 11 ας μου πει. 

Είμαι στην ομάδα του VG24, αν το ξέρετε. 

23 hours ago, johnelma said:

; Συνεντεύξεις τύπου, πλάνα από το προπονητικό και τα γραφεία του συλλόγου, πλάνα μεταγραφών, στόχους συλλόγου και κίνδυνο απόλυσης. Ξέρετε, όλα αυτά που κάνουν immersive την εμπειρία. Επίσης είναι πιο αληθοφανές από το master league του pes 21 και πιο βαθύ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων 🙂

okd2kdilj0v51.jpg

Contract-Neg.jpg

EtOQWFRXUAE7u_t.jpg

EhTZewTX0AI8j19.jpg

• Like 4

2 hours ago, SkyloMethyr said:

Μου δίνεις ελπίδα σε περίπτωση που το  αγόραζα. Το seasons είναι ακόμα με divisions;

1 hour ago, newlynx said:

Μου δίνεις ελπίδα σε περίπτωση που το  αγόραζα. Το seasons είναι ακόμα με divisions;

Ναι, κανονικά. 

• Thanks 1

Παιδες:

Slow, full manual, κατεβασμενα sliders σε ταχυτητα παικτων, πασας και σουτ. Μονοδρομος για μπαλα φετος. Online fifa γελαω…

• Like 3

Το πήρα και εγώ 2ο χέρι από ένα παιδί πού το είχε 2 φορές από δώρο.

Έχοντας διαβάσει πολλούς πού λέγανε ότι είναι χαλι τελικά εξεπλάγην απίστευτα προς τό καλύτερο.Ειλικρινα δεν ξέρω πώς η πόσο χάλια είναι το online αλλά εγώ που παίζω μόνο καριέρα και offline custom tournament πραγματικά θεωρώ ότι στο ps5 είναι το πιο καλό FIFA πού έχει βγει ποτέ.παιζω από τότε που βγήκε το 1ο FIFA κάπου το 90 κάτι δεν θυμάμαι ακριβώς.οι ποιο πολύ εδώ μέσα θα ήταν μικρουλιδες εδώ μέσα.

Έκοψαν τίς καραγκιοζιες τριπλες και τα Πινγκ πονγκ η άμυνες είναι ποίο κλειστές και από το pes , είναι πολύ ποιο ρεαλιστικό , manual controls  σε slow offline . επιτέλους ένα ποδοσφακι σωστό.Θα πάω να κόψω και το automatic updates τού Ps5 μήπως και γλυτώσω τό update που λογικά θα το χαλάσει κάποια στιγμή αφού θα γκρινιάζουν οι pro players ότι δεν μπορούν να κάνουν 5 τριπλες το δευτερόλεπτο και ότι είναι δύσκολο και αργό.

Αν και κοβωντας το αργά ή γρήγορα κάποια στιγμή το τρως το update κατά λάθος...

• Like 2

https://www.protothema.gr/sports/article/1172618/stamataei-i-sunergasia-tis-fifa-me-tin-ea-sports-meta-apo-30-hronia/

Πηγη το ενα καναλι απο το twitter.... 

Ερχεται mod σε pc για το 22 που το κανει playable και δεν σου βγαινουν τα ματια με το ασπρο χορταρι που εφτιαξε η ΕΑ

Edited by AlexIsGRx

19 hours ago, nikpoth said:

Ωραία, μέσα στον Οκτώβριο 2 title updates κι 1 live tuning update. Οι τύποι άλλο παιχνίδι δίνουν day one, κι άλλο παίζουμε λίγο καιρό μετά. 

Ολο reduce effectiveness ειναι. Στο τέλος ματς κάτω από 10 γκολ τοταλ, δε θα υπάρχει. 

Α ρε ΚΟΝΑΜΙ τι κατφερες...

