Jump to content
broxopios

FIFA 21 Ultimate Team - Discussion Topic v1

Recommended Posts

8 minutes ago, JrdGr said:

΄

Παίξε με πολλές πάσες .. σίγουρες πάσες . Μην σπαμάρεις το τρέξιμο προσπάθησε να παίξεις παιχνίδι κατοχής. Δες και κανένα βίντεο στο Youtube πως να αμύνεσαι δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται και πίστεψε με έχει τόσα div που θα βρεις αντίστοιχους αντιπάλους να παίξεις και να γουστάρεις. Δώστου χρόνο ειδικά φέτος που είναι διασκεδαστικο αρκετά το παιχνίδι.

On 11/10/2020 at 8:52 ΠΜ, johnmayson said:

Καλημερα παιδια οπως ειχα πει δε ειχα σκοπο να παιξω φετος.Μου το κανανε δωρο ομως οποτε ξεκινησα.Την ομαδα με τους γερμανους μετα την ηττα 11 -1 την πουλησα. Χτες το απογευμα εφτοιαξα μια ισπανογαλλικη με οτι ειχα στο club και αγορασα και 3 παικτες.4 4 2 δοκιμαζω.Ξεκινησα να παιζω φιλικα διοτι με τις συνεχομενες ηττες που κανω δ εχει νοημα να μπω rivals απο 8 να παω σε 10 δε λεει.Επαιξα 4 φιλικα 5 0 χανω σε ολα μπορει και 7.Αμυνα δε λειτουργει τιποτα.παταω β τιποτα.παταω jockey κατι κοβει αλλα και παλι δε μπορω να σταματησω να δεχομαι γκολ.Ο τερματοφυλακας καθεται και με κοιταει δε βλεπω να κανει τιποτα.Με το που τελειωσα τα παιχνιδια απο τα νευρα μου πηγα και ανοιξα 3 25κ κουτια με κοινς.Θα παιξω λιγο ακομα 4 4 2 και μετα 4 2 3 1 που παιζω παντα.Αν δε δω βελτιωση στο επομενο 10 ημερο σταματαω.Ειμαι κακος παικτης αν δε δω βελτιωση δ εχει νοημα να παιζω.balance παιζω και σε αμυνα και επιθεση.

Και γω είχα θέμα πέρσυ στην άμυνα αλλά φέτος το έχω βρει!Μη κυνηγας τη μπάλα προσπάθησε να καλύπτεις περισσότερο τις πάσες τραβα την άμυνα σου πιο πίσω λιγο και προσπάθησε όπως σου είπαν να έχεις εσύ τη κατοχή περισσότερο.Το παιχνίδι ανταμοιβει τη σωστή αμυνα

https://prnt.sc/uxmwjl

καλησπερα ομαδα καινουριος στο fut μετα απο πολλα χρονια προ ειπα να το δοκιμασω αυτη ειναι η ομαδα τη αλλαγες πρεπει να κανω ευχαριστω ???!!

Edited by dime55

34 minutes ago, dime55 said:

https://prnt.sc/uxmwjl

καλησπερα ομαδα καινουριος στο fut μετα απο πολλα χρονια προ ειπα να το δοκιμασω αυτη ειναι η ομαδα τη αλλαγες πρεπει να κανω ευχαριστω ???!!

Θες τερμα από Γερμανία.ο Oblak είναι εκτός χημείας τωρα

• Like 1

13 minutes ago, Tochekouras said:

Θες τερμα από Γερμανία.ο Oblak είναι εκτός χημείας τωρα

οκ ευχαριστω ολα τα αλλα ειναι κοπμπλε για αρχη ?

18 minutes ago, dime55 said:

Ναι μια χαρά είσαι για αρχή.

Φέτος το παιχνίδι θέλει κάρτες με υψηλή βαθμολογία. Παρατήρησα πως όταν παίζω με ομάδες με πολύ καλύτερους παίκτες από τους δικούς μου πχ Νευμαρ Μπαππε Μανε κτλπ λες και έχω άλλη ομάδα. Άμυνα τραγική τους περνάνε από πάνω , τα αμυντικά χαφ όλο λάθος πάσες κτλπ Καλό το σκιλλ αλλά αν δεν έχεις κάρτες δεν πας πουθενά.

Εγώ θα προσπαθώ να αγοράζω κάρτες με υψηλή βαθμολογία να ανέβει το overall της ομάδας. Η αλήθεια είναι πως πλέον το παιχνίδι είναι καθαρά στο p2w.

