Jump to content
folinpro

eFootball PES 2020 - MyClub [Official Topic] V.2

Recommended Posts

Βασικά γιατί να αλλάξεις προπονητή ,καλά δεν πήγαινε ο άλλος ?

Με βόλεψε η άμυνα από κέντρο εμένα , επειδή οι περισσότεροι παίζουν Σάντος στα 5* κ συνήθως παίζουν από κέντρο λόγω έλλειψης εξτρεμ ..σπαμαρουν 1-2 συνεχώς ,γενικά παίζει πολύ το συγκεκριμένο στυλ φέτος ...πιο επικίνδυνοι είναι αυτοί που παίζουν με attacking full back αλλά κ πιο ευάλωτοι πίσω .

Εδώ και καιρό είχα πάρει κλοπ τον είχα χρησιμοποιήσει ένα διάστημα δεν τα χα πάει άσχημα.. Τον άλλαξα γτ το 4 3 3 δεν το επέλεγα ως συστήμα τόσο.. Επαιζα 4 4 2 γτ είναι πιο επιθετικο σύστημα και δημιουργώ περισσότερες φάσεις και απειλώ σε ικανοποιητικα επίπεδα.. Όμως σήμερα ξαναέβαλα τον  κλοπ δέχομαι λίγες φάσεις αλλά παράγω λιγότερο.. Αλλα το αποτέλεσμα μέτρα θα επιμηνω στο 4 3 3... Κ σε σχέση με γκουαρντιολα έχω την αίσθηση παίζεις πιο καλά με κλοπ.. Είχα πάρει γκουαρντιολα και τον έδιωξα... 

@villa Αν είχες πάρει τον Kiopp με το 4-3-3CF τότε βάλε αυτόν και μη ψάχνεις για άλλον 😛

Είδα αυτό και έλιωσα btw 😂

j6jz5z3x8nr41.png

• Haha 1

51 minutes ago, folinpro said:

Βασικά γιατί να αλλάξεις προπονητή ,καλά δεν πήγαινε ο άλλος ?

Με βόλεψε η άμυνα από κέντρο εμένα , επειδή οι περισσότεροι παίζουν Σάντος στα 5* κ συνήθως παίζουν από κέντρο λόγω έλλειψης εξτρεμ ..σπαμαρουν 1-2 συνεχώς ,γενικά παίζει πολύ το συγκεκριμένο στυλ φέτος ...πιο επικίνδυνοι είναι αυτοί που παίζουν με attacking full back αλλά κ πιο ευάλωτοι πίσω .

Αυτό δεν είναι αντιφατικό, ή άλλαξε κάτι στο pro φέτος;

Containment wide σημαίνει ότι οι παίχτες σου στήνονται έτσι ώστε να κόβουν τις εύκολες πάσες στο κέντρο και να σπρώχνουν τον άλλον να ανοιχτεί στα άκρα αφήνοντας πιο εύκολη ανάπτυξη εκεί (επομένως κάνουν contain τον αντίπαλο στα άκρα), σωστά; Επομένως αφού το 90% παίζει από κέντρο με 1-2, low through κλπ, το λογικό δεν είναι να έχεις containment wide; Κάτι είδα στο video του snoonypizzas ότι και καλά χαλάει η γραμμή του offside, αλλά γενικά αυτό πιστεύω περισσότερο τυχαίνει (το positioning έχει να κάνει και πολύ με το defensive awareness του αμυντικού ενάντια στο offensive του επιθετικού).

Ίσως βέβαια να κάνω και λάθος και να άλλαξε κάτι, δεν έχω άλλωστε όπως λέω και πολύ εμπειρία φέτος να το δω πως παίζει στην πράξη, μόνο τα matchday με preset ομάδες όπου και εκεί σταθερά έχω containment wide.

