Jump to content
AkisVarg

eFootball PES 2021 - Discussion Topic

Recommended Posts

On 4/9/2021 at 9:44 ΜΜ, flokiman said:

Και δεν ξερω τι εχουν παθει ολοι με το PES 2017 και το θεωρουν τοπ.

Απαντάω αρκετά αργά, αλλά όποιος θεωρεί top το 2017 δεν είναι καλά.

Το 2016 είχαμε τον ορισμό των 1-2 και χαμηλών through, και τρέξιμο ασταμάτητο.

Το 2017 κόπηκαν αυτά, οι άμυνες έγιναν από γρανίτη και δεν περνούσε μπαλιά με τίποτα. Από την άλλη, η λύση ήταν σέντρα και κεφαλιά. Μιλάμε για την χρονιά που ο bronze Lacina Traore ήταν ο απόλυτος επιθετικός. Έβλεπες ομάδες με 90+ όλους, συν τον Traore να είναι ο MVP σε κάθε ματς. Απλά δεν τον έκοβες. Έπαιζες για σέντρα και γκολ, ή σούταρες κλειστή γωνία για να πάρεις κόρνερ και να έχεις μετά σίγουρο γκολ. Δεν ήταν καθόλου αστείο δυστυχώς.

Από το 2018 έγινε πιο balanced το πράγμα, αλλά για μένα το 2021 είναι το καλύτερο και πιο ισορροπημένο. Έχει τους περισσότερους random παράγοντες, που δεν υπήρχαν στα προηγούμενα (πχ οι σίγουρες πάσες του 2018). Ναι, έχει έντονο το script, υπάρχουν φορές που ότι και να κάνω δεν θα μπει εκτός αν βάλω τον παίχτη με την μπάλα μέσα στο τέρμα ή απλά όλη η άμυνα παγώνει, αλλά απλά για μένα δεν έγιναν αυτά τα ματς και πάμε παρακάτω.

Για εσάς τους offline παίχτες, το 2021 είναι και το πιο ισορροπημένο, ενώ στα προηγούμενα πάντα το CPU έπαιζε με συγκεκριμένο τρόπο και χωρίς καθόλου ποικιλία (δεν ξεχνάμε το 2018 ή 2019 που το CPU έβγαινε τετ α τετ και επειδή έπρεπε να βγάλει σέντρα την έκοβε στα άκρα και μετά την σέντρα προσπαθούσε για το γκολ). Έχω παίξει ελάχιστα offline matches εγώ, κυρίως τα legend challenges, αλλά ήταν σίγουρα καλύτερα τα πράγματα από όλα τα προηγούμενα χρόνια.

Το καινούριο δεν ξέρω πως θα είναι, κρατάω πολύ μικρό καλάθι κυρίως λόγω του mobile, αλλά ελπίζω να συνεχίσει την βελτίωση. Αλλιώς έχουμε κλασσικά μια χρονιά που είναι σαν να μην βγήκε ποδοσφαιράκι και περιμένουμε το 2023.

• Love 1
  • Like 1

Για όσους παίζουν σε PC... Αν βαριέστε να ψάχνετε και να δοκιμάζετε mods, ρίξτε μια ματιά στο πιο κάτω βίντεο.  Έχει μαζέψει τα καλύτερα mods για το PES2021. Κάτω από την περιγραφή του βίντεο θα βρείτε τα links για τα mods. Επίσης τα έχει μαζέψει σε ένα link στο google drive που σου το δίνει αν κάνεις μια μικρή εισφορά στο gofundme που επίσης δίνει το λινκ στην περιγραφή. Προσωπικά έδωσα αν θυμάμαι καλά 5 δολλάρια και το έχω. Βάζει και updates πολύ συχνά. Είναι λίγο ζόρι να το κατεβάσεις (κάπου 130 GB) και μετά απλά θέλει προσοχή να το εγκαταστήσεις ακολουθώντας τα βήματα που δίνει. Το αποτέλεσμα όμως είναι εκπληκτικό απ' ότι μπορείτε να δείτε και στο βίντεο. Έχω να τελειώσω σεζόν σε ποδοσφαιράκι από το FIFA99 και αυτό πραγματικά το λιώνω στο offline. Tις προάλες ήρθε και ο κολλητός επί φοιτητικών χρόνων που το λιώναμε στο ΧΒΟΧ πριν 16-17 χρόνια. Πραγματικά άλλη εμπειρία (σε σύγκριση με το σάπιο online). Ευχαριστηθήκαμε μπαλίτσα όπως τότε. 

