Jump to content
ELBarto-3-

FIFA 21 - Career Mode Topic

Recommended Posts

17 minutes ago, SkyloMethyr said:

Επίσης, σχετικά με το Sharpness, ουσιαστικα δεν πρέπει να πέφτει κάτω από 50 για να μην πέφτουν και τα attributes των παικτών.

Αρα αν είναι 50+ δε σκοτώνομαστε να τα ανεβάσουμε 😉 σώνει και καλα.

σωστος,μηπως στην ομαδικη προπονηση πρεπει να βαζουμε τους αναπληρωματικους ωστε να ειναι πανω απο το 50 παρα τους βασικους που παιζουν αγωνες και δυσκολα θα πεσουν ?

18 minutes ago, TOL1S said:

σωστος,μηπως στην ομαδικη προπονηση πρεπει να βαζουμε τους αναπληρωματικους ωστε να ειναι πανω απο το 50 παρα τους βασικους που παιζουν αγωνες και δυσκολα θα πεσουν ?

Θεωρητικά είναι σωστό αυτό. Θα το δοκιμάσω να δω.

δεν με βλεπω σημερα να ποσταρω για καριερα,ασε που εχω παιξει μολις 1 ματς,ειμαι μια ωρα τωρα στις ατομικες προπονησεις και καταλαβα πολλα,καταρχην,το overall ανεβαινει +1 καθε φορα που τελειωνει η εκπαιδευση του παικτη,αν υποθεσουμε οτι ειναι 10 εβδομαδες η μια ασκηση,10 η αλλη οπως ανεφερα με το τερματα στο προηγουμενο ποστ,αυτο σημαινει +2 overall σε 5 μηνες,αρα σωστα καταλαβα απο την 1η στιγμη οτι εχουμε αργη αναπτυξη παικτων πλεον,μαλλον καλως επραξαν απο την ακραια στα προηγουμενα φιφα.

τωρα υπαρχουν καποιες παραμετροι,π.χ. αν ενας παικτης ειναι σε φορμα τοτε τα βελακια του ειναι πρασινα και λογικα ειτε θα τελειωσει νωριτερα την εκπαιδευση ειτε θα ανεβασει περισσοτερο τα επι μερους στατ του,ειτε θα τα κανει και τα 2,αυτο δεν το ξερω ακομα.

παικτες που εχουν τα βελακια προς τα κατω σημαινει αργη εκπαιδευση,αυτο συμβαινει σε μεγαλυτερη ηλικια παικτων.

παικτες που εχουν ενα κιτρινο ρολοι ?? αυτοι δεν να αναπτυχθουν αλλο,οτι και να βαλετε δεν αλλαζει κατι,αρα και δεν ασχολουμαστε μαζι τους για ατομικη προπονηση.

απο αυτα που εχω καταλαβει συνολικα στο θεμα προπονηση ατομικα/ομαδικα ειναι οτι αν εχουμε ανενεργους παικτες ειναι χειροτερα για εμας,οταν θα τους χρειαστουμε θα ειναι τελικα προβλημα και θα εχουν κακη χημεια με την ομαδα και πολυ αργη αναπτυξη στα στατ τους,θα πρεπει να εχουμε καλο ροτεισον και σιγουρα θα πρεπει να κανουμε αλλαγες στο ματς,επισεις οπως το βλεπω το μεγαλο βαθος στον παγκο επισεις θα ειναι προβλημα,καλυτερα να φευγουν δανεικοι οι παικτες,αποτι φαινεται πλεον παιζουν στις ομαδες που πανε.

αυτα,αντε να δουμε αν παιξω κανα ματς αποψε

• Like 1

6 hours ago, TOL1S said:

λοιπον,μιας και δεν υπαρχει πλεον πιεση χρονου απο το ea play,εχω φαει πανω απο 2 ωρες μονο για την προπονηση,οι βαθμολογιες A-B-C-D ουσιαστικα αφορουν το ποσους ποντους θα δωσει στους παικτες στην κατηγορια sharpness,διοτι στο fitness χανουν 8 με 10 ποντους παντα ανεξαρτητα βαθμου.