1 hour ago, johnson said:

@villa Αν είχες πάρει τον Kiopp με το 4-3-3CF τότε βάλε αυτόν και μη ψάχνεις για άλλον 😛

Είδα αυτό και έλιωσα btw 😂

j6jz5z3x8nr41.png

xaxa δεν τον προλαβα με τα τρια CF 

@brocashelm όποτε βολεύει το centre

Αυτό λέει στις οδηγίες

form a defensive line that cuts out all avenues for forward passes , then force the opposition players towards the middle where the team can defend in numbers 

Οπότε αν πας να επιτεθείς από τη μέση ,είναι στημένη εκεί η ομάδα ,βρίσκεις σε τοίχος .

Εκτός αν έχω εγώ λάθος ..

• Like 2

@brocashelm και @folinpro έχετε δίκιο και οι δύο.

Το wide λέει πως θα οδηγήσει την αντίπαλη ομάδα στην άκρη,κάτι που νομίζω πως όλοι θέλουμε,βέβαια το center λέει πως η ομάδα μας θα δημιουργεί τοίχο στο κέντρο,κάτι που όλοι θέλουμε.

Το γύρισα σε Paulo Bento...όσα πάνε και όσα έρθουν.

• Like 1

Και εγώ αυτό πιστεύω @folinpro αλλά ειναι απειρα μπερδευτικο ετσι οπως τα γραφουν οι @@ ιάπωνες.

Edited by johnson
  • Like 2

587-B1708-A56-A-4779-9478-D89-C0-B63-B64

Πάντως βλέπεις Johnson πως τρώω πολύ λίγα γκολ.(Αποκλειστικά level 2 και τα λίγα γκολ είναι ένας λόγος που γουστάρω χαμηλά level)

Δυστυχώς σε 310 ματς που είναι υπέραρκετα αποδειχθηκα ΑΜΠΑΛΟΣ καθώς δεν πήρα το champion badge.

Πάμε τώρα με Paulo Bento, 4-1-3-2 να παίξουμε γιουρουσι!

• Like 1

Μπάκο και ποτέ να μη πάρεις το badge, προσωπικά δε θα μου πει κάτι.
Είμαι σίγουρος ότι skill wise είσαι πάνω από πολλούς champions. Δεν αλλάζει αυτό, δε ξεχνιέται το PES, δε γίνεσαι ξαφνικά κακός παίκτης (όχι ότι έχεις άσχημα νούμερα, αλλά έχω πάψει να δίνω τόση βάση σε αυτά. Ωστόσο όντως αμυντικά έχεις πολύ καλό παθητικό).

btw αν μαζευτούμε πολλοί στο Playstation του χρόνου, φροντίστε για καμιά clan 11v11. Πλάκα θα τους κάνουμε (και δε κάνω πλάκα 😛 ).
Παίζω CMF btw, νομίζω μου ταιριάζει να έχω all-around υποχρεώσεις λόγω καλού decision making και διαβάσματος της φάσης, άλλωστε από special dribbles κλπ. μόνο τα πολύ βασικά κάνω. Αυτά είναι για τους wingers. :)

Edited by johnson
  • Like 1

@johnson του χρόνου coop τριάδα.

Αν βγει το pes σε ps5...αλλά μάλλον θα παίζει και στα δύο το δισκάκι.

• Like 1

2 καλοι μανατζερ που ειναι αυτη την στιγμή διαθέσιμη . ΓΝΩΜΗ μου μετα απο 1000 παιχνιδια δεν μετραει ουτε το wide ουτε το centre  οσο  το hight compactness 
συστημα με 3 γραμμες στο defensive line και 7+ στο compactness δεν το σπας είτε πας απο πλαι είτε απο κέντρο ..
wOioKOR.jpg
uIzMq4v.jpg

• Like 1
  • Thanks 1

Το υψηλό compactness είναι must. Ειδικά στο myClub ακόμα περισσότερ.
Πάντως το defensive line προσωπικά το θέλω ψηλά, όταν το πάω χαμηλά τότε συμβαίνουν 2 άσχημα:

- Οι αμυντικοί μου μπαίνουν στο κουτί και έτσι βάζουν και τον αντίπαλο επιθετικό ο οποίος με λίγο καλό στρίψιμο έχει γράψει γκολ (είναι και κοντινή απόσταση).
- Όλη η ομάδα νιώθω ότι παίζει 1-2 κλικ πιο χαμηλά, δυσκολεύομαι να κάνω κατοχή. Δε μου δινεί αυτοπεποίθηση να βγω μπροστά όταν έχω τη μπάλα.

