Jump to content
TOL1S

EA SPORTS - FIFA 21 - Γενική συζήτηση

Recommended Posts

λοιπον παιδες μετα το τελευταιο update εχω την εντυπωση οτι εχουν ριξει την ποιοτητα στα γραφικα και περισσοτερο στα προσωπα των παιχτων. εαν εχει παρατηρησει κανεις τπτ τετοιο ή ειναι η ιδεα μου? (σε υπολογιστη παιζω)

nextgen is here!

Edited by AlexIsGRx

Aυτο ειναι πανω κατω το assisted παιχνιδι που παιζουμε ονλαιν. Kαι rage quit φυσικα απο τον αντιπαλο ο οποιος δεν ηταν για τοσα γκολ...αντικειμενικα.

Λοιπόν εχω περιμένει πολύ καιρο να γράψω , εχω περιμείνει πολυ καιρο να παρω το fifa21 ομως ηρθε η στιγμη να γραψω την προσωπικη μου εμπειρια ειμαι 43 χρονων διαβαζω τα παντα που γραφεται. Εχοντας το fifa 20 στην κατοχη κ εχοντας φτιαξει γηπεδα (ονοματα) μεταγραφες 2021, εχοντας φτιαξει Ελληνικο πρωταθλημα με κανονικες 11αδες απο παιχτες ολων των ομαδων φτιαχνοντας απο την αρχη πολλους παιχτες με τα πραγματικα στατιστικα τους, οι ομαδες που επελεξα κατα 80% εχω βρει αντιστοιχες ομαδες με φανελες κ παρα πολλα αλλα αποφασισα να αγορασω κ το fifa 21 (τι το ηθελα) σε οτι επιπεδο κ αν το παιξω κ με sliders Matt10 τον ακολουθα καθε χρονο κ μετα απο καποια παιχνιδια προσαρμογη ακομη στην ταχυτητα κ σε αλλα δεν εχω κατορθωσει να παιξω ματς κ να μην ερθει με 4-5 γκολ για καθε ομαδα. Βλεποντας ποιο πανω ματς που ερχονται 0-0 1-3 και αλλα τετοια αποτελεσματα πραγματικα θελω να γραψει τι επιπεδο sliders παιζει μου φαινεται απιθανο να υπαρχουν τετοια σκορ. Μετα απο 30 λεπτα διεγραψα το παιχνιδι κ εβαλα ξανα το 20 κ ερωτω υπαρχει λυση για το 21 να κανω την υπομονη κ να περιμενουμε μπας κ φτιαξει η πρεπει να συνεχιζω να παιζω φτιαχνοντας ετσι το παιχνιδι sliders λες κ θα κανω εγχειρηση ανοιχτης καρδιας μπας κ πετυχω τιποτα.Ευχαριστω για την υπομονη συγνωμη για οτι λαθη υπαρχουν αλλα πραγματικα θα ηθελα μερικες απαντησεις θα με βοηθουσαν ευχαριστω εκ των προτερων.

• Like 2

Τετοιοι αντιπαλοι ειναι η ντροπη των football games.  Kαποιοι ειναι φοβεροι στον χειρισμο και νικανε. Εχω χασει εγω και ξερω χαχαχαχα.

Αυτος παντως ενω κερδιζε 0-1....εχασε.

Καλη Κυριακη. 

https://postimg.cc/rDqyGcJD

https://postimg.cc/rdP8L4L4

Ποστ του Matt10

I know it has been a LONG TIME since the last update. Honestly, that's never a bad thing in FIFA. However, I will admit, this lack of an update was probably the more defeated we have collectively felt in a while. We know the battle of realism against the FUT demands is always goin to go in their favor, but every year we try to make the best out of what we got.

The biggest issue with this FIFA 21 (current-gen and next-gen), is the midfielders for both User and CPU. Basically, they are passive and do not track back all the way. Reference FIFA 19 midfielders for a stark comparison. I've also included this twitter post that shows the difference of central midfielders in FIFA 21 vs FIFA 19:

https://twitter.com/Matt10L/status/1346617195019776006

Anyway, so that is where we are at. I've been told by a reliable gamechanger that this won't be changed either unfortunately. The mentality of "AI defending" is so user-specific, but EA crumbles to FUT demands - no matter how illogical they are.