πως παει τωρα το sharpness,εκανα καποια drills,οχι ολα και τα αφησα σε Α-Β-C μιας και το D ειναι το default,λοιπον εχουμε και λεμε,οι ποντοι καθοριζονται 

1.απο τα Α-Β-C-D

2.απο ποσους παικτες θα γινει η ασκηση,λιγοτεροι παικτες περισσοτερο sharpness

παραδειγματα.

Α με 2 παικτες,ολοι θα παρουν +10

Α με 5 παικτες,ολοι θα παρουν +6

Β με 4 παικτες,ολοι θα παρουν +6

C με 3 παικτες,ολοι θα παρουν +4

C με 5 παικτες,ολοι θα παρουν +2

D ολοι θα παρουν +2 ασχετα ποσοι κανουν την ασκηση

ολα τα sharpness εκτος απο ατομικα πανε και στο ομαδικο,αυτο ακριβως δεν ξερω ποσους ποντους θα χρειαστει,ηδη μετα απο  σχεδον 2 μηνες που ετρεξα δεν εχει φτασει ουτε στην μεση.

δεν ξερω κατα ποσο η νεα ομαδικη προπονηση μας βοηθαει ετσι οπως το εκαναν,διοτι με το ea play ετραξα ενα με την νιουκαστλ ολα στο D και δεν μπορω οτι βλεπω μεγαλη διαφορα μεταξυ των βαθμων Α-Β-C-D,στο γηπεδο.

τωρα στις ατομικες προπονησεις θα μεινω στην ααρχικη μου τοποθετηση,οτι κρατανε καιρο για να μην υπαρχει ακραια αναπτυξη παικτων,οι επιλογες που εχουν δωθει ειναι πολυ διαφορετικες απο αυτες που ξεραμε.πχ. εγω ειχα την ταση τους τερματαδες να τους ανεβασω 3 συγκεκριμενα στατ τα οποια γινοταν με μια ασκηση,τωρα αυτο δεν γινεται,ειδικα η τοποθετηση που την θεωρω βασικη ειναι μαζι με τις αλλες ασκησεις,οπως το kicking που δεν με ενδιαφερει καθολου,αρα θα πρεπει να κανω την μια προπονηση που θα παρει 10 εβδομαδες και μετα να παω στην αλλη που ειναι η τοποθετηση που θα παρει αλλες 10 εβδομαδες.

αρα 20 εβδομαδες δλδ 5 μηνες για να ανεβασει ποσο overall αραγε ??? πιστευω +2 με το ζορι,θα φανει αν κανω λαθος που δεν το πιστευω.

αυτα σαν  σκεψη,το επομενο ποστ λογικα θα αφορα το ξεκινημα της καριερας μου.

Πρεπει να τα κανεις ολα τα drills; Eγω πχ εχω κανει προπονησεις 5-6 μερες διαφορετικα drills καθε μερα. Αν τα βαλω στο auto πλεον θα παιρνουν A;

1 minute ago, Dimokritos said:

Πρεπει να τα κανεις ολα τα drills; Eγω πχ εχω κανει προπονησεις 5-6 μερες διαφορετικα drills καθε μερα. Αν τα βαλω στο auto πλεον θα παιρνουν A;

τα drills που εχεις κανει θα σου δινει παντα τον βαθμο που πετυχες,αν εχεις Α τοτε στο sim θα σου δινει παντα Α

• Like 1

Just now, TOL1S said:

τα drills που εχεις κανει θα σου δινει παντα τον βαθμο που πετυχες,αν εχεις Α τοτε στο sim θα σου δινει παντα Α

Άρα πρέπει να παιξεις ολα τα drills. Ξερουμε ποσα ειναι συνολικα;

30 νομιζω ειναι τα drills,μπορεις να επιλεγεις εσυ πιο θελεις και οχι αυτο που σου δινει το παιχνιδι.