1 hour ago, dime55 said:

Νομίζω ότι ίσως πρέπει να βρεις έναν επιθετικό με καλύτερο τελείωμα γιατί και οι δύο που έχεις είναι χαμηλά στο 70+.Αν έχεις coins για haaland και σε βολεύουν οι πιο ψηλοί και λίγο αργοί με καλό τελείωμα όμως αλλιως πήγαινε προς Ιταλία στη δεξιά πλευρά δηλαδή σε cm rm και st που έχει πιο φθηνές λύσεις

2 hours ago, JrdGr said:

Ναι μια χαρά είσαι για αρχή.

Φέτος το παιχνίδι θέλει κάρτες με υψηλή βαθμολογία. Παρατήρησα πως όταν παίζω με ομάδες με πολύ καλύτερους παίκτες από τους δικούς μου πχ Νευμαρ Μπαππε Μανε κτλπ λες και έχω άλλη ομάδα. Άμυνα τραγική τους περνάνε από πάνω , τα αμυντικά χαφ όλο λάθος πάσες κτλπ Καλό το σκιλλ αλλά αν δεν έχεις κάρτες δεν πας πουθενά.

Εγώ θα προσπαθώ να αγοράζω κάρτες με υψηλή βαθμολογία να ανέβει το overall της ομάδας. Η αλήθεια είναι πως πλέον το παιχνίδι είναι καθαρά στο p2w.

ναι κατι εχω καταλαβει ευχαριστω !

1 hour ago, Tochekouras said:

Νομίζω ότι ίσως πρέπει να βρεις έναν επιθετικό με καλύτερο τελείωμα γιατί και οι δύο που έχεις είναι χαμηλά στο 70+.Αν έχεις coins για haaland και σε βολεύουν οι πιο ψηλοί και λίγο αργοί με καλό τελείωμα όμως αλλιως πήγαινε προς Ιταλία στη δεξιά πλευρά δηλαδή σε cm rm και st που έχει πιο φθηνές λύσεις

ναι προσπαθω να παρω τα coins απο τα rivals αλλα δεν κερδιζω ευκολα γενικα δεν συνηθισει ακομα την αμυνα ειναι πολυ διαφορετικη απο του προ που επαιζα !

53 minutes ago, dime55 said:

ναι προσπαθω να παρω τα coins απο τα rivals αλλα δεν κερδιζω ευκολα γενικα δεν συνηθισει ακομα την αμυνα ειναι πολυ διαφορετικη απο του προ που επαιζα !

τα λεφτά είναι στα wl. ΑΝ παίξεις στο πρώτο γουλου και σιλβερ να βγεις θα δεις μέσα σε μία βδομάδα να γεμίζεις κοινς και κάρτες. Τα sbc Θα γίνουν παιχνιδάκι θα ρολλάρει το πράμα ....Υπομονή μία βδομάδα να ξεκινήσει  η παράνοια των wl.

• Haha 1

46 minutes ago, JrdGr said:

τα λεφτά είναι στα wl. ΑΝ παίξεις στο πρώτο γουλου και σιλβερ να βγεις θα δεις μέσα σε μία βδομάδα να γεμίζεις κοινς και κάρτες. Τα sbc Θα γίνουν παιχνιδάκι θα ρολλάρει το πράμα ....Υπομονή μία βδομάδα να ξεκινήσει  η παράνοια των wl.

εχω 200 ποιντς δυσκολα θα φτασω τα 2000κ που θελει 😛 προσπαθω αλλα δυσκολα νομιζω στο επομενο wl θα μπω αν ολα πανε καλα 😛

Για μένα, μεχρι στιγμής, αξίζει να παίξεις το παιχνίδι και να ψαχτείς για να κάνεις μια καλή ομάδα.

Εχει τα bagάκια του, αλλά καμία σχέση με τα προηγούμενα.

Δύο καλά στόπερ(του στύλ Κιελίνι), δύο γρήγορα μπακ-χαφ(του στύλ Σουλτς), ένα κέντρο με δύναμη, άμυνα και καλη πάσα, έναν παίχτη να κάνει μια....διαφορά π.χ gomez της Αταλάντα  και δύο ταχύτατους φορ αλλά να έχουν και την αίσθηση του γκόλ(π.χ Teixeira) και είσαι κομπλε. Μιλαμε για μια ομάδα με γύρω στα 80Κ με 100Κ. Σύστημα 4-1-2-1-2 και 4-2-3-1 και είσαι ΟΚ.