So, this slider set finishes with a disappointing FIFA year. The game is still playable when there's a midfield, but is such a shame when there's not. This slider set simply enhances the previous V2B2, and brings in the customizations for different play style and settings - just how we did last year.

Edited by ELBarto-3-
  • Like 3

Είναι λοιπόν ξεκάθαρα σχεδιαστική επιλογή, που δεν έχουν σκοπό να αλλάξουν. Το θέμα είναι μην διατηρηθεί και του χρόνου, μιας και, όπως φαίνεται, ισχύει ότι λεγόταν εξαρχής για το θέμα, ότι το ζήταγαν οι Φουτάδες, για άνοιγμα του skill gap. Μακάρι να τους σπάσει τα νεύρα κι αυτών, για να ζητήσουν να μετριαστεί. 

Αστεία πράγματα βέβαια. Να εξαρτάται το gameplay από τις ορέξεις κάποιων για το online. Nα ικανοποιηθούν όλοι, δεν λέω, αλλά όχι εις βάρος του gameplay και του ρεαλισμού. Νομίζω θα πρέπει η ΕΑ να αρχίσει να σκέφτεται την αύξηση της παραμετροποίησης. Τα sliders δεν αρκούν, γιατί δεν μπορούν να αλλάξουν τον κώδικα και την  ΑΙ. Ουσιαστικά, θα πρέπει να βάλουν ορισμένα "σοβαρά" sliders, όπου θα μπορούμε να παραμετροποιούμε κάποια κομμάτια της συμπεριφοράς της ΑΙ. Όλα αυτά, εφόσον είναι εφικτό κάτι τέτοιο, γιατί μπορεί και να είναι πολύ δύσκολο να εφαρμοστεί. 

Αφού δεν βγάζουν άλλη version online και άλλη offline, για να έχουν όλοι το ίδιο καλή εμπειρία, ας κάνουν κάτι τέτοιο τουλάχιστον. 

• New Member
  •  0
  • 0 posts
  • 1.png.0ec66757c9d229ac5e523824e0e68ba9.p
  •  1 Day

παιδια συγνωμη εχω ενα προβλημα μηπως ξερει καποιος για αυτο ?παιζω pro club online fifa 21 αυτο που παιρνεις ενα παιχτη και παιζεις με αλλους μολις μπει γκολ και διχνει τους πανιγυρισμους με πεταει απο το παιχνιδι,ξερι καποιος γιατι?εχω τον παρακατω υπολογιστη.....

Xiaomi MI Curved 34
aorus x470 gaming 7 wifi
ryzen 5 3600x
Thermaltake Smart SE 730W
MSI GeForce RTX 3060 Ti 8GB Gaming X Trio
Corsair Vengeance RGB Pro 16GB DDR4-3200MHz (CMW16GX4M2C3200C16W)
Corsair Force MP510 480GB Δισκος λειτουργικου
Thermaltake View 71 Tempered Glass RGB Plus
Thermaltake Water 3.0 360 ARGB Sync
Thermaltake Riing Plus 14 LED RGB Radiator Fan TT Premium Edition (3 Fan Pack) 140mm
δισκοι επιπλεον sata
ST3000DM001-1ER166 3TB
ST4000DM000-2AE166 4TB 
TOSHIBA TD01ACA300 3TB

Το ΑΙ defending είναι φέτος είναι δυνατό όσον αφορά τα auto blocks. Σε ότι αφορά την κίνηση είναι το ίδιο χαζό με άλλα χρόνια. Κάνει κίνηση ο επιθετικός και ο αμυντικός αντί να τραβηχτεί για να τον βγάλει off side, τον ακολουθεί μέχρι την γραμμή του γκολ καλύπτοντας όλο το γήπεδο. 

Το ΑΙ των CDM, κατά την άποψη μου καλώς έχει ως έχει. Υπάρχουν τύποι που ελέγχουν μόνο τον striker και αφήνουν το ΑΙ να αμυνθεί. Και δεν τρώνε γκολ με τίποτα γιατί ο Vvd ή ο Gomez θα έρθουν από το πουθενά να κλέψουν ή να κάνουν auto block. Ειδικά τα ποντίκια στο WL που παίζουν 532, 1 depth, 1 width και τρέχουν μόνο με τους strikers, σε συνθήκες κακού gameplay δεν τρώνε γκολ πότε. Και να καταφέρεις να βγάλεις εκτός τον CB, βγάζουν το τέρμα και μπλοκάρουν. 

