Jump to content
broxopios

FIFA 21 Ultimate Team - Discussion Topic v1

Recommended Posts

Παιδιά πείτε μου πως θα καταφέρουμε να πάρουμε moments Roni..πειτε μουυυυ γτ αρρωστησααα.

Αλήθεια ας μου τον έδινε και ας μην ξανά έβγαζα πάνω από 75 οβεραλ ποτε, ας έπαιρναν τους παίχτες μου όλους ας έκαναν το οτιδήποτε στην ομάδα μου αρκεί να μου τον εδιναααααν.

• Haha 2

Συμφωνώ με τον Γιώργο, τα σταυρώματα στο WL είναι εμετός. Ξεκίνησα με 10-4 πρώτη φορά στην... καριέρα μου και μετά το μόνο που έβλεπα ήταν Μπαπέ-Νειμαρ-Ρονάλντο-Ντιμπάλα και οι φορ άλλαζαν από Σόκρατες σε Εουσέμπιο.

Εύκολο 0/5 και το έκλεισα γιατί έχω σπάσει ήδη μια οθόνη.

Στα γενικά, έτυχα από το πουθενά (σε άκυρο πακέτο) tradable Μαραντόνα, τον έδωσα 2 μύρια και από τότε... ξενέρωσα. Χάνει την αξία του όταν δεν παλεύεις για coins και μπορείς να πάρεις (σχεδόν) τον οποιονδήποτε. 

Παίζω με την παρακάτω ομάδα κι έχω 1,5 εκατομμύριο στην άκρη. Καμία συμβουλή για αλλαγή; Εβαλα και τους (καλούς) παγκίτες).

Τον LB τον έχω λόγω Κέσι που τον είχα τόσο καιρό (από την αρχή untre) και δεν είχα πάρει πρέφα πως είναι τόσο ακριβός με συνέπεια να μην παίζει ούτε αλλαγή. Τελικά πούλησα Μακελελέ και τον έβαλα και μπορώ να πω πως είναι πολύ καλός.

Επειδή ίσως σας ξενίσει ο Ρας, με έχει ξελασπώσει άπειρες φορές και έχει 189 γκολ και 53 ασίστ σε 173 ματς (μόνο rivals και WL). Δεν μου πάει η καρδιά να τον αλλάξω.

Edited by arkoudos1980

On 28/2/2021 at 11:51 ΠΜ, arkoudos1980 said:

Συμφωνώ με τον Γιώργο, τα σταυρώματα στο WL είναι εμετός. Ξεκίνησα με 10-4 πρώτη φορά στην... καριέρα μου και μετά το μόνο που έβλεπα ήταν Μπαπέ-Νειμαρ-Ρονάλντο-Ντιμπάλα και οι φορ άλλαζαν από Σόκρατες σε Εουσέμπιο.

Εύκολο 0/5 και το έκλεισα γιατί έχω σπάσει ήδη μια οθόνη.

Στα γενικά, έτυχα από το πουθενά (σε άκυρο πακέτο) tradable Μαραντόνα, τον έδωσα 2 μύρια και από τότε... ξενέρωσα. Χάνει την αξία του όταν δεν παλεύεις για coins και μπορείς να πάρεις (σχεδόν) τον οποιονδήποτε. 

Παίζω με την παρακάτω ομάδα κι έχω 1,5 εκατομμύριο στην άκρη. Καμία συμβουλή για αλλαγή; Εβαλα και τους (καλούς) παγκίτες).

Τον LB τον έχω λόγω Κέσι που τον είχα τόσο καιρό (από την αρχή untre) και δεν είχα πάρει πρέφα πως είναι τόσο ακριβός με συνέπεια να μην παίζει ούτε αλλαγή. Τελικά πούλησα Μακελελέ και τον έβαλα και μπορώ να πω πως είναι πολύ καλός.

Επειδή ίσως σας ξενίσει ο Ρας, με έχει ξελασπώσει άπειρες φορές και έχει 189 γκολ και 53 ασίστ σε 173 ματς (μόνο rivals και WL). Δεν μου πάει η καρδιά να τον αλλάξω.