• Like 1
  • Thanks 1

Καλημερα επαιξα σημερα αλλα 2 φιλικα.Κανω μονο ηττες.Σαν κακος παικτης που ειμαι δ εχει νοημα να συνεχισω οποτε τελος το fut για μενα.

Και φέτος νομίζω μου ταιριάζει καλύτερα το 4-4-2. Δοκίμασα και το 4-2-3-1 αλλά κάτι δε μου άρεσε.

Ενα στοιχείο που δε μου αρέσει σε σχέση με το περσινό, είναι οι πάσες που περνάνε πολύ εύκολα. Κυρίως οι προωθημένες. Σαν να έχουν πολύ δύναμη και μεγάλη ευστοχία. 

Πέρα από αυτό δεν έχω σημαντικά παράπονα. 

• Like 1

Αυτό με το πέναλτι που κολλάει ο παίχτης που το κάνει, για μισό λεπτό περίπου, δεν διορθώθηκε τελικά στο update. Κατά τα άλλα βελτιώθηκε λίγο ακόμα η cpu. Έχω κατασταλάξει σε 4-3-2-1. Όλα τα παιχνίδια τα χτυπάω με τα δύο πλάγια Μπακ. Εκεί έριξα και τα περισσότερα coins ,αφού είδα ότι παίζει κάτι φέτος με τα μπακ. Πουλεν ο Vinicius από Tottenham και απροσπέλαστος βράχος ο Lindelof.

@broxopios Το 4-4-2 με drop back, βοηθάει πολύ στις αντεπιθέσεις από τα άκρα μιας και οι σέντρες φέτος δουλεύουν (προς το παρόν). 

Έρχεται patch που θα νερφαρει την elastico. Επίσης θα σταματήσει το φαινόμενο να κλωτσούν οι παίκτες αέρα. Διορθώνει και το θέμα που υπάρχει στις κινήσεις με δεξί μοχλό. 

9 hours ago, GiorgosTT said:

@broxopios Το 4-4-2 με drop back, βοηθάει πολύ στις αντεπιθέσεις από τα άκρα μιας και οι σέντρες φέτος δουλεύουν (προς το παρόν). 

Έρχεται patch που θα νερφαρει την elastico. Επίσης θα σταματήσει το φαινόμενο να κλωτσούν οι παίκτες αέρα. Διορθώνει και το θέμα που υπάρχει στις κινήσεις με δεξί μοχλό. 

Στο pc έγινε χθες αν δεν κάνω λάθος αυτό το update. 

Διορθώθηκε και το μενού στο FUT με τον αριστερό αναλογικό που έμπαινε με το πάνω/κάτω, όποτε του κάπνιζε στο squad, τώρα πρέπει να το έχεις για λίγη ώρα πατημένο. 

Στα του gameplay οι πάσες δυστυχώς δεν πειράχτηκαν (όχι ότι ανακοίνωσαν κάτι τέτοιο). 

Drop back δεν έχω δοκιμάσει. Στο balance το έχω. Θα ψαχτώ λίγο ακόμη.

Απαράδεκτο το νέο σύστημα με τα rival weekly points. Σαν να μας λέει να παίζουμε 30 αγώνες rivals πριν το WL αν θέλουμε να έχουμε πιθανότητες για rank 1. Και Δευτέρα με Πέμπτη τι θα κάνουμε; Θα κάνουμε customize το στάδιο μας; Έλεος.....

12 hours ago, GiorgosTT said:

Απαράδεκτο το νέο σύστημα με τα rival weekly points. Σαν να μας λέει να παίζουμε 30 αγώνες rivals πριν το WL αν θέλουμε να έχουμε πιθανότητες για rank 1. Και Δευτέρα με Πέμπτη τι θα κάνουμε; Θα κάνουμε customize το στάδιο μας; Έλεος.....

Δεν το έψαξα. Πως είναι το νέο σύστημα rank?

Κανονικά έχεις 30 αγώνες στα rivals όπου μπορείς να πάρεις πόντους για το weekly rank.

Αν παίξεις έναν αγώνα rivals, αναλόγως του αποτελέσματος μπορείς να κερδίσεις μέχρι 950 πόντους. 

Έρχεται η ΕΑ και λέει το εξής: από εδώ και πέρα οι αγώνες που παίζουμε στο WL, θα αφαιρούν αγώνες από τα rivals. Το πρόβλημα είναι ότι οι αγώνες WL δίνουν 400 πόντους ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα.