Φανταστείτε να παίζουμε με τέτοιο τύπο και να έχουμε και το νου μας στους CDM. Τουλάχιστον τώρα απλά τους παρακάμπτουμε με δύο πάσες και έχουμε να αντιμετωπίσουμε μόνο τα CB. 

• Like 1
  • Haha 1

Σε κάποια σημεία δεν θα διαφωνήσω με αυτά που λες. Δηλαδή κάπου έχει ένα δίκιο ο onliner και ειδικά ο σοβαρός (σοβαρό εννοώ τον οποιονδήποτε επενδύει πολλές ώρες, είτε επειδή του αρέσει είτε επειδή θέλει να κερδίσει κάτι από όλο αυτό) που θέλει μεγαλύτερο manuality, για περισσότερη δικαιοσύνη στα αποτελέσματα. Σου λέει, εγώ που ξοδεύω 10 ώρες τη μέρα σε αυτό και γίνομαι εξαδάκτυλος και εξπέρ στο χειρισμό, να με ανταμείβει το παιχνίδι. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να υπάρχουν λιγότεροι αυτοματισμοί από την Cpu, κάτι που έκανε η ΕΑ φέτος έντονα, με τους χαφ. Ουσιαστικά, το παιχνίδι ζητάει από όλους μας (γιατί και στο offline το ίδιο είναι) να εξασκηθούμε πολύ περισσότερο στην αλλαγή κέρσορα, στο κάλεσμα έξτρα συμπαίκτη και γενικά σε ό,τι εργαλείο μας δίνει ο χειρισμός. Αυτό δεν είναι κακό. Μάλλον έχει και καλή πλευρά θα λέγαμε. Απλά, πιστεύω το παράκαναν με την αδράνεια των χαφ, κάτι που είναι και άσχημο και αντιρεαλιστικό. Δεν ξέρω τι γίνεται στο online, αλλά στο Career, πιστεύω όλοι όσοι παίζουμε για να γουστάρουμε καλή και ρεαλιστική μπάλα, προσπαθούμε να βελτιωθούμε στον χειρισμό, όχι μόνο για να κερδίζουμε, αλλά (κυρίως θα έλεγα), για να συμμαζεύεται το σκορποχώρι στο κέντρο και να παίζεται πιο σωστό ποδόσφαιρο. 

Προσωπικά λέω ναι στους λιγότερους αυτοματισμούς από την ΑΙ για λογαριασμό μας, αλλά σε λογικό επίπεδο. Θα μπορούσαν ξέρω γω να βάλουν στον χειρισμό κάποιες εντολές που θα αφορούν στην αμυντική συμπεριφορά των χαφ, ίσως και των υπολοίπων αμυντικών, σε στυλ on the fly εντολών τακτικής ας πούμε, χωρίς να πρέπει να κάνουν τους μεν ή τους δε αγάλματα. Να βρουν μία χρυσή τομή, ώστε να και μην βλέπουμε κουλά και οι εντολές από το χειριστήριο να κάνουν τη διαφορά (skill gap). 

Από ανθρώπους που έχουν δηλώσει ότι δεν παρακολουθούν ποδόσφαιρο, από ανθρώπους που δεν τους αρέσει το ποδόσφαιρο, από ανθρώπους που σχεδιάζουν ποδοσφαιρακι έχοντας στο νου τους το μπάσκετ και το χόκεϊ, μην περιμένεις πολλά. 

Από game changers που πληρώνονται κάθε μήνα μην περιμένεις τίποτα. Και να πεις ότι οι game changers είναι και καλοί παίκτες.... 80Μ ομάδα και με το ζόρι βγαίνει ελίτ ο καράφλας, εναντίον παικτών baseball. 

• Like 1

On 9/2/2021 at 10:14 ΜΜ, GiorgosTT said:

Το ΑΙ των CDM, κατά την άποψη μου καλώς έχει ως έχει.