επισεις κατι που παρατηρησα στην ακαδημια,η αξια σε καποιους παικτες που βρισκει ο σκαουτερ ειναι ιδιαιτερα υψηλες,στον 1ο μηνα με την νιουκαστλ που εκανε στο ea play που εβγαλε παικτη 2,5 εκ. και τωρα στην 1η αναφορα σε αυτο που παιζω 3.2 εκ. επισεις παρατηρω οτι η επιλογη παικτων εχει γινει δυσκολη,στα προηγουμενα φιφα τους περισσοτερους τους εδιωχνα,εδω μου δινει αναφορα και απο τους 4 που ας πουμε θα εδιωχνα το σκεφτομαι 10 φορες,γιατι με τις αλλαγες θεσεις,με προπονηση σε συγκεκριμενες ασκησεις +λιγο την τσιμπημενη αξια λεω να τους παιρνω ολους αχαχχα πχ. παικτη 34-48 overall με pot 63-87 στα προηγουμενα φιφα θα αξιζε 40.000.δεν εκανα καν τον κοπο να του δωσω συμβολαιο στην ακαδημια,τωρα αυτος ο παικτης ειναι αξιας 250.000 !!! 

θα μου καψει τον εγκεφαλο η εα 

Σημαντικό φίλε  @TOL1S  το παιχνίδι είναι διαφορετικό από το trial??? 

Γιατί αν είναι ίδιο,  ΑΥΤΉ ΤΗ ΣΤΙΓΜΉ  το 20 είναι καλύτερο...

Έπαιξα και σήμερα τις τελευταίες ώρες FIFA 21  trial,  σε καριερ μόνο και στα καπάκια έβαλα το 20 που είναι με διαφορά καλύτερο...!!!

Θεωρώ ότι έχεις το αγορασμένο παιχνίδι,  οπότε η ερώτηση είναι...

Είναι ίδιο με το trial??? 

Ρωτάω εδώ γιατί παίζουμε όλοι Καριερ και θέλω να δω τη διαφορά...

@SkyloMethyr

Φίλε στο trial δεν έχει αυτά τα 3 γήπεδα,  ναι αυτή εννοώ την LEEDS UNITED. 

Αν έχεις αγορασμένο το παιχνίδι θα το έχουν βάλει..

Όπως είπα,  έπαιξα τις τελευταίες μου ώρες σήμερα, και αρκετά πιο σοβαρά θα έλεγα..

μόνο Καριερ και ψιλο απογοητευτικά,  πολλά skills από την cpu που σε τρελάνουν στο legendary.. 

Και εννοώ ότι με ομάδες αντιπάλους όπως η ΜΠΡΕΣΤ,  ΜΠΕΡΝΛΙ,  ΤΣΙΛΙΓΧΑΜ δεν γίνετε να κάνουν ντριμπλες σαν Μπαρτσελόνα  και να σε τρελενουν αυτές οι βαριές ομάδες,  είναι αδύνατο να γίνετε.. 

Σήμερα δοκίμασα και sliders,   χαμηλωσα ταχύτητα,  error shoot και error pass στο 60 και τα δικά μου 50αρια  , αλλά γινόταν το ίδιο.. 

Είμαι στη σκέψη πάλι στο να το πάρω δεν ξέρω, θα γίνουν γρήγορα τα update και να διορθωθεί πάλι το παιχνίδι η θα πρέπει να έρθει το επόμενο καλοκαίρι όπως με το 20 που αυτή τη στιγμή  είναι καλύτερο από το 21...??

Ή στο τέλος να καταλήξω να πάρω το PES 21 τζάμπα με τράμπα,  υπάρχει και αυτή η λύση... που ξέρω ότι σε κάνα 2μηνο θα το βαρεθώ...

1 minute ago, desperado said:

Είναι ίδιο με το trial??? 