Edited by johnson

περιμένω τον 600αρη να παρει τα POINTS του με αγωνία... το ρημάδι 50-60-70 με ανεβάζει δεν δινει κανενα με 400 να μαζεψω.. 
slMjUag.jpg 

Εμένα αυτή τη βδομάδα με πάει μαμιοντας,με νύχια και με δόντια κρατιέμαι κοντά στο 1000.

Όλα τα ματς με βαριδια και σκοινια να με κρατάνε τα νιώθω.

9 minutes ago, Bakogoal said:

Εμένα αυτή τη βδομάδα με πάει μαμιοντας,με νύχια και με δόντια κρατιέμαι κοντά στο 1000.

Όλα τα ματς με βαριδια και σκοινια να με κρατάνε τα νιώθω.

αυτο το goal ηταν για τα 50/50 στης νικες δεν νομιζω να μπορούσε πιο ομορφο . Muller ΠΑΙΧΤΑΑΡΑ ΑΝ ΚΑΙ ΑΧΏΝΕΥΤΟΣ  

assist απλος χρυσος HAVERTZ σχεδον μαξ λεβελ ..

• Like 4

Έκανες 50 συνεχόμενες νίκες;; 

Τι λες ρε θηρίο...μπράβο σου.

Εγώ έφερα Χ για την πέμπτη συνεχόμενη με έναν 560 rating.

Αλλάζω τα πάντα,βάζω τον Bordalas της Χεταφε νομίζω,τον πείραξα κάπως και βάζω να παίξω.

Με κληρώνει ξανά με τον ίδιο.

Τον πάτησα 9-1...δεν μπορούσα στο προηγούμενο ματς...τεσπα.

Συνεχίζουμε με Bordalas.

Edited by Bakogoal
  • Like 1

Και συ ξερεις τι συμβαινει μπακο. Ειναι μακραν το χειροτερο προ.σε καθε παιχνιδι σου δεν εισαι εσυ που παιζεις. Σαν το καζα ντε παπελ το επομενο που θα βγαλουν δεν θα θελει κανεις φαν να το δει χεχε. Ετσιβτοβεχουν κανειβτο προ. Εγω παιδια δεν μπορω λογο νευρων να περασω το 900.με το που γινει η στραβη αλλαζει η ψυχολογια μου. Δεν γινεται να παιζω τρελα να κερδιζω πχ 3-0και στο 60 να αλλαζει ο διακοπτης και να πρεπει να αλλαζω συστηματα εντολες τροπο παιχνιδιου χωρις να εχει αλλαξει κατι ο αλλος. Πραγματικα δεν ξερω τι πω. 

Γενικά είναι της υπομονής φέτος. Και να μην το παίρνεις και τόσο σοβαρά. Αυτό με το script το βλέπω και σε μερικά offline matches για το vs com cup που παίζω. Regular η δυσκολία, και απλά τυχαίνει 1 στα 100 να μην θέλει να το κερδίσεις, εκτός αν μπεις με την μπάλα στο τέρμα. Όχι πως τα χάνω, αλλά νικάω 1-0 πχ με το ζόρι (παίζοντας μόνο το 2ο ημίχρονο βέβαια, αν δεν ξεκινήσει με κόκκινο mentality το cpu), και έχω και 5-6 δοκάρια και ο τερματοφύλακάς τους πιάνει τα άπιαστα. Δεν είναι να σκας και πολύ, αν σου τύχει τέτοιο ματς πάμε παρακάτω.

