Jump to content
AkisVarg

eFootball PES 2021 - Discussion Topic

Recommended Posts

μια και δεν υπαρχει κανενα νεο, ενα μικρο #offtopic...αραζω με σωβρακο εξω στο μπαλκονι αλλα και με ανεμιστηρα μαζι διπλα, νερο φιλτρου παγωμενο με μια φετα αγγουρι και 2 φυλλα δυοσμου, μασαζ στα ποδια μου με αιθερια ελαια κυπαρισσιου και μεντας απο καινουργιο γκομενακι που εχει ασιατικες ριζες, πολυ καλη κοπελα γενικα, την εχω αγαπησει ειδη, εχει και πλουσια οικογενεια, ολα μου τα παρεχουν δωρεαν επειδη ειμαι καλος ανθρωπος με ανοιχτη καρδια, και παιζω psp pes5....πραγματικα καλοκαιρινες στιγμες αραγματος!.................. 

και καπου εδω ξυπναω απο το μεσημεριανο ονειρο...και παμε στο αληθινο συμβαν...

οντως παιζω pes5 σε ενα psp emulator, αλλα στην καρεκλα του υπολογιστη, με ανεμιστηρα που δεν κανει τιποτα με τοση ζεστη...!παω να ξεθαψω κανα παλιο παιχτη να ξεχασω τον καυσονα...

• Haha 7

Χθές είδα ένα webcast που ήταν καλεσμένος ο Ρόμπι Ρονν  , σε γενικές γραμμές λέει ότι το 21 θα είναι ένα γυαλισμένο 20 με ανιμεισον καινούργια,διάφορα μπιχλιμπιδια κτλ. Λέει ότι έχουν ακούσει τα προβλήματα από τη κοινότητα και ότι θα προσπαθήσουν να τα φτιάξουν ,γενικά παραδέχεται ότι υπάρχει θέμα πχ με την διαιτησία αλλά λέει και δικαιολογίες πάνω σε αυτό.

Πάντως δίνει να καταλάβεις ότι έχουν πέσει όλο το τιμ στο 22 και ότι θέλουν να μπουν στον νέα γενιά χωρίς λάθη και ότι η πίεση για κάτι πάρα πολύ καλό είναι μεγάλη ....θα δείξει , εγώ τώρα να την πω την αμαρτία μου έκανα προπαραγγελια  πριν μια βδομάδα , να το πω μαζοχισμό να το πω αρρώστια δεν ξέρω η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά , στο πίσω μέρος του μυαλού έχω την δικαιολογία ότι είναι το τελευταίο προ στο πσ4 ,ότι να ναι, αρε Κονάμι τι μας έχεις κάνει....

@Kotrio2002
Που ειδες ρε συ για νεα ανιμεησον? Συμφωνα με τη συνεντευξη του Ρομπι Ρον, ο ανθρωπος δηλωνει ξεκαθαρα οτι ειναι κατα 99.9% το ιδιο παιχνιδι απο αποψη γραφικων και gameplay.
Δηλωνει ξεκαθαρα οτι ειναι ενα ανεξαρτητο standalone παιχνιδι, και οτι δε χρειαζομαστε το PES 2020 καθολου, και ουτε θα μεταφερθουν δεδομενα απο το 20 στο 21.
Αρα κρυφες ελπιδες για κατι εστω λιγο διαφορετικο εχουν εξανεμιστει εδω και καιρο.
Εδω η συνεντευξη.