εχετε μπερδευτει λιγο με το trial,δεν ηταν καποιο ντεμο η δοκιμαστικη εκδοση,ηταν το κανονικο παιχνιδι  απλα ειχαμε μονο 10 ωρες να παιξουμε,αρα η απαντηση ειναι ναι.

αν το αγορασεις ψηφιακα το παιχνιδι δεν κατεβαζεις κατι αλλο,συνεχιζεις το ιδιο,απλα το ξεκλειδωνεις,ψηφιακα το πηρα εγω.

5 minutes ago, desperado said:

πολλά skills από την cpu που σε τρελάνουν στο legendary

το εχω γραψει απο την 1η μερα,κλειστε την βλακεια απο τα σετινγκς που  η cpu μιμειται αληθινους χρηστες,δεν παλευεται αυτο το πραμα,100 skills κανει.

7 minutes ago, desperado said:

Φίλε στο trial δεν έχει αυτά τα 3 γήπεδα,  ναι αυτή εννοώ την LEEDS UNITED. 

Αν έχεις αγορασμένο το παιχνίδι θα το έχουν βάλει..

το eastpoint εχει σε εμενα,αργοτερα θα εμπανε με πατς ειχε πει η εα,μηπως αλλαξε το ονομα ο SkyloMethyr

• Like 2

Λοιπον, εχω  να πω, οτι το παιχνιδι ειναι τερμα σπασμενο. Εχει καλες ιδεες για την καριερα φετος, οπως το training οι αλλαγες σε θεσεις κτλ αλλα απο αποψη gameplay ειναι σπασμενο. Εγω μεχρι να φτιαξουν τουλαχιστον το θεμα με τους τερματαδες δεν προκειται να ασχοληθω. Ειναι αστειο τουλαχιστον. Τα λεμε σε 3-4 patch, παιδες.

Να πω επισης, ότι ο @TOL1Sηταν επιεικης στην κριτικη που εκανε. Εχει ακομα περισσοτερα προβληματα απο αυτα που ανεφερε.

Edited by Dimokritos
  • Like 1

35 minutes ago, TOL1S said:

εχετε μπερδευτει λιγο με το trial,δεν ηταν καποιο ντεμο η δοκιμαστικη εκδοση,ηταν το κανονικο παιχνιδι  απλα ειχαμε μονο 10 ωρες να παιξουμε,αρα η απαντηση ειναι ναι.

αν το αγορασεις ψηφιακα το παιχνιδι δεν κατεβαζεις κατι αλλο,συνεχιζεις το ιδιο,απλα το ξεκλειδωνεις,ψηφιακα το πηρα εγω.

το εχω γραψει απο την 1η μερα,κλειστε την βλακεια απο τα σετινγκς που  η cpu μιμειται αληθινους χρηστες,δεν παλευεται αυτο το πραμα,100 skills κανει.

το eastpoint εχει σε εμενα,αργοτερα θα εμπανε με πατς ειχε πει η εα,μηπως αλλαξε το ονομα ο SkyloMethyr

Δεν άλλαξα όνομα, όπως ξεκίνησα την καριέρα μου είχε έτοιμο το Elland Road.

Είχαν πει ότι θα το εβαζαν με την επισημη κυκλοφορία του παιχνιδιού. 

Περίεργο που δεν στο εμφανίζει...

Γκουαρδιόλα, πρέπει τώρα να παίξεις και το ανάλογο ποδόσφαιρο, φουλ possession και τίκι τάκα, πίεση ψηλά κλπ 🙂. Άντε και στην εθνική Βραζιλίας, γιατί να ξέρεις ο Πέπε είναι από παλιά θαυμαστής (δεν ξέρω αν είναι ακόμα 😁) και έχει εκδηλώσει την επιθυμία να αναλάβει κάποια στιγμή τη Σελεσάο. Καλή συνέχεια και πολύ ωραίο το intro εννοείται.