Παρε καλύτερη έκδοση του χερναντεζ κ άλλαξε το ηερρο με βαραν γτ εχεις πολυ αργα cb. 

• Love 1

είχα μαζεψει ένα σωρό high rated παίκτες τόσο καιρό από τα πακέτα και δεν ήξερα τι να τους κάνω όταν αρχιζα μάλιστα να εχω καποια στιγμή duplicates. Δεν μου αρεσαν τα player sbc's που ειχαν βγει καθώς έπαιζα κυριως με bpl και έτσι ειπα να τα ρίξω όλα στα icon sbc's. Είχα ήδη κανει canavaro & roberto carlos και συνέχισα με Keane - Owen (παιδικη αγαπη) - Kaka.

Τα sbc τα έκανα στα μέσα του WL το Σάββατο βραδυ. Μεχρι τότε έπαιζα με Neymar & Mbappe (ήταν οι μονοι tradeable στο club). Τούς πούλησα και έφτιαξα αυτή την ομαδα:

https://www.ea.com/fifa/ultimate-team/web-app/?showoffId=DO4pliK5nWmJ7:FFA21PS4

όλοι πλέον (βασικοί & παγκίτες) είναι untradeable, είτε από sbc είτε από packs.

Έπαιξα 13 παιχνιδια του wl με αυτη την ομάδα και με συστημα 4231 (αμυντικο) & 41212(2) (επιθετικο). Απολογισμος: 9 νικες - 4 ήττες.

Ο prime Kaka ειναι φοβερος και τρομερα agile (παρα το ύψος του) - ισάξιος του Neymar κατ'εμέ. 

Ο prime Owen μέσα στην περιοχή τα ''γράφει'' όλα αλλά δεν είναι Mbappe.

Εχω δοκιμάσει κάθε διαθεσιμο rb. Πίστευω ο Klaiber ειναι ο καλύτερος.

χθες έτυχα untre τον Varane. Σκέφτομαι, για να τον χωρέσω, μήπως να ξεκιναω σε συστημα με 5 πίσω που να αλλάζει in game σε 41212(2) και να βάλω:

cdm τον TOTY Van Dijk

cm Firminio & Bruno Fernandes

cam Kaka

st Mane & Son

Edited by siapos
  • Like 1

Καλησπέρα στην ομάδα..εγιναν κάποιες αλλαγές στην ομάδα.με τόσο φοντερ που είχα και αφού είχα κάνει τα δυο μεγάλα 85αρια από τα swaps είπα να διώξω σχεδόν το 90% απτό φοντερ μου για να κάνω το mid prime pp..αυτή την φορά πίστευα περισσότερο από κάθε άλλη ότι κάτι μπορεί να μου δώσει..για να το κάνω ξόδεψα +50κ για να αγοράσω 2 totw μιας και δεν έβγαζα αλλιώς οβεραλ.

Σε καμία περίπτωση δεν περίμενα τπτ ακραίο από icons και έτσι και έγινε..και οι τρεις mid...Campbell,hierro,seedorf..προφανώς και διάλεξα τον πιο ακριβό από αυτούς δλδ τον Ολλανδό μιας και αυτός ήταν που θα μου χρειαζότανε και περισσότερο (mid hierro λέει σε pack που κόστισε παραπάνω από 1.2 μυρια και ο τύπος κοστίζει 250χιλ..απλά γελάω).ας ελπίσω να μην είναι σκουπίδι και να βοηθήσει..εσείς έχετε άποψη για τον συγκεκριμένο;;

επισης από τα λεγόμενα μου και σε προηγούμενα ποστ οποίος θα ασχολήθηκε θα κατάλαβε πως διακαής πόθος μου είναι ο μάγος Ρόνι..προφανώς και δεν εφτανα καμία κάρτα του πέραν από της base..και κάπως έτσι πήραν πόδι από την ομάδα μου base butra και del piero (μπήκα μέσα λίγο πάνω από 100χιλ σε σχέση με το ποσό τους είχα αγοράσει αλλά δεν άντεχα άλλο) και σε συνδυασμό με 550χιλ που είχα είδη αγόρασα Ρόνι και neymar..1.6εκ ο πρώτος 680χιλ ο δεύτερος...ναι κράξτε με ελεύθερα για το ποσό που έδωσα για Ρόνι γτ προφανώς και παίρνω φουλ καλύτερη κάρτα με τόσα κοινς αλλά τον τύπο τον λατρεύω..στόχος να τον ευχαριστηθώ όσο μπορώ και κάποια στιγμή να καταφέρω να τον αναβάθμιση.

