Jump to content
AkisVarg

eFootball PES 2021 - Discussion Topic

Recommended Posts

https://www.youtube.com/watch?v=oGvYSUDdSwY

ανοιξτε το τοπικ efootball...

παντως περιμενα αλλα πραγματα...δυστηχως ειναι παλι ιδιο με τα προηγουμενα εστω και σαν πρωτη ματια, επρεπε να ειναι κατι αλλο, κατι νεο...

ξενερωσα παντως, πως και πως περιμενα, αγορασα και 4k samsung μονο για αυτο...την βαζω αγγελια τωρα, καλα που δεν πηρα και το ps5, αι στο καλο πια!

περιμενω αποψη @flokiman περι νανοκουκιδας στα διχτυα και φυσικη μπαλας...

Edited by isspro98
  • Like 1
  • Haha 3

Επιτέλους νέα για την επόμενη μετάβαση στο pes. Άσχετα με το gameplay και τα γραφικά μερικές υποθέσεις....

Προσπαθούν μάλλον την unreal engine έκδοση να την βγάλουν και σε PS4 λόγω μάλλον ότι η βάση χρηστών ps5 είναι ακόμα μικρή ενώ παλιότερα είχαν πει ότι οι εκδόσεις σε PS4 θα είναι σε fox engine.

Στο menu αναζήτησης αντιπάλου εμφανίζεται και το σήμα του playstation. Ίσως και μακάρι να υπάρχει cross play και να εμφανίζεται σήμα και από άλλες κονσόλες πλατφόρμες

• Like 3

Πρώτη οπτική εντύπωση κάκιστη. Ένα ολόιδιο προ21 με τη διαφορά πως άλλαξαν οι ασκήσεις στη προθέρμανση πριν την έναρξη.

Απέραντο ΛΟΛ και αναμένουμε.

Edited by sonofmook
  • Like 2
  • Haha 1

Επιτέλους...ωραίο φαίνεται στο βίντεο.Το κατεβάζω και μόλις βρω χρόνο θα το δοκιμάσω.Αν είναι το ίδιο για ps4 και ps5 είναι καλό.Γιατι αγοράζουμε για ps4 και μόλις μπορέσουμε να πάρουμε κονσόλα ps5 το αναβαθμίζουμε εκεί.

• Like 3

19 minutes ago, geonick1997 said:

Θυμαστε που ολοι γκρινιαζαμε για PA2 και PA3?? .

Guess what?? 

Τωρα θα εχουμε και PA4 😂😂😂

Θα δαγκώνεις το σάντουιτς και θα βγάζει ασίστ.

Ωραία ξεκινάμε.

• Haha 2

1 hour ago, TOL1S said:

υπαρχει demo και στο ps4 για οποιον θελει 6.6 γιγα

psn δεν υπάρχει τίποτα ακόμα

9 minutes ago, sonofmook said:

psn δεν υπάρχει τίποτα ακόμα

υπαρχει στα ντεμο,το κατεβασα,επαιξα και το διεγραψα ηδη.

ο αγωνας πηγε νερακι,πολυ καλη εμπειρια,σαν παιχνιδι ομως πολλα θεματα,ο φωτισμος ειναι κακος,ειτε εχει πολυ φωτισμο,ειτε ειναι σκοτεινο,στο φωτεινο ματς ελειπαν και οι σκιες,γενικα οι σκιες εχουν θεμα,στα του gameplay για εμενα παντα ειναι ακριβως το ιδιο παιχνιδι,εντελως random οτι γινετε στο γηπεδο,καθυστερηση στις εντολες περιπου 1 sec,στην αμυνα επαιζα με ενα κουμπι,αυτο που κανει shield νομιζω ηταν,ο τερματοφυλακας ο δικος μου γιατι σε εμενα εγινε η φαση ενω μπορουσε να πιασει ενα απλο σουτ τον χτυπησε κατι σαν ρευμα , εμεινε κοκκαλο και απλα η μπαλα χτυπησε πανω του,γενικα παιχνιδι με πολλα προβληματα και να πω την αληθεια δεν ειμαι σιγουρος οτι εχουν αλλαξει και μηχανη,μου φαινετε εντελως ιδιο.

• Like 2

Το ντεμο έχει επιλογή μόνο για ονλαιν γκειμ.Το παιχνίδι είναι σε πρώιμο στάδιο και νομίζω απλά δοκιμάζουν τους servers.Ευκαιρια για όποιον βαρέθηκε το 2021 να παίξει δωρεάν ονλαιν κάτι διαφορετικό και να το δοκιμάσει αν είναι του γούστου του.Μια που πάμε σε κανονική τιμή pes 2022 και για ps4 απο ότι φαντάζομαι και όχι απλά φθηνό update.