Εδώ σου αφήνω το λινκ ,είναι στα ισπανικά ,δεν ξέρω εάν το  YouTube σου κάνει μετάφραση γιατί εγώ μένω σε ισπανόφωνη χώρα , μιλά όμως ξεκάθαρα για αυτό μάλιστα λέει ότι θα είναι σαν το final evolución ,μπορέσεις  του ρίξεις μια ματιά

Ειναι δυο ωρες βιντεο, αν θες μου λες το σημειο.
Παντως σε επισημη συνεντευξη γραπτη, σου ειπα τι ειπε
"Οσον αφορα το gameplay, ειμαστε ξεκαθαροι ειναι 99.9% ιδιο με το 20"

• Like 1

Άκου από το 11 μέχρι το 15 περίπου , το λέει ο surfer και το επιβεβαιώνει ο τυπος

Το ακουσα , ισπανικα δεν γνωριζω καθολου , η μεταφραση στα αγγλικα  κατω ειναι λιγο μπαχαλο.
Ο σερφερ ρωταει για νεα ανιμεησον αλλα ο Ρονι δεν απανταει σ'αυτο, λεει απλα οτι θα ειναι ενα standalone παιχνιδι και οχι DLC του 20.
Τεσπα δεν εχει νοημα ολο αυτο το ξεψαχνισμα.
Νεα ανιμεησον και λιγο διαφορετικο γκεημπλεη, ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ. 
Το καταπιαμε αυτο το χαπι, ασχετως αν πιανομαστε απο οπου βρουμε για να ελπισουμε το αντιθετο.
Θα ειναι το ΙΔΙΟ παιχνιδι, με αλλα  χρωματα στα μενου και ανανεωμενα ροστερ, και θα το ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ επειδη ειμαστε πρεζακια της ΚΟΝΑΜΙ.
Εντ οφ στορι.

• Haha 2

Χαχχαχαχαχ  φίλε είπες την μεγαλύτερη αλήθεια ....είμαστε όλοι πρεζακια !!!!

@slamsoze
Σε παιρνω αγκαλιτσα και σου ψυθιριζω στο αυτι:

Μολις δεις ολο το evoweb να λεει "To PES 2021 εχει διαφορες απο το 20! ειναι καλυτερο!"  και δεις εκει το χαμουλη στο Discussion Topic, αλλα και εδω να γινεται το ιδιο, θα δωσεις το "μπαγιοκο", οπως και γω...Το ξερεις και το ξερω οτι το ξερεις.

• Haha 4

Παίδες θεωρώ δεδομένο ότι το PES21 θα βγεί και θα είναι σούπερ... θα γίνει χαμός για το τρομερό gameplay και μέσα σε χρόνο ρεκόρ και αφού ο κοσμάκης έχει ήδη επενδύσει, θα αρχίσουν τα ωραία τα πατσάκια να το καταστρέψουν σιγά σιγά πάλι...

• Like 3

τα ποιο φρεσκα news πρωτη εδω χχαχαχαχαχα μας δουλευεις ρε κοναμι !

Το pes2020 στην παρούσα κατάσταση, με τα τωρινά πατς κλπ, είναι με διαφορά το χειρότερο προ των 3 τελευταίων χρόνων, τουλάχιστον. Το έχω ξαναπεί ότι το 19 ήταν πολύ καλύτερο overall, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα. Το 19 το έπαιζα άνετα για 2 χρονιές σερί. Τί κρίμα που αυτή η φάση με το season update έπρεπε να σκάσει με το pes2020 και να πρέπει να φάμε άλλο ένα χρόνο στην μάπα το ίδιο "aWaRd wiNniNG gaMEplAy" (my @ss) του 20.

Τουλάχιστον να το έκαναν πάνω στο 19 τρωγόταν.

Το 20 απλά είναι καραfail :thumbsdown:

@flokiman τι ωραία αυτά που λες αδερφέ μου, τι ωραία που θα ήταν και ποιός δεν θα τα ήθελε όλα αυτά τα όμορφα πράγματα και τι κρίμα που είναι όνειρα, κυριολεκτικά θερινής νυκτός, καθώς η κονάμι απλά θα πάρει το 20, θα αλλάξει χρώμα στα menu, και όπως είπε και ο @johnson απλά θα παίξει λίγο με τους αριθμούς στην μηχανή της και θα βάλει ξέρω γω λιγότερο error στην διαιτησία και πιο responsive dribbling και αυτό είναι...

Edited by Antonius
  • Like 4

Ηδη πηγε 24€ στο σκρουτζ το 21 και θα πεσει κι αλλο. Με ενα 15αρι θα το τιμησω για τη νεα σαιζον...