λοιπον σορρυ για το κατεβατό..παρακάτω φωτό η ομάδα πως έγινε..ακούω προτάσεις αν υπάρχουν.

269068-E2-B758-45-F8-B3-AA-F20-E7-C4-A67

4-F42-C8-EC-6-E72-47-B7-B3-A2-757-ED26-A

69-C6-BBA1-7-BAD-436-A-8561-D17-F510-D56

Edited by lotto2009

https://www.ea.com/fifa/ultimate-team/web-app/?showoffId=bJ5bkuDXnWqEo:FFA21PCC

Παίδες καλησπέρα.  Έξι χαφ, στον πάγκο. Θέλω να κρατήσω τα τρία καλύτερα, γιατί αδειάζω το ροστερ που μεγάλωσε χωρίς να τους χρησιμοποιώ. Ποία τριάδα λέτε καλύτερα;

Εγώ Ziyech θα τον κρατούσα σίγουρα. Άλαν επίσης είναι δυνατός. 

• Thanks 1

Τι στο καλό γίνεται με τον Hart 91 ρε παίδες;; Μιλάμε για γέλια ο τύπος. Τροχονόμος κανονικός. Λες κ είναι fake τα στατιστικά του. 

Κοντός τερματοφύλακας που δεν βγαίνει στις σέντρες. Αντί-ΜΕΤΑ...

• Like 1

Παρά το ψυχοφθορο του mode, μπορώ να πω ότι μου έλειψε να λιώνω. 

Αναγκαστικά πάω για του χρόνου με ps5 και fifa 22 εκτός αν γίνει καμία ανατροπή. 

Πάντως βλέπω τα ίδια πρόσωπα να ασχολείστε ακόμη. 

@GiorgosTT μπράβο για την elite. Από πέρυσι το περιτριγυριζες!

@broxopios

Ευχαριστώ φίλε μου! 

Ας ελπίσουμε μόνο να βελτιωθεί η κατάσταση με τους σερβερ. Ειδικά στα κονφετι παιχνίδια το jitter και το packet loss χτυπάνε κόκκινο. 

Και ένα από τα ωραία γκολ που έβαλα χτες. 

• Like 1

Ντιβ 5 κοντρα σε ΤΑΧΥΤΑΤΟ (λογω ομαδας-καρτων) Ελληνα και κοντινο skill rating κι οι 2 μας...σχεδον ιδιο.....1050 κατι τετοιο. Νομιζω παιζει ρολο αυτο ονλαιν.

Ο φιλος @vagoe ειχε δικιο που ειχε γραψει εδω οτι δεν εχει καμια σχεση με τα προηγουμενα φιφα.

Αν φτιαξεις καλη ομαδα οχι απαραιτητα ακριβη (ενταξει θα την αλλαζεις οσο προχωρας λιγο) ....και παιζεις με αυτην (experience) μπορεις να κοντραρεις ''ομαδαρες''.

Ελπιζω ΜΟΝΟ στο επομενο φιφα να μην ειναι τοσο αφυσικο το pace, να μην ειναι ΤΟΣΟ αφυσικα επισης ζογκλερικο σαν ποδοσφαιρακι και να μην επιτρεπει να παιζεται αντιαθλητικο παιχνιδι χωρις να δινει καρτες, κιτρινες εστω. Και κατι ακομα επειδη παιζω περισσοτερο seasons απλο, οι σεντρακηδες αντιπαλοι ρε παιδια ελεος το κεφαλι μουυυυυ ειναι πολυ ενοχλητικο. Σαν στραγαλια τα χλατσαρουν με τις συνεχομενες σεντρες!!!!