Προσωπικά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα αν αυτό ήταν το PES2022 χωρίς το script στο online αλλά...

Πιο κάτω θα δείτε τα στιγμιότυπα από 2 παιχνίδια Champions League που έπαιξα με τα ανανεωμένα ρόστερ (και εμφανίσεις). Παίζω το Top Player με το shooting στο advance (μου βγάζει απίστευτη ποδοσφαιρίλα το συρτό σουτ).

Αν παίξεις όλο το τουρνουά έχει τα πάντα (ύμνους, σεντόνια, γραφικά, πινακίδες, τρόπαιο) κανονικότατα. Πραγματικά την ψιλοζεις την εμπειρία του Champions League. 

Με Chelsea στο Stamford Bridge στους 8:

Με Paris Saint Germain στον τελικό:

• Thanks 1

ο τυπος εχει πετυχει απιστευτη ατμοσφαιρα με την ομιχλη παρα πολυ ρεαλιστικη.
Βεβαια 130 gb μονο για το mod ειναι λιγο υπερβολικα.

• Like 1

2 minutes ago, AlexIsGRx said:

ο τυπος εχει πετυχει απιστευτη ατμοσφαιρα με την ομιχλη παρα πολυ ρεαλιστικη.
Βεβαια 130 gb μονο για το mod ειναι λιγο υπερβολικα.

Δεν είναι δικά του νομίζω. Απλά τα έχει μαζέψει. Ο λόγος που είναι τεράστιο είναι τα γήπεδα. Στην περιγραφή του βίντεο έχει τα mods και ένα-ένα οπότε μπορείς να βάλεις όποια θέλεις. 

Edited by DonGKG

μιας και το προ πεθανε οριστικα μαζι με το pes 2021, κανω και εγω το τελευταιο μου ποστ, το efootball δεν μου αρεσει καθολου, δεν εχω ορεξη να ξαναποσταρω πλεον...και θα σβησω και το account μου, που ξερω πως δεν γινεται ετσι και αλλιως να σβηστει! για εμενα το προ τελος, θα συνεχιζω να παιζω pes 2021 με μεταγραφες και pes6 οπως κανω εδω και χρονια...καλη συνεχεια στο φορουμ.

ΜΟΝΟ ΠΡΟ...🇬🇷🇯🇵

DlJdI6nXsAEBF9a.jpg

• Love 1

27 minutes ago, Ronaldo_IssPro98 said:

μιας και το προ πεθανε οριστικα μαζι με το pes 2021, κανω και εγω το τελευταιο μου ποστ, το efootball δεν μου αρεσει καθολου, δεν εχω ορεξη να ξαναποσταρω πλεον...και θα σβησω και το account μου, που ξερω πως δεν γινεται ετσι και αλλιως να σβηστει! για εμενα το προ τελος, θα συνεχιζω να παιζω pes 2021 με μεταγραφες και pes6 οπως κανω εδω και χρονια...καλη συνεχεια στο φορουμ.

ΜΟΝΟ ΠΡΟ...🇬🇷🇯🇵

Καλααααα.... θα ξαναερθεις το Νοεμβριο μετα του σουπερμεγκα πατς.
Πλακα κανω. 

• Haha 2

On 3/10/2021 at 5:19 ΜΜ, Ronaldo_IssPro98 said:

ΜΟΝΟ ΠΡΟ...🇬🇷🇯🇵

DlJdI6nXsAEBF9a.jpg

Pes 21 patched. Ready, steady, go! Pro for a lifetime

• Like 1

Νέο stability patch update , από το πουθενά, στο PES 2021 για PC μόνο (ελπίζω).

Δημιούργησε κάτι θεματακια σε mods κτλ, ελπίζω να ξεπερνιούνται.

ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ εσείς να λέτε "κακά λογάκια" για το eFootball, και να παίζετε το PES 2021 και να του κάνετε αβάντες, και στο επόμενο update θα σας φυτέψει μία πατσάρα η μαμά-ΚΟΝΑΜΙ, που δε θα ξανανοίξει το αρχείο του παιχνιδιού ΠΟΤΈ!!! :ole::dance:

Αίντε να πούμε, φανμπόιζ...!!!!1111111

New Data Pack (7.00)/Patch (1.07.01) Available! | PES - eFootball PES 2021 SEASON UPDATE Official Site (konami.com)

Edited by slamsoze
  • Love 1
  • Haha 4

On 3/10/2021 at 5:19 ΜΜ, Ronaldo_IssPro98 said:

ΜΟΝΟ ΠΡΟ...🇬🇷🇯🇵

DlJdI6nXsAEBF9a.jpg

Καλή συνέχεια κ σε σένα! 

Αυτός δεν είναι ο πρωταγωνιστής από " το παιχνίδι του καλαμαριού"? 

Υπάρχει ακόμη το πες 21;

1 hour ago, villa said:

Υπάρχει ακόμη το πες 21;

Αυτή την ώρα που μιλάμε στα μενού του ps4:

Now playing: 43 friends pes21

Now playing: 3 friends efootball

Με τις ευλογίες μας!

• Like 1
  • Haha 1

On 28/10/2021 at 5:08 ΜΜ, villa said:

Υπάρχει ακόμη το πες 21;

Μόνο αυτο έμεινε

• Haha 3

1 hour ago, BasilhsGR said:

Από χθες ξεκίνησε και επίσημα ξανά το matchday στο 21. Αυτό τώρα δεν θεωρείται λευκή πετσέτα;

Έβγαλαν και κουτί με legends.. Με το καλό και νέοι featured 

Είμαι με τους Ιάπωνες.. τέτοια τρολ του εαυτού τους μόνο ο Άδωνις μπορεί να παρουσιάσει :hehe:

• Haha 4

Ξεχάσατε το κύπελλο που ξαναγύρισε, όπου παίζεις(βαρεμαρα ως το πάτωμα) στο "ερασιτέχνης" για εναν γυμναστή (δύο την 1ηφορα) κ ισχύει έως τέλος του 21! κονομίσαμε λέμε! 

• Like 1
  • Haha 2

44 minutes ago, sonofmook said:

Έβγαλαν και κουτί με legends.. Με το καλό και νέοι featured 

Είμαι με τους Ιάπωνες.. τέτοια τρολ του εαυτού τους μόνο ο Άδωνις μπορεί να παρουσιάσει :hehe:

16 minutes ago, AkisVarg said:

Ξεχάσατε το κύπελλο που ξαναγύρισε, όπου παίζεις(βαρεμαρα ως το πάτωμα) στο "ερασιτέχνης" για εναν γυμναστή (δύο την 1ηφορα) κ ισχύει έως τέλος του 21! κονομίσαμε λέμε! 

Ώστε έχουν κάνει και τέτοια;; Δεν μπήκα καθόλου MC, έπαιξα μόνο 1 παιχνίδι με τις κανονικές ομάδες γιατί μου είχε λείψει το online. Αυτό δεν είναι απλά λευκή πετσέτα, πολυκατάστημα με λευκά είδη είναι.

• Like 1
  • Haha 2

Ωραία! Τρέχω να ξαναεγκαταστήσω το 21 να γουστάρω! 😂

Εδώ που τα λέμε με κούρασε το Fifa. Διάλειμμα για λίγο, να μπινελικώσω λίγο και στο pes21 (δεν το πιστεύω ότι παραμένει ζωντανο) και βλέπουμε. 😘

• Haha 4

Για φούντο είσαι κονάμι... Ότι επαναφέρεις σιγά σιγά το 21 αυτό με ξεπερνά... Κίνηση απόγνωσης επειδή δεν μπορέσατε κ αποτύχατε να βγάλετε ένα νορμάλ παιχνίδι για το έτος 22 έγκαιρα.. το 21 εγώ δεν το ξανακουμπαω το χω παρατησει απ τν περασμένο Ιούλιο.. Μουφα θα Ναι με τα γνωστά προβλήματα... Δ ν θα χει αλλάξει κ τπτ... 