• Like 3

Ύστερα από δεν ξέρω καί εγώ πόσες ώρες παιχνιδιού θα συμφωνήσω με @flokiman & @AntoniusΤο 19 είναι καλύτερο παιχνίδι

Περα από τα γραφικά & χρώματα. Είναι όπως ηπαν καλύτερα τα μοντέλα των παικτών αλλά περισσότερο το πώς συμπεριφέρονται τα κορμιά τους & η όλη κίνηση , τα κοντρόλ, όλα.Η φυσική τής μπάλας.Ειναι πολύ ποιο ελεύθερη η μπάλα από τούς παίκτες & πολύ ποιο τυχαία η έκβαση στα πάντα. Και τα σουτ στο 20 πάνε ψιλοιδια .Αυτό πού έχει καλύτερο το 20 είναι η νέα κάμερα πού δείχνει το παιχνίδι σαν να βλέπεις τηλεόραση

Edited by mj23
  • Like 1

Νομιζω οτι τα δυνατα σημεια του 20, ειναι τα σουτ (σε σχεση με τα προηγουμενα) και η ελευθερια της μπαλας.
Εκει που το χανει ειναι το ψευτοphysicality το οποιο, ναι μεν εβαλε καποια ανιμεησον για κοντρες και τραβηγματα, απο την αλλη ειναι τοσο ξυλινα και ακυρα καποιες φορες που καλυτερα να μην υπηρχαν.
Επισης στο 20 τα κοντρολ εχουν μια φυσικοτητα και μια ελευθερια παραπανω.
Το 18 που αναφει ο @sonofmook ειχε καλυτερη αποκριση και αμεσοτητα, αλλα ηταν καπως γραμμικο σε πασες και σουτ, πολυ πινγκ πονγκ και τακουνακι , του λειπει λιγο η φυσικη των επομενων. Κατα τα αλλα απο πατηματα και νευρο ειναι τοπ.

Αρα το ιδανικο θα ηταν:
-Γραφικα PES 2019 (με καποια στοιχεια του 18)
-Μπαλα του PES 2019
-Σουτ, πασες,  κεφαλιες και κοντρολ του PES 2020
-Πατηματα και χειρισμος/αποκριση του PES 2018

Edited by flokiman
  • Like 1

Εγώ θα έβαζα και την ΑΙ του 20 που εάν εξαιρέσουμε το σκριπτ είναι η πιο ανθρώπινη από όλες ,κάνουν και τριπλές εάν βρίσκουν χώρο προχωράνε δεν βλέπεις Πινκ πονγκ και η αμυντική της συμπεριφορά είναι μια χαρά , κατά τα άλλα θα συμφωνήσω , θυμάμαι το 19 σε πσ4 προ που το είδα σε ένα φίλο με hdr και είχα πάθει πλάκα ,πάρα πολύ καλά γραφικα!!!ελπίζω να τα φιλτράρουν λίγο στο 21 και να μοιάζουν πιο πολύ στο 19.

Δεν ξέρω τι παίζει με την Κονάμι αλλά εγώ προσωπικά και όπως και πολλά άτομα από ότι έχω καταλάβει ήτανε πολύ ευχαριστημένοι με το ντεμο του 20 , πραγματικά είχα εντυπωσιαστεί τώρα πως τα κάναν Μ...ι δεν το καταβαινω είχε τα θεματακια του με τα φάουλ αλλά ρε φίλε αλλά ο χειρισμός ήταν καλύτερος και από του 18 ...γενικά μου άρεσε πάρα πολύ ,είπαμε Κονάμι , μακάρι το 21 να είναι σαν το ντεμο με καλύτερα γραφικά ,μια χαρά θα τη βγάλω μέχρι το 22 (ελπίζουμε να είναι η απάντηση στις προσευχές μας  γιατί από ΕΑ δεν , είδα το τρέιλερ και μια από τα ίδια και χειρότερα)

Εμενα γιατι δεν το βγαζει pre order απο το παιχνιδι? 