Πέμπτη βλέπω θα βγάλει Τότεναμ CS παίχτες και επιτέλους λέω να βρω έναν ακόμα καλό CB αν μου κάτσει ο Sanchez. Πιστεύω θα είναι ο τελευταίος παίχτης που χρειάζομαι στην ομάδα (το βασικό που χρειάζομαι είναι το κουράγιο/ενδιαφέρον να παίξω και MC βέβαια καθώς καλόμαθα με τα matchday Δευτέρα - Τετάρτη). Μετά μένει μόνο να τους γυμνάσω, που ίσως αν βαριέμαι να κάτσω να εκμεταλλευτώ την εβδομάδα αυτή με τα τριπλά xp να τους ανεβάσω, είτε με 1* ομάδα, είτε ανεβάζοντας μαζικά παρόμοιους παίχτες σε 5* (ας είναι καλά οι πολλαπλοί 4* scouts που έχω από τα matchday, έχω ήδη διαλέψει ποιος γίνεται τι και ήδη έχω ανεβάσει αρκετούς παίχτες που έχω με ελάχιστη προσπάθεια, πρακτικά μόνο με το first victory of the day vs com που παίζω κάθε μέρα).

Επίσης καθώς έχω ακόμα 1800 coins και δεν υπάρχουν πιθανότατα πλέον POTW παίχτες, αξίζει να τα ρίξω σε επιλεγμένα CS; Δεν θυμάμαι και πέρυσι μέχρι πότε έδινε agents μόνο με coins, πάντως βγάζω 300-500 coins ανά 2 εβδομάδες παίζοντας μόνο τα matchday με τις preset ομάδες (την μία εβδομάδα έχει 5 ματσάκια με τις 10 γνωστές ομάδες με κανονικοποιημένα στατιστικά που δεν δίνει coins, εκεί πας για να βλέπεις τελικούς και να μαζεύεις 40-50 χιλιάδες GP την ημέρα, την άλλη εβδομάδα έχει ομάδες με τα κανονικά τους στατιστικά που εκεί έχει 1 ή 2 ζευγάρια την ημέρα και εκεί παίρνεις 40 coins ανά ζευγάρι την μέρα αν πιάσεις 4000 πόντους δηλαδή 3 νίκες).

2 hours ago, koloko83 said:

Και συ ξερεις τι συμβαινει μπακο. Ειναι μακραν το χειροτερο προ.σε καθε παιχνιδι σου δεν εισαι εσυ που παιζεις. Σαν το καζα ντε παπελ το επομενο που θα βγαλουν δεν θα θελει κανεις φαν να το δει χεχε. Ετσιβτοβεχουν κανειβτο προ. Εγω παιδια δεν μπορω λογο νευρων να περασω το 900.με το που γινει η στραβη αλλαζει η ψυχολογια μου. Δεν γινεται να παιζω τρελα να κερδιζω πχ 3-0και στο 60 να αλλαζει ο διακοπτης και να πρεπει να αλλαζω συστηματα εντολες τροπο παιχνιδιου χωρις να εχει αλλαξει κατι ο αλλος. Πραγματικα δεν ξερω τι πω. 

Ξέρεις πως είμαι αντίθετος με αυτά και θα συνεχίσω να είμαι.

Ο συνάδελφος παραπάνω έκανε 50 συνεχόμενες νίκες,κάτι δεν κάνουμε σωστά και κάτι κάνει σωστά.

Παίδες ο Ansu Fati πως βγαίνει;Δεν έχει τρόπο στο PES DB.

Επίσης γνώμη για :

COUNTER ATTACK

SHORT-PASS

CENTER

MANTAIN FORMATION

5 boxes SUPPORT RANGE

και στην άμυνα

ALL OUT DEFENCE

MIDDLE

AGGRESSIVE

4 boxes DEFENSIVE LINE

7 COMPACTNESS

Είναι οι τακτικές του Βοrdalas,ingame το flat 4-4-2 που παίζει το έχω έτσι 

B01-BF2-A6-CC99-4115-B4-CE-A0407147-B49-

Η ομάδα είναι για φάρμα και για να ανέβουν level γιατί τους θέλω αυτούς στην κανονική level 2.