Από την ΑΙ των επιθετικών σου όμως έχεις την απαίτηση να κάνουν κίνηση και να μην είναι τελείως ζόμπι σωστά..?...Άρα γιατί να μην ισχύει το ίδιο για το κέντρο και για την άμυνα και να θεωρείται οκ το να κάθονται να κοιτάνε σα χάνοι..?Εννοείται πως πρέπει να βοηθάει και η ΑΙ μέχρι κάποιο σημείο σε όλους τους χώρους του γηπέδου απ'τη στιγμή που εσύ μπορείς να ελέγχεις μόνο έναν παίχτη και αυτή όλους τους υπόλοιπους.Ειδικά απ'τη στιγμή που μ'αυτό το tactical defending τρομάρα του..δε σου δίνει καν τη δυνατότητα να κάνεις second man press ώστε να ελέγξεις και έναν δεύτερο παίχτη έστω..Όλες αυτές οι δικαιολογίες των διάφορων ''pro'' περί skill gap είναι καραγκιοζιλίκια και έχουν φέρει το παιχνίδι σ'αυτήν την κατάσταση...να έχεις braindead παίχτες στο 80% της επιφάνειας του γηπέδου..Που δεν μπορείς ούτε offline να παίξεις σαν άνθρωπος πλέον επειδή έτσι το θέλανε οι ''pro'' που παραπονιόντουσαν πως τους μαρκάρει πολύ η ΑΙ και δεν μπορούν να βγουν top 100..ωχού μωρέ τους καημενούληδες..#JusticeForFUTpros..θα τρελαθούμε τελείως δηλαδή..

Επίσης δε νομίζω πως ζητάει κανείς η ΑΙ να κάνει τα πάντα γι'αυτόν δηλαδή και να ακολουθεί και να κλέβει τελείως από μόνη της χωρίς καν εσύ να πατήσεις τίποτα.Αλλά έστω κάποια βασικά πράγματα του τύπου οι κεντρώοι να έχουν λίγο μυαλό και να ακολουθούν τις φάσεις ώστε αυτό που βλέπεις στην οθόνη να μοιάζει με ποδόσφαιρο.Θα μπορούσαν να ακολουθούν έστω μέχρι ένα σημείο και μετά να έπρεπε να τον επιλέξεις εσύ για να μαρκάρεις ή να κλέψεις.Άλλα όχι όπως τώρα που κάθονται ακίνητοι ή κάνουν βηματάκια πίσω μπρός και στα πλάγια σαν παππούδες με δύο εγκεφαλικά και δεν αντιλαμβάνονται τι γίνεται στα τρία μέτρα απ'αυτούς..Αντί να το μετριάσει το θέμα με κάποια ισορροπία η ΕΑ το πήγε στο άλλο άκρο τελείως και βλέπουμε τα αποτελέσματα..Στο τέλος μόνο τα ζαβλακωμένα 12χρονα που τους ενδιαφέρουν μόνο τα packs θα απομείνουν να παίζουν αυτή την παρωδία..

Edited by Ribo_10
  • Love 1
  • Like 2

Όχι, δεν έχω καμία απαίτηση από την ΑΙ να κάνει κίνηση στους επιθετικούς μου. Τους κουνάω μόνος μου. 

Δεν μπορείς να κάνεις second man press? Βάλε να δεις βιντεο μου στο YouTube που το high pressure rat με μηδέν stamina με έχει κλείσει 60 λεπτά μέσα στην περιοχή μου γιατί σε κάθε πάσα μου ορμάνε τρεις. Σύγκρινε πως έπαιζε χωρίς team pressure και πες μου ότι το defending AI δεν είναι καλό. 

Και φυσικά στο online πρέπει να υπάρχει skill gap. Θες γιατί κάποιος βλέπει καλύτερα το γήπεδο? Θες γιατί πατάει καλύτερα τα κουμπιά? Οτιδήποτε. Δεν γίνεται να κάνω επίθεση από το πλάι, ο αντίπαλος να μην επιλέγει τον αμυντικό και να μου κλέβει την μπάλα. 

Υποτίθεται φέτος βελτίωσαν την επίθεση με τα creative runs. Έτσι που το έκαναν είναι unusable. Αν επιλέξω τον επιθετικό και τον κουνήσω εκτός μπάλας, το ΑΙ που κρατάει την μπάλα την χάνει αμέσως. Το right stick direction δουλεύει αλλά και ο ball carrier κάνει ντρίμπλα χωρίς να το θέλω άρα άκυρο και αυτό. 