Στο ματς ημουν τυχερος στο κορνερ που σκοραρα. Δεν βαζω ΠΟΤΕ!!!! Αλλα γενικα πιστευω αντεξα-επαιξα καλα. Tην παω πολυ αυτη την ομαδιτσα που εχω φτιαξει και το συστημα 3 5 2. Εχει κατι...  

ΔΕΝ μου εδωσε και ενα τετ α τετ.

Αυτα

• Like 2

Όντως οι cross spammers μου την δίνουν και εμένα. Το κακό είναι ότι βάζουν γκολ.....

Αν έχεις καλούς αμυντικούς, μην τους επιλέγεις όταν ο άλλος πάει για σέντρα. Άσε το ΑΙ να καθαρίσει. 

Αυτό είναι το διορθωμένο penalty system που μας έλεγαν;;

• Haha 1

Πηγές να διώξεις και έκανες τάκλιν στον παίκτη στον οποίο έχεις βάλει πλάτη; Που είναι το περίεργο; Στο χόκεϊ αυτό είναι πέναλντι..... Δυο τέτοια έκανα σήμερα σε έναν αγώνα. 

Κοσμοϊστορική αλλαγή! Πλέον με coins μόνο bronze packs μπορούμε να αγοράσουμε. Silver και gold μόνο με FIFA points. 

Edit: Το αλλάξανε πάλι! Ψωνίστε ελεύθερα!

Edited by GiorgosTT

33 minutes ago, GiorgosTT said:

Κοσμοϊστορική αλλαγή! Πλέον με coins μόνο bronze packs μπορούμε να αγοράσουμε. Silver και gold μόνο με FIFA points. 

Όπως και στο PES,τους πραγματικά καλούς παίκτες,τους παίρνεις μόνο με πραγματικά λεφτά...

1 hour ago, Bakogoal said:

Όπως και στο PES,τους πραγματικά καλούς παίκτες,τους παίρνεις μόνο με πραγματικά λεφτά...

Έχουν και εκεί υπαλλήλους που πουλάνε στην μαύρη?

• Haha 2

Δεν έχουν φτάσει τόσο μακριά ακόμη...κάτσε να βάλουν market πρώτα...😁

Edited by Bakogoal

Tradable είναι μόνο οι τρεις χρυσοί στην ενδεκάδα,όλοι οι άλλο είναι untradable.

Στην άκρη έχω 400k.

Τι θα αλλάζετε; 

E430454-F-A708-4-B0-C-9-E91-41-B4-EA01-A

Edited by Bakogoal
  • Like 1

Έχει κουράσει η ΕΑ, απορώ πως καταφέρνουν να τα κάνουν σκατά σ' ένα παιχνίδι που είναι απ' τη φύση του εθιστικό.

Τα ίδια και τα ίδια σταυρώματα στο WL. Αν είσαι μέτριος παίκτης όπως εγώ, παίρνεις 10 που δεν παίζονται, 10 που τους κερδίζεις 3-0 στο 20' και κάνουν quit και 10 πάνω κάτω στα ίδια κυβικά.

Συνέπεια; Παίζω 2,5 μήνες WL και τερματίζω ΣΥΝΕΧΕΙΑ 14-16 νίκες. Ποτέ κάτω από 14, ποτέ πάνω από 16. Ποιο το νόημα να παίζω αφού ξέρω ήδη πού θα τερματίσω;

Random θα ήταν αν τερμάτιζα μια εβδομάδα στις 8-10 νίκες και μία στις 17-20. Εκεί θα το παραδεχόμουν πως θα ήταν random και θα σε εξίταρε γιατί δεν θα ήξερες με ποιον θα πέσεις κάθε εβδομάδα. Τώρα που ξέρω ακριβώς πόσες νίκες θα κάνω, χάνει την ουσία (οπότε πάμε για του χρόνου).

EDIT Μια φορά με 13 νίκες και 3 ματς να απομένουν, μου δίνει έναν τύπο που δεν μπορούσε να αλλάξει ούτε πάσα. Βάζω 2 αυτογκόλ και κάνω quit και τι σύμπτωση, και το επόμενο ματς παρόμοιος παίκτης. Τις δύο φορές που έφτασα 16 με 2 ματς να απομένουν, μου ήρθαν παίκτες που ούτε την μπάλα έβλεπα.