Έχω παθει πλάκα γιατί τα δύο φορ κάνουν τρελές κινήσεις,συνεχώς,μου κάνουν πολύ εύκολη τη ζωή.

Καμία σχέση με τον Sierra,λες και παίζω άλλο game . Ελπίζω να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση.

Edited by Bakogoal

Να πω κάτι για το υποτιθέμενο σκριπτ, αν και βαριέμαι τρομερά αυτή την κουβέντα.

Έχω παρατηρήσει ότι απογεύματα και βράδια κυρίως σαββατοκύριακα, είναι φορτωμένοι οι servers όπως και το ίντερνετ πιο αργό και δεν βγαίνουν τα σκιλς η βγαίνουν με καθυστέρηση.Δεν μου βγαίνει το R2 πουθενά,δεν μου βγαίνει η κίνηση του δεξιού μοχλού στην τριπλα κλπ.

Το πρωί και κυρίως καθημερινές, μου βγαίνουν όλα αυτά. Κατά την γνώμη μου έχει να κάνει με το ίντερνετ η τον server της Κοναμι όταν είναι φορτωμένος. Για χαμένες ευκαιρίες και άστοχα σουτ...δεν το συζητάω....ευτυχώς που υπάρχει το error, διαφορετικά θα έμπαιναν 10 γκολ σε κάθε αγώνα και τότε να βλέπατε ξενερα. Και βέβαια δεν θέλω σε τίποτα να γίνει το Pes όπως το φιφα,να βγαίνουν όλα απλά κουνώντας τον αριστερό μοχλό. 

Διαλέγει και παίρνει κανείς. Παίζω πάντα πρωί λόγω δουλειάς,όπου ευχαριστιέμαι περισσότερο τα ματς και βλεπω την λειτουργία του παιχνιδιού κανονική. Αλλά τελευταία λόγω του ότι δεν μπορούμε να πάμε πουθενά, κάθομαι και παίζω και σαββατοκύριακα απογεύματα όπου δεν μπορώ να κάνω τίποτα στο παιχνίδι. Παίζω κι ας χάνω, δε με νοιάζει να περάσει η ώρα. Αλλά δεν είναι θέμα παιχνιδιού,είναι θέμα ίντερνετ τα απογεύματα και τα σαββατοκύριακα. 

Edited by Nik

@Nik αυτό θα είχε βάση να το πεις στο team play lobby (11v11) που όλα τα παιχνίδια είναι σε τρίτο server (σου βγάζει και μπάρες σύνδεσης ανά server για ακριβώς αυτό το λόγο). Στα p2p δε βγάζει νόημα αυτό. Δεν είναι αυτός ο λόγος για το button delay, τουλάχιστον όχι στο PES.
Πήγαινε να παίξεις αμέσως μετά ένα eFootball.Open φιλικό να δεις πως θα παίζουν όλα τέλεια (αρκεί να μη σε στείλει να παίξεις αντίπαλο με κανέναν Ασιάτη).
Ακόμα ένα scripting feature imo.

Edited by johnson
  • Like 2

Με βάση τα Χριστούγεννα, την Δευτέρα λογικά  θα έχουμε κουτί με legends/icons με gp. Ίσως και αύριο. Τα 2,2 μύριά μου ανυπομονούν..

2,2 μύρια και μαλιστα στο playstation. Χαρά στην υπομονή σου. Δε πρέπει να έχω ξεπεράσει ποτέ (γενικά) τα 300-350 χιλιάρικα 😋

1 hour ago, johnson said:

2,2 μύρια και μαλιστα στο playstation. Χαρά στην υπομονή σου. Δε πρέπει να έχω ξεπεράσει ποτέ (γενικά) τα 300-350 χιλιάρικα 😋

χαχαχαχα και γω μαζι σου ... θα μπορουσα να εχω 10-12 μυρια ... αλλα με πιάνει κατι και τα σκορπάω .. τα λεφτα (GP ) και τα ψαρια τρώγονται φρέσκα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

• Haha 2