Κίνηση οι χαφ δεν κάνουν ούτε μπρος ούτε πίσω όποτε είναι το ίδιο πράγμα.

1 hour ago, Ribo_10 said:

να φτιάξουν μία ισορροπημένη και πολύ πιο ρεαλιστική κατάσταση όπου ο παίχτης ακολουθεί τη φάση 

Αυτό ακριβώς λείπει από το παιχνίδι. Η λέξεις σου είναι σωστές μια προς μία. 

Πχ παίζω co op, κάνω προωθημένη πάσα στα άκρα και ο Νεϊμάρ με τον Ρονάλντο κάθονται και χαζεύουν στην σέντρα, με αποτέλεσμα να πρέπει να τους επιλέξω με δεξί μοχλό, να τρέξω προς την περιοχή και αντίστοιχα ο συμπαίκτης μου να κάνει ντρίμπλες στην γραμμή μέχρι να φτάσουν. Ναι αυτό είναι λάθος, το ξέρω ότι υπάρχει, αλλά το αντιμετωπίζω. 

Ο VVD όμως θα τρέξει δέκα μέτρα να κάνει ΑΙ μπλοκ. Γιατί; Αν ο αντίπαλος δεν έχει πάρει μυρωδιά στην φάση, πρέπει να φάειι γκολ. Όχι να τον σώσει το ΑΙ. 

Συμφωνώ μαζί σου σε όλα,  αλλά λέω ότι στην παρούσα κατάσταση, είναι καλό για το online που η ΑΙ δεν επεμβαίνει με τους CM. Αν το κάνουν όπως λες μαζί σου. Αν είναι να το κάνουν όμως όπως με τους αμυντικούς ας το αφήσουν όπως είναι. 

• Like 1

Aπλά στην τελική, με ό,τι skill gap και να θέλουν να εφαρμόσουν, πρέπει το παιχνίδι πάνττα να θυμίζει ποδόσφαιρο, όπως σωστά επισημαίνει ο Ribo. Τώρα είναι πολύ άσχημο και λάθος, και στο online φαντάζομαι, αλλά και σίγουρα στο offline, άρα χαλάνε όλα τα modes. Προφανώς βρήκε την εύκολη λύση η ΕΑ με τους μέσους γλάστρες. Σίγουρα υπάρχουν τρόποι να αντιμετωπίζει κανείς τα κενά της ΑΙ (της ομάδας του εννοώ), πχ στο offline, για το οποίο μπορώ να μιλήσω, η κατάσταση συχνά (όχι πάντα) σώζεται με εξάσκηση στην αλλαγή κέρσορα και επιλεκτική χρήση του second man marking (σε legacy defending). Και πάλι όμως, η τελική αίσθηση είναι "κοίτα τί καθόμαστε και κάνουμε τώρα, για να αμυνθούμε". Προσωπικά είμαι φίλος των manual χειρισμών σε ένα ποδοσφαιράκι, αρκεί όμως να μην είναι εις βάρος της μπάλας που βλέπω να παίζεται. 

Το θέμα είναι πόσο ενδιαφέρεται η εταιρεία να δώσει κάτι σωστό. Σίγουρα μπορούν να δώσουν και σωστή μπάλα (έστω και με συμβούλους ποδοσφαίρου, εφόσον οι ίδιοι δεν έχουν σχέση με το άθλημα) και τρόπους να υπάρχει skill gap. Μάλιστα, αν το μελετήσουν, μπορούν να δώσουν και τέρμα ποδοσφαιρικό skill gap (κι όχι απλά skill gap, επειδή μπορώ και πατάω πιο γρήγορα τα κουμπιά), δηλ. με ποδοσφαιρική λογική, αλλά προφανώς κάτι τέτοιο θέλει αρκετή δουλειά από αυτούς.