Edited by arkoudos1980

1 hour ago, arkoudos1980 said:

Έχει κουράσει η ΕΑ, απορώ πως καταφέρνουν να τα κάνουν σκατά σ' ένα παιχνίδι που είναι απ' τη φύση του εθιστικό.

Τα ίδια και τα ίδια σταυρώματα στο WL. Αν είσαι μέτριος παίκτης όπως εγώ, παίρνεις 10 που δεν παίζονται, 10 που τους κερδίζεις 3-0 στο 20' και κάνουν quit και 10 πάνω κάτω στα ίδια κυβικά.

Συνέπεια; Παίζω 2,5 μήνες WL και τερματίζω ΣΥΝΕΧΕΙΑ 14-16 νίκες. Ποτέ κάτω από 14, ποτέ πάνω από 16. Ποιο το νόημα να παίζω αφού ξέρω ήδη πού θα τερματίσω;

Random θα ήταν αν τερμάτιζα μια εβδομάδα στις 8-10 νίκες και μία στις 17-20. Εκεί θα το παραδεχόμουν πως θα ήταν random και θα σε εξίταρε γιατί δεν θα ήξερες με ποιον θα πέσεις κάθε εβδομάδα. Τώρα που ξέρω ακριβώς πόσες νίκες θα κάνω, χάνει την ουσία (οπότε πάμε για του χρόνου).

EDIT Μια φορά με 13 νίκες και 3 ματς να απομένουν, μου δίνει έναν τύπο που δεν μπορούσε να αλλάξει ούτε πάσα. Βάζω 2 αυτογκόλ και κάνω quit και τι σύμπτωση, και το επόμενο ματς παρόμοιος παίκτης. Τις δύο φορές που έφτασα 16 με 2 ματς να απομένουν, μου ήρθαν παίκτες που ούτε την μπάλα έβλεπα.

Το ματσαρισμα γίνεται με βάση την φόρμα σου. Φόρμα είναι νίκες μείον ήττες. Η τιμή που παίρνει είναι από 0 έως 15. Μπορείς να κληρωθείς με παίκτη που έχει την φόρμα σου +-3.

Στα κονφετι παιχνίδια, παίζεις απλά με κάποιον που παίζει για το ίδιο rank με εσένα, για αυτό και παθαίνουμε κάθε φορά πανωλεθρία. 

Πχ μπορεί εγώ να είμαι 13-0 και να παίζω με παίκτη 13-16. Και καταλαβαίνεις εκεί τι γίνεται. Το DDA χτυπάει κόκκινο για να πάρει το rank ο μικρός Fritz.

Edited by GiorgosTT
  • Like 1

2 hours ago, GiorgosTT said:

Το ματσαρισμα γίνεται με βάση την φόρμα σου. Φόρμα είναι νίκες μείον ήττες. Η τιμή που παίρνει είναι από 0 έως 15. Μπορείς να κληρωθείς με παίκτη που έχει την φόρμα σου +-3.

Στα κονφετι παιχνίδια, παίζεις απλά με κάποιον που παίζει για το ίδιο rank με εσένα, για αυτό και παθαίνουμε κάθε φορά πανωλεθρία. 

Πχ μπορεί εγώ να είμαι 13-0 και να παίζω με παίκτη 13-16. Και καταλαβαίνεις εκεί τι γίνεται. Το DDA χτυπάει κόκκινο για να πάρει το rank ο μικρός Fritz.

Το τελευταίο που είπες δεν αναιρεί το πρώτο; Γιατί αν είσαι 13-0 δεν γίνεται να κληρωθείς με 13-16 (με βάση αυτά που είπες στην αρχή, +13 εσυ, -3 ο άλλος).

Ρωτάω γιατί πραγματικά δεν έχω ιδέα πώς γίνονται τα ματσαρίσματα.

EDIT Οκ δεν το αναιρεί γιατί ισχύει αυτό που λες στη μέση.

Edited by arkoudos1980

4 hours ago, GiorgosTT said:

Οι έξοδοι δεν μετράνε για ήττες να μην ξεχνιόμαστε 

• Like 1