@isspro98 Αυτά δεν λέμε τόσο καιρό αδερφέ μου; Και σάμπως εμείς δεν ελπίζαμε κρυφά να δούμε κάτι νέο να μας πορώσει και πάλι; Αλλά δυστυχώς δεν... Απλά δεν... Βρήκαν την χήνα με τα χρυσά αυγά όλες αυτές οι πολυεθνικές και βγάζουν δις με ένα copy paste και νέα textures. Coins να πουλάνε και τέλος. Τεσπα τι να πει κανείς με αυτή την ξενέρα, μόνο το ότι δυστυχώς το περιμέναμε και μάλιστα ακριβώς όπως έγινε, δυστυχώς...

Πάντως (για να κάνουμε και λίγο χαβαλέ τώρα) ωραία κουνιέται το σημαιάκι του κόρνερ σε ανρήαλ. 😛😛 😅

Κατά τα άλλα τα ίδια χάλια φαίνεται, πιο αργό και από το replay, αποκρισιμότητα μηδέν, φουλ δυσκοιλιότητα και εννοείται φυσικά ότι είναι η ίδια έκδοση Fox Engine gameplay του PES2021 με graphics wrapper UE4  παντού σε όλες τις πλατφόρμες, όπως εικάζαμε.

Μα τόσο προβλέψιμη πια;

Αλλά βέβαια θα μου πεις, money talks, corporίλα φορεβερ. Σκριπτ και κόινς και άγιος ο θεός. 😛 😛

Unreal Engine, nExT gEn my @ss!!!!!!!!!!!!!!

Σιμιουλέισον λέμε!

Γειά σου ρε ΚΟΝΑΜΑΡΑ!!!! ΓΤΠΚ!!!😂😂😂😂

Edited by Antonius
  • Like 3

Δεν πρόκειται για pes 2022.Νομιζω το λένε οι άνθρωποι.Φαντάζομαι για pes 2022 θα βγάλουν αλλο ντεμο. 

• Confused 1

δεν παλευεται αλλο η κατασταση, ευχομαι φετος η 2K επιτελους να φτιαξει κανα υπερτουμπανο ποδοσφαιρακι, και εκει στην εα και στην κοναμι να κλαινε με μαυρο δακρυ!

ας γινει αυτο τουλαχιστον...ΚΑΤΙ ΝΕΟ και διαφορετικο!

@Game1 Ποιό άλλο ντεμο; Αυτό το "New Football Game" πρακτικά είναι το PES2022 (ή όπως αλλιώς τέλος πάντων θα λέγεται 😛 ), σε open beta.

https://culturedvultures.com/pes-2022-open-beta-download-teams-times-cross-play/

Αυτό είναι το νέο προ που η ΚΟΝΑΜΙ δήθεν δούλευε εδώ και 4 χρόνια, ενώ στην πραγματικότητα το μόνο πράγμα που δούλευε ήταν οι fans του προ, δηλαδή εμείς. 

Και πληροφοριακά, αυτοί μας λένε open beta, εγώ σου λέω ουδέν μονιμότερον του προσωρινού. Αυτό το video που είδες σε PS5 πρακτικά είναι το pes2022 που θα κυκλοφορήσει, τουλάχιστον όσον αφορά στα γραφικά. Θα παίξει εκεί και λίγο με τους sliders μέχρι να βγει επίσημα το game, να δούμε και αν θα παραμείνει τελικά το shield button (ίσως το μόνο θετικό από όλα όσα ακούσαμε), αλλά πάνω κάτω, αυτό είναι, what you see is what you get.

Πάντως οφείλουμε να ομολογήσουμε ότι φέτος η ΚΟΝΑΜΙ πρωτοτύπησε σε ένα πράγμα. Συνήθως τα ντεμο της είναι πολύ καλά και σκαρτεύει το παιχνίδι κατά την επίσημη κυκλοφορία, ή λίγο μετά.

Φέτος είναι σκ@τ@ ακόμα και το ντεμο!