Καλές καριέρες σε όλους βέβαια. Ελπίζω να είναι καλό το mode και φέτος και η προσθήκη της προπόνησης να έχει ουσία. Να δούμε και τις μεταγραφές πώς θα είναι. Δεν έχω ακουμπήσει το Career ακόμα, από σιγά σιγά. Ό,τι μου κάνει κλικ, καμιά χαμηλή Αγγλίας ίσως ή καμία Α Ισπανίας, Γαλλίας ή οτιδήποτε άλλο έχει πλάκα.  

• Love 2

1 hour ago, Dimokritos said:

Η ομαδα γενικα ειναι καλα στημενη. Με λιγες προσθηκες τον Γεναρη δεν θα εχουμε αντιπαλο στην κατηγορια. Πιστευω, οτι μπορουμε να τελειωσουμε ευκολα την ανοδο.

πηρες το απολυτο φαβορι,οταν επαιξα στο ea play με την λουντκροτς πως τι λενε.εφαγα 4 για πλακα απο την εσπανιολ,οπως λενε και καποιοι σπικερ,ηταν λες και επαιζαν playstation αχαχχαχααχ

• Haha 3

ELBarto-3- , νομίζω την ομάδα την έχει ακόμα ο Μεξικανός μεγιστάνας Carlos Slim, από ότι είδα στο ίντερνετ; E πες του να βάλει κανένα φράγκο, μα δεν ξέρει τί έχει αυτός 🙂

Πολύ ωραίες, γνήσιες καριερίστικες επιλογές από όλους σας. Ζηλεύω που δεν έχω προλάβει ακόμα να ξεκινήσω κάτι. Σύντομα όμως, κι εδώ θα είμαστε.  

• Love 2
  • Like 1

Έχασα 3 μέρες από το Σάββατο το μεσημέρι,  όλη την Κυριακή μου,  μέχρι και σήμερα που ασχολήθηκα λίγο το απόγευμα αλλά δεν θα βγάλω τα άντερα μου να ασχοληθώ  με αυτή την αθλιότητα.. 

Τζάμπα τα λεφτά μέχρι στιγμής δυστυχώς.... 

Είστε ΉΡΩΕΣ πραγματικά όσοι μπορείτε να παίξετε αυτό....

Για την Ιστορία 

4 καριερ ξεκίνησα 

Το καλύτερο ήταν με ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ,  πραγματικά πολυ ωραία ομάδα,  ωραία μπάλα από εμάς ταιριαξαμε κουτι  , φοβερή χημεία.  αλλά  μετά τις 8 συνεχόμενες ήττες  με έδιωξαν,  φυσιολογικά.. 

Ναι 8 ήττες,  σε παραπάνω από τα μισά παιχνίδια ήμασταν καλύτεροι....αλλα όταν ότι σουταρουν απλα  γράφει,   τότε τη να κάνεις,  εγώ δεν ξέρω... απλά έχανα και παρόλα αυτά συνέχιζα γιατί η ομάδα μου άρεσε,  μέχρι όμως που με έδιωξαν...

Μετέ πήγα ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝ.  , REIMS και στο τέλος έκανα και μια προσπάθεια με ΜΠΙΛΜΠΑΟ,  καλά ούτε και γω θυμάμαι πόσα αρπαζα με την κάθε μια και πληροφοριακά το shoot error  το εφτασα να το βάλω κάποια στιγμή  στο 75, αλλά ότι βαράνε γράφει το ίδιο.....

Ελπίζω αν το φτιάξουν, να το έχω ακόμα το παιχνίδι,  δεν θα του δώσω και πολύ χρόνο...

Γιατί πραγματικά μπήκα πολύ ζεστά με τις προπονήσεις έκανα τα πάντα και η ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ φέτος είναι μια τρομερή ομάδα για καριερ φέτος..

Ας ελπίσουμε να κάνουν κάτι σύντομα γιατί το ΦΙΦΑ 20 και το PES 20 αυτή τη στιγμή είναι καλύτερα και τα 2 από το 21.

Αυτά 

Καλές καριέρες και υπομονή σε όσους ασχοληθούν...

• Like 2
  • Sad 2