3 hours ago, koloko83 said:

Εμενα γιατι δεν το βγαζει pre order απο το παιχνιδι? 

Mήπως μιλάς άσχημα για την ΚΟΝΑΜΙ? :pp

Edited by slamsoze
  • Haha 5

20 hours ago, flokiman said:

Τωρα κανω το τουρνε μου απο PES 2019.
Δυο πραγματα που παρατηρησα μετα απο 150 ωρες PES 2020 ειναι:
1. Η μπαλα νομιζω εχει πιο ωραια αισθηση απο το 20
2. Το PES 19 εχει πολυ, ΜΑ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ καλυτερα γραφικα και φωτορεαλισμο. Χαιρεσαι να παιζεις μερα, καθε γηπεδο εχει διαφορετικη αισθηση, το self casting shadowing ειναι τρομερο. Στο PES 2020 ειναι ολα πολυ ξενερωτα, ιδια, δεν υπαρχει λεπτομερια στη φωτοσκιαση,  θυμιζει PES 2012. Γιατι εγινε αυτο το downgrade?

Αν ημουν ΚΟΝΑΜΙ, και "δεν ειχα χρονο" να βελτιωσω το gameplay, θα ομορφαινα και αλλο το PES 2020.
- Θα εβαζα τρομερα διχτυα ως φυσικη
- Θα εβαζα τρομερο χορταρι, με τη μπαλα να βυθιζεται μεσα σ'αυτο να νιωθεις το παχος του.
- Θα επανεφερα τον φωτορεαλισμο του PES 19
- Και απλα θα εβαζα παραπανω ραντομιλα και ερρορ σε τροχιες των σουτ, να παιρνουν παραπανω φαλτσο κτλ, σε συνδυασμο με αψογα διχτυα θα απογειωνε την αισθηση του γκολ.

Αυτα και μονο, ενα Season Update, να κλεισει η γενια αυτη με ενα ομορφο αξιοπρεπες ποδοσφαιρακι.

Πες τα. Το 19 αν δεν υπήρχε το σκριπτ θα ήταν μακράν του δευτέρου το καλύτερο ποδοσφαιράκι που έχω παίξει ποτέ. Και αυτός είναι και ο λόγος που το έχω κράξει αρκετές φορές εδώ μέσα, ακριβώς επειδή είναι παιχνίδαρος και έχει τόσα σούπερ στοιχεία που όταν μπαίνει το σκριπτ νιώθεις, εγώ τουλάχιστον νιώθω σαν το παιδάκι που απολαμβάνει το παιχνίδι του κι έρχεται κάποιος με μπούλινγκ και μου το παίρνει. Αν ήταν γενικά μέτριο παιχνίδι δε θα έμπαινα καν στον κόπο να ασχοληθώ και να γράψω όσα έχω γράψει κατά καιρούς. Μεγάλο ''γαμώτο'' γι'αυτό το παιχνίδι. Πολύ μεγάλο!

Πριν κανά δεκαήμερο πήρα και το 20 στα 13 ευρό έτσι για τη συλλογή, το είχα παίξει μόνο σε διπλά με φίλους προηγουμένως, μιλάμε τι πράγμα είναι αυτό, απορώ πραγματικά πως το παίζετε αυτό το πράγμα όσοι το παίζετε.

• Like 3

Αν και συνεχιζω το Offtopik, και δε θα πρεπε θα πω οτι στο PES 2020 επιστρεφω μονο και μονο για τα σουτ και τις κεφαλιες.
Πολυ πιο ενδιαφεροντα, δυνατα, με ποικιλια στις τροχιες σε σχεση με τα "floaty" του PES 19.
Γαμωτο.
Οσοι τα εχετε εγκατεστημενα και τα 2, δοκιμαστε στη προπονηση σουτ με Ροναλντο απο μακρυα.
Στο 19 ειναι ψοφια ενω στο 20 ειναι πολυ πολυ καλυτερα. 
Τεσπα, κλασσικη ΚΟΝΑΜΙ, φτιαχνουμε χαλαμε.