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!😂😂😂

ΚΟΝΑΜΑΡΑ!!!! ΟΛΕ!!! :worship0zk::worship0zk::worship0zk::worship0zk::worship0zk:

@isspro98 Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί! :papasani:

Edited by Antonius
  • Love 1
  • Like 2

πριν το διαβασω το ειχα ψιλοκαταλαβει οτι πρεπει να ειναι cross play μιας και εβγαζε το εικονιδιο του playstation σε εμενα και στους αντιπαλους αλλα βλεπω οτι ειναι μονο μεταξυ ps5+ps4 και μονο μεταξυ των xbox.

να πω την εικασια μου,πιστευω οτι η κοναμι ειναι πολυ πισω με το παιχνιδι και για να μην χαθει η χρονια και για να μην δωθει παλι season update τρεχει να βγαλει κατι που ειναι προβληματικο,το θεμα ειναι οτι πανε να την πατησουν σαν το no man sky που μετα απο 1 χρονο το εκαναν παιχνιδι και σαν το cyberpunk 2077 που απλα εβγαλαν μια ps2 εκδοση στο ps4,με αποτελεσμα να αποσυρθει το εκτρωμα,να δινουν αποζημειωσεις και μετα απο τοσο καιρο να επιστρεφει παλι στο store με υποσημειωση οτι θα φτιαχτει στο μελλον χαχαχαχαχα.

• Like 1

Λογικά θα έχουμε ανακοινώσεις σε ένα μήνα για το νέο παιχνίδι και ντεμο πως θα είναι το τελικό προϊόν.Το οποίο το δοκιμάζουμε και αν μας αρέσει το αγοράζουμε.

@TOL1S +100000 σε όλα!

Ρε βγάλτε εκεί ένα Super Sidekicks σε Neo Geo engine με φωτορεαλιστικά γραφικά Unreal 2021. Θα σκυλομαμήσει μιλάμε. Το ΦΙΦΑ δεν είναι arcade. Πολύ θα ήθελε να ήταν arcade.

Arcade σημαίνει:

Πάω στα μπλιμπλίκια και μου φεύγει όλο το χαρτζιλίκι να παίζω Super Sidekicks, (όταν δεν ήταν πιασμένη η θέση, που πάντα ήταν 😛 ) και όταν μου τελειώσουν τα πενηντάρικα, κάθομαι και άλλες 2 ώρες να χαζεύω τους άλλους να παίζουν, με τα σάλια μου να τρέχουν. Αυτό σημαίνει arcade κύριοι. Ιεροσυλία να λέμε το ΦΙΦΑ arcade. Δεν λέω ότι είναι καλό ή κακό παιχνίδι. Λέω ότι απλά δεν είναι arcade. Δεν μου τρέχουν τα σάλια να παίξω, για να μην πω καμιά άλλη κουβέντα. 😛

Άιντε να παίξουμε κάτι να γουστάρουμε. Βάζω τον τελευταίo καιρό και παίζω διάφορα ποδοσφαιράκια από παλιές κονσόλες με emulators, βρωμούσε ο τόπος. Και τώρα τίποτα, ούτε καν ένα ωραίο arcade.

@Game1 Συμφωνώ. Εγώ πάντως, με αυτό που διαφαίνεται μέχρι στιγμής, πάω για τρίτη συνεχόμενη χρονιά LITE τον Δεκέμβρη, και πολύ τους είναι. Μακάρι να καταφέρουν μέχρι τότε να το φτιάξουν. Αλλά πολύ αμφιβάλλω. 😛

Edited by Antonius
  • Love 1
  • Like 3

παιδιά ψυχραιμία!!!

Το παιχνίδι σε γραφικά είναι βασισμένο στην mobile έκδοση για αυτό και φαίνεται μόνιμα ο cursor κάτω από τον παίκτη, δεν μπορείς να κάνεις 1-2, αλλαγή παίκτη αμυντικού με τον δεξί αναλογικό δεν υπάρχει και άλλα πολλά που δεν γίνεται να μην υπάρχουν στην κανονική έκδοση κονσόλας.

Εγώ το έπαιξα σε ps5 και βλέπω ότι κάθε χρόνο πάει προς fifa όλο και πιο πολύ.

Επίσης αν είναι cross gen μεταξύ ps4 και ps5 δεν μιλάμε για πραγματικό next gen τίτλο.

• Like 3

Δεν έπαιξα πολύ γιατί έχω παρατησει το ονλαιν εδώ και τρεις μήνες και βαριέμαι να ξανασυνδεσω το ps4 με καλώδιο. Έπαιξα λίγο από το wifi.Το πρόσεξα κι εγώ ότι είναι σαν το mobile το παιχνίδι.