• Like 1

Αν δεν το έχετε σε δισκακι και για οποιοδηποτε λογο δεν το εχετε πλεον στο Library σας, ή δεν το πήρατε αλλά το σκέφτεστε , τέλος πάντων αν το θέλετε (ψηφιακά), αλλά δεν το έχετε, σπεύσατε γιατί η μαμά-ΚΟΝΑΜΙ με το γνωστό μπετόστοκο, αφού πρώτα έκανε έκκληση στους πολίτες, να συνεχίσουν να στηρίζουν τη φάση παίζοντας το 2021, στις 09 Δεκεμβρίου του 2021, το κατεβάζει από τα online stores, όπως έκανε και τις προηγούμενες χρονιές, που είχε παράλληλα όμως τίτλο ετοιμοπαράδοτο.

Άλλη μία κίνηση ματ από την καλή εταιρία. Κοινώς όσοι δεν προλάβατε/προλάβετε, καλό e-Football μετά μέχρι το Μάιο...:metal:

eFootball PES 2021 to be Removed from Online Stores | PES - eFootball PES 2021 SEASON UPDATE Official Site (konami.com)

spacer.png

Το πιάσατε τώρα τι γίνεται? Στο eFootball™ 2022  μας είπανε παίξτε/στηρίξτε το 2021 μέχρι να φτιάξουμε το καινούριο, στο 2021 μας λένε, όποιος δεν προλάβει, ας τσεκάρει το eFootball™ 2022 !!!!!!!!!!!!!!!!!!:jester:

Εγώ πάντως προτείνω να απολυθεί ο (ένας) τύπος που δουλεύει στο Τμήμα Ανακοινώσεων, γιατί είτε δε μιλάει, είτε έχει κλειστό το ΦΑΞ και δεν έχει επικοινωνία με τον (άλλον ένα) τύπο που δουλεύει στο Development.:papasani:

Κάτι γίνεται εκεί μέσα, κάπου έχουν χαθεί τα παιδιά!

Υ.Γ.: Πάντως το πότε θα κλείσουν οι Σερβερ του 2021, δεν το αποφασίσανε ακόμα, στο NEAR FUTURE λέει.. Γίνονται πραγματάκια...

Edited by slamsoze
  • Like 2
  • Haha 6

Γτπ κλαιγαμε εντελώς! 

Πάντως ψες(όπως λένε κ στο χωριό μου) μου φάνηκε ότι είδα διαφημιστική πινακίδα eFootball στο 21 😂😅

Γελαμε,τι να κάνουμε! 

• Haha 5

Έχουν τερματίσει κάθε επίπεδο ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΑΣ και ΓΡΑΦΙΚΟΤΗΤΑΣ...

Είναι τόσο αστείοι που δεν τους παίρνουν στα σοβαρά ούτε τα hard core fan boys τους!

Υ.Γ. Το κατέβασα παρόλα αυτά σαν ένα Requiem aeternam dona eis Domine, εις μνημιν του.

• Haha 6

Πάντως-όχι ότι το έχουμε ανάγκη πλέον-δώσε ρε συ κοναμι μερικές χιλιάδες gp... Κάποια νομίσματα έστω.... Λες κ τα βάζει από την τσέπη της.... Υπάρχουν άτομα που παίζουν δυναστείες κ θέλουν τους καλυτεροτερους legend-όσοι δεν κατάφεραν να τους πετύχουν ή ξεκίνησαν αργότερα κλπ. 

• Like 2

Το γράφω και εδώ που είναι το σωστό θέμα...

Επειδή δεν βλέπω να υπάρχει προοπτική με το 22 (και το φιφα εμείς δεν μπορούμε να το συνηθίσουμε), ξέρετε αν έχουν βγάλει πουθενά κανένα patch για το 21 με τις φετινές ομάδες για PS4? 

Ερώτηση, εφόσον έχουν πετάξει λευκή πετσέτα και επαναφέρουν το 21 στο προσκήνιο δεν θα έπρεπε ήδη να έχουν βγάλει update τουλάχιστον με τις φετινές μεταγραφές; Ζητάω πολλά μάλλον ε...

• Love 1
  • Like 2
  • Haha 3

Όλα θα γίνουν.... Δε θέλω να βιάζεστε! :shutup:

• Haha 4