• Like 1
  • Haha 2

Πώς μπορώ να βάλω άλλη γλώσσα μετάδοσης, γιατί ενώ έχω κατεβασει τη βραζιλιάνικη που έχει βγάλει στο playstation δεν μου την εμφανίζει στο μενού του fifa. Μόνο πολωνικά και ρωσικά μου δίνει να κατεβασω μέσα από το μενού...

Edited by tasosg

Πας settings στο audio και εκει εχει 3 καρτελες σχετικα με τον ηχο
Αλλαζεις καρτελα ή με σταυρο ή με το R1... δεν ξερω πως το εχουν στο PS
Νομιζω στη δευτερη εχει την επιλογη γλωσσας του εκφωνητή
Εαν εχει παρει την βραζιλιανικη εκδοση λογικα εχει και αγγλικα.

• Like 1

Καλημέρα σε όλους. Γνωρίζει κάποιος αν ειναι εφικτό να γίνετε ο αγώνας και να παίζεις πάντα από την μια πλευρά και στο πρώτο κ στο δεύτερο ημίχρονο; δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός

3 hours ago, akoylini said:

Καλημέρα σε όλους. Γνωρίζει κάποιος αν ειναι εφικτό να γίνετε ο αγώνας και να παίζεις πάντα από την μια πλευρά και στο πρώτο κ στο δεύτερο ημίχρονο; δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός

Δε μπορεί να γίνει αυτό (από όσο γνωρίζω).

9 hours ago, akoylini said:

@akoylini Παω στοιχημα οτι σε βολευει να βαρας απο δεξια προς τα αριστερα (οπως εμενα χαχαχα). Νομιζω ΔΕΝ γινεται αυτο που θελουμε.

ΛΟΙΠΟΝ! Αφιερωνω την 1η μου ντιβ 1 στο απλο seasons σε ολο το φορουμ η οποια ηρθε νωρις για τα δικα μου δεδομενα  (''με την πρωτη'' που λεμε). https://postimg.cc/mhS2q43V

ΑΝ ''φτιαξουν'' το efootball και παιζεται ονλαιν σουπερ ντουπερ θα αλλαξω στρατοπεδο....νομιζω ΧΟΡΤΑΣΑ και ΒΑΡΕΘΗΚΑ μαζι ΦΙΦΑ ολα αυτα τα χρονια το οποιο ονλαιν παντα δεν μοιαζει με ρεαλιστικο ποδοσφαιρο και δεν ειναι δικαιο σε ολα τα ματς.

Στο τελευταιο ματς ο αντιπαλος μου εχασε τα αχαστα και εφαγε μια 4αρα (4-1) στην κεφαλα και φυσικα κουιταρε. Τα κουιτ για μενα παντα δειχνουν οτι το παιχνιδι ΔΕΝ ειναι καλο διοτι οπως εγραψα ΔΕΝ ειναι δικαιο και αντικειμενικο.

• Love 1
  • Like 1

20 hours ago, AlexIsGRx said:

Πας settings στο audio και εκει εχει 3 καρτελες σχετικα με τον ηχο
Αλλαζεις καρτελα ή με σταυρο ή με το R1... δεν ξερω πως το εχουν στο PS
Νομιζω στη δευτερη εχει την επιλογη γλωσσας του εκφωνητή
Εαν εχει παρει την βραζιλιανικη εκδοση λογικα εχει και αγγλικα.

Ευχαριστώ, αλλά τα έχω κάνει αυτά..και μου βγάζει μόνο πολωνικά και ρωσικά. Και Αγγλικά βέβαια..

Η εκδοση του παιχνιδιου οπου εχεις αγορασει ειναι περιορισμενου region.
Εαν σου εχει μονο πολωνικα, ρωσικα και αγγλικα δεν νομιζω να ειναι βραζιλιανικη εκδοση του παιχνιδιιου αλλα Ρωσικη ή Πολωνική.
Σε αυτη την περιπτωση δεν μπορεις να κανεις κατι.

• Like 1