Edited by toninio
  • Like 1

Καλησπερα στην παρεα εχω προβλημα παιδια Οταν μπαινει γκολ και δείχνει τους πανηγυρισμούς με βγαζει απο το παιχνιδι γιατι συμβενει αυτο δεν εχω σε κανενα αλλο παιχνιδι προβλημα και παιζω πολυ ποιο βαρια παιχνιδια απο το φιφα 21 το κομπιουτερ μου αποτελειται απο......
Xiaomi MI Curved 34
aorus x470 gaming 7 wifi
ryzen 5 3600x
Thermaltake Riing Plus 14 LED RGB Radiator Fan TT Premium Edition (3 Fan Pack) 140mm
δισκοι επιπλεον sata
ST3000DM001-1ER166 3TB
ST4000DM000-2AE166 4TB 
TOSHIBA TD01ACA300 3TB

On 12/2/2021 at 1:51 ΜΜ, xristos74 said:

Καλησπερα στην παρεα εχω προβλημα παιδια Οταν μπαινει γκολ και δείχνει τους πανηγυρισμούς με βγαζει απο το παιχνιδι γιατι συμβενει αυτο δεν εχω σε κανενα αλλο παιχνιδι προβλημα και παιζω πολυ ποιο βαρια παιχνιδια απο το φιφα 21 το κομπιουτερ μου αποτελειται απο......
Xiaomi MI Curved 34
aorus x470 gaming 7 wifi
ryzen 5 3600x
δισκοι επιπλεον sata
ST3000DM001-1ER166 3TB
ST4000DM000-2AE166 4TB 
TOSHIBA TD01ACA300 3TB

εχω 3600 με 1060 και δεν εχω θεμα. Ακομα και σε αναλυση 4Κ τρεχει πολυ χαλαρα το παιχνιδι. Το προβλημα σου εχει να κανει με drivers της καρτας γραφικων σου. Λογικα με καποιο update θα φτιαξει. Ψαξε να δεις εαν με την καρτα που εχεις εχουν και αλλοι αντιστοιχο προβλημα και εαν εχουν γραψει καποια λυση. Λογικα στο forum της nvidia.

Βγηκε και αλλο update στον υπολογιστη με μεγεθος 1.29 gb ... δεν ασχοληθηκαν αυτη την φορα με το gameplay επειδη απλα ειναι υπεροχο! Μαλλον πρεπει να γυρισω στο 20.

https://fifaforums.easports.com/en/discussion/590239/fifa-21-title-update-10

Και στο playstation γίνεται. Το κόβει το τελευταίο patch.

Edited by GiorgosTT

23 hours ago, GiorgosTT said:

Και στο playstation γίνεται. Το κόβει το τελευταίο patch.

Nαι ναι το διαβασα οτι γινεται και στο playstation. Oταν λες το τελευταιο πατς; Σε εμας που παιζουμε στο πισι μας ετυχε χθες.....αν δεν κανω λαθος εγινε ενα update. Θα γινει κι αλλο;

Μάλλον για το ίδιο μιλάμε αλλά μάλλον τα έκαναν σαν τα μουτρα τους οι προγραμματιστές..... 

Σε αυτό που έκανε ανάρτηση ο Αλέξης, λέει ότι το διορθώνει.

Ο μόνος τροπος να σοβαρέψει αυτή η μούφα ειναι να σταματήσουν οι futαδες να βαζουν χρηματα και να quitαρετε αντι να αποδεχεστε το ψέμα...

Προσομοιωτης delay το "μπασκετάκι" της ΕΑ και φέτος ιδικά όταν εχεις σερι νικες ξεφτιλιζει την νοημοσίνη σου και σου πετάει το ψέμα κατάμουτρα...

Το μονο που θα θυμάμε μετά απο χρόνια απο το fifa 21 θα ειναι τα γελία OP autoblocks των αμυντικών...την τεχνιτή καθίζιση της ομαδας σου οταν παει να ξεφυγει το σκορ, τα randoms ξεψυχισμένα τελειωματα ερασιτεχνικου σωματείου οταν ενεργοποιηθει ο κόφτης...

Ντε και καλά να σκοράρει κι ο άμπαλος....ματς του 5-0 να λυγουν 3-2 για να μην βαζει τα κλάματα ο μπόμπιρας...

Και σε όλα αυτά να προστίθετε και το delay του σαββ/κου λογο server overload....ο καλυτερος τροπος να χαλασεις την ψυχική σου υγεια.

Το fifa 11 πολυ καλυτερο απο τους κατοπηνούς "κουλοχέρηδες" της ΕΑ 

Edited by Mitropoulos1

Παιδες , στο FIFA 21 (PC) δεν μπορω να απενεργοποιησω το Competitor Mode.
Ειναι μονιμως On , ακομα και στο amateur.
Φταει κανα update?