Δηλαδή εγώ που παίζω WL Σάββατο και Κυριακή χωρίς να ακουμπάω rivals, ειμαι καταδικασμένος να έχω 12.000 πόντους. 

Πρέπει να παίξω 30 rivals από Πέμπτη πρωί μέχρι για να μαζέψω το μέγιστο που μπορώ και μετά να αρχίσω WL. Και αυτό μέσα σε 3 μέρες. 

Edited by GiorgosTT
  • Like 1

Αλήθεια ισχύει αυτό που λες; 

Τι παπαριά πήγαν και κάνανε. Και για ποιο λόγο ακριβώς;

Τελείωσα το πρώτο γουλού και πλέον έχω μία καθαρή εικόνα για το παιχνίδι.

Ας ξεκινήσουμε με το γουλου. Την Πέμτπη πήγα και είδα ένα βίντεο του Boras, στρεαμερ- pro player, και άλλαξα να gameplay settings του παιχνιδιού.

Το Σάββατο ξεκίνησα το γουλου με σκορ 0-7 και μία τραγωδία σε όλα τα επίπεδα παίζει να έφαγα και 35 γκολ για πλάκα. Τα γύρισα σε default και κατάφερα την Κυριακή να βγω γκολντ 3. Το παιχνίδι έτρεχε καλά με χαμηλό πινγκ δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Το θέμα είναι πως μπαίνουν γκολ απο το πουθενά και δεν μπορώ να μαρκάρω τα εξτρεμ...όταν βγαίνουν από πλάγια έχω τρικυμιά. Φέτος είναι η χρονιά που οι κάρτες κάνουν την διαφορά. 1 παράδειγμα θα σας γράψω. Χρειαζόμουν 1 παιχνίδι για το γκολντ και λέω ας βάλω τον Ρονάλντο(φαινόμενο , μου τον είχε δώσει για 3 παιχνίδια). Από πάνω τους περνούσε.   Απλά πετούσα την μπάλα και έκανε ότι ήθελε.

Η ομάδα που κατέβασα: https://www.ea.com/fifa/ultimate-team/web-app/?showoffId=jW6bb4YZnUyK1:FFA21PS4

image.png

Edited by JrdGr
  • Love 1

@broxopios

Μάλλον θα το πρότειναν οι game changers🤮 

Το παιχνίδι Κυριακή βράδι ήταν τραγικό. Οι σέρβερ σέρνονται. 

@JrdGr Το ping που βλέπουμε είναι ψεύτικο. Στην πραγματικότητα είναι το διπλάσιο από όσο δείχνει. Δηλαδή αν βλέπεις 24 στην πραγματικότητα είναι 48. Βάλε σε αυτό την καθυστέρηση του σέρβερ... Επίσης μην εμπιστεύεσαι πολύ τους προ.... Αλλά δείχνουν στον κόσμο και άλλα κάνουν αυτοί, βλέπε Κράσι...

Και μην βγει κανένας να πει ότι είναι καλύτερο από το 20. Δείτε το βίντεο και θα καταλάβετε.

https://youtu.be/IMgtR2Uq3z4

Σε δύο λεπτά:

1) κλείδωμα παίκτη ενώ το έχω στο off και δεν πάτησα καν τον συνδυασμό L3 R3.

2) Τετ α τετ ο Dybala, πατάω σουτ και κατεύθυνση, κάνει αυτό που βλέπετε. 

3) Στην φάση του Μαρτίνεζ τα λόγια είναι περιττά. 

Πρώτη φορά έκανα rage sale ομάδα. Δεν την ανεβάζω γιατί έχω άλλους 16 αγώνες και μπορεί πάλι να χρειαστεί rage sale.

47 minutes ago, GiorgosTT said:

Edited by GiorgosTT
  • Haha 1

Το αν είναι καλό το φετινό θα το κρίνω κοντά στα Χριστούγεννα. 

Στην αρχή μου άρεσε πολύ. Αρχίζω και βλέπω πράγματα όμως που κι εμένα δε μου αρέσουν καθόλου. 

• Love 1

@GiorgosTT Το διάβασα αυτό που λες για τον Ping. Πάντως ήταν απο τα καλά wl που έχω παίξει τα τελευταία χρόνια. Αν πχ έπαιζα με 120 PIng Και τώρα παίζω με 80-85 είναι κέρδος για μένα.

Τα γουλου πρέπει να κρατάνε από Παρασκευή έως Τρίτη βράδυ αρχίζει και γίνεται πολύ κουραστικό Mode .

• Like 2