Εν πάση περιπτώσει,εδώ έχουμε μια εταιρεία όπου συνεχώς προσπαθεί για το κάτι νέο και πειραματιζεται συνεχώς. Πρώτοι δίνουν ντεμο για ονλαιν γκειμινγκ,πρώτοι season update,τώρα δοκιμαστική beta με καινούργια μηχανή.Ας δούμε λίγο και το ανταγωνισμο που είναι τα ίδια εδώ και 5 χρόνια.Κι ας μην βιαζόμαστε να βγάζουμε συμπεράσματα Ιούνιο μήνα.Θα το δούμε το παιχνίδι πως θα είναι στην ώρα του.

Edited by Game1
  • Haha 1

Εγώ πάντως μια που το κατέβασα (PS5)και μια που το έσβησα μόλις τελείωσε το πρώτο ημίχρονο . Συγνώμη παιδες αλλά αυτό δεν είναι καν ποδοσφαιράκι . Μάλλον με βλέπω φέτος για πρώτη φορά χωρίς ποδόσφαιρο

• Like 3

Διάβασα πως το dash πήγε στο r2 λόγω adaptive triggers του ps5 όπου ανάλογα πόσο πιέζεις την σκανδάλη τόσο τρέχει. αν απότομα πιέσεις /πατήσεις την σκανδάλη R2 μέχρι τέλους και το αφήσεις την κλωτσάει/ ανοίγει μπροστά του....
 Το manual: https://www.konami.com/wepes/obt/en/ps5/manual

• Love 1

Η mobile έκδοση έτρεχε ήδη σε unreal, τώρα τρέχει και η κανονική έκδοση σε unreal, αν και το gameplay είναι Fox. Είχαμε υποθέσει ήδη ότι ένας από τους λόγους που θέλουν την unreal είναι για λόγους integration, ένας κώδικας για όλα προσαρμοσμένος στις δυνατότητες της κάθε πλατφόρμας, είναι θέμα κόστους και efficiency.

Όπως είπε πριν από λίγες μέρες και ο @slamsoze  , οι ψαγμένοι χρήστες έλεγαν ότι το mobile pes ήταν ήδη fox με graphics wrapper unreal. Ε αυτό λοιπόν κάνει τώρα η ΚΟΝΑΜΙ για όλα. Από εδώ και πέρα το προ θα είναι αυτό που είδατε στην beta, και θα εξελίσσεται πάνω σε αυτή την βάση και όλες οι πλατφόρμες θα παίρνουν την ίδια έκδοση, προσαρμοσμένη στις δυνατότητες και τους περιορισμούς της κάθε πλατφόρμας.

Σωστά παρατήρησες τον κερσορα από κάτω ότι είναι ίδιος με του mobile, πολύ απλά γιατί και σε android και σε όλες τις πλατφόρμες η φετινή έκδοση θα είναι η ίδια ακριβώς, με διαφορές στα graphics settings.

Απλά η έκδοση android προφανώς θα τρέχει στα ultra low settings και θα έχει απενεργοποιημένες κάποιες λειτουργίες, όπως πχ το 1-2 που είπες, το οποίο ενδεχομένως να μπορεί να ενεργοποιηθεί και πάλι αν πχ συνδέσεις εξωτερικό χειριστήριο με πλήρη λειτουργικότητα, είναι σχεδόν σίγουρο ότι η ΚΟΝΑΜΙ έχει στο πίσω μέρος του μυαλού της την ενεργοποίηση cross play μεταξύ ΟΛΩΝ των format, αν χρειαστεί (ως κίνηση απελπισίας, ή marketing gimmick που θα βαπτιστεί rEvolution! 😛 ) .

Παρεμπιπτόντως το 1-2 λειτουργεί κανονικά στην beta και από ό,τι φαίνεται δυστυχώς πάλι θα φλομώσει ο τόπος στους 1-2 spammers.

ΥΓ: Επίσης και τα μενού μοιάζουν με του mobile, μια έκδοση για όλα λοιπόν, και μια ενιαία πλατφόρμα για microtransactions, με πολύ μεγαλύτερη βάση χρηστών. Λογικό ακούγεται.

Edited by Antonius
  • Like 1

Το έβαλα κι έπαιξα.

ΛΟΛ ρε.

Έγινε η oled πόκο του κατοστάρικου.

Ξεκάθαρα mobile vers στη κάθε λεπτομέρεια.

"Πρόοδος".

Κάποιος έγραψε "καλό φαίνεται"😂😂😂😂😂

Σανό κονσέρβα.

Edited by sonofmook
  • Haha 1
